English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با قرائت پيام مقام معظم رهبري خطاب به جوانان اروپايي؛

سمينار «انقلاب اسلامي» در منطقه آفريقاي زير صحرا برگزار شد

به مناسبت فرارسيدن ايام الله دهه فجر، سمينار تخصصي«انقلاب اسلامي»با رويكرد بيداري اسلامي به همت رايزني فرهنگي كشورمان در اتيوپي،11 بهمن‌ماه در منطقه آفريقاي زير صحرا برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت فرارسيدن سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، سمينار تخصصي «انقلاب اسلامي» با رويكرد بيداري اسلامي طي روز شنبه، 11 بهمن‌ماه با حضور جمعي از انديشمندان و نويسندگان در منطقه آفريقاي زير صحرا برگزار شد.

اين سمينار تخصصي به همت رايزني فرهنگي ايران در اتيوپي و همكاري دانشگاه مسيحي مكانيسوس در آديس آبابا در محل سالن همايش امام خميني(ره) رايزني فرهنگي كشورمان انجام شد و از جمله برنامه اين سمينار، قرائت پيام مقام معظم رهبري خطاب به جوانان بود.

تخصيص واحد درسي «انقلاب اسلامی ایران» در دانشگاه‌‌هاي اتيوپي

در ابتداي اين مراسم، سيد كاظم مهرنيا، رایزن فرهنگی ايران در اتيوپي به تشريح اوضاع قبل و بعد از انقلاب از ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی پرداخت.

وي به ضرورت آشنايي دانشجويان دانشگاه‌‌هاي اتيوپي با انقلاب اسلامي ايران، گفت: با توجه به اينكه دانشجويان علوم سياسي و تاريخ دانشگاه‌هاي اتيوپي همواره با انقلاب‌های جهان همچون چین، فرانسه و روسیه آشنا می‌شوند، لازم است تا واحدهاي درسي اختصاصي نسبت به فراگيري «انقلاب اسلامی ایران» داشته باشند تا با نظام و حكومت كشورمان به صورت گسترده آشنا شوند.

نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی

سپس، امیر عبداللهیان، معاون عربی - آفریقایی وزارت امور خارجه با تأکید بر نقش فزاینده قاره آفریقا در تحولات جهانی، گفت: قدرت‌های سلطه‌گر که زمانی به صورت مستقیم به استعمار قاره آفریقا می‌پرداختند، امروزه به منظور غارت منابع، این قاره را به اتخاذ سیاست جدید استعماری آورده‌اند.

وي در سخنان خود به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال حمایت از استقلال کشورهای قاره آفریقا و نفی سلطه قدرت‌های جهانی، سیاست كشورمان جهت ارتقای روابط و همکاری‌ها با کشورهای قاره آفریقا و همچنين، اقدامات و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی با حمایت برخی کشورها و آمریکا در سوریه و نقش آن در بی ثباتی منطقه و جهان اشاره كرد.

معاون عربی - آفریقایی وزارت امور خارجه در بخشي ديگر، مباحثي در رابطه با مبارزه با رشد فزاینده افراط گرایی و مخاطرات حاصل از رشد افراط گرایی و جنبش‌های تکفیری و مواضع دوگانه قدرت‌های خارجی در حوزه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و تبعات برخورد دوگانه غرب با استفاده صلح‌آمیز از برنامه هسته‌ای تحت پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، نقض گسترده حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی و مسئله فلسطین و جایگاه آن در میان کشورهای اسلامی ارائه داد.

وجود اشتراكات متعدد ميان جنبش بیداری اسلامی و انقلاب اسلامي

در ادامه، قلجی، از اساتيد دانشگاه تهران به تشريح سابقه جنبش بیداری اسلامی و بازگشت به خویشتن در دنیای اسلام اشاره و تصريح كرد: با وجود نمود عینی و موفق آن، انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 بود که منجر به ارایه یک الگوی همه جانبه و جامع به رهبري حضرت امام(ره) و عملیاتی شدن آن با رهبری مدبّرانه و موفق حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مد ظله العالی) است که همواره ميان امّت اسلامی مقبولیت و عمومیت یافته است.

وی افزود: علی‌رغم تلاش اندیشمندان غربی برای ایجاد تفاوت میان این خیزش‌ها با نمونه عالی آن یعنی انقلاب اسلامی با این توجیه که این جنبش‌ها صرفاً به دنبال اصلاحات دموکراتیک هستند؛ امّا رویدادها، آرمان‌ها و اصول حاکم بر این جنبش‌ها نشان می‌دهد که بی‌گمان این جنبش‌ها تحت تأثیر اصول، آرمان‌ها و تجربه موفق انقلاب اسلامی در ایران است.

قلجی، با رویکردی تطبیقی به مقایسه شباهت‌ها و تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با بیداری اسلامی پرداخت و گفت: توده‌ای و مردمی بودن، غیر چریکی بودن، رفتار برادرانه با ارتش، بازتولید اندیشه مقاومت، ضدیت با نظام سلطه، حاکمیت اسلام‌گرایانه، محوریت اماکن مذهبی و مساجد و نیز موضوع فلسطین، محورهایی هستند که جنبش بیداری اسلامی با انقلاب اسلامی دارای اشتراکات بسیار نزدیک است.

وي ادامه داد: امّا در محورهایی همچون ارائه ایدئولوژی جایگزین، حفظ روحیه انقلابی، وجود رهبری و هدایت تأثیرگذار و نیز مدیریت سیاسی پس از پیروزی، بیداری اسلامی در مقایسه با انقلاب اسلامی دارای کاستی‌های اساسی است که همین امر منجر به ضعف و سستی آنها در ادامه مسیر شده است.

فتوای قتل سلمان رشدی،حفاظت از اسلام

در بخشي ديگر، هاشم اوکرا، محقق و نویسنده حوزه جنبش اسلامی با تأكيد بر بهره‌گيري از الگوی انقلاب اسلامی ایران و بیان ابعادی از جنایات گروه‌های تکفیری به نام اسلام، گفت: در این فضا نمی‌توان ضرورت الگوی بیداری اسلامی که توسط انقلاب اسلامی ارائه شده را درک کرد، مگر اینکه ریشه ترورهایی که امروزه به نام اسلام و جنبش‌های اسلامی اتفاق می‌افتد به درستی فهمید.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی که به دنبال ایجاد یک هماهنگی میان گروه‌ها و جنبش‌های اسلامی در منطقه آفریقا و خاورمیانه است، قصد براندازی هیچ حکومتی را ندارد بلکه تلاش دارد کشورهای اسلامی را تحت لوای بیداری اسلامی متحد و قدرتمند كند.

اوكرا با اشاره به نقش منفی برخی کشورهای عرب منطقه در ایجاد و حمایت از شورش‌های تکفیری  و تروریستی و نقش آنها در بد جلو دادن شریعت اسلام نيز از نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه الگویی صلح درستانه و همچنين حق طلبانه از بیداری اسلامی تمجید کرد.

وی به همراستایی فعالیت‌های تروریستی گروه‌های تکفیری با اهداف غرب اشاره و تصريح كرد: اول اینکه این اقدامات بهانه‌ای برای حمله بیشتر به اسلام شده و دوم اینکه در همه این اقدامات، تروریست‌ها تبعه و پرورش یافتند كه یک کشور عربی منطقه هستند.

اوكرا با بیان نمونه‌هایی از ایستادگی انقلاب اسلامی برای حفاظت از اسلام به عنوان تنها کشور اسلامی همانند اعلام فتوای قتل سلمان رشدی و سکوت دیگر کشورها، رویکرد وحدت اسلامی که در پی انقلاب اسلامی بر ایران حاکم شده را ستود.

ایجاد وابستگی فرهنگی به غرب توسط محمدرضاشاه

فریزر زئودیو، از روزنامه‌نگاران فعال اتیوپیائی از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه بر نقش فرهنگ در حرکت‌های اجتماعی تأکید کرد و گفت: در ایران پیش از انقلاب، محمدرضاشاه اقدام به اتخاذ سیاست‌های غربی‌سازی و ایجاد وابستگی فرهنگی به غرب کرده بود که در این میان نمادها و آثار مذهبی ملی نابود شد.

وی با تشریح ابعاد سیاست غربی‌سازی در دوره محمدرضاشاه در ایران، همانند اعزام دانشجویان هنر به غرب برای یادگیری مظاهر فرهنگی غربی، ایجاد مراکز فرهنگی و هنری به سبک غربی، بیان داشت سیاست‌های مذکور موجب نارضایتی مردم و گروه‌های اسلامی و ایستادگی آنها در برابر وابستگی فرهنگی به غرب شد.

زئودیو با اشاره به زندانی شدن شعرای انقلابی، پخش ترانه‌های انقلابی در میان مردم و طراحی شعارهای انقلابی توسط هنرمندان در فرآیند انقلاب اسلامی به شباهت‌های نقش هنرمندان، شعرا و ترانه سرایان کشورهای عربی و آفریقایی با هنرمندان انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

عبدی تادیسه، کشیش کلیسای پروتستان به عنوان آخرين سخنران اين مراسم به دوران حاکمیت دولت‌های اسلامی همانند عثمانی و صفویه اشاره کرد و گفت: با فرارسیدن عصر استعمار و سلطه غرب بر کشورهای اسلامی دوران جنبش‌های اسلامی ضد استعماری شروع شد.

وي افزود: نهضت‌های اسلامی کنونی، متعلق به عصر حاضر نیستند بلکه سابقه آنها به 200 سال قبل و اندیشه‌های وحدت گرایانه سیدجمال الدین اسدآبادی باز می‌گردد؛ همچنين، حضور تحکم آمیز استعمارگران منجر به زنده ماندن جنبش‌های اسلامی ضد اروپایی در منطقه شد.

تاديسه ادامه داد: به عنوان یک غیرمسلمان اعلام می‌کنم، غیرمسلمانان در همه تحولات انقلابی حضور داشتند چراکه آنها به دنبال آزادی بیان، حقوق اولیه دموکراتیک و رهایی از نفوذ بیگانه بودند.

گفتني است، فراخوان سمینار فوق از ماه‌ها قبل در مطبوعات کثیرالانتشار کشور متوقف فیه به چاپ رسید و علاقه‌مندان که غالباً از اقشار دانشگاهی بودند، نسبت به ارائه مقاله به دبیرخانه سمینار اقدام كردند.

از میان مقالات، 5 مقاله حائز رتبه برتر شدند كه مي‌توان به موضوعات «بررسی رابطه بیداری اسلامی در آفریقا و تأثیرپذیری آن از ایران»، «مطالعه تطبیقی اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامي ایران و بیداری اسلامی در دنیای عرب و آفریقا»، «نقش شعراء و هنرمندان در انقلاب اسلامی ایران و فضای مجازی در بیداری اسلامی در آفریقا»، «ضرورت و چرايی نیاز به بیداری اسلامی» و «نقش غیرمسلمانان در انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی در آفریقا» اشاره كرد.

انتهاي پيام/


١٢:١٣ - 1393/11/13    /    شماره : ٦٢٥١٦٤    /    تعداد نمایش : ١٦٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 توسعه همکاری‌های علمی ـ فرهنگی ایران و اتیوپی (خبر)
 شرکت حافظ کل قرآن اتیوپی در مسابقات اوقاف (خبر)
 همایش «بررسی حقوق زن از نگاه اسلام و مسیحیت» در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 نمايش هنر و فرهنگ ايران در مقر سازمان ملل در اتیوپی (خبر)
 برگزاري شب شعر انقلاب در اتيوپي (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدير تئاتر ملی اتیوپی (خبر)
 موسیقی سنتی ايراني در اتیوپی اجرا مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در اتيوپي (خبر)
 راه نجات مسلمانان گام برداشتن در مسیر وحدت است (خبر)
 نمايش صنایع دستی ايران در اتيوپي (خبر)
 رمز پایداری جوامع اسلامی وحدت است (خبر)
 آموزش قرآن كريم در اتیوپی (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در اتیوپی (خبر)
 جشنواره «غذا و تنوع فرهنگی» در اتیوپی (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در اتیوپی (خبر)
 برگزاري کارگاه ایران‌شناسی در اتیوپی (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مؤسسه آينده اتیوپی (خبر)
 گفت‌وگوهاي بینادینی ايران و اتيوپي آغاز مي‌شود (خبر)
 كرسي زبان فارسي در دانشگاه متروپوليتن اتيوپي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 دوره آموزش مربی قرآنی در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار «همبستگی با مردم فلسطین» در اتيوپي (خبر)
 برگزاري سمینار «جایگاه زنان و جوانان از دیدگاه امام خمینی (ره)» در اتیوپی (خبر)
 آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 سمينار «جايگاه زنان و جوانان از ديدگاه امام خميني (ره)» در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمينار اسلام و مسیحیت در اتیوپی (خبر)
 بزودی شاهد شکوفايی روابط همه جانبه ایران و اتیوپی هستیم (خبر)
 كارگاه اسلام‌شناسي در دانشگاه مکانیسوس اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت «روز جهانی شعر» در آدیس‌آبابا (خبر)
 مدير منطقه‌ای یونسکو در اتیوپی خواستار مشاركت ايران شد (خبر)
 مسابقه طراحي فرش در دانشگاه آديس‌آبابا برگزار مي‌شود (خبر)
 دانشگاه آديس‌آبابا خواستار برگزاري دوره‌هاي آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 سمينار «بررسي رویکردهای تمدنی پارس و آکسوم» در اتيوپي (خبر)
 سمینار مشترک بررسی رویکردهای تمدنی پارس و آکسوم در اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «وحدت، نیاز جهان اسلام» در اتیوپی برگزار شد (خبر)
 دیدار سفير و رايزن فرهنگي ايران با ريیس جمهور اتیوپی (خبر)
 بزرگداشت روز همبستگی با مردم فلسطین در اتيوپي (خبر)
 همایش وحدت در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال ريیس دانشکده الهیات از گفت‌وگوهاي ديني ايران و اتيوپي (خبر)
 دوره‌هاي ايران شناسي بدون حمايت كم فروغ شده است (خبر)
 همایش «وحدت نیاز جهان اسلام» در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 «گوشه ایران» در کتابخانه ملی اتیوپی افتتاح مي‌شود (خبر)
 انتخاب نماينده مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در اتيوپي (خبر)
 كمك ايران به فهرست‌نويسي نسخ خطي اتيوپي (خبر)
 ايران دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه مکانیسوس اتيوپي برگزار كند (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگی کره‌جنوبی در اتيوپي (خبر)
  برگزاری همایش «دفاع از کرامت انسانی در حرکت امام حسین (ع)» در اتيوپي (خبر)
 همایش عاشورای حسینی در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار بررسی تمدن پارسي در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری سمینار انسان‌مداری در حکومت امام علی (ع) در اتيوپي (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اتيوپي (خبر)
 برگزاري سمینار «پیام انقلاب اسلامی؛ استقلال، پیشرفت، معنویت» در اتیوپی (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در اتيوپي (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در اتيوپي (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره ايران‌شناسي در اتيوپي (خبر)
 پیشنهاد تشکیل مرکز تبادلات فرهنگی ايران و اتيوپي (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصيلي هنرآموزان بانوان اتیوپیایی برگزار شد (خبر)
 سمینار «تحقق وحدت ، استقلال و اقتدار امت اسلام» در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 مسابقات حفظ و قرائت قرآن كريم در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دوره آموزش تازه مسلمانان در اتيوپي را برگزار كرد (خبر)
 کتاب «صفحات عشق» در اتيوپي رونمايي شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري شهادت امام هادي(ع) در اتيوپي (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئیس مجلس اعلای امور اسلامی اتيوپي (خبر)
 ساماندهي كتابخانه امام خميني(ره) در اتيوپي (خبر)
 بالندگي سينماي ايران پس از انقلاب آغاز شد (خبر)
 جشنواره «فیلم‌های ایرانی» در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 سمينار «انقلاب اسلامي» در منطقه آفريقاي زير صحرا برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز يازدهمين دوره ايران‌شناسي در اتيوپي (خبر)
 بزرگداشت ميلادالنبي(ص) در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه آديس آبابا آغاز شد (خبر)
 تمديد آموزش زبان فارسي در دانشگاه آديس بابا (خبر)
 همایش «معرفی و تبیین ابعاد مختلف واقعه عاشورا» در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 نگاهي به آيين مذهبی ـ تاريخي «مسقل» در اتیوپی (خبر)
 نمایشگاه عكس «اديان هند» در موزه‌ي ملی اتیوپی افتتاح شد (خبر)
 مردم ارومو در اتيوپي روز سپاسگذاري «اري‌چا» را جشن مي‌گيرند (خبر)
 سمینار «بررسی جایگاه امام علی (ع) در اسلام و مسیحیت» برگزار شد (خبر)
 فعاليت مسلمانان افراطي، پايه و اساس اسلامي ندارد (خبر)
 سمینار"جایگاه غدیر در آیات و روایات"در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 وجود مدرسه قرآن در کنار مساجد؛ بیانگر اهتمام مسلمانان اتیوپی به قرآ‌ن‌آموزی است (خبر)
 سمینار"جایگاه غدیر در آیات و روایات"در اتیوپی برگزار مي شود (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در اتیوپی (خبر)
 آموزش مهارت به زنان آفريقايي در رايزني فرهنگي ايران در اتيوپي (خبر)
 برگزاري مسابقه سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم در اتيوپي (خبر)
 برگزاری سمینار " نقش جوانان و زنان دررشد و توسعه اجتماعی از دیدگاه امام خمینی(ره)" در اتيوپي (خبر)
 سمينار "زنان و جوانان از ديدگاه امام خميني (س)" در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 شركت قاري قرآن از اتيوپي در مسابقه بين المللي قرآن در تهران (خبر)
 سمینار "جایگاه زن در ادیان الهی" در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 سمینار"جایگاه زن در ادیان الهی" در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسي در دانشگاه آديس آبابا (خبر)
 برگزاري سمينار "استقلال و خودکفایی: پیام انقلاب اسلامی ایران" در اتيوپي (خبر)
 جشنواره فیلم های ایرانی در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 همايش " خود كفايي و استقلال: پيام انقلاب اسلامي ايران به جهان "در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 جشن میلاد النبی (ص) دراتیوپی برگزار شد (خبر)
 برگزاري دوره آموزش هنرهای دستی در اتيوپي (خبر)
 آغازدوره جديد آموزش زبان فارسي در اتيوپي (خبر)
 شخصیت امام خمینی را دوست دارم (خبر)
 تاسیس مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 برگزاري مراسم افتتاحیه اولین دوره زبان فارسی در دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 توليد لوح فشرده "ارض الطف"در اتيوپي (خبر)
 نخستين دوره آموزش زبان فارسي دردانشگاه آديس آبابا (خبر)
 برگزاري گرد همايي هنر جويان كميته امداد امام خميني (ره) در اتيوپي (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن كريم در اتيوپي (خبر)
 برگزاري مراسم شب هاي ماه مبارك رمضان در اتيوپي (خبر)
 برگزاری هم اندیشی فارسی آموزان در اتیوپی (خبر)
 مسابقه حفظ و قرائت قرآن كريم در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 همايش "روز قدس روز صف بندي حق در برابر باطل" در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 برگزاری آزمون نهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در اتیوپی (خبر)
 برگزاري آزمون پاياني نهمين دوره ايرانشناسي دراتيوپي (خبر)
 پخش اشعار شعراي نامدار ايران از شبكه راديويي اتيوپي (خبر)
 برگزاري همايش "استکبار و استضعاف و شیوه های مقابله آن از دیدگاه بنیانگذار ایران" در اتيوپي (خبر)
 رونمايي از کتاب « کمال معنویت ، تعالی روح » دراتيوپي (خبر)
 انتشار "رساله حقوق امام سجاد(ع)" به زبان امهري (خبر)
 اهداء يك هزار جلد كتب اهل بيت(ع) به مركز شيعيان اتيوپي (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصیلی هشتمین دوره کلاسهای ایرانشناسی و زبان فارسی در اتيوپي (خبر)
 انتشار كتاب «منشور حكمت و حكومت؛سيري در نامه امام علي(ع) به مالك اشتر» در اتيوپي (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم های ایرانی در اتیوپی (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با دبیر کل شورای ادیان اتیوپی ( IRCE) (خبر)
 فيلم هاي ايراني در دانشکده مکانه یسوز اتيوپي اكران مي شود (خبر)
 هفته فیلم ایران در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 هفته فرهنگی ایران دراتيوپي افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار" روابط تاریخی و فرهنگی ایران و اتیوپی"در آديس آبابا (خبر)
 برگزاري شب شعر در اتیوپی (خبر)
 نمایش آثارهنرمند ايراني در وزارت فرهنگ اتيوپي و دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 كتاب "ايران" به زبان امهريك در اتيوپي رونمايي شد (خبر)
 جوانان اتيوپي با هنر ایرانی آشنا شوند (خبر)
 اهداي350 جلد کتاب به مرکز شیعیان اتيوپي (خبر)
 تاسیس و راه اندازی کارگاه فنی و حرفه ای زنان مسلمانان اتیوپی (خبر)
 ترجمه و انتشار كتاب "منتخب نهج البلاغه" به زبان امهري در اتيوپي (خبر)
 انتشار مقاله " نام و یاد خاطره عاشورا"دراتيوپي (خبر)
 برگزاري سمینار« اهمیت نهضت عاشورا در بیداری اسلامی »دراتيوپي (خبر)
 برگزاری سومین همایش هنر اسلامی در اتیوپی (خبر)
 انتشار کتاب « عقاید امامیه » در اتيوپي (خبر)
 برگزاری هفته قرآنی در اتیوپی (خبر)
 امضاي تفاهم نامه ی همکاریهای علمی بین دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 "سمینار روز قدس ، بیداری اسلامی و تاثیر آن بر فلسطین " در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 دیدگاههای امام خمینی (ره) در مورد «بیداری اسلامی» در اتیوپی بررسی شد (خبر)
 کتاب «خلاصه ای از تعالیم اسلام» به زبان امهریک در اتیوپی رونمایی شد (خبر)
 همايش«بررسي ديدگاههاي حضرت امام خميني (ره) و بيداري اسلامي» (خبر)
 اتاق ایران در «کالج سندباد» اتیوپی افتتاح شد (خبر)
  موجب افتخار است که ایرانیان در منطقه عفار حضور دارند (خبر)
 ششمین نمایشگاه کتاب در اتيوپي افتتاح شد (خبر)
 دوبله 15 اثر نمايشي ايراني به زبان امهريك (خبر)
 متون فارسی به زبان امهری در کشوراتیوپی منتشر می شود (خبر)
 با تمام وجود ایران اسلامی را دوست دارم (خبر)
 مسلمانان جهان، چشم امید به ايران دوخته اند (خبر)
 دومین جشنواره هنر و بیداری اسلامی (خبر)
 پتانسل فعاليت در قاره آفريقا به علت بافت‌ فرهنگي يكسان، بسيار گسترده است (خبر)
 سمينار « راهکارهای عملی وحدت مسلمانان » (خبر)
 كرسي هاي آموزش زبان فارسي در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 آمادگي تامين منابع پايان نامه‌هايی با موضوع فرهنگ ايران اسلامي (خبر)
 كتاب «حكمت سعدي» به زبان امهري ترجمه و منتشر شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از انیستیتو مطالعات دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 نمايش فيلم مستند ايراني "هفت رخ" به زبان امهريك در اتيوپي (خبر)
 انتشار نخستين روزنامه الكترونيكي حبشه در اتيوپي (خبر)
 ترجمه و انتشار كتاب دعاي كميل به زبان امهري در اتيوپي (خبر)
 دیداررايزن فرهنگي ايران با رئیس بخش اسلام و مسیحیت کالج مکانه یسوز اتيوپي (خبر)
 همیشه قلبم برای ایران می تپد (خبر)
 ابعاد گوناگون بیداری اسلامی در کشور های حوزه آفریقا عربی (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و اتیوپی از رشد فزاینده اي برخورداراست (خبر)
 برگزاری همایش هنر و بیداری اسلامی در اتیوپی (خبر)
 هفته قرآنی در اتیوپی برگزار شد (خبر)
 چاپ مقاله نوروز به مناسبت سال جديد اتيوپي (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با قائم مقام دانشگاه سامارا اتیوپی (خبر)
 گراميداشت سالروز هفته دفاع مقدس دراتيوپي (خبر)
 راه اندازي وب سايت نمايندگي فرهنگي كشورمان در اتيوپي (خبر)
 چاپ مقاله روز قدس از دیدگاه حضرت امام خمینی (ره)دراتيوپي (خبر)
 سمینار روز قدس روز احیاء اسلام و بیداری اسلامی (خبر)
 برگزاري مسابقه حفظ و قرائت قرآن کریم در اتيوپي (خبر)
 همایش روز جهانی قدس در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان کالج بازرگانی دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 بررسي روابط دو جانبه ایران و اتیوپی و جایگاه غزالی در فلسفه اسلامی (خبر)
 پخش برنامه راديويي رمضان در ايران از راديو شقر اتيوپي (خبر)
 افتتاح نمایشگاه اسلامی در اتیوپی (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.