English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

آيت‌الله اعرافی در صربستان:

ايران پايه‌گذاري مکاتب فلسفه اسلامی است

رئيس جامعةالمصطفی العالميه(ص) ايران را مهد تفکر فلسفی به ويژه تفکر فلسفه اسلامی دانست و افزود: مهم‏ترين و فاخرترين مکاتب فلسفه اسلامی در ايران پايه‏گذاری و توسعه پيدا کرده است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حضرت آيت الله اعرافی، رييس جامعه المصطفی (ص) العالميه و امام جمعه‏ی شهر مقدس قم، چندی قبل در اولين سفر خود به صربستان، با وزير علوم و برخی ديگر از مسئولين عالی علمی و دانشگاهی اين کشور ملاقات داشته است. وی همچنين در کرسی شرق‏شناسی دانشگاه بلگراد و انستيتوی فلسفه به ايراد سخنرانی پرداخت. مصاحبه‏های آيت الله اعرافی با نمايندگان رسانه‏های تأثيرگذار صربستان، از جمله پخش مصاحبه‏ی وی در اخبار سراسری شبکه‏ی تلويزيونی «ب92» از ديگر نتايج سفر وی به بلگراد بود.

در اين ميان، هفته ‏نامه‏ی سياسی-تحليلی «پِچات» صربستان با حضرت آيت الله اعرافی، رييس جامعه المصطفی (ص) العالميه و امام جمعه‏ی شهر مقدس قم مصاحبه كرد.

وي در اين مصاحبه‌ اظهار كرد: ايران خود دوستان خودش را انتخاب می‏کند؛ ای کاش مردمان بالکان می‏توانستند معقول‏تر عمل کنند، خودشان متحد می‏شدند و به عنوان يک اتحاديه‏ای قدرتمند، عنصری پراهميت و انکارناپذير در عرصه‏ روابط بین‌المللی ‏بودند.

رئيس جامعةالمصطفی العالميه(ص) گفت: انسان‏های متدين می‏توانند همزمان، هم براساس موازين دين خود و هم متناسب با رهاوردهای تمدّنی عصر نوين زندگی کنند.

وي معتقد است كه اسلام، دينی واحد است که در ضمن آن، جريان‏های کلامی و انديشه‏ای گوناگون، همه بر پايه‏ی اصول مشترک، رشد کرده‏اند.

اعرافي با بيان اينكه اسلام در جمهوری اسلامی ايران مشخصات ويژه‏ای دارد، افزود: ما با اين واقعيت مواجه هستيم که اسلام را می‏توان به انحای گوناگون قرائت کرد؛ يکی از مهم‏ترين مشخصات و شايد بنيادی‏ترين مشخصه‏ اين قرائت ويژه از اسلام دقيقاً همين نکته‏ است.

وي ادامه داد: ما از يک طرف تلاش می‏کنيم تا از هويت و ميراث و سنت خود صيانت کنيم؛ از طرف ديگر، تلاش ما اين است که بر پايه اجتهاد مبتکرانه و به کمک انديشه‏ قدرتمند دينی خود با چالش‏های زندگی معاصر مواجه شويم و متناسب با اقتضائات معاصريت، متقن‏ترين پاسخ‏ها را در برابر آن چالش‏ها ارائه کنيم.

اعرافي افزود: بدين ترتيب، مهم‏ترين ويژگی‏های اين قرائت خاص از اسلام، عقلانيت و اجتهاد است و ويژگی بسيار مهم ديگر عبارت است از اين که اين گونه اسلام، با رويکرد عقلانی مقتدر، به دنبال آن است که حقيقت‏جويي و عدالت را از يک سو و توانمندی جهادگرانه با هدف صيانت از هويت سنتی خود را از سوی ديگر، يک جا جمع کند.

وي ضمن بيان مطلب فوق، گفت: مشخصه‏ ديگر اين است که در چارچوب اين اسلام، ما بر عناصر مشترک ميراث واحد همه‏ بشريت، يعنی همه‏ انسان‏هايي که در جهان امروزی زندگی می‏کنند، تأکيد می‏‏کنيم. اصل اساسی ما گفت‌وگو با ديگران است، در واقع کسانیکه همانند ما نمی‏انديشند.

اعرافي با اشاره به اينكه جامعةالمصطفی العالميه(ص) به ميراث سنتی حوزه‏های علميه اسلامی و فنون علمی دينی و اسلامی تکيه کرده است، گفت:  با توجه به اينکه دانش‏پژوهان اين مركز از کشورهای گوناگون هستند، تلاش داريم تا در مجموعه آکادميک خود، نوعی جامعه‏ معنوی بين‌المللی را ايجاد کنيم که اعضای آن برخوردار از درک بسيار عالی از همديگر باشند.

رئيس جامعةالمصطفی العالميه(ص) اظهار كرد: چنين جامعه‏هايي اين توانايي را دارند تا تفکر معتدل و عقلانی در باب حقايق متعالی را پايه‏ريزی کرده و توسعه دهند؛ در جامعةالمصطفی العالميه(ص) به دنبال آن هستيم که برنامه‏ريزی آموزشی خود را با محتوای اصيل فنون علمی اسلامی، از منظر توانمندی تمدنی ميراث خود، غنا ببخشيم.

تحصيل دانش‏پژوهان مسلمان و مسيحي در جامعةالمصطفی العالميه(ص)

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا در ميان دانش‏پژوهان جامعةالمصطفی العالميه(ص)، مسيحيان و يا مسيحيان ارتدوکس هم به تحصيل مي‌پردازند، گفت: نزديک به 50 دانش‏پژوه مسلمان از کشورهای گوناگون منطقه‏ بالکان در اين مركز تحصيل می‏کنند؛ همچنين دوره‏های آموزشی کوتاه‏مدت و فرصت‏های مطالعاتی، تعداد قابل ملاحظه‏ای از مسيحيان و نه تنها مسيحيان بلکه پيروان ديگر سنن معنوی دينی هم مشغول به تحصيل و پژوهش هستند.

اعرافي تأكيد كرد: اين مركز داراي آموزش مجازی است كه در آن، تعدادی از دانش‏پژوهان مسيحی از طريق اينترنت مشغول به تحصيل هستند. جهان اسلام با پديده قرائت افراطی، غير عقلانی و محدوديت‏آور از اسلام مواجه است که مشخصه‏ آن، طرد بی‏رحمانه‏ همه دگرانديشان است.

وي در رابطه با ميزان پايه‏گذاری انديشه سياسی و فلسفی امام خمينی(ره) در جهت‏گيری‏های علمی جامعةالمصطفی العالميه(ص)، گفت: انديشه و آموزه‏های علمی امام خمينی(ره) بدون ترديد از پايه‏های کليدی برنامه‏های آموزشی اين مركز به شمار می‏آيد؛ امام خمينی(ره)، شخصيت علمی کم‏نظير در فنون گوناگون علم دينی، همچون ميراث فلسفی و عرفانی سنت اسلام بود.

امام جمعه شهر قم در پاسخ به اين سؤال كه آيا غرب‌ مدرن به اندازه‏ای کافی از فلسفه‏ اسلامی و جريان‏ها و آموزه‏های فلسفی جهان اسلام اطلاع دارد، گفت: ايران مهد تفکر فلسفی به ويژه تفکر فلسفی اسلامی است و مهم‏ترين و فاخرترين مکاتب فلسفه اسلامی در ايران پايه‏گذاری شده و توسعه پيدا کرده است.

وي افزود: سه مدرسه‏ اصلی فلسفه در اسلام همچون مشاء، اشراق و حکمت متعاليه و همينطور حوزه‏های علميه متعددی که مسئول توسعه‏ علوم دينی در ايران بودند، متولد شده و يا رشد بسيار قابل ملاحظه‏ای پيدا کردند؛ در اين راستا می‏توان به دلايل پويايي انديشه فلسفی در ايران اشاره کرد و شايد دليل نخست، تمايل عقلانی ايرانيان به تفکر در باب مسايل فلسفی است.

اعرافي ادامه داد: دليل دوم، ظرفيت‏های عظيم فلسفی مکتب شيعی پيروان خاندان مطهر پيامبر اسلام است که يکی از مهم‏ترين مکاتب و مذاهب اسلامی است.

وي تأكيد كرد: در کنار اين، در پرتو سنت فاخر عرفانی يا آن‏چه که تصوف ناميده می‏شود، ميراث فلسفی ايران عميق‏تر و غنی‏تر شده است؛ البته، سنت عرفانی تصوف در بسياری از کشورهای اسلامی به صورت خشک و بسيار سطحی معرفی شده است.

امام جمعه شهر قم با تأكيد بر اينكه بايد همه با هم خيلی بيشتر تشريک مساعی داشته باشيم تا بدون واسطه هم‏ديگر را بهتر بشناسيم، گفت: ما صربستان را می‏شناسيم به خاطر اينکه چند نفر از دانش‏پژوهان تأثيرگذار از اين کشور، ساليانی متمادی در ايران تحصيل کردند و آنان به ما کمک کردند تا مهم‏ترين مشخصه‏های فرهنگی و تمدّنی، مردمي را که در صربستان زندگی می‏کنند، بهتر بشناسيم.

وي معتقد است كه ايران، کشوری قدرتمند در منطقه خود است و اين اقتدار هم در ضمن دانش عقلانی و فلسفی و هم در عرصه توسعه تکنولوژيک، خود را نشان می‏دهد.

اعرافي يادآور شد: توصيه‏ من به مسلمانان و مسيحيان در بالکان اين است که به اعتدال عقلانی بازگردند و از هرگونه تعصب ناروا و بی‏پايه فاصله بگيرند؛ همه‏ آنان، کشور خود را دوست داشته باشند و اجازه ندهند در اين منطقه، افکار افراطی و خشک رشد کند.

وي در سخنان پاياني خود، خاطرنشان كرد: همه با تمام وجود بپذيرند که اسلام و مسيحيت بايد در فضای آرامش و احترام همه‏جانبه‏ متقابل هم‏زيستی داشته باشند؛ در حال حاضر وقت آن است که آن خاطرات منفی به کنار گذاشته شود و همه به سوی آينده‏ای درخشان گام بردارند.

انتهاي پيام/


١٥:١٢ - 1393/11/11    /    شماره : ٦٢٥٠٩٢    /    تعداد نمایش : ١٥١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
  آغاز هفدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان (خبر)
 هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز هفته فیلم ایران در صربستان (خبر)
 نواي موسيقي ايراني در صربستان (خبر)
 رونمایی از ويژه‌نامه نشریه «نور» رايزني فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 تجلیل از وابسته فرهنگی فقید ایران در صربستان (خبر)
 وابسته فرهنگی سفارت ایران در صربستان درگذشت (خبر)
 اهداي گواهینامه دانشجویان زبان فارسی‌ دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 زبان فارسي این قدر شیرین است! (خبر)
  اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني (خبر)
 شرکت ايران در شانزدهمین بازار دیپلماتیک خیریه صربستان (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگي ايران با رييس دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 انتشار پنجمین شماره فصلنامه «فانوس فارسی» در صربستان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش آزاد زبان فارسی در صربستان (خبر)
 مردم صربستان فرار از واقعیت را دوست دارند/راز رونق صنعت نشر در بالكان (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی ايران و مونته‌نگرو (خبر)
 فيلم‌هاي سينمايي ايران در صربستان اكران عمومي مي‌شوند (خبر)
 گراميداشت شصتمین سالگرد افتتاح بخش مرمت موزه قوم‌شناسی بلگراد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي فرهنگي تلویزیون صربستان و ایران (خبر)
 ایران سهم بسزايي در پایه‌گذاری فرهنگ و تمدن دارد (خبر)
 همایش جهان بدون خشونت در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت ابوالقاسم فردوسي در صربستان (خبر)
  بازدید وابسته فرهنگي كشورمان از مدرسه اسلامی در مونته نگرو (خبر)
 خواستار گسترش روابط در زمينه میراث فرهنگی هستيم (خبر)
 شركت ايران در نمایشگاه کتاب «پودگوریتسا» مونته‌نگرو (خبر)
 شركت صربستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (خبر)
 شعرخوانی سلام بر بهار در صربستان (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه بلگراد تدريس مي‌شود (خبر)
 ايران سرزمين امن (خبر)
 برگزاري شب شعر بهاری در دانشگاه بلگراد (خبر)
 افتتاح ماه فیلم‌های سینمایي ایران در صربستان (خبر)
  برگزاری نخستین دوره ترجمه عملی از زبان فارسی به صربی (خبر)
 جشن نودمین سال تأسیس بخش شرق‌شناسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي ايراني در دانشگاه صربستان (خبر)
  انتشار دومين شماره نشريه «فانوس فارسي» در صربستان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 ایران اسلامی برای ما از جایگاه والایی برخوردار است (خبر)
 کرسی زبان فارسی در دانشگاه بلگراد راه‌اندازي شود/زبان فارسي آيينه تمام نماي تمدن غني ايراني (خبر)
 قريب به يك قرن از زبان فارسي در دانشگاه بلگراد مي‌گذرد (خبر)
  آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه همکاری بين الهدی و اتحادیه ناشران صربستان (خبر)
 «روز ایران» در صربستان افتتاح شد (خبر)
 برنامه همکاری‌های فرهنگی ایران و صربستان به امضا رسيد (خبر)
 کتابخانه‌هاي ملی ايران و صربستان تفاهمنامه همكاري امضا كردند (خبر)
  نیازمند گفت‌وگوی ديني با ایران هستیم (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد (خبر)
 آثار فاخر ادیبان ایرانی به زبان صربی ترجمه شود/ تلاش براي بازگشت معنویت به فرهنگ (خبر)
 ايران فخر جهان اسلام است/ صرب‌ها متاثر از حافظ و مولوی هستند (خبر)
 حفظ اسناد تاریخی براي انتقال صحيح وقايع است (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد برپا مي‌شود (خبر)
 اساتيد و رؤساي دانشگاه‌هاي صربستان به ايران مي‌آيند (خبر)
 صربستان آثار ايراني را منتشر مي‌كند (خبر)
 دانشجويان صربي به فراگيري زبان فارسي علاقه‌مندند (خبر)
 انجمن نویسندگان صربستان به دنبال روابط با ايران است (خبر)
 آماده برگزاري دوره‌هاي شيعه شناسي هستيم (خبر)
 نمايش آثار خطاط صربستاني در نمایشگاه قرآن تهران (خبر)
 معرفي ايران زمينه‌ساز توسعه زبان فارسی است (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه نيكلاي صربستان تدريس مي‌شود (خبر)
 معرفي آثار فلسفی و ادبی ايران در نمايشگاه كتاب مونته نگرو (خبر)
 آوای موسیقی سنتی ایران در صربستان (خبر)
 گشايش مرکز فرهنگی ایران در بزرگترین دانشگاه خصوصي صربستان (خبر)
 اعطای گواهینامه‌ پایان دوره زبان فارسی به دانشجویان صرب (خبر)
 شهرهای گردشگری صربستان میزبان برنامه‌های فرهنگی ایران (خبر)
 شرایط مطلوبی براي توسعه تعاملات علمی فراهم شده است (خبر)
 افزايش همکاری‌هاي علمی و آموزشی ایران و صربستان (خبر)
 آوازه فرهنگ غنی ايران بسيار شنيده‌ مي شود/ شهريورماه در ايران فرهنگي (خبر)
 خرسندي مقامات صربي از ترجمه «ديوان حافظ» (خبر)
 ایران، کشوری تأثیرگذار در منطقه است (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 صربستان آماده برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم‌های باستان‌شناسی «سومترا» (خبر)
 ایران، فرهنگی غنی و مردمی فهیم دارد (خبر)
 ایران و صربستان در حوزه تئاتر همكاري مي‌كنند (خبر)
 ترجمه صربي دیوان حافظ در صربستان رونمايي شد (خبر)
 بازدید نخست‌وزیر صربستان از غرفه ايران (خبر)
 بزرگداشت «روز ملی ایران» در صربستان (خبر)
 «نگار جواهريان» انتخاب تماشاچيان صربي (خبر)
 جایگاه علمي ايران ستودني است (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ایران از کلاس‌هاي فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 دانشگاه تربیت معلم صربستان میزبان «روز ایران» مي‌شود (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌هاي هنري بين ايران و صربستان (خبر)
 پانزدهمين نمايشگاه و بازارچه خيريه بلگراد برپا شد (خبر)
 جایزه دوم جشنواره «قلم زرین» صربستان به هنرمند ايراني رسيد (خبر)
 نمايش آثار هنرمندان صربي با موضوع «ايران» در بلگراد (خبر)
 حضور دانش‌آموزان صربی در رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 جایزه گراند پری صربستان به «خانه‌ای در مه» رسيد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه زبان فارسی ويژه مدارس صربستان (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری دانشکده گردشگری بلگراد و دانشگاه علم و فرهنگ ایران (خبر)
 تقویت و توسعه همکاری‌های دانشگاهی ایران و صربستان (خبر)
 علاقه مندي گردشگران صربي براي سفر به ايران/ ایران میهمان ویژه نمایشگاه گردشگری بلگراد (خبر)
 ادبیات ایران تأثیری بسيار بر حوزه شعر و ادبیات جهان دارد (خبر)
 نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند ايراني در صربستان گشایش یافت (خبر)
 آغاز روزهاي فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ثبت روز فرهنگی ایران در تقویم شهر سومبور صربستان (خبر)
 آغاز کلاس‌های ترم تابستاني آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 برنامه درسی آموزش فارسی در مرکز ارزشیابی و سنجش آموزش صربستان بررسي شد (خبر)
  ایران را صمیمانه دوست دارم (خبر)
 فرهنگ ایران برخوردار از جایگاهي بالا و قابل تحسين است (خبر)
 استقبال تلویزیون ملی صربستان از همكاري با رسانه ملي ايران (خبر)
  حافظ برترين غزلسراي جهان است (خبر)
 ادبیات ایران دریچه‌ای برای آشنایی با فرهنگ و تمدّن ایراني است (خبر)
 شاهنامه 92 ساله در كتابخانه شخصي «آدليگات» صربستان نگهداري مي‌شود (خبر)
 ضرورت تأسیس مرکز فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند (خبر)
 دانش‌آموزان صربستاني با نظام آموزشی و مبانی پرورشی ایران آشنا شدند (خبر)
 بررسی اشعار عرفانی امام خمینی (ره) در صربستان (خبر)
 کانون دوستداران زبان و ادبیات فارسی در صربستان تاسیس شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در شهرهای شرقی و غربی صربستان (خبر)
 شركت فعالان قرآني صربستان و مقدونیه در مسابقات بین‌المللی قرآن (خبر)
 لزوم برگزاري «هفته فیلم ايران» در مونته نگرو (خبر)
 ايران نگاهي معرفتی به مكتوبات فرهنگي دارد (خبر)
 «جدایی نادر از سیمین» به زرق و برق‌ ظاهری فيلم‌هاي غربی پشت پا زده است (خبر)
 شب «شعر و حکمت سعدی» در صربستان برگزارشد (خبر)
 اعلام آمادگی مونته‌نگرو برای اعزام دانشجو به ایران (خبر)
 تمدّن ایران همواره مورد احترام جهانيان است (خبر)
 علاقه‌منديم با انجمن مترجمان ایران همكاري كنيم (خبر)
 «شب ادبی بهار» در صربستان برگزار شد (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و صربستان گسترش می‌یابد (خبر)
 معرفی ایران در جمع دانشجویان گردشگری بلگراد صربستان (خبر)
 نمايش شكوه تخت جمشيد در صربستان (خبر)
 فیلم‌های سینمایی ایرانی در صربستان به نمايش درآمدند (خبر)
 نمایش فیلم مستند «شکوه تخت جمشید» در صربستان (خبر)
 چشم‌انداز آموزش زبان فارسی در دبیرستان‌های صربستان بررسي شد (خبر)
 اهدای کتاب رايزني فرهنگي ايران در صربستان به کتابخانه شهر اوبرنوواتس (خبر)
 از مقام علمي «فهیم بایراکتاروویچ» ايران شناس صربي تجليل مي شود (خبر)
 شب شعر شاعران انقلاب اسلامی در صربستان برگزار شد (خبر)
 کلاس‌های زبان فارسی در 4 دانشگاه معتبر صربستان تشكيل مي‌شود (خبر)
 کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» به كودكان اروپايي و آسيايي اهدا شد (خبر)
 گشایش نمایشگاه بین‌المللی گردشگری صربستان با شركت ایران (خبر)
 مرکز آموزشی ـ فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند صربستان تأسیس می‌شود (خبر)
 آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، رهبری روشنفکر و بينشي روشنگرانه دارند (خبر)
 چهاردهمین جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در صربستان آغاز شد (خبر)
 آغاز برنامه های دهه فجر در صربستان با گشایش نمایشگاه نقاشی (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در صربستان برگزار مي شود (خبر)
 موافقت وزارت آموزش و پرورش صربستان با تدريس زبان فارسي در مدارس (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 چهاردهمین جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دومین همایش بین‌المللی گویش‌های ایرانی در تهران برگزار مي شود (خبر)
 قاریان و حافظان صربستان و مقدونیه عازم ایران شدند (خبر)
 ما به سنت و فرهنگ ایران افتخار می کنیم (خبر)
 دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس گردشگری «بیتکو» در صربستان (خبر)
 استقبال مردم مقدونيه از نمايش فيلم سينمايي «ملك سليمان » (خبر)
 برگزاري نخستين هفته فرهنگی ایران در مقدونيه (خبر)
 برگزاري كلاس هاي آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 امضاي تفاهم‏نامه آموزش زبان فارسي با دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز فرهنگی شهر اسمدروو صربستان برگزار مي شود (خبر)
 ایران و زبان فارسی در هنرستان طراحی بلگراد معرفی شد (خبر)
 تأثیرگذاری فرهنگ و زبان فارسی در جهان غيرقابل انكار است (خبر)
 نبوغ علمي ایرانیان نزد جهانیان آشکار است (خبر)
 گوشه‌ چشم صربستاني‌ها براي حضور در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد گشایش يافت (خبر)
 وزير آموزش و پرورش صربستان خواستار همكاري هاي دانشگاهي با ايران شد (خبر)
 همکاری رایزنی فرهنگی ايران در صربستان و نهاد کتابخانه‌های عمومی بلگراد كليد خورد (خبر)
 ایران را زیباترین نقطه‌ي جهان دیدیم (خبر)
 ریشه های قوی فرهنگ و تمدن ایران در همه جای جهان پدیدار است (خبر)
 موقعیت ارزشمند جمهوري اسلامي ایران قابل درک است (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگي ايران و صربستان گسترش مي‌يابد / اولين قدم نمايش فيلم‌هاي ايراني است (خبر)
 اعلام آمادگی تئاتر ملی صربستان برای حضور در جشنواره تئاتر فجر ایران (خبر)
 فرهنگ غنی ایران می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب کند (خبر)
 پهلوانان نام‌آور كشورمان درمسابقات پیشکسوتان جهان تجليل شدند (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و خانه‌ي كودكان نابيناي بلگراد، تفاهمنامه‌ي همكاري امضا كردند (خبر)
 تاریخ و عظمت فرهنگی ايران برای همه جذابيت دارد (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر در صربستان (خبر)
 رييس جمهوري ايران، چهره‌ي روز صربستان (خبر)
 انتشار شصت و هشتمین شماره از فصلنامه نور در صربستان (خبر)
 اجرای گروه تواشیح بشارت اصفهان در شهر پلویله مونته نگرو (خبر)
 صوت قرآني گروه تواشیح «بشارت اصفهان» در صربستان طنين انداز شد (خبر)
 اجرای گروه تواشیح بشارت اصفهان در جمع سفرای کشورهای اسلامی در صربستان (خبر)
 تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان وارد صربستان شد (خبر)
 يك تفاهمنامه‌ي فرهنگي در راه است (خبر)
 گروه‌های تئاتری ایران به جشنواره "اسلاویا" دعوت شدند (خبر)
 هفته فیلم‌های سینمایی ایران در والیوو صربستان آغاز شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه ماه مبارک رمضان در صربستان (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و هنری ايران و صربستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 علاقه دانشجوي صربستاني به تيم ملي فوتبال ايران (خبر)
 برگزاري شب ادبی" از توس تا نیشابور" در صربستان (خبر)
 معرفی تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی برای دانش‌آموزان صربستانی (خبر)
 ایران وطن دوم من است (خبر)
 برگزاري "شب شعر خورشید؛ بررسی شعر عرفانی امام خمینی (ره)" در صربستان (خبر)
 عزیمت دو حافظ و قاری قرآن از صربستان و مونته نگرو به ایران (خبر)
 استقبال رایزن فرهنگی ايران از تیم ملی والیبال کشورمان در صربستان (خبر)
 نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مونته نگرو گشایش یافت (خبر)
 برگزاری دورۀ آموزش خوشنویسی فارسی در بلگراد (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز ولادت امام باقر( ع) و گرامیداشت روز معلم در صربستان (خبر)
 كسب مقام نخست فيلم ساز ايراني در جشنواره فیلم‌های کوتاه صربستان (خبر)
 درج مقاله مدير مركز علوم ديني قم در جديدترين كتاب انستيتوي سياست صربستان (خبر)
 افتتاحیه دوره ویژه آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 جشن زبان فارسي در صربستان (خبر)
 اهدای ترجمه صربی نهج البلاغه در مراسم ویژه سالگرد بمباران کتابخانه ملی صربستان (خبر)
 نمایش مستند تخت جمشيد در جشنواره بین المللی صربستان (خبر)
 تشریح آداب و آيين فرهنگ نوروزی در صربستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس " زیبایی های از ایران " در صربستان (خبر)
 برگزاری سومین نشست ادبی ایران و صربستان در بلگراد (خبر)
 استقبال نمایش مستند شکوه اصفهان در صربستان (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های باستانشناسی صربستان برگزارمي شود (خبر)
 آمادگی موزه مردم شناسی بلگراد برای برگزاری نمایشگاه در ایران (خبر)
 انتشار دو شماره جديد فصلنامه "نور" در صربستان (خبر)
 تاكيد كشيش ارتدوكس صربستان و رايزن فرهنگي ايران بر توسعه مناسبات فرهنگي (خبر)
 راهبرد های فرهنگی ایران ریشه در باورهای متعالی دارد (خبر)
 بررسی شعر حماسی ایران و صربستان (خبر)
 افتتاح سی و ششمین نمایشگاه بین المللی گردشگری صربستان (خبر)
 استقبال سفراي خارجی و مردم صربستان از برنامه فرهنگی ایران (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.