English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رايزني فرهنگي ايران؛

همایش «افراط‌گرایی از دیدگاه استادان» در كنيا برگزار شد

به همت رایزنی فرهنگی ایران در کنیا و با همکاری بعضی از علما و استادان مومباسا، همایشی یک روزه با عنوان «افراط‌گرایی از دیدگاه استادان» در شهر مومباسا، مرکز منطقه ساحلی کنیا، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این همایش، که در سالن سخنرانی هتل رویال کورت، برپا شد، حدود 70 نفر از مشایخ دینی، استادان، دانشجویان و فعالان مذهبی و سیاسی منطقه شرکت داشتند.

نخستین سخنران مراسم، شیخ ایوب راشد، از دانشجویان دوره دکترای علوم اسلامی در لندن، بود. وی که از مشایخ و مدرسان شیعه و به نام منطقه و به ویژه مومباساست، به طور ادواری برای تعلیم مربیان و مبلغان معارف اسلامی، به مومباسا و مناطق اطراف آن دعوت می‌شود.

شیخ راشد سخنان خود را با قرائت آیه 29 سوره انبیاء آغاز کرد و به استناد آن گفت: ما مسلمانان یک امت‌ هستیم؛ بنابراين می‌توانیم و باید با یکدیگر در صلح و آرامش زندگی کنیم و با هم نماز بخوانيم؛ اما به سبب فقر علمی و نیز توطئه دشمنان اسلام، مسلمانان به دشمنان هم مبدل شده‌اند و گاهي به صورت وحشیانه یکدیگر را می‌کشند.

وي با تأكيد بر اينكه نیازمند بازاندیشی و بازنگری عقاید خود درباره اصول و آموزه‌های اسلام راستین هستیم، افزود: ما مدعی توحیدیم؛ اما از اصول و نظام و قواعد آن آگاهی نداریم. ما می‌خواهیم به مراتب بالای ایمان دست يابيم، حال آنکه هنوز در مراتب پایین اسلام دست و پا می‌زنیم.

شیخ راشد، با تأکید دوباره بر آیه 29 سوره انبیاء، سخنان خود را با طرح یک پرسش به پایان برد. وي پرسيد؛ ما مسلمانان چگونه می‌توانیم با هم کار کنیم اگر معنای «لِتَعارَفوا» را به درستی در نیابیم؟

سخنران بعدی عمدم حی‌الدین ـ مشهور به پروفسور تاج ـ استاد برجسته علوم سیاسی در دانشگاه‌های کنیا بود. وی در آغاز سخنان خود بر ضرورت شناخت اسلام راستین و تعارف و تفاهم مسلمانان نسبت به یکدیگر تأکید کرد و سپس به بیان مطالب خود درباره رابطه دولت و شهروندان، به مثابه زمینه و عاملی برای افراط‌گرایی پرداخت.

وی گفت: با وجود یک دولت صالح و برپایی نظامی عادلانه، افراط‌گرایی جایی نخواهد داشت. توزیع ناعادلانه منابع، مردم را به مقابله و معارضه با دولت و حاکمیت برای احقاق حقوقشان وا ‌مي‌دارد. راه‌های متعدد و مناسب برای طرح شکایات از جانب مردم وجود دارد بی‌آنکه اسباب آزار یکدیگر شوند و مهم‌ترین آنها داشتن وحدت و هدف مشترک است.

وي ادامه داد: برای برخورداری از حکومتی شایسته، مردم باید با هم و با دولت، گفت‌وگو کنند. شهروندان باید مراقب آنچه وظیفه دولت است که انجام دهد باشند و اگر شهروندان در این زمینه به طور نظام‌مند آموزش ببینند و عمل کنند، دولتی شایسته و مسئول خواهند داشت.

سومین سخنران همایش مرتضي شفیعی‌شکیب، رایزن فرهنگی ایران در کنیا بود كه سخنان خود را تحت عنوان «پیامبر اسلام (ص) رسول رحمت و منادی وحدت» ارايه داد.

وی با شرح مهم‌ترین ویژگی‌های عصر حاضر و خطراتی که اسلام و مسلمانان را تهدید می‌کنند، تأکید کرد: جهان اسلام؛ بلکه عالم انسانی، اکنون در یکی ازحساس‌ترین و دشوارترین مقاطع و نقاط عطف تاریخ خود به سرمی‌برد. دشمنان اسلام، خاصه صهیونیست‌ها، تمام امکان و توان خود را برای نابودی اسلام به کار بسته‌اند و از هیچ تلاش و توطئه‌ای در این راه دریغ نمی‌ورزند.

شفیعی‌شکیب، افزود: در قرنی که در آن به سر می‌بریم، به ویژه پس از واقعه یازدهم سپتامبر، شاهد توطئه‌هایی بسیار خطرناک از ناحیه دشمنان اسلام بوده‌ایم که بر ساختن اسلام(های) دروغین در برابر اسلام راستین است. به تعبیری «مذهب علیه مذهب». پیدایش و گسترش جریان‌های تندرو و تکفیری و تروریست چون القاعده و الشباب و بوکوحرام و اخیراً داعش، از آن جمله است و این آخری به راستی خطرناک‌ترین آنهاست.

وي ادامه داد: این گروه‌ها نمادها و شعارهای اسلامی را به کار می‌برند، بی‌آنکه دانشی شایسته از اصول و آموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی داشته باشند.

شفیعی‌شکیب افزود: مسلمانان اکنون دچار فتنه‌ای بس بزرگ‌اند. به فرموده پیامبر اکرم (ص) در زمان‌هایي که فتنه‌ها چون پاره‌های شب تار، ما را در برگرفته‌اند، راهی جز رجوع به قرآن برای برون‌شد از این فتنه‌ها نیست. قرآن کریم، رسول مکرم اسلام را «اسوه حسنه» مسلمانان معرفی می‌کند و تبعیت بلاشرط آن حضرت را لازمه لاینفک محبت او می‌داند و چون وظیفه‌ای واجب بر ذمه همه آنان می‌نهد.

رایزن فرهنگی ایران در پایان سخنان خود، ضمن توضیح معنا و معیارها و لوازم و شرایط تحقق وحدت اسلامی، به تبیین وظایف دولت و مردم عادی و نخبگان جامعه در نحوه رویارویی با جریان‌ها و گروه‌های تندرو و تکفیری پرداخت و با تأکید بر این که مهم‌ترین عامل در شکل‌گیری و گسترش این جریان‌ها، جهل و غفلت مردم از اسلام اصیل است، آموزش و آگاهی‌بخشی و بیدارگری را عمده وظایف مبلغان دینی و مروجان فرهنگی و دیگر روشنگران اجتماعی و سیاسیِ جامعه دانست.

آخرین سخنران برنامه، شیخ بزرگ شیعیان منطقه، شیخ عبدالله ناصر بود که به رغم کهولت سن و کسالت جسم، دعوت نمایندگی فرهنگی ایران را برای حضور در این همایش، پذیرفته بود.

وی گفت: افرادی اندک به برخی موضوعات دلبسته‌اند؛ چرا که چون خود آن را پرورده‌اند گمان می‌برند که تنها حقیقت آن است. آنان افراط‌گرا می‌شوند. مشکلاتی که ما امروزه با آنها درگیریم ناشی از ناآگاهی ما از دینمان است. ما کتاب نمی‌خوانیم، فقط به سخنرانی‌ها گوش می‌دهیم. ما دل به آنها می‌بندیم و بنابراين دچار افراط می‌شویم. این پدیده‌ای نوین است و پیش‌تر چنین نبود.

شیخ ناصر، در پايان سخنان خود در نتیجه‌گیری از سخنان خود گفت: افراط گرایی کنونی ناشی از سه امر است: جهل به اسلام، احساس از دست رفتن خلافت اسلامی و تخریب مدارس اسلامی سنتی و جایگزین کردن مدارس نوین. برای برون‌شد از این اوضاع بحرانی بايد به اين عوامل توجه كرد؛ ضرورت شناخت معارف اسلامی، برقراری ارتباط میان جوانان مسلمان با علمای راستین و بازسازی و ساماندهی نظام صدقات.

انتهاي پيام/


١٧:٠٠ - 1393/10/24    /    شماره : ٦٢٤٣٤١    /    تعداد نمایش : ١٠٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 همایش «فرهنگ مقاومت عاشورائی از دیدگاه امام (ره) و مقام معظم رهبری» در كنيا (خبر)
 برگزاري همایش «تأثیر فرهنگ و اخلاق بر خشونت و افراط‌گرايی» در كنيا (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه‌ بين‌المللي كتاب كنيا (خبر)
 مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي و هنري ايران در دانشگاه كنياتا كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي و هنري ايران در كنيا (خبر)
 برگزاري جشنواره سینمایی اعضای جنبش عدم تعهد در كنيا (خبر)
 مراسم روز قدس در شهر مومباساي كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همایش روابط مسلمانان و مسیحیان در شرق آفریقا در كنيا (خبر)
 حضور حافظ و قاری برگزیده کنیایی در مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاری مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم در کنیا (خبر)
 برگزاري مراسم "روز حسین علیه السّلام" دركنيا (خبر)
 مراسم پایانیِ مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم در كنيا برگزار شد (خبر)
 راه­اندازیِ نخستین کلاس آموزش زبان فارسی در شهر ناکورو كنيا (خبر)
 زنان كنيايي باحضوردر انتخابات مطالبات خود را پيگيري كنند (خبر)
 دیدار خانم حجازي با رئیس "سازمان توسعه زنان کنیا" (خبر)
 عزیمت حافظ کنیایی قرآن به قم (خبر)
 جشنواره بین المللی فیلم کنیا با شركت ايران برگزار شد (خبر)
 رونمایی از کتاب مثنوی معنوی در کنیا (خبر)
 برگزاری نشست علما و شیوخ کنیا در نايروبي (خبر)
 هفته قرآنی در «لاموي کنیا» برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در كنيا برگزار مي شود (خبر)
 انتشار شماره جديد ويژه نامه« پرشيا» (خبر)
 انتشار كتاب عدل در اسلام دركنيا (خبر)
 برگزاري نمايشگاه كتاب نايروبي دركنيا (خبر)
 برگزاري كارگاه آموزشي رمضان در كنيا (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه نایروبی تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاري هفته قرآني در شهرماليندي كنيا (خبر)
خبرهاي مهم
همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است
انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند
معرفي آثار هنري ايران در نمایشگاه دیپلماتیک تایلند
نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی و گرجی برپا شد
درخشش ادبیات دفاع مقدس در همایش جنگ و فرهنگ در ترکیه
نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح مي‌شود
بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه
امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه سند پاكستان
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.