English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با عنوان نقش علما در خشکاندن ریشه‌های تکفیري

یازدهمين اجلاس علماي مسلمان در سوريه برگزار شد

با همكاري رايزني فرهنگي ايران و دفتر مقام معظم رهبري در سوريه، مجمع علماي شام، وزارت اوقاف سوريه و نمایندگی دانشگاه جهاني المصطفي، یازدهمين اجلاس علماي مسلمان در سوريه با نام «نقش علما در خشکاندن ریشه‌های تندروی و تکفیر» برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين اجلاس از روز دوشنبه پانزدهم دی و به مدت دو روز در تالار اجتماعات کتابخانه ملی اسد و همچنين تالار المتنبی هتل داماروز دمشق، برگزار شد.

روز نخست

در نخستين روز برگزاري اين نشست در تالار اجتماعات کتابخانه ملی اسد در دمشق، آيت‌الله سيد مجتبى حسيني، نماينده مقام معظم رهبري در سوريه، آیت‌الله جزايری، نماینده مقام معظم رهبری در خوزستان و امام جمعه اهواز، محمد عبدالستار السيد، وزير اوقاف سوريه، شیخ محمد یزبک، وکیل شرعی مقام معظم رهبری در لبنان، ريیس‌زاده، رييس نمایندگی جامعه المصطفى العالمیه در سوريه، توفيق محمد سعيد رمضان البوطي، رييس مجمع علماي بلاد شام، شيخ شريف الصواف، ريیس آموزشگاه علوم ديني مرحوم شيخ كفتارو در دمشق، انور حبيبي، وابسته فرهنگی و سرپرست رايزني فرهنگي ايران در سوريه و جمع كثيري از روحانيون حضور داشتند.

آيت‌الله سيد مجتبي حسيني، نماينده مقام معظم رهبري در سوريه، در سخنان خود با اشاره به اینکه در این ایام ما با بحران حمله استکبار جهانی بر این منطقه مواجه هستيم، گفت: با اين حال توانسته‌ایم با ایستادگی و مقاومت خود، استکبار جهانی را رسوا کنیم و چهره شوم تکفیریون را که ساخته و دست‌نشانده آنها هستند را برملا کنیم.

آيت‌الله حسيني همچنين به فعاليت کانال‌های ماهواره ای اشاره کرد و گفت: بعضی از کانال‌ها در برنامه‌های خود تکفیریون را به اسم گروه‌های اسلامی می‌نامند و این امر کاملاً اشتباه است و باعث تنفر و دوری مردم از اسلام مي‌شود. ما به هیچ وجه این گروه‌های تکفیری را گروه‌های اسلامی نمی‌نامیم؛ بلکه آنها را منافقین یا افراد منحرف و یا تکفیریون می‌نامیم.

سخنران بعدی اين سمینار علمایی، شیخ محمد یزبک، نماینده حزب‌الله لبنان و نماینده ولی فقیه در لبنان بود. وي در سخنان خود مسلمانان را به پیروی از خط و مکتب صحیح پيامبر (ص) توصيه داد و افزود: اگر مسلمانان و جهان عرب در مقابل اسرائیل از همان اول می‌ایستادند و آن را نابود می‌کردند، امت ما دچار این وضع و حال نمی‌شد.

وي ادامه داد: امام خمینی (ره) سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) را هفته وحدت نامید و مردم را به اتحاد و یکپارچگی دعوت كرد. حتی وقتی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد، ایشان شعار «راه قدس از کربلا» می‌گذرد را سر داد و ما حالا متوجه معنی دقیق این شعار شدیم؛ چرا که تروریسم در عراق، مردم را به خاک و خون می‌کشد و تکفیری‌ها که دست‌نشانده مستکبرین هستند؛ امت اسلامی را به خاک و خون می‌کشند.

سخنران ديگر نشست، آیت‌الله جزايری، نماینده مقام معظم رهبری در خوزستان و امام جمعه اهواز در ایران بود که به تأسیس کانال‌های ماهواره‌ای مغرض و فتنه‌انگیز اشاره کرد و گفت: این کانال‌ها باعث ایجاد فتنه در بین مسلمانان می‌شوند. بر همين اساس، مراجع در ایران، بحث در مورد مسايل فتنه‌برانگیز و نزاع را تحریم کردند و همواره مردم را به وحدت دعوت کرده و هرگونه اهانت به رموز مسلمانان را تحریم می‌کنند.

پس از وی محمد عبد الستار السید، وزیر اوقاف سوریه، در سخنان خود به نمایندگی از علمای سوریه از مقام معظم رهبری تقدیر كرد و حمایت و کمک جمهوری  اسلامی ایران به کشور سوریه را ستود.

وي همچنين گفت: در این کنفرانس به جاست که سلام و درود به روح امام خمینی(ره) بفرستیم چرا که ایشان علت اجتماع ما در این مناسبت است. معتقدم که ما در این اجلاس و یا در غیر این اجلاس، لازم نیست از اسلام دفاع کنیم؛ چرا که اسلام خودش از ما دفاع می‌کند. ما امتی هستیم که خداوند متعال ما را به وسیله اسلام، عزیر کرد.

روز دوم

بنا بر اعلام اين گزارش، جلسه دوم و علمی این کنفراس، در تالار المتنبی هتل دامارز دمشق، برگزار شد و در آن آيت‌الله سيد مجتبي حسيني، نماينده مقام معظم رهبري در سوريه، محمدرضا شيباني، سفير ايران در سوريه، رستم قاسمی، مسئول کمیته اقتصادی مشترک سوریه و ایران، ريیس‌زاده، رييس نمایندگی جامعه المصطفى در سوريه، شيخ شريف الصواف، ريیس آموزشگاه علوم ديني مرحوم شيخ كفتارو، دکتر نبیل سلیمان، معاون وزیر اوقاف سوریه و انور حبيبي، وابسته فرهنگی و سرپرست رايزني فرهنگي ايران در سوريه و جمع كثيري از روحانيون حضور داشتند.

رستم قاسمی، مسئول کمیته اقتصادی مشترک سوریه و ایران، در سخنان خود در اين همايش، گفت: از شواهد عینی در گوشه و کنار جهان به این باور رسیده‌ام که بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژی، برگرفته از قرآن کریم است؛ بنابراين ما مسلمانان باید دست به دست هم دهیم و برای شناخت و معرفی تعالیمی که در قرآن وجود دارد، تلاش مضاعف كنیم.

سخنران بعدي شيخ شريف الصواف، ريیس آموزشگاه علوم ديني مرحوم شيخ كفتارو بود. وي راجع به تأثیر اختلاف در رشد پدیده تکفیر صحبت كرد و با اشاره به مفهوم امت در اسلام، گفت: مفهوم امت این است که با تمام وجود اختلافات مذهبی در امت اسلام، این اختلاف فکری و علمی قابل قبول است. اختلاف علمی در مسایل جزيی یک امر طبیعی است. همه ما می‌دانیم که ممکن نیست مردم همه یک نسخه از همدیگر باشند. با همه اینها خداوند متعال از همه ما خواست که «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» باید به ریسمان خداوند چنگ بزنیم و متحد شویم.

ريیس‌زاده، رييس نمایندگی جامعه المصطفى در سوريه هم به موضوع فلسطين پرداخت و با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر در منطقه خاورمیانه، شاهد جنگ بین حق و باطل بوده‌ایم و جنگ در منطقه با ظهور رژیم صهیونیسیتی و اشغال فلسطین شروع شد، گفت: این جنگ تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران ادامه داشت؛ ولی با پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) موضع‌گیری ایران نسبت به فلسطین باعث شد تا مسأله فلسطین تقویت یابد و علیرغم محاصره و تحریم اقتصادی بر علیه ایران، ما از مسأله فلسطین دست نکشیدیم.

وي همچنين با اشاره به اهداف تشکیل گروه‌های تکفیری، گفت: هدف از تشکیل گروه‌های تکفیری ایجاد فتنه در جهان اسلام و غارت کردن ثروت‌های مسلمانان است و باعث عقب ماندن کشورهای اسلامی و تخریب آن به دست خود مسلمان‌ها می‌شود.

ريیس‌زاده، پیشنهادهایی در خصوص رویاروی با تکفیریون مطرح کرد. از جمله این پیشنهادها مي‌توان به تشخیص صحیح حد و مرز مسایل اسلامی، موضع‌گیری علیه حامیان تکفیر، دانستن مسأله فلسطین به عنوان اولین مسأله مهم مسلمانان، تشکیل جبهه مقاومت علیه شیطان بزرگ آمریکا و رژیم صهیونیستي و همچنين تشویق دانشجویان به مطالعه و بررسی کتاب‌های دینی صحیح و بدور از فتنه و تفرقه‌انگیزی بین مسلمانان، اشاره كرد.

سخنران بعدی این کنفرانس، شیخ محمود عکام، مفتی شهر حلب بود. وي در سخنان خود به موضوع رحمت تأکید کرد و گفت: عنوان و مفهوم جامع دین اسلام عنوان رحمت است؛ چرا که خداوند به پیامبر خود فرمود: «و ما ارسلناک الا رحمة للعالمین» ما تو را رحمت به تمام جهانیان فرستادیم. ما باید برای رحمت به خلق عمل کنیم؛ زيرا اگر رحمت در قلب مسلمانان نباشد، دیگر مسلمان نخواهند بود.

شیخ کمیل نصر که از علمای معروف دروزی‌ها در سوریه است، هم در سخنان خود اظهار كرد: امت اسلام محتاج تلاش تمامی افراد آن است تا دین اسلام منتشر شود و پیشرفت کند. همچنين رفتار نیک انسان باعث وجود نتایج مثبت در جامعه می‌شود؛ اما رفتار بد که برگرفته از تطرز تفکر اشتباه و غلط افراد است، باعث تخریب و قتل عام مردم می‌شود و اینگونه افراد باعث ایجاد فتنه در جامعه خواهند شد.

سخنران بعدی شیخ عبدالقادر الشهابی، مدیر اوقاف شهر حلب بود. وي گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس جمع کردن مسلمانان و ایجاد وحدت بین امت اسلام است. بنابراين ما باید مردم را به قبول كردن همدیگر دعوت کنیم و باعث ایجاد محبت و الفت بین مردم شویم.

شیخ حسام‌الدین فرفور، ريیس آموزشگاه دینی مجمع فتح اسلامی، نيز در سخناني در اين همايش، راجع به مفهوم مذهب در اسلام صحبت کرد و گفت: مذهب در اسلام به معنی فهم معینی از اسلام است. در صورتی که متأسفانه بسیاری از مردم فکر می کنند که معنای مذهب این است که فقط من برحق هستم! پس ما باید مفهوم مذهب را بازنگری کنیم.

سخنران بعدی این کنفرانس، سید عبدالله نظام، ريیس انجمن علمای اسلام بر وفق مذهب اهل بیت (ع) در سوریه بود. وي با تأکید به اینکه خداوند متعال در قرآن مسلمانان را به وحدت دعوت می‌کند، گفت: چرا افراد تندرو و تکفیریون خودشان را قانع کرده‌اند که رفتارشان صحیح است؟

وي به نقش رسانه‌ها در این امر تأکید کرد و گفت: مخصوصاً در این ایام، رسانه‌ها نقش مؤثری در آگاهی یا گمراهی مردم دارند و این امر باید به شدت پیگیری شود.

این اجلاس با قرائت بيانيه پاياني توسط شيخ مأمون رحمه، امام و خطیب مسجد اموی دمشق، به پايان رسيد.

انتهاي پيام/


١٧:٣٤ - 1393/10/22    /    شماره : ٦٢٤١٨٧    /    تعداد نمایش : ١٧٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری هفدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران در لاذقيه با رییس دانشگاه تشرین سوريه (خبر)
 افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 شانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 انتشار شماره 128 فصلنامه «الثقافة الاسلامیة» در سوریه (خبر)
 اعلام برندگان مسابقه ادبي ـ هنري امام خميني (ره) در سوريه (خبر)
 نقش امام خمینی (ره) در بیداری اسلامی (خبر)
 برگزاری پانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 برگزاري جشنواره «گردهمايي فرهنگ‌ها»در لاذقیه (خبر)
 برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و سوريه (خبر)
 بررسی ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در سوریه (خبر)
 برگزاری دوازدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 گشایش چهل‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 مسابقه ادبی و هنری امام خمینی (ره) در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح دوره بهاره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه «پیامبر رحمت» در سوریه (خبر)
 نشست «ویژگی‌های روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه» در دمشق (خبر)
 مراسم «قدس پایتخت ابدی فلسطین» در سوريه برگزار شد (خبر)
  برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سوریه (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با وزیر اطلاع‌رسانی سوریه (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 بازديد هنرمندان تجسمی ایران از انستیتوی هنرهای تطبیقی دمشق (خبر)
 دیدار هنرمندان ایرانی با ريیس اتحادیه هنرمندان تجسمی سوریه (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «دمشق در عمق نگاه‌ها» در سوريه (خبر)
 برگزاري ششمین نشست فارسی‌دوستان سوريه (خبر)
 بررسي نقش زن در نشر فرهنگ اعتدال و شهروندی در سوریه (خبر)
 پنجمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 آغاز نود و دومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 چهارمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 دبيرخانه شعر مقاومت در سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهی ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري دوره دانش‌افزایی زبان فارسي در سوريه (خبر)
 بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه (خبر)
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 بررسي «تكفيري‌ها و تروریسم توحش» در لاذقيه سوريه (خبر)
 تجهيز دانشگاه‌هاي سوريه به كتاب‌هاي آموزش زبان فارسي (خبر)
 تبيين فلسفه عاشورا در لاذقیه سوريه (خبر)
 رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي افتخارآميز است (خبر)
 ايران و شهرداري منطقه زینبیه دمشق سند همكاري امضا كردند (خبر)
 ایران را بايد به عنوان کشوري قدرتمند در جهان پذيرفت (خبر)
 برگزاري مراسم تکریم از شهدای مدافع حرم در سوريه (خبر)
 نشست «انتفاضه فلسطین در آستانه عاشورای حسینی» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و سومین دوره زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه دمشق (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در سوريه در محكوميت فاجعه منا (خبر)
 مراسم افتتاح سال تحصيلي جدید جامعه المصطفی العالمیه در دمشق برگزار شد (خبر)
  پایان هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رييس سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 فارسي‌آموز سوريه‌اي :درود بر فرهنگ و زبان فارسی (خبر)
 ضرورت وجود حاکمیت دین در عرصه‌های بشری (خبر)
 ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر آموزش عالی سوريه (خبر)
 جایزه جهانی حقوق بشر اسلامی ایران به مفتي اعظم سوريه اعطا شد (خبر)
 کتاب‌خوانی سن ندارد/ شبکه‌های مجازی از عوامل پایین آمدن سرانه مطالعه است (خبر)
 مراسم يادبود شهید خالد الاسعد در سوريه برگزار شد (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات اسب‌دوانی سوريه با عنوان «شکراً یا ایران» برگزار شد (خبر)
 گلچین دیوان شمس با نام «ید العشق» در سوریه منتشر شد (خبر)
 دانشگاه بعث سوريه كتاب فارسي «ادبيات عرفاني» را منتشر كرد (خبر)
 براي تقويت زبان فارسی در سوریه تلاش مي‌كنيم (خبر)
 نشست «روز جهانی قدس و رسانه‌های مقاوم» در سوريه برگزار شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي روز جهاني قدس در سوريه (خبر)
 رسالت جهانی پیامبر اكرم (ص) فارغ از ترور و خشونت است (خبر)
 آغاز هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نشست ادبی و شب شعر «ادبیات مقاومت» در سوريه برگزار شد (خبر)
خبرهاي مهم
تأكيد فعال فرهنگي پاكستان بر ضرورت گسترش روابط فرهنگي و هنري با ايران
روزنامه‌نگاران پاكستاني به تهران سفر مي‌كنند
تقدير رهبر ديني طريقت قادريه نيجريه از فعاليت‌هاي وحدت‌آفرين جمهوري اسلامي ايران
انتشار کتاب «فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» به زبان ترکی استانبولی
منتخب غزلیات حافظ به زبان سندی ترجمه و منتشر شد
مستند «شرقي» در توكيو رونمايي مي‌شود
انتشار ترجمه كتاب «امام مهدي (عج) موجود موعود» به زبان اردو
تبيين دیدگاه‌های ایران در مدل‌سازی سازمان ملل در کشور آفریقای‌ جنوبی
طنين موسيقي سنتي ايران در پرتغال
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.