English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهي به اقدامات افغانستان در هفته وحدت

برگزاري سمينارهاي علمي، همايش‌هاي مردمي و نمايشگاه‌هاي فرهنگي و هنر، از جمله اقدامات افغان‌ها براي بزرگداشت هفته وحدت و سالروز ميلاد نبي مكرم اسلام (ص) در هفته گذشته بود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، افغانستان، در روزهاي هفته وحدت، چهره‌اي ديگر به خود ديد و در فضاي به دور از جنگ و خشونت و مناقشات سياسي، اقدام به برگزاري برنامه‌هاي ديني، علمي، فرهنگي و هنري، با موضوع هفته وحدت و ميلاد باسعادت پيامبر اعظم (ص) كرد. اين گزارش، نگاهي دارد به برخي از اين برنامه‌ها كه با حضور و استقبال اقشار مختلف مردمي، برگزار شدند.

«اتحاد مسلمین سربلندی جهان اسلام»

همزمان با فرارسیدن میلاد پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و هفته وحدت اسلامی، نشستی با عنوان «اتحاد مسلمین و سربلندی جهان اسلام» با حضور جمعی از استادان مرکز فرهنگی و اجتماعي افلاح، در تاريخ دوازدهم دي توسط اين مرکز، برگزار شد.

کارشناسان در سخنان خود در اين نشست، درباره اتحاد مسلمین و وحدت اسلامی گفتند: وحدت و اتحاد سياسي مسلمانان، از جمله دغدغه‌هاي مصلحان بزرگ تاريخ از ابتدا تاکنون بوده است و بسياري از انديشمندان از سيد جمال‌الدین اسدآبادی تا ميرزا کوچک‌خان و نائيني و مطهري و در رأس همه آنها امام ‌خميني(ره)، وحدت جهان اسلام را يکي از اهداف نظام سياسي دانسته و براي تحقق آن تلاش کرده‌اند. هر کدام از اين انديشمندان نيز براي تحقق اين هدف، راه‌کارهايي را پيشنهاد کرده‌اند.

استادان مرکز فرهنگی و اجتماعي افلاح همچنين در اين نشست بیان كردند كه امام خميني (ره) نيز يکي از اهداف بزرگ انقلاب اسلامي را وحدت جهان اسلام و برادري همه مسلمانان و ايجاد ام‌القري اسلامي دانست و براي تحقق آن بسيار کوشيد. با اين تفاسير کاملاً مشخص است که وحدت اسلامي آرزوي همه مصلحان و دانشمندان روشنفکر اسلامي است.

«خورشيد نبوت»

همچنين به مناسبت فرارسیدن میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت، نمایشگاه تصویری خیابانی «خورشید نبوت» از تاریخ یازده الی سیزده دي ماه در پارک دهبوری و از 14 تا 16 دي ماه در مسجد جامع نبوی شهر کابل، برگزار شد.

در این نمایشگاه 20 اثر گرافیکی و طراحی با موضوع پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و هفته وحدت اسلامی تهیه و به رؤیت تماشاگران رسیده است.

همايش در مسجد جامع امام زمان (عج)

در ادامه برگزاري مراسم‌ به مناسبت فرارسیدن میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت در افغانستان، نشست تخصصی تحت عنوان «اتحاد مسلمین سربلندی جهان اسلام» با حضور جمعی از خواهران دانشجو در تاريخ پانزدهم دي توسط بخش فرهنگی مسجد امام زمان (عج) كابل، برگزار شد.

کارشناسان در اين نشست، درباره اتحاد مسلمین و هفته وحدت بحث و گفت‌وگو كردند و به سؤالات حاضرین پاسخ دادند.

«رسالت علما در وحدت امت اسلامی»

دومین سمینار علمی «رسالت علما در وحدت امت اسلامی» از سوی شورای اخوت اسلامی، به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) با حضور علما، روحانیون، اساتید دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، نمایندگان شورای ملی و فرهنگیان، در شهر کابل، برگزار شد.

در این سمینار سخنرانان، جهان اسلام را یک پیکر واحد خوانده و گفتند كه هدف امت اسلامی بدون شناخت کامل اسلام ناب محمدی میسر نیست.

آنان همچنين وحدت را به دوگونه وحدت مقطعی و وحدت دايمی دانسته و مردم را به وحدت دايمی و پیروی از علمای واقعی فرا خوانده و اظهار كردند: اگر ما واقعاً بخواهیم دنیا و آخرت را داشته باشیم، باید آن وحدتی را بخواهیم که ارزشمند باشد. باید بکوشیم که وحدت اسلامی را مسیر زندگی‌مان قرار دهیم. اسلام با افراط‌گرایی هیچ نسبتی نداشته و ایجاد گروه‌های افراطی در میان مسلمانان، نقشه دیرینه استعمار است.

همايش دوم مسجد جامع امام زمان (عج)

دومين همايش «اتحاد مسلمین سربلندی جهان اسلام» توسط بخش فرهنگی مسجد جامع امام زمان (عج) كابل، با حضور جمعی از مردم خداجو منطقه غرب کابل اعم از زنان و مردان، در تاريخ پانزدهم دي، به مناسبت هفته وحدت، برگزار شد.

سخنرانان در اين همايش درباره هفته وحدت و میلاد پبامبر گرامی اسلام (ص) سخنانی مبسوط ایراد داده و گفتند: امام خمینی (ره) ابتکار عظیمی از خود به جا گذاشت که روزهاي بين 12 ربیع‌الاول كه به روایت اهل سنت و 17 ربیع‌الاول به روایت اهل تشیع روز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) است را هفته وحدت، نامگذاری كرد.

آنان تأکید كردند: مسلمانان در هفته وحدت باید با الگوپذيري از پیامبر گرامی اسلام (ص) در مسیر وحدت امت اسلامی گام برداشته و اجازه ندهند كه دشمنان اسلام در بین آنان تفرقه ایجاد كنند.

اجرای موسیقی سنتی ايراني

به مناسبت هفته وحدت اسلامی و ميلاد پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در عصر روز سه‌شنبه 16 دي، گروه موسيقي سنتي اعزامی از جمهوری اسلامی ایران، در شبکه ملی افغانستان، برنامه خود را اجرا كرد.

این برنامه به همت رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان، در هفته وحدت به منظور دوستی و وحدت هر چه بیش‌تر دو کشور ایران و افغانستان برگزار شد.

«پیامبر نماد وحدت امت اسلامی»

همایش یک روزه تحت عنوان «پیامبر نماد وحدت امت اسلامی» به مناسبت هفته وحدت و سالروز ولادت پیامبر اسلام (ص) از سوی حزب رفاه ملی افغانستان در کابل، برگزار شد.

در این همایش، دبیرکل حزب رفاه ملی، به نکاتی درباره وحدت اسلامی اشاره كرد. وی گفت: نفاق‌هایی که به نام‌های مختلف در دنیای اسلام به وجود آمد، زايیده توطئه‌های کشورهای غرب است و متأسفانه مسلمانان به جای اینکه به ریسمان الهی چنگ بزنند، فریب جهان غرب را خورده و به نفاق میان امت مسلمان دامن می‌زنند.

وي افزود: اتفاقاتی که امروز در جهان اسلام به نام اسلام رخ می‌دهد، ربطی به اسلام نداشته و توطئه غرب است. اسلام‌هراسی، ایجاد گروه‌های تکفیری به نام‌های داعش و طالبان، توهین به فرهنگ اسلام و توهین به پیامبر (ص) و کتاب مقدس ما قرآن کریم، از برنامه‌های اساسی جهان غرب است که به امت مسلمان به نام‌های مختلف تحمیل شده است.

پس از آن، امام جمعه مسجد پل خشتی کابل، سخنرانی كرد. وی گفت: صدای پیامبر (ص) از ۱۴۰۰ سال پیش تاکنون صدای منطق، صدای عدالت و صدای عدم تبعیض علیه انسان‌ها بوده است و صدای قوی و منطقی‌تر از آن در جهان وجود ندارد. هر کس تبعیض نژادی و قومی را در میان مسلمین دامن بزند، صدای خود از صدای بهترین اولاد آدم،  حضرت محمد (ص) بالاتر کرده و در گمراهی محض است.

همچنین دبیرکل حزب رفاه ملی، در سخنانی اظهار كرد: بهترین تجلیل از هفته وحدت، تبیين اهداف اصلی پیامبر گرامی اسلام (ص) است. علمای جهان اسلام رسالت دارند که ماهیت اصلی اسلام را تبیين کرده و اتهاماتی که به نام‌های نقض حقوق زن، تروریسم و اسلام‌هراسی به پای اسلام و مسلمین ختم می‌شود، خثنی کنند.

وي تأكيد كرد: اسلام، دین دعوت است و دعوت ارجحیت بر خشونت دارد. خشونتی که امروز به اسلام و جهاد در جهان اسلام اتفاق می‌افتد، هیج ربطی به اسلام ناب محمدی ندارد.

نشست پیامبر مکرم اسلام، محور وحدت امت اسلامی

.به مناسبت هفته وحدت و میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) جلسه با موضوع پیامبر مکرم اسلام محور وحدت امت اسلام با حضور جمعی کثیری از خواهران و برادران از سوی بخش فرهنگی مسجد امام زمان (عج) برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز سپس سخنرانان در مورد هفته وحدت و وحدت امت اسلامی سخنان مبسوطی را ارائه نمودند.

برگزاري نشست سازمان جوانان ميهن

 سازمان جوانان مهین نشستی را به مناسبت ولادت باسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت امت اسلامی برگزار نمود.

در ابتدای برنامه مسئول سازمان جوانان مهین در رابطه با اهمیت هفته وحدت وبرادری امت اسلامی در جهان اسلام صحبت نمود. ایشان تأکید نمود که مامسلمانان باید با اتحاد هر چه بیشتر برادری خودرا حفظ کنیم تا دشمنان اسلام از ما سوء استفاده نکند . درادامه یکی از اساتید برجسته این سازمان در مورد وحدت امت اسلامی صحبت نمودند وی گفت:که ما مسلمان هستیم و پیرو دین مقدس اسلام هستیم آگاه باشیم که دشمنان اسلام می خواهند در امت اسلامی مخصوصا در بین شیعه وسنی تفرقه انداخته وحکومت کنند.

سمینار علمی نقش حضرت امام خمینی (ره) در تحکیم اخوت اسلامی در کابل

این سمینار حضورشخصیت های علمی ،فرهنگی ونمایندگان مجلس و دانشجویان توسط مرکز آموزشی ولیعصر و مرکز آموزشی فردوسی برگزار شد.

این سمینار باتلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز ودر ادامه مسئول فرهنگی مرکز فوق ،ولادت پیامبر مکرم اسلام را تبریک گفته و به سخنرانی پرداخت وی گفت: زمانی انسانها غرق در جهالت بودند، پیامبر گرامی اسلام در جامعه بشری تغییر ایجاد نمود برای بانوان ارزش و احترام قائل گردید. بعد از پیامبر گرامی اسلام دیگر شخصیت های بزرگ اسلامی این مسئولیت را بدوش گرفتند از جمله حضرت امام خمینی (ره) .زمانی جامعه اسلامی در جهالت فرو رفته بود ایشان با فرمان قیام، دین اسلام را به ارمغان آورد . امام خمینی (ره) در تحکیم اخوت اسلامی نقش بسزایی را ایفا نمود و بر اخوت وبرادری بین شیعه وسنی تأکید داشت.

در ادامه یکی از نمایدگان مجلس سخنرانی نموده و پس از تبریک میلاد با سعادت پیامبرگرامی اسلام گفت: پیامبر بزرگوار اسلام به انواع و اقسام شرک وبت پرستی پایان داد .در سلسله همین مکتب علمای دینی چه شیعه وچه سنی تلاش های فراوانی انجام داده اند. و در مورد اشغال فلسطین رساتر از پیام امام خمینی (ره) در جهان اسلام هیچ پیام دیگر را نمی شنویم که فلسطین پاره تن جهان اسلام است .این سیمنار با خواندن مقالات و سرود توسط گروه سرود مرکز والعصر به پایان رسید .

انتهاي پيام/


١٠:٠٨ - 1393/10/21    /    شماره : ٦٢٤٠٨٤    /    تعداد نمایش : ١٨٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران در افغانستان تبيين شد (خبر)
 آغاز هفته فيلم ايران در كابل (خبر)
 تعاملات ديني و قرآني ايران و افغانستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كارگاه‌هاي نقد شعر اسماعيل اميني در افغانستان (خبر)
 گسترش روابط ايران و افغانستان در زمينه‌هاي فرهنگي و هنري (خبر)
 سفر امام جمعه تربت جام به افغانستان (خبر)
 آغاز سمینار آموزشی «نظارت آموزشی» در افغانستان (خبر)
 برگزاري سمينار آموزشي براي مديران مدارس كابل (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 فرهنگستان زبان و ادب فارسي، میزبان هيأت دانشگاهي افغانستانی (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 فعاليت‌هاي اتاق ايران در دانشگاه غور افغانستان افزايش مي‌يابد (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با مدير شبکه تلویزیونی تمدن افغانستان (خبر)
  سفر هيأت علمي دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 رونمایی از کتاب محمود طرزی و صدرالدین عینی در كابل (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه كابل (خبر)
  ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس مؤسسه افغان فیلم (خبر)
 سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «مهرگان» افغانستان پايان يافت (خبر)
 افغانستان خواستار همكاري ايران در توسعه گردشگري شد (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه «عباد» در افغانستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس دانشگاه کابل (خبر)
 افغانستان خواستار همكاري با ايران در زمينه نسخ خطی شد (خبر)
 ملت فلسطین احساس تنهایی نمی‌کند (خبر)
 بزرگداشت مقام فردوسی در افغانستان (خبر)
 تجليل از اساتید دانشگاه پروان افغانستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی و کتاب ایران در كابل (خبر)
 برگزاري شب شعر عطار نیشابوری در كابل (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر حج افغانستان (خبر)
 معرفي نوروز ايراني در تلویزیون افغانستان (خبر)
 پیشرفت‌های علمی ایران بسیار چشمگیر است (خبر)
 زبان فارسی یک معماری باشکوه است/ شعر مایه حیات زبان/شعر پيوند گذشته، حال و آينده (خبر)
  همكاري ايران و افغانستان در حوزه آموزش و پرورش توسعه مي‌يابد (خبر)
 اهتمام ايران به حفظ آثار فرهنگي را مي‌ستاييم (خبر)
  آماده استفاده از تجربيات ايران در هنر تئاتر هستيم (خبر)
 انتشار کتاب نهج‌البلاغه منظوم فارسی در كابل (خبر)
 توسعه علمي دانشگاه كابل با ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در كابل (خبر)
 برگزاري دومین همایش قرآن و حجاب در كابل (خبر)
 ملت افغان همیشه سپاسگزار همکاری‌ و حمايت ايران است (خبر)
 اتحادیه رادیو تلویزیون‌های افغانستان به دنبال همكاري رسانه‌اي با ايران (خبر)
 برگزاري سمينار نیایش از دیدگاه قرآن در كابل (خبر)
 ديدار بني‌اعتماد با سفير و رايزن فرهنگي ايران در كابل (خبر)
 نيازمند همکاری‌های فرهنگی و علمی ایران هستیم (خبر)
 انتشار کتاب «ابعاد حقوقی فاجعه منا» در افغانستان (خبر)
 خانواده‌ شهداي افغان خواهان پیگیری فاجعه منا هستند (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني افغانستان (خبر)
 حج را نخبگان جهان اسلام مديريت كنند (خبر)
 مديريت حج بايد با جهان اسلام باشد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از دانشگاه رهنورد افعانستان (خبر)
 افغانستان به دنبال توسعه فرهنگي با ايران است (خبر)
 آغاز جشن‌هاي دهه كرامت در افغانستان/برپايي نمايشگاه رضوي (خبر)
 قدرداني دانشگاه البیرونی افغانستان از ايران (خبر)
 اهداي بيش‌از 80 هزار جلد كتاب كمك آموزشي به مدارس افغانستان (خبر)
 فلسطین متعلق به همه فلسطینی‌هاست (خبر)
 قديمي‌ترين نسخه خطي «كليات سعدي» در افغانستان نگهداري مي‌شود (خبر)
 برپايي هشتمین نمایشگاه «بهار قرآن» در افغانستان (خبر)
 انتشار کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» در افغانستان (خبر)
 اندیشه‌های وحدت‌گرایانه امام (ره)، متضمن پیشرفت امت اسلام (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رسانه‌اي ايران و افغانستان (خبر)
 نخستين دوره جشنواره فیلم هدی در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگی «ایران سرزمین من» در افغانستان (خبر)
 اساتید زن افغانستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «قرآن و حقوق زن» در افغانستان (خبر)
 تلويزيون‌هاي افغان در تسخير پيام‌هاي تبريك ايران به افغانستان (خبر)
 تأكيد رييس اجرايي دولت افغانستان بر همكاري‌ با ايران (خبر)
 زمينه شرکت انتشارات افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران فراهم شود (خبر)
 همایش «نقش انقلاب اسلامی در پیروزی جهاد ملت افغانستان» در كابل (خبر)
 نخستين جشنواره مشترک موسیقی ایران و افغانستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سالروز انقلاب اسلامي در افغانستان (خبر)
 برگزاري دومین همایش شعر مشترک دوستی ایران و افغانستان (خبر)
 نمایشگاه «کریمه اهل بیت(ع)» در كابل برپا شد (خبر)
 شورای عالی قرآنی افغانستان اعدام آیت‌الله النمر را محكوم كرد (خبر)
 نخستين جشنواره فیلم‌های اسلامی در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران 750 جلد كتاب به دانشگاه بغلان افغانستان اهدا كرد (خبر)
 اعزام اساتيد دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 اهدای 2500 جلد كتاب به کتابخانه‌‌های استان غزنی افغانستان (خبر)
 تجليل اديبان افغان از تلاش‌هاي ايران براي توسعه زبان فارسي (خبر)
 راه‌اندازی شبکه قرآن در تلویزیون کوثر افغانستان (خبر)
 رونمايي از كتاب «مقدمه‌ای بر فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی» در افغانستان (خبر)
 برگزاري مسابقه عبرت‌های عاشورا در كابل (خبر)
 امام خمینی(ره) جهان را به حیرت انداخت (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه «عاشورا نماد عزت و آزادگی» در افغانستان (خبر)
 نشست «بی‌کفایتی عربستان در اداره حرمین شریفین» در کابل برگزار شد (خبر)
 یاد جانباختگان حادثه منا در کابل گرامی داشته شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «شهادت هنر مردان خدا» در افغانستان (خبر)
 نامه امام علي (ع) به مالك اشتر در كابل توزيع شد (خبر)
 کتاب «جهاد» استاد مطهری در افغانستان به چاپ رسید (خبر)
 چاپ کتاب «راه زندگی 2» در افغانستان (خبر)
 كتاب «خدای کودکان» در افغانستان به چاپ رسيد (خبر)
 جشنواره فرهنگی امام رضا (ع) در کابل آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «تعقل‌گرایی از منظر امام صادق (ع)» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از کتاب‌هاي چاپ شده توسط ایران در کابل برگزار شد (خبر)
 انتشار نخستين فصلنامه «چراغ حکمت» در افغانستان (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآن كريم در افغانستان (خبر)
 نمايش نقاشی‌خط از دوبیتی‌های امام (ره) در نمایشگاه بهار قرآن افغانستان (خبر)
 هفتمین نمایشگاه بزرگ بهار قرآن در كابل به كار خود پايان داد (خبر)
 کتاب «روز جهانی قدس» در افغانستان چاپ شد (خبر)
 برگزاري محفل انس با قرآن در كابل (خبر)
 برگزاري سلسله نشست‌هاي ديني و قرآني در افغانستان (خبر)
 افتتاح هفتمین نمایشگاه «بهار قرآن» در افغانستان (خبر)
 چاپ نشریه ادبي - فرهنگی «شعر به شعر» در افغانستان (خبر)
 چاپ کتاب «راه زندگی(1)؛ احترام به والدین» در افغانستان (خبر)
 اهداي بيش از 6 هزار جلد کتاب و نشریات به مراکز فرهنگی افغانستان (خبر)
 نمایشگاه کتاب دانشگاه استان پروان افغانستان برگزار شد (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی دانشگاه غور افغانستان تجهيز شد (خبر)
 برگزیده «مفاتیح الجنان» در افغانستان چاپ شد (خبر)
 آيين‌هاي گرامي‌داشت نيمه شعبان و 14 خرداد در افغانستان برگزار شد (خبر)
 رؤسا و اساتید دانشگاه‌های افغانستان به ایران آمدند (خبر)
 کتاب وصیتنامه سیاسی - الهی امام خمینی (ره) در افغانستان توزيع شد (خبر)
 نمایشگاه خط دوبیتی‌های امام خمینی (ره) در افغانستان گشایش یافت (خبر)
 چاپ کتاب «امام خمینی (ره) از ولادت تا رحلت» در افغانستان (خبر)
 محفل شعر «پیام‌آور الهی و بزرگداشت خیام نیشابوری» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 آغاز ششمین دوره تربیت مربی ترجمه و مفاهیم قرآن در افغانستان (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با شبكه يك تلويزيون افغانستان (خبر)
 دومین جشنواره ادبی «بوی باران» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 کتاب «شعر مرز نمی شناسد» چاپ شد (خبر)
 ترجمه رباعیات «حکیم عمر خیام» به زبان پشتو در کابل (خبر)
 ترجمه عهدنامه مالک اشتر به زبان پشتو در کابل (خبر)
 نمایشگاه «کتاب سعادت» در افغانستان افتتاح شد (خبر)
 برگزاري آيين بزرگداشت «روز سعدي» در افغانستان (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در افغانستان راه‌اندازي شد (خبر)
 سمينار «كوثر نور» در كابل برگزار شد/ لزوم بهره‌گيري از سيره حضرت زهرا(س) (خبر)
 جشن تکلیف دختران در كابل برپا شد (خبر)
 آموزش مديريت فرهنگ در كابل (خبر)
 تبيين ابعاد شخصيتي حضرت زهرا(س) در کابل (خبر)
 داستان «اشکی در گورستان» در افغانستان نقد و بررسی شد (خبر)
 دوره آموزش عکاسی در ننگرهار افغانستان برگزار شد (خبر)
 دوره آموزشی مدیران دبيرستان‌هاي افغانستان در شهر مقدس قم پايان يافت (خبر)
 دوره آموزشی عکاسی خبری- هنری در کابل پایان یافت (خبر)
 نشست «حضرت زینب (س) اسوه استقامت» در كابل برگزار شد (خبر)
 کابل ميزبان شعرخواني شاعران انقلاب شد (خبر)
 نشست «نقش خانواده و زنان در ايجاد سبك زندگي اسلامي» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 نشست «رهبر بی‌نظیر» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه عكس ايران در افغانستان برگزار شد (خبر)
 همایش ادبی «خوبان پارسی‌گو» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشنواره هفته فیلم ایران در کابل (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی «ایران سرزمین من» در کابل (خبر)
 اتحّاد و همبستگی مردم؛ مهمترين دستاورد انقلاب اسلامی ايران (خبر)
 نشست تخصصی دستاوردهای انقلاب اسلامی در کابل برگزار شد (خبر)
 کتاب «انقلاب آسمانی» در کابل منتشر شد (خبر)
 ویژه نامه سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کابل منتشر شد (خبر)
 اعزام اساتید افغانستان به جمهوری اسلامی ایران (خبر)
 احیای فرهنگ قرآنی از خدمات بزرگ امام خميني(ره) است (خبر)
 پايان دوره آموزش تربیت مربی احکام در کابل (خبر)
 آموزش شیوه‌های نوین مدرسه‌داری در کابل (خبر)
 کتاب «فرهنگ بی ریشه» در کابل به چاپ رسید (خبر)
 انتشار کتاب «زن در آئینه اسلام» در افغانستان (خبر)
 ویژه‌نامه «کلام آسمانی» در افغانستان منتشر شد (خبر)
 برگزاري دوره تربيت مربي احكام در كابل (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران، سرزمين من» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه ایجاد اتاق ایرانشناسی در دانشگاه پروان افغانستان (خبر)
 نشست تخصصي «تدبر در قرآن كريم» از ديدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي در كابل (خبر)
 ضرورت توجه به فرهنگ كتابخواني در افغانستان (خبر)
 مراسم رونمایی چهارمین شماره از ماهنامه "در دری" در افغانستان (خبر)
 همايش شیر خوارگان حسینی در کابل برگزار شد (خبر)
 با همکاری اتاق ایران‌شناسی، مقام مولانا در كابل گرامي داشته شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه عاشورا در كابل (خبر)
 برگزاری نمایشگاه " از عاشورا تا ظهور" درکابل (خبر)
 برگزاري اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآنی مدارس کابل (خبر)
 چاپ کتاب «جلوه های عاشورا» در افغانستان (خبر)
 مراسم بزرگداشت حافظ شیرازي در دانشگاه بیرونی افغانستان برگزار شد (خبر)
 برپایی نمایشگاه روز جهانی فرهنگ افغانستان در پپشاور (خبر)
 کتاب "شاه شمشاد قدان" در افغانستان منتشر شد (خبر)
 ظرفیت‌های همکاری فرهنگی افغانستان و ایران بسیار گسترده است (خبر)
 سمینار «حج، تجلی وحدت امت اسلامی» در کابل برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه عکس با نام "جمهوری اسلامی ایران" در دانشگاه بیرونی افغانستان برگزارشد (خبر)
 ویژه نامه خورشید خراسان در افغانستان به چاپ رسید (خبر)
 انتشار کتاب گلابی مقبول در کابل (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس " جنگ تحمیلی؛ دفاع در برابر تجاوز " در دانشگاه کابل (خبر)
 روز شعر و ادب فارسی در افغانستان گرامي داشته شد (خبر)
 چاپ کتاب "رنگ آمیزی امید" ویژه کودکان در افغانستان (خبر)
 قرائت شعر و نقد شعر شاعران افغان در كابل (خبر)
 مسابقه حفظ پنج جزء قرآن کریم در كابل برگزارشد (خبر)
 نشست "زندگی حضرت فاطمه معصومه(س) سرمشق زندگی ما" در كابل برگزار شد (خبر)
 جشنواره بین المللی امام رضا در کابل افتتاح شد (خبر)
 برگزاری جشن میلاد حضرت معصومه(س) در افغانستان (خبر)
 نمایشگاه عکس "جاذبه های گردشگری ایران" در افغانستان برگزار شد (خبر)
 چاپ کتاب"شهدای نٌخبه و مرزبانان اندیشه" در افغانستان (خبر)
 چاپ کتاب "بصیرت های اسلامی" در افغانستان (خبر)
 انتشار كتاب « طلوع انوار الهی» در افغانستان (خبر)
 جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را در کابل برگزار مي شود (خبر)
 كابل، ميزبان سمينارهاي علمي با موضوع امام ششم شيعيان بود (خبر)
 چاپ کتاب" مٌهر عنایت حق بر قامت فرشتگان زمین" در افغانستان (خبر)
 اهداي كتاب‌ رايزني فرهنگي ايران به وزارت فرهنگ افغانستان (خبر)
 دوره‌ي آموزش عکاسی خبری ايران در افغانستان به پايان رسيد (خبر)
 برگزاري نخستين دوره آموزش عکاسی خبری ویژه اصحاب رسانه افغانستان در کابل (خبر)
 برگزاری مسابقه بزرگ قرآنی در استان غزنین افغانستان (خبر)
 انتشار کتاب قدس قبله اول مسلمین در افغانستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه خیابانی عکس غزه در آتش در کابل (خبر)
 اجراي همخواني قرآني گروه تواشیح ثقلین در كابل (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس "غزه در آتش" در کابل (خبر)
 شركت رایزنی فرهنگی كشورمان در نمایشگاه بهار قرآن در کابل (خبر)
 استقبال از غرفه‌ ایران در نمایشگاه قرآن کابل (خبر)
 هرات پل ارتباطی شعرا و نویسندگان ایران و افغانستان (خبر)
 ششمین نمایشگاه بزرگ بهار قرآن در کابل افتتاح شد (خبر)
 چاپ کتاب ماه رحمت در كابل (خبر)
 امام خمینی (ره) احیاگر گفتمان دینی در جهان می باشد (خبر)
 ویژه نامه هجرت خورشید در كابل منتشر شد (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.