English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام خاموشي در نشست مسئولیت ما از دیدگاه امام حسین (ع) در لاهور:

كلام اقبال چيزي جز تفسير قرآن نيست

رييس سازمان تبليغات اسلامي، گفت: کلام اقبال لاهوري، الهام‌گرفته از همان آیات قرآنی است كه امام حسين (ع) در مسير هجرت خود به كربلا قرائت مي‌كرد؛ در حقيقت كلام اقبال، جز تفسیر قرآن چیز دیگری نیست.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست «فلاح انسانیت و مسئولیت ما از دیدگاه امام حسین (ع) و علامه محمد اقبال لاهوری» به همت خانه‌ي فرهنگ ایران در لاهور، با همکاری بخش فرهنگی روزنامه‌ي آواز، در تاريخ 19 آبان، در سالن اجتماعات امام رضا (ع) اين خانه‌ي فرهنگ برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، ريیس سازمان تبلیغات اسلامی، علیرضا قزوه، شاعر و فعال فرهنگي، اکبر برخورداری، وابسته‌ي فرهنگی و مسئول خانه‌ي فرهنگ در لاهور و همچنين شخصیت‌های برجسته‌ي علمی، ادبی و مذهبی از جمله محمد اعجاز شیخ، معاون بخش فرهنگی روزنامه جنگ، احسن محمود، سردبیر روزنامه‌ي ابتک، اقبال حسین لکهویره، زبیده زیدی زیبی، شاعر معروف لاهور، محمد حسین گولروی، ريیس شورای اهل سنت لاهور، سید علی‌رضا کاظمی، ريیس شورای بین‌المللی سیرت، راغب نعیمیه، ريیس حوزه‌ي دینی جامعه‌ي نعیمیه، لعل مهدی خان، ريیس سازمان امامیه‌ي پاکستان و ... شرکت داشتند.

محمد اعجاز شیخ، معاون بخش فرهنگی روزنامه‌ي جنگ، در ابتداي اين نشست، در سخناني گفت: نشستی که امروز برگزار کردیم، در خصوص حضرت امام حسین (ع) و علامه محمد اقبال لاهوری است و این نشست، نشست عشق و محبت است. متأسفانه در این زمان  مسلمانان از یکدیگر  فاصله گرفته و به گروه‌ها و فرقه‌های  مختلف تقسیم شده‌اند. علامه اقبال سعی کرد که فاصله‌ي بین مسلمانان و اختلافات را کمتر کند و ما روزنامه‌نگاران موظفیم که برای ترویج تفکرات وی که چیزی جز تعالیم قرآن و احکام الهی نیست را بیش از پیش به عموم مردم برسانیم.

در ادامه جاوید یونس، ريیس بنیاد عبدالقدیرخان، گفت: فلاح و بهبود انسانیت، مسأله‌اي مهم؛ ولی عملی کردن آن کاری دشوار است. ما در کشورمان با مشکلات مختلفی مواجه هستیم و احساس می‌کنیم موضوع فلاح انسانیت زیر پای ما له می‌شود؛ زيرا در این کشور هیچ نوع عدالتی دیده نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: علامه اقبال، چیزی که در مسجد قرطبه در اسپانیا مشاهده کرد و در اشعار خود نوشت، عین وضع مسلمان امروز جهان است. تمامی پروژه‌ها و کارهایی که انجام داده می‌شود، فانی هستند و فقط اعمالی که در فلاح و بهبود بشر انجام می‌شوند، باقی می‌مانند.

در اين قسمت از برگزاري نشست، علیرضا قزوه، شاعر معروف ایران و ريیس بخش ادبیات معاصر سازمان تبلیغات اسلامی ایران، اشعاری زیبا از مثنوی خاموش و قصیده‌ي خود با عنوان «خون خدا» برای حضار قرائت کرد. اين شعر خواني بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت. حاضران در نشست با شنیدن اشعار فارسی عليرضا قزوه، به وجد آمدند؛ درحاليكه اغلب آنها زبان فارسی نمی‌دانستند.

پس از آن، احسن محمود، سردبیر روزنامه‌ي ابتک پاكستان، گفت: طبق آمار موجود، تعداد روزه‌داران و نمازگزاران پاکستان از تمامی کشورهای جهان بیشتر است؛ ولی با وجود آن کشور پاکستان با مشکلاتی چون تروریسم، فقر، تفرقه، فرقه‌گرايی و .... مواجه است. بزرگ‌ترین علت تمامی این مشکلات و مسايل، تقسیم شدن مردم به دسته‌های مختلف و عدم وجود اتحاد بین مسلمانان است.

وی در ادامه افزود: ما باید با همبستگی، اتحاد و یکپارچگی به دشمنان اسلام نشان دهیم که اسلام دینی صلح‌پسند و دین محبت و عشق است. همانطور که امام حسین (ع) در صحرای کربلا با شهادت خود به ما درس عشق و دلدادگی داد و یا علامه محمد اقبال لاهوری در اشعار خود با توجه به احکام الهی و تعالیم قرآن، درس وحدت و اتحاد را به ما آموخت.

اقبال حسین لکهویرا، عضو هیأت مدیره‌ي بنیاد عبدالقدیرخان هم در سخناني گفت: خاندان پیغمبر (ص)، خاندانی است که اگر کسی منکر آن باشد، نمی‌تواند مسلمان باشد.

وي افزود: زندگی امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) برای تمام نوع بشر الگو است و ما باید راه این پیروان اسلام و معصومین را ادامه دهیم تا جامعه‌ای برای فلاح انسانیت و بهبود زندگی انسان‌ها ساماندهی شود.

همچنين اکبر برخورداری، وابسته‌ي فرهنگی و ريیس خانه‌ي فرهنگ ایران در لاهور، با حضور در جايگاه سخنراني، خطاب به شركت‌كنندكان در نشست، گفت: اقبال شیفته‌ي امام حسین (ع) است. این عشق در قلم و شعر اقبال موج می‌زند. اقبال در اشعار خود از مسلمانان میظخواهد درس عشق و دلدادگی و فداکاری و آزادگی را از حسین بیاموزند. اقبال در اشعار خود می‌گوید كه حسین (ع) تفسیر قرآن است. قیام حسین (ع) برای احیا اسلام و بازگشت به خود بود و او با خون خود امت اسلام را تا ابد بیدار کرد.

وي افزود: از نظر اقبال عبودیت و بندگی با حریت و آزادی به دست می‌آید و هر جا حریت نباشد، شاهد کژی و انحراف از بندگی خدا خواهیم بود. اقبال حریت‌بخشی را اصلی‌ترین پیام حرکت حسین (ع) و واقعه عاشورا می‌داند و از همه می‌خواهد این را از حسین (ع) بیاموزند. اقبال وقتی از عشق می‌گوید، امام حسین (ع) را مرکز پرگار عشق و کاروان‌سالار عشق می‌خواند. او راه فلاح انسانیت را در پیروی از حسین (ع) می‌داند.

کاشف انور، معاون اسبق اتاق بازرگانی لاهور نيز در اين نشست در سخنرانی خود گفت: امروز جامعه‌ي اسلامی و امت اسلامی در آستانه‌ي یك رستاخیز تمدنی و فرهنگی است و ناگزیر از پذیرش این رستاخیز است. تمدن غرب در مسیر جهانی شدن خود در تلاش برای  تباه‌ كردن و از بین بردن همه تمدن‌هاست.

وی در ادامه افزود: ما ناخواسته درگیر حركت جهانی قدرت‌های غربی و سكولار هستیم و امت اسلامی، باید به خود باز گردد و هویت خویش را باز یابد. مسلمانان باید با وحدت خود در قبال این حركت جایگاه خود را حفظ كنند. مسلمانان تنها در سایه‌ي وحدت اسلامی قادرند قدرت خودش را نشان ‌دهند. دشمنان اسلام هم به خوبی احساس می‌كنند كه این وحدت اسلامی است كه می‌تواند جامعه‌ي اسلامی را به حقوق از دست رفته خود بازگرداند و سعی می‌كنند به این اصل  آسیب وارد كنند.

محمدحسین گولروی، ريیس شواری اهل سنت لاهور هم در سخناني اظهار كرد: امروزه بشریت درگیر مشکلات و گرفتاری‌های فراوانی در زندگی خود شده و اصل کمک به یکدیگر فراموش شده است. با اصل تعاون و کمک به یکدیگر مي‌توان گامی در راه فلاح انسانیت و بهبود بشریت برداشت.

وی  افزود: یکی از اصحاب پیامبر از حضرت محمد مصطفی (ص) سؤال کرد که شما روزگار خود را چگونه می‌گذرانید. حضرت محمد (ص) فرمودند که ابتدا از خودت بگو. وی جواب داد که اگر چیزی نصیب من شود می‌خورم در غیر این صورت صبر می‌کنم. رسول مکرم (ص) فرمودند که ما زمانی که چیزی نرسد صبر می‌کنیم و اگر خداوند نصیب ما کرد آن را بین فقرا پخش می‌کنیم. این درس بزرگی است برای مسلمانان که آنان نیز بتوانند برای حقوق بشر نقشی از خود ایفا کنند.

سید علی‌رضا کاظمی، ريیس شواری بین‌المللی سیرت نيز گفت: امام زین‌العابدین (ع) در رساله‌الحقوق می‌فرماید: «برای فلاح انسانیت خداوند در درون بشر استعدادهایی گنجانده است که هیچ مشابهی از آن در دیگر موجودات جهان دیده نمی‌شود.» انسان برای آشنایی و عمل بر وظابف خود ناچار است از قید هوی و هوس آزاد شود، محیت را تقسیم کند و این کار را ابتدا از منزل خود آغاز کند. به عنوان مثال انسان یک درختی را در خانه‌ي خود طوری بکارد که همسایگان نیز از سایه‌ي آن درخت استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: فرموده‌ها و گفته‌های ائمه‌ي معصومين (ع) برای ما مشعل راه هستند و ما می‌توانیم با عملی ساختن این تعالیم آن بزرگواران، به سعادت اخروی دست بیابیم.

علامه راغب نعیمی، ريیس حوزه‌ي علمیه‌ي جامعه‌ي نعیمیه هم در اظهارت خود در اين نشست، گفت: علامه اقبال قائل است که مسلمانان دنیای امروز نقطه اصلی اتکای خود را گم کرده‌اند و احساس سرگردانی می‌کنند؛ چرا که امروزه می‌بایست مدرنیسم را تجربه كنند که هیچ ذهنیتی از آن نداشته‌اند که البته این فرهنگ باعث دور شدن مسلمانان از اصل و هویت خودشان می‌شود و این عاملي براي خودباختگی و دورافتادگی مسلمانان از اصالت خویش از جمله علت‌های اصلی عقب‌ماندگی و انحطاط جوامع اسلامی است.

وی در ادامه افزود: علامه اقبال با توجه به این مشکل اساسی در میان مسلمانان جهان با تأکید بر مشترکات دینی و تقویت اصل خودی بر آن شد تا روحی تازه بر پیکر کشورهای اسلامی بدمد و زمینه‌ساز اتحاد اسلامی شود؛ بنابراين تقلید کورکورانه از فرهنگ غرب را موجب تهی شدن انسان از خود و اندیشه‌های اصیل خودی و به جای آن پر شدن از ارزش‌های شیطانی و ضدانسانی می‌داند.

راغب نعیمی، ادامه داد: علامه محمد اقبال با مطالعه‌ي دوباره‌ي فرهنگ اصیل اسلامی در جست‌وجوی کشف اصول و ارزش‌هايی بود که بتواند جوامع اسلامی را متناسب با دنیای مدرن تغییر دهد که این تلاش به کشف دموکراسی اسلامی انجامید.

در ادامه لعل مهدی‌خان، ريیس سازمان امامیه‌ي پاکستان، گفت: اقبال شاعر انسان و زندگی است و با اینكه عمری طولانی نداشت و به كهنسالی نرسید، از عظمت انسان در همین دوره‌ي زندگی صحبت می‌كند. او ارتباط انسان با جامعه را مدنظر قرار می‌دهد و می‌خواهد با بهره‌گیری خلاقیت و توان بشر، جهان بهتری بسازد. او انسان را عهده‌دار مسئولیت سنگین امور جهان می‌داند. به نظر اقبال، معراج نبوی تنها معراج مصطفوی نیست، بلكه برای انسان ثابت می‌كند كه تسخیر آسمان‌ها برای او امكان‌پذیر است.

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، ريیس سازمان تبلیغات اسلامی ایران، سخنران ديگر اين نشست، دقايقي خطاب به حاضران نشست، سخنراني كرد. وي گفت: با ابلاغ سلام و درود حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به تمامی مسلمانان، به ویژه برادران مسلمان پاکستان و حضار گرانقدر، از نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور و برگزارکنندگان این مجلس پرفیض تشکر و قدردانی می‌كنم.

وی همچنين اظهار كرد: امام حسین (ع) در سفر خود از مدینه به مکه و از مکه به کربلا، آیاتی را که در دوران سفر می خواندند که در آن بر دو رکن تکیه می‌کنند، یکی عبادت و دیگری پرهیز از طاغوت. من بعد از خواندن کلام اقبال به نتیجه رسیدم که کلام اقبال، الهام‌گرفته از همان آیات قرآنی است و پیغامی که اقبال در اشعار خود به مسلمانان جهان می‌دهد، جز تفسیر قرآن چیز دیگری نیست. ما باید برای وحدت و عزت اسلام با هم متحد شویم و تلاش کنیم چون خط سرخ، راه انسانیت است و امام حسین (ع) چراغ هدایت.

در پایان اين نشست، علامه طاهر حسین زنجانی، یکی از علمای بزرگ اهل تشیع، برای امنيت و سلامتی جهان و پاکستان دعا كرد.

انتهاي پيام/


٠٩:٥٢ - 1393/08/22    /    شماره : ٦٢١١٣٢    /    تعداد نمایش : ٢٤٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نشست ادبی بررسی اشعار سبزواری و ملیح‌آبادی در كراچي (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در كراچي (خبر)
  نمایش آثار هنرمند ایرانی در كراچي (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در كراچي (خبر)
 مدارک آموزشی فارغ‌التحصیلان دانشگاه کراچی اعطا شد (خبر)
 آغاز سی‌ویکمین جشنواره فرهنگی دانشکده نیروي هوایی پاکستان در کراچی (خبر)
 كارگاه آموزش قرآن كريم در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کارگاه «خانواده و سبک زندگی قرآنی اسلامی» در کراچی (خبر)
 ديدار نويسنده كتاب «اقبالِ كودكان» با وابسته فرهنگی ايران در كراچي (خبر)
 بسیاری از اقلام موزه ملی پاکستان مربوط به ایران باستان است (خبر)
 کارگاه آموزشی معلمان مدارس عصری در كراچي (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه کتابخوانی در كراچي (خبر)
 برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي (خبر)
 کارگاه سبک زندگی اسلامی در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «بررسی اشعار عاشورایی عمان سامانی و میر انیس» در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 روحاني سرشناس پاكستاني: جمهوري اسلامي با رهبري امام (ره) پيروز جنگ تحميلي شد (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آغاز صدوهفتادمین دوره زبان و ادبیات فارسی در كراچي (خبر)
 برپايي نخستين نمایشگاه کتاب «ولایت» در كراچي (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگي ايران در كراچي از بزرگترین کتابخانه ایالت سند پاکستان (خبر)
 بیش از 70 درصد واژگان زبان اردو ريشه فارسی دارد (خبر)
 برگزاري مسابقه قرآن كريم در كراچي (خبر)
 دومین نشست وابسته فرهنگي ايران در كراچي با رسانه‌هاي پاكستان (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگي ايران از مدرسه «مدینه العلم» كراچي (خبر)
 اسلام‌هراسي و ايران‌هراسي نقشه شوم استكبار است (خبر)
 راهپيمايي روز جهاني قدس در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نمايندگان رسانه‌هاي پاكستان با وابسته فرهنگي ايران در كراچي (خبر)
 ایران الگوي مسلمانان جهان براي تشكيل حکومت‌های اسلامی است (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني و تواشيح در تلویزیون «A» پاكستان (خبر)
 سمپوزیوم زبان و ادب فارسی در كراچي پاكستان برگزار شد (خبر)
 بازديد وابسته فرهنگي ايران از مؤسسه علوم قرآنی جماران كراچي (خبر)
 ديدار هيأت رسانه‌اي پاکستان با وابسته فرهنگي ايران در كراچي (خبر)
  امام خميني (ره) اسلام حقيقي را در جامعه عملي كرد/انقلاب امام خميني (ره) اسلامي است نه شيعي (خبر)
 اعلام آمادگي فعالان رسانه‌اي پاكستان براي همكاري با ایران (خبر)
 فرصت خوبي براي نمايش فيلم‌هاي ايراني در پاكستان فراهم است (خبر)
 برگزاري كارگاه «خانواده و سبک زندگی قرآنی اسلامی» در كراچي (خبر)
  کنفرانس ادبی «بررسی اشعار عاشورایی» در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 همكاري ايران و پاكستان در زمينه طب سنتي (خبر)
 زبان شیرین فارسی ريشه زبان اردو است (خبر)
 برگزاري مراسم یوم حسین (ع) در كراچي (خبر)
  ميراث فرهنگي پاكستان مديون زبان فارسي است (خبر)
 ضرورت نگهداری و معرفي نسخ خطي به زبان فارسي در ايالت سند (خبر)
 كارگاه «خانواده و سبک زندگی قرآنی اسلامی» در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمينار گردشگري در كراچي (خبر)
  هشت هزار نسخه خطی زبان فارسی در پاکستان است (خبر)
 آموزش مباني ديني ائمه معصومين (ع) در سازمان اصغریه پاکستان (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگي كشورمان از مرکز هنری و معماری ایندوس كراچي (خبر)
 تجليل از قاریان و حافظان قرآن كريم در كراچي (خبر)
 كتاب «خدمات متقابل اسلام و ايران» در پاكستان منتشر مي‌شود (خبر)
 مسئوليت اهل قلم در قبال خشونت‌گرايي قدرت‌هاي فاسد (خبر)
  کتاب «انسان دویست و پنجاه ساله» به زبان سندی ترجمه مي‌شود (خبر)
  نظام ولایي ايران راه‌ شناخت رهبران الهی است (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآنی در كراچي (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در كراچي (خبر)
 کتاب «ميراث خير» در كراچي رونمایی شد (خبر)
 نشست فعالان رسانه‌اي كراچي با وابسته فرهنگي ايران/رسانه‌هاي حقيقي، همزبان مردم (خبر)
 ديدار استادان دانشگاه سرسید پاكستان با نمايندگي فرهنگي كشورمان در كراچي (خبر)
 ميزگرد اصحاب رسانه‌هاي كراچي در محل خانه فرهنگ ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد مسئول خانه فرهنگ ایران از کلاس‌های فارسی حسينيه یثرب كراچي (خبر)
 برگزاري جشن انقلاب در كراچي پاكستان (خبر)
 برگزاري جشنواره غذاهاي ايراني و پاكستاني در کراچی (خبر)
 اعطاي گواهینامه به قرآن‌پژوهان بنیاد قرآن كريم كراچي (خبر)
 بخش زبان فارسی دانشگاه کراچی (خبر)
 راهپيمايي ميليوني مردم مسلمان پاكستان در جشن ولادت پیامبر اسلام (ص) (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن كريم در كراچي (خبر)
 برگزاری همایش «مقابله با جریان‌های افراطی» در كراچي (خبر)
 علاقمندي آکادمی ادبیات پاکستان براي همكاري هاي مشترك با ايران (خبر)
 «یوم حسین (ع)» در كراچي برگزار شد (خبر)
 برگزاري سیمنار «عشق اقبال به رسول اسلام (ص) و اهل بیت (ع)» در كراچي (خبر)
 گردهمایی وحدت در خانه فرهنگ ایران در کراچی برگزار شد (خبر)
 حفاظ و قاریان برتر مؤسسه علوم قرآنی جماران كراچي تقدير شدند (خبر)
 بازديد فعالان قرآني پاكستاني از نمايشگاه دفاع مقدس خانه فرهنگ ايران در كراچي (خبر)
 بررسي راهكارهاي رشد آموزش زبان فارسي در كراچي (خبر)
 برگزاري نخستين دوره کلاس‌های مکالمه انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسي در كراچي (خبر)
 بازديد مسئول خانه فرهنگ ایران از کلاس‌های فارسی حسینیه یثرب كراچي (خبر)
 انيميشن ژاپني «دستمال زردرنگ» در پاكستان رونمايي شد (خبر)
 اولین دوره کلاس‌های مکالمه انجمن فارغ‌التحصیلان آغاز شد (خبر)
 برگزاي نمایشگاه کتاب و آثار فرهنگی هنری آستان قدس رضوی در كراچي (خبر)
 هفدهمین نمایشگاه کتاب شیعی در كراچي پاكستان برگزار شد (خبر)
 اجراي گروه تواشیح «مشکات» در شبکه «جاگ» پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشیح «مشکات» در پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه گروه تواشیح «مشکات» در مناطق مختلف کراچی (خبر)
 نواي «مشكات» در بزرگ‌ترين اجتماع شيعيان كراچي بلند شد (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه شاه عبدالطیف پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
 پخش زنده اجراي گروه تواشيح ايراني از تلويزيون پاكستاني (خبر)
 نماينده فرهنگي ايران به دنبال بازگشايي «اتاق ايران» در دانشگاه كراچي (خبر)
 نمایشگاه قرآن منطقه ملير پاكستان برگزار شد (خبر)
 تجليل از برگزيدگان دوره تربيت مربي قرآن كريم در كراچي (خبر)
 كتاب «انسان ۲۵۰ ساله» به زبان اردو منتشر شد (خبر)
 زبان فارسي، قوی‌ترین حربه برای حفظ فرهنگ کهن و سرزمین نیاکان است (خبر)
 انجام رايزني‌ها براي برگزاري نمايشگاه هنري مشترك ايران و پاكستان (خبر)
 تبادل تجربيات علمي ميان ايران و پاكستان (خبر)
 بازديد سركنسول و وابسته فرهنگي ايران از دانشگاه همدرد كراچي (خبر)
 ديدار رييس حزب سني اتحاد تحريك پاكستان با مسئول خانه فرهنگ ايران در كراچي (خبر)
 دومین دوره تربیت مربی علوم قرآن کریم در کراچی پايان يافت (خبر)
 رونمایی از ترجمه کتاب «دا» به زبان اردو در كراچي (خبر)
 رقابت حافظان و قاريان قرآن در كراچي (خبر)
 نشست اساتيد آموزش زبان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 آغاز دومين دوره تربيت مربي قرآن در كراچي (خبر)
 شركت خانه فرهنگ ایران در نمایشگاه فرهنگی دانشگاه آغاخان كراچي (خبر)
 گسترش همكاري هاي ادبی و فرهنگی با آکادمی ادبیات پاکستان (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي، قرآني و ديني در كراچي اجرا شد (خبر)
 برگزاري کرسی «تلاوت قرآن و وحدت» در راولپندي/ ایران مركزي براي وحدت جهان اسلام است (خبر)
 نمایشگاه تابلوهای نفیس خط در پاكستان افتتاح شد (خبر)
 بیداری اسلامی از اهداف نهضت امام خميني(ره) است (خبر)
 نمايشگاه «انقلاب» در كراچي برپا شد (خبر)
 برگزاري گردهمایی دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی العالميه(ص) در كراچي (خبر)
 بازديد وابسته فرهنگي ايران از دانشکده معارف اسلامی دانشگاه کراچی (خبر)
 تبيين اهميت نماز از ديدگاه امام حسين(ع) در كراچي (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در كراچي با رهبران حزب جماعت اسلامی پاکستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمةالعالمین» در كراچي (خبر)
 نشست تخصصي انجمن فارغ‌التحصیلان زبان و ادبیات فارسی در كراچي برگزار شد (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی تصوف با عنوان «مست الست» برگزار شد (خبر)
 كتاب «دعا»ي علامه حلّي به زبان سندي ترجمه مي‌شود (خبر)
 مراسم بزرگداشت هفته‌ي دفاع مقدس در كراچي برگزار شد (خبر)
 نگاهی به زندگی‌نامه شهید «شکیل اوج» قرآن‌پژوه پاکستانی (خبر)
 بازديد مسئول خانه‌ي فرهنگ ايران در كراچي از نمايشگاه رضوي اين شهر (خبر)
 اوج آسماني «شكيل اوج» پيش از تقدير زميني در خانه‌ي فرهنگ ايران (خبر)
 بازديد مسئول خانه‌ فرهنگ ایران از مهم‌ترين كتابخانه‌ حيدرآباد پاكستان (خبر)
 بازديد نماينده‌ي فرهنگي ايران از بخش زبان فارسی دانشگاه کراچی (خبر)
 ترجمه‌ي کتاب «مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان» در پاكستان رونمایی شد (خبر)
 اسرائيلي‌ها تاكنون 8 هزار كودك فلسطيني را به شهادت رسانده‌اند (خبر)
 ترجمه رباعیات خیام سرمایه گرانقدری برای ادبیات جهان (خبر)
 تاسيس انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی در كراچي (خبر)
 افتتاح دوره جديد آموزش زبان فارسي در كراچي (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي - هنري در كراچي برگزار شد (خبر)
 بررسي اشعار ادبی قیصر امین پور و احمد فیض در كراچي (خبر)
 برگزاري دوره کوتاه مدت آموزش علوم قرآني در کراچي (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسي در كراچي پاكستان افتتاح شد (خبر)
 بازديد دانشجويان بخش فارسي دانشگاه کراچي از خانه فرهنگ ايران (خبر)
 قرائت قرآن قاری ایرانی در كراچي (خبر)
 برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان در كراچي (خبر)
 سفر سياحان پاكستاني با عنوان "سفر صلح" به مكه مكرمه (خبر)
 برگزاري کلاسهاي آموزش علوم قرآني دركراچي (خبر)
 برگزاري مراسم جشن تكليف دانش آموزان مدرسه ايران در كراچي (خبر)
 همايش «تجلي امام خميني در بيداري اسلامي» در كراچي برگزار شد (خبر)
 افتتاح هشتمين نمايشگاه بين المللي کتاب کراچي (خبر)
 برگزاري مسابقات آموزشي - ديني در كراچي (خبر)
 برگزاري مسابقه حفظ قرآن مجيد در كراچي (خبر)
 روابط فرهنگي ايران و پاكستان گسترش مي يابد (خبر)
 برگزاري سیمنار "جایگاه ایران امروز درخاورمیانه وجهان"در كراچي (خبر)
 همایش بررسی عرفان وتصوف درایالت سند پاكستان (خبر)
 برگزاری مراسم هفته قرآنی درکراچی (خبر)
 برگزاری نمایشگاه قرآن کریم در کراچی (خبر)
 برگزاری مسابقه کتابخوانی "سیرت طیبه امام زمان (عج)" در كراچي (خبر)
 مراسم بزرگداشت امیر خسرو دهلوی در كراچي برگزار شد (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.