English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:

ايران پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گويد

سيد محمدحسين هاشمي در نشست تخصصي «موقعيت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان اسلام» گفت: جمهوري اسلامي ايران پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گويد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ادامه‌ي برگزاري سلسله نشست‌هاي «فرهنگ ملل» توسط مؤسسه‌ي فرهنگي، هنري و انتشاراتي الهدي ـ وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ـ با خانه‌ي هنرمندان ايران، نشست تخصصي «موقعيت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان اسلام» شب گذشته دوشنبه 19 آبان، در سالن اميرخاني باغ هنر خانه‌ي هنرمندان برگزار شد و طي آن، سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، صباح زنگنه، كارشناس خارميانه و امور بين‌الملل و سيد امير موسوي، كارشناس مسايل فرهنگي و رايزن سابق ايران در سودان، به بيان نظرات خود در اين خصوص پرداختند.

پرچم وحدت و زبان تقريب

سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين نشست تخصصي درباره‌ي روابط فرهنگي و تعريف آن گفت: روابط فرهنگي همچون ديگر روابط حوزه‌ي بين‌الملل مانند سياسي و اقتصادي، بين كشورها وجود دارد. ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران هم روابط فرهنگي گسترده‌اي با كشورهاي اسلامي و غيراسلامي از قبل از انقلاب اسلامي داشتيم كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، جهت‌گيري‌هاي آن تغيير يافت.

وي افزود: بعد از انقلاب روابط فرهنگي ايران بيش از غرب، به سمت كشورهاي اسلامي، شرقي و آفريقايي گرايش پيدا كرد. رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به عنوان نماد ارتباط فرهنگي گسترش يافتند و از تعدا 8 يا 9 نمايندگي فرهنگي در زمان انقلاب، هم‌اكنون به تعداد 80 نمايندگي فرهنگي ارتقا يافت كه از اين تعداد 34 نمايندگي ما در كشورهاي اسلامي فعاليت مي‌كنند. يعني ما در بيش از نيمي از 57 كشور اسلامي، داراي نمايندگي فرهنگي و در نتيجه تعاملات و ارتباطات فرهنگي هستيم.

هاشمي با بيان اينكه امروزه روابط فرهنگي كشورها بر پايه‌ي ميراث فرهنگي تاريخي اين كشورها نيست، اظهار كرد: كشورهايي هستند كه تاريخچه‌اي پربار از نظر ميراث فرهنگي و تأثيرگذاري فرهنگي دارند؛ اما موقعيت فرهنگي‌شان به حداقل رسيده است. در مقبال كشورهاي بدون هيچ پيشينه‌ي تمدني و فرهنگي به دليل اقتدار سياسي و رسانه‌اي و مالي در رأس تأثيرگذاري فرهنگي قرار دارند.

رايزن سابق ايران در امارات با اذعان به اين نكته كه فعاليت رايزني‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي اسلامي به معناي دارا بودن موقعيت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اين كشورهاست، گفت: بزرگ‌ترين چالش ما در روابط فرهنگي با كشورها، فراز و نشيب‌هاي سياسي است. مثلاً ما در گذشته‌هاي قبل داراي روابط خوب با مصر بوديم. همين امر سبب شده بود كه رابطه‌ي فرهنگي خوبي هم با اين كشور داشته باشيم. اما حالا كه روابط سياسي ايران و مصر قطع است، امكان برقراي روابط فرهنگي با اين كشور وجود ندارد. هر چند كه فرهنگ ايران در اين كشور ريشه دوانده و مصر تنها كشور خارجي است كه 5 هزار استاد تمام  و 20 هزار دانشجوي زيان و ادب فارسي در مقاطع كارشناسي، فوق كارشناسي و دكترا دارد.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: از مواردي كه متصديان امور فرهنگي در حوزه‌ي بين‌الملل از آن رنج مي‌برند، به توليد محصولات فرهنگي و هنري باز مي‌گردد. محصولات بسيار خوب و قابل عرضه‌اي در داخل كشور توليد مي‌شود؛ اما به دليل اينكه توليدكننگان اين محصولات فرهنگي با حوزه‌ي بين‌الملل آشنا و همچنين به فكر توليد محصولاتي اختصاصي براي كشورها چه از نظر زباني و چه از نظر محتوايي نيستند، عرضه‌ي اين آثار با مشكل همراه است.

اين چهره‌ي فرهنگي كشورمان در ادامه اشاره‌اي به وضعيت حال حاضر منطقه كرد و گفت: اين جنبش تندروي وهابيت كه در سال‌هاي اخير به شدت رشد كرده است، به زعم برخي از كارشناسان و استراتژيست‌ها، نوعي عكس‌العمل به پيشرفت ايران و موقعيت جمهوري اسلامي در جهان اسلام است. حال كه جمهوري اسلامي ايران در اوج اقتدار سياسي و علمي خود قرار دارد، دشمنان اين نظام به دنبال مقابله با آن هستند.

وي تأكيد كرد: در منطقه دشمنان ايران اسلامي در راستاي شيعه‌هراسي و ايران‌هراسي، عنوان مي‌كنند كه ايران به دنبال شيعه كردن مسلمانان منطقه است. در حاليكه در جمهوري اسلامي ايران گرايش به شيعه كردن اهل سنت نبوده و نيست. ما پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گوييم.

رابطه‌ي قدرت سياسي و صدور فرهنگ

در ادامه‌ي اين نشست تخصصي، صباح زنگنه، كارشناس امور بين‌الملل در سخناني در توصيف جهان اسلام گفت: جهان اسلام مجموعه‌اي از ملت‌ها، كشورها و تجمعاتي است كه در دايره‌ي بزرگ فرهنگي و تمدني اسلامي شكل گرفته باشند. به هر حال، هر منطقه‌اي از جهان و هر انساني كه از آبشخور فرهنگ و تمدن اسلامي سيراب شده باشد، مي‌توان آن را جزوي از جهان اسلامي قلمداد كرد.

وي افزود: فرهنگ ايران با آغاز تمدن ايراني شروع شد و توسعه‌ي قدرت سياسي آن، فرهنگ ايراني هم در مناطق مختلف جهان نفوذ پيدا كرد. بخي از چين، شبه قاره‌ي هند، آناتلي قديم و كرواسي، شما ل آفريقا، شبه جزيره‌ي عرب، يمن، تانزانيا، زنگبار و قلب آفريقا و ... تحت تأثير فرهنگ ايران بوده‌اند.

اين كارشناس مسايل خاورميانه ادامه داد: وقتي كه قدرت سياسي يك حكومت اوج مي‌گيرد، ناگزير است كه قدرت اقتصادي خودش را براي تدمين ابزارهاي توسعه‌اش بالا ببرد و هچنين براي اقناع مردم تحت حكومت‌اش بايد قدرت فرهنگي‌اش را هم افزايش دهد.

وي افزود: البته اكنون گسست‌هايي وجود دارد. ايران بعد از اسلام توانست اسلام را بپروراند. تقريباً تمامي بزرگان فلاسفه، اطبا، مهندسان، معماران و ... ايراني بودند. اين فرهنگ، تمدن را منتقل كرده و هند و پاكستان و كشورهاي آسياي ميانه تحت تأثير فرهنگ ايران بوده‌اند.

اين تحليل‌گر مسايل سياست خارجي در ادامه با بيان اينكه پيش از انقلاب ايران را به نفت و خاويار مي‌شناختند، گفت: حالا ايران با امام خميني (ره)، اسلام، تحول، تغيير، دموكراسي و انتخابات شناخته مي‌شود؛

وي افزود: ايران پس از انقلاب اسلامي، به نوع ديگري با سياست حاكم بر جهان سخن مي‌گويد و همين موضوع چالش اصلي فرهنگ ايران است.

سيد امير موسوي، كارشناس مسايل فرهنگي و رايزن سابق ايران در سودان، ديگر سخنران اين نشست بود. وي در ابتداي سخنان خود با بيان اين نكته كه جايگاه فرهنگي ايران قبل و بعد از انقلاب كاملاً متفاوت است، اظهار كرد: پيش از انقلاب، روابط فرهنگي بين‌المللي ايران، شامل يك رابطه‌ي محدود و آكادميك مي‌شد؛ اما بعد از انقلاب، مأموريت فرق كرد و روابط فرهنگي گسترده‌اي بين ايران و جهان اسلام برقرار شد.

وي با شاره به اينكه فعاليت‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران همواره از نوع نرم‌افزاري بوده است، گفت: عكس‌العمل‌هاي كشورهاي هدف، رفتارهاي سخت‌افزاري در قبال فعاليت نرم‌افزاري جمهوري اسلامي ايران بود.

رايزن سابق ايران در سودان گفت: درست يك روز پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، يعني در 21 بهمن سال 57، مردم سودان در خارطوم، به تأسي از حركت انقلابي به راه افتاده در ايران، يك راهپيمايي ميليوني به راه انداختند. همان ايام در تونس تظاهرات گسترده‌اي عليه ديكتاتوري وقت در اين كشور انجام دادند. در عراق مخالفت‌ها در سراسر كشور تبديل به قيام ملي شده بود. مردم پاكستان و مصر و تعدادي از كشورهاي منطقه هم پيام انقلاب اسلامي را دريافت كرده و مخالفت‌هايي با حكام ديكتاتور خود داشتند. همين زنگ خطري بود براي آنها كه نمي‌خواستند حكومتشان را از دست بدهند.

وي ادامه داد: تكفيري‌ها را تجهيز كردند. ترور شهداي ما در عرصه‌ي فرهنگ توسط تكفيري‌ها به حدود 20 سال قبل و به زمان شهادت شهيد گنجي مي‌رسد.

موسوي با تأكيد كرد: بيش از 70 درصد فعاليت‌هاي نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور مربوط به برنامه‌هاي فرهنگي و هنري مانند سينما، كتاب، خطاطي و هنرهاي مختلف است. كمتر از 5 درصد فعاليت اين نمايندگي‌ها ديني و مذهبي هستند؛ اما تبلغات دشمنان عكس آن را نشان مي‌دهد و جمهوري اسلامي ايران را به اين متهم مي‌كنند كه به دنبال شيعه كردن اهل سنت است.

اين كارشناس مسايل خاورميانه و جهان اسلام همچنين با اشاره به  جايگاه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در منطقه ، گفت: متأسفانه با آغاز درگيري‌هاي سوريه، تكفيري‌ها فعاليت و تبليغات گسترده اي عليه جمهوري اسلامي صورت دادند اما خوشبختانه در ماه‌هاي اخير با انتشار جنايات داعش و مشخص شدن حمايت‌هاي پشت پرده‌ي عربستان، تركيه و قطر از اين جريان تكفيري، و همچنين بيان منطق اعتدال جمهوري اسلامي ايران سبب شد تا وجهه‌ي كشورمان در منطقه بازسازي شده و به سمت روزهاي اوج خود گام بردارد كه براي تحقق آن نيازمند حركت فرهنگي جديد با منش جديد هستيم.

وي در پايان سخنان خود با اشاره به اهميت فضاي مجازي در ارتباطات كنوني جهان، بر استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي براي انتقال فرهنگ و حتي راه‌اندازي مراكز بين‌المللي براي استفاده از اين ظرفيت با هدف برقراري روابط فرهنگي تأكيد كرد.

انتهاي پيام/

 


٠٩:٠٣ - 1393/08/20    /    شماره : ٦٢٠٩٦٥    /    تعداد نمایش : ١٧٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 نگاهي به فعاليت‌هاي انتشارت بین‌المللی الهدی (خبر)
  مدير مؤسسه انتشارات بین‌المللی الهدي منصوب شد (خبر)
 نمايش قرآن‌های نفیس ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد (خبر)
 استقبال هندي‌ها از كتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان» (خبر)
 انتشار كتاب «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 كتاب «روزی که شبیه هیچ روزی نیست» برترین اثر تجسمی کتاب سال عاشورا شد (خبر)
 انتشارات الهدی با «اطلس شیعه» به نمایشگاه مسقط رفت (خبر)
 نخستین نشست‌ "عصر فرهنگ ملل" برگزار می‌شود (خبر)
 الهدی نمایندگی 19 ناشر را در نمایشگاه کتاب مسکو بر عهده گرفت (خبر)
 وجود 8 هزار واژه فارسی در زبان ترکی استانبولی (خبر)
 باید برای تقویت زبان فارسی وارد صنعت چاپ و نشر تاجیکستان شویم (خبر)
 تشريح برنامه هاي جديد موسسه فرهنگي، هنري و انتشارات الهدي (خبر)
 «حمیدرضا شاه‌آبادی» سرپرست موسسه فرهنگی و انتشاراتی الهدی شد (خبر)
 آیین اختتامیه نخستین «جایزه کتاب بلخ» برگزار مي شود (خبر)
 برگزیدگان نخستین جایزه کتاب بلخ معرفي شدند (خبر)
 نشست خبری "جایزه کتاب بلخ" در انتشارات الهدي برگزار شد (خبر)
 مراسم رونمايي از ترجمه کتاب "لهوف" به چهار زبان زنده دنيا برگزار شد (خبر)
 كتاب "واقعیت‌های اجتماعی مسلمانان بریتانیا" (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 «نقش مصر در ژئوپلتيك خاورمیانه» (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 «میثاق سیاسی سند» (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.