English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:

ايران پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گويد

سيد محمدحسين هاشمي در نشست تخصصي «موقعيت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان اسلام» گفت: جمهوري اسلامي ايران پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گويد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ادامه‌ي برگزاري سلسله نشست‌هاي «فرهنگ ملل» توسط مؤسسه‌ي فرهنگي، هنري و انتشاراتي الهدي ـ وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ـ با خانه‌ي هنرمندان ايران، نشست تخصصي «موقعيت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان اسلام» شب گذشته دوشنبه 19 آبان، در سالن اميرخاني باغ هنر خانه‌ي هنرمندان برگزار شد و طي آن، سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، صباح زنگنه، كارشناس خارميانه و امور بين‌الملل و سيد امير موسوي، كارشناس مسايل فرهنگي و رايزن سابق ايران در سودان، به بيان نظرات خود در اين خصوص پرداختند.

پرچم وحدت و زبان تقريب

سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين نشست تخصصي درباره‌ي روابط فرهنگي و تعريف آن گفت: روابط فرهنگي همچون ديگر روابط حوزه‌ي بين‌الملل مانند سياسي و اقتصادي، بين كشورها وجود دارد. ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران هم روابط فرهنگي گسترده‌اي با كشورهاي اسلامي و غيراسلامي از قبل از انقلاب اسلامي داشتيم كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، جهت‌گيري‌هاي آن تغيير يافت.

وي افزود: بعد از انقلاب روابط فرهنگي ايران بيش از غرب، به سمت كشورهاي اسلامي، شرقي و آفريقايي گرايش پيدا كرد. رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به عنوان نماد ارتباط فرهنگي گسترش يافتند و از تعدا 8 يا 9 نمايندگي فرهنگي در زمان انقلاب، هم‌اكنون به تعداد 80 نمايندگي فرهنگي ارتقا يافت كه از اين تعداد 34 نمايندگي ما در كشورهاي اسلامي فعاليت مي‌كنند. يعني ما در بيش از نيمي از 57 كشور اسلامي، داراي نمايندگي فرهنگي و در نتيجه تعاملات و ارتباطات فرهنگي هستيم.

هاشمي با بيان اينكه امروزه روابط فرهنگي كشورها بر پايه‌ي ميراث فرهنگي تاريخي اين كشورها نيست، اظهار كرد: كشورهايي هستند كه تاريخچه‌اي پربار از نظر ميراث فرهنگي و تأثيرگذاري فرهنگي دارند؛ اما موقعيت فرهنگي‌شان به حداقل رسيده است. در مقبال كشورهاي بدون هيچ پيشينه‌ي تمدني و فرهنگي به دليل اقتدار سياسي و رسانه‌اي و مالي در رأس تأثيرگذاري فرهنگي قرار دارند.

رايزن سابق ايران در امارات با اذعان به اين نكته كه فعاليت رايزني‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي اسلامي به معناي دارا بودن موقعيت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اين كشورهاست، گفت: بزرگ‌ترين چالش ما در روابط فرهنگي با كشورها، فراز و نشيب‌هاي سياسي است. مثلاً ما در گذشته‌هاي قبل داراي روابط خوب با مصر بوديم. همين امر سبب شده بود كه رابطه‌ي فرهنگي خوبي هم با اين كشور داشته باشيم. اما حالا كه روابط سياسي ايران و مصر قطع است، امكان برقراي روابط فرهنگي با اين كشور وجود ندارد. هر چند كه فرهنگ ايران در اين كشور ريشه دوانده و مصر تنها كشور خارجي است كه 5 هزار استاد تمام  و 20 هزار دانشجوي زيان و ادب فارسي در مقاطع كارشناسي، فوق كارشناسي و دكترا دارد.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: از مواردي كه متصديان امور فرهنگي در حوزه‌ي بين‌الملل از آن رنج مي‌برند، به توليد محصولات فرهنگي و هنري باز مي‌گردد. محصولات بسيار خوب و قابل عرضه‌اي در داخل كشور توليد مي‌شود؛ اما به دليل اينكه توليدكننگان اين محصولات فرهنگي با حوزه‌ي بين‌الملل آشنا و همچنين به فكر توليد محصولاتي اختصاصي براي كشورها چه از نظر زباني و چه از نظر محتوايي نيستند، عرضه‌ي اين آثار با مشكل همراه است.

اين چهره‌ي فرهنگي كشورمان در ادامه اشاره‌اي به وضعيت حال حاضر منطقه كرد و گفت: اين جنبش تندروي وهابيت كه در سال‌هاي اخير به شدت رشد كرده است، به زعم برخي از كارشناسان و استراتژيست‌ها، نوعي عكس‌العمل به پيشرفت ايران و موقعيت جمهوري اسلامي در جهان اسلام است. حال كه جمهوري اسلامي ايران در اوج اقتدار سياسي و علمي خود قرار دارد، دشمنان اين نظام به دنبال مقابله با آن هستند.

وي تأكيد كرد: در منطقه دشمنان ايران اسلامي در راستاي شيعه‌هراسي و ايران‌هراسي، عنوان مي‌كنند كه ايران به دنبال شيعه كردن مسلمانان منطقه است. در حاليكه در جمهوري اسلامي ايران گرايش به شيعه كردن اهل سنت نبوده و نيست. ما پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گوييم.

رابطه‌ي قدرت سياسي و صدور فرهنگ

در ادامه‌ي اين نشست تخصصي، صباح زنگنه، كارشناس امور بين‌الملل در سخناني در توصيف جهان اسلام گفت: جهان اسلام مجموعه‌اي از ملت‌ها، كشورها و تجمعاتي است كه در دايره‌ي بزرگ فرهنگي و تمدني اسلامي شكل گرفته باشند. به هر حال، هر منطقه‌اي از جهان و هر انساني كه از آبشخور فرهنگ و تمدن اسلامي سيراب شده باشد، مي‌توان آن را جزوي از جهان اسلامي قلمداد كرد.

وي افزود: فرهنگ ايران با آغاز تمدن ايراني شروع شد و توسعه‌ي قدرت سياسي آن، فرهنگ ايراني هم در مناطق مختلف جهان نفوذ پيدا كرد. بخي از چين، شبه قاره‌ي هند، آناتلي قديم و كرواسي، شما ل آفريقا، شبه جزيره‌ي عرب، يمن، تانزانيا، زنگبار و قلب آفريقا و ... تحت تأثير فرهنگ ايران بوده‌اند.

اين كارشناس مسايل خاورميانه ادامه داد: وقتي كه قدرت سياسي يك حكومت اوج مي‌گيرد، ناگزير است كه قدرت اقتصادي خودش را براي تدمين ابزارهاي توسعه‌اش بالا ببرد و هچنين براي اقناع مردم تحت حكومت‌اش بايد قدرت فرهنگي‌اش را هم افزايش دهد.

وي افزود: البته اكنون گسست‌هايي وجود دارد. ايران بعد از اسلام توانست اسلام را بپروراند. تقريباً تمامي بزرگان فلاسفه، اطبا، مهندسان، معماران و ... ايراني بودند. اين فرهنگ، تمدن را منتقل كرده و هند و پاكستان و كشورهاي آسياي ميانه تحت تأثير فرهنگ ايران بوده‌اند.

اين تحليل‌گر مسايل سياست خارجي در ادامه با بيان اينكه پيش از انقلاب ايران را به نفت و خاويار مي‌شناختند، گفت: حالا ايران با امام خميني (ره)، اسلام، تحول، تغيير، دموكراسي و انتخابات شناخته مي‌شود؛

وي افزود: ايران پس از انقلاب اسلامي، به نوع ديگري با سياست حاكم بر جهان سخن مي‌گويد و همين موضوع چالش اصلي فرهنگ ايران است.

سيد امير موسوي، كارشناس مسايل فرهنگي و رايزن سابق ايران در سودان، ديگر سخنران اين نشست بود. وي در ابتداي سخنان خود با بيان اين نكته كه جايگاه فرهنگي ايران قبل و بعد از انقلاب كاملاً متفاوت است، اظهار كرد: پيش از انقلاب، روابط فرهنگي بين‌المللي ايران، شامل يك رابطه‌ي محدود و آكادميك مي‌شد؛ اما بعد از انقلاب، مأموريت فرق كرد و روابط فرهنگي گسترده‌اي بين ايران و جهان اسلام برقرار شد.

وي با شاره به اينكه فعاليت‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران همواره از نوع نرم‌افزاري بوده است، گفت: عكس‌العمل‌هاي كشورهاي هدف، رفتارهاي سخت‌افزاري در قبال فعاليت نرم‌افزاري جمهوري اسلامي ايران بود.

رايزن سابق ايران در سودان گفت: درست يك روز پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، يعني در 21 بهمن سال 57، مردم سودان در خارطوم، به تأسي از حركت انقلابي به راه افتاده در ايران، يك راهپيمايي ميليوني به راه انداختند. همان ايام در تونس تظاهرات گسترده‌اي عليه ديكتاتوري وقت در اين كشور انجام دادند. در عراق مخالفت‌ها در سراسر كشور تبديل به قيام ملي شده بود. مردم پاكستان و مصر و تعدادي از كشورهاي منطقه هم پيام انقلاب اسلامي را دريافت كرده و مخالفت‌هايي با حكام ديكتاتور خود داشتند. همين زنگ خطري بود براي آنها كه نمي‌خواستند حكومتشان را از دست بدهند.

وي ادامه داد: تكفيري‌ها را تجهيز كردند. ترور شهداي ما در عرصه‌ي فرهنگ توسط تكفيري‌ها به حدود 20 سال قبل و به زمان شهادت شهيد گنجي مي‌رسد.

موسوي با تأكيد كرد: بيش از 70 درصد فعاليت‌هاي نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور مربوط به برنامه‌هاي فرهنگي و هنري مانند سينما، كتاب، خطاطي و هنرهاي مختلف است. كمتر از 5 درصد فعاليت اين نمايندگي‌ها ديني و مذهبي هستند؛ اما تبلغات دشمنان عكس آن را نشان مي‌دهد و جمهوري اسلامي ايران را به اين متهم مي‌كنند كه به دنبال شيعه كردن اهل سنت است.

اين كارشناس مسايل خاورميانه و جهان اسلام همچنين با اشاره به  جايگاه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در منطقه ، گفت: متأسفانه با آغاز درگيري‌هاي سوريه، تكفيري‌ها فعاليت و تبليغات گسترده اي عليه جمهوري اسلامي صورت دادند اما خوشبختانه در ماه‌هاي اخير با انتشار جنايات داعش و مشخص شدن حمايت‌هاي پشت پرده‌ي عربستان، تركيه و قطر از اين جريان تكفيري، و همچنين بيان منطق اعتدال جمهوري اسلامي ايران سبب شد تا وجهه‌ي كشورمان در منطقه بازسازي شده و به سمت روزهاي اوج خود گام بردارد كه براي تحقق آن نيازمند حركت فرهنگي جديد با منش جديد هستيم.

وي در پايان سخنان خود با اشاره به اهميت فضاي مجازي در ارتباطات كنوني جهان، بر استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي براي انتقال فرهنگ و حتي راه‌اندازي مراكز بين‌المللي براي استفاده از اين ظرفيت با هدف برقراري روابط فرهنگي تأكيد كرد.

انتهاي پيام/

 


٠٩:٠٣ - 1393/08/20    /    شماره : ٦٢٠٩٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 نگاهي به فعاليت‌هاي انتشارت بین‌المللی الهدی (خبر)
  مدير مؤسسه انتشارات بین‌المللی الهدي منصوب شد (خبر)
 نمايش قرآن‌های نفیس ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد (خبر)
 استقبال هندي‌ها از كتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان» (خبر)
 انتشار كتاب «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 كتاب «روزی که شبیه هیچ روزی نیست» برترین اثر تجسمی کتاب سال عاشورا شد (خبر)
 انتشارات الهدی با «اطلس شیعه» به نمایشگاه مسقط رفت (خبر)
 نخستین نشست‌ "عصر فرهنگ ملل" برگزار می‌شود (خبر)
 الهدی نمایندگی 19 ناشر را در نمایشگاه کتاب مسکو بر عهده گرفت (خبر)
 وجود 8 هزار واژه فارسی در زبان ترکی استانبولی (خبر)
 باید برای تقویت زبان فارسی وارد صنعت چاپ و نشر تاجیکستان شویم (خبر)
 تشريح برنامه هاي جديد موسسه فرهنگي، هنري و انتشارات الهدي (خبر)
 «حمیدرضا شاه‌آبادی» سرپرست موسسه فرهنگی و انتشاراتی الهدی شد (خبر)
 آیین اختتامیه نخستین «جایزه کتاب بلخ» برگزار مي شود (خبر)
 برگزیدگان نخستین جایزه کتاب بلخ معرفي شدند (خبر)
 نشست خبری "جایزه کتاب بلخ" در انتشارات الهدي برگزار شد (خبر)
 مراسم رونمايي از ترجمه کتاب "لهوف" به چهار زبان زنده دنيا برگزار شد (خبر)
 كتاب "واقعیت‌های اجتماعی مسلمانان بریتانیا" (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
  انتشار صدوسي‌وهفتمين شماره نشريه انگليسي زبان «زمزم» (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي دهه فجر منتشر شد (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه» (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.