English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٦ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگوی مهر با رایزن فرهنگی ایران در آذربايجان:

ایران و آذربایجان از ظرفیت فرهنگی خود استفاده نکرده اند

ایران و جمهوری آذربایجان از جمله دو کشوری هستند که از اشتراکات بسیاري در زمینه های مختلف بویژه در حوزه تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و... برخوردارند، اما تا کنون از این ظرفیت ها به نحو شایسته برای نزدیکی دو کشور و ملت استفاده نشده است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، جمهوری آذربایجان از همسایگان شمالی ایران در سال 1993 میلادی از شوروی سابق جدا شد و استقلال خود را کسب کرد، پس از آن مرزهای دو کشور که تا پیش از این بسته بود به روی هم گشوده شد تا با یکی از رخدادهای مهم در تاریخ مناسبات دو کشور دنیا روبرو شویم. در این زمان بسیاری از مردم جمهوری آذربایجان و ایران وارد خاک یکدیگر شدند تا اقوام خود را ببینند و از گذشته دور سخن بگویند، از آئین های تاریخ و زبان مشترک تا آداب و رسوم فرهنگی و دینی مشترک که تا پیش از این تصور آن نبود، این اشتراکات رفته رفته بیشتر نمایان شد.

اشتراکاتی که از گذشته آغاز شده و تا کنون ادامه داشته است، اما تداوم آن امروز با توجه به تغییر روابط و مناسبات بین الملل، شیطنت ها و بدخواهی های برخی کشورها که خواهان جدایی دو کشور هستند، نفوذ صهیونیسم و استکبار با اهداف مشخص در منطقه و نیز تغییر روابط اجتماعی در دنیا سخت شده و نیازمند تدابیر علمی و فرهنگی است. بنا به تاکید مسئولان دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان روابط دو کشور هم اکنون در حال توسعه و گسترش است، اما در برخی مسائل تفاوت ها و اختلاف های جزئی دیده می شود که این نیز به گفته مقامات دو کشور حاکی از ذهنیت برخی گروه ها و افراد است که می توان از طریق توسعه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به آن غلبه کرد.

برای این منظور رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان نقش ویژه و برجسته ای دارد، معرفی اشتراکات تاریخی، نزدیکی شخصیت های ادبی و فرهنگی، توسعه مناسبات دینی و... از جمله این نقش ها است.

در همین راستا و برای تبیین فعالیت های فرهنگی رایزنی جمهوری اسلامی ایران در باکو با دکتر سید ابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران در باکو به گفتگو نشستیم تا راهی برای توسعه فعالیت های فرهنگی به عنوان مهمترین اصل در مناسبات فعلی دنیا پیدا کنیم.

 

با عنایت به اشتراکات فرهنگی و تاریخی، هم اکنون همکاری دو کشور در حوزه فرهنگ در چه جایگاهی است؟

من معتقدم در منطقه ما بین هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان اشتراکات فرهنگی، تاریخی، مذهبی و هنری وجود ندارد.

پس از سرکار آمدن دولت تدبیر و امید و اعلام مواضع و دیپلماسی خارجی توسط رئیس جمهور و تاکید بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی عمومی بویژه عنایت خاص دولت بر گسترش مناسبات بویژه با کشورهای همجوار شاهد گسترش روابط و مناسبات کشورمان با جمهوری آذربایجان هستیم. سفر رئیس جمهور الهام علی اف به ایران و دیدار با مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و نیز دیدارهای روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان قبل و بعد از سفر فوق تاثیرات بسیار مثبتی در بسط مناسبات داشته است.

با اینکه روابط فرهنگی بین دو کشور پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال جمهوری آذربایجان بوجود آمده و با فراز و فرودهایی مواجه بوده است، امروز شاهد علاقه وافر هر دو کشور برای افزایش و ارتقاء مناسبات در حوزه های مختلف فرهنگی هستیم و ظرفیت های زیادی برای همکاری های فرهنگی، هنری و علمی وجود دارد، ‌ظرفیت هایی در عرصه های موسیقی، شعر و ادبیات، ترجمه ، تبادل اساتید و نخبگان علمی و فرهنگی و انجام تحقیقات فرهنگی مشترک و ...

با همه فعالیت های انجام شده و برنامه های در دست اجرا معتقدم هنوز از همه ظرفیت های موجود به نحو احسن استفاده نشده است.

عمده فعالیت های فرهنگی رایزنی کشور چه مواردی است؟

عمده فعالیتهای رایزنی فرهنگی با هدف تلاش برای بسط و گسترش روابط فرهنگی و معرفی فرهنگ اصیل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران و آشنا سازی مردم آذربایجان با فرهنگ ملی مردم ایران در حوزه های مختلف فرهنگی که باختصار به آنها اشاره می کنم خلاصه می شوند؛

برگزاری مراسم به مناسبت های دینی و ملی کشورمان در رایزنی فرهنگی و خانه فرهنگ شهریار، تلاش جهت ایجاد ارتباط بین نخبگان و اندیشمندان و هنرمندان در عرصه های فرهنگی، هنری و علمی و تبادل فرهیختگان و رفت و آمد آنها به کشورهای مقابل، برگزاری همایش های علمی و فرهنگی با مشارکت دانشگاه ها و مراکز آموزشی هر دو کشور. به عنوان مثال بزودی شاهد برگزاری کنفرانس بررسی اشعار فضولی در دانشگاه تبریز با مشارکت انستیتو تاریخ آکادمی ملی علوم آذربایجان خواهیم بود.

همچنین بزرگداشت مشاهیر و شخصیت های فرهنگی و علمی کشورمان به منظور معرفی آنها به مردم آذربایجان. بعنوان نمونه ماه گذشته مراسم بزرگداشت محمد حسین شهریار شاعر شهیر ایران در محل آکادمی علوم آذربایجان با مشارکت دانشگاههای مختلف این کشور با استقبال گسترده اقشار مختلف برگزار شد.

ترجمه و تالیف کتب و آثار علمی که تا کنون در این زمینه کتابهای فراوانی از فارسی به آذری و بالعکس با همت رایزنی فرهنگی ايران ترجمه و منتشر شده اند.

تلاش برای ترجمه و دوبله فیلم و سریالهای ایرانی و نمایش آنها از شبکه های تلویزیونی آذربایجان، تداوم همکاری های علمی و اعزام دانشجویان آذری علاقمند به تحصیل در ایران در رشته های علوم پایه و علوم انسانی، برنامه ریزی برای برگزاری مراسم ویژه ایرانیان مقیم باکو و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاههای باکو، معرفی جاذبه های گردشگری کشورمان به مردم آذربایجان و...

از دیگر محورهای فعالیت این مرکز می توان به تجهیز اتاقهای ایران در دانشگاههای آذربایجان و ایجاد اتاقهای ایران در مراکز آموزشی، برگزاری کلاسهای آموزش زبان و ادبیات فارسی، برگزاری نمایشگاههای فرهنگی و هنری در مناسبتهای ملی کشورمان مثل عید نوروز و برگزاری هفته فرهنگی ایران در باکو و سایر شهرهای جمهوری آذربایجان اشاره کرد.

ایران یکی از معدود کشورهای دارای صنعت سینما بویژه در منطقه خاورمیانه... است، این صنعت تا چه اندازه در تبادلات فرهنگی دو کشور موثر بوده است.

همانگونه که به درستی اشاره کردید صنعت سینمای ایران ظرفیت بزرگی برای بسط مناسبات فرهنگی کشورمان با کشور های منطقه است.

فیلم های ایرانی زیادی اعم از سینمایی و سریال های تلویزیونی در جمهوری آذربایجان دوبله و نمایش داده شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته اند از آن جمله سریالهای حضرت یوسف(ع)، امام علی(ع)، مختارنامه و... از شبکه های تلویزیونی آذربایجان نمایش داده شده اند و البته فیلم های غیر تاریخی نیز علاقمندهای فراوانی دارند. ضمنا چندین فیلم سینمایی در ایران با بازی تعدادی از هنرپیشگان آذری ساخته شده مثل "آسمان هشتم" که بزودی در باکو رونمایی خواهد شد.

باتوجه به وجود اشترکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور امکان ساخت فیلم و سریال در موضوعات مختلف وجود دارد و مذاکراتی نیز برای ساخت فیلم و سریال هایی با موضوعات دفاع مقدس انجام شده و هر دو طرف رضایت و علاقه خود را اعلام کرده اند که امیدوارم به زودی شاهد کلید خوردن ساخت فیلم و سریال های مشترک باشیم.

کدام یک از اشتراکات مذهبی و دینی، فرهنگی، تاریخی و قومی در تسهیل ارتباطات بین دو کشور بیشتر است؟

در بین اشتراکاتی که نام بردید اشتراکات سیاسی نیز در توسعه و بسط روابط تاثیر زیادی دارد که بعد از روی کار آمدن دولت جدید در کشورمان در عرصه های مختلف سیاسی نیز شاهد گسترش مناسبات و روابط هستیم.

اما در حوزه های فرهنگی همه مولفه های ذکر شده جایگاه ویژه ای دارند، در عرصه های مذهبی و دینی، سفرهای زیارتی بویژه به مشهد و قم می تواند باعث شناخت بیشتر مردم دو کشور از همدیگر شود.

به برخی از اشتراکات فرهنگی در سوالات قبلی پاسخ داده شد اما معتقدم بیش از همه عرصه ها و زمینه های همکاری موجود، فعالیت های مشترک فرهنگی می تواند موجب رفع سوء تفاهمات ایجاد شده توسط مخالفان مناسبات دو کشور و نزدیکی مردم و دولت های دو کشور برادر و دوست به همدیگر شود.

تبادلات علمی و دانشگاهی بین ایران و آذربایجان چه میزان از مناسبات فرهنگی را به خود اختصاص داده است؟

همکاری ها و تبادلات علمی و دانشگاهی رو به رشد است و بخش اعظمی از برنامه ریزی های رایزنی فرهنگی ايران در باکو را به خود اختصاص داده است.

مذاکرات و دیدارهایی که با مسئولین دانشگاه ها، اساتید و فرهیختگان هر دو کشور انجام شده است بیانگر آن است که فعالیت های علمی و رفت و آمد های اساتید و اندیشمندان چنانچه شاید و باید مورد توجه نبوده و مغفول واقع شده است ولی اخیرا با ارتباط و تردد اساتید دانشگاه های کشورمان و دعوت از اساتید آذری برای برگزاری کنفرانس های مشترک و دیدار از دانشگاه های ایران شاهد گسترش مناسبات علمی و تحقیقاتی هستیم.

ضمنا اعزام اساتید و فرهیختگان جمهوری آذزبایجان به ایران برای شرکت در کنفرانسها و همایشها و حضور در مراسم فرهنگی و هنری نقش بسزایی در بهبود مناسبات فرهنگی ایفا کرده است.

برنامه های پیش رو برای توسعه فرهنگ بومی بویژه در حوزه دینی را تشریح کنید.

رایزنی فرهنگی ايران در دوره جدید تلاش دارد با همکاری استان های همجوار کشورمان با جمهوری آذربایجان نمایشگاه ها و کنفرانس های فرهنگی برای معرفی فرهنگ بومی کشورمان برگزار کند.

فعالیت های دینی توسط دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمهوری آذربایجان انجام می شود ولی با توجه به بازخوردهای دینی فعالیت های فرهنگی تلاش می شود در برگزاری مراسم و برنامه های فرهنگی با سفارت کشورمان و نمایندگی ولی فقیه در این کشور هماهنگی های لازم به عمل آید.


٠٨:٥٦ - 1393/08/03    /    شماره : ٦٢٠٠٨٨    /    تعداد نمایش : ١٤٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 طنين موسيقي فاخر ايراني در شهر تاريخي گنجه (خبر)
 «محمد رسول‌الله (ص)» در جمهوري آذربايجان اكران عمومي مي‌شود (خبر)
 نمايش فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» در باكو (خبر)
 الهام علي‌اف: فرهنگ ایران و آذربایجان یکی است (خبر)
 نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در جمهوري آذربايجان آغاز شد (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران در باکو گشایش یافت (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 ديدار وزراي فرهنگ ايران و جمهوری آذربایجان در باكو (خبر)
 سيد عباس صالحي: بازار محصولات فرهنگی را در کنار محصولات اقتصادی جدی بگیریم (خبر)
 پایان هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 تحرك به روابط ایران و جمهوری آذربایجان دميده شده است (خبر)
 هفته فرهنگی ايران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در جمهوري آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه علم و فرهنگ تهران با دانشگاه خزر باکو (خبر)
 برگزاری همایش ادبی «شب شعر علوی» در باكو (خبر)
 شروع دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 نخستین آزمون خطاطی در رایزنی فرهنگی ایران در باکو برگزار شد (خبر)
 برگزاري هم‌اندیشی «شکوفایی عقلانیت از منظر تفکر حسینی» در باکو (خبر)
 ششمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باکو برگزار شد (خبر)
 دیدار رییس دانشگاه خوارزمی با رایزن فرهنگی کشورمان در باکو (خبر)
 حضور ريیس «آذربایجان فیلم» در جشنواره جهانی فیلم فجر (خبر)
 شركت قاريان آذربايجاني در مسابقات بين‌المللي قرآن تهران (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انتشارات «پارلاق» آذربايجان (خبر)
 انتشار کتاب «اسلام و نیازهای زمان» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 ششمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی در آذربایجان برگزار می‌شود (خبر)
 شاعر اهل بیت (ع) جمهوری آذربایجان درگذشت (خبر)
 ایران مایه افتخار دنیای اسلام است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان (خبر)
 رایزنی فرهنگی ايران و آکادمی ملی نقاشی آذربایجان تفاهمنامه همکاری امضا مي‌كنند (خبر)
 رونمایی از رُمان «آن بیست و سه نوجوان» به زبان آذری (خبر)
 موسيقي برديا كيارس در باكو نواخته مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه قرآن كريم در جمهوری آذربایجان برپا شد (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در عرصه سينما (خبر)
 اعطاي دکترای افتخاری به خیّر ایرانی جمهوري آذربایجان (خبر)
 اتاق‌هاي «ايران» و «تبريز» در موزه نظامي جمهوري آذربايجان تأسيس مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره امام رضا (ع) در سه شهر جمهوری آذربایجان (خبر)
 اعلام آمادگي ايران براي توسعه مناسبات ورزشي با جمهوري آذربايجان (خبر)
 آذربایجان مقام نوازده‌اش را گرامي داشت (خبر)
 فیلم ایرانی «آغی» برنده هفتمین جشنواره «فیلم خانواده» آذربایجان شد (خبر)
 مردم جمهوري آذربایجان محب ولایت و اهل بیت (ع) هستند (خبر)
 تبادل هیئت‌های پارلمانی و همکاری در اتحادیه بین‌المجالس اسلامی (خبر)
 برگزاری محفل انس با قرآن كريم در آذربايجان (خبر)
 همايش «همبستگي جهان اسلام عليه افراط‌گرايي و اشغال‌گري» در آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران و آذربايجان با كتاب به مقابله با تفكر وهابيت مي‌روند (خبر)
 نشست «وحدت اسلامی و جهان عاری از خشونت از دیدگاه امام (ره)» در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 كتب ديني به موزه تاريخ دين آذربايجان اهداء شد (خبر)
 دوره تخصصی ایران‌شناسی و محاوره زبان و ادبیات فارسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با ريیس انستیتو شرق‌شناسی آذربایجان ديدار كرد (خبر)
 برگزاری چهارمین المپیاد زبان فارسی در آذربايجان (خبر)
 تفاهم نامه همكاري علمي دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي باكو امضاء شد (خبر)
 نشریه مشترک ادبی به زبان‌های فارسی و آذری در آذربايجان منتشر مي شود (خبر)
 يادداشت وابسته فرهنگي كشورمان در روزنامه اطلاعات (خبر)
 حضور بانوان شاعر آذربايجان در رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 همكاري‌هاي موسيقايي براي بيان دوستي ايران و آذربايجان صورت مي‌گيرد (خبر)
 هفته‌هاي فرهنگي ايران و آذربايجان برگزار مي شود (خبر)
 برنامه‌هاي رایزني فرهنگی ایران در آذربايجان تشريح شد (خبر)
 جشن دهه كرامت در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 کتاب "تاریخ ادیان" دانشگاه خزر باکو رونمايي مي شود (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب مرصاد العباد در آذربايجان (خبر)
 انتشارکتاب" تدریس الفبای فارسی"در آذربايجان (خبر)
 جشنواره غذاهای ایرانی در دانشگاه خزر آذربایجان برگزارشد (خبر)
 از کتاب سفرنامه ایران در آذربایجان رونمایی شد (خبر)
 چاپ کتاب زبان فارسی در آذربايجان (خبر)
 انتشار کتاب سفرنامه های ایران در آذربايجان (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب تاریخ قرآن کریم در آذربایجان (خبر)
 برگزاری نمایشگاه "دوستی ملتها" در دانشگاه قفقاز آذربايجان (خبر)
 انتشاركتاب "گلشن راز" به زبان آذري (خبر)
 ديدار سفیر ایران در آذربایجان با رییس مجلس عالی نخجوان (خبر)
 آيين محفل انس با قران كريم و عترت در باكو برگزار شد (خبر)
 مراسم ترحیم هفتمین روز در گذشت كارشناس فرهنگي كشورمان در آذربايجان (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر برجسته اهل بیت (ع) درآذربایجان (خبر)
 کتاب زندگینامه امام رضا (ع) به آذری (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در آذربايجان افتتاح شد (خبر)
 برگزاري برنامه های هفته فرهنگی ایران در شهر گنجه آذربایجان (خبر)
 ترجمه كتاب " شرح عرفاني غزليات فضولي" در باكو (خبر)
 محفل انس با قرآن در باكو (خبر)
 استقبال از نمایش فیلم های سینمایی ایران درجمهوری آذربایجان (خبر)
 استقبال از برنامه های موسیقی کشورمان درجمهوری آذربایجان (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با رئيس جمهور آذربايجان (خبر)
 افتتاح نمايشگاه فرهنگی و هنری آثار هنرمندان ايراني در باكو (خبر)
 نقش نظامي گنجوي و شهريار در تعاملات فرهنگي ايران و آذربايجان (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در آذربايجان فرصتي براي تقويت روابط دو كشور است (خبر)
  ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با معاون اول نخست وزير جمهوري آذربايجان (خبر)
 چاپ ویژه نامه شب های قدر و قدس در باکو (خبر)
 انتشار منتخبی از داستانهای داستان نویس معاصر کشورمان به زبان آذری (خبر)
 برگزاري هفته قرآني در باكو آغاز شد (خبر)
 اعزام دانشجویان برگزیده المپیاد زبان و ادبیات فارسی آذربایجان به ایران (خبر)
 تشريح برنامه هاي رايزني فرهنگي ايران در باكو (خبر)
خبرهاي مهم
مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با روزنامه «تشرین» سوریه
محكوميت كودك‌كشي سعودي‌ها در يمن
برگزاری نخستین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه سوریه
دیدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر امور خارجه نیجریه
بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و هند در مشهد
حج مالزیایی‌ها؛ از صندوق پس‌انداز تا هتل‌های نوبتی/ نتیجه سفر ملک سلمان به سرزمین مالایا
مركز فرهنگي ايران را در شهر تماله غنا راه‌اندازي كنيد
انتشار كتاب «ایران ناشناخته» در تركيه
انتشار کتاب «دُردانه‌های ادبیات جهان، نظم الجواهر ایران و توران» به زبان ترکی ازبکی
سمینار «توسعه فرهنگی در پرتو دین؛ در اسلام و مسیحیت» در اوگاندا برگزار شد
دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر اوقاف سوریه
تقدیر از رایزني فرهنگی ایران در نیجریه
نمایش فیلم «شیار 143» در حیدرآباد سند
درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی
انتشار جزوه‌های راهنمای گردشگری ایران در عراق
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.