English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

فستیوال فرهنگی عبادی «اری‌چا» در شرق آفريقا؛

مردم ارومو در اتيوپي روز سپاسگذاري «اري‌چا» را جشن مي‌گيرند

 مردم ارومو، سیستم اجتماعی مستقل و مختص به خود را دارند که شامل نظام حکومتی، سیسم فرهنگی و اعتقادی ویژه‌ي این سرزمین است. فستیوال فرهنگی عبادی «اری‌چا» نشان می‌دهد که چگونه مردم ارومو از خدای خویش سپاسگذاری می‌کنند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نقل از رايزني فرهنگي ايران در اتيوپي، مردم ارومو در اتيوپي، سیستم اجتماعی مستقل و مختص به خود را دارند که شامل نظام حکومتی، سیسم فرهنگی و اعتقادی ویژه‌ي این سرزمین است. فستیوال فرهنگی عبادی «اری‌چا» نشان می‌دهد که چگونه مردم ارومو از خدای خویش سپاسگذاری می‌کنند.

اری‌ چا یا روز سپاسگذاری

چرا مردم ارومو جشن اری‌چا را در منطقه‌ي کوهستانی زوکالا و تولو چلانکو، بستر رودخانه یا در جوار دریاچه‌ي هورا هارسادی برگذار می‌کنند؟ دلیل آنها چیست؟

ارومو، بزرگ‌ترین قوم از اقوام کوشیتیک در شرق آفریقا است، به خصوص در اتیوپی که از معروفیت بسیار و جایگاه خاصی نیز برخوردار است. سیستم حکومتی ارومو که سیستم گدا (Geda) نام دارد، از شهرت فراوانی در جهان برخوردار است. از این رو به محققین و دانشمندان توصیه می‌شود، برای فهم این روش حکومتی، مسايل آن را به شکل عمیق‌‌تری مورد مطالعه قرار داده تا جایگاه مردم ارومو را دقیق‌تر بشناسند.

فلاسفه‌ي ارومو، انجام هر تحقیقی که به این قوم ربط داشته باشد را بدون داشتن معلومات جامع و عمیق، به انسانی تشبیه می‌کنند که می‌خواهد بدون داشتن استخوان در بدن راه برود. این سیستم یک سیستم پیچیده‌ي سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی است که هم اکنون نیز وجود دارد و این توانایی را دارد تا بین تمامی این اجزا، ارتباط منطقی برقرار کند. فلاسفه‌ي ارومو معتقد هستند که این سیستم از جانب خدا برای هدایت مردم نازل شده و از این جهت بسیار مورد احترام مردم ارومو قرار دارد.

این گفتار قصد دارد تا یکی از مراسم‌های فرهنگی و عبادی این قوم، تحت عنوان جشن «اری‌چا» که یک نوع روش سپاسگذاری از خداوند است را به شما معرفی کند.

بر اساس تقویم ارومو، این مراسم هر سال دو بار جشن گرفته می‌شود. بار اول که اری‌چای اول نام دارد در فصل تابستان و بار دوم که اری‌چای دوم یا اری‌چا ملکا، نام دارد در ایام 23 تا 25 سپتامبر برگزار می‌شود. از آنجایی که مردم ارومو، سیستم اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و عبادی متعلق به خویش را دارند؛ اقوام ارومو این همایش و اعمال عبادی (اری‌چا) مربوط به آن را جهت ستایش از پروردگار خود که واقا (Waqa) نام دارد، انجام می‌دهند.

محل برگزاری این جشن و عبادت بنا بر تصمیم قالو (Qallu) یعنی روحانی منتسب به دین واقفتا (Waqefata) انتخاب می‌شود. بر اساس اعتقادات این دین، دو محل برای برگزاری جشن اری‌چا مناسب دیده شده است. یکی از این مکان‌ها، قله‌ي کوه و دیگری در بستر رودخانه یا جوار دریاچه است. از منظر روحانیون واقفتا (قالو) این دو محل مناسب‌ترین مکان برای جشن اري‌چا در نظر گرفته شده است که هم برای عبادت و هم برای زیارت استفاده می‌شود.

همان طور که گفته شد، مراسم سپاسگذاری که در قله‌ي کوه برگذار می‌شود، اری‌چای اول نام دارد. این جشن عبادی در فصل تابستان برگزار می‌شود. در چنین روزی همه‌ي مردم به همراه حیوانات اهلی خود در این مکان جمع شده و به دعا می‌پردازند تا خدای واقفتا، تشنگی و گرسنگی را هم از مردم این قوم و هم از حیوانات اهلی آنان دور بگرداند. بدین منظور که در فصل بعدی که فصل پاییز است، با باریدن باران از سوی خداوند، مردم این قبیله بتوانند کشت و کار خویش را آغاز کنند.

بنابراین، عنصر اساسی اجرای مراسم و عبادت در بالای قله‌ي کوه به هنگاه فصل تابستان، توسط مردم ارومو به این خاطر است تا در فصل بعد خداوند (واقا) نزولات آسمانی خود را از آنها دریغ نکند و مردم به همراه حیوانات و زمین‌های‌شان، همواره سیراب باشند. در این همایش عبادی (اری‌چای اول) که هرساله در ماه مارس و بر قله‌ي کوه برگزار می‌شود، بسیاری از خانواده‌های ارومو شرکت کرده به دعا و خواندن ترانه‌های خاص این مراسم می‌پردازند. از این روی مردمان ارومو همه ساله از سراسر کشور در فصل تابستان برای برگزاری مراسم عبادی و زیارتی اري‌چای اول که عموماً در بالای دو کوه زوکالا و تولو چلانکو برگزار می‌شود، دور هم جمع می‌شوند.

اری‌چای دوم که به آن ایرچا ملکا گفته می‌شود، بدان معنا است که این مراسم یعنی اری‌چای دوم در بستر رودخانه و در فصل بهار برگزار می‌شود. تصمیم‌گیری درباره‌ي محل عبادات نیز همانند اری‌چای اول توسط روحانی قوم یعنی قالو یا مودا (در فرهنگ واقفتا روحانیون علاوه بر قالو عناوین دیگری چون ابامودا، اباملکا، اباگدا دارند) اتخاذ می‌شود.

در این فصل، بارندگی پایان یافته و همه‌ي خانواده‌ها با یکدیگر دیدار می‌کنند. دلیل خوشحالی مردم از این روست که در این فصل رودخانه‌ها کم آب بوده و مردم می‌توانند از خانه خود خارج و به خانه‌ي اقوام و دوستان بروند و طغیان رودخانه، دیگر نمی‌تواند موجب ضرر  و زیان آنان شود. به همین دلیل است که این فصل، فصل شادی و خوشحالی نزد مردمان ارومو است و مردم از سراسر کشور در کنار رودخانه یا جوار دریاچه جمع می‌شوند تا به اعمال عبادی خودشان بپردازند.

مراسم یا جشن اری‌چا ملکا با دعای بزرگان قوم یا روحانیونی (قالو، ابامودا یا اباملکا) که محل عبادت را انتخاب کرده‌اند، شروع می‌شود. بعد از دعا توسط اباملکا، همه مردم با به دست گرفتن سبزه و یا گل ادی آبابا (یک نوع گل نوروز در کشور اتیوپی است) به طرف رودخانه یا دریاچه می‌روند؛ بعد با فرو بردن سبزه یا گل آدای آبابا به درون رودخانه یا دریاچه و سپس خیس كردن بدن خود، اعمال و مناسک مذهبی اری‌چا را به جا می‌آورند. به هنگام اجرای این اعمال مردم ارومو معمولاً لباس خاص این روز را که طیلته (Tilte) گفته می‌شود، بر تن می‌کنند. طيلته، لباسی است که پرچم ارومیا بر آن نقش بسته و لباس سنتی این قوم محسوب می‌شود.

دعایی که روحانی (اباگدا یا اباملکا) با همراهی مردم در این مراسم می‌خواند به مفهوم زیر است:

«امسال را سال سیری

دولت (حکومت) ما را سلامت

جوانان ما را بزرگ

بزرگان ما را عمر طولانی و سلامتی

ارومو هایی که در جنوب، شمال، شرق و غرب کشور هستند را سلامت»

در جواب این دعا، مردم با گفتن کلمه‌ي پایانی هر بخش آن را تکمیل می‌کنند. مثلاً وقتی روحانی می‌گوید: «دولت ما را سلامت» مردم در تکمیل آن می‌گویند: «بدار» یا «بزرگان ما را عمر طولانی و سلامتی» سپس مردم در پاسخ می‌گویند: «بده».

اری‌چا هارسادی، مکانی است که هر ساله در کنار دریاچه‌ای به همین نام مراسم، اري‌چا برگزار می‌شود. این مکان توسط روحانیون قبیله لیبان انتخاب شده است. هرسادی نیز نام شخصی از قبیله‌ي لیبان است که این مکان را انتخاب کرده است. در مراسم سپاسگذاری اري‌چا، قبیله‌ي لیبان و گاهی نیز قبیله گلان، مسؤلیت اجراي این برنامه را در محل هارسادی بر عهده دارند.

در دین واقفتا، واقا و رودخانه، هر دویشان منشأ حیات هستند به همین دلیل است که مردمان پیرو دین واقفتا خداوند را به «گربا گوراچا» که به معنای اقیانوس سیاه است، تشبیه می‌کنند. فلسفه‌ي این تشابه به آنجا باز می‌گردد که انسان از درک کم و کیف و چگونگی محتوای اقیانوسی که سیاه و بی‌کران است ناآگاه است، همچنان که از شناخت و درک خدای خود نیز که بیکران است، عاجز است.

به طور حتم، فلسفه‌ي وجودی مراسم سپاسگذاری اري‌چا می‌تواند قوم ارومو را به شهرت جهانی برساند. مردمان این قوم معتقدند هرچیزی که نزد آنهاست حیات دارد. آسمان، زمین، كوه، هوا، دریاچه و هر آنچه مخلوق خدای واقا هست. آنان از خدای خود سپاسگذاری می‌کنند؛ زیرا او ست که حیات را به آنها داده است.

همین طور که پیش از این نیز گفته شد، این مراسم همه ساله به شکل گسترده‌ای جشن گرفته می‌شود.

امروزه یکی از اهداف مردم ارومو از برگزاری این جشن این است که بتوانند ابهاماتی را که در خصوص اعتقادات این دین وجود دارد، برطرف کنند؛ زیرا بسیاری از مردم فکر می‌کنند که پیروان واقفتا کوه‌ها یا رودخانه‌ها را می‌پرستند؛ در صورتیکه این تفکرات درست نیست. این اماکن ممکن است که نزد مردم ارومو مقدس قلمداد شوند؛ اما هیچ‌گاه مورد پرستش قرار نمی‌گیرند، زیرا آنها فقط یک خدا (واقا) را می‌پرستند.

مراسم اری‌چا سبب شده است تا شهر کوچک بیشافتو که نزدیک هارسادی قرار دارد، هر ساله پذیرای تعداد  بسیاری از توریست‌های خارجی و داخلی باشد. این شهر از جمله شهرهای اتیوپی است که به سرعت مسیر رشد و توسعه را طی می‌کند.

شایان ذکر است که قریب به 75 درصد جمعیت 40 میلیونی ارومو مسلمان هستند. این قوم بزرگ‌ترین قبیله‌ي مسلمان اتیوپی را تشکیل می‌دهد. امروزه مراسم اری‌چا که پیش از آن صرفاً یک مراسم عبادی متعلق به پیروان واقفتا بود، تبدیل به یک مراسم ملی قوم ارومو شده است که همه‌ي اقوام ارومو اعم از مسلمانان، مسیحیان و پیروان ادیان بومی در آن مشارکت دارند. در چنین روزی مردم عموماً پرچم ایالت ارومو را به اهتزاز در می‌آورند. همچنين پیشنهاد ثبت این مراسم، به تازگی توسط دولت اتیوپی به یونسکو داده شده است.

انتهاي پيام/


٠٩:٤٦ - 1393/07/27    /    شماره : ٦١٩٧٨٤    /    تعداد نمایش : ١٥٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 توسعه همکاری‌های علمی ـ فرهنگی ایران و اتیوپی (خبر)
 شرکت حافظ کل قرآن اتیوپی در مسابقات اوقاف (خبر)
 همایش «بررسی حقوق زن از نگاه اسلام و مسیحیت» در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 نمايش هنر و فرهنگ ايران در مقر سازمان ملل در اتیوپی (خبر)
 برگزاري شب شعر انقلاب در اتيوپي (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدير تئاتر ملی اتیوپی (خبر)
 موسیقی سنتی ايراني در اتیوپی اجرا مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در اتيوپي (خبر)
 راه نجات مسلمانان گام برداشتن در مسیر وحدت است (خبر)
 نمايش صنایع دستی ايران در اتيوپي (خبر)
 رمز پایداری جوامع اسلامی وحدت است (خبر)
 آموزش قرآن كريم در اتیوپی (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در اتیوپی (خبر)
 جشنواره «غذا و تنوع فرهنگی» در اتیوپی (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در اتیوپی (خبر)
 برگزاري کارگاه ایران‌شناسی در اتیوپی (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مؤسسه آينده اتیوپی (خبر)
 گفت‌وگوهاي بینادینی ايران و اتيوپي آغاز مي‌شود (خبر)
 كرسي زبان فارسي در دانشگاه متروپوليتن اتيوپي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 دوره آموزش مربی قرآنی در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار «همبستگی با مردم فلسطین» در اتيوپي (خبر)
 برگزاري سمینار «جایگاه زنان و جوانان از دیدگاه امام خمینی (ره)» در اتیوپی (خبر)
 آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 سمينار «جايگاه زنان و جوانان از ديدگاه امام خميني (ره)» در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمينار اسلام و مسیحیت در اتیوپی (خبر)
 بزودی شاهد شکوفايی روابط همه جانبه ایران و اتیوپی هستیم (خبر)
 كارگاه اسلام‌شناسي در دانشگاه مکانیسوس اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت «روز جهانی شعر» در آدیس‌آبابا (خبر)
 مدير منطقه‌ای یونسکو در اتیوپی خواستار مشاركت ايران شد (خبر)
 مسابقه طراحي فرش در دانشگاه آديس‌آبابا برگزار مي‌شود (خبر)
 دانشگاه آديس‌آبابا خواستار برگزاري دوره‌هاي آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 سمينار «بررسي رویکردهای تمدنی پارس و آکسوم» در اتيوپي (خبر)
 سمینار مشترک بررسی رویکردهای تمدنی پارس و آکسوم در اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «وحدت، نیاز جهان اسلام» در اتیوپی برگزار شد (خبر)
 دیدار سفير و رايزن فرهنگي ايران با ريیس جمهور اتیوپی (خبر)
 بزرگداشت روز همبستگی با مردم فلسطین در اتيوپي (خبر)
 همایش وحدت در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال ريیس دانشکده الهیات از گفت‌وگوهاي ديني ايران و اتيوپي (خبر)
 دوره‌هاي ايران شناسي بدون حمايت كم فروغ شده است (خبر)
 همایش «وحدت نیاز جهان اسلام» در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 «گوشه ایران» در کتابخانه ملی اتیوپی افتتاح مي‌شود (خبر)
 انتخاب نماينده مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در اتيوپي (خبر)
 كمك ايران به فهرست‌نويسي نسخ خطي اتيوپي (خبر)
 ايران دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه مکانیسوس اتيوپي برگزار كند (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگی کره‌جنوبی در اتيوپي (خبر)
  برگزاری همایش «دفاع از کرامت انسانی در حرکت امام حسین (ع)» در اتيوپي (خبر)
 همایش عاشورای حسینی در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار بررسی تمدن پارسي در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری سمینار انسان‌مداری در حکومت امام علی (ع) در اتيوپي (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اتيوپي (خبر)
 برگزاري سمینار «پیام انقلاب اسلامی؛ استقلال، پیشرفت، معنویت» در اتیوپی (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در اتيوپي (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در اتيوپي (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره ايران‌شناسي در اتيوپي (خبر)
 پیشنهاد تشکیل مرکز تبادلات فرهنگی ايران و اتيوپي (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصيلي هنرآموزان بانوان اتیوپیایی برگزار شد (خبر)
 سمینار «تحقق وحدت ، استقلال و اقتدار امت اسلام» در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 مسابقات حفظ و قرائت قرآن كريم در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دوره آموزش تازه مسلمانان در اتيوپي را برگزار كرد (خبر)
 کتاب «صفحات عشق» در اتيوپي رونمايي شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري شهادت امام هادي(ع) در اتيوپي (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئیس مجلس اعلای امور اسلامی اتيوپي (خبر)
 ساماندهي كتابخانه امام خميني(ره) در اتيوپي (خبر)
 بالندگي سينماي ايران پس از انقلاب آغاز شد (خبر)
 جشنواره «فیلم‌های ایرانی» در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 سمينار «انقلاب اسلامي» در منطقه آفريقاي زير صحرا برگزار شد (خبر)
 سمينار «انقلاب اسلامي» در منطقه آفريقاي زير صحرا برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز يازدهمين دوره ايران‌شناسي در اتيوپي (خبر)
 بزرگداشت ميلادالنبي(ص) در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه آديس آبابا آغاز شد (خبر)
 تمديد آموزش زبان فارسي در دانشگاه آديس بابا (خبر)
 همایش «معرفی و تبیین ابعاد مختلف واقعه عاشورا» در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 نگاهي به آيين مذهبی ـ تاريخي «مسقل» در اتیوپی (خبر)
 نمایشگاه عكس «اديان هند» در موزه‌ي ملی اتیوپی افتتاح شد (خبر)
 سمینار «بررسی جایگاه امام علی (ع) در اسلام و مسیحیت» برگزار شد (خبر)
 فعاليت مسلمانان افراطي، پايه و اساس اسلامي ندارد (خبر)
 سمینار"جایگاه غدیر در آیات و روایات"در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 وجود مدرسه قرآن در کنار مساجد؛ بیانگر اهتمام مسلمانان اتیوپی به قرآ‌ن‌آموزی است (خبر)
 سمینار"جایگاه غدیر در آیات و روایات"در اتیوپی برگزار مي شود (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در اتیوپی (خبر)
 آموزش مهارت به زنان آفريقايي در رايزني فرهنگي ايران در اتيوپي (خبر)
 برگزاري مسابقه سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم در اتيوپي (خبر)
 برگزاری سمینار " نقش جوانان و زنان دررشد و توسعه اجتماعی از دیدگاه امام خمینی(ره)" در اتيوپي (خبر)
 سمينار "زنان و جوانان از ديدگاه امام خميني (س)" در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 شركت قاري قرآن از اتيوپي در مسابقه بين المللي قرآن در تهران (خبر)
 سمینار "جایگاه زن در ادیان الهی" در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 سمینار"جایگاه زن در ادیان الهی" در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسي در دانشگاه آديس آبابا (خبر)
 برگزاري سمينار "استقلال و خودکفایی: پیام انقلاب اسلامی ایران" در اتيوپي (خبر)
 جشنواره فیلم های ایرانی در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 همايش " خود كفايي و استقلال: پيام انقلاب اسلامي ايران به جهان "در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 جشن میلاد النبی (ص) دراتیوپی برگزار شد (خبر)
 برگزاري دوره آموزش هنرهای دستی در اتيوپي (خبر)
 آغازدوره جديد آموزش زبان فارسي در اتيوپي (خبر)
 شخصیت امام خمینی را دوست دارم (خبر)
 تاسیس مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 برگزاري مراسم افتتاحیه اولین دوره زبان فارسی در دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 توليد لوح فشرده "ارض الطف"در اتيوپي (خبر)
 نخستين دوره آموزش زبان فارسي دردانشگاه آديس آبابا (خبر)
 برگزاري گرد همايي هنر جويان كميته امداد امام خميني (ره) در اتيوپي (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن كريم در اتيوپي (خبر)
 برگزاري مراسم شب هاي ماه مبارك رمضان در اتيوپي (خبر)
 برگزاری هم اندیشی فارسی آموزان در اتیوپی (خبر)
 مسابقه حفظ و قرائت قرآن كريم در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 همايش "روز قدس روز صف بندي حق در برابر باطل" در اتيوپي برگزار مي شود (خبر)
 برگزاری آزمون نهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در اتیوپی (خبر)
 برگزاري آزمون پاياني نهمين دوره ايرانشناسي دراتيوپي (خبر)
 پخش اشعار شعراي نامدار ايران از شبكه راديويي اتيوپي (خبر)
 برگزاري همايش "استکبار و استضعاف و شیوه های مقابله آن از دیدگاه بنیانگذار ایران" در اتيوپي (خبر)
 رونمايي از کتاب « کمال معنویت ، تعالی روح » دراتيوپي (خبر)
 انتشار "رساله حقوق امام سجاد(ع)" به زبان امهري (خبر)
 اهداء يك هزار جلد كتب اهل بيت(ع) به مركز شيعيان اتيوپي (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصیلی هشتمین دوره کلاسهای ایرانشناسی و زبان فارسی در اتيوپي (خبر)
 انتشار كتاب «منشور حكمت و حكومت؛سيري در نامه امام علي(ع) به مالك اشتر» در اتيوپي (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم های ایرانی در اتیوپی (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با دبیر کل شورای ادیان اتیوپی ( IRCE) (خبر)
 فيلم هاي ايراني در دانشکده مکانه یسوز اتيوپي اكران مي شود (خبر)
 هفته فیلم ایران در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 هفته فرهنگی ایران دراتيوپي افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار" روابط تاریخی و فرهنگی ایران و اتیوپی"در آديس آبابا (خبر)
 برگزاري شب شعر در اتیوپی (خبر)
 نمایش آثارهنرمند ايراني در وزارت فرهنگ اتيوپي و دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 كتاب "ايران" به زبان امهريك در اتيوپي رونمايي شد (خبر)
 جوانان اتيوپي با هنر ایرانی آشنا شوند (خبر)
 اهداي350 جلد کتاب به مرکز شیعیان اتيوپي (خبر)
 تاسیس و راه اندازی کارگاه فنی و حرفه ای زنان مسلمانان اتیوپی (خبر)
 ترجمه و انتشار كتاب "منتخب نهج البلاغه" به زبان امهري در اتيوپي (خبر)
 انتشار مقاله " نام و یاد خاطره عاشورا"دراتيوپي (خبر)
 برگزاري سمینار« اهمیت نهضت عاشورا در بیداری اسلامی »دراتيوپي (خبر)
 برگزاری سومین همایش هنر اسلامی در اتیوپی (خبر)
 انتشار کتاب « عقاید امامیه » در اتيوپي (خبر)
 برگزاری هفته قرآنی در اتیوپی (خبر)
 امضاي تفاهم نامه ی همکاریهای علمی بین دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 "سمینار روز قدس ، بیداری اسلامی و تاثیر آن بر فلسطین " در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 دیدگاههای امام خمینی (ره) در مورد «بیداری اسلامی» در اتیوپی بررسی شد (خبر)
 کتاب «خلاصه ای از تعالیم اسلام» به زبان امهریک در اتیوپی رونمایی شد (خبر)
 همايش«بررسي ديدگاههاي حضرت امام خميني (ره) و بيداري اسلامي» (خبر)
 اتاق ایران در «کالج سندباد» اتیوپی افتتاح شد (خبر)
  موجب افتخار است که ایرانیان در منطقه عفار حضور دارند (خبر)
 ششمین نمایشگاه کتاب در اتيوپي افتتاح شد (خبر)
 دوبله 15 اثر نمايشي ايراني به زبان امهريك (خبر)
 متون فارسی به زبان امهری در کشوراتیوپی منتشر می شود (خبر)
 با تمام وجود ایران اسلامی را دوست دارم (خبر)
 مسلمانان جهان، چشم امید به ايران دوخته اند (خبر)
 دومین جشنواره هنر و بیداری اسلامی (خبر)
 پتانسل فعاليت در قاره آفريقا به علت بافت‌ فرهنگي يكسان، بسيار گسترده است (خبر)
 سمينار « راهکارهای عملی وحدت مسلمانان » (خبر)
 كرسي هاي آموزش زبان فارسي در اتيوپي برگزار شد (خبر)
 آمادگي تامين منابع پايان نامه‌هايی با موضوع فرهنگ ايران اسلامي (خبر)
 كتاب «حكمت سعدي» به زبان امهري ترجمه و منتشر شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از انیستیتو مطالعات دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 نمايش فيلم مستند ايراني "هفت رخ" به زبان امهريك در اتيوپي (خبر)
 انتشار نخستين روزنامه الكترونيكي حبشه در اتيوپي (خبر)
 ترجمه و انتشار كتاب دعاي كميل به زبان امهري در اتيوپي (خبر)
 دیداررايزن فرهنگي ايران با رئیس بخش اسلام و مسیحیت کالج مکانه یسوز اتيوپي (خبر)
 همیشه قلبم برای ایران می تپد (خبر)
 ابعاد گوناگون بیداری اسلامی در کشور های حوزه آفریقا عربی (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و اتیوپی از رشد فزاینده اي برخورداراست (خبر)
 برگزاری همایش هنر و بیداری اسلامی در اتیوپی (خبر)
 هفته قرآنی در اتیوپی برگزار شد (خبر)
 چاپ مقاله نوروز به مناسبت سال جديد اتيوپي (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با قائم مقام دانشگاه سامارا اتیوپی (خبر)
 گراميداشت سالروز هفته دفاع مقدس دراتيوپي (خبر)
 راه اندازي وب سايت نمايندگي فرهنگي كشورمان در اتيوپي (خبر)
 چاپ مقاله روز قدس از دیدگاه حضرت امام خمینی (ره)دراتيوپي (خبر)
 سمینار روز قدس روز احیاء اسلام و بیداری اسلامی (خبر)
 برگزاري مسابقه حفظ و قرائت قرآن کریم در اتيوپي (خبر)
 همایش روز جهانی قدس در اتيوپي برگزارمي شود (خبر)
 مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان کالج بازرگانی دانشگاه آدیس آبابا (خبر)
 بررسي روابط دو جانبه ایران و اتیوپی و جایگاه غزالی در فلسفه اسلامی (خبر)
 پخش برنامه راديويي رمضان در ايران از راديو شقر اتيوپي (خبر)
 افتتاح نمایشگاه اسلامی در اتیوپی (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.