English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با همكاري خانه‌ي فرهنگ ايران در لاهور پاكستان؛

نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد

دپارتمان فارسی دانشگاه جی سی لاهور به مناسبت یکصدوپنجاهمین سالگرد تأسیس اين دانشگاه، با همكاري خانه‌ي فرهنگ ايران در لاهور، نخستین کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» را در لاهور برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين کنفرانس كه به زبان فارسي و در سالن بخاری دانشگاه جي سي لاهور، روز سوم مهر برگزار شد، محمد خلیق الرحمان، ريیس دانشگاه جی سی لاهور، اکبر برخورداری، وابسته‌ي فرهنگی و ريیس خانه‌ي فرهنگ ایران در لاهور، رؤسای بخش‌های فارسی دانشگاه‌های پاکستان و همچنين اديبان، اندیشمندان و فارسی‌دوستان حضور داشتند.

اقبال شاهد، ريیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور، در مقام اولين سخنران، در بياناتي اظهار كرد: هدف از برگزاری این کنفرانس، بیان اهمیت زبان و ادبیات فارسی در میراث و فرهنگ شبه قاره و آشناساختن  نسل جوان با فرهنگ و تمدن بزرگ  خود است.

دکتر سید محمد اکرم شاه اکرام، ريیس بخش اقبال‌شناسی دانشگاه پنجاب نيز در سخناني گفت: زبان فارسی در پاکستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای پاکستان افتخاری بزرگ است که در همسایگی ایران قرار گرفته  است. اسلام همراه با زبان فارسی به  شبه قاره و با خود  فرهنگ، عرفان، علم و دانش و ... آورد.

وی در ادامه افزود: ایران و شبه قاره از دیر باز، با هم روابط فرهنگی، زبانی، مذهبی و هنری گسترده‌ای داشته‌اند. پیشینه‌ی این روابط به دوران مهاجرت آریایی‌ها بازمی‌گردد. دو ملت ایران و شبه قاره هند و ایرانی را تشکیل می‌دادند. آنها دارای زبان، مذهب و نژادی مشترک بودند. با گذشت زمان این دو ملت در دو اقلیم جداگانه ساکن شدند و منش و خوی  آنان نیز بنا به مکانی که در آن زندگی می‌کردند، تغییر کرد. با این حال مبانی مشترک زبانی و نژادی و فرهنگی آنان حفظ شد. با تشکیل حکومت‌های هخامنشی و اشکانی و ساسانی، پیوندهای زبانی میان این دو قوم ادامه یافت که تاریخ‌نویسان شواهد فراوانی از آن به دست آورده‌اند. پس از اسلام این پیوندها فزونی گرفت و به ویژه از زمان غزنویان رو به پیشرفت و فزونی نهاد و زبان فارسی نزدیک به 9 قرن، زبان رسمی امرا و دربارهایِ پادشاهان هندوستان به شمار آمد.

محمد خلیق الرحمان، ريیس دانشگاه جی سی لاهور هم كه ميزباني اين كنفرانس را به عهده داشت، ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد به تمامی ميهمانان و اندیشمندان ممتاز پاکستان و بنگلادیش در دانشگاه جی سی لاهور گفت: برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی زبان و ادب فارسی در شبه قاره در دانشگاه جی سی لاهور و حضور اندیشمندان گرانقدر پاکستانی و بنگلادشی در این کنفرانس، باعث افتخار و مباهات است.

وي گفت: اهمیت و جایگاه زبان فارسی را نمی‌توان به سادگی بیان کرد؛ زیرا زبان و ادبیات فارسی اقیانوسی از فرهنگ و تمدن اسلامی است که عمق آن بی‌نهایت است  و شخصاً به تمامی کسانی که در ترویج و گسترش این زبان شیرین و غنی و انسان‌ساز تلاش می‌کنند، صمیمانه تبریک عرض می‌کنم.

وی در ادامه افزود: دانشگاه جی سی لاهور مفتخر است كه از بدو تأسیس در ترویج و گسترش زبان و ادبیات شیرین فارسی نقش مهمی ایفا كرده و در این خصوص نه تنها در سطح کشور؛ بلکه در سطح جهانی فعالیت داشته است.

محمد خلیق الرحمان، ادامه داد: برگزاری چنین کنفرانس‌هایی برای دانشجویان بسیار سودمند است و حضور اندیشمندانی چون دکتر ظهیر احمد صدیقی که در ترویج زبان و ادبیات فارسی زحمات زیادی کشیده‌اند در چنین همایش‌هایی، مایه‌ي دلگرمی آنان است و آنها می‌توانند از وجود چنین گوهرهای علم و معرفت بهره ببرند.

شمیم خان، ريیس بخش فارسی دانشگاه راج شاهی بنگلادش هم ديگر سخنارن اين كنفرانس بود، گفت: زبان و ادبیات شیرین فارسی و فرهنگ زیبای ایرانی، نقش بسیار مهمی در ترویج فرهنگ اسلامی در شبه قاره داشته و انشاالله در آینده نیز خواهد داشت.

وي افزود: شاعران و متفکران بزرگی چون علامه محمد اقبال لاهوری در ترویج زبان و ادبیات فارسی و گسترش اسلام در شبه قاره نقش مهمی را ایفا كرده‌اند.

اکبر برخورداری، ريیس خانه‌ي فرهنگ ایران در لاهور، ديگر سخنران اين كنفرانس، در سخناني خطاب به حاضران در كنفرانس اظهار كرد: مردم ایران و شبه قاره از یک نژاد بوده و دارای زبان و مذهبی مشترک بوده‌اند. بر همين اساس روابط فرهنگی دو ملت به هزاران سال قبل بازمی‌گردد.

وي افزود: برخی معتقدند که زبان فارسی در سده‌ي پنجم و با لشکركشی محمود غزنوی وارد شبه قاره شده است؛ اما شواهدی در دست است که مردم برخی از مناطق شبه قاره به فارسی سخن می‌گفتند و یا شعرای فارسی‌گوی در شبه قاره می‌زیستند که به قبل از این تاریخ تعلق دارند.

وي تأكيد كرد: زبان فارسی نه با شمشیر شاهان که با محبت عرفایی چون هجویری و ذکریای ملتانی و خواجه معین‌الدین چشتی و ... در شبه قاره گسترش یافت.

برخورداري در بخش ديگري از سخنان خود، گفت: علامه اقبال نه تنها احیاگر دین اسلام در شبه قاره  بود که با سرودن اشعار بلند و عمیقی به زبان فارسی و ترویج این زبان انسان‌ساز، توطئه‌ي دشمنان دین اسلام و آنهایی که برای محو زبان فارسی تلاش می‌کردند را نقش برآب کرد و مردم بافرهنگ این دیار را با گذشته‌ي پرافتخارشان پیوند داد.

برخورداري همچنین متن پیام قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به اين كنفرانس را قرائت كرد. در بخشي از اين پيام آمده بود: «پرداختن به زبان فارسی و این میراث معنوی ارزشمند، به مثابه شریک شدن در میراث فرهنگ بشری است. زبان فارسی یکی از ستون‌های فرهنگ بین‌المل است و میراث جاودانی این زبان در زمره‌ي اجزای زنده و اثرگذار و باارزش فرهنگ جهانی به شمار می‌رود. آنچه در این مجموعه از میراث مشترک ما و شما وجود دارد، کیمیایی است که جهان امروز بدان نیاز دارد. استقرار صلح و دوستی و محبت و اخلاق در منطقه میسر نخواهد شد مگر اینکه یک بار دیگر به این میراث عظیم رجوع کنیم و از مطاوی آن نکته‌ها برگیریم که ما را در رسیدن به تعالی و همزیستی مسالمت‌آمیز انسانی کمک می‌کند.»

سلیم مظهر، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب لاهور هم در سخناني گفت: تردیدی نیست که زبان فارسی، کارخانه‌ي انسان‌سازی است. زبان فارسی زبان دین، عرفان و زبان علم وادب است. اگر زبان فارسی، فرهنگ و علم ایران به شبه قاره نمی‌آمد، پاکستان هرگز به این مقام دست نمی‌یافت.

بنا بر اعلام اين گزارش، پس از پایان يافتن نشست اول، در نشست‌هاي دوم و سوم نيز انديشمندان و پژوهش‌گراني چون سعادت سعید، استاد فارسی دانشگاه جی سی لاهور، همایون عباس شمس، ريیس بخش فارسی دانشگاه جی سی فیصل‌آباد، سلطان شاه، ريیس بخش اسلام‌شناسی و عربی دانشگاه جی سی لاهور، نجم‌الرشید، استاد زبان فارسی دانشگاه پنجاب لاهور، رشیده حسن، از دانشگاه ملی زبان‌های مدرن اسلام‌آباد، طاهره پروین، ريیس بخش فارسی دانشگاه ملی زبان‌های مدرن اسلام‌آباد، فلیحه زهرا کاظمی، ريیس بخش فارسی دانشگاه بانوان لاهور، روزینه انجم، استاد زبان فارسی دانشگاه اسلامی بهاولپور، علی کمیل قزلباش، استاد دانشگاه آزاد علامه اقبال اسلام‌آباد، مسرت واجد، از دانشگاه اسلامی بهاولپور، رفعت طاهره نقوی، استاد زبان فارسی دانشكده‌ي دولتی بانوان منطقه‌ي سمن‌آباد لاهور، سید محمد فرید، از دانشگاه پنجاب لاهور، محمد صابر، از دانشگاه پنجاب لاهور، زاهده پروین، از دانشکده‌ي دولتی اسلامی منطقه‌ي کنت لاهور، ناهید کوثر، از دانشکده‌ي کوئین مری لاهور، انجم طاهره، از دانشگاه بانوان لاهور، نگهت عابد حسین، ريیس دانشکده‌ي دولتی بانوان رائیوند، شاهده عالم، از دانشگاه بانوان لاهور، رضیه سلطانه، دانشکده‌ي دولتی بانوان لیه، مصطفی حیدر زیدی، از دانشگاه اسلامی بهاولپور، محمد فاروق حیدر، از دانشگاه جی سی لاهور، حافظ محمد نعیم، از دانشگاه جی سی لاهور، محمد آصف چتهه، از دانشکده‌ي دولتی ایم.آ.او لاهور، شبیر حسین، از دانشکده‌ي دولتی گوجره، بابر نسیم اسی، از دانشگاه جی سی لاهور و اقصاء ساجد از دانشگاه جی سی لاهور، مقالات خود را در خصوص زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره ارايه داده و درباره‌ي زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره و تأثیر آن بر فرهنگ و زبان‌های محلی سخنرانی کردند.

انتهاي پيام/


١٥:٠٤ - 1393/07/07    /    شماره : ٦١٨٨٨٤    /    تعداد نمایش : ١٨٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 تأسیس اتاق مولوی‌شناسی در لاهور پاکستان (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در لاهور (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی و هنر ایرانی در لاهور (خبر)
 همایش «نقش عرفان در صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز» در لاهور (خبر)
 روابط پاکستان و ایران فراتر از مرزهای دیپلماسی فرهنگی است (خبر)
 طنين سرودهاي انقلابي توسط گروه «دستان گویا» در لاهور (خبر)
 راه‌اندازي كرسي فردوسي‌شناسي در لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس رحمت‌للعالمین (ص) در لاهور (خبر)
 اتاق فردوسي‌شناسي در لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده بانوان بلال گنج لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی«فکر اقبال، نیاز امروز» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش «الزامات و نیازهای وحدت‌گرایانه در جهان اسلام» در لاهور (خبر)
 ولايت‌پذيري و بصيرت، كليد وحدت امت اسلام است (خبر)
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
تدريس زبان و ادبیات فارسی در دانشكده دولتی بانوان تاون شیپ پاكستان
پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس
اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.