English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

زنان انديشمند بلغاري در تهران؛

بلغارها خواستار انتقال تجربيات و موفقيت‌هاي زنان ايراني به كشورشان هستند

گروهي از زنان انديشمند بلغاري، با هماهنگي رايزني فرهنگي كشورمان در بلغارستان، به ايران آمده‌اند تا جلسات و ديدارهايي با اداره كل امور زنان و خانواده‌ي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و فعالان و نهادهاي مرتبط با حوزه‌ي زنان داشته باشند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همين منظور، اعضای انجمن دوستی زنان ایران و بلغارستان، روز سه‌شنبه 18 شهريور، با صديقه حجازي، مديركل امور زنان و خانواده‌ي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در معاونت فرهنگي اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كردند.

دراين ديدار، صديقه حجازی، درباره‌ي نقش زنان در تحکیم و انتقال فرهنگ به نسل‌های دیگر توضیحاتی ارايه داد. وي با بيان اينكه روابط سیاسی، چنانچه مبتنی بر زیرساخت فرهنگی باشد مهم و مؤثر خواهد بود، گفت: آشنایی با هیأت بانوان بلغاری و تأسیس انجمن دوستی زنان ایران و بلغارستان، به عنوان گام نخست در گسترش همکاری‌های فرهنگی دو كشور می‌تواند منشأ تحولات مثبت باشد.

وی ضمن تأکید بر جایگاه زنان در ايران پس از پیروزی انقلاب اسلامي، افزود: اکنون 60 درصد ظرفیت دانشگاه‌های کشور به زنان اختصاص دارد و آنها طی سه دهه‌ي گذشته، پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف علمی و تخصصی داشته‌اند. در این خصوص حمایت‌های مسئولین ایرانی نیز در این راه مؤثر و دلگرم‌کننده بوده است.

حجازي همچنين ضمن برشمردن برخی از موقعیت‌ها و موفقيت‌هاي ممتاز زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی و علمی کشور، خواستار انتقال تجارب و شناخت بیشتر از موقعیت زنان بلغارستان در این خصوص شد.

در ادامه، الکساندرا کومانوا، معان رییس دانشگاه کتابداری و انفورماتیک دانشگاه صوفیا، گفت: برای ما باعث افتخار است که در کشوری با فرهنگ هزاران ساله ميهمان بهستيم و من به عنوان مسئول گروه دوستی زنان ایران و بلغارستان، بي‌صبرانه منتظر آغاز آشنايي از نزديك و همكاري با زنان ايران هستم.

وي با اظهار اين نكته كه فرهنگ، بهترين ابزار براي برقراري ارتباط در دنياي امروز است، زنان را قشري ناميد كه براي صلح و سازندگي تلاش مي‌كنند.

کومانوا، ادامه داد: بلغارستان عضو سازمان‌های بین‌المللی زنان است و بسیار مایه‌ي خوشحالی خواهد بود که با زنان فرهیخته‌ي ایرانی نیز آشنا شده و مشترکات فرهنگی را احیا کنیم.

همراه با سياستمداران

اين هيأت بلغارستاني همچنين، شب گذشته، 18 شهريور ديداري با شهیندخت مولاوردی، معاون ريیس‌جمهور در امور زنان و خانواده داشتند. مولاوردي در اين ديدار، خطاب به زنان فرهيخته و انديشمند بلغاري، گفت: یکی از وعده‌های آقاي روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری، بحث لایحه‌ي حمایت از حقوق زنان بود که به عنوان یک مأموریت برای معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری تعریف شده است.

وي ادامه داد: معاونت امور زنان و خانواده‌ي ريیس‌جمهوری به عنوان یک نهاد سیاستگذار برای بهبود وضعیت زنان و جایگاه زن در عرصه‌ي اجتماعی، احقاق حقوق قانونی و شرعی زنان در کلیه‌ي زمینه‌ها و تقویت نهاد خانواده فعالیت می‌کند.

مولاوردی با بیان اینکه زنان ایرانی از نظر شاخصه‌های توسعه‌ي انسانی از جمله در حوزه‌ي آموزش و بهداشت دارای وضعیت مناسبی هستند، تصریح کرد: زنان ایرانی از نظر شاخص توانمندی جنسیتی به ویژه در حوزه‌ي توانمندی اقتصادی و سیاسی نیاز به فعالیت و تلاش زیادی دارند که معاونت امور زنان و خانواده ريیس‌ جمهوری با همکاری بازوان فکری و اجرایی خود برای بهبود این شاخص تلاش می‌کند.

مولاوردی در بخش دیگر سخنانش، گسترش روابط و مناسبات ایران و بلغارستان و توسعه‌ي روابط زنان دو کشور را مایه‌ي تبادل تجربیات دانست و تأکید کرد: زنان دنیا نیازمند تبادل تجربه هستند؛ چون زمان زیادی برای پیمودن راه‌هایی که توسط زنان دیگر پیموده شده است را ندارند و این ارتباطات می‌تواند راه رسیدن به مقصد را کوتاه‌تر کند.

وی با استقبال از همکاری با انجمن دوستی زنان ایران و بلغارستان، نسبت به امضای تفاهم‌نامه همکاری با تشکیلات دولتی بلغارستان در حوز‌ه‌ي زنان اعلام آمادگی کرد و گفت: مجموعه‌ي ما از برگزاری هفته‌های دوستی و فرهنگی در زمینه‌ي زنان و خانواده بین ایران و بلغارستان استقبال می‌کند.

در ادامه الکساندرا کومانوا، ريیس انجمن دوستی زنان ایران و بلغارستان نیز در این دیدار، با اعلام اینکه 2 هزار سازمان در حوزه‌ي زنان در بلغارستان فعالیت می‌کنند، به تازه تأسیس بودن انجمن دوستی زنان ایران و بلغارستان اشاره کرد و در عین حال این انجمن را دارای ریشه‌های عمیقی دانست.

وی با اذعان به اینکه زنان ایرانی در جنبه‌های آکادمیک و دانشگاهی به طور جدی دیده می‌شوند، نسبت به برگزاری کنفرانس‌های مشترک بین دو کشور در حوزه‌ي زنان، ابراز علاقمندی کرد.

در ميان هنرمندان و نويسندگان

اعضاي هيأت زنان انديشمند بلغاري، همچنين روز دوشنبه‌ي گذشته، 17 شهريور، با حضور در محل حوزه‌ي هنري، با بانوان نویسنده، شاعر و مترجم كشورمان دیدار و گفت‌وگو كردند.

در نشست بانوان اندیشمند و اساتید دانشگاه‌های كشور بلغارستان با بانوان نویسنده، شاعر و مترجم كشورمان، سیده زهرا حسینی، راوی كتاب «دا»، در سخنانی با بیان این كه ملت بلغارستان هم زماني تحت تجاوز ملت غربی قرار گرفتند و تهاجم‌ به كشور بلغارستان نه تنها نظامی؛ بلكه فرهنگی هم بوده است، گفت: امیدواريم كه تعاملات بین بانوان هنرمند و ادیب كشور بلغارستان با بانوان ایران ادامه داشته باشد. و اين را بدانيد كه مردم ایران بر عكس آن چیزی كه رسانه‌های غربی می‌خواهند نشان دهند، مردم صلح‌دوست و ميهمان‌نوازی هستند.

در ادامه سعیده حسینجانی، مدیر مركز ترجمه‌ي حوزه‌ي هنری با تأكید بر این كه سهم زنان در فرهنگ، ادبیات و هنر بسیار بارز است، اظهار كرد: در دهه‌های اخیر، فعالیت‌های زنان در عرصه‌های مختلف در كشور ایران افزایش داشته است.

وی گفت: رسالتمان در مركز ترجمه‌ي حوزه‌ي هنری این است كه روی بخش پیوند فرهنگی بین زبان ایران و كشورهای دیگر متمركز شویم. در این راه هم می‌خواهیم به نقش‌آفرینی زنان در جامعه توجه ویژه داشته باشیم؛ كما اینكه زنان شاعر، ادیب و هنرمند در تمام عرصه‌ها در كشورمان فعالیت می‌كنند و زنان توانمندی در تمام بخش‌ها داریم.

همچنين راضیه تجار، نویسنده‌ي نامدار كشورمان هم با اشاره به این كه كشور ایران پیشینه‌ي عظیمی درباره‌ي ادبیات دارد، عنوان كرد: در ادبیات كشورمان نویسندگان بسیار شاخصی داریم كه صاحب آثار مطرحی هستند و در زمینه‌های مختلف همچون مینی‌مال، داستان كوتاه و رمان نقش فعالی داشته‌اند.

این نویسنده ادامه داد: انقلاب اسلامی ارزش‌های دینی را در بین مردم گسترش داده و نگاه جدیدی به نویسندگان زن كشور داده است و در حال حاضر كسانی كه صاحب قلم هستند و آثار ادبی خلق می‌كنند صاحب ایدئولوژی و اندیشه هم هستند.

همچنین نرگس آبیار، كارگردان سینما و نویسنده در این دیدار ایجاد تعامل بین بانوان هنرمند كشورهای مختلف را ضروری دانست و از حضور بانوان در عرصه‌های فرهنگی و هنری و ادبی كشور سخن گفت.

فریبا یوسفی، شاعر كشورمان نیز با بیان این كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فضای شعر و جامعه‌ باز و امن شد، گفت: شاعران بسیار خوبی در بین خانم‌ها در دهه‌های اخیر مشغول فعالیت شدند و آثار خوبی ارايه دادند و عنصر اندیشه در شعر در دهه‌های اخیر تقویت شد.

در ادامه‌ي این دیدار لیودمیلا فیلیپوا، نویسنده و كارگردان بلغاري از حضور كارگردانان محدود زن در كشورهایی همچون انگلیس و فرانسه خبر داد و گفت: زنان كارگردان و هنرمند در ایران بسیار بیشتر و فعال‌تر از كشورهایی همچون انگلیس و فرانسه هستند.

وی افزود: چهره‌ي ایران هیچگاه در كشور بلغارستان تخریب نمی‌شود و مردم ایران همیشه در كشورمان به ميهمان‌نوازی معروف هستند.

هاجر فیوضی یوسفی، نویسنده و مترجم و استاد زبان فارسی دانشگاه‌هاي بلغارستان هم گفت: امیدواریم كه ترجمه كتاب «دا» را به زبان بلغاری در این كشور بتوانیم ارايه دهیم؛ چرا كه علاقمندان بسیاری خواهد داشت.

در بخش دیگری از این دیدار آلكساندرا كومانوا، معاون ريیس دانشگاه كتابداری و انفورماتیك دانشگاه صوفيا، گفت: لباس‌های ملی كشورمان و ابزاری كه برای موسیقی استفاده می‌كنیم شبیه كشور ایران است و حاكی از این است كه این دو كشور ریشه‌های عمیق فرهنگی و هنری با یكدیگر دارند.

وی ادامه داد: این ملاقات فضایی ایجاد خواهد كرد كه در آینده تعامل بیشتری با یكدیگر داشته باشیم و امیدوارم این نشست سرآغاز همكاری‌های بیشتر هنرمندان دو كشور با یكدیگر باشد.

بنا بر اعلام اين گزارش، هیأت زنان انديشمند و استاد دانشگاه بلغارستاني، به همت رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان و به دعوت دفتر امور بانوان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مدت يك هفته در كشورمان اقامت خواهند داشت.

ديدار و گفت‌وگو با معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، مديركل امور زنان و خانواده‌ي سازمان فرهنگ و ازتباطات اسلامي، مدیرکل امور زنان وزارت کشور، رییس کتابخانه و اسناد ملی و همچنين بازدید از حوزه‌ي هنری، خبرگزاری مهر و پرس تی وی و برگزاري نشست با کارگردانان و نویسندگان زن از جمله برنامه‌هاي اين هيأت در مدت اقامتشان در ايران است.

بوگدانا تودوروا، اسلام‌شناس و ريیس دپارتمان فلسفه‌ي دانشگاه صوفیا، زدراوکا اوتیمووا، نویسنده، مترجم و دبیر اتحادیه‌ي نویسندگان بلغارستان، ایوتا زلاتاروا، استاد بخش ایران‌شناسی دانشگاه صوفیا، لودمیلا فیلیپوا، نویسنده و کارگردان سینما، هاجر فیوضی یوسفی، استاد دانشگاه صوفیا، نویسنده و مترجم، آلکساندرا کومانوا، معاون دانشگاه کتابداري و انفورماتیک صوفیا، لیدیا لچوا، نویسنده و نماینده‌ي یونیسف در بلغارستان، لودمیلا یانِوا، ایران‌شناس و استاد دپارتمان زبا‌ن‌ها و فرهنگ‌های شرقی در دانشگاه صوفیا اعضاي اين هيأت بلغار را تشكيل مي‌دهند.

انتهاي پيام/


١٢:٥٢ - 1393/06/19    /    شماره : ٦١٨١٢١    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی بلغارستان (خبر)
 رهبران كليساي ارتدوكس بلغارستان در راه ايران (خبر)
 روزنامه‌نگاران بلغار در راه ايران (خبر)
 پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 اولین دوره مسابقات بهترین صفحه اجتماعی فیسبوک برگزار شد (خبر)
 میز ایران رتبه نخست جشنواره «روز دانشجویان بین‌الملل» در بلغارستان را دريافت كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسيقي نواحي «ورشرنگ» خراسان در بلغارستان (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «صوفیسم در بالکان، پلی میان فرهنگ‌ها» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دانشجویان دوستدار ایران در بلغارستان راه‌اندازي شد (خبر)
 بزرگداشت سعدي شيرازي در بلغارستان (خبر)
 آیین بزرگداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی صوفیسم در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 جشن نوروز ايران‌شناسان دانشگاه صوفيه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در بلغارستان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان (خبر)
 اجراي گروه موسیقی «نغمه رود» در بلغارستان (خبر)
  نواي ساز و آواز ايراني در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني در تلويزيون ملي بلغارستان (خبر)
 سفر جانشين پيشين رييس جمهور بلغارستان به ايران (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 آغاز هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه پلودیف بلغارستان (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايراني در جشنواره خیریه بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه اثار هنري ايران در بلغارستان (خبر)
 ديدار رييس كتابخانه ملي ایران با مسئولان فرهنگي و دانشگاهي بلغارستان (خبر)
  امضاي یادداشت تفاهمنامه همکاری بين سازمان کتابخانه ملی ایران و بلغارستان (خبر)
 روابط ايران و بلغارستان در حوزه كتاب و كتابخانه توسعه مي‌يابد (خبر)
 یادداشت همکاری ايران و بلغارستان در زمينه گردشگري امضا مي‌شود (خبر)
 درخشش کودکان و نوجوانان ايراني در مسابقات نقاشی‌های کودکان بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه صنايع دستي ايران در شهر گابروا افتتاح شد (خبر)
 سفر کارگردان بلغاری به ایران (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه صنايع دستي بلغارستان (خبر)
 جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان (خبر)
 گروه «آواي تبري» مازندران برنده مجسمه طلايی فستیوال موسیقی بلغارستان (خبر)
 هفتمین فستیوال جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس نگاهي به ایران معاصر در بلغارستان/اهداي ديپلم افتخار به رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 استقبال از نقش و نگار گلیم ايراني در بلغارستان (خبر)
 برگزاري نخستين جشنواره فرهنگی کشورهای آسیايی در بلغارستان (خبر)
 اعطاي گواهینامه به فارسي‌آموزان بلغاري (خبر)
 گرامي‌داشت روز کتابخانه در بلغارستان (خبر)
 اشتراكات فرهنگي ايران و بلغارستان پايه محكمي در روابط فرهنگي است (خبر)
 همدردي بلغارستان با ملت ايران (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان (خبر)
 اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره) در بلغارستان تبيين مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در بلغارستان (خبر)
 گرامیداشت فردوسی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت قاريان بلغاري در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري جشن نوروزی مشترک ایران، آذربایجان و قزاقستان در بلغارستان (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي محلي ايراني در بلغارستان (خبر)
 ايران و بلغارستان روابط و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را گسترش دهند (خبر)
 22 بهمن اقیانوسي مملو از انسان‌هاست (خبر)
 فرهنگ ایران سرمایه‌ انسانی و جهانی است (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي كودكان ايراني و بلغاري در بلغارستان (خبر)
 ايران كشوري مدرن و با فرهنگ چند هزار ساله است (خبر)
 برگزاري همایش «نسخ خطی فارسی در بالکان و اروپای مرکزی» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «امام غائب» به زبان بلغاری (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی در بلغارستان (خبر)
 اجرای موسیقی محلی ایرانی در تلویزیون ملی بلغارستان (خبر)
 کنسرت موسیقی مازندرانی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 پخش موسیقی مازندرانی از رادیو ملی بلغارستان (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 سفر هيأت بانوان رسانه‌اي بلغاري به كشورمان (خبر)
 «نفس» نرگس آبيار در بلغارستان (خبر)
 جشنواره سينمايي ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گشايش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بلغارستان (خبر)
 رونمايي دايرةالمعارف «حلقه نور» در بلغارستان (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان (خبر)
 چهل‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان برپا مي‌‌شود (خبر)
  معرفي دستاوردهاي ايران در بازارچه خیریه بلغارستان (خبر)
 مقامات اروپایی معترفند با دوری از فرهنگ ایران، خسارت‌زده تحریم‌‌ها هستند (خبر)
 ديدار خامه‌يار با معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ بلغارستان (خبر)
 درک مفاهیم عرفانی مستلزم يادگيري زبان فارسی است (خبر)
 نسخه‌شناسان ایرانی در جهان زبانزد هستند (خبر)
 گام‌هاي مثبت ايران و بلغارستان براساس تفاهم‌نامه‌هاي دوجانبه است/ضرورت حضور انديشمندان ايراني در نشست‌هاي تخصصی بلغارستان (خبر)
 علاقه خاصی به ایران داريم (خبر)
 امضاء یادداشت همکاری بین سازمان فرهنگ و دانشگاه صوفیه (خبر)
 صدای زنگ صلح و دوستی ایران در صوفیه (خبر)
 غرب با تحریم ایران ۳۷ سال خود را از فرهنگ غنی این کشور محروم کرد (خبر)
 خواستار استفاده از تجربيات علمي و ديني ايران هستيم (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز آموزش دينى ارتدوكس صوفيا (خبر)
 امضاي يادداشت همكاري‌‌هاي علمي با دانشگاه دولتى بلغارستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با دانشجويان بلغاري (خبر)
 امضاي يادداشت همكارى سازمان فرهنگ و بنياد اسلاويانى بلغارستان (خبر)
 راهپيمايي اربعین حسینی بيعت با اسلام حقيقي است (خبر)
 شرکت کشیشان مسیحی در اربعین نشان از مسالمت آمیز بودن همه ادیان است (خبر)
 مراسم اربعین حسینی در بلغارستان برگزار می شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 جایزه جشنواره دانشجویان فيلم بلغارستان به ايران رسید (خبر)
 نمایش «خواب زمستانی» نشان طلایی بلغارستان را گرفت (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس اتاق بازرگاني كهگيلويه و بويراحمد (خبر)
 نوازش چشم بلغاري‌ها با گليم ايراني (خبر)
 اعطاي لوح افتخار شهر ابزور بلغارستان به گروه هنری آیلان (خبر)
 شركت هنرمندان ايراني در جشنواره «فولکلور جهانی 2016» بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «ایرانیکا ـ بلغاریکا» در بلغارستان (خبر)
 تبيين روز جهاني قدس در بلغارستان (خبر)
 فرش و گليم ايراني در جشنواره «راه قالیچه» بلغارستان (خبر)
 آيين بزرگداشت «روز جهاني قدس» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 کتاب امثال و حکم مشترک بلغاری و ایرانی به چاپ رسيد (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های امام(ره)» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «زندگي به سبك روح الله» به زبان بلغاري (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی كودكان ايراني و بلغاري در صوفيه (خبر)
 حضور بلغارها در «شبي در باغ شعر و فرهنگ ايراني» (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «اندیشه‌های سیاسی امام(ره) در جهان معاصر» در بلغارستان (خبر)
 اعطاي لوح تقدير به رایزن فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 بلغارستان به دنبال باغ شعر و فرهنگ ایران (خبر)
 گروه كُر شیراز مقام اول فستیوال بین‌المللی فولکلور بالکان را كسب كرد (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايراني در بلغارستان (خبر)
 بررسي فلسفه نوروز در بلغارستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی وزیر فرهنگ بلغارستان (خبر)
 گراميداشت روز سعدی در بلغارستان (خبر)
 ایران، مهد شعر است/ ارتباط هنرمندان دو كشور راهی به سوي صلح پایدار (خبر)
 دورنمای روشني از روابط فرهنگی ایران و بلغارستان (خبر)
 نشست علمی «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 آيين گرامیداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی و کتابخانه‌اي ايران و بلغارستان (خبر)
 نخستين نشست سيماي زن در شعر ايران و بلغار در صوفيه برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي نشان «اسب مَدارا» به رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 زبان فارسي براي دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدريس مي شود (خبر)
 آغاز دوره آموزش آزاد زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 انتشار تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 ترجمه کتاب «دو ستاره از ایران» به زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اختصاص مکان دایمی براي ایران در نمایشگاه اُرشاك بلغارستان (خبر)
 معرفي شعر، عرفان و فرهنگ ایرانی در تلویزیون بلغارستان (خبر)
 سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 رييس دانشگاه کتابداری بلغارستان سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تبريك گفت (خبر)
 نمایشگاه «لباس اقوام ایرانی» در بلغارستان برپا شد/ پوشش هاي قومي نماد فرهنگي (خبر)
 پخش موسیقی سنتي ایراني روي موج راديو ملي بلغارستان (خبر)
 نمایشگاه «صنایع دستی ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایران با تشویق ممتد تماشاگران بلغاری/رایزن فرهنگی: سیاست هاي فرهنگی ایران، برگرفته از تعالیم اسلامی است (خبر)
 سرود«ای ایران»از تلویزیون ملی بلغارستان طنین انداز شد/ رایزن فرهنگی کشورمان:پیشینیه های مشترک فرهنگی منجر به تقویت روابط ایران بلغار شده است (خبر)
 برگزاري جشن انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ایران در هتل کمپنسکی بلغارستان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در پلودیف بلغارستان طنین انداز شد (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و بلغارستان مبتنی بر علائق مشترک است (خبر)
 جشن پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان/ نمایشگاه‌هاي صنایع دستی و اقوام ايراني (خبر)
 داعش دين اسلام را جعل كرده است (خبر)
 آغاز «جشنواره ماه فيلم ايران» در بلغارستان (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد (خبر)
 ماه سینمای ایران در بلغارستان آغاز مي‌شود (خبر)
 نشست علمي «اسلام و مسلمانان بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایرانی و بلغاری برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت جانشین رهبر مسلمانان بلغارستان در كنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 تحميل فرهنگ غربي خشونت خاموش است (خبر)
 قدرداني رهبر مسلمانان بلغارستان از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایي (خبر)
 توزيع نامه دوم مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان (خبر)
 بیست و یکمین دوره بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 استقبال فرهیختگان بلغاری از زبان فارسی در دانشگاه پلودیف (خبر)
 دانشگاه صوفيه از رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان تجليل كرد (خبر)
 تقدير از معلمان، هنرپیشگان و هنرمندان در روز ملي بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «گلستان سعدی» به زبان بلغاري (خبر)
 تبيين فلسفه عزاداري محرم در مركز آموزش ديني مسيحيان بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رهبر مسلمانان بلغارستان (خبر)
 درخواست بلغارستان براي شركت ايران در كنفرانس مهاجرت و پناهندگي (خبر)
 تعامل فعّال با روش‌های آسان فارسی‌آموزی / زبان فارسی در مقام زبان علم (خبر)
 نمايش فیلم ايراني «۳۱۶» در جشنواره «فیلم وارنا» بلغارستان (خبر)
 دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی بلغارستان به ايران اعزام مي‌شوند (خبر)
 کنفرانس روز جهانی قدس در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 افراطی‌گریان دست نشانده قدرت‌های بیگانه هستند (خبر)
 ترم بهاره آموزش فارسي در بلغارستان پايان يافت (خبر)
 همکاری ديني ایران و بلغارستان فرصت مغتنمی برای هر دو کشور است (خبر)
 بررسی اندیشه‌های اجتماعی و انسان‌شناختی امام (ره) در بلغارستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان از تنها مترجم بلغاري قرآن كريم تجليل كرد (خبر)
 آيين گراميداشت «روز فرهنگ و حروف الفبای سریلیک» در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 بیست و دومین جشنواره "طنز" بلغارستان گشایش يافت (خبر)
 راه روشن آینده مناسبات فرهنگی ايران و اروپای شرقی (خبر)
 نمایشگاه عکس «تاریخ ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 سفر قاريان بلغاري به ايران (خبر)
 دیدار هیات زنان ايراني با رئیس کتابخانه ملی بلغارستان (خبر)
 نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد (خبر)
 هفته ادبیات، شعرای ایرانی و نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگی ایران با استان استارازاگورا بلغارستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 توانمندي زنان ايراني در تمامي عرصه‌ها مثال زدني است (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «واژه‌های فارسی در زبان بلغاری» در بلغارستان (خبر)
 هفته شعراي ايراني در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 تبيين راهكارهاي توسعه فرهنگی ايران و بلغارستان (خبر)
 اولین دوره آموزش آزاد زبان فارسی سال 94 در بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 جایزه هيأت داوران «صوفیا فیلم فست» بلغارستان به فيلم ايراني «بدون مرز» رسيد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسیقی محلی «بلغاری» در صوفيه (خبر)
 ابراز علاقه معاون رئیس جمهور بلغارستان به هنر ايراني در نمايشگاه عكس (خبر)
 موافقت معاون شهردار صوفیه از پيشنهادات رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 بدون مرز در بلغارستان (خبر)
 کتاب «روح انسان و چشم‌های شری» در بلغارستان رونمايي شد (خبر)
 چاپ تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 اجراي نخستين كنسرت موسيقي ايراني در شهربورگاس بلغارستان (خبر)
 سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برهمه ایرانیان مبارک باد (خبر)
 بلغاری ها مجذوب موسیقی سنتی ایرانی شدند (خبر)
 آموزش زبان فارسی موجب توسعه روابط فرهنگی می شود (خبر)
 هفته فیلم ایران دربلغارستان برگزارشد (خبر)
 اسلام هر گونه خشونت را مردود مي‌داند (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس دانشگاه صوفیه بلغارستان (خبر)
 صوفیه، میزبان هفته دوستی کودکان ایران و بلغارستان (خبر)
 فروش شاهنامه فردوسي به زبان بلغاري در جشنواره خيريه بلغارستان (خبر)
 عکاسان استان خراسان رضوی جایزه اول جشنواره عکس بلغارستان را به خود اختصاص دادند (خبر)
 تلاش دوچرخه سوارایرانی برای صلح ستودنی است (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب اصول شیعه به زبان بلغاری (خبر)
 بلغارستان می تواند مروج همزیستی مسالمت آمیز دینی باشد (خبر)
 آغاز بکار هفته فیلم ايران در بلغارستان (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.