English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگي ایران در قرقیزستان بیان کرد:

شکل‌گیری نهضت بازگشت به اسلام در قرقیزستان

نهضت بازگشت به اسلام طی چند سال اخیر در میان مردم قرقیزستان به طور جدی مطرح شده است و مردم این کشور نیز علاقه‌مندی بیشتری به حفظ ارزش‌های اسلامی نشان می‌دهند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: قرقیزستان از نظر اقتصادی کشوری فقیری است زیرا فاقد منابع و محصولات استراتژیک است اما از منظر تاثیری که بر منطقه فرغانه دارد  از موقعیت ممتازی در آسیای مرکزی برخوردار است.

کبریایی زاده افزود: از نظر آمار، مسلمانان هشتاد تا هشتاد و سه درصد جمعیت پنج  و نیم میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند و تقریبا اکثریت حنفی مذهب هستند و تنها حدود 15000 نفر شیعه در این کشور زندگی می کنند.

مردم جنوب قرقیزستان اعتقادات اسلامی عمیق‌تری دارند

رایزن فرهنگی ایران گفت: گرایشات مذهبی در شمال و جنوب قرقیزستان با هم متفاوت است؛ در شمال استان‌هایی مانند، «چوی» بیشتر متأثر از  فرهنگ روس هستند اما استان‌های جنوبی مانند، «جلال آباد»، «اوش» و«باتکن» به دلیل هم‌جواری با کانون‌های فرهنگی سمرقند و خجند تاجیکستان  متأثر از فرهنگ این مناطق هستند فرهنگی که قرابت نزدیکی به فرهنگ اسلامی و ایرانی دارد و لذا در استان‌های جنوبی قرقیزستان مردم از گرایشات دینی عمیق‌تری برخوردار هستند مثلا استان «اوش» که می‌توان آن را مرکز فرهنگی قرقیزستان دانست گرایش به اسلام در این منطقه فراوان مشاهده می‌شود و سطح معرفتی دینی مردم از استان‌های شمالی این کشور به مراتب بیشتر است.

رایزن ایران در قرقیزستان ضمن اشاره به مساجد متعدد این کشور گفت: قبل از استقلال قرقیزستان آمار مساجد کمتر از 34 مورد بود اما از سال 1991 که قرقیزستان استقلال پیدا کرد تا الان تقریبا سه هزار مسجد دراین کشور احداث شده است.

 شکل‌گیری نهضت بازگشت به اسلام طی چند سال اخیر

وی تأکید کرد: تمایلات و گرایشات مذهبی بین مردم قرقیز بسیار زیاد است لکن اطلاعات دینی مردم در سطح ضعیفی است و همین امر موجب شده است که گروه‌های افراط گرا به راحتی از احساسات و علاقه دینی مردم خصوصا جوانان سوء استفاده کنند البته لازم است عرض کنم به طور مشخص از نیمه دوم دهه 90 علاقه به اسلام و احیاء ارزش‌های اسلامی در قرقیزستان افزایش پیدا کرد لذا مردم قرقیز اکنون خود را با اسلام تعریف می‌کنند و هویت خود را در اسلام جست‌وجو می‌کنند .

کبریایی‌زاده با مثبت ارزیابی کردن رویکرد دولت قرقیزستان نسبت به مسائل دینی گفت: همان‌طور که قبلا نیز عرض شد در قرقیزستان نهضت بازگشت به اسلام طی چند سال اخیر به طور جدی گسترش پیدا کرده است. رویکرد دولت این کشور تقویت و حفظ ارزش‌های اسلامی است و  به خصوص در سال جاری که «بیشکک» را مرکز فرهنگ اسلامی نام گذاری کردند بنیادها و مراکز مطالعاتی و پژوهشی  در زمینه  مسائل اسلامی را تأسیس کردند در بحث حجاب نیز ما شاهد افزایش روز افزون بانوان محجبه در این کشور هستیم و ممانعتی در این زمینه مشاهده نمی‌شود.

ضعف معرفت دینی و کمبود متون دینی؛ عامل نفوذ وهابیت

وی در ادامه درباره نفوذ گروه‌های افراطی در این کشور اظهار کرد: دولت قرقیزستان تلاش کرده از نزاع مذهبی جلوگیری کند لکن فقر اقتصادی و فقدان متون دینی و بی سوادی علماء دینی زمینه را برای فعالیت بیشتر گروه‌هایی مانند وهابیون در این کشور فراهم کرده است.

وی افزود: حاکمیت احساس خطری از جانب شیعیان در قرقیزستان ندارد بلکه دولت از جانب گروه‌های تندرو همچون وهابیون  که از طرف برخی کشورهای عرب به خصوص عربستان حمایت مالی وسیع می‌شوند و یا جریاناتی مانند «حزب التحریر» و «جنبش اسلامی» ازبکستان  که داعیه خلافت اسلامی را دارند احساس خطر و نگرانی می‌کند.

کبریایی زاده یادآور شد: دولت اقداماتی را هم برای مقابله با این گروه‌ها انجام داده است  و یا در دستور کار دارد  به عنوان نمونه امامان جماعت مساجد سعی می‌کنند مردم را از اهداف این گروه‌های تکفیری آشنا کنند مفتیات این کشور تقویت اسلام سنتی که همان اسلام صوفیانه است را پیگیری می‌کنند کمیسیون ادیان نیز فعالیت‌هایی در این راستا انجام می‌دهد ولی باید این اقدامات گسترده‌تر انجام شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به حضور تعدادی از جوانان قرقیزی در سوریه و پیوستن به گروه‌های افراطی وتکفیری مسئله «جهادنکاح»، دولت این کشور حساسیت ویژه‌ای نسبت به فعالیت‌های مذهبی دارد و به دقت این فعالیت‌ها را رصد می‌کند. آنان سعی بر آگاه‌سازی خانواده‌ها از ماهیت و اهداف این گروه‌ها دارند تا مانع رفتن دختران و پسران به سوریه شوند.

تلاش رایزنی فرهنگی انجام فعالیت‌های تقریب مذاهبی است

کبریایی‌زاده در خصوص فعالیت‌های رایزنی در این کشور گفت: تلاش رایزنی بیشتر در جهت تقریب مذاهب  اسلامی  و اهمیت وحدت مسلمانان در شرایط حساس کنونی است  نیز سعی کردیم در راستای آشنایی مردم قرقیزستان با تمدن اسلامی و نقش اسلام در پیشرفت علوم  اقداماتی را به انجام برسانیم چنانکه علاوه بر انتشار مقالات متعدد در این زمینه  ترجمه کتاب «کارنامه اسلام» مرحوم  زرین کوب، را هم به زبان قرقیزی به همکاری یکی از سازمان دولتی قرقیزستان انجام دادیم و درشمارگان 1000 نسخه منتشر و در مراکز علمی و دانشگاهی توزیع شد و به صورت پیوسته در زمینه وحدت اسلامی و فرهنگ اسلامی مقالاتی در نشریه «راه ابریشم» رایزنی فرهنگی منتشر می‌شود.

کبریایی زاده در ادامه گفت: همچنین کتاب «جایگاه زن در اندیشه حضرت امام راحل» را به زبان قرقیزی ترجمه و در حال انتشار داریم و نشست‌ها و میزگردهایی را در این زمینه برگزار کرده‌ایم و از انتشار آثار اندیشمندان حنفی مذهب که قائل به وحدت اسلامی و مقابله با گروه‌های تکفیری هستند حمایت  کرده‌ایم .

وی همچنین یادآور شد: سعی ما بر این است که سبک زندگی اسلامی را معرفی کنیم موضوعی که نیاز امروز مردم قرقیزستان است  نیز در جهت معرفی حقیقت اسلام و اسلام اصیل و ناب  گام‌هایی برداشته شده است که با اسقبال هم مواجه شده؛ مسئله دیگری که وجود دارد این است که  شناخت مردم قرقیزستان نسبت به ایران کم است  یا در زمینه کسب اخبار بیشتر به منابع خبری غیر ایرانی رجوع می‌کنند که متأسفانه بعضا آنچه منتشر و ترویج می‌شود دقیقا خلاف واقعیت‌های ایران است  لذا تلاش کرده‌ایم  با برنامه مبادله هیئت‌های علمی و فرهنگی تصویر درستی از کشورمان ارائه کنیم و با آنچه می‌توان گفت ایران هراسی است مقابله کنیم همین‌طور ارتباطات خوبی با شبکه‌های مختلف تلویزیونی قرقیزستان داریم و تلاش کرده ایم در برنامه‌های تلویزیونی شرکت جدی داشته باشیم و به سؤالات مردم قرقیزستان راجع به ایران پاسخ بگوئیم.

کبریایی زاده یادآور شد: در قالب این همکاری‌های مشترک با شبکه‌های تلویزیونی این کشور فیلم‌های سینمایی ایرانی و یا فیلم‌های مستند ایرانی  پخش می‌شود  چنانکه مستند «یاد یار»، زندگی حضرت امام راحل  به قرقیزی دوبله و پخش شد و هم اکنون سریال تلویزیونی «او یک فرشته بود» که نگاهی اخلاقی و دینی  دارد در بیست و هفت قسمت در حال دوبله است به زبان قرقیزی و تقریباً مراحل پایانی دوبله را می گذراند و انشالله بزودی از شبکه‌های  تلویزیونی این کشور پخش خواهد شد همچنین، نشست‌های مختلفی با اهل علم نیز با اصحاب رسانه و مطبوعات داریم همین‌طور با اهالی صنعت سینما برای معرفی ظرفیت‌های علمی و فرهنگی وهنری ایران .

مسجد امام علی(ع) تنها مسجد شیعیان قرقیزستان

رایزن ایران در ادامه ضمن معرفی برنامه‌های رایزنی یادآور شد: مسجد امام علی(ع) در «بیشکک» تنها مسجد شیعیان در قرقیزستان است که حدود 14 سال قبل به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی(ص) العالیمه که البته پیش از این ساختار سازمانی دیگری  داشت و همین‌طور با کمک شیعیان آذری احداث شده است تا قبل از ساخت این مسجد، شیعیان آذری از نظر معرفت دینی در سطح خوبی نبودند لکن اکنون به یمن وجود این مسجد و امام جماعت این مسجد که طلبه فاضلی است شاهد وضعیت متفاوتی هستیم در حال حاضر مسجد امام علی(ع) کانون گردهمایی شیعیان از آذری، ایرانی، پاکستانی و افغانستانی شده است و می‌توان گفت این مسجد بدون تردید یکی از مساجد فعال تشیع در آسیای مرکزی است البته مسجد دیگری هم در قرقیزستان در منطقه «لنین نسکی» شهر بیشکک  که محل سکونت شیعیان است در دست ساخت است.

 ریشه‌های مشترک فرهنگی و اعتقادی ایران وقرقیزستان

رایزن ایران تأکید کرد: مردم قرقیزستان و ایران دارای اشترکات فرهنگی دینی و تاریخی هستند مثلا مردم قرقیز حماسه‌ای به نام «ماناس» دارند و ما هم شاهنامه داریم هر دو اثر به ترویج عدالت و مبارزه با ظلم توصیه می کنند نیز به ترویج روحیه جوانمردی، مردانگی و اخلاق تأکید دارند این نشان می‌دهد که تا چه اندازه مردم دو کشور از روحیات و علائق مشترکی برخوردار هستند قرقیزها هم مانند مردم ایران خواهان استقلال و آزادی هستند با بدی مبارزه می‌کنند مردمی مقاوم و قائل به ارزش‌های سنتی خود هستند.

کبریایی زاده در زمینه ارتباطات دانشگاهی به تمایل نخبگان علمی قرقیز برای همکاری با ایران و مراکز علمی و دانشگاهی ایران اشاره کرد و گفت: برخی از دانشگاه‌های قرقیزستان همچون دانشگاه علوم انسانی یا دانشگاه «ارابایف» با بعضی از دانشگاهای ایران همچون دانشگاه «شهید بهشتی» یا دانشگاه «الزهرا» یادداشت تفاهم همکاری دارند و تقاضا دارند که این ارتباطات توسعه بیشتری پیدا کند.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه به همکاری کتابخانه ملی جمهوری قرقیزستان با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: سال گذشته  رایزنی فرهنگی کمک کرد و رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان طی سفری به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کشورمان یادداشت تفاهم همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری  اسلامی  امضاء کرد.

کبریایی زاده همچنین ضمن معرفی فعالیت مرکز ایرانشناسی و اتاق‌های ایرانی در دانشگاه‌های بزرگ قرقیزستان افزود: این زیر ساخت‌ها به ترویج زبان فارسی و نیز معرفی پیشرفت‌های علمی ایران و دستاوردهای انقلاب اسلامی می پردازند.


١٦:٤٨ - 1393/05/28    /    شماره : ٦١٧٠٦٢    /    تعداد نمایش : ١٥٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در قرقيزستان (خبر)
 نمایشگاه آثار هنری ایران، قرقیزستان و آلمان در بیشکک برپا شد (خبر)
 نمایشگاه مشترک هنری قرقيزستان، ايران و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه مشترک فرهنگی ايران و آلمان در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش مولانا در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 بررسی جایگاه زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک دانشگاهی بین ایران و قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی کتابخانه آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی اساتید زبان فارسی در قرقيزستان (خبر)
 دیدار نماينده فرهنگی ترکیه از رايزني فرهنگی ایران در قرقيزستان (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و دانشکاه «اوش» قرقیزستان (خبر)
 روزهای فیلم ایران در شهر اوش قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 جشن نوروز در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی براي دانشجویان فارسی‌آموز قرقيزستان (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 برگزاری آزمون دانش‌آموزي زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته فیلم ایران در قرقيزستان (خبر)
 هیأتی از زنان فرهيخته قرقیزستان به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 گسترش همکاری‌های رسانه‌اي ایران و قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایراني در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نقش قرآن کریم در وحدت مردمان آسیای مرکزی و ایران در بيشكك برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک (خبر)
 رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي (خبر)
 انتشار کتاب «عمر خیام ـ نابغه قرون وسطی» به زبان قرقیزی (خبر)
 دیدار استاد دانشگاه تهران با اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی قرقيزستان (خبر)
 همایش «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گلستان‌خوانی در قرقيزستان (خبر)
 سمينار بررسی تلفیق هنرهای اسلامی و مسیحی در قرقيزستان (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 امضای قرارداد ایجاد راه‌اندازي ایران‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دو همایش بين‌المللي در قرقيزستان برگزار مي‌كند (خبر)
 همایش تقارب فرهنگ‌ها در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه ملي قرقيزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان (خبر)
 بخش فارسي خبرگزاری رسمی قرقیزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ريیس شبکه تلویزیونی قرقیزستان خواستار پخش فيلم‌هاي ايراني شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی اسلام در آسیای مرکزی در قرقيزستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه مذاهب اسلامی ايران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 برگزاري نشست وحدت و همبستگی مسلمانان در قرقیزستان (خبر)
 معرفي ريیس جديد دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 استقلال ايران منجر به عبور از تحريم‌ها شد (خبر)
 برگزاري محفل قرآن كريم در قرقيزستان (خبر)
 محفل قرآن کریم در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي کمک‌هزینه تحصیلی ايران به فارسی‌آموزان برتر قرقيزستاني (خبر)
 قرقيزها از سريال و فيلم‌هاي ايراني استقبال مي‌كنند (خبر)
 رکن رکین انقلاب اسلامی ايران مردمسالاری است (خبر)
 مطالعات مستقلی در زمینه مشترکات زبانی ايران و قرقيزستان انجام شود (خبر)
 سعدی بر آزادی انسان تأکید می‌کند (خبر)
 اندیشه‌های سعدی به زندگی مردم نزدیک است (خبر)
 زبان فارسي به عنوان زبان دوم مدرسه بیشکک است (خبر)
 برگزاري همايش جنبه‌های اخلاقی سعدی در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري همایش معنویت در قرقيزستان (خبر)
 همايش جلوه‌های فرهنگ ایرانی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 علاقمند پخش سريال‌هاي تلويزيوني ايران هستيم (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در قرقيزستان (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از مدرسه شماره 28 بیشکک (خبر)
 آماده امضاي تفاهم‌نامه با صدا و سيماي ايران هستيم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه چنگیز آیتماتف قرقیزستان (خبر)
 از تجربيات ايران در موزه استفاده مي‌كنيم (خبر)
  برگزاری سومین آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
  آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همايش عقلانیت اسلامی در برابر افراط‌گرایی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 28 بیشکک (خبر)
 بررسي وضعیت تدریس فلسفه در دانشگاه‌های قرقیزستان (خبر)
 تشريح اهداف برگزاري هفته فیلم ایران در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
  افتتاح هفته فیلم ایران در قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایران در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعاليت‌هاي ایران و قرقیزستان در حوزه تئاتر (خبر)
 برگزاری مراسم سالگرد یوسف بالاساغونی در قرقيزستان (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای ملل قرقیزستان (خبر)
 شهريار يكي از شعرای شهیر دوران معاصر است (خبر)
 برگزاري همایش بیست‌وپنجمین سالگرد ژاپن‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 کتاب «زنان قرقیزستان» رونمایی شد (خبر)
 براي مبارزه با افراطي‌گري احساس تنهايي مي‌كنم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قرقیزستان استمرار يابد (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان پايان يافت (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهی ايران و قرقيزستان (خبر)
 برگزاری نشست «امام خمینی (ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «بررسی جایگاه زن در اسلام» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 31 بیشکک (خبر)
 برگزاری محفل ادبی بزرگداشت فردوسی در قرقيزستان (خبر)
 پخش «او یک فرشته بود» در قرقيزستان (خبر)
 رسانه‌ها در تحولات فرهنگی نقش مهمي ايفا مي كنند (خبر)
 آثار سینمایی ايران صاحب سبک در جهان است/ چهره زیبای دین را به دنیا معرفی کنیم (خبر)
 بازديد معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ از مراكز علمي قرقيزستان (خبر)
 ايران بهترين الگو براي قرقيزستان است (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران در قاب تصوير» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار بانوان ايراني در بيشكك افتتاح شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامي در بیشکک برگزار شد (خبر)
 انتشار پانزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار «شاه بی شین» به زبان روسی در قرقیزستان (خبر)
 رشد تعداد کاربران اینترنتی موجب افت تیراژ روزنامه‌ها در قرقيزستان (خبر)
 کتاب «خاک‌های نرم کوشک» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 زبان فارسي در راه تدريس در شهر قارابالتای قرقیزستان (خبر)
 علاقه‌ وافر دانش‌آموزان قرقيزي به فراگيري زبان فارسی (خبر)
 نباید نسبت به سهل‌انگاری عربستان سعودی در برگزاری حج بی‌توجه ماند (خبر)
 وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقيزستان بررسي شد (خبر)
 عربستان پيشنهادات كشورهاي ديگر را گوش دهد (خبر)
 انتشار چهاردهمین شماره نشریه «راه ابريشم» در قرقيزستان (خبر)
 دومین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف برگزار شد (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 28بیشکک قرقيزستان (خبر)
 آيين بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در قرقيزستان (خبر)
 اعزام دانشجويان قرقیزي به ايران (خبر)
 پخش سریال «او یک فرشته بود» در سايت سينمايي قرقيزستان (خبر)
 تأكيد بر توسعه همكاري‌هاي فرهنگي در ديدار سفير ايران با وزير فرهنگ قرقيزستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقیزستان ديدار كرد (خبر)
 اختصاص اخبار ايران در خبرگزاری «24» قرقیزستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 66 بيشكك قرقيزستان (خبر)
 مبلغ ايراني در تلويزيون اكوماناس قرقيزستان به بيان آداب ماه رمضان پرداخت (خبر)
 حقیقت روزه‌داری در برنامه رادیويی الماس قرقیزستان (خبر)
 زبان فارسی به عنوان دروس اجباري در قرقيزستان تدريس مي‌شود (خبر)
 انتشار سیزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقيزستان (خبر)
 سفره افطاری ایرانی در نشريه قرقيزستاني (خبر)
 محافل انس با قرآن كريم در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان و ادبیات فارسی در مدرسه شماره 28 بیشکک آموزش داده مي‌شود (خبر)
 کتاب «گزیده تاریخ ایران» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام (ره) در احیاي تمدّن اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 رونمايي کتاب «امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدارس قرقيزستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 انتشار کتاب «جهان اسلام گذشته و امروز» در قرقیزستان (خبر)
 ایران آماده توسعه همکاری‌های خود با کتابخانه ملی قرقیزستان است (خبر)
 ميزگرد «ایران امروز» از تلويزيون قرقیزستان پخش شد (خبر)
 نشست «بررسی اندیشه‌های امام (ره) در توسعه اجتماعی و احیاي تمدن اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 آيين بزرگداشت روز فردوسی و خیام نیشابوری در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 جايگاه ایران به دليل تلاش مردمش برای برقراری عدالت، ممتاز است (خبر)
 تقويت شاخص‌هاي توسعه تبادل رسانه‌ای في‌مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 هیأت رسانه‌ای قرقیزستان در راه ايران (خبر)
 شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شود (خبر)
 شالوده آثار ادبي سعدي «اخلاق‌گرايی» و «انسان‌دوستی» است (خبر)
 دوره‌های آموزشی کارکنان شبکه K.T.R.K در ایران برگزار شود (خبر)
 جشن سالروز ميلاد امام محمد باقر (ع) در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 بررسي «روش تدریس زبان فارسی در مدارس» در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري نشست«مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان/ لزوم افزايش سطح دانش بانوان از اسلام (خبر)
 نشست «سعدی از نگاه شعرا و نویسندگان جمهوری قرقیزستان» برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 کتاب امام خمینی (ره) به زبان قرقیزی منتشر شد (خبر)
 انتشار دوازدهمین شماره نشریه الکترونیکی «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار کتاب« جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره)» به زبان قرقیزی (خبر)
 دوره آموزشی قرآن کریم در قرقيزستان آغاز شد (خبر)
 آموزش مرحله مقدماتی «زبان و ادبیات فارسی» در قرقيزستان (خبر)
 ایران در زمینه هنر و ادبیات چهره درخشانی دارد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه تعاملات فرهنگي في مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 تبيين اندیشه و سيره امام خمینی(ره) در قرقیزستان (خبر)
 جشنواره «فرهنگی و هنری» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی» برگزار شد (خبر)
 معرفي ويژگي‌‌هاي فرهنگ و تمدّن ايراني در تلويزيون قرقیزستان (خبر)
 دين‌پژوهي در قرقيزستان؛ عامل ثبات جامعه و انسجام ملی (خبر)
 بیش از 2 هزار واژه فارسی در زبان قرقیزی وجود دارد (خبر)
 وجود بیش از 2 هزار لغت فارسی در زبان قرقیزی (خبر)
 دانشگاه آرابایف قرقیزستان از رايزني فرهنگي ايران در اين كشور تجليل كرد (خبر)
 برگزاري همایش «وحدت اسلامی و تربیت اخلاقی» در قرقیزستان (خبر)
 پخش سریال تلویزیونی «او یک فرشته بود» در قرقیزستان (خبر)
 ملت‌هاي مسلمان در مبارزه با عقايد «داعش» رسالت مشترك دارند (خبر)
 آموزش مترجمی فارسی - قرقیزی در دانشکده شرقشناسی قرقیزستان (خبر)
 اذعان وزير فرهنگ قرقيزستان به جايگاه هنري ايران در جهان (خبر)
 واقعيت هاي ايران را به مردم قرقيزستان منعكس كنيم (خبر)
 انتشار نشريه «راه ابريشم» در قرقیزستان (خبر)
 تشريح توان فرهنگي و هنري ايران از رادیو آل ماس قرقيزستان (خبر)
 سينما نمايانگر طرز زندگي و نگرش يك ملت به جهان است (خبر)
 جشنواره فیلم جهان اسلام در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
 معرفي روز حافظ در رسانه‌ي قرقيزستان (خبر)
 حافظ خواني در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
 روز «زبان و ادبیات فارسی» در بیشکک گرامي داشته شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی کشورمان با دبیر اتحادیه نویسندگان قرقیزستان دیدار کرد (خبر)
 مراسم بزرگداشت «روز مولانا» در دانشگاه علوم انسانی بیشکک برگزار شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با اعضاي مؤسس رسانه‌ي دینی روح مدیا در قرقيزستان (خبر)
 اجلاس باشگاه اهل قلم آسیای مرکزی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار نهمين شماره نشريه "راه ابريشم" در قرقيزستان (خبر)
 ماه رمضان در قرقیزستان؛ ماه صدقات و خیرات (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره) در قرقیزستان (خبر)
 انتشارنشريه راه ابريشم در قرقیزستان (خبر)
 مراسم اختتامیه دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 مي توانيم با همکاری ايران بازگشتي به فرهنگ اصیل خود داشته باشیم (خبر)
 شمارش معكوس براي چاپ كتاب قرقيزي با موضوع مشاهير ايراني (خبر)
 زبان فارسی از جمله زبان های زنده و پویای دنیا است (خبر)
 مردم قرقیزستان علاقه وافري به شناخت امام خميني(ره)دارند (خبر)
 افتتاح اتاق ایران در دانشگاه دولتی شهر باتکن قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوبله سریال تلویزیونی "او یک فرشته بود" در قرقیزستان (خبر)
 برگزاري همایش"تأثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقیزستان (خبر)
 همایش "تاثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقيزستان برگزار می شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه "فرهنگ و تمدن ایران "در کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 برگزاری همایش شاهنامه و ماناس در قرقیزستان (خبر)
 دیدار معاون سازمان رادیو و تلویزیون K.T.R.K قرقیزستان با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 پخش سريال تلويزيوني" او يك فرشته بود" از تلويزيون قرقيزستان (خبر)
 شرکت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بين المللي کتاب بیشکک (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.