English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم روز قدس در شهر مومباساي كنيا برگزار مي‌شود

رايزن فرهنگي كشورمان به منظور فراهم شدن شرايط لارم براي برگزاري باشكوه مراسم روز جهاني قدس در منطقه‌ي ساحلي كنيا، با رئيس اتحاديه‌ي جوانان مسلمان اين كشور ديدار و گفتگو كرد

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مرتضي  شفيعي شكيب  رايزن فرهنگي ايران در كنيا، با سفر به شرق اين كشور و حضور در شهر مومباسا، با برخي چهره‌هاي تأثيرگذار ديني و فرهنگي و تشكل‌هاي ديني اين منطقه از كنيا، ديدار و گفت‌وگو كرد.

هم‌نشيني با شيخ ناصر، شيخ مومباسا

‌‌‌ شفيعي شكيب  در نخستين برنامه‌ي كاري خود، به ديدار شيخ ناصر، شيخ معزز مومباسا رفت و با وي در مرکز و کتابخانه‌ي اهل بیت (ع) به گفت‌وگو نشست. تبادل نظر درباره‌ي اوضاع و مسائل و مشکلات جهان اسلام، به ویژه مشکلات اخیر كه ناشی از تندروی‌ها و اقدامات تروریستی گروه‌های تکفیری در کنیا به خصوص در منطقه‌ي ساحلی این کشور و همچنين مسئولیت خطیر علمای مسلمان در رویارویی با این خطر و رفع این فتنه از جمله مباحث مطرح شده ميان شفيعي شكيب  و شيخ مومباسا بود.

همچنين خصوص توافقات پيشين رايزني فرهنگي ايران در كنيا با شيخ ناصر مبني بر ترجمه‌ي خطبه‌ي حضرت رسول (ص) در غدیر خم، به دو زبان انگلیسی و سواحلی، متن عربي کامل این خطبه، گفتگو شد.

اهداي یک جلد قرآن کریم، با ترجمه‌ي انگلیسی مرحوم طاهره صفارزاده و یک تابلوخط و تذهیب قرآنی از سوی رایزنی فرهنگی به شیخ ناصر، پايان‌بخش اين ديدار بود.

دیدار از انجمن بلال مسلم

دومين برنامه‌ي شفيعي شكيب، حضور در انجمن بلال مسلم، بود. عباس ناصر، پزشک و رئیس بیمارستان وابسته به خوجه‌های اثنا عشری مقیم مومباسا و نیز رئیس جماعت بلال مسلم، به همراه دو تن از اعضای هیأت مدیره‌ي انجمن بلال مسلم، از رایزن فرهنگی ایران در کتابخانه‌ي انجمن استقبال کردند.

در ابنداي اين ديدار، دکتر ناصر، به معرفی اجمالی انجمن بلال مسلم و فعالیت‌های آن پرداخت. به گفته‌ي وی، 15 دبستان و دبیرستان وابسته و زیرنظر انجمن در منطقه‌ي ساحلی فعاليت مي‌كنند. انجمن، به دانش‌آموزان مستمند کمک‌هزینه‌ي تحصیلی می‌دهد و از دانش‌آموزان مستعد برای ورود به دانشگاه، حمایت مالی می‌کند.

تاکنون نزدیک به 4 میلیون شیلینگ در این زمینه از سوی انجمن هزینه شده است و شمار درخور توجهي  تحت حمایت انجمن از دانشگاه‌های مختلف کنیا فارغ‌التحصیل شده‌اند. کمک به تأمین مالی آموزگاران مسلمان به ويژه شیعيان مدارس دولتی، از دیگر برنامه‌های حمایتی انجمن در حوزه‌ي آموزش و پرورش منطقه‌ي ساحلی است.

همچنين احمد علی، از اعضای هیأت مدیره‌ي انجمن بلال مسلم، با اشاره به این که در حدود 3 هزار و 100  خانواده‌ي شیعه در منطقه‌ي ساحلی به سر می‌برند، یادآور شد که هدف اصلی بلال مسلم، گسترش مذهب اهل بیت (ع) در این منطقه‌ي مهم است. وي همچنين گزارشی اجمالی در باره‌ي فعالیت‌های بلال مسلم در این زمینه، از جمله اجرای منظم و مستمر برنامه در ایام و مناسبت‌های مذهبی، ارايه داد.

احمد علي در ادامه بر توجه ویژه‌ي انجمن به زنان شیعه‌ي منطقه و تقویت بنیان اقتصادی خانواده‌های شیعه‌ي فقیر، از طریق پرداخت وام و ارايه‌ي آموزش‌های حرفه‌ای به آنها، تأکید كرد.

سپس شفيعي شكيب، آمادگی رايزني فرهنگی ایران در کنیا برای همکاری با انجمن در اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی و علمی مشترک، به ویژه در زمينه‌ي ارتقای سطح و بهبود کیفیت حفظ و قرائت قرآن کریم در بین نوجوانان و جوانان شیعه‌ي منطقه ــ به وسيله‌ي اعزام قاریان و حافظان برجسته‌ي ایرانی به منطقه ــ و اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ممتاز برای ادامه‌ي تحصیل در جامعة المصطفی و دیگر دانشگاه‌های ایران را اعلام کرد.

وی پس از ارايه‌ي توضیح درباره‌ي پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ي جمهوري اسلامي ایران در عرصه‌های مختلف علمی و فنی، موفقیت‌های چشمگیر دانش‌آموزان ایرانی در المپیادهای جهانی را یادآور شد و با اشاره به برگزاری مسابقه‌ي بین‌المللی و سالانه‌ي «پایا لیگ» در ایران و تأکید بر اهداف آن، خواستار همکاری انجمن بلال مسلم با نمایندگی فرهنگی ایران در کنیا در گزینش دانش‌آموزان برجسته در رشته‌های ریاضی و فیزیک از منطقه‌ي ساحلی برای شرکت آنان در این مسابقه شد.

دیدار و گفت‌وگو با کارمندان بخش تحقیقات و انتشارات انجمن بلال مسلم، اعضاي کمیته‌ي ارزیابی کیفیت آموزشیِ مدارس تحت پوشش آن و کتابفروشی انجمن، پایان‌بخش این ملاقات بود.

دیدار از اتحادیه‌ي جوانان مسلمان

دیدار و گفت‌وگو با خمیس مُوانگازو، مدیر اتحادیه‌ي جوانان مسلمان در منطقه‌ي ساحلی، آخرین برنامه‌ي رایزن فرهنگی ایران در سفر به مومباسا بود. در این دیدار موانگازو به معرفی این تشکل پرداخت و بعضی از مهمترین برنامه‌های آن را، به عنوان نماینده‌ي دولت در منطقه‌ي ساحلی در امور جوانان برشمرد.

وي گفت: برقراری ارتباط و هماهنگی میان جوانان مسلمان منطقه با مسئولان دولت برای رسیدگی به امور و رفع مشکلات آنان، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه به مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی برای جوانان منطقه، و همچنين همکاری با مراکز و سازمان‌های بین‌المللی اسلامی (دولتی و خصوصی) و جلب حمایت و مشارکت آنها برای اجرای فعالیت‌های دینی مشترک از جمله‌ برنامه‌هاي اين انجمن است.

گفتني است كه چند سال قبل، اتحادیه‌ي جوانان مسلمان با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کنیا، مراسم بزرگداشت روزقدس را در مومباسا برگزارکرد.

در پايان، شفيعي شكيب ضمن تأکید بر اهميت و ضرورت اجرای برنامه برای ارتقای آگاهی‌های دینی و علمی جوانان مسلمان کنیا، به ویژه در منطقه‌ي بسیار حساس ساحلی، آمادگی رايزني فرهنگی ایران برای استمرار همکاری با اتحادیه و حمایت از برنامه‌های مهم و مؤثر آن، به ويژه در پیشبرد اهداف وحدت‌بخش اسلامی و برقراری همدلی و ازدیاد محبت بین برادران مسلمان منطقه و رویارویی منطقی و معقول با فتنه‌های اخیر را اعلام کرد.

وي به عنوان نقطه‌ي آغاز همكاري‌هاي دوباره، از موانگازو خواست تا زمینه‌ي اجرای برنامه‌ای شایسته برای بزرگداشت روز قدس آینده را در مومباسا، با هماهنگی و مشارکت رایزنی فرهنگی ایران، مهیا سازد.

در پایان این دیدار صمیمانه، نمونه‌ای از انتشارات تبلیغی اتحادیه و نیز آخرین شماره از دوهفته‌نامه‌ي «The New Dawn»  از طرف مدیر اتّحادیه به رایزن فرهنگی ایران اهدا شد. شفيعي شكيب  نيز قول داد که در اولین فرصت، کتاب‌ها و نشریاتی را برای کتابخانه‌ي اتحادیه‌ي جوانان مسلمان ارسال کند.

 


١٦:٢٤ - 1393/04/04    /    شماره : ٦١٤٥٧٨    /    تعداد نمایش : ١١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 همایش «فرهنگ مقاومت عاشورائی از دیدگاه امام (ره) و مقام معظم رهبری» در كنيا (خبر)
 برگزاري همایش «تأثیر فرهنگ و اخلاق بر خشونت و افراط‌گرايی» در كنيا (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه‌ بين‌المللي كتاب كنيا (خبر)
 مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي و هنري ايران در دانشگاه كنياتا كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي و هنري ايران در كنيا (خبر)
 برگزاري جشنواره سینمایی اعضای جنبش عدم تعهد در كنيا (خبر)
 همایش «افراط‌گرایی از دیدگاه استادان» در كنيا برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش روابط مسلمانان و مسیحیان در شرق آفریقا در كنيا (خبر)
 حضور حافظ و قاری برگزیده کنیایی در مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاری مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم در کنیا (خبر)
 برگزاري مراسم "روز حسین علیه السّلام" دركنيا (خبر)
 مراسم پایانیِ مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم در كنيا برگزار شد (خبر)
 راه­اندازیِ نخستین کلاس آموزش زبان فارسی در شهر ناکورو كنيا (خبر)
 زنان كنيايي باحضوردر انتخابات مطالبات خود را پيگيري كنند (خبر)
 دیدار خانم حجازي با رئیس "سازمان توسعه زنان کنیا" (خبر)
 عزیمت حافظ کنیایی قرآن به قم (خبر)
 جشنواره بین المللی فیلم کنیا با شركت ايران برگزار شد (خبر)
 رونمایی از کتاب مثنوی معنوی در کنیا (خبر)
 برگزاری نشست علما و شیوخ کنیا در نايروبي (خبر)
 هفته قرآنی در «لاموي کنیا» برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در كنيا برگزار مي شود (خبر)
 انتشار شماره جديد ويژه نامه« پرشيا» (خبر)
 انتشار كتاب عدل در اسلام دركنيا (خبر)
 برگزاري نمايشگاه كتاب نايروبي دركنيا (خبر)
 برگزاري كارگاه آموزشي رمضان در كنيا (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه نایروبی تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاري هفته قرآني در شهرماليندي كنيا (خبر)
خبرهاي مهم
همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است
انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند
معرفي آثار هنري ايران در نمایشگاه دیپلماتیک تایلند
نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی و گرجی برپا شد
درخشش ادبیات دفاع مقدس در همایش جنگ و فرهنگ در ترکیه
نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح مي‌شود
بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه
امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه سند پاكستان
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.