English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

محمدرضا قزلسفلی در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم:

ایران، همچنان امید سیرالئونی‌هاست

یک تجربه موفق در مدیریت فرهنگی ایرانی. قزلسفلی رایزن فرهنگی ایران در سیرالئون، وقتی ماموریتش تمام شد روزنامه‌های آنجا تیتر زدند:" اشک‌ها برای قزلسفلی". خود او می‌گوید کار خاصی انجام نداده است، حرف های آقا و امام را جدی گرفته است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از خبرگزاری تسنیم، "محمدرضا قزلسفلی"  9 سال در سیرالئون رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بود.سفلی به تازگی به ایران بازگشته است  و بازگشت او آنچنان که از رسانه‌های سیرالئون برمی‌آید اتفاق مهم و بزرگ و البته تلخی برای مردم این کشور بوده است و این یعنی اینکه قزلسفلی کارش را انجام داده است، حتی اگر داستان دیگری در میان نبود. 

تیتر روزنامه‌های سیرالئون نشان از این دارد که قزلسفلی برایشان سنگ تمام گذاشته است. تیترهایی مثل: "اشک‌ها برای قزلسفلی" ،" در تودیع رایزن فرهنگی امام‌ اشک ریختند"، " برای وداع برادر قزلسفلی اشک‌ها ریخته شد"،  "خدا حافظ آقای قزلسفلی! شما یک دیپلمات متشخص و متمایز هستید "،  "تجلیل شورای ائمه جمعه و جماعات از آقای قزلسفلی "، "محمد رضا قزلسفلی بهترین دیپلمات مردمی، نمونه و به یاد ماندنی ایران برای سیرالئون"، " آقای قزلسفلی برای سیرالئونی‌ها مانند یک پدر بود ".

«سیرالئون» کشوری با 18 گروه قومی و زبان و آداب مختلف، مرکز ارسال هزاران اسیر آفریقایی به کشورهای استعمار طلب؛ این کشور 153 سال تحت سیطره استعمار انگلستان بوده که در استضعاف کامل بوده است و دنیا به مستضعفان به ارث خواهد رسید. نورچشمان خمینی بزرگ. 

تسنیم:‌آقای قزل‌سفلی، خیلی خوشحالیم که سرانجام گذر روزگار ما را به گفتگو با رایزنی نشاند که پایان اتمام ماموریتش در یک کشور خارجی اتفاق غم‌انگیزی برای مردم آن کشور بوده است. شما ظاهرا کارتان را در آنجا انجام داده‌اید، حسابی طرفدار پیدا کرده‌اید و حالا برگشته‌اید و این اتفاق عجیبی در مدیریت فرهنگی برون مرزی کشور ماست. دوست داریم از ابتدا شروع کنیم. از خودتان برای ما بگویید.

بنده محمد رضا قزل سفلا متولد1339 در میردشت گنبد کاوس استان گلستان به دنیا آمده‌ام و ترک قزل باش هستم. در یک خانواده مستضعف اما دینی پرورش یافتم. پدر و مادر من انسان‌های مومنی بودند و چون مذهبی بودند به نوعی روی من کار کردند که برای من عالمان دینی به حساب می‌آیند و کاری کردند که معارف قرآنی را حفظ کنم. من در شرایط بسیار سخت مراحل ابتدایی و دبیرستان را گذراندم  تا  اینکه در سال دوم دبیرستان بودم که زمزمه‌های انقلاب به گوش ما رسید و ما با همکاری دانش آموزان و سایرین فیلم‌ها، عکس‌ها و اعلامیه‌های امام را توزیع می‌کردیم. این فعالیت‌ها همزمان با تهران بود و من هم یک نقش کوچکی در تهییج مردم داشتم تا در انقلاب شرکت کنند.

 فرزند اول من داماد سیرالئونی‌ها است

در سال 59 عازم سربازی شدم در سربازی هم رئیس عقیدتی و سیاسی پایگاه پنجم شکاری امیدیه اهواز بودم. در آن زمان هم نقش موثری در اعزام نیرو به جنگ‌های نامنظم شهید چمران داشتم. بعد از سربازی هم بلافاصله در دانشگاه امام‌ صادق(ع) قبول شدم من جزو اولین ورودی‌های این دانشگاه یعنی ورودی بهمن 61 هستم و در خدمت آیت‌الله مهدوی‌کنی و اخوی ایشان بودم. هفت تا هشت سال دانشجو بودم و همزمان با تحصیل در جبهه هم حضور داشتم. همزمان با تحصیل، در ماه‌های محرم و صفر در شهرستان هم به منبر می‌رفتم و در هنرستان شهید چمران در خیابان سراج معلم بودم. 10 سال هم دبیر بودم. در حال حاضر متاهل و دارای سه فرزند هستم که فرزند اول من داماد سیرالئونی‌ هاست و فرزند دوم من حسین است که در غنا به دنیا آمده و یک فرزند دختر به نام زهرا دارم که ازدواج کرده است.

بعد از اتمام تحصیل در دانشگاه امام صادق (ع ) جذب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شدم در سال 68 سفری به ژنو برای حضور در نمایشگاه کتاب داشتم. در سال1370 تا 74 به سیرالئون سفر کردم و از آنجا به همراه خانواده به حج مشرف شدیم و در آن زمان با بعثه رهبری هم همکاری داشتم. در سال 1374 به غنا اعزام شدم و مجددا سال 89 برگشتم. من 9 سال پیش به سیرالئون به عنوان رایزن فرهنگی اعزام شدم. البته بار اول به عنوان سفیر اعزام نشدم بلکه به عنوان نفر دوم بودم که به آنجا رفتم و این خود باعث شد که من خیلی از کارها را یاد بگیرم وراهنمایی بسیار خوبی برای من بود.

رایزن فرهنگی مسئول کشت اندیشه‌ها است

تسنیم: فکر می‌کنم حضورتان در سیرالئون، نطقه عطف زندگی‌تان باشد. اگر موافق باشید در مورد تجربه درخشان حضور در آنجا صحبت کنیم.  ما با رایزن‌های فرهنگی در کشورهای مختلفی گفتگو کرده‌ایم. تجربه‌های مختلفی از حضور فرهنگی ایران در دنیا هم شنیده‌ایم و دیده‌ایم، اما تجربه سیرالئون تجربه تقریبا منحصر به فردی است. جایی که می‌توانیم با افتخار از فرهنگی بودن کار رایزن فرهنگی مان صحبت کنیم.در شرایطی که در همه این سالها، کار بین‌المللی حتی رایزن‌های فرهنگی ما به دادن بیانیه و اطلاعیه و نهایتا برگزاری سمینار محدود می‌شود، حالا ما با تجربه‌ای مواجه شده‌ایم که حرف از فرهنگ می‌زند. 

 من معتقدم که زیر بنای هر چیزی را فرهنگ تشکیل می‌دهد. فرهنگ یعنی تعلیم و تربیت، در زبان انگلیسی هم به فرهنگ کالچر(culture) می‌گویند یعنی کاشتن، در فرانسه کالتور می‌گویند که همان معنی را می‌دهد و در عربی هم ثقف، به معنی فرهنگ است. جالب این است که پیشوندهایی که برای فرهنگ به کار می‌برند همه به معنای کاشت است. یعنی تعلیم و تربیت می‌تواند در انسان‌ها نقش بسزایی داشته باشد. نکته ماجرا این است که من به عنوان یک رایزن فرهنگی مسئول کشت اندیشه‌ها هستم. اگر می‌خواهم برداشت خوبی داشه باشم باید کاشت خوبی داشته باشم.

گاهی ما فقط برنامه‌ها را اجرا می‌کنیم و به برنامه‌های بعد از آن کاری نداریم

ما میزگرد یا سمینارهایی را تشکیل می‌دهیم این کارها فقط کاشت است کار ما از فردای این سمینارها شروع می‌شود که باید علف‌های هرزی که به وجود می‌آید را سم‌پاشی کنیم تا کسی نتواند بر روی فرهنگ ما تاثیر منفی بگذارد. ما باید هر چند وقت یک بار همچون محصول کشاورزی به کاشت‌ها ی خود رسیدگی کنیم و روی اندیشه‌هایی که داشتیم کار کنیم تا به برداشت مناسب برسیم. متاسفانه در بعضی‌ جاها ما فقط برگزار کننده هستیم و پس از آن کار دیگری نمی‌کنیم.

رایزن فرهنگی باید در غم و شادی افراد شریک باشد

مثلا وقتی یک حاجی به حج اعزام می‌شود کار او پس از حج تازه آغاز شده است. او فقط یک ماه کلاس رفته و اکنون باید آن مسئولیتی را که به او می‌دهند به درستی انجام دهد. مقوله‌ی فرهنگ در بیانات حضرت امام خامنه‌ای نیز کاملا مشخص است. من قبل از ماموریت خدمت آیت‌الله مهدوی کنی رسیدم و او در رابطه با این که من در این سفر چه کارهایی انجام دهم راهنمایی‌هایی برای من داشت که از جمله آن راهنمایی‌ها شناخت مخاطب بود. ایشان به من گفت: این که سنی، مالکی، حنفی یا مسیحی مخاطب تو باشد مهم نیست. مهم این است که شما، بر روی مشترکات کار کنید. یک نکته خیلی مهمی که به من گفتند این بود که اگر می‌خواهید یک رایزن موفق باشید باید در غم و شادی‌های آنها شریک باشید.

رایزن فرهنگی باید کار کاشت، داشت و برداشت را با هم انجام دهد و این سبکی بود که امام(ره) اجرا می‌کرد

رایزن فرهنگی باید کار کاشت، داشت و برداشت را با هم انجام دهد و این سبکی بود که امام خمینی (ره) نیز آن را اجرا می‌کرد.

تسنیم: کمی از مختصات خاص سیرالئون برای ما بگویید. کشور ناشناخته‌ای برای ما ایرانی‌هاست

سیرالئون، 7 میلیون جمعیت دارد، البته نظر من این است که جمعیت این کشور بیشتر از این آمار اعلامی است و به نظر من این کشور بالای 10 میلیون جمعیت دارد. آنها پیرو مالک‌بن انس هستند و با مذهب ما مشترکات زیادی دارند. از جمله آن مشترکات دست باز خواندن نماز است، توسل، شفاعت، برگزاری مراسم مولود نبی و مناسبت‌های دینی و میلاد ائمه اطهار و امثال اینهاست. آنها در بین زنان خود بیشترین نام را از فاطمه (س) انتخاب می‌کنند و اسامی همچون فاطمه، فاطی، فاطو و غیره دارد. اگر بچه‌ی دوقلویی خداوند به آنها عطا کند بلااستثناء باید نامش حسن  و حسین باشد . اگر فرزندان آنها دختر باشند به نام‌های حسنو و حسینو می‌گذارند.

این نام‌گذاری نشان از علاقه‌ی آنها به اهل بیت (ع) است و ما می‌توانیم از این علاقه برای کارهای فرهنگی بهره زیادی ببریم. در حالی که در آنجا 10 درصد شیعه هستند و آن 10 درصد هم بیشتر لبنانی‌اند که به کار تجارت مشغولند و 200 نفر از علمای آنها در قم و نجف و سوریه درس خواندند.

تاثیر استعمار باعث شده است که هنوز عده‌ای حاضر نیستند دختران خود را به مدرسه بفرستند

مردم سیرالئون بسیار از نظر اقتصادی ضعیف هستند و ضعف آنها به دلیل وجود استعمار در کشورهای آنها است. مردم آن سرزمین به تحصیلات اهمیت زیادی نمی‌دهند و بیشتر در پی کار هستند. این تاثیر استعمار است که آنها هنوز در بعضی مناطق حاضر نیستند دختران خود را به مدرسه بفرستند.

سیرالئون یک کشور استراتژیک برای انگلیس و آمریکا است. آمریکا سالانه 160 میلیون دلار از سیرالئون سود می‌برد. سیرالئون یکی از غنی‌ترین کشورهایی است که الماس در آن فراوان است. اما مردم آن کشور نمی‌تواند از این منابع طبیعی همچون اورانیوم، دریا، ماهی، میگو، الماس، نفت و غیره سود ببرد. دلیل این موضوع هم عدم اجازه کشورهای استعمارگر برای رشد و پیشرفت این کشور است.

تسنیم:‌ در گزارش‌هایی که از کار شما در سیرالئون می‌خواندید یک نکته به شدت مهم جلب توجه می‌کند و آن بلند شدن از پشت میز بلند مدیریت فرهنگی و عملا رفتن به مطس میدان است. این بزرگترین آفت مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی است. چیزی که عمد شما در گریز از آن به شدت واضح است. اینکه بوروکراسی مدیریت فرهنگی، عافیت‌طلبی و  عزلت‌طلبی رایج مدیریت پشت درهای بسته پشت میزهای بلند را رها کرده‌اید و وسط میدان آمده‌اید و نتیجه‌اش را هم دیده‌اید.

کار یک رایزن فرهنگی کار انبیاء و پیامبران است و رایزن نیز باید شیوه‌ی ائمه (ع) را در پیش بگیرد

بهترین، علمی‌ترین و دقیق‌ترین شیوه برای یک رایزن فرهنگی شیوه میدانی است.کار یک رایزن فرهنگی کار انبیاء و پیامبران است و رایزن نیز باید شیوه‌ی ائمه (ع) را در پیش بگیرد. حضرت علی (ع) هیچ گاه صبر نمی‌کرد که مردم به سراغ او بیایند بلکه این حضرت بود که همواره در بین مردم بود و خود به مشکلات مردم رسیدگی می‌کرد. پس رایزن فرهنگی هم باید به داخل مردم برود. ما حتی اگر ما می‌خواهیم نماز و روزه و حج، امر به معروف ونهی از منکر را داشته باشیم. این مهم تنها از طریق کار فرهنگی میدانی امکان پذیر است. کار فرهنگی به نوع خود امر به معروف و نهی از منکر است و نباید آن را کمتر از نماز و روزه و حج دید. برای این که فرهنگ پرورش پیدا کند باید روحیه‌ی جهادی و صداقت داشته باشیم. فراموش نکنیم که مردم حرف دل ما را می‌فهمند و آن حرفی که از دل برآید راحت‌ترمی‌فهمند.

اگر می‌خواهیم فرهنگ خود را معرفی کنیم باید به صورت میدانی عمل کنیم. استعمار فهمیده است که فرهنگ ما می‌تواند تاثیر زیادی بر روی سایر کشورها بگذارد به همین دلیل  است که فرقه‌های مختلف وهابیت را به راه انداخته است.وهابیت بسیار تلاش کرد تا ما را در آن کشور نابود کند اما موفق نشدند آن هم به دلیل پیگیری‌های ما در شیوه‌ی میدانی بود. کشور سیرالئون 353 سال تحت تاثیر استعمار بود آنها اکنون از آن قدرت‌ها خسته‌ شده‌اند و یکی را می‌خواهند که آنها را به راه درست هدایت کند.

تسنیم:‌ بزرگترین پایگاه‌هایی که شما برای فعالیت خودتان در سیرالئون انتخاب کرده‌اید مسجدها و دانشگاه‌ها بوده است. دقیقا پایگاه‌های مردمی و این‌ دقیقا اتفاقی است که حتی در داخل ایران هم دچار کم‌توجهی شد: "سپردن فرهنگ به مردم" چه قدر موفقیت این دوره را مدیون همین بودن در بین مردم و سپردن فرهنگ به مردم می‌دانید؟

کار فرهنگی مثل کار یک کشاورز است، کشاورز هیچ قسمتی را بایر نمی‌گذارد و در آنجا که اولویت دارد بذر غنی می‌پاشد

ما کار خاصی نکرده‌ایم. فقط توصیه‌های امام را از اول انقلاب تاکنون جدی گرفتیم. محورهای کارهایی که از طرف امام خامنه‌ای و حضرت آیت‌الله مهدوی کنی به ما ارائه شده بود بر روی این مسائل تاکید بسیاری داشت. به نظر من کار فرهنگی مثل کار یک کشاورز است. یک رایزن خوب ابتدا باید یک کشاورز خوب باشد. کشاورز هیچ قسمتی از زمین را بایر نمی‌گذارد و زمین را به قسمت‌های مختلف تقسیم بندی می‌کند. ابتدا در آنجایی که اولویت دارد بذر غنی می‌پاشد. من هم دیدم دانشگاه و مساجد ظرفیت زیادی دارند  و کار اصلی یعنی مبادله فرهنگ را از آنجا شروع کردم و به معرفی تمدن کشور خودمان پرداختم.

 من "امام جمعه سیار" بودم و این باعث شد که بتوانم با مردم رابطه داشته باشم / مردم با محبت جذب می‌شوند

اولین اولویت من جایگاه ائمه جمعه و جماعات بود. من بذر ابتدایی خود را آنجا کاشتم و از آنجا آغاز کردم. من امام جمعه‌ی سیار بودم و در همه جا حضور داشتم. این کار باعث شد که بتوانم با تمام مردم رابطه داشته باشم و آنها نیز مرا بشناسند. اگر می‌خواهیم فرهنگ را اشاعه دهیم باید به سمت آنها برویم. حضرت علی (ع) و پیامبر اکرم (ص) بهترین دیپلمات‌ها بودند چرا که همواره در بین مردم حضور داشتند. من بعد از این که آنجا امام جمعه شدم، این حضور و موقعیت باعث شد که کارگاه‌های دانش‌افزایی را به راه بیاندازیم. در آن کارگاه‌ها افراد کم سواد شرکت می‌کردند و تحصیلات خود را بالا می‌بردند . مردم آن سرزمین ذهن‌هایی خالی دارند و تشنه‌ شنیدن هستند. ما می‌توانیم با محبت آنها را جذب کنیم.

مردم سیرالئون از فتنه 88 اظهار ناراحتی می‌کردند و می‌گفتند که ایران امید ما است

دومین اولویت من روزنامه‌نگاران بودند که خیلی با آنها ارتباط گرفتم و در تمامی مراسم آنها شرکت می‌کردم من حتی در مراسم اسم‌گذاری فرزندان آنها که صبح‌های بسیار زود برگزار می‌شد شرکت می‌کردم و این کارها فواید زیادی داشت. مثلا در سال 88 که ایران با آن فتنه روبه‌رو شد و در بی‌بی‌سی هر دقیقه اعلامیه می‌دادند که فلانی گفته در این تاریخ از میدان آزادی به سمت فلان مسیر حرکت کنید. مردم و رونامه‌نگاران می‌آمدند و از من می‌پرسیدند چه شده سفلی؟ ایران امید ما است. من هم به آنها می‌گفتم نگران نباشید جمهوری اسلامی ایران ریشه در اعماق زمین دارد وبا این بادها نمی‌لرزد.

روزنامه‌نگاران سیرالئون بدلیل اعتماد به ما اخبار بی‌بی‌سی را کار نمی‌کردند

بی بی سی لندن به ایمیل‌های آن روزنامه نگاران مطالبی را می‌فرستاد که  آنها در رسانه‌های خود کار کنند ولی آنها به دلیل دوستی‌ و اعتمادی که با ما داشتند هیچ یک از آن خبرها را کار نمی‌کردند. در همه دنیا ارباب جراید تاثیرگذار هستند به همین دلیل ما هم هر سال چند کارگاه‌های آموزشی برای روزنامه‌نگاران برگزار می‌کردیم به این دلیل که دانش آنها نسبت به این علوم افزایش پیدا کند. علت این دوستی، هیچگاه این موضوع نبوده است که کار خود را پیش ببرم بلکه این فعالیت‌ها از روی علاقه و دوستی بوده است چرا که این فعالیت‌ها به نفع هر دو گروه است.

برای مثال من چند وقت پیش از سفیر وقت آنجا خواستم که به یک خانواده 30 یورو از طرف من بدهد که آنها بتوانند عروسی فرزند خود را برگزار کنند. ما باید سعی کنیم که همواره با آنها رابطه داشته باشیم و برای آنها وقت بگذاریم. من از زمانی هم که به تهران آمده‌ام سعی کرده‌ام از طریق وسایل ارتباطی کنونی برای آنها وقت بگذارم و از حال آنها با خبر باشم.

تسنیم: همانطوری که شما اشاره کردید جایگاه مساجد و ارتباط با رسانه‌ها از اولویت‌های شما برای تاثیرگذاری در بین عموم جامعه بوده است. مثال دیگری نیز از مکان‌هایی که تلاش داشتید در بین مردم تاثیر ایجاد کنید را بزنید.

سومین مکانی که من روی آنها سرمایه‌گذاری زیادی می‌کردم، دانشگاه‌ها بود. دانشگاه فورابه در این کشور حدود 196 سال پیش ساخته شده است و در این دانشگاه تمرکز بر آموزش علوم انسانی است. ما در این دانشگاه انجمن اسلامی دانشجویان تشکیل دادیم و تشکیل این انجمن باعث شد که دانشگاهیان به روی ما شناخت پیدا کنند. رئیس دانشکده فلسفه و ادیان دانشگاه فورابه به من گفت که درسی داریم که بلاتکلیف است و استادی برای تدریس آن نداریم و به من پیشنهاد تدریس آن درس را دادند. این اولین مرتبه‌ای بود که من تدریس را در آن دانشگاه بدون دریافت هیچ حقوقی شروع کردم.

به آنها می‌گفتم که کشور شما به امیرکبیری نیاز دارد تا اینکه مشکلات این کشور حل شود

زمانی که ما کار خود را آغاز کردیم، خدا هم به ما کمک کرد و از آن پس من در دانشگاه درسی را تحت عنوان «ایران‌شناسی» شروع به تدریس کردم. در آن کلاس تلاش داشتم که تمام مطالب ایران‌شناسی به صورت جزوه در اختیار دانشجویان قرار دهم. من به آنها می‌گفتم که کشور شما به امیرکبیری که ما در گذشته داشته‌ایم نیاز دارد تا اینکه مشکلات این کشور حل شود. من در برخی از بحث‌های خودم به مسئله دموکراسی می‌پرداختم که و می‌گفتم که اولین دموکراسی در غدیر خم صورت گرفته است چرا که پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) را به عنوان نماینده خود انتخاب کرد و تمام مردم هم به صورت کاملا رو در رو به ایشان رای دادند.

من به آنها یادآور می‌شدم که اکنون کشورهایی وجود دارند که دموکراسی دارند اما اخلاق ندارند و در آن کشورها اندیشه‌های ماکیاولی یا نیچه اثر دارد. در انجمن دانشجویی که ما تشکیل داده بودیم، حدودا هر سه ماه یک‌بار با آنها جلساتی داشتیم و راجع به مسائل مختلفی بصورت رو در رو بحث می‌کردیم. آن دانشگاه بدلیل قدمت و حوزه فعالیت همچون دانشگاه امام صادق(ع) ایران است. چند سال پیش تونی بلر اعلام کرده‌ بود که قرن 21 قرن دین و مذهب است و نقش تعیین کننده را قطعا دین و مذهب خواهد داشت.

در کلاس‌های درس تلاش می‌کردم که با بیان عقاید و اصولی که در درس قدرت و اخلاق نیچه آمده و همچنین سخنان و عقاید شهید مطهری و ابوعلی سینا به دانشجویان قدرت تشخیص حق از باطل را یاد بدهم تا اینکه خود دانشجویان بتوانند اندیشه‌های درست را تشخیص بدهند و تفاوت آنها را بشناسند. یا در مثالی دیگر عدالت مدنظر حضرت علی(ع) را با عدالت سقراط و افلاطون مقایسه می‌کردم. در امتحانات نیز بیشتر سوالات در مقایسه بین عقاید مختلف بود. تاثیر این دروس و نحوه برخورد ما با دانشجویان و مسائل آموزشی بسیار تاثیرگذار بود.

 

تسنیم: مردم کشور سیرالئون نسبت به امام خمینی و مقام معظم رهبری چه دیدگاهی داشتند و علاقه خود را چگونه به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی و اکنون مقام معظم رهبری نمایش می‌دهند؟

کشور سیرالئون از نظر منابع بسیار غنی است اما همواره بدلیل وجود استعمارگران ضعیف بوده‌اند. من بارها به آنها یادآور می‌شدم که پیامبر(ص) همواره به قشر ضعیف جامعه توجه ویژه‌ای داشتند و همینطور امام خمینی بارها تاکید داشته‌اند که «انقلاب ما، انقلاب پابرهنگان است» در حالی که بسیاری از توانمندان دنیا این مسائل را قبول ندارند و به سمت تجملات می‌روند. برای مثال در کشور غنا، کریستین اگری مشاور رئیس جمهور و سردبیر روزنامه تایمز، عکس امام خمینی را در اتاق خود زده است.

انگلیسی‌ها شخصیت‌های مردمان سیرالئون را خرد کرده‌اند و آنها باورشان شده است که نمی‌توانند متمدن شوند اما امام خمینی به آنها احساس غرور داد

کشور استعمارگر انگلستان در این کشورهای آفریقایی بسیار بدتر از فرانسه عمل کرده است. انگلیسی‌ها هم منابع آنها را به غارت برده و هم شخصیت مردمان سیرالئون را خرد کرده‌اند. آنها با مردم این کشورها کاری کرده‌اند که آنها باورشان شده است که نمی‌توانند متمدن شوند. مردم سیرالئون در این شرایط به دنبال یک نجات‌بخش می‌گردند. آنها با انقلاب اسلامی ایران و رفتارهای امام خمینی به این باور رسیده‌اند که نباید احساس ضعف کنند و امام در سال 1357 این ظرف را پر کرده و به آنها احساس غرور داد.

سیرالئونی‌ها باور دارند که امام یک قهرمان است و اکنون امام‌خامنه‌ای ادامه دهنده راه امام است و کشتی را در مسیر درست خود هدایت کرده است

آنها هر سال در سالگرد ارتحال امام خمینی به صورت خودجوش مراسم برگزار می‌کنند و معتقدند که امام خمینی نمرده است چرا که امام یک قهرمان است و قهرمان هرگز نمی‌میرد. آنها در ادامه مسیر امام خمینی(ره) حضرت امام‌خامنه‌ای را قبول دارند و معتقدند که ایشان ادامه دهنده راه امام است و امام خامنه‌ای با تمام ناملایمات، اندیشه‌های امام را حفظ کرده است و  کشتی را در مسیر درست خود هدایت کرده است. 

آنها معتقدند تا زمانی که طبق اندیشه‌های امام خمینی و امام خامنه‌ای پیش بروند کسی جرات تعدی به آنها را نخواهد داشت

در تمامی آن کشورها امام خمینی(ره) آنچنان قداستی دارد که حتی وهابی‌ها هرگز به صورت آشکارا جرات نمی کنند به امام اسائه ادب کنند و امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای در آنجا از یک قداست ویژه‌ای برخوردار هستند و آنها معتقند که تا زمانی که طبق اندیشه‌های امام خمینی و امام خامنه‌ای پیش برویم کسی جرات نمی‌کند به کشور ما تعدی کند.

رسانه‌های سیرالئونی‌ها بارها نام امام خمینی و امام‌ خامنه‌ای را می‌نویسند

آنها حتی برای برگزاری مراسم عید فطر هم به فتوای امام‌خامنه‌ای مراجعه می‌کنند و به اینکه عربستان چه گفته توجهی ندارند. متاسفانه وهابیت در کشور سیرالئون تلاش زیادی می‌کند و سرمایه گذاری زیادی کرده‌اند تا بتوانند اندیشه‌های آنها را تغییر دهند اما با تمام این فعالیت‌ها آنها در رسانه‌های خود نام امام خمینی و امام خامنه‌ای را بارها می‌نویسند.

 

تسنیم: در صورت امکان نمونه‌های دیگری از ارادت آنها نسبت به رهبر انقلاب را بیان کنید.

در موضوع پرداخت خمس، آنها حتی خمس خود را به دفتر مقام معظم رهبری می‌دهند. یا مثلا یادم هست در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) تعدادی عکس از حاج احمد آقا را استفاده کرده بودیم که در آن عکس‌ها ایشان در حال گریه است، مردم سیرالئون به ما اعتراض کردند که این عکس‌ها در شان امام خمینی(ره) نیست چرا که امام یک قهرمان است و قهرمان هرگز نمی‌میرد و باید همیشه با قداست از امام خمینی نام برد. آنها معتقدند حتی در عکس‌هایی که از امام منتشر می‌کنیم باید عکسهایی باشد که قداست و قدرت امام را نشان دهد.

برای سالگرد امام خمینی برای هیچ‌کس دعوت‌نامه نمی‌فرستیم ولی مردم سیرالئون خودجوش در مراسمات شرکت می‌کنند

آنها در سالگرد حضرت امام خمینی (ره) یکی از شلوغ ترین نشستها و سمینارها را برگزار می‌کنند. آنها هیچگاه برای این مراسم کسی را دعوت نمی‌کنند و همین که می‌بینند 13و 14 خرداد است به صورت کاملا خودجوش می‌آیند و در مراسم شرکت می‌کنند. آنها حتی اسامی فرزندان خود را به نام روح الله می‌گذارند. با اینکه بیست‌ و چهار سال از رحلت امام می‌گذرد اما وقتی فیلم‌های امام را می‌بینند به گریه می‌افتند.  آنها حتی برای مراسم ارتحال حاج آقا احمد هم به همین شکل عمل می‌کنند. آنها برای حضرت امام خامنه‌ای هم احترام زیادی قائل هستند و معتقدند که ایشان سیاست‌های هسته‌ای را به درستی هدایت کرده است تا اینکه ایران توانسته‌‌ است به انرژی هسته‌ای دست پیدا کند.

سیرالئونی‌ها فتوای امام خامنه‌ای را خاموش کننده فتنه در جهان اسلام می‌دانستند

دو سال پیش یک روحانی در کویت فتوایی علیه عایشه داد و در بی‌بی‌سی هم به شدت روی این حرف مانور دادند و این حرکت داشت در جهان اسلام فتنه ایجاد می‌کرد. در همین زمان امام خامنه‌ای فتوایی صادر کرد که «توهین به صحابه‌ پیامبر خدا(ص) حرام است». همان زمان بود که آنها بلافاصله به من تماس گرفتند و برای این فتوای امام خامنه‌ای تشکر کردند که با این فتوای به موقع، آتش به وجود آمده در جهان اسلام را خاموش کرد. این فتوا باعث شد آن شیخ به لندن برود، یعنی به ضمیر خود برگشت. چرا که این کشورهای غربی بودند که این فتنه را روشن کرده بودند و از اینگونه موارد زیاد است.

مردم سیرالئون به حدی از آمریکا و انگلیس متنفر هستند که با کوچکترین حرکت آنها آماده قیام هستند

در مورد جریان شیرازی هم به همین گونه بود. در زمانی که وهابیت سی‌دی‌هایی تحت عنوان جنایت شیعه آوردند و می خواستند بر ضد ما تبلیغ کنند. ما به سرعت سی‌دی‌ها را جمع کردیم و برنامه‌های رادیویی و مطبوعاتی به راه انداختیم  که شیرازی از عوامل دشمن است و نگذاشتیم کاری از پیش ببردند. مردم سیرالئون به حدی از آمریکا و انگلیس متنفر هستند که با کوچکترین حرکت آنها آماده قیام هستند.

در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران برای آنها بسیار محبوب است چرا که ما با زبان قلب آنها حرف می‌زنیم و این برای آنها بسیار جالب است. یکی از علمای آنها می گفت ما نزد امام رسیدیم و از امام (ره) پرسیدیم که شیعه و سنی چیست؟ امام (ره) فرمودند که بهترین سنی همان شعیه است و بهترین شیعه همان سنی است. سنت یعنی چه یعنی اینکه ما هم سنت پیامبر(ص) را قبول داریم نه آن سنی که در مفهوم کلمه امروز به کار می‌رود؛ ما هم مثل پیامبر(ص) زندگی و ازدواج می‌کنیم و تمام اندیشه‌های پیامبر(ص) را قبول داریم.

تسنیم:‌ در کشور سیرالئون با وجود مشکلات بسیاری که استعمار بر سر این کشور آورده بود باز هم ما شاهد هستیم که باز هم این مردم از فرهنگ بسیار بالایی برخوردار هستند. با این وجود جایگاه کتاب، سینما و ادبیات در آن کشور به چه شکلی بوده است؟

مردم سیرالئون در اینگونه مسائل بسیار ضعیف هستند و عمدتا این کتاب‌ها یا توسط نمایندگان فرهنگی ترجمه می‌شود یا در لندن و شهرهای دیگر. البته کتاب‌هایی را نیز از ایران وارد می‌کنند. البته این کشور 11 سال درگیر جنگ داخلی بوده است و این هم یکی از دلایل ضعف آنها است. آنها فیلم‌های سایر کشورها را نگاه می‌کنند و حتی کتاب‌ های درسی آنها از لندن و پاریس می‌آید. البته ما هم در آنجا کتابی به  اسم «کتاب اسلام» چاپ کرده‌ایم. متن دعای کمیل را نیز ترجمه و توسط یک انتشارات لبنانی آن را برای مردم سیرالئون چاپ کرده‌ایم. البته یکی از دلایل ضعف آنها نبود امکانات مادی است.

تسنیم: آیا رایزنان فرهنگی ما در کشورهای مختلف فیلم‌های ایرانی را پخش می‌کنند؟ این کار به چه شکلی صورت می‌گیرد؟

ما گاهی فیلم‌های مفهومی و خوبی داریم که با نمایش آن فیلم‌ها این خلع را پر می‌کنیم. برای مثال یکی از کارهای ما نمایش فیلم در مسجد بود که برای پخش آن فیلم‌ها از طریق استفاده از یک موتور برق و همزمان با نماز مغرب و عشا فیلم‌های خوبی را پخش می‌کردیم.  برای مثال فیلم حضرت یوسف در آنجا بسیار با استقبال مواجه شد. ما در سال یک هفته فرهنگی داشتیم که در آن هفته فیلم‌های مختلفی را نمایش می‌دادیم. البته در کل دولت آن کشور در این مسئله به شدت مشکل دارد.

نقش و جایگاه کمیته امداد امام خمینی در آن کشور بسیار پر رنگ است. 6 سال پیش که وزیر وقت کشاورزی به سیرالئون  آمد و آقای اسکندری و آقای قاعدی رئیس بخش خودکفایی کمیته امداد امام خمینی نیز آمدند و شاهد بودند که ما در تعدادی از اتاق‌ها خیاطی و کامپیوتر گذاشته‌ایم و کار می‌کنیم، به ما کمک زیادی کردند. این کمک باعث شد که ما این کارها را توسعه بدهیم و هر روزه حدود 300 نفر از دانشجویان، پلیس‌ها، جوانان، معلمان و هر قشر دیگری به ما مراجعه می‌کنند و در کلاس‌های ما ثبت‌نام و شرکت می‌کنند و ما بعد از پایان دوره برای آنها جشن فارغ التحصیلی می‌گیریم و این یکی از نکات مهم فهماندن فرهنگ ما به آنها است. آنها برای این کلاسها فقط یک جزوه خریداری می کنند و سایر خدمات کلاس رایگان است. البته ما در کنار این برنامه‌ها، برنامه‌ی کمک به ایتام، افطاری، ازدواج و بسیاری از کارهای دیگر را نیز انجام می‌دادیم.

این کلاسها تاثیر زیادی دارد. در هر روز که حدود 300 نفر می‌آیند و می‌روند ما می‌توانیم برای آنها کلاسهای ‌آموزشی و عقیدتی را برگزار کنیم. ما در کنار آن کلاس‌ها،کلاس‌های ‌معرفی حجاب، تربیت فرزندان، همسرداری، خانه‌داری، مسائل دینی بصیرت و ... را برگزار می‌کردیم و تاثیر بسیار زیادی داشت. آنها باید بدانند که اسلام فقط نماز و  روزه و حج نیست بلکه نماز یک سوییچ است که با خواندن آن به همه چیز می‌‌رسیم یعنی ‌استقلال، فرهنگ و ... . تمام مسائل در نماز است.

تسنیم: در مراسم تودیع شما، مردم بسیار احساساتی شده بودند.

من تمامی مراسمات آنها شرکت می‌کردم و این وابستگی آنها بخاطر نزدیکی ما به یکدیگر بود

آنها مردم احساساتی هستند و من  در تمام مراسم و مناسبتها  به همراه آنها بودم و همین امر باعث شد که به همدیگر وابسته شویم و در دفتر وزارت خانه دو دست کلید بود که یکی از آنها در دست من و دیگری در دست خود آنها بود مردم آنجا حتی برای پدر من هم مراسم می‌گرفتند و در زمان بازگشت من می خواستند جلوی سفارت ایران تجمع کنند که من به‌آنها گفتم این کار را نکنید و من مامور هستم و باید برگردم و می‌گفتند که ما خواب دیده‌ایم که شما با یک  سمت دیگر به اینجا برگشته‌اید و تمام اینها  برای ما وابستگی به وجود می‌آورد.

اکنون در سیرالئون سربازان و فرزندان زیادی برای انقلاب تربیت شده‌اند

حضور در دانشگاه و برپایی کلاس‌هایی که کمیته امداد امام خمینی(ره) به راه انداختند، سربازان زیادی را برای انقلاب ما تربیت کردند. برپایی 6 دوره جشن فارغ‌التحصیلی  باعث می‌شود که آنها فرهنگ ما را یاد بگیرند و به نوعی فرزندان انقلاب باشند. فراموش نکنیم که ارائه فرهنگ بدون خدمت رسانی امکان پذیر نیست. اینکه ما زبانی فقط عمل کنیم چندان فایده‌ای ندارد ولی اگر همراه زبان فعالیت‌های فرهنگی هم باشد تاثیر آن بیشتر هم می‌شود. آنها در کشور خود مدارسی را ساخته‌اند که در حال اتمام است و برای آن نام‌های "مدرسه شهید بهشتی" و"امام صادق(ع)" را انتخاب کرده‌اند.

متاسفانه بسیاری از نمایندگان جمهوری اسلامی در سایر کشورها فقط کارهای تشریفاتی انجام می‌دهند

من از نمایندگان جمهوری اسلامی در سایر کشورها ‌می‌خواهم که این مدلی که ما در سیرالئون اجرا کرده‌ایم را انتخاب کنند چرا که فرهنگ اجرا نخواهد شد مگر اینکه ابتدا کمک کنیم و بعد در صدد ترویج فرهنگ باشیم آنها تشنه شنیدن هستند. متاسفانه یکسری از نمایندگان ما فقط به چند جمله عربی اکتفا می‌کنند. خطبه‌هایی می‌خوانند و می‌روند ولی حرف و کارهای  ما باید از دل باشد نه اینکه به صورت تشریفاتی این کارها را انجام دهیم.

ما حدود 69 ماشین کشاورزی به آنها هدیه کردیم که 69 تراکتور نیز می‌شد. من هر هفته 3 شب در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه  در برنامه‌های رادیویی آنها شرکت می‌کردم. در سال 2011 ملک عبدالله دیداری با اوباما داشت و در آن نشست گفته بود که شما چه کار می‌کنید چرا که ایران، آفریقا را گرفته است. او هم عوامل وهابیت را جمع کرد که شما چه کاری را انجام می‌دهید چرا که ارباب بزرگ ناراحت است.آنها برای جبران این کار مخفیانه وارد کتاب ‌خانه‌های ما شدند و برنامه‌های ما را رصد می‌کردند و با کارمندان ما صحبت می‌کردند که شما در اینجا چه می‌کنید و آنها هم به دنبال ما رادیو و کتاب آوردند و به دروغ جنایاتی را به شیعیان نسبت دادند.

ما حتی با وهابی‌ها مودبانه برخورد می‌کردیم و سعی می‌کردیم که آنها قانع شوند

ما هم به آقای خرمشاد پیشنهاد دادیم که ما در اینجا رادیو نیاز داریم و او هم 20 کانال رادیویی برای ما تامین کردند و امتیاز آن را نیز یکی از شیعیان آنجا خریداری کرد. این کارهای ما باعث شد که وهابیان کارمندان خود را توبیخ کنند که چرا با تندروی‌های خود باعث شده‌اند که ایران صاحب رادیو شود. این رادیو بسیار به ما کمک کرد و من از یک کشیش که در یک اتفاق جالب با او همراه شدم این مسئله را شنیدم که او به رادیوی ما گوش می‌دهد. یک رایزن فرهنگی موفق رایزنی است که تمام نکات را رعایت کند ما حتی با وهابی‌ها هم به صورت مودبانه و منطقی صحبت می‌کردیم و کاری می‌کردیم که آنها قانع شوند.

من خودم را یک زارع فرهنگی می‌دانم و شیوه‌های کشت اندیشه را در آنجا به کار بردم. اندیشه های انسان‌ها نیازمند مراقبت است. بیداری مردم، قسط، کرامت به زن، احترام به کار و کارگر ، بهداشت عمومی و داخلی وخارجی و فردی ، وحدت، نظم، و خیلی از چیزهای دیگر را باید در ذهن‌ها به وجود آورد. در قبل هم گفتم دین ما فقط نماز و روزه نیست بلکه دین نظم است، آنها باید بدانند که توسعه حق آنها است و ما باید کاری کنیم که به آن توسعه برسند.

هرکس می‌خواهد به بهشت برود، زمینه‌ باز است. راه بهشت از سمت این گونه کشورها می‌گذرد ما قطعا در روز قیامت به دلیل اهمیت ندادن به اینگونه کشورها مواخذه می‌شویم. من 9 سال در آنجا کار کردم ولی اکنون که به آن 9 سال نگاه می‌کنم می‌بینیم هیچ کاری انجام نداده‌ام. ظرفیتش بالاتر از اینها بود.


٠٩:٥٣ - 1393/04/02    /    شماره : ٦١٤٤٣١    /    تعداد نمایش : ١٨٢٨


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1393/04/02 14:40
0
19
با سلام و تبریک و خسته نباشید به ایشان . بنده مدتی در دوران دانشجوئی افتخار هم اطاقی با ایشان را داشتم و عزم جدی ایشان از ابتدا برای تبلیغ دین واقعا ستودنی بود و از اینکه مشخصا به اهدافشان رسیده اند خوشحالم.محمد مسعود ایرجی اصل
کاربر مهمان
1393/04/02 12:13
0
20
رايزن نمونه ، خدا قوت
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 آموزش قرآن کریم در سیرالئون (خبر)
 نمایش سریال «امام علی(ع)» در سیرالئون (خبر)
 اردوی آموزشی دانشجویان مسلمان سيرالئون برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن ماه رمضان در سيرالئون (خبر)
 دوره دانش‌افزایی ائمه جمعه و جماعات سيرالئون پايان يافت (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران از رادیو SLBC سیرالئون (خبر)
 برگزاری همایش نقش رهبران دینی در رعایت اخلاق و در سيرالئون (خبر)
 همايش «جمهوری اسلامی ایران؛ 39 سال مقاومت و تلاش» در سيرالئون (خبر)
  بازدید رايزن فرهنگي ايران از مدارس امام صادق (ع) و شهيد بهشتي در سيرالئون (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سیرالئون» (خبر)
 آغاز پخش سریال  «ولایت عشق» در سیرالئون (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با وزیر فرهنگ و توریسم سیرالئون (خبر)
 برگزاري همايش « محمد(ص) پیامبر وحدت و بیداری» در سيرالئون (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با شخصيت‌‌هاي دانشگاهي سيرالئون (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در سيرالئون با شیخ تیجان سیلا (خبر)
 برگزاري همایش شیرخوارگان حسيني در سیرالئون (خبر)
 نمايشگاه قرآن در آينه هنر در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار عفاف و حجاب در سيرالئون (خبر)
 مجری شیعه رادیو قرآن سیرالئون درگذشت (خبر)
 حال و هواي سيرالئون در روزهاي سوگ براي جانباختگان منا (خبر)
 تبيين جايگاه عيد قربان در راديو کالچار سيرالئون (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن كريم در سيرالئون (خبر)
 همايش «فلسطین در آئینه حقوق بشر» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همایش «پیامبر صلح و دوستی و خاندان هدایت (ع)» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 اهالي سیرالئون سنی هستند اما امکان ندارد نام حسنین(ع) را روی دوقلوهای خود نگذارند (خبر)
 نشست دانشجويي انقلاب اسلامي در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش «وحدت مسلمانان حول محور قرآن، پيامبر (ص) و اهل بيت (ع)» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 لغو جشن‌های کریسمس در سیرالئون (خبر)
 شیوه‌های سنتی آموزش قرآن در سیرالئون (خبر)
 مصاحبه قزلسفلي رايزن پيشين فرهنگي ايران در سیرالئون با روزنامه استاندارد تایمز (خبر)
 اشک‌هاي سيرالئون برای قزلسفلی/ روایت رایزنی با مديريت جهادی (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت "جبريل سي سه"عالم بزرگ اسلامي سيرالئون (خبر)
 انجمن سازمان های اسلامی در سيرالئون تاسيس شد (خبر)
 آغاز سومین دوره کلاس های تقویتی ریاضیات و فیزیک در سيرالئون (خبر)
 برگزاري مراسم اعطاي گواهي پايان دوره آموزشي كامپيوتر در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقالات در خصوص معرفي شخصيت امام خميني (ره) در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 همايش" اسلام ناب و گفتمان انقلاب اسلامی "درسيرالئون (خبر)
 معرفي فرهنگ انقلاب اسلامي در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله " امام خمینی (ره) رهبر بزرگ جاودانی " در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در سيرالئون (خبر)
 رادیو صدای قرآن واهل البیت(ع)سیرالئون يك ساله شد (خبر)
 تدريس دين و جهاني شدن در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 گراميداشت ايام الله دهه مبارك فجر در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 آموزش دروس ریاضیات و فیزیک در دبیرستان امام صادق (ع)سيرالئون (خبر)
 برگزاري همايش جایگاه حیاتی وحدت در قرآن مجید در سيرالئون (خبر)
 برپايي مناسبت های اسلامی موجب بيداري و بصیرت جوامع اسلامي مي شود (خبر)
 بررسی عوامل و موانع وحدت در سیرالئون (خبر)
 دوازده ربيع الاول در سيرالئون تعطيل رسمي است (خبر)
 وحدت رمز عزت و عظمت مسلمین است (خبر)
 حضرت عیسی مسیح (ع) همه چیزش معجزه بود (خبر)
 همايش "نقش و جایگاه زن در اسلام"درسيرالئون (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران عضو ويژه هيات امناي يكصد مسجد سيرالئون (خبر)
 "فاطمه" فراوان ترين نام در سيرالئون (خبر)
 جلوه های دموکراسی دراسلام به مراتب بهترمطرح شده است (خبر)
 مشاركت رايزن فرهنگي ايران درآئین سنتی برداشت برنج در سيرالئون (خبر)
 حقوق و جایگاه حیوانات در اسلام در سيرالئون بررسي شد (خبر)
 همایش نقش و جایگاه ویژه امام حسین (ع) در سيرالئون (خبر)
 تسليت ائمه جمعه و جماعات سيرالئون در پي شهادت حجت الاسلام والمسلمين انصاري (خبر)
 عزاداري تاسوعا و عاشوراي حسيني در سيرالئون (خبر)
 پايدارى در راه عقيده از اصول شيعيان امام حسين (ع)است (خبر)
 دوره آموزشی عاشورا شناسی در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 کارگاه آموزشی دانش افزائی درسيرالئون برگزار شد (خبر)
 ایران الگوی دمکراسی و حکومت مردم سالاری حقیقی در جهان است (خبر)
 استقبال بي سابقه مردم شهر لونسار سيرالئون از رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 نگاهي به جایگاه مساجد در سیرالئون (خبر)
 نگاهي به جایگاه مساجد در سیرالئون (خبر)
 تدريس نهج البلاغه در دانشکده اسلامی فریتاون سيرالئون (خبر)
 همايش بررسی ابعاد سازنده انتخاب شایسته ترین گزینه تاریخ درغدیرخم در سيرالئون (خبر)
 معرفی غدیر خم به عنوان روز سرنوشت در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 كارگاه آموزشي غدير شناسي در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 تشريح پيام ها و درس هاي عيد قربان در سيرالئون (خبر)
 انتشار پيام مقام معظم رهبري به كنگره حج در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 تشريح انديشه هاي اخلاقي و تربيتي حافظ شيرازي در سيرالئون (خبر)
 وفادار ترین ذوج جهان ، الگوی کامل برای بشریت (خبر)
 رژيم صهيونيستي هرگز به قوانين بين‌المللي پايبند نبوده است (خبر)
 تشريح جايگاه حج در انديشه مولانا در برنامه زنده رادیو فرهنگ سیرالئون (خبر)
 بررسی "فرهنگ ، مناسک و اهداف انسان ساز حج" در سيرالئون (خبر)
 بازديدسه ساعت مشاور رئيس جمهورسيرالئون از نمايندگي فرهنگي كشورمان (خبر)
 انتشار ويژه نامه حضرت امام رضا(ع) در سيرالئون (خبر)
 تبيين"ضرورت دشمن شناسی بر اساس معارف قرآن مجید و اهل البیت (ع)" در سيرالئون (خبر)
 مراسم سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزشی امام شناسی در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله" امام صادق (ع) بنیانگذار دانشگاه اسلامی بین المللی"درسيرالئون (خبر)
 معرفي شخصيت ابوعلي سينا در رسانه هاي سيرالئون (خبر)
 معرفي ابعاد شخصيت ديني و علمي و آثار علامه مجلسي در سيرالئون (خبر)
 اعطاي كتاب به مناسبت " روز جهانی مساجد "و بزرگداشت علامه مجلسی در سيرالئون (خبر)
 تدريس درس "الهيات اسلامي" و "اخلاقيات اسلامي" در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 اجراي طرح اطعام و اكرام در سيرالئون (خبر)
 "جایگاه حضرت خدیجه (س) در تقویت و توسعه اسلام" در سيرالئون بررسي شد (خبر)
 اهداء پنجاه جلد نهج البلاغه و كتاب "امام علي (ع) صداي عدالت انساني" به خبرنگاران سیرالئوني (خبر)
 ترویج فرهنگ قرائت دعای جوشن کبیردر سيرالئون (خبر)
 رقابت 200 حافظ و قاری سیرالئونی در مسابقات قرآني (خبر)
 نشست "بیداری اسلامی و آزادی قدس و قدس محور وحدت" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برپای نخستین ضیافت افطاری ویژه ائمه جمعه و جماعات سیرالئون (خبر)
 بررسی آراء و اندیشه های شهید مطهری در دانشگاه فورابه سیرالئون (خبر)
 تشريح ابعاد سازنده روزه توسط رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون (خبر)
 بررسی آسیب ها وعوامل کاهنده ارزش روزه ىر خطبه های نماز جمعه سیرالئون (خبر)
 برگزاري نشست" انتظار، بیداری و توسعه "در سيرالئون (خبر)
 بررسي اندیشه های شهید مطهري با فيلسوفان غربي در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله "یاد مردی که اندیشه و تفکر او خط سیر تاریخ را عوض نمود" در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 تدريس درس "شناخت صحيفه سجاديه" در سيرالئون (خبر)
 پايان پنجمین دوره کارگاه های آموزشی کامپیوتر در سيرالئون (خبر)
 همایش"جایگاه امام خمینی (ره) در توسعه علوم دینی ، بیداری و وحدت امت اسلامی "درسيرالئون (خبر)
  تشريح اهداف و پيام هاي مبعث از نگاه حضرت علي(ع) در سيرالئون (خبر)
 مراسم اعتکاف در مسجد مرکزی فریتاون سيرالئون برگزارشد (خبر)
 همايش "حضرت علی (ع) مظهر عدالت ، بیداری و حقوق بشر" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله «نقش دانشمندان ايراني در گسترش مطالعات اسلامي» در سيرالئون (خبر)
 مسلمانان تحولات و حركت های انحرافی زمان خود را بشناسند (خبر)
 برگزاري کارگاه های آموزشی رايانه در سيرالئون (خبر)
 بررسی عدالت اجتماعی در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 آشنا سازی فرهنگ نوروز در رایزنی فرهنگی ايران در سيرالئون برای فرهیختگان (خبر)
 انتشار مقاله هاي نوروزي در رسانه هاي سيرالئون (خبر)
 انتشار و پخش پيام نوروزي مقام معظم رهبري در سيرالئون (خبر)
 اهدا كتاب به مدرسه امام صادق(ع) در سيرالئون (خبر)
 برگزاري كارگاه دانش افزايي معلمان سيرالئون (خبر)
 نقش اعتقاد به معاد در زندگی دنيوی (خبر)
 بررسي جايگاه زن در نظام جمهوري اسلامي ايران از سوي مطبوعات سيرالئون (خبر)
  تدريس "شناخت اسلام" در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 رادیوی قرآن در سيرالئون راه اندازي شد (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز تحقق جامعه عدل جهانی است (خبر)
 برگزاري همايش "انقلاب اسلامی ، رسالت پیامبر اکرم (ص) و بیداری اسلامی"در سيرالئون (خبر)
  بررسی جایگاه حیاتی وحدت امت اسلامی ، عوامل و موانع آن درسيرالئون (خبر)
 تشريح برنامه هاي ايام دهه مبارك فجر درسيرالئون (خبر)
 اكثــريت بي‌ادعــا (خبر)
 انتشارمقاله " شیعه و سنی متحد هستند"درسيرالئون (خبر)
 همايش "جایگاه حیاتی وحدت امت اسلامی"در سيرالئون برگزار مي شود (خبر)
 انعکاس اهميت بيداری اسلامی از دیدگاه آيت الله خامنه‌ای در مطبوعات سیرالئون (خبر)
 همايش "درس های سازنده از میراث و آموزه های حضرت محمد(ص) " (خبر)
 ارائه درس تاريخ اديان براي اولين بار در دانشكده اسلامي فريتاون سيرالئون (خبر)
  برگزاري همايش نقش امام حسین (ع) در حفظ سنت پیامبر اکرم (ص) درسيرالئون (خبر)
 همايش " نقش و جایگاه ویژه امام حسین (ع) در حفظ و ضمانت سنت پیامبر اکرم (ص)" (خبر)
 ایران الگوی بسیار مناسبی برای کشورهای اسلامی در حال توسعه می باشد (خبر)
 تمجيد سفير جديد كشورمان از فعاليت هاي رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون (خبر)
 ایران زمینه تعامل مسالمت آمیز بین پیروان ادیان الهی را فراهم نموده است (خبر)
 انتشارمقاله" حقیقت و ماهیت انقلاب امام حسین(ع)"درمطبوعات سيرالئون (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز جهانی حضرت علی (ع) در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله " محرم ، ماه عزاداری " در روزنامه استاندارد تایمز سیرالئون (خبر)
 همايش جايگاه قيام كربلا و بزرگداشت روز علي اصغر (ع) در سيرالئون برگزارمي شود (خبر)
 همايش "غدیر خم شایسته ترین انتحاب" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش " غدير خم و شايسته ترين انتخاب " در سيرالئون برگزار مي شود (خبر)
 کمیته امداد امام خمینی(ره) در سیرالئون تحولات بنیادیني ایجاد کرده است (خبر)
 محكوميت گسترده فيلم موهن توهین به ساحت پیامبر اکرم(ص)درسيرالئون (خبر)
 پیامبر اکرم(ص)محبوب ترین انسان هاست (خبر)
 نقش مربیان در برقراری صلح، وحدت و بيداری اسلامی در سيرالئون بررسی شد (خبر)
 برگزاري مراسم ویژه علمی و آموزشی درسيرالئون (خبر)
 بررسي جایگاه امام صادق (ع) در توسعه علم و دانش سيرالئون (خبر)
 بازتاب كامل بيانات مقام معظم رهبري در اجلاس عدم تعهد دررسانه هاي سيرالئون (خبر)
 بصیرت راه نجات و ضروری ترین نیاز مسلمانان است (خبر)
  اهداي بیش از دویست جلد كتب اسلامی به كتابخانه هاي شهرستان بو در سيرالئون (خبر)
 برگزاري بزرگداشت ابوعلي سينا در سيرالئون (خبر)
 " رابطه بیداری اسلامی ، فرهنگ رمضان و حمایت از آزادی قدس امتحان الهی " (خبر)
 ابراز همدردی سیرالئونی ها با ایران (خبر)
 رقابت بي سابقه دويست حافظ ، قاري و مترجم قرآن مجيد در سيرالئون (خبر)
 برگزاري ميلاد امام حسن (ع) در سيرالئون (خبر)
  رشد حیاء و عفت از آثار معنوی و دنیوی روزه است (خبر)
 اتحادیه مدارس اسلامی تحت حمایت ایران در سیرالئون تاسيس مي شود (خبر)
  بررسي فرهنگ ماه رمضان و ابعاد سازنده روزه در توسعه همه جانبه انسان درسيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره تخصصی علمی " انتظار ، بیداری و توسعه جوانان "درسيرالئون (خبر)
 بررسي جایگاه منجی عالم بشريت در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 نشست " انتظار و توسعه " در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برنامه هاي رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون اعلام شد (خبر)
 برگزاري كنفرانس نقش اطلاعات حرفه ای در توسعه فرهنگی سیرالئون (خبر)
 تنها راه نجات بشر تمسک به فرهنگ و معارف اهل البیت (ع) است (خبر)
 کمک های خارجی منجر به توسعه یک کشور نمی شود (خبر)
 تبیین ره آوردهای بعثت پیامراکرم (ص) و وظایف مسلمانان درسيرالئون (خبر)
 همايش "اندیشه های بیدار کننده و ماندگارامام خمینی (ره) برای توسعه " (خبر)
 بازتاب گسترده مراسم سالگرد ارتحال امام در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 اعتكاف دانشجويان دانشكده اسلامي فريتاون (خبر)
 حضرت علی (ع) به همه انسان ها تعلق دارند (خبر)
 انتشار شعردر وصف حضرت علي (ع)در روزنامه سلون تايمزسيرالئون (خبر)
 همایش " اندیشه های بیدارکننده و ماندگار امام خمینی (ره) برای توسعه " (خبر)
 همایش "اندیشه های بیدارکننده امام خمینی راهي برای توسعه" (خبر)
 ترويج فرهنگ اهل بيت(ع)، حلال مشكلات جوامع است (خبر)
 مراسم سالگرد آزادی جنوب لبنان در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 حضرت فاطمه (س) سرمشق کامل زنان در همه اعصار است (خبر)
 همايش «فاطمه، سرمشق زنان و منشاء بیداری» (خبر)
 مقالات تخصصي با محوريت شخصيت صديقه طاهره (س) (خبر)
 مقاله ای تحت عنوان " فاطمه ، فاطمه است " (خبر)
 همايش« فاطمه زهرا(س) الگوی ماندگار،منبع معرفت، بصیرت و بیداری برای زنان درهمه عصرها» (خبر)
 معلمان همواره درتاریخ ایران مورد احترام بوده اند (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت مقام استاد شهيد مطهري وروز معلم در سيرالئون (خبر)
 همايش حضرت فاطمه (س) و بیداری و تحول درسيرالئون برگزارشد (خبر)
 کلاس های درس شناخت اسلام «دانشگاه فورابه» (خبر)
 نشست ابعاد جهانی شخصیت سعدی (خبر)
 رئيس انجمن دوستي ايران و سيرالئون درگذشت (خبر)
 معرفي شخصيت «عطار نيشابوري» در روزنامه‌هاي سيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره كارگاه آموزشي رايانه در سيرالئون (خبر)
 چاپ مقاله نوروز باستاني در روزنامه‌هاي سیرالئون (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران در سیرالئون با روزنامه «استاندارد تایمز» (خبر)
 جشن ميلاد حضرت زينب در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انعكاس پیام نوروزی مقام معظم رهبري در رسانه های خبری سیرالئون (خبر)
 معرفی ابعاد سازنده ، آداب و رسوم و میراث فرهنگی نوروز (خبر)
 دومين کارگاه "اسلام، رسانه های خبری و توسعه" برگزار شد (خبر)
 خدمات دين اسلام به زنان،غير قابل چشم پوشي است (خبر)
 اهداي جایزه بزرگ 2012 «بولیوار» به رئيس جمهور ايران (خبر)
 نشست بررسي تقويت بسترهاي اعتقادي مسلمانان (خبر)
 كلاس ايران شناسي در دانشگاه «فورابه» سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش " حضرت محمد (ص) و وحدت " در سیرالئون برگزار شد (خبر)
 حضور رايزن فرهنگي ايران در برنامه راديويي دمكراسي 1/98 سيرالئون (خبر)
 " شیطان شناسی در قرآن مجید و روایات " بررسي شد (خبر)
 مراسم حج، تمرين تشكيل جامعه توحيدي براي امت اسلامي است (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.