English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٧ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش روابط مسلمانان و مسیحیان در شرق آفریقا در كنيا

همایش"روابط مسلمانان و مسیحیان در شرق آفریقا؛چالش­های امروز، چشم اندازهای آینده"توسط بخش مطالعات اسلامی کالج تانگازا (وابسته به دانشگاه کاتولیک شرق آفریقا)برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،این همایش یک روزه  20 ارديبهشت ماه، به اهتمام پدر دکتر فلیکس فیری (Felix Phiri)، رئیس بخش مطالعات اسلامی کالج تانگازا (وابسته به دانشگاه کاتولیک شرق آفریقا) در تالار اجتماعات کالج مزبور برگزار شد. هدف عمدۀ این گردهم آیی گسترش گفتگو در میان پیروان ادیان الهی، به ویژه مسلمانان و مسیحیان منطقۀ شرق آفریقا، به مثابۀ رسم و روشی معنوی بود؛ تا از آن طریق بتوانند در فضایی مسالمت آمیز و به نحو عادلانه با یکدیگر همکاری و تبادل نظر کنند، که خود همبستگی آنان را در این منطقه به ارمغان خواهد آورد.

نمایندگانی از سازمان­ها و مراکز دینی و دانشگاهی و فرهنگی از کنیا و چند کشور شرق آفریقا در این همایش شرکت کردند، از جمله برنامۀ روابط مسیحی- مسلمان در آفریقا (PROCMURA)؛ مرکز روابط مسیحیان- مسلمانان وابسته به دانشگاه سنت پُل در نایروبی؛ مرکز سومالی (در نایروبی)؛ مرکز اسقفی (diocese) مالیندی و مومباسا؛ میسیونری(های) آفریقا- "سپید بالان" (White Feathers)؛ کنفرانس اسقفیِ (Episcopal Conference) اوگاندا و تانزانیا و همچنين رایزنی فرهنگی ایران در کنیا.

کاهومبی ماینا (Kahumbi Maina)، استاد بخش مطالعات اسلامی کالج تانگازا، به بررسی زمینه­ها و پیشینۀ تاریخی روابط مسلمانان و مسیحیان شرق آفریقا پرداخت.

به نظر وي ، در دورۀ حاکمیت استعمار بر شرق آفریقا، مسیحیان از موقعیتی بهتر از مسلمانان در این منطقه برخوردار بودند، امّا این وضع اکنون برقرار نیست، چرا که هر یک از ادیان مزبور جایگاه و موقعیتی خاص در منطقه دارد.

 ماینا گفت: به سبب سابقۀ دیرینۀ روابط حسنه و سنّت مدارا و احترام متقابل مسلمانان و مسیحیان در منطقۀ شرق آفریقا، اختلافات و درگیری­های گه گاهِ آنان، هیچ گاه بر همزیستی مسالمت آمیز پیروان این دو دین الهی سایه نیفکند.

با توجّه به این که افراطی­گری و تروریسم اکنون بزرگترین تهدید برای زندگی توأم با صلح و امنیت در این منطقه است، دکتر ماینا همکاری دو طرف را برای مقابله با این تهدید ضروری دانست.

 وی تأکید کرد: امروز، بیش از هر زمان دیگر، مسیحیان نیازمند شناخت اسلام اصیل­اند تا آن را از آنچه که از طرف یک گروه اقلیّت افراط­گرای ظاهراً مسلمان تخطئه می­شود تمیز دهند و جدا کنند و بدانند که اکثریت مسلمانان دوستدار و خواستار صلح­اند و به هیچ وجه طرفدار کشتن افراد بی­گناه و خونریزی ناموّجه نیستند. متقابلاً، مسلمانان نیز مسئولیتی بزرگ دارند در اصلاح تصویر منفیِ ناشی از گسترش تروریسم در میان آنان؛ و این کار از طریق برگزاری برنامه­ها و انجام گفت­وگوهایی امکان پذیر است که مسیحیان هم برای شرکت در آنها دعوت شوند.

 پدر لزموند اِزکی­یِل (Lesmond Ezechiel) نمایندۀ "برنامۀ روابط مسیحی- مسلمان در شرق آفریقا"(PROCMURA) در سخنان خود مروری داشت بر اهمِّ اهداف این "برنامه" که ناظر است به کوشش در راه رسیدن به آفریقایی که در آن مسلمانان و مسیحیان، صرف نظر از اختلافاتشان، بنا بر صلح و عدالت و سازگاری و برای دستیابی به پیشرفت و تعالی انسانی، با یکدیگر زندگی و همکاری کنند. وی افزود که "برنامه" از همۀ مسیحیان و مسلمانانی که در ایجاد و استدامِ روح همسایگیِ مبتنی بر احترام و مدارا فعّالیت کنند حمایت می­کند.

 سپس، پدر بندیکت شِمفومبوا (Benedict Shemfumbwa)، نمایندۀ کنفرانس اسقفی تانزانیا گفت: غرض از گفت­وگو تأمین صلح در جهان است و گفت­وگوی میان ادیان شرط لازم برای رسیدن به این مقصود. همۀ جوامع مسیحی و اسلامی و همچنین دیگر مجامع دینی در این زمینه مسئول و موظّف­اند و باید در این راه بکوشند. جملگی باید برای انجام وظیفۀ خطیر خدمت به صلح و عدالت به پا خیزیم و دست به دست هم دهیم؛ چرا که این زیربنای همۀ دیگر تعاملات ما با یکدیگر است.

 ریچارد یئیگا (Yiga)، نمایندۀ "مؤسّسۀ ارتباط مسیحی- مسلمان" در اوگاندا در سخنان کوتاه خود اشاره داشت به کوشش سخت و پیگیر این مؤسّسه برای اشاعۀ  اندیشه و القای روح عشق و مدارا و احترام متقابل در میان نوجوانان اوگاندا پیش از آن که به بزرگسالی برسند. به گفتۀ او، این روش، با مرور ایّام، میراثی ماندگار خواهد شد از مهرورزی به سایر ادیان و سنّتی پابرجا در سازگاری با پیروان عقاید دیگر، به ویژه با مسلمانان و مسیحیان..

 درادامه، اسقفِ مالیندی و مومباسا، امانوئل باربارا، برای تأکید بر دیرینگیِ روابط مسلمانان و مسیحیان، به نحوی بس گیرا، به نقل داستان نخستین مهاجرت مسلمانان صدراسلام به حبشه پرداخت و قرائت آیاتی از سورۀ مبارک مریم توسّط سرپرست مهاجران جعفر بن ابی­طالب، در شرح چگونگی ولادت حضرت عیسی علیه السّلام و عقیدۀ اسلام در بارۀ بندگی و پیامبری آن حضرت و تأثیر شگرف این آیات بر پادشاه حبشه تا حدّی که به گریستن او انجامید و ... .

 اسقف باربارا، با اشاره به اوضاع اسفبارِ ناشی از اقدامات تروریستی درمنطقۀ شرق آفریقا و قربانی شدن افراد بی­گناه در این اقدامات، اظهار داشت: مردم این منطقه- مسلمان و غیر مسلمان- نباید اجازه دهند که اختلافات مذهبی و دینی و یا سایر اختلافات منجر به نفرت و دشمنی در میان آنان شود. وی خواستار آن شد که با احترام گذاشتن به باورها و ارزش­های یکدیگر و اتّخاذ رفتار و روابطی مبتنی بر جوانمردی و عدالت و مهربانی، شرایط زیستن در صلح و خیر و رضای متقابل را در این منطقۀ مهم آفریقا فراهم سازند.

 رحمه هرسی (Hirsi)، وکیل کارآموز مسلمان، با نقل خاطرۀ خوش دوران کودکی خود از روابط صمیمانه و صلح آمیز مسیحیان و مسلمانان در آن دوران با یکدیگر، سخنرانی خود را آغاز کرد و گفت که وی، خود شاهدی بر صدق این مدّعاست، چرا که درس خواندۀ مدارس کاتولیک است.

 وی، در ادامه، با قرائت آیۀ 64 سورۀ مبارک آل عمران، از پیروان کتب آسمانی خواست که دعوت خداوند تعالی در قرآن کریم را- که بین همۀ آنان یکسان است- اجابت کنند و کسی جز او را عبادت نکنند و کسی را شریک ربوبیّت او نگیرند و ... .

 هریسی افزود: تفاهم و احترام متقابل و تشریک مساعی پیروان عقاید و ادیان مختلف، امری بنیادین برای تحقّق اهداف ارزشمند در همۀ جوامع بشری است و گفت­وگوهای دینی و اقدامات سازنده برای برقراری صلح و سازگاری در میان مردم، به رغم اختلافاتشان، کلید توسعه و تعالی انسانی است.

 ویلم یانسن (Willem Jansen)، مدیر "مرکز روابط مسیحی- مسلمان در ایستلی"(Eastleigh)، وابسته به دانشگاه سنت پل در نایروبی، با اشاره به این که مرکز مزبور چارچوبی برای روابط علمی و عملی بین مسلمانان و مسیحیان منطقۀ فقیر نشینِ ایستلی آماده کرده است، یادآور شد: گرچه ما از جاهای مختلف آمده­ایم و به زبان­های مختلف سخن می­گوییم و به شیوه­های مختلف عبادت می­کنیم، امّا همه برادر و خواهر یکدیگریم. یانسن افزود: هدف اصلی این مرکز تمهید زمینۀ برقراری مسالمت و تفاهم بین مسلمانان و مسیحیان این منطقه از طریق روابط احترام آمیز است.

 آخرین سخنران همایش محمّد عبدالرّزّاق بود، از جوانان اهل سومالی و فعّال در مرکز مذکور در ایستلی. وی گفت: ما این روزها در شرایطی دشوار به سر می­بریم. پلیس کنیا، به بهانۀ مبارزه با تروریسم، به مردم اهل سومالی در این منطقه تعرّض و افراد بی­گناه را- که اکنون شهروند کنیا به شمار می­روند ولی هنوز کارت شناسایی ندارند- بازداشت می­کند و این بی­نوایان باید لااقلّ دوهزار شیلینگ برای آزادی خود بپردازند. عبدالرّزّاق افزود که این تعرضّات و زندگی در فضای خشونت و وحشت باید خاتمه یابد.

 در پایان این همایش، پس از ابراز تشکّر دکتر فلیکس فیری از حاضران، گواهی­نامۀ شرکت در همایش و نیز نمایشگاه جنبی آن به نمایندگان مراکز و سازمان­های شرکت کننده، از جمله رایزنی فرهنگی ایران در کنیا که بیشترین سهم و فضا را در نمایشگاه مزبور داشت، اهدا شد.


١٠:٢٢ - 1393/02/27    /    شماره : ٦١٢٤٦٥    /    تعداد نمایش : ١٦٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری جشنواره فرهنگی بین‌المللی كنيا (خبر)
 تمدید تفاهمنامه همکاری رايزني فرهنگي ايران با دانشگاه پوآنی کنیا (خبر)
 همایش دانش‌آموختگی دانش‌آموزان مسلمان دبیرستان‌هاي كنيا (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌های ایرانی در كنيا (خبر)
 برگزاري همایش «منجی عالم بشریت از دیدگاه ادیان ابراهیمی» در كنيا (خبر)
 فستيوال فيلم‌هاي ايراني در كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته فيلم ايران در کنیا برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنایی با جاذبه‌های تاریخی ایران امروز در كنيا (خبر)
 همایش «فرهنگ مقاومت عاشورائی از دیدگاه امام (ره) و مقام معظم رهبری» در كنيا (خبر)
 برگزاري همایش «تأثیر فرهنگ و اخلاق بر خشونت و افراط‌گرايی» در كنيا (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه‌ بين‌المللي كتاب كنيا (خبر)
 مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي و هنري ايران در دانشگاه كنياتا كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي و هنري ايران در كنيا (خبر)
 برگزاري جشنواره سینمایی اعضای جنبش عدم تعهد در كنيا (خبر)
 همایش «افراط‌گرایی از دیدگاه استادان» در كنيا برگزار شد (خبر)
 مراسم روز قدس در شهر مومباساي كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 حضور حافظ و قاری برگزیده کنیایی در مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاری مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم در کنیا (خبر)
 برگزاري مراسم "روز حسین علیه السّلام" دركنيا (خبر)
 مراسم پایانیِ مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم در كنيا برگزار شد (خبر)
 راه­اندازیِ نخستین کلاس آموزش زبان فارسی در شهر ناکورو كنيا (خبر)
 زنان كنيايي باحضوردر انتخابات مطالبات خود را پيگيري كنند (خبر)
 دیدار خانم حجازي با رئیس "سازمان توسعه زنان کنیا" (خبر)
 عزیمت حافظ کنیایی قرآن به قم (خبر)
 جشنواره بین المللی فیلم کنیا با شركت ايران برگزار شد (خبر)
 رونمایی از کتاب مثنوی معنوی در کنیا (خبر)
 برگزاری نشست علما و شیوخ کنیا در نايروبي (خبر)
 هفته قرآنی در «لاموي کنیا» برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در كنيا برگزار مي شود (خبر)
 انتشار شماره جديد ويژه نامه« پرشيا» (خبر)
 انتشار كتاب عدل در اسلام دركنيا (خبر)
 برگزاري نمايشگاه كتاب نايروبي دركنيا (خبر)
 برگزاري كارگاه آموزشي رمضان در كنيا (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه نایروبی تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاري هفته قرآني در شهرماليندي كنيا (خبر)
خبرهاي مهم
دیدار رایزن فرهنگی ایران با مسئولین وزارت آموزش ملی ترکیه
فعاليت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در گفت‌وگوي اديان تبيين شد
هم‌اندیشی «ضرورت‌ها و ظرفیت‌های گفت‌وگوی اسلام و شینتوئیزم» در ژاپن برگزار شد
انتشار ترجمه کتاب «شمس تبریزی» به زبان ترکی استانبول
تأكيد فعال فرهنگي پاكستان بر ضرورت گسترش روابط فرهنگي و هنري با ايران
روزنامه‌نگاران پاكستاني به تهران سفر مي‌كنند
تقدير رهبر ديني طريقت قادريه نيجريه از فعاليت‌هاي وحدت‌آفرين جمهوري اسلامي ايران
انتشار کتاب «فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» به زبان ترکی استانبولی
منتخب غزلیات حافظ به زبان سندی ترجمه و منتشر شد
مستند «شرقي» در توكيو رونمايي مي‌شود
انتشار ترجمه كتاب «امام مهدي (عج) موجود موعود» به زبان اردو
تبيين دیدگاه‌های ایران در مدل‌سازی سازمان ملل در کشور آفریقای‌ جنوبی
طنين موسيقي سنتي ايران در پرتغال
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.