English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پنجمین جشنواره نکوداشت نوروز در وایمار آلمان

پنجمین جشنواره نکوداشت نوروز  1393 با حضور علاقه مندان به فرهنگ ایران در شهر وایمار آلمان برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم افتتاحیه این جشنواره سه روزه که توسط «خانه ایران» در وایمار و با مشارکت «انستیتو فرهنگی حافظ» برلین برگزار گردید ، جمع زیادی از هموطنان ایرانی مقیم به همراه ایران دوستانی از کشورهای آلمان، آمریکا، ارمنستان، افغانستان، تاجیکستان و چین با حضور در شهرداری وایمار و در کنار شهردار و مسئولان شورای شهر از نزدیک با مراسم باستانی نوروز واین سنت دیرین ایرانی آشنا گردیدند.

 حضور تعداد زیادی از علاقه مندان به فرهنگ ایران که قرار است در قالب "کاروان صلح نوروز" به زودی (19 آوریل) از وایمار به ایران سفر نمایند، گواه دیگری بر تاثیر مثبت گفتگو و ایجاد بسترهای تعاملات فرهنگی صورت گرفته در این شهر است.

در این مراسم  اعضای "کاروان صلح نوروزی" با حضور در کنار بنای یادبود حافظ در وایمار به صورت نمادین سفره گفتگوی گوته و حافظ را به هفت سین ایرانی آراستند.

 گفتنی است کاروان "صلح نوروزی"  برای  نخستین بار توسط «خانه ایران» در وایمار و «انستیتو فرهنگی حافظ» در برلین تشکیل گردید که هدف از  اجرای آن معرفی فرهنگ واقعی ایران زمین به مسئولین فرهنگی - سیاسی کشورهای اروپایی در راستای تعاملات فرهنگی و بدور از هجمه های تبلیغاتی غرب بوده است.

 در دومین روز این جشنواره میزگردی در کتابخانه "اکرمن" شهر وایمار برگزار گردید. در این نشست آقای «رالف مینکه» سخنگوی شهرداری وایمار مجری میز گفتگویی بود که در آن آقای "پیروزان محبوب" مسئول  «خانه ایران» در وایمار، خانم "اوولریکه شوابه" مسوول امور اتباع خارجی شهر وایمار و همچنین آقای "دانیل گده" از مسوولین تربیتی پرورشی انجمن یادبود اردوگاه "بوخنوالد" در مورد چشم انداز روابط شیراز و وایمار و نیز تجارت پنج سال گذشته بحث و تبادل نظر نمودند.

 "پیروزان محبوب" در این نشست ضمن  اشاره به انتظار به حق جامعه ایرانیان مقیم آلمان از شهر وایمار و همچنین مسوولین وزارت خارجه آلمان برای حمایت بیشتر از پروژه خواهر خوانندگی وایمار و شیراز،  خواستارگسترش تعلاملات فرهنگی میان دو کشور بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران شد.

سومین روز این جشنواره اجرای برنامه موسیقی سنتی توسط اعضای گروه «سور» متشکل از آقایان وحید تاج خواننده، جمشید صفرزاده  نوازنده سنتور، مجید مولانیا نوازنده تار، صابر سوری نوازنده عود، بهمن فریادرس نوازنده  کمانچه و حمید قنبری نوازنده دف و تنبک  با اجرای قطعاتی از موسیقی گوش نواز اصیل ایرانی بود که با استقبال زيادي روبرو شد و مورد تشويق حاضران شرکت کننده قرار گرفتند.

 در حاشیه اين مراسم كه جمع زیادی از فرهیختگان و هنرمندان آلمانی  علاقمند به فرهنگ و هنر ایرانی و نیز ایرانیان مقیم وایمار به همراه خانواده هايشان حضور داشتند، نمایشگاهی از صنایع دستی،  فرش و قالیچه و معرفی جاذبه‏های گردشگری ایران اسلامی برپا گردیده بود.

اجرای کنسرت موسیقی ایرانی - آلمانی  به مناسبت نوروز 1393 در وایمار

برنامه اجرای کنسرت موسیقی ایرانی - آلمانی به مناسبت نوروز 1393 در روز شنبه بعدازظهر 12 آوریل مصادف با 23 فروردین ماه در تالار اصلی «موزه وایمار» برگزار گردید.

در این مراسم که با حمایت و پیشتیبانی «دیوان غربی - شرقی وایمار» و «دویچه بانک» برگزار گردید، علاوه بر آقایان دکتر برند اربل- Dr. Bernd Erbel -، سفیر سابق جمهوری فدرال آلمان در قاهره، بغداد و تهران و دکتر کلاوس  گالاس - Dr. Klaus Gallas- مدیر «دیوان غربی - شرقی » وایمار، نمایندگان رایزنی فرهنگی و سفارت کشورمان در برلین، مدیریت «خانه ایران» در وایمار، مسئول امور خارجیان شهرداری شهر وایمار و نیز جمعی از علاقمندان و فرهنگ دوستان به ایران زمین شرکت داشتند.

در این مراسم نخست دکتر «کلاوس گالاس» ضمن خوشامد و خیر مقدم به حاضران در مراسم از اینکه «برند اربل» سفیرسابق این کشور در ایران دعوت شرکت در این کنسرت  را قبول نموده اند ، تشکر و قدردانی کرد.

وی سپس افزود: این مراسم در راستای تحکیم روابط فرهنگی دو کشور آلمان و ایران برگزار می‏گردد.

گالاس با اشاره به امضای تفاهم فرهنگی میان مسئولان شهرداری وایمار و شیراز گفت: این دو شهر به عنوان دو کانون تاریخی ادب و فرهنگ، پیوند خواهر‌خواندگی بسته‌اند و امسال در چهارچوب برنامه‌های "فستیوال دیوان شرقی- غربی وایمار"  برنامه‌ی  اجرای کنسرت موسیقی ایرانی - آلمانی به مناسبت نوروز 1393 اجرا خواهد شد.

گالاس سپس به پروژه سفر گروه هنرمندان آلمانی به ایران در سال گذشته اشاره نمود و افزود: برنامه های اجرا شده توسط گروه چهار نفره کنسرت موسیقی کلاسیک المان به مناسبت بزرگداشت حافظ در شیراز و تهران با استقبال بسیار روبرو گردید و در تلاش است برنامه مشابه‏ای را در شهریور ماه امسال با گروه چهار نفره کنسرت موسیقی کلاسیک آلمان در شهرهای کرمانشاه، همدان، شیراز، اصفهان، یزد و تهران برگزار نماید.

سپس دکتر «برند اربل» سفیر سابق آلمان در ایران به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در آغاز سخنان خود اظهار داشت: معمولا آمدن فصل بهار برای ایرانی ها با نام نوروز قرین است جشنی که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای همسایه ایران هم جشن گرفته می شود. اما فارغ از کشورهایی که نوروز عید ملی شان است در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز مراسمی برای رسیدن فصل بهار دارند. در اروپای مرکزی و جنوبی میتوانیم شاهد جشنهای بهاری باشیم. شباهت این رسوم با چهارشنبه سوری، سیزده به در و مراسم نوروز بسیار جالب توجه است.

در ادامه سفیر سابق آلمان در تهران افزود: ايران از جمله کشور هايي است که از تنوع قومي در ساختار جمعيتي برخوردار است و جزء معدود کشورهايي است که اقوام مختلف همگي بومي اين سرزمين اند و ذاتا به ايران و سرزمين خود دلبستگي و تعلق خاطر دارند.

وی سپس به جایگاه ایرانیان در کشور آلمان اشاره نمود و افزود: ایرانیان مقیم آلمان از معدود جوامعی هستندکه از جایگاه و شان بالایی برخوردار هستند. آمارها نشان می دهند که حداقل 750 نفر از متخصصان و پزشکان ایران در آلمان از نخبگان و برترین افراد در رشته های خود محسوب می گردند و  بعضاً روسای مراکز تحقیقاتی و بیمارستانی هستند.

 برند اربل سپس یادآور فرهنگ غنی ایرانیان و خدمات عظیمی که مردم ایران به تاریخ و تمدن بشری طی 2500 سال نموده اند، گردید و اظهارداشت: گوته یکی از مهمترین چهره هایی است که در جهت نزدیکی تعاملات فرهنگی دو ملت ایران و آلمان به پا خواست. وی مشتاق شناخت سایر فرهنگ ها بود و در همین راه بود که با فرهنگ و ادبیات ایران زمین و حافظ آشنا شد و آثاری بی‏همتا خلق نمود.

سفیر سابق آلمان، گوته و حافظ را چشمه های جوشان ادبیات و فرهنگ ایران و آلمان خواند و با اشاره به بنای یادبود «وایمار» که به عنوان نماد گفتگوی میان فرهنگ دو کشور پرده برداری شد، گفت: ما مایلیم این گفتگو و ارتباط با توجه به فضای جدید سیاسی گسترده تر شده و ادامه یابد.

برند اربل حضور در ایران را بهترین دوران خدمت خود خواند و گفت: تصویری که مطبوعات و رسانه های دنیا از ایران منعکس می کنند با تصویری که در ایران وجود دارد، متفاوت است و باید تلاش گردد تا تصویری واقعی از ایران به دنیا منتقل شود.

پس از سخنان سفیر سابق آلمان در تهران گروه سه نفره موسیقی کلاسیک آلمان به اجرای برنامه‏های هنری خود پرداختند. در این برنامه قطعاتی از موسیقیدانان بزرگ جهان همانند «هنری کوول» ، «روبرت شومان»، «ریچارد اشتراس» و نیز هنرمند معاصر ایرانی « بهزاد رنجبران»  با هنرنمایی «دورن دینگلنگر» ويولون ـ «يوليان ريم» پيانو (برنده جايزه Echo در سال 2012 ) ـ  و «ماریا هوفنر» داربوکا، اجرا گردید که با تشویق حاضران در مراسم همراه بود.

پایان بخش این برنامه اجرای موسیقی سرود «وطنم، وطنم» توسط این گروه هنری بود.  

شایان ذکر است "فستیوال دیوان شرقی- غربی وایمار" که با کمک وزارت خارجه آلمان و بعضاً با حمایت برخی از نهاد های  ایران در شهر وایمار برگزار می گردد، در راستای تعامل و نزدیکی با "دنیای مشرق زمین" هر ساله میزبان فرهنگ کشوری از "جهان اسلام" است.

برگزاری مراسم فرهنگی و هنری  به مناسبت های مختلف به منظور برداشتن گام‌هایی عملی در نزدیکی بیشتر و درک متقابل فرهنگ‌هاست. در این راستا قرار است هرساله روز ۱۲ اکتبر برابر ۲۰ مهر ماه روز بزرگداشت حافظ در شهر وایمار گرامی داشته شود.


١٢:٥١ - شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٣    /    شماره : ٦١٠٣٢٦    /    تعداد نمایش : ٥٩١٢خروج
اخبار مرتبط
 اجرای ویژه برنامه‎‌های نوروزی در آلمان (خبر)
 دوازدهمین سال برگزاری برنامه نوروز مشترک در آلمان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن مشترک نوروز یازده کشور در برلین (خبر)
 کتاب «قرآن را کشف کنید» منتشر شد (خبر)
 بررسی تطبیقی دیپلماسی فرهنگی و اقتصاد صنعت هنر در آلمان (خبر)
 تاریخ و فرهنگ ایران یکی از با ارزش‌ترین‌ فرهنگ‌های جهان است (خبر)
 برگزاری کنفرانس «مطالعات اسلامی شیعی» در برلین (خبر)
 برگزاری دوره‌های مجازی آموزش زبان فارسی در آلمان (خبر)
 کتاب «تاریخ اسلامی» در آلمان منتشر شد (خبر)
 جمع‌آوری خاطرات و تجربیات شهروندان از حکومت کمونیستی آلمان شرقی (خبر)
 پیوست‌های اقتصادی دیپلماسی فرهنگی آلمان در کامرون (خبر)
 روزشماری اهالی ادبیات برای برگزاری جشنواره پاییز ادبی در گوتینگن (خبر)
 گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان (خبر)
 اتریش و آلمان؛ از تاریخ مشترک تا همکاری‌های فرهنگی و آموزشی (خبر)
 مساجد آلمان میزبان غیرمسلمانان شدند (خبر)
 کارگاه بین‌المللی ترجمه قرآن در دانشگاه «فرایبورگ» آلمان (خبر)
 گردهمایی رهبران دینی جهان در «لینداو» آلمان (خبر)
 کتاب «سلفی‌گری» در آلمان منتشر شد (خبر)
 موزه کتاب در آلمان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های تخصصی در جهان است (خبر)
 اجرای برنامه فرهنگی «با خانواده تا بهشت» در آلمان (خبر)
 شرح حدیثی از پیامبر اکرم(ص) در «هرمونوتیک حدیث» (خبر)
 ۱۰۱ حدیث پیامبر(ص) برای زندگی روزمره در آلمان منتشر شد (خبر)
 ويژه برنامه فرهنگی «بوي بهشت» در آلمان (خبر)
 کتاب «دیوانه خانه آزادی» منتشر می‌شود (خبر)
 همکاری و تعاملات مراکز دانشگاهی و دینی ایران و کلیساهای آلمان (خبر)
 برنامه «سفری به سرزمین امام مهربانی» در برلین (خبر)
 برگزاری ویژه برنامه «مدرنیته در نگاه ماکس وبر آیا سکولاریزم پایان راه است؟» در آلمان (خبر)
 برگزاری ویژه برنامه «ملاصدرا، گوهری درخشان در آسمان فلسفه و عرفان» در آلمان (خبر)
 كتاب «کار اجتماعی با مسلمانان» منتشر شد (خبر)
 ويژه برنامه فرهنگي «جرعه‌ای از شهد عشق» در آلمان برگزار شد (خبر)
 برگزاری مسابقه «عطر رضوی» در آلمان (خبر)
 کتاب «قطره‌ای از اقیانوس» در آلمان منتشر شد (خبر)
 زنان مسلمان و نقش‌آفرینی در جامعه آلمان (خبر)
 راه‌اندازی سایت ثبت شکایات اسلام‌هراسی در آلمان (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در آلمان (خبر)
 اجرای برنامه فرهنگی «شاهنامه خوانی و نقالی» در آلمان (خبر)
 دومین سمینار شیعه شناسی برگزار می‌شود (خبر)
 وبینار «اندیشه‌های امام خمینی(ره) و عصر ما» در آلمان برگزار شد (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و معنویت گرایی در جوانان» در آلمان (خبر)
 ۴۵ درصد از شهروندان آلمان معتقدند اسلام، جایی در این کشور ندارد (خبر)
 کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد (خبر)
 بازتاب فیلم و هنرهای نمایشی ایران در جامعه آلمان (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه «بزرگداشت امام خمینی(ره)» به زبان آلمانی (خبر)
 برگزاری وبینار «پایداری فرهنگی در عصر فردا» در آلمان (خبر)
 تجلیل از برگزیدگان مسابقه عکاسی جلوه‌های نوروزی در هرات (خبر)
 ضرورت همفکری و همیاری در مسیر ترجمه قرآن کریم (خبر)
 جاذبه‌های باستانی و تاریخی ایران ذائقه گردشگران آلمانی را تأمین می‌کند (خبر)
 وبینار قرآن در فرهنگ و زبان و آلمانی (خبر)
 «داستان پیامبران در قرآن» در بازار نشر آلمان (خبر)
 اعتراض مسلمانان آلمان به توقف پروژه ساخت مسجد (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و آلمان از دریچه نگاه خود و دیگری بررسی شد (خبر)
 سرمایه‌گذاری‌های آلمان در پرو برای گسترش قدرت نرم ژرمن‌ها (خبر)
 انتشار نسخه دیجیتال تقویم بین‌ ادیان در آلمان (خبر)
 انتشار کتاب «دفتر عشق» به زبان آلمانی (خبر)
 هشدار رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان درباره تعطیلی دائمی مساجد/ خبرگزاری مهر (خبر)
 آماده همكاری با ايران در حوزه فیلم و سينما هستيم (خبر)
 ترجمه آلمانی کتاب «سفر به ایران، سرزمینی غیر بومی» منتشر شد (خبر)
 انتشار مقاله «نوروز؛ مدرسه‌ای برای آموزش وحدت، دیپلماسی فرهنگی و بهسازی» در اوگاندا (خبر)
 فصلنامه «ایران‌شناسی» با حال و هوای نوروزی/ خبرگزاری ایسنا (خبر)
 تقدیر از نویسنده آلمانی برگزیده کتاب سال/ خبرگزاری ایسنا (خبر)
 انتشار پیام نوروزی مقام معظم رهبری در اوگاندا (خبر)
 بررسی نگاهی به سینمای ایران؛ حقیقت و معنویت در سینمای ایران (خبر)
 کتاب نویسنده آلمانی زبان برگزیده جایزه کتاب سال ایران شد (خبر)
 ویژه برنامه نوروزی «بهار ایرانی و شوق کتابخوانی» در پاریس (خبر)
 تبریک نوروزی فارسی‌آموزان یونانی به ملت ایران (خبر)
 ویژه برنامه نوروزی «گلگشتی در زبان فارسی» در پاریس (خبر)
 گرامیداشت دو عید نیمه شعبان و نوروز در اوگاندا (خبر)
 تبریک نوروزی فارسی‌آموزان هندی به ملت ایران (خبر)
 دیدار نوروزی ایرانیان در قرقیزستان (خبر)
 آیین نوروزی 1400 در گرجستان (خبر)
 ویژه برنامه نوروزی «بزرگداشت فردوسی و شاهنامه خوانی» در پاریس (خبر)
 گرامیداشت نوروز در قاب «نسیم بهار» در لبنان (خبر)
 تبریک عید نوروز به ایرانیان توسط دانشجویان زبان فارسی بنگلادش (خبر)
 دومین نوروز کرونایی در قرقیزستان؛ در پایتخت خبری از جشن نبود (خبر)
 ویژه برنامه «شما هم به نوروز دعوت هستید...» در پاریس (خبر)
 جشن نوروز در پکن (خبر)
 معرفی آیین نوروزی در تانزانیا (خبر)
 اجرای ویژه برنامه نوروزی «خوشنویسی، شعر و نوروز» در پاریس (خبر)
 وبینار «معرفی نوروز ایرانی» در ژاپن برگزار شد (خبر)
 درخشش غرفه فرهنگی ایران در جشنواره بین‌المللی نوروز در پاکستان (خبر)
 بازیگر یونانی «سلمان فارسی» نوروز را به زبان فارسی تبریک گفت (خبر)
 آیین پرچم گشایی حضرت علی(ع) از سنت‌های نوروزی پاراچناری‌هاست (خبر)
 اجرای ویژه برنامه‌های نوروزی سال 1400 در فرانسه (خبر)
 مقاله «نوروز و سال نو در ایران» در تانزانیا منتشر شد (خبر)
 مقاله «نوروز و سال نو در ایران» در تانزانیا منتشر شد (خبر)
 پیام تبریک انجمن روزنامه نگاران اوگاندا به مناسبت عید نوروز (خبر)
 نوروز «عالم افروز» در پاکستان و حکایت «ایران کوچک» (خبر)
 نماهنگ پیام تبریک نوروزی ژاپنی‌ها به ملت ایران منتشر شد (خبر)
 نوروز؛ طلوع سال جدید ایرانی (خبر)
 همنوازی نوروزی هنرمندان چینی و ایرانی (خبر)
 دیدار نوروزی هموطنان ایرانی در فیلیپین (خبر)
 جشن نوروز در مقر سازمان همکاری شانگهای در پکن (خبر)
 برگزاری جشنواره نوروز 1400 در فضای مجازی (خبر)
 برگزاری مراسم نوروز در یونان (خبر)
 اکران نوروزی فیلم سینمایی بادیگارد در بانکوک (خبر)
 جشنواره نوروزی موسیقی سنتی ایرانی (خبر)
 نوروز ؛ سال نو ایرانی و جشنی سه هزاره ساله (خبر)
 برپایی جشنواره نوروز در هند (خبر)
 برگزاری جشنواره نوروز 1400 در فضای مجازی (روز سوم) (خبر)
 انتشار مقاله نوروزی رایزنی فرهنگی کشورمان در هند (خبر)
 سفره هفت سین نوروزی در دانشگاه لکنهوی هند گسترده شد (خبر)
 انعکاس پیامِ نوروزیِ سالِ 1400 مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در رسانه‌های اوگاندا (خبر)
 جشن نوروز در دانشگاه روسی - ارمنی ایروان (خبر)
 جشنواره بزرگ نوروز و سونکران تایلند در بانکوک برگزار شد (خبر)
 برگزاری جشن نوروز 1400 و نمایشگاه عکس ايران در بغداد (خبر)
 برگزاری جشن نوروز و ارسال پیام تبریک رایزن فرهنگی ايران به شخصیت‌های افغانستانی (خبر)
 برگزاری جشن مجازی نوروزی در اسپانیا (خبر)
 نوروز در روسیه (خبر)
 رونمایی از کتاب «آداب و سنن عید نوروز در ایران» در نخجوان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه سه بُعدی «نوروز ایرانی، میراث جهانی» در صربستان (خبر)
 گردهمایی استادان و ‌فارسی‌آموزان کویته در نوروز (خبر)
 فعال فرهنگی و مبلغ شیعه در اوگاندا فرارسیدن نوروز را تبریک گفت (خبر)
 مراسم مجازی «نسیم نوروز» در لبنان برگزار می‌شود (خبر)
 جشن نوروز در دانشگاه روسی - ارمنی ایروان برگزارشد (خبر)
 نمایش مستند جهان نوروز در شبکه آشام (خبر)
 اکران دو کلیپ به مناسبت نوروز در بمبئی (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز باستان در باکو (خبر)
 مقاله «نوروز حلقه وصل انسان و طبيعت» منتشر شد (خبر)
 جشن عید نوروز در عشق‌آباد (خبر)
 برگزاری جشنواره نوروز 1400 در فضای مجازی (خبر)
 برپایی جشن نوروز در کردستان عراق (خبر)
 فارسی آموزان مدرسه کارپی ارمنستان به پیشواز نوروز رفتند (خبر)
 جشن نوروز در چین برگزار شد (خبر)
 نوروز در «پنجره‌ای بسوی ایران» معرفی شد (خبر)
 نوروز در فدراسیون روسیه (خبر)
 نوروز در ایران و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با دیگر کشورها (خبر)
 جشن بزرگ نوروز در افغانستان با هفت میوه (خبر)
 نمايشگاه مشترك نوروز در استان آخال تركمنستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری نمایشگاه مجازی عکس و پوستر نوروز در بمبئی (خبر)
 روز بين‌المللي نوروز در دفتر نمايندگي سازمان ملل در عشق‌آباد (خبر)
 ویژه نامه نوروز در یونان منتشر شد (خبر)
 ترجمه و انتشار کتاب «آداب و سنن عید نوروز در ایران» (خبر)
 شماره 273 نشریه «اکو آو اسلام» ویژه نوروز 1400 منتشر شد (خبر)
 نمایشگاه مجازی سه بُعدی نوروز 1400 در پیشاور برپا شد (خبر)
 گردهمایی نوروزی در هرات افغانستان (خبر)
 ميزگرد «نوروز در فرهنگ و ادبيات ايران و آذربايجان» در باکو (خبر)
 جشن نوروزی در اربیل عراق برگزار می‌شود/ خبرگزاری شبستان (خبر)
 علاقه جوانان پاکستانی به ایران اسلامی/ نمایشگاه فرهنگی نوروز برپا می‌شود (خبر)
 همایش «ظرفیت‌های فرهنگی - اجتماعی حوزه تمدنی نوروز» برگزار می‌شود (خبر)
 جشنواره فرهنگی و ادبی نوروز برگزار می‌شود (خبر)
 ترجمه آلمانی کتاب «من زنده‌ام» منتشر شد/ خبرگزاری ایسنا (خبر)
 نمایش مستند «جهان نوروز» در اتیوپی (خبر)
 ترجمه آلمانی کتاب «من زنده‌ام» منتشر شد (خبر)
 نوروز؛ ظرفیتی فرهنگی برای ارتباط با دنیا (خبر)
 آلمان؛ کشوری با نظام سانسور بسیار دقیق برای بازی‌های دیجیتال/ خبرگزاری مهر (خبر)
 کنفرانس مجازی «جهان پس از کرونا و اثرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن» (خبر)
 نگاهی به عملکرد بزرگ‌ترین کمپین مسلمانان آلمان برای بحران کرونا/ خبرگزاری مهر (خبر)
 از نظرسنجی تا تأثیر پاندمی کرونا بر تحول دیجیتالی جهان (خبر)
 تاثیر مهاجران در زبان/واژگان اسلامی، انگلیسی و آلمانی میان روس‌ها/ خبرگزاری مهر (خبر)
 برگزاری وبینار «حافظ، بر فراز قله ادبیات گوته» در آلمان (خبر)
 کرونا و برنامه‌هایی که به مناسبت نوروز ۹۹ اجرا شدند (خبر)
 کرونا و برنامه‌هایی که به مناسبت نوروز ۹۹ اجرا شدند/ خبرگزاری مهر (خبر)
  سنگ بنای ساخت یک مسجد در آلمان گذاشته شد/ خبرگزاری شبستان (خبر)
 ترجمه آلمانی «حکمت‌نامه عیسی(ع)» منتشر شد (خبر)
 ترجمه آلمانی «حکمت‌نامه عیسی(ع)» منتشر شد/ خبرگزاری ایکنا (خبر)
 موسسات فرهنگی آلمان مصر را تسخیر کرده‌اند/ خبرگزاری مهر (خبر)
 موزه تاریخ طبیعی اشترالزوند تبدیل به موزه دریایی آلمان شد/ خبرگزاری مهر (خبر)
 سرمایه‌گذاری فرهنگی هنگفت آلمان در افغانستان/نخبگانی که جذب شدند/ خبرگزاری مهر (خبر)
 آلمان مجازات‌های تولید محتوای مجرمانه در فضای مجازی را تشدید کرد/ خبرگزاری مهر (خبر)
 بزرگداشت هفته مقابله با نژادپرستی علیه مسلمانان در آلمان/ایکنا (خبر)
 گزارشی از هفته مقابله با نژادپرستی علیه مسلمانان در آلمان/رسا (خبر)
 وقتی اقبال لاهوری باعث شد همه راه‌ها به آلمان ختم شود!/خبرگزاری مهر (خبر)
 اسلام‌هراسی؛ هویت‌سازی جعلی از اسلام و مسلمانان/ خبرگزاري ايكنا (خبر)
 انتشار کتاب «آنچه سفید‌پوستان نمی‌خواهند درباره نژادپرستی بشنوند» در آلمان/خبرگزاری رسا (خبر)
  انتقاد نویسنده آلمانی از برخورد کشورهای غربی با اسلام/ خبرگزاری رسا (خبر)
 موسیقی بدون توقف» در آلمان/ موسیقی فارس (خبر)
 نگاهی به روابط گسترده فرهنگی و پژوهشی میان آلمان و روسیه/ خبرگزاری رسا (خبر)
 کتاب «تاریخ جده» در آلمان منتشر شد/ خبرگزاری تقریب (خبر)
 نگاه مردم، سیاستمداران و رسانه‌های آلمان به نژادپرستی در آمریکا/ خبرگزاری مهر (خبر)
 انتشار کتاب «تاریخ جده» در آلمان/ خبرگزاری رسا (خبر)
 اکثر آلمانی‌ها به روزه گرفتن اعتقاد دارند/خبرگزاری رسا (خبر)
 نگاه مردم، سیاستمداران و رسانه های آلمان به نژادپرستی در آمریکا/خبرگزاری رسا (خبر)
 آیا مسلمانان را جزیی از ملت آلمان به حساب می‌آورند؟/ خبرگزاري مهر (خبر)
 انتشار کتاب «تاریخ جده» در آلمان/ خبرگزاري رسا (خبر)
 علل نژادپرستی علیه مسلمانان در آلمان کتاب شد (خبر)
 تبریک شهردار «وایمار» آلمان به مناسبت روز شیراز (خبر)
 آنچه سیاستمداران غربی در شرق انجام می‌دهد؟/فهم روابط ایران و غرب (خبر)
 روزنامه بیلد؛ از مخالفت با جنبش دانشجویی تا تحریف اخبار پناهجویان (خبر)
 بررسی محتوای کتاب‌های آلمانی در حوزه کودک و نوجوان (خبر)
 کرونا و اعتراض جوامع مذهبی آلمان به تداوم تعطیلی (خبر)
 «وطن شما کابوس ماست»؛ روایت‌هایی هولناک از نژادپرستی (خبر)
 اطلاعات ضروری درباره کرونا برای فارسی‌زبانان هامبورگ (خبر)
 انتشار هفته‌نامه آلمانی زبان در فضای مجازی (خبر)
 یک موزه خشن با بازدیدکنندگان نوجوان (خبر)
 سرنوشت بازماندگان «شنگال» برای سیاستمداران جهان اهمیتی نداشته است (خبر)
 بیست‌وهفتمین کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان برگزار می‌شود (خبر)
 از فرضیات تا واقعیت آغاز فرایند کاهش محدودیت‌های اجتماعی در آلمان (خبر)
 نگاهی به زندگی بی‌خانمان‌های آلمان در بحبوحه شیوع کرونا (خبر)
 انتشار کتاب «هانا، قهرمان ما» به زبان آلمانی (خبر)
 انتقاد نویسنده آلمانی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران (خبر)
 لغو تمام آئین‌های عبادی به دلیل کرونا (خبر)
 محقق آلمانی تاریخ نبوت از دیدگاه قرآن را بررسی کرد (خبر)
 از آرزوی عافیت و سلامتی در شب عید برای مسلمانان تا زیارت سلطان میرعبدالواحد در نوروز (خبر)
 اطلاعات مفید درباره بیماری کرونا به زبان فارسی (خبر)
 مقابله با کرونا؛ بزرگ‌ترین چالش دولت آلمان در ۷۰ سال گذشته (خبر)
 سفر مجازی به ده موزه آلمان (خبر)
 انعکاس خبری عفو زندانیان و پیام نوروزی رهبری در رسانه‌های تایلندی (خبر)
 آیین‌های نوروزی در قرقیزستان/ بازگشت جاودانه به سنت پس از شوروی (خبر)
 جشن نوروز باستانی/ «نوروز ـ روز نو» (خبر)
 جشن عید مبعث و عید نوروز در کویته (خبر)
 بازتاب انتشار کتاب‌های «عمو نوروز»، «موش سر به هوا» و «آسمان و پرنده‌ها» (خبر)
خبرهاي مهم
روز افسران سپاه پیشرفت کشور/ کرونا و آشنایی والدین با مشقت معلمی
وحدت مسلمانان؛ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی
ترجمه ژاپنی کتاب «داستان راستان» منتشر می‌شود
تایلندی‌‌ها به تماشای «به وقت شام» نشستند
تعاملات علمی و فرهنگی ایران و گرجستان توسعه یابد
کتاب «رسول مولتان» تندیس جشنواره ملی ترجمان فتح را دریافت کرد
جنگ امروز، جنگ روایت‌ها است/ لزوم توجه به ذائقه مخاطب در کارهای ترجمه
نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مسلمانان برای وحدت امت اسلامی تلاش کنند
رايزنان فرهنگي ايران می‌توانند به مثابه قرارگاه مردمی برای توسعه گردشگری باشند
نمادی برای قرن جدید در شهرهای جهانی ساخته شود
توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.