English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهي به جایگاه مساجد در سیرالئون

مهاجرین مسلمان قبایل سوسو، فولانی و مدینگو که عمدتا تاجر بودند در اوایل قرن هجدهم از طریق فوتا جالو در گینه کوناکری وارد سیرالئون شده و اقدام به تاسیس  مسجد نمودند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،مهاجرین مسلمان قبایل سوسو ، فولانی و مدینگو که عمدتا تاجر بودند در اوایل قرن هیجدهم از طریق فوتا جالو در گینه کوناکری وارد سیرالئون شده و اقدام تاسیس  مساجد ، نماز خانه و مدارس بومی آموزش زبان عربی و تعلیمات دینی برای اقوام و خانواده های خود نموده اند تا  آموزش قرآن ، احادیث نبوی و معارف اسلامی را دراین کشور ترویج نمایند .

مسجد فولاتاون قدیمی ترین مسجد سیرالئون ( 1882) میلادی  

اولین مسجد سیرالئون تحت عنوان " جمیع السلام " در منطقه فولاتاون فریتاون در سال 1882 میلادی ساخته شد . امروزه بیش از یکصد مسجد با معماری های اسلامی مختلف در فریتاون و بیش از یکصد هشتاد مسجد کوچک و بزرگ فعال در شهرستان های این کشور فعال هستند .

مساجد سیرالئون که در محل جمیئول نامیده می شود در زمینه های ذیل فعالیت دارند :

1- مکان اقامه نمازهای یومیه و جمعه  .

2- مکان بحث راجع به مسائل جامعه ، حل اختلاف ، آشتی نمودن زن و مرد و... .

3- درحاشیه مساجد اتاق هائی جهت کلاس های آموزش قرآن مجید و عقاید اسلامی برای کودکان ، نوجوانان و بزرگتر ها ساخته شده است . در این کلاس ها که در محل " کرانتا " گفته می شود قرآن و عقاید اسلامی به شیوه های سنتی بر روی لوحه هائی از تخته تدریس می شود .

4- اجرای مراسم  عقد و طلاق عروسی .

5- محل تشریفات تشییع جنازه شخصیت های مهم و روسای قبائل .

نحوه ساخت مساجد در سیرالئون :

اکثر مساجد در سیرالئون توسط شخص و یا جمعی از ثروتمندان محلی و بعضا با دریافت کمک های خارجی ساخته می شود . برخی از قدیمی ترین مساجد بزرگ و زیبا توسط  شخص متمول خارجی ساخته شده است .

با این همه اخیرا برخی کشورهای عربی با عنوان سازمان های مختلف اسلامی با هدف تبلیغ نوع مذهب خود ، انتصاب امام جماعت و با اعمال شرایط خاصی برای هیات امناء و نمازگزاران اقدام به ساخت مساجد زیادی در این کشور نموده اند . وهابیت و فرقه احمدیه از جمله این موارد هستند .

دراین میان تعدادی مساجد در سیرالئون وجود دارد که با حمایت های جمهوری اسلامی ایران و لبنانی های مقیم ساخته شده و امام های جماعت آن ها از فارغ التحصیلان حوزه های علمیه قم و دمشق هستند .

مساجد مرکزی فریتاون به امامت شیخ احمد تیجان سیلاه ،  الحسنین (ع) شهرستان بو به امامت شیخ محمد نایله و خلیفه کویاته  و فتح شهرستان مکینی به امامت شیح بوکاسارا کامارا از آن جمله هستند . بدون استثناء محل اقامه نمازبانوان  در همه مساجد سیرالئون در بخشی جداگانه ای و پشت سر محل اقامه نماز مردها ساخته می شود .

شیوه های شناسائی و نامگذاری مسجد در سیرالئون :

اکثر مساجد امروز سیرالئون به شیوه معماری اسلامی با مناره های بزرگ چهارگانه ، گنبدی و با صحن وسیعی برای نماز خواندن و با تقلید از معماری اولین مسجد اسلام در مدینه ساخته می شوند .

با این همه برخی مساجد به ویژه در شهرستان ها و مناطق روستائی با دیوارهای خشت  ،  گل  و حلب آهنی موجدارکه در محل  " مسجد حلبی  " گفته می شود ساخته شده است .

اغلب مساجد بزرگ فریتاون و شهرستان ها  توسط بزرگان قبایل که در ساخت آن ها نقش عمده ای داشته اند به نام قبیله خود نامگذاری می شوند . مسجد مرکزی تمنی ، مسجد مرکزی مندی ، مسجد مرکزی فولا ، مسجد مرکزی لیمبا و... از آن جمله هستند .

با این وجود امروزه سازندگان مساجد جدید فارغ از تفکرات قبیله ای نام مبارک پیامبر اعظم (ص) ، اهل البیت (ع) و اسامی شخصیت های مشهور اسلامی را برای مساجد خود می نهند . مساجد رسول اعظم (ص) در شهرهای فریتاون و بو، الحسنین (ع) در بو ، امام حسین (ع) در فریتاون ، امام علی بن ابی طالب (ع) در بو ، سلام ، بیت عتیق ، جامه السلام  ، فتح ، ابوبکر ، عمر خطاب و...  در شهرستان های مختلف از آن جمله هستند .

فرقه احمدیه تمام مساجد تحت پوشش خود را در سیرالئون " مسجد احمدیه " نامگذاری می نماید .  

شیوه تعیین قبله مساجد سیرالئون :

تعیین جهت قبله در تمام مساجد سیرالئون بدون توجه به شیوه های علمی  و استفاده از قبله نما  بر اساس " شرق و طلوع خورشید " در این کشور می باشد .  لذا محراب همه مساجد سیرالئون اعم از جدید و قدیم  روی به شرق این کشور ساخته می شوند .

مساجد سیرالئون و مسائل فرهنگی :

فرهنگ بومی سیرالئون از اندیشه های فرهنگ مهاجرین مسلمان که دراوایل قرن هیجده میلادی به این کشور آمده اند گرفته شده است . لذا این فرهنگ کمی با فرهنگ اصیل اسلامی متفاوت می باشد . مضافا اینکه اشکال فرهنگی مخصوصی آمیخته با آنیمیست و غیر دینی در سیرالئون تحت عنوان انجمن های سری که با فرهنگ اسلامی مغایرت دارد موجود می باشد . برخی از این انجمن های سری از نیجریه  وارد این کشور اسلامی شده است .

با این همه امروزه مواضع مساجد سیرالئون علیه فعالیت های انجمن های سری بوده  و امام ها اعضای مساجد خود را به رعایت اصول اخلاقی ، اعتقادات اصیل

اسلامی  و دوری از فرهنگ بومی انجمن های مذکور که با خرافات آمیخته شده و بعضا به فعالیت های خود صبغه دینی می دهند ، تشویق می نمایند .

مساجد سیرالئون و فعالیت های سیاسی :

ازدیدگاه سنتی سیرالئونی ها مسجد بطور رسمی مکان معنوی و اسلامی برای اقامه نمازهای یومیه و فعالیت های دینی می باشد . لذا اعضای مساجد از مسجد برای امور سیاسی و دولتی استفاده نمی نمایند .

   امروزه با ارتقاء سطح آگاهی سیاسی مسلمان ها بطور نسبی در برخی مساجد مسائل سیاسی که مربوط به مشکلات جامعه باشد مورد بحث قرار می گیرد . مضافا اینکه امروزه امام جماعت واعضای تعدادی از مساجد سیرالئون با حفظ سمت می توانند سیاستمدار ، معلم و ... بوده و در هر شغلی که منجر به توسعه جامعه باشد شرکت نمایند . با این همه به خاطر نا آگاه بودن آحاد مسلمانان نسبت به نیات سیاستمداران هدفمند و فرصت طلب مسیحی بویژه در ایام انتخابات برخی مساجد از سوی احزاب سیاسی مورد سوء استفاده قرار می گیرند .

مساجد سیرالئون و مسائل بین المللی :

متاسفانه اغلب امام های سیرالئون علی رغم داشتن آشنائی به تفسیر ظاهری قرآن و احادیث نبوی (ص)  به  خاطر فقر شدید  اطلاعاتی  روز  و عدم توانائی آن ها دریافتن مصادق آیات و روایات و بسط آن ها به مشکلات امروز جهان اسلام  نسبت به اوضاع جهانی شناخت بسیار کمی داشته و در برابر توطئه های دشمنان اسلام  تنها به ابراز تاسف خصوصی بسنده می کنند  .

اکثر امام ها تاریخ اسلام  و توطئه های مشرکین و منافقین علیه پیامبر اکرم و اهل البیت معصوم (ع) ایشان را به خوبی نمی دانند . از این روی نسبت به اوضاع جهان اسلام و توطئه های دشمنان مسلمین موضع خاصی اتخاد نمی نمایند . آن ها نمی دانند که آنچه امروز اتفاق می افتند تکرار تاریخ صدر اسلام به شکل نوین آن می باشد .

برخی امام های قدیمی تر که از مشروعیت و مقبولیت ویژه ای برخوردار هستند و حاضر نیستند جای خود را به امام های جوان تر و آگاه تر بدهند هنوز براین باور هستند که امام ها تنها رهبران روحانی و معنوی در جامعه هستند و نباید در امور سیاسی داخلی و بین المللی وارد شوند .

نحوه تعیین امام جماعت در سیرالئون :

امام های جماعت مساجد سیرالئون با معرفی و توصیه  " شورای ریش سفیدان"  هر محله به "  شورای امام ها " تعیین می گردد . شورای امام ها بعد از بررسی و واجد الشرایط بودن فرد معرفی شده مراتب را تصویب و وی را به عنوان امام جماعت مسجد معرفی می نماید . یکی از شرایط شورای امام ها این است که مسجد مورد نطر باید قبلا به ثبت رسیده باشد .

   در تعیین اغلب امام های مساجد بزرگ سیرالئون سن امام  و مباشرت داشتن بر انجام نمازهای یومیه و جمعه شرط اساسی در تعیین رسمی به امامت می باشد.  با این حال  روحانی تحصیلکرده جوان بودن که تازه به کشور خود برگشته ، کیفیت اطلاعات اسلامی وی ، داشتن مشروعیت اخلاقی  ،  فصاحت  و دارا بودن نفوذ محلی از جمله شرایط  احراز امامت  مسجد  از نظر شورای امام های سیرالئون می باشد .

وضعیت اقتصادی وتامین نیازهای معیشتی امام ها در سیرالئون :

امام ها در جامعه دینی سیرالئون مورد احترام بوده و به عنوان الگوی انسان با سعادت شناخته می شود . سیرالئونی ها امام های جماعت را معلم های پیر و جوان خود می دانند .

 با این حال امام ها که عمدتا از وضعیت مالی اسفناکی برخوردار هستند جهت امور معیشتی خود از سوی هیچ نهاد مردمی و دولتی مقرری دریافت نمی نمایند. زندگی روزمره امام های سیرالئون بر اساس هدایا ، زکات فطر و کمک های ناچیز اشخاص و برخی سازمان های غیر دولتی داخلی و خارجی بنا شده است .

 مضافا اینکه در پایان مراسم نمازهای یومیه، جمعه ، اعیاد فطر و قربان ، مراسم لیالی قدر و... بخشی ازمبالغ جمع آوری شده به امام مسجد اهداء می گردد. 

ضمن اینکه برخی ازامام ها نیازهای زندگی خود را از طریق خرید و فروش ، کشاورزی ، مراسم عقد  ازدواج ، مراسم نامگذاری نوزادها  و اجرای سخنرانی در مساجد دیگر تامین می نمایند .

براي مشاهده گزارش تصويري اينجا را كليك كنيد.


١٩:٥٩ - 1392/08/08    /    شماره : ٦٠٤٠٨٤    /    تعداد نمایش : ١٨٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایش سریال «امام علی(ع)» در سیرالئون (خبر)
 آموزش قرآن کریم در سیرالئون (خبر)
 اردوی آموزشی دانشجویان مسلمان سيرالئون برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن ماه رمضان در سيرالئون (خبر)
 دوره دانش‌افزایی ائمه جمعه و جماعات سيرالئون پايان يافت (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران از رادیو SLBC سیرالئون (خبر)
 برگزاری همایش نقش رهبران دینی در رعایت اخلاق و در سيرالئون (خبر)
 همايش «جمهوری اسلامی ایران؛ 39 سال مقاومت و تلاش» در سيرالئون (خبر)
  بازدید رايزن فرهنگي ايران از مدارس امام صادق (ع) و شهيد بهشتي در سيرالئون (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سیرالئون» (خبر)
 آغاز پخش سریال  «ولایت عشق» در سیرالئون (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با وزیر فرهنگ و توریسم سیرالئون (خبر)
 برگزاري همايش « محمد(ص) پیامبر وحدت و بیداری» در سيرالئون (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با شخصيت‌‌هاي دانشگاهي سيرالئون (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در سيرالئون با شیخ تیجان سیلا (خبر)
 برگزاري همایش شیرخوارگان حسيني در سیرالئون (خبر)
 نمايشگاه قرآن در آينه هنر در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار عفاف و حجاب در سيرالئون (خبر)
 مجری شیعه رادیو قرآن سیرالئون درگذشت (خبر)
 حال و هواي سيرالئون در روزهاي سوگ براي جانباختگان منا (خبر)
 تبيين جايگاه عيد قربان در راديو کالچار سيرالئون (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن كريم در سيرالئون (خبر)
 همايش «فلسطین در آئینه حقوق بشر» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همایش «پیامبر صلح و دوستی و خاندان هدایت (ع)» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 اهالي سیرالئون سنی هستند اما امکان ندارد نام حسنین(ع) را روی دوقلوهای خود نگذارند (خبر)
 نشست دانشجويي انقلاب اسلامي در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش «وحدت مسلمانان حول محور قرآن، پيامبر (ص) و اهل بيت (ع)» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 لغو جشن‌های کریسمس در سیرالئون (خبر)
 شیوه‌های سنتی آموزش قرآن در سیرالئون (خبر)
 ایران، همچنان امید سیرالئونی‌هاست (خبر)
 مصاحبه قزلسفلي رايزن پيشين فرهنگي ايران در سیرالئون با روزنامه استاندارد تایمز (خبر)
 اشک‌هاي سيرالئون برای قزلسفلی/ روایت رایزنی با مديريت جهادی (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت "جبريل سي سه"عالم بزرگ اسلامي سيرالئون (خبر)
 انجمن سازمان های اسلامی در سيرالئون تاسيس شد (خبر)
 آغاز سومین دوره کلاس های تقویتی ریاضیات و فیزیک در سيرالئون (خبر)
 برگزاري مراسم اعطاي گواهي پايان دوره آموزشي كامپيوتر در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقالات در خصوص معرفي شخصيت امام خميني (ره) در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 همايش" اسلام ناب و گفتمان انقلاب اسلامی "درسيرالئون (خبر)
 معرفي فرهنگ انقلاب اسلامي در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله " امام خمینی (ره) رهبر بزرگ جاودانی " در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در سيرالئون (خبر)
 رادیو صدای قرآن واهل البیت(ع)سیرالئون يك ساله شد (خبر)
 تدريس دين و جهاني شدن در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 گراميداشت ايام الله دهه مبارك فجر در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 آموزش دروس ریاضیات و فیزیک در دبیرستان امام صادق (ع)سيرالئون (خبر)
 برگزاري همايش جایگاه حیاتی وحدت در قرآن مجید در سيرالئون (خبر)
 برپايي مناسبت های اسلامی موجب بيداري و بصیرت جوامع اسلامي مي شود (خبر)
 بررسی عوامل و موانع وحدت در سیرالئون (خبر)
 دوازده ربيع الاول در سيرالئون تعطيل رسمي است (خبر)
 وحدت رمز عزت و عظمت مسلمین است (خبر)
 حضرت عیسی مسیح (ع) همه چیزش معجزه بود (خبر)
 همايش "نقش و جایگاه زن در اسلام"درسيرالئون (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران عضو ويژه هيات امناي يكصد مسجد سيرالئون (خبر)
 "فاطمه" فراوان ترين نام در سيرالئون (خبر)
 جلوه های دموکراسی دراسلام به مراتب بهترمطرح شده است (خبر)
 مشاركت رايزن فرهنگي ايران درآئین سنتی برداشت برنج در سيرالئون (خبر)
 حقوق و جایگاه حیوانات در اسلام در سيرالئون بررسي شد (خبر)
 همایش نقش و جایگاه ویژه امام حسین (ع) در سيرالئون (خبر)
 تسليت ائمه جمعه و جماعات سيرالئون در پي شهادت حجت الاسلام والمسلمين انصاري (خبر)
 عزاداري تاسوعا و عاشوراي حسيني در سيرالئون (خبر)
 پايدارى در راه عقيده از اصول شيعيان امام حسين (ع)است (خبر)
 دوره آموزشی عاشورا شناسی در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 کارگاه آموزشی دانش افزائی درسيرالئون برگزار شد (خبر)
 ایران الگوی دمکراسی و حکومت مردم سالاری حقیقی در جهان است (خبر)
 استقبال بي سابقه مردم شهر لونسار سيرالئون از رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 نگاهي به جایگاه مساجد در سیرالئون (خبر)
 تدريس نهج البلاغه در دانشکده اسلامی فریتاون سيرالئون (خبر)
 همايش بررسی ابعاد سازنده انتخاب شایسته ترین گزینه تاریخ درغدیرخم در سيرالئون (خبر)
 معرفی غدیر خم به عنوان روز سرنوشت در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 كارگاه آموزشي غدير شناسي در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 تشريح پيام ها و درس هاي عيد قربان در سيرالئون (خبر)
 انتشار پيام مقام معظم رهبري به كنگره حج در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 تشريح انديشه هاي اخلاقي و تربيتي حافظ شيرازي در سيرالئون (خبر)
 وفادار ترین ذوج جهان ، الگوی کامل برای بشریت (خبر)
 رژيم صهيونيستي هرگز به قوانين بين‌المللي پايبند نبوده است (خبر)
 تشريح جايگاه حج در انديشه مولانا در برنامه زنده رادیو فرهنگ سیرالئون (خبر)
 بررسی "فرهنگ ، مناسک و اهداف انسان ساز حج" در سيرالئون (خبر)
 بازديدسه ساعت مشاور رئيس جمهورسيرالئون از نمايندگي فرهنگي كشورمان (خبر)
 انتشار ويژه نامه حضرت امام رضا(ع) در سيرالئون (خبر)
 تبيين"ضرورت دشمن شناسی بر اساس معارف قرآن مجید و اهل البیت (ع)" در سيرالئون (خبر)
 مراسم سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزشی امام شناسی در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله" امام صادق (ع) بنیانگذار دانشگاه اسلامی بین المللی"درسيرالئون (خبر)
 معرفي شخصيت ابوعلي سينا در رسانه هاي سيرالئون (خبر)
 معرفي ابعاد شخصيت ديني و علمي و آثار علامه مجلسي در سيرالئون (خبر)
 اعطاي كتاب به مناسبت " روز جهانی مساجد "و بزرگداشت علامه مجلسی در سيرالئون (خبر)
 تدريس درس "الهيات اسلامي" و "اخلاقيات اسلامي" در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 اجراي طرح اطعام و اكرام در سيرالئون (خبر)
 "جایگاه حضرت خدیجه (س) در تقویت و توسعه اسلام" در سيرالئون بررسي شد (خبر)
 اهداء پنجاه جلد نهج البلاغه و كتاب "امام علي (ع) صداي عدالت انساني" به خبرنگاران سیرالئوني (خبر)
 ترویج فرهنگ قرائت دعای جوشن کبیردر سيرالئون (خبر)
 رقابت 200 حافظ و قاری سیرالئونی در مسابقات قرآني (خبر)
 نشست "بیداری اسلامی و آزادی قدس و قدس محور وحدت" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برپای نخستین ضیافت افطاری ویژه ائمه جمعه و جماعات سیرالئون (خبر)
 بررسی آراء و اندیشه های شهید مطهری در دانشگاه فورابه سیرالئون (خبر)
 تشريح ابعاد سازنده روزه توسط رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون (خبر)
 بررسی آسیب ها وعوامل کاهنده ارزش روزه ىر خطبه های نماز جمعه سیرالئون (خبر)
 برگزاري نشست" انتظار، بیداری و توسعه "در سيرالئون (خبر)
 بررسي اندیشه های شهید مطهري با فيلسوفان غربي در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله "یاد مردی که اندیشه و تفکر او خط سیر تاریخ را عوض نمود" در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 تدريس درس "شناخت صحيفه سجاديه" در سيرالئون (خبر)
 پايان پنجمین دوره کارگاه های آموزشی کامپیوتر در سيرالئون (خبر)
 همایش"جایگاه امام خمینی (ره) در توسعه علوم دینی ، بیداری و وحدت امت اسلامی "درسيرالئون (خبر)
  تشريح اهداف و پيام هاي مبعث از نگاه حضرت علي(ع) در سيرالئون (خبر)
 مراسم اعتکاف در مسجد مرکزی فریتاون سيرالئون برگزارشد (خبر)
 همايش "حضرت علی (ع) مظهر عدالت ، بیداری و حقوق بشر" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله «نقش دانشمندان ايراني در گسترش مطالعات اسلامي» در سيرالئون (خبر)
 مسلمانان تحولات و حركت های انحرافی زمان خود را بشناسند (خبر)
 برگزاري کارگاه های آموزشی رايانه در سيرالئون (خبر)
 بررسی عدالت اجتماعی در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 آشنا سازی فرهنگ نوروز در رایزنی فرهنگی ايران در سيرالئون برای فرهیختگان (خبر)
 انتشار مقاله هاي نوروزي در رسانه هاي سيرالئون (خبر)
 انتشار و پخش پيام نوروزي مقام معظم رهبري در سيرالئون (خبر)
 اهدا كتاب به مدرسه امام صادق(ع) در سيرالئون (خبر)
 برگزاري كارگاه دانش افزايي معلمان سيرالئون (خبر)
 نقش اعتقاد به معاد در زندگی دنيوی (خبر)
 بررسي جايگاه زن در نظام جمهوري اسلامي ايران از سوي مطبوعات سيرالئون (خبر)
  تدريس "شناخت اسلام" در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 رادیوی قرآن در سيرالئون راه اندازي شد (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز تحقق جامعه عدل جهانی است (خبر)
 برگزاري همايش "انقلاب اسلامی ، رسالت پیامبر اکرم (ص) و بیداری اسلامی"در سيرالئون (خبر)
  بررسی جایگاه حیاتی وحدت امت اسلامی ، عوامل و موانع آن درسيرالئون (خبر)
 تشريح برنامه هاي ايام دهه مبارك فجر درسيرالئون (خبر)
 اكثــريت بي‌ادعــا (خبر)
 انتشارمقاله " شیعه و سنی متحد هستند"درسيرالئون (خبر)
 همايش "جایگاه حیاتی وحدت امت اسلامی"در سيرالئون برگزار مي شود (خبر)
 انعکاس اهميت بيداری اسلامی از دیدگاه آيت الله خامنه‌ای در مطبوعات سیرالئون (خبر)
 همايش "درس های سازنده از میراث و آموزه های حضرت محمد(ص) " (خبر)
 ارائه درس تاريخ اديان براي اولين بار در دانشكده اسلامي فريتاون سيرالئون (خبر)
  برگزاري همايش نقش امام حسین (ع) در حفظ سنت پیامبر اکرم (ص) درسيرالئون (خبر)
 همايش " نقش و جایگاه ویژه امام حسین (ع) در حفظ و ضمانت سنت پیامبر اکرم (ص)" (خبر)
 ایران الگوی بسیار مناسبی برای کشورهای اسلامی در حال توسعه می باشد (خبر)
 تمجيد سفير جديد كشورمان از فعاليت هاي رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون (خبر)
 ایران زمینه تعامل مسالمت آمیز بین پیروان ادیان الهی را فراهم نموده است (خبر)
 انتشارمقاله" حقیقت و ماهیت انقلاب امام حسین(ع)"درمطبوعات سيرالئون (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز جهانی حضرت علی (ع) در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله " محرم ، ماه عزاداری " در روزنامه استاندارد تایمز سیرالئون (خبر)
 همايش جايگاه قيام كربلا و بزرگداشت روز علي اصغر (ع) در سيرالئون برگزارمي شود (خبر)
 همايش "غدیر خم شایسته ترین انتحاب" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش " غدير خم و شايسته ترين انتخاب " در سيرالئون برگزار مي شود (خبر)
 کمیته امداد امام خمینی(ره) در سیرالئون تحولات بنیادیني ایجاد کرده است (خبر)
 محكوميت گسترده فيلم موهن توهین به ساحت پیامبر اکرم(ص)درسيرالئون (خبر)
 پیامبر اکرم(ص)محبوب ترین انسان هاست (خبر)
 نقش مربیان در برقراری صلح، وحدت و بيداری اسلامی در سيرالئون بررسی شد (خبر)
 برگزاري مراسم ویژه علمی و آموزشی درسيرالئون (خبر)
 بررسي جایگاه امام صادق (ع) در توسعه علم و دانش سيرالئون (خبر)
 بازتاب كامل بيانات مقام معظم رهبري در اجلاس عدم تعهد دررسانه هاي سيرالئون (خبر)
 بصیرت راه نجات و ضروری ترین نیاز مسلمانان است (خبر)
  اهداي بیش از دویست جلد كتب اسلامی به كتابخانه هاي شهرستان بو در سيرالئون (خبر)
 برگزاري بزرگداشت ابوعلي سينا در سيرالئون (خبر)
 " رابطه بیداری اسلامی ، فرهنگ رمضان و حمایت از آزادی قدس امتحان الهی " (خبر)
 ابراز همدردی سیرالئونی ها با ایران (خبر)
 رقابت بي سابقه دويست حافظ ، قاري و مترجم قرآن مجيد در سيرالئون (خبر)
 برگزاري ميلاد امام حسن (ع) در سيرالئون (خبر)
  رشد حیاء و عفت از آثار معنوی و دنیوی روزه است (خبر)
 اتحادیه مدارس اسلامی تحت حمایت ایران در سیرالئون تاسيس مي شود (خبر)
  بررسي فرهنگ ماه رمضان و ابعاد سازنده روزه در توسعه همه جانبه انسان درسيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره تخصصی علمی " انتظار ، بیداری و توسعه جوانان "درسيرالئون (خبر)
 بررسي جایگاه منجی عالم بشريت در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 نشست " انتظار و توسعه " در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برنامه هاي رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون اعلام شد (خبر)
 برگزاري كنفرانس نقش اطلاعات حرفه ای در توسعه فرهنگی سیرالئون (خبر)
 تنها راه نجات بشر تمسک به فرهنگ و معارف اهل البیت (ع) است (خبر)
 کمک های خارجی منجر به توسعه یک کشور نمی شود (خبر)
 تبیین ره آوردهای بعثت پیامراکرم (ص) و وظایف مسلمانان درسيرالئون (خبر)
 همايش "اندیشه های بیدار کننده و ماندگارامام خمینی (ره) برای توسعه " (خبر)
 بازتاب گسترده مراسم سالگرد ارتحال امام در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 اعتكاف دانشجويان دانشكده اسلامي فريتاون (خبر)
 حضرت علی (ع) به همه انسان ها تعلق دارند (خبر)
 انتشار شعردر وصف حضرت علي (ع)در روزنامه سلون تايمزسيرالئون (خبر)
 همایش " اندیشه های بیدارکننده و ماندگار امام خمینی (ره) برای توسعه " (خبر)
 همایش "اندیشه های بیدارکننده امام خمینی راهي برای توسعه" (خبر)
 ترويج فرهنگ اهل بيت(ع)، حلال مشكلات جوامع است (خبر)
 مراسم سالگرد آزادی جنوب لبنان در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 حضرت فاطمه (س) سرمشق کامل زنان در همه اعصار است (خبر)
 همايش «فاطمه، سرمشق زنان و منشاء بیداری» (خبر)
 مقالات تخصصي با محوريت شخصيت صديقه طاهره (س) (خبر)
 مقاله ای تحت عنوان " فاطمه ، فاطمه است " (خبر)
 همايش« فاطمه زهرا(س) الگوی ماندگار،منبع معرفت، بصیرت و بیداری برای زنان درهمه عصرها» (خبر)
 معلمان همواره درتاریخ ایران مورد احترام بوده اند (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت مقام استاد شهيد مطهري وروز معلم در سيرالئون (خبر)
 همايش حضرت فاطمه (س) و بیداری و تحول درسيرالئون برگزارشد (خبر)
 کلاس های درس شناخت اسلام «دانشگاه فورابه» (خبر)
 نشست ابعاد جهانی شخصیت سعدی (خبر)
 رئيس انجمن دوستي ايران و سيرالئون درگذشت (خبر)
 معرفي شخصيت «عطار نيشابوري» در روزنامه‌هاي سيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره كارگاه آموزشي رايانه در سيرالئون (خبر)
 چاپ مقاله نوروز باستاني در روزنامه‌هاي سیرالئون (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران در سیرالئون با روزنامه «استاندارد تایمز» (خبر)
 جشن ميلاد حضرت زينب در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انعكاس پیام نوروزی مقام معظم رهبري در رسانه های خبری سیرالئون (خبر)
 معرفی ابعاد سازنده ، آداب و رسوم و میراث فرهنگی نوروز (خبر)
 دومين کارگاه "اسلام، رسانه های خبری و توسعه" برگزار شد (خبر)
 خدمات دين اسلام به زنان،غير قابل چشم پوشي است (خبر)
 اهداي جایزه بزرگ 2012 «بولیوار» به رئيس جمهور ايران (خبر)
 نشست بررسي تقويت بسترهاي اعتقادي مسلمانان (خبر)
 كلاس ايران شناسي در دانشگاه «فورابه» سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش " حضرت محمد (ص) و وحدت " در سیرالئون برگزار شد (خبر)
 حضور رايزن فرهنگي ايران در برنامه راديويي دمكراسي 1/98 سيرالئون (خبر)
 " شیطان شناسی در قرآن مجید و روایات " بررسي شد (خبر)
 مراسم حج، تمرين تشكيل جامعه توحيدي براي امت اسلامي است (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.