English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار" روابط تاریخی ایران و چین" در آکادمی علوم اجتماعی چین افتتاح شد

مراسم افتتاحیه سمینار مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با آکادمی علوم اجتماعی چین روز سه شنبه 23مهرماه در سالن اجتماعات آکادمی علوم چین برگزارشد.

به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سمینار "روابط تاریخی ایران و چین"با حضور هیات ایرانی به ریاست "محمدرضا دهشیری"، معاون  آموزشی و پزوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و پنج نفر از محققین ایرانی و معاون آکادمی علوم  اجتماعی چین و رئیس پژوهشکده آسیا و آفریقا و همچنین رئیس بخش بین الملل و تنی چند از محققین چینی که از شهرهای پکن و دیگر استان های این کشور به سمینار دعوت شده بودند، برگزار شد.

ابتدا مجری سمینار بعد از خوش آمدگویی به مهمانان از معاون  آکادمی علوم چین برای ایراد سخنرانی دعوت نمودند.

آقای لی پلین (Li Peilin )، معاون  آکادمی علوم اجتماعی به عنوان اولین سخنران اظهار داشت: روابط دیرینه فرهنگی ایران و چین که در طول تاریخ با موضوع جاده ابریشم آغاز شده است، دو تمدن باستانی و کهن شرق و غرب آسیا را به یکدیگر پیوند داده است.

وی افزود: روابط دو کشور ایران و چین در طول سال های گذشته نیز از الگوی دیرینه خود پیروی کرده است . در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی و بحث گفتگوی تمدن ها ،موضوع مشابهی با عنوان "جهان هماهنگ " توسط رئیس جمهور سابق چین مطرح شد که این بیانگر دیدگاه مشترک فرهنگی پیرامون مسائل بین المللی توسط رهبران دو کشور است .

پلین گفت: امروز نیز سیاست های اعلام شده رهبر و رئیس جمهور ایران در اشاعه صلح و ثبات در جهان با سیاست های رئیس جمهور جدید چین مشابهت زیادی دارد. امیدواریم مجموعه ای از مناسبات فرهنگی ؛ اقتصادی و سیاسی دو کشور تمدن ساز چین و ایران روز به روز گسترش یافته و زمینه را برای همکاری های آتی در چهار چوب منافع متقابل دو ملت  فراهم سازد .

"محمدرضا دهشیری"، معاون  آموزشی و پزوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: چنین نشست هایی بر اساس اهمیت گفتگوی مستقیم و بدون واسطه با یکدیگر شکل می گیرد . چرا که در دوران معاصر شناخت دو ملت از یکدیگر بیش از هر چیز از دریچه تصویری که به وسیله غربی ها ارائه شده حاصل شده است . شناختی که بی شک به دور از واقعیت و تامین کننده منافع غرب و مروج جدایی بین ملت ها و فرهنگ های کهن شرقی بوده است .

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال های اخیر فعالیت های موثری برای ارتباط و شناخت مستقیم دو ملت از یکدیگر انجام شده است و اندیشمندان بزرگی در این مسیر قدم برداشته اند که باید در فرصتی مناسب به تجلیل از آنان پرداخت . در این بین می توان به تالیف کتاب «ایران بدون واسطه » به وسیله سفیر سابق چین در ایران برای معرفی به جامعه چین و تالیف «جامعه و فرهنگ چین » توسط " سابقی "، رایزن پیشین فرهنگی ایران در چین در بیش از 1200 صفحه و دو جلد اشاره کرد .

" دهشیری"، گفت: باید توجه داشت آنچه این ارتباط را پایدار و مستحکم می سازد،  بنا ساختن روابط بر مبنای فرهنگ است که به دور از منافع زود گذر سیاسی و اقتصادی، صلح طولانی مدت را رقم خواهد زد و آن گاه روابط سیاسی و اقتصادی دو جانبه را نیز تسهیل خواهد کرد . اکنون  ارتباط فرهنگ محور، از نگاه تقارب فرهنگ ها به سوی هم افزایی با هم تکمیلی فرهنگ ها در حال شکل گیری می باشد. در این مدل ارتباط فرهنگ ها ضمن حفظ اصول اساسی خود با بهره گیری از جنبه های جالب توجه فرهنگ های دیگر، بر غنای خود می افزایند و این مدلی است که منجر به ارتقاء تمدن بشری در سطوح و حوزه های محتلف خواهد شد.

وی در پایان افزود: ضمن دعوت رسمی از آکادمی علوم اجتماعی چین برای شرکت در دور چهارم این همایش که سال آینده در تهران برگزار خواهد شد، پیشنهادات زیر برای تعمیق و گسترش روابط فرهنگی دو کشور ارایه می شود که امید است با همت مسئولین فرهنگی هر دو کشور به مرحله اجرا برسد:
- انتخاب پایتخت فرهنگی از میان کشورهای عضو و ناظر سازمان شانگهای و آمادگی ایران به عنوان اولین میزبان. برگزاری مراسم ها و نشست هایی برای بزرگداشت شخصیت هایی که در طول تاریخ و در دوران معاصر در گسترش روابط فرهنگی دو کشور نقش داشته اند.

 "حسین جلیلوند" رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین به عنوان آخرین سخنران افتتاحیه اظهار داشت: پزوهش و تحقیق می تواند راه علمی روابط دو کشور را بیش از پیش تبین کند. برگزاری اینگونه سمینارها نقش زیادی در تحکیم روابط فرهنگی  دو کشور خواهد داشت.

وی افزود: ایران و چین با سابقه تمدن طولانی در تاریخ به عنوان دو کشور بزرگ و متمدن نقش زیادی در شکل گیری تمدن بشری داشته است و در اینگونه سمینارها زمینه تحکیم روابط دو کشور بیش از پیش بطور علمی تعریف و تبیین می گردد.عصر حاضر عصر دانش و دانایی است لذا میزان قدرت کشورها بر اساس سهم آنان در تولید تعریف می شود.

"جلیلوند" گفت: تولید علم و دانش  از وظایف عمده سازمانهای آموزشی و پزوهش هر کشور است . اساتید و دانشجویان این مراکز نقش عمده ای در تولید علم و دانش دارند که در هر کشوری قابل احترام می باشند.

تحقیقات و پژوهشهای علمی زمینه های تحکیم روابط دو کشور را فراهم می نمایند. این اقدامی است که هر ساله توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران و آکادمی علوم اجتماعی چین انجام می پذیرد و می تواند همه ساله با حضور بیشتر محققین و پژوهشگران دو کشور ادامه یابد.

در ادامه افتتاحیه سمینار مشترک آکادمی علوم اجتماعی ایران و چین در بخش اول سمینار  پنج نفر از محققین به ارائه مقاله خود پرداختند.

چن لینگ از گروه باستان شناسی دانشگاه پکن با  موضوع مقاله آثار بجا مانده آئین فارس در چین قدیم بیان داشت:به اکتشافات بدست آمده از مناطق مختلف چین اشاره نموده و بیان داشتند که ظروف سفالی و مفرغی و همچنین سکه های ایرانیان از آن زمان نشانه ای از سطح تعاملات فرهنگی و اقتصادی دو کشور بزرگ ایران و چین بوده است.

  خانم ان جیا یا محقق پژوهشگاه آکادمی علوم چین به عنوان سخنران دوم سمینار با  عنوان مقاله ظروف شیشه ای و شیوه طراحی ظروف شیشه ای بجا مانده از آن دوران بیان داشتند: طراحی ظرف شیشه ای نشانه ای از تعامل و نفوذ فرهنگ و هنر ایران در چین می باشد . این ظروف شیشه ای بجا مانده و اکتشاف شده، برای تعریف و تبین روابط تاریخی دو کشور بسیار مفید و اساسی است.

در ادامه چینگ قه لی محقق تاریخ پژوهشگاه آکادمی علوم چین با عنوان مقاله         " دوران امپراطوری مینگ و یوان و دوره ایلخانیان " بیان داشتند که در این دوران روابط فرهنگی و تعاملات تجاری با تجار مسلمان ایرانی افزایش یافته است . در این دوران به دلیل سطح تعاملات دو کشور آثار تاریخی و فرهنگی زیادی بجا مانده است که  قابل مطالعه و بررسی می باشند.

وي در ادامه افزود: قوم مغول صحرا نشین بوده و در شمال چین استقرار دارند . کتیبه های زیادی از آنان کشف شده است . این کتیبه ها به زبان مغولی نوشته شده است.

در ادامه سمینار خانم لی مینگ ف از محققین پژوهشگاه تاریخ آکادمی علوم چین با عنوان مقاله" سفر نامه مارکوپولو و شهرهایی که در مسیر سفر وی قرار گرفته اند " بیان داشت: مارکوپولو در ادامه سفر خود به چین سفر نموده و به شهرهای شمال غرب چین نیز وارد شده است . حضور مارکوپولو خود نیز تعاملات فرهنگی و تمدن دو کشور را به همراه داشته است . مارکوپولو سفر های زیادی به شهرهای ایران داشته است از جمله در سال 1272 میلادی به شهرهای تبریز؛ کرمان؛ کاشان؛ ساوه؛ یزد و همدان سفر داشته است . وی در سفر نامه خود به زیبای شهر تبریز اشاره نموده و گفته  تبریز پایتخت سلسله ایلخانیان بوده است . مارکوپولو  مجددا از شهر تبریز دیدن نموده وبیان داشته است که  فکر کردم در این شهر زلزله به وقوع پیوسته، بطوریکه تمامی مناره های مساجد و خانه ها بدست مغولان تخریب شده است که البته ابن بطوطه نیز به این مطلب اشاره نموده است . مارکوپولو در سفر نامه خود اشاره نموده که :  شهر ساوه چون در مسیر رفت و آمد حجاج بوده؛   پیشرفت چشمگیری نموده است . شهر یزد نیز توسعه پیدا کرده است.

در ادامه سابقی با عنوان مقاله: دوران مغول­ها؛ عصر طلايي روابط فرهنگي ايران و چين؛ انتقال فرهنگ، هنر، علوم و فنون ايران  به سرزمين چين بیان داشت:    شکل گیری روابط ایران و چین ریشه در اعماق ناشناخته­ی تاریخ دارد و تا کنون هیچ مورخی نقطه­ی آغاز مشخصی برای آن ذکر نکرده است. اگرچه این روابط در طول هزاره­های گذشته با فراز و نشیب زیادی مواجه شده است، ولی طبق اسناد و مدارک تاریخی، در برهه­هایی از تاریخ نیز این روند سیر صعودی گرفته و اوج توسعه­ی روابط همه جانبه و مبادلات اقتصادی و فرهنگی را رقم زده است. از جمله موارد قابل ذکر در این زمینه، دوران حاکمیت سلسله­ی تانگ است که طبق گفته­ی مورخان، تنها در شهر چانگ­اَن پایتخت چین کهن، بیش از پنج هزار تاجر و هنرمند ایرانی اقامت داشته و بازاری اختصاصی به این تاجران تعلق داشت که در آن انواع کالاهای ایرانی عرضه می­شد و در این بازار مکانی در نظر گرفته شده بود که هنرمندان ایرانی عصرها در این میدان به هنرنمایی پرداخته و موسیقی ایرانی می­نواختند و عموم مردم چین به ویژه صاحب منصبان و درباریان به همراه خانواده­ی خود برای تماشا و خرید به این بازار مراجعه می­کردند.

وي  گفت: عصر طلایی روابط ایران و چین در دوران حاکمیت سلسله­ی یوان و یا همان مغولان شکل گرفت که تیره­هایی از قوم مغول بر هر دو سرزمین ایران و چین حکومت می­کردند. به واسطه­ی خویشاوندی موجود بین ایلخانان مغول در ایران و خاقان­های حاکم بر سرزمین چین، زمینه بیش از همیشه برای گسترش روابط میان دو تمدن کهن ایران و چین فراهم شد که می­توان این دوره از تاریخ را اوج روابط میان ایران و چین دانست كه گسترده ترين و اثر گذار ترين دوران­های تاریخ روابط دو ملت به شمار مي­آيد.

خانم موخونگ یان از پژوهشگاه تاریخ آکادمی علوم چین به عنوان آخرین سخنران سمینار با عنوان مقاله " مقایسه یکی از آلات موسیقی کشور چین با نام پی پا  با یکی از آلات موسیقی ایران به نام کونلو بیان داشت: پر واضع است این آلت موسیقی از فارس  آمده و با آلات  پی پا چینی شباحت زیاد دارد . بیشتر در مراسم با این آلات موسیقی برنامه اجرا می شده است.

در دومين روز اين سمینار محققین به ارائه مقالات خود پرداختند.
 این بخش از سمینار در دو مرحله برگزار شد که بخش اول آن به ریاست فرازی یکی از محققین ایرانی و بخش دوم آن به ریاست دکتر یائوجیده یکی از پژوهشگران چینی و رئیس اتاق ایران شناسی در دانشگاه یونن برگزار گردید.

خانم دستان محقق تاريخ هنر چين از آكادمي هنر هاي زيباي پكن با موضوع مقاله : مطالعه و مستند نگاري هنر  كتيبه نگاري و خوشنويسي خطوط فارسي بر سنگ نوشته هاي قبور مسلمانان در چين با نگاهي به  مسجد ققنوس( شهر هانگجو ) به عنوان پل ارتباط هنرايران و چين اشاره نموده وبیان داشت:   امروز بر همگان روشن است که شاید هیچ ارتباطی بین کشورهای کهن به اندازه دو تمدن بزرگ ایران و چین ازسابقه چنین طولانی برخوردار نباشد. ازطرفی بررسی نقش و جایگاه مذهب و تأثیر دین اسلام نیز در گستردگی هر چه بیشتر این ارتباط قابل تأمل است.

سابقه حضور ایرانیان و مراودات سیاسی و بازرگانی و تبادلات فرهنگی با کشور پهناور چین به قرنها پيش ، و از زمان سلسله هان در چین  206 (ق.م) و سلسله اشكانيان در ايران  باز می گردد و  تا امروز ادامه دارد.

 
 

هر چند دين اسلام نيز قرنها پیش از سلسله یوان به چین راه یافت اما نقطه عطف  حضور گسترده ایرانیان  و تاثیر گذاری آنان در عرصه های گوناگون بر تمدن چین به قرن 13 و 14 میلادی یعنی دروان حاکمیت مغولان  باز میگردد. در این  دوران  ایرانیان نه  تنها بعنوان بازرگان و تجار موفق، بلکه  بعنوان  ادیبان و فرهیختگان و مدیران شایسته و کسانی که نقش های  مؤثر سیاسی و فرهنگی در کشور ایفا کرده اند و به  جایگاها  رفیع و مقامات بالاي سیاسی و علمی دست یافتند ، مشهور گشتند ودر  واقع منشأ اصلی  گسترش دین اسلام در چین شدند.

 نفوذ و قدرت ایرانیان در چین به پایتخت یا شهرهاي مهم منحصر نبود، بلکه آنان در شهرهاي متعدد  حضور داشتند.  نتیجۀ این حضور، گسترش آیین اسلام و فرهنگ ایرانی و نشر زبان فارسی و بناي مساجد و مقابر و مكان هاي متعدد مذهبي در شهرها و مناطق مختلف چین بود.

درسه  شهر (ها نگجو) يا (چو اينساي) چوانجو يا (زيتون) و گوانگجو  يا ( كانتون)، واقع در نواحي جنوب شرقی چین ، بيشترين جلوه فرهنگ و نفوذ ايرانيان مسلمان همچنین  مساجد  بزرگ و زيبا  و کتیبه های سنگی  و سنگ نوشته های متعدد مربوط به قبور ايرانيان  مسلمان  به زبانهاي فارسی ، عربی ، تركي و البته چيني وجود دارد كه  از نقطه نظر باز خوانی تاريخ  و تاثير حضور ایرانیان در این شهر  بررسی آن مهم می باشد.

برهمین‌ اساس، بررسي و مستند نگاري كتيبه هاي سنگي و لوح هاي منقوش به خطوط فارسي در مساجد و مقبره هاي مسلمانان درسراسر سرزمين چين، جدای از نمايش  ویژگی‌های منحصربفرد معماری مكانهاي مذهبي مسلمانان در خاور دور، نمونه آشکار و منبع اطلاعاتی با ارزشی است تا  بتوان با جایگاه و موقعیت ایرانیان مسلمان و نقش فرهنگی هنری اقتصادی آنان وسلبقه حضور در منطقه بیشتر آشنا شویم.

این مقاله به  بررسي و بازخواني تعدادي از آثار سنگ نوشته هاي مساجد و بناهای مذهبی  ساخته شده پس از ورود اسلام در چين  در سه شهر تاريخي ياد شده و جايگاه و نقش مسلمانان در مقطعي  ازتاریخ گذشته شهرهاي مهم  در چين كه رد پای حضور ایرانیان با توجه به آثار و شواهد تاریخی باقی مانده بسیار چشمگیر است مي پردازد. با توجه به سابقه طولانی روابط دوستانه دو تمدن ایران و چین ضرورت شناسایی روابط و  تأثیرات متقابل دو فرهنگ برای استفاده بهینه در روابط گسترده فرهنگي و هنري عصر حاضر امري اجتناب ناپذير است .

در این مقاله از روش توصیفی- تحلیلی استفاده  و افزون بر مطالعه و مشاهده مستقیم ،منابع اندک موجود در شهرهانگجو  از اطلاعات افراد بومی و چینییان مسلمان این شهر از طریق گفتگوی با آنان نیز استفاده شده است.

در ادامه خانم سون جان پینگ محقق پژوهشگاه قوم خوی آکادمی نینگ شیا با عنوان مقاله چگونگی انتقال تفکر و هنر بین دو کشور بیان داشتند: سلسله هان و ایران قبل از اسلام ، روابط تجاری جاده ابریشم زمینه انتقال دو تمدن بود . سلسله  هان  برای رشد و توسعه روابط فرهنگی دو کشور تلاش نمود.
 
آقای تانگ در ادامه بیان داشت:  اسلام توسط ایرانیان مسلمان به چین معرفی شد و این   سرآغاز یک ارتباط فرهنگی جدیدی در روابط دو کشور تلقی می شود.  در سلسله مغول زبان فارسی به عنوان یک زبان رسمی در معاملات و مکاتبات این دوره شناخته شده است.

یکی از قدیمی ترین مساجد در شمال غرب هانجو قرار گرفته که معماری ایران در آن دیده می شود .

درجوانجو مسجد قدیمی وجود دارد که محل تاثیر فرهنگ ایران شناخته شده است.

در ادامه آقای جیو بهائو یکی دیگر از محققین چینی بیان داشتند: رودخانه زرد یکی دیگر از مسیرهای تبادل فرهنگی و همچنین معاملات فرهنگی بین ایران و چین از منظر کالاها و خدمات ارائه شده می باشد. سلسله یوان جدای از فرهنگ، کالاهای  وارداتی مشخصه  خاصی دارد.

آقای وانگ مینگ محقق دانشگاه شمال غرب دانشگاه شمال غرب شین بیان داشت: روابط ایران و چین در دویست سال گذشته : بروز انقلاب در دو کشور بر اساس یک منطق بوده است و شباهت ظاهری زیادی با هم دارند. مطالعه مقایسه ای این دوران برای هر دو کشور اهمیت زیادی دارد . نامبرده با تقسیم این دوران با دوره های مختلف، به بیان ویژگی های هر دوره پرداخت و مشخصات هر دوره را از نظر این دو کشور بیان داشت. 

در ادامه آقای ماپینگ رئیس اسبق پژوهشگاه قوم خوی در آکادمی نینگ شیا بیان داشت: ارتباط ایران و چین تنها به داشتن روابط فرهنگی خلاصه نمی شود بلکه روابط دو کشور در زمینه تجاری و اقتصادی نیز قابل اهمیت است. نفت یکی از موارد ارتباطات اقتصادی بین دو کشور است. کشورهای هند؛ کره جنوبی و ژاپن و چین از نفت ایران استفاده        می کنند و واردات نفت از ایران از نظر این کشورها با اهمیت تلقی می شود.
کشورهای حوزه خلیج فارس به لحاظ انرژی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. از نظر من چین باید به ایران توجه بیشتری داشته باشد و روابط خود را با ایران گسترش دهد.

اجلاس شانگهای برای کشورهای عضو این اجلاس مهم است و چین می تواند نقش خوبی برای گسترش روابط با این کشورها ایفا نماید.

در ادامه بیگلری یکی دیگر از محققین ایرانی با موضوع مقاله : نقش ايران و چين در احيا و گسترش جاده ابريشم فرهنگي، ظرفيتها و راهكارهابیان داشت: ارتباط ايران و چين از قدمت و سابقه بسيار زيادي برخوردار است و اين ارتباط در گذشته از طريق جاده ابريشم، باعث ايجاد ماهيت فرهنگي و اقتصادي فراواني براي هر دو كشور بود. جاده ابريشم طولاني‌ترين و از منظر تاريخ تمدن و فرهنگ، پراهميت ترين حلقه زنجيره‌اي بود، كه بسياري از اقوام و ملل اقصي نقاط دنيا را به يكديگر پيوند مي‌داد. از اين جاده تنها ابريشم و ساير محصولات كشورهاي حوزه اين جاده صادر نمي‌شد، بلكه آنچه در حوزه فرهنگ، علم و انديشه و هنر مي‌گنجد نيز در ميان ايران و چين به عنوان كشورهاي حوزه جغرافيايي اين راه، مبادله مي‌شد. وجود روابط گسترده ايران و چين از طريق راه ابريشم به دو كشور موجب تعامل فرهنگي ميان تمدن هاي ايران و چين شد.

اين شاهراه ارتباطي در تمامي ادوار نقش هدايت جريانهاي فرهنگي را عهده دار بوده و بعنوان یک پدیده تاریخی - فرهنگی پیچیده، تقریباً کلیه عوامل در جهت حفظ جامعه بشر را دارا بوده است. با وجود اينكه جاده ابريشم در ميانه سده پانزدهم ميلادي بنا به دلايلي از رونق افتاد ولي به مدد تأثيرات شگرف و ماندگار فرهنگي، پس از گذشت سالها امروزه به عنوان يك مقوله جدي، مورد بحث و توجه و عنايت جهانيان قرار گرفته است كه در صورت تحقق بُعد فرهنگي و احياي مجدد آن مي تواند نقش بسيار مهمي در معرفي فرهنگ خود به ساير جهانيان داشته باشد و به عنوان يك اثر منحصر به فرد و ميراث ماندگار، منشأ بركات بسياري براي كشورهاي مسير خود شود.

بديهي است كه احیای جاده ابریشم فرهنگی، بستری مناسب در گسترش هر چه بیشتر تعاملات رو به توسعه فرهنگی دو كشور بزرگ و تمدن آفرین ایران و چین است. لذا مطالعه و بررسي راههاي تحقق، موانع، ظرفيتها و راهكارهاي گسترش و ادامه اين ميراث ماندگار مي تواند نقش مهمي در معرفي و اعتلاي فرهنگ دو كشور متمدن ايران و چين ايفا كند. بر اين اساس مقاله حاضر ضمن معرفي مختصر تاريخي در خصوص نقش و جايگاه فرهنگي در جاده ابريشم به بررسي راهكارهاي تحقق و گسترش جاده ابريشم و نقش كليدي دو تمدن بزرگ و باستاني ايران و چين در اين مسير خواهد پرداخت.
 
درادامه سمینار خانم وانگ ییو جه محقق دانشگاه خلق چین با ارائه مقاله با عنوان  توسعه سیاسی ایران از نقطه نظر تغییرات سیاسی خاور میانه بیان داشت:
ایران موقعیت ژئو پلتیک حساسی در منطقه دارد. انقلاب اسلامی ایران کشورهای غربی را شوک زده کرد و این کشورها از آن استقبال نکردند. انقلاب ایران یک انقلاب دینی بود.

ایران موقعیت متفاوتی از دیگر کشورهای خاور میانه مثل ترکیه و مصر دارد.

کشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و سابقه تمدن از دیگر کشورهای خاور میانه متفاوت است. اما سئوال این است که آیا ایران بعد از انقلاب پیشرفت نموده است؟ پاسخ این است که:  نقش مذهب در انقلاب ایران بسیار با اهمیت است و توانسته است شرایط مناسبی را برای رشد و توسعه کشور ایران فراهم نماید.

انقلاب ایران مباحث دمکراسی و مذهب را با هم درک کرده و توانست با کمک این دو راه توسعه کشور را فراهم نماید. رهبر ایران با تکیه بر دین توانست راه توسعه کشور را فراهم نماید.

کشورهای  مترقی دارای ریشه های تمدنی مشابهی هستند . آنچه در ایران اتفاق افتاده در چین هم اتفاق افتاده است. هر چند به لحاظ سیاسی قابل مقایسه نیستند.  ولی از منظر فرهنگی و تمدن ورشد دمکراسی می تواند شباهت هایی را بین انقلاب دو کشور مشاهده نمود. از این منظر من آینده درخشان برای روابط دو کشور می توانم تصور می نمایم.

در بعدازظهر دومين روز سمينار دو روزه تاریخ روابط ایران و چین › بخش نخست آن به ریاست سابقی یکی از محققین ایرانی و بخش دوم به ریاست دکتر تانگ رئیس دفتر پژوهشگاه آسیای غربی و آفریقای آکادمی علوم اجتماعی چین ادامه یافت.

یائو جیده رئیس مرکز ایرانشناسی در مرکز یونن با مقاله ای تحت عنوان توسعه روابط فرهگی ایران و چین از منظر روابط دانشگاهی بیان داشتند: ایران و چین دو کشور متمدن در تاریخ هستند. تمدن دو ملت قدیمی ترین تمدنهای دنیای بشری هستند که نقش زیادی در شکل گیری تمدن جهان دارند.

تبادل بورسیه و استاد بین دو کشور بسیار مهم است در سال 1985 اولین دوره بورسیه های چین به ایران رفتند و از این ناحیه چین بهره زیادی  برده است.

دانشگاه تهران یکی از مهمترین دانشگاه های ایران است که بیشتر بورسیه های چین را در خود جای داده بود.

تبادل دانشجو بسیار فعال و موفقیت آمیز بوده است. دانشگاه های چین هم ارتباط صمیمی با همتایان ایرانی خود دارند.

در ادامه "فرازی" محقق ایرانی با موضوع مقاله نقش صنعت گردشگری در تقویت مناسبات فرهنگی- اقتصادی ایران و چین؛ بیان داشتند: توریسم بستر مناسبتی برای روابط اجتماعی و فرهنگی است که زمینه لازم را برای توسعه روابط بین دو ملت فراهم نموده است.

توریسم پلی برای انتقال فرهنگی بین دو ملت محسوب می شود، هر چند که خود آن عاملی برای توسعه دیپلماسی عمومی برای یک کشور محسوب می گردد .

بازخوانی تاریخ روابط ایران و چین بیانگر حقیقتی کتمان ناپذیر از اهمیت گونه‌های متنوعی از روابط غیررسمی در قالب تبادلات فرهنگی و اقتصادی میان این دو تمدن کهن آسیایی است. از همین‌رو است که جاده ابریشم به عنوان شاهراه و مسیر ارتباطی، بستر مناسبی را برای جابجایی بازرگانان، مبلغان مذهبی، صنایع دستی و ... فراهم آورد، و روز به روز دو تمدن شرق و غرب آسیا بیش از پیش یکدیگر را شناختند. هرچند روابط ایران و چین در طول تاریخ گونه‌های دیپلماسی رسمی و غیررسمی را در اشکال مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همچون سفرای سیاسی، بازرگانان، مبلغان دینی و ... تجربه کرده است اما تردیدی نیست مجموعه‌‌ی این روابط متاثر از شناختی بود که مردم و حاکمان هر دو طرف در طول زمان از یکدیگر کسب نمودند. گسترش یا کاهش روابط دو کشور همواره تحت تاثیر این روح حاکم بر روابط و شناخت بود.

آنچه امروزه در ادبیات روابط بین‌الملل از آن با عنوان دیپلماسی عمومی یاد می‌شود بیانگر تلاش برای ارائه تصویری صحیح و اثرگذاری مثبت بر مخاطبان با ابزارهای مختلف و در فرآیندی غیررسمی (غیرحاکمیتی) است. دیپلماسی عمومی ترسیم کننده روح حاکم بر دیپلماسی رسمی و غیررسمی هر کشوری است که می‌تواند در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی فعال شود.

تقویت روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در سال‌های گذشته علیرغم حصول نتایجی ملموس و مثبت با چالشی مهم و جدی روبروست. بی‌توجهی هر دو کشور به تقویت جنبه‌های مختلف دیپلماسی عمومی برای ترسیم و ارائه‌ی تصویر صحیحی از کشور خود در کشور مقابل به چالشی عمده حتی برای تقویت روابط رسمی ایران و چین در افکار عمومی هر دو کشور بدل شده است. نگارنده معتقد است تقویت صنعت گردشگری میان دو کشور ایران و چین، ضمن منافع اقتصادی که هر دو سو از آن بهره می‌برند، زمینه را برای تقویت مناسبات فرهنگی فراهم آورده و همچون ابزاری برای ارائه تصویری درست و تصحیح برداشت‌ها نادرست افکار عمومی هر دو کشور نسبت به یکدیگر عمل خواهد کرد. بی‌تردید گسترش گردشگری میان دو کشور، روح حاکم بر روابط رسمی میان دو کشور را نیز تقویت و مستحکم‌تر خواهد ساخت.

 در ادامه سمینار خانم لوجین در مقاله خود در زمینه ضرورت توسعه صنعت توریسم، بیان داشت: صنعت توریسم از دیدگاه اقتصادی نیز حائز اهمیت است . سیاست دولت جدید ایران که برای توریسم اهمیت قائل است باید مورد توجه قرار گیرد.

فراهم نمودن امکانات خدماتی برای گردشگران یکی از موارد حائز اهمیت است و باید مورد توجه دولتها قرار گیرد.

امضای قراردادهای توریستی بین دو کشور؛ شرایط سفر به کشورهای دو طرف را برای شهروندان خود فراهم کرده است. در ایران کالاهایی از جمله پسته؛ فرش و صنایع دستی مورد توجه توریستهای چینی قرار می گیرد. از طرفی چین بازار بزرگی برای ارائه کالاهای مختلف می باشد. همچنین رسانه های گروهی مثل رادیو؛ تلویزیون و روزنامه ها در تشویق مردم برای سفر به ایران نقش مهمی را بر عهده دارند.

وي بیان داشت که روند اعطای ویزای توریستی به گردشگران دو کشورباید بیشتر تسهیل گردد.

در ادامه آقای ووچنگ یکی دیگر از محققین چینی در مقاله خود با عنوان اطلاعات دست دوم در شناخت مردم دو کشور بیان داشت: دیدگاههای دست دوم و غیر مستقیم از ایران مانعی برای توسعه روابط دو کشورایران و چین می باشد.

دو ملت همدیگر را نمی شناسند و اطلاعات زیادی از هم ندارند آنهم به دلیل نداشتن اطلاعات دست اول از یکدیگر است. اطلاعات دو کشور تنها از طریق منابع غربی بدست می آید که دیگاه روشنی از فرهنگ و تمدن دو کشور ارائه نمی نماید.

روابط دانشگاهی کمک زیادی برای بدست آوردن اطلاعات روشن و علمی برای مردم دو کشور بوجود خواهد آورد. از این منظر، مطالعه یکدیگر توسط محققین دو کشور نیز بسیار مهم است.

آقای جی کی یوان رئیس مرکز ایران شناسی دانشگاه جنوب غرب در شهر چونگ چین در مقاله خود به بررسی جنگ ایران و عراق و تاثیر آن بر روابط دو کشور پرداخت و بیان داشت: سیاست نه شرقی و نه غربی از طرف ایران باعث شد که بعد از انقلاب به عنوان یک کشور مستقل شناخته شود.

شروع جنگ ایران و عراق یکی از جلوه های استقلال دولت ایران بود.

توسعه روابط دیپلماتیک بین چین و ایران متاثر از مشابهت های فکری دو کشور در صحنه بین المللی بوده است.

مدت زمانی بعد از شروع جنگ، روابط دیپلماتیک بین ایران و چین به دلیل سفر مقامات عالی رتبه دو کشور در سطح رئیس جمهوری ارتقاء یافت . در ابتدا عدم درک درست دو کشور به دلیل ظهور انقلاب اسلامی در ایران با وقفه ای مواجه شد که به سرعت ترمیم یافت. با گسترش روابط و سفر مقامات دو کشور درک درستی از یکدیگر حاصل شد و بر این اساس روابط اقتصادی دو کشور هم به سرعت افزایش یافت.

 آقای خوا  لی  مینگ  ایشان سفیر اسیق چین در ایران بوده و همواره به عنوان یکی از پژوهشگران حوزه ایران در اغلب سمینارها به عنوان یک پژوهشگر به ارائه  نقطه نظرات خود پرداخته است.

 وي در این سمینار با عنوان مقاله ای تحت عنوان بررسی دیدگاههای مختلف روابط ایران چین مقاله ای ارائه نمود .ایشان ضمن بیان تاریخ تحول روابط ایران و چین به چگونگی شکل گیری روابط رسمی ایران و چین پرداخته و اظهار داشتند: روابط رسمی ایران و چین از قبل از انقلاب اسلامی ایران در دوره رژیم گذشته ایران شکل گرفته است . روبط ایران و چین در بعد از انقلاب  از فراز و نشیبهایی برخوردار بوده است.

وي در بررسی سیر تحولات روابط ایران و چین در زمان جنگ ایران و عراق بیان داشتند که با سفر مقامات عالیرتبه ایران در آن زمان و وجود شباهتها و اتفاقات جامعه چین با جامعه ایران در طول چند سال درک مشترکی بین مقامات دو کشور در خصوص مسائل بین المللی اتفاق افتاد از آن زمان تاکنون سطح روابط ایران و چین گسترش یافته است و تاکنون ایران و چین از سطح روابط خوبی برخوردار بوده و در صحنه بین المللی دارای مواضع مشترک می باشند.

 در پایان خانم دشتکی محقق ایرانی با موضوع مقاله : پيشنهاداتي چند در توسعه روابط فرهنگي ايران و چين بیان داشت: از بیش از دو هزار سال پیش، دو تمدن بزرگ ايران و چين در طول جاده‌های ابریشم دریایی و زمینی، در سطوح مردمی و دولتی، مبادلات گسترده­ی فرهنگی، علمی و اقتصادی داشته‌اند. اين مبادلات علاوه بر تاثير بسياري كه در پيشرفت دو كشور داشته،  در رشد جامعه­ی بشری در عرصه‌های مختلف فکری، علمی، اخلاقی و اجتماعی هم خدمات شایانی ارايه داده است. از اين رو هم پا با رشد روابط اقتصادي و سياسي ، توسعه روابط فرهنگي بين دو كشور بزرگ ايران و چين-  هم براي دو كشور  مفيد مي باشد و هم پشتوانه اي خواهد بود براي  صلح و دوستي ، وتعامل ارزنده با جهانيان.

با توجه به سوابق فعاليت هاي فرهنگي دو كشوردر دو دهه گذشته و با بهره گيري از ظرفيت هاي موجود دو كشور؛ در اين نوشتار برآنم به فعاليت هايي را كه توسط مراكز مختلف ايراني و چيني پيشنهاد گرديده اند ولي تا كنون به اجرا در نيامده اند مطرح ساخته و همچنين  برنامه هاي ديگري كه در ظرفيت ها و امكانات بالقوه هر دو كشور وجود دارد را يادآور شوم.

بررسي  طرح هاي انتشاراتي رودخانه زرد،  امكانات موجود در كميته تبليغات دولت - وابسته به شوراي دولتي چين ، ايجاد شهرك هاي صنعتي چاپ در دو كشور ، ساخت فيلمهاي مشترك از شخصيت ها و ماجراهاي تاريخي، باستانشناسي مشترك، اعطاي فرصت هاي مطالعاتي ، احياي جاده ابريشم مجازي ( در معرفي جاده هاي ابريشم و آثار آن ها، و راه كارهايي براي آيندگان ) به چند زبان، پروژه هاي مشترك در امور رسانه، فيلم و كتاب ، ايجاد لينك درشبكه هاي مجازي و پايگاه هاي اطلاع رساني، فراگيري زبان ، نهضت ترجمه اثار، برپايي گاالري ها و فروشگاه هاي هنري، برنامه هاي سال فرهنگي در دو كشور، ساخت بناهاي با شكوه با معماري خاص هر كشور، ساخت و نصب مجسمه از شخصيت هاي فرهنگي دو كشور، تقدير از شخصيت هاي فرهنگي موثر با اعطاي نشان ويژه از جمله اين موارد مي باشد.


٢٣:٣٠ - 1392/07/23    /    شماره : ٦٠٣٥١٦    /    تعداد نمایش : ٤٠٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بازدید دانش‌آموزان چینی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در جشنواره دانشگاه پکن (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ایرانی در جشنواره فرهنگی دانشجویان چین + تصاوير (خبر)
 برگزاری نخستین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در چین (خبر)
 گردهمایی دانشجویان ايراني دانشگاه‌های پکن (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در پکن (خبر)
 شرکت ایران در نهمین اکسپوی صنایع فرهنگی غرب چین (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن (خبر)
 «روز ایران» فرصتی برای معرفی فرهنگ ایران در چین (خبر)
 کتاب‌های برگزیده جوایز ادبي ايران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن (خبر)
 نشست «عرفان و تصوف ایرانی» در پکن برگزار شد (خبر)
 پیش سمینار همایش سرمایه‌گذاری فرهنگی در چین برگزار شد (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین موزه ملی ایران و موزه ملی چین (خبر)
 تلاش چین برای گسترش روابط فرهنگی با ایران (خبر)
 ایران جایزه بهترین فیلم جشنواره چینگ دائو چین را کسب کرد (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی فیلم چینگ دائو چین (خبر)
 طنین تلاوت قرآن کریم قاری ایرانی در مساجد کشور چین (خبر)
 تلاوت قاری ایرانی در معهد انجمن اسلامی چین (خبر)
 بازدید هیأت ایرانی از دانشگاه زنان چین (خبر)
 حضور هيأت بانوان ايراني در اولين اجلاس زنان سازمان همكاري‌هاي شانگهاي (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در دانشگاه هوا و فضا پکن (خبر)
 جشنواره بين‌المللي فيلم پكن پايان يافت (خبر)
 بازدید اساتید جامعةالمصطفی (ص) العالمیه از دانشگاه قومیت‌های چین (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 شرکت ایران در هشتمین جشنواره بين‌المللي فيلم پكن (خبر)
 جشن سال نو در چين (خبر)
 برگزاري نشست نوروزي فارسي‌آموزان در پكن (خبر)
 اخلاق‌گرایی از ویژگی‌های سینمای ایران است (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب در چين (خبر)
 بازدید دانش‌آموزان برگزیده استان‌های چین از سفارت ایران در پکن (خبر)
 افتتاح مركز مطالعات فرهنگ ايران در دانشگاه شيان چين (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان ايراني در جشنواره هنر جاده ابریشم دریایی چوانجو (خبر)
 برگزاری همایش همکاری‌های یک جاده یک کمربند در چين (خبر)
 روابط دانشگاه مطالعات بین‌المللی چین با ايران توسعه مي‌يابد (خبر)
 همایش شصتمین سال تأسیس رشته زبان فارسی در دانشگاه پکن (خبر)
 خواهان استفاده از تجارب ایران در همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان هستيم (خبر)
 معرفي جاذبه‌های فرهنگي و گردشگری ایران در چين (خبر)
 نمايش آثار هنرمندان كشورمان در هفتمین نمایشگاه هنر پکن (خبر)
 سمینار «حفاظت از تمدن‌های باستانی جهان» در چين (خبر)
 شركت ايران در دوازدهمین اکسپو بین‌المللی صنایع فرهنگی و خلاقیت پکن (خبر)
 برگزاري پانزدهمین فستیوال کتاب پکن (خبر)
 ديدار نویسندگان ایران و چین (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 مجموعه شاهکارهای ادب فارسی به زبان چيني در پکن رونمايي مي‌شود (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 بازدید خبرنگاران خبرگزاري شینهوا چين از سفارت ایران در پكن (خبر)
 برگزاري سمینار «گفت‌وگوی تمدن‌های چین و ایران» در تهران (خبر)
 توسعه روابط انجمن اسلامي چين و جامعةالمصطفي (ص) العالمیه (خبر)
 برنامه‌‌‌ريزي ايران براي حضور فعال در نمایشگاه كتاب پکن 2017 (خبر)
 روز قدس موج عظيم جهاني است (خبر)
 بزرگداشت بیست‌وهشتمین سالگرد ارتحال امام (ره) در پكن (خبر)
 برگزاري سمینار توسعه یک جاده یک کمربند برای فرهنگ قومیت‌ها در چين (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در پکن (خبر)
 معرفی فرهنگ ايران در دانشگاه جیائو تنگ چين (خبر)
 چين خواستار شركت ايران در نمايشگاه تاريخي موزه شيان شد (خبر)
 مسلمانان چین در مبادلات فرهنگی نقش موثری دارند (خبر)
 مسلمانان چين مي‌توانند نقش مؤثري در پيشرفت كشور داشته باشند/آمادگي چين براي همكاري با ايران در مبارزات با افراطي‌گرايي (خبر)
 نشست نوروزی فارسی‌آموزان دانشگاه‌های پکن (خبر)
 برپايي نمایشگاه «شب پارسی» در چين (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در چين (خبر)
  همايش بین‌المللی سعدی و کنفوسیوس در چين برگزار شد (خبر)
 نشست اساتید شهر کتاب با مسوولان انجمن کنفسیوس چين (خبر)
  تماشاي فيلم‌هاي ايراني افتخار جوانان چيني (خبر)
 فعاليت‌هاي ايران در زمینه محرومیت‌زدایی شگفت‌آور است (خبر)
 برگزاري نشست ترجمه رباعیات خیام به زبان چینی (خبر)
 دومين دور سمينار «سعدي و كنفسيوس» در چين برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز جشن میلاد النبی (ص) در مساجد پکن (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دانشگاه علم و فناوری چین (خبر)
  توسعه همكاري‌هاي تهران و پكن در حوزه ايران‌شناسي (خبر)
 پایان ششمین سمینار ایران‌شناسی دانشگاه پکن (خبر)
 ايران تمدن درخشاني در جهان خلق كرد (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در اکسپوی پکن (خبر)
 ششمین سمینار «ایران‌شناسی» در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح همایش «حفاظت از تمدن‌های باستانی جهان» در چين (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ایران در چين (خبر)
 انتشار کتاب «ایران ـ مروارید درخشان در غرب جاده ابریشم» به زبان چینی (خبر)
 نباید جای ایران در جاده ابریشم خالی باشد/ تشکیل پایتخت فرهنگی در کشورهای مسیر جاده ابریشم (خبر)
 طرح «یک کمربند و یک جاده» احیای هویت انسانی است (خبر)
 افتتاح دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در شانگهای (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در پکن (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن (خبر)
 افتتاح دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در پكن (خبر)
 فعاليت تارنماي تحقیقاتی هنرهای ایرانی به زبان چینی (خبر)
 صهيونيست‌ها با افراطي‌گري جامعه جهاني را به مخاطره انداخته‌اند (خبر)
 تلاوت قاريان ايراني در مساجد چين (خبر)
 کمیسیون مشترک روابط فرهنگی ايران و چين تشكيل شود (خبر)
 اجلاس رؤسای کتابخانه‌های ملی جاده ابریشم برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين نمایشگاه «ایران زیبا» در چین گشایش يافت (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در پکن (خبر)
 بزرگداشت عمرخیام در پکن (خبر)
 نمایشگاه هنری «توسعه پایدار تمدن‌ها و عشق» در چین افتتاح شد (خبر)
 معاون سازمان فرهنگ از دانشگاه پکن بازديد كرد (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس «پارس باستانی، ایران رنگارنگ» در پكن (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه فاطمه زهرا(س) در چين (خبر)
 گفتمان فلسفي اساتید انجمن کلام ايران با اساتید فلسفه چين (خبر)
 نشست اساتید انجمن کلام ایران با اساتید دانشکده فلسفه دانشگاه پکن برگزار شد (خبر)
 برپايي جشن پیروزی انقلاب اسلامی در پكن (خبر)
 پايگاه اينترنتي «هنر ایران» راه اندازي مي‌شود (خبر)
 برپايي دومین نمایشگاه صنایع فرهنگی «هَی نَن» چين (خبر)
 ششمین سمینار ایران‌شناسی در چين برگزار مي‌شود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با مدیرکل امور بین‌الملل سازمان ادیان چین ديدار كرد (خبر)
 نمایشگاه مشترک نگارگری ایران و چین در پکن برپا مي‌شود (خبر)
 نمايش هنر ايراني در دهمین اکسپوی فرهنگی و خلاقيت پکن (خبر)
 چيني‌ها بوستان سعدی را به زبان خودشان منتشر مي‌كنند (خبر)
 دوازدهمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه پکن برگزار شد (خبر)
 معرفي ايران در سومین جشنواره دانشگاه دالیان چين (خبر)
 سومین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هنری چین برگزار شد (خبر)
 مفاهیم انسانی در سينماي ايران، حاصل فرهنگ ایرانی است (خبر)
 برگزاری جشنواره صنایع دستی زنان کشورهای جاده ابریشم در چين (خبر)
 دانشگاه یونن چين كتاب‌هايي به زبان فارسي منتشر مي‌كند (خبر)
 بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن آغاز به كار كرد (خبر)
 دانشگاه پكن درگذشت مظفر بختيار را تسليت گفت (خبر)
 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با ريیس انجمن اسلامی چین ديدار كرد (خبر)
 انتشار ویژه نامه «روز جهانی قدس» به زبان چینی (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن كريم در چين برگزار شد (خبر)
 همايش روز جهانی قدس در چين برگزار شد (خبر)
 روز فرهنگی ایران در دانشگاه مهندسی هاربین چين برگزار شد (خبر)
 شركت دانشجويان ايران در جشنواره فرهنگی دانشگاه تکنولوژی پکن (خبر)
 تعامل و تبادل استاد و دانشجو ميان مراكز علمي ايران و چين (خبر)
 سینمای ایران آینه اخلاق و انسانیت است (خبر)
 ايران با مقاومت و پايداري مسير ترقي را پيمود (خبر)
 آغاز «ماه فرهنگي ايران» در چين (خبر)
 ديدار سفیر و رايزن فرهنگي ایران با ريیس کتابخانه ملی چین (خبر)
 عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با معاون سازمان اديان چين ديدار كرد (خبر)
  مسئولیت انجمن‌های دوستی ايران و چين مهم و سنگين است (خبر)
 عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ريیس انجمن اسلامی چین ديدار كرد (خبر)
 برگزاری مراسم جشن سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ايران در چين (خبر)
 سمینار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم اجتماعی چین برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مسئول چیني از برگزاری هفته فیلم ایران در اين كشور (خبر)
 بررسی علمی "اقتصاد خانواده با رویکرد اشتغال زنان در ایران و چین" در پكن (خبر)
 همايش "بهار در غزلیات حافظ "در چين برگزار شد (خبر)
 برگزاري سیزدهمین نمایشگاه فرهنگی آسیا در چین (خبر)
 تفاهم نامه تاسيس مراكز فرهنگي ايران و چين به امضاء مي رسد (خبر)
 دیدار دکتر دهشیری و هیات همراه از بخش فارسی دانشگاه پکن (خبر)
 مراسم اختتاميه سمینار" روابط تاریخی ایران و چین" در پكن برگزار شد (خبر)
 بازديد دکتر دهشیری از دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پکن (خبر)
 نشست دكتر دهشيري با محققان پژوهشگاه خاورمیانه در دانشگاه شمال غرب چين (خبر)
 نمایشگاه «ایران،‌ صنعت، مذهب، هنر، طبیعت» در چین گشایش یافت (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي ايران در چين (خبر)
 برگزاري مراسم جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) در چين (خبر)
 نخستين همايش مشترك زنان ايران و چين برگزار شد (خبر)
 سمینار "نقش زنان مسلمان در نشر فرهنگ و آموزش خانواده" در چين برگزار شد (خبر)
 استقبال مردم چين از هفته فرهنگي ايران (خبر)
  هفته فرهنگی ایران در چین پایان یافت (خبر)
 دنياي اسلام اكنون از آفت تكفير و تندروي رنج مي برد (خبر)
 ديدار دكتر خرمشاد با رييس دانشگاه مطالعات زبانهاي خارجي پكن (خبر)
 ديدار رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با وزيرفرهنگ چين (خبر)
 سمينار "بررسي متون آموزش زبان فارسي در دانشگاه هاي چين" برگزار شد (خبر)
 مراسم سالگرد ارتحال امام خميني (ره) در چين برگزار مي شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در چين برگزار مي شود (خبر)
 اندیشه های امام خمینی(ره) رمز پایداری انقلاب اسلامی است (خبر)
 زبان فارسی زبان دل مسلمانان چین است (خبر)
 ياد استاد زبان و ادبيات فارسي گرامي داشته شد (خبر)
 استاد چيني زبان و ادبيات فارسي درگذشت (خبر)
 نمايش قرآن‌های تذهيب‌شده چينی در شهر "ووجونگ" (خبر)
 پایان دوره دانشجویان زبان فارسی در دانشگاه زبان و مطالعات خارجی پکن (خبر)
 علاقه خاصي به فلسفه ایرانی دارم (خبر)
 بازتاب فیلم ضد اسلامی آمریکا درمطبوعات چین (خبر)
 برگزاري نمایشگاه بین المللی کتاب پکن (خبر)
 قرائت قاريان ايراني در چین (خبر)
 سفر هیات بعثه مقام معظم رهبری به چین (خبر)
 دیداررايزن فرهنگي ايران با معاون دانشگاه شمالغرب چین (خبر)
 مسلمانان چینی به ایرانیان علاقه دارند (خبر)
 نمایشگاه هنرهای ایرانی در چین برگزار می شود (خبر)
 مراسم روز بزرگداشت سعدی در چین برگزار شد (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با معاون اتحادیه زنان چین (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگي ايران در پكن از سایت جوانان مسلمان چین (خبر)
 اولین کمیسیون مشترک همكاريهاي فرهنگی ایران و چین برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئیس انجمن دوستی چین وایران (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس و خوشنویسی هنرمند مسلمان چینی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئیس سایت اسلامی چین (خبر)
 تاثير فرهنگ اسلامي-ايراني درميان 30ميليون مسلمان چيني (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه اقتصاد و تجارت پكن راه اندازي مي شود (خبر)
 نشست فرهنگي و هنري با دانشجويان بخش فارسي دانشگاه پكن (خبر)
 فيلم زندگینامه حکیم اصفهانی در چين ساخته مي شود (خبر)
 خواهان امضاي تفاهم نامه با كتابخانه جمهوري اسلامي ايران هستيم (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رئيس انجمن دوستی شانگهای چين (خبر)
 تجديد چاپ كتاب حكومت اسلامي از ديدگاه خميني (ره)درچين (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با معاون فرهنگستان هنر چین (خبر)
  اتاق ايرانشناسي در دانشگاه مطالعات زبانهاي خارجي چين افتتاح مي شود (خبر)
 افتتاح هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب چین (خبر)
 برگزاري مراسم روز قدس درچين (خبر)
 آثار متعلق به حضور ایرانیان در استان فوجیان كشف شد (خبر)
 راه اندازي بخش معرفي ايران در سايت دانشجويان مسلمان چين (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.