English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سفربه شهر شين چين

"محمد رضا دهشیری" معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سفر به چين ضمن بازديد از مراكزفرهنگي شهر شين با مسئولين آن ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، "محمد رضا دهشیری" و هیات همراه در اولین روز ورود به پکن جهت شرکت در سمینار مشترک آکادمی علوم اجتماعی چین از دانشگاه مطالعات خارجی و اتاق ایرانشناسی بازدید و با رئیس و معاون این دانشگاه  ديدار و گفتگو نمود.

در اين ديدار "خن جن " رئیس دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی در خصوص افتتاح مرکز ایرانشناسی و همچنین تاسیس رشته آموزش زبان فارسی اظهار داشت : این دانشگاه برای تعامل با کشور تاریخی مثل ایران اهمیت زیادی قائل است. اولین دوره دانشجویان مقطع کارشناسی رشته زبان فارسی سال گذشته فارغ التحصیل شدند .

وي افزود:  در اوایل سال جاری با همکاری رایزنی فرهنگی ایران نسبت به افتتاح اتاق ایرانشناسی اقدام نمودیم كه از ابتدای راه اندازی اتاق ایرانشناسی فعالیتهای خوبی در جهت معرفی تاریخ و تمدن ایران انجام شده است .

رئيس دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پکن تصريح كرد: ایران یکی از کشورهای تاریخی و با تمدن چند هزار ساله است . برای تعاملات فرهنگی با این کشور می بایست پژوهشهای علمی در مرکز ایرانشناسی و با حضور محققین چینی و ایرانی انجام شود

وي  در ادامه به معرفی دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پرداخت و بیان داشت که این دانشگاه یکی از دانشگاه های مهم کشور چین است . ما اکنون حدود 57 زبان خارجی را در این دانشگاه تدریس می‌کنیم. اکثر فارغ التحصیلان این دانشگاه به عنوان دیپلمات در سفارت خانه ها و مراکز فرهنگی چین در خارج از کشور مشغول بکار می شوند. به همین دلیل این دانشگاه در نگاه دولت چین از اهمیت بسزایی برخوردار است .

رئیس دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پكن اظهار داشت : این دانشگاه آمادگی خود را برای برگزاری سمینارهای علمی اعلام می دارد . انجام پزوهشهای مشترک علمی نیز زمینه تعاملات دانشگاههای دو کشور را بیش از پیش فراهم می نماید.

در ادامه "محمد رضا دهشیری"،  ضمن تشكر از همکاری دانشگاه جهت راه اندازی رشته آموزش زبان فارسی و همچنین مرکز ایرانشناسی ، گفت: این اقدام دانشگاه نشان دهنده تعامل علمی با مراکز دانشگاهی ایران است .

وي افزود: جمهوری اسلامی ایران به داشتن روابط علمی و پژوهشی با کشور چین اهمیت زیادی قائل است . با توجه به اهمیت این دانشگاه وجود مرکز ایرانشناسی فرصت مغتنمی برای پژوهشگران چینی و ایرانی جهت انجام تحقیقات علمی پیرامون تاریخ و تمدن ایران فراهم آورده است. ما آمادگی خود را برای گسترش هر چه بیشتر تعاملات علمی و پژوهشی با کشور چین اعلام می کنیم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  وظیفه  فراهم آوردن زمینه های لازم برای تعاملات دانشگاهی دو کشور را بر عهده دارد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اظهار داشت: دو کشور ایران و چین با تمدن چند هزار ساله خود نقش بسیار زیادی در شکل گیری تمدن بشری دارد. انجام تحقیقات و پژوهشهای علمی می تواند زمینه تاثیرگذاری بیشتر این دو تمدن در فرهنگ و تمدن جهان را فراهم نماید.

بعد از پایان این ديدار هیات ایرانی از اتاق ایرانشناسی بازديد به عمل آوردند و با اساتید و دانشجویان بخش فارسی آشنا شدند.

در اين بازديد خانم "یولی" رئیس بخش آموزش زبان فارسی و رئیس مرکز ایرانشناسی  این دانشگاه ؛ به معرفی بخش زبان فارسی پرداخت و بیان داشت: زبان فارسی زبان بسیار شیرینی است و به همین دلیل دانشجویان علاقه زیادی به یادگیری این زبان دارند . همه فارغ التحصیلان سال گذشته این رشته جذب مراکز دولتی و دیپلماتیک چین گردیدند .

وي خاطر نشان ساخت: دو نفر از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس با بورس تحصیلی این دانشگاه عازم کشور ایران گردیدند. این دانشگاه برای تاسیس رشته زبان فارسی و همچنین افتتاح بخش ایران شناسی همکاری بسیار خوبی با رایزنی فرهنگی ایران داشته است .

دکتر "دهشیری"،  ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه برای ایجاد فرصت دیدار با اساتید و دانشجویان  بخش فارسی از اینکه در اتاق ایرانشناسی با دانشجویان علاقه مند به یادگیری زبان فارسی اظهار شادمانی نمود و گفت: اهمیت زبان فارسی به دلیل حوزه نفوذ تمدن ایران و نقش آن در گسترش  مکتب اسلام از اهمیت به سزایی برخوردار است. ظهور انقلاب اسلامی نیز یکی دیگر از دلایل اقبال به یادگیری زبان فارسی است.

وي افزود: اتاقهای ایرانشناسی این فرصت را فراهم می نمایند تا با حضور اساتید و پژوهشگران ایرانی در این مراکز زمینه آشنایی افراد با فرهنگ و تمدن ایران بیش از پیش فراهم شود.

ديدار با محققان پژوهشگاه خاورمیانه در دانشگاه شمال غرب در شهر شین

در ادامه سفر، دهشیری جهت بازدید از اماکن تاریخی  و دیدار با رئیس دانشگاه شمال غرب شهر شین و اساتید و محققین آکادمی علوم اجتماعی این استان به شهر شین سفرنمود.

در اين ديدار، رئیس دانشگاه شمال غرب شین گفت:اين شهربه عنوان پایتخت فرهنگی چین به دلیل جاده ابریشم و حضور تجار ایرانی از قدمت زیادی برخوردار است. دانشگاه شین تاکنون مطالعات زیادی در خصوص تاریخ جهان و اسلام داشته است. این دانشگاه با قدمت 82 ساله به پژوهش در زمینه تمدن اسلامی اهمیت زیادی می دهد. کتبی که در خصوص خاور میانه؛  اعراب و شمال آفریقا انجام داده است از جمله پژوهشهای ماندگار این دانشگاه است . وجود مرکز ایرانشناسی در این دانشگاه فرصتی است که محققین چینی به مطالعه عمیق تاریخ و تمدن ایران و اسلام بپردازند . امیدواریم  که سازمان فرهنگ و ارتباطات زمینه همکاری بیشتری با محققین این مرکز را فراهم آورد.

به دلیل اهمیت مطالعات حوزه ایران و اسلام مایل هستیم که آموزش زبان فارسی در این دانشگاه با حضور اساتیدی از ایران انجام بپذیرد؛ ضمن اینکه مایل هستیم با تبادل دانشجویان و اساتید زمینه همکاری دانشگاهی دو کشور را بیش از پیش گسترش دهیم . من همین جا اعلام می کنم که آماده پذیرش دانشجویان ایرانی در این دانشگاه هستیم.

دهشیری گفت: اعتبار بین المللی دانشگاه و همچنین تحقیقات و پژوهشهای این دانشگاه در تاریخ جهان و خاورمیانه و اسلام انجام می دهد برای ما اهمیت زیادی دارد

وي افزود: جاده تاریخی ابریشم و حضور تجار مسلمان ایرانی فرصت پیوند دو فرهنگ و تمدن را فراهم نموده است. یکی از وظایف اصلی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فراهم آوردن توسعه همکاریهای دانشگاهی دو کشور می باشد که تمایل و آمادگی خود را برای این موضوع اعلام می داریم.

دهشیری گفت: ما برای تحقق این موضوع(پذیرش دانشجویان ایرانی) آمادگی کامل خود را اعلام می نماییم. برگزاری سمینارهای مشترک علمی در مرکز ایرانشناسی ایجاد فرصت های مطالعاتی برای اساتید و همچنین بورس های تحصیلی برای دانشجویان از موضوعاتی است که قابل پیگیری است

رئیس دانشگاه شین ضمن تشکر از همکاریهای رایزنی فرهنگی ایران با مرکز ایرانشناسی و دانشگاه از فعالیتهای انجام شده تشکر نموده و گفت: از برگزاری سمینارها و انجام پژوهشهای مشترک دانشگاهی استقبال می کنیم.

بازديد از مجموعه تاریخی سرباز سفالی شهر شی

دهشیری و هیات همراه از مجموعه تاریخی سرباز سفالی دیدن نمودند . دفینه های سرباز سفالی یکی از آثار ماندگار تاریخی کشور چین با قدمت حدود 2500 ساله است.

ابنیه های تاریخی در هر کشوری نشانه قدمت تمدن شکل گرفته در آن منطقه است. با مطالعه آثار و ابنیه تاریخی می توان به نوع فلسفه زندگی مردم آن دیار پی برد. کشور چین با تمدن چندین هزار ساله سهم موثری در شکل‌گیری تمدن بشری داشته است. از جمله‌ی این ابنیه های تاریخی کشف دفینه بزرگ سرباز سفالی در شهر شین است. در روزگار سلسله تانگ شهر شین به عنوان پایتخت کشور چین  منظور شده بود. این شهر در گذر زمان و به دلیل پیشینه تارخی خود توانسته است اماکن تاریخی بسیاری را در خود جای دهد. هم اکنون روزانه بیش از 10 هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی از این مجموعه بازدید نموده که ضمن آشنایی با سابقه تاریخ و تمدن کشور چین، این مجموعه را به یکی از منابع درآمدزایی و جذب گردشگری چین تبدیل نموده است

بازديد از مسجد خواجويه

دهشیری و هیات همراه از مسجد بسیار قدیمی شهر شین  به نام خواجو یه بازدید نموده و با امام جماعت و علمای این مسجد و مدیریت این مسجد آقای بی بو گفتگو نمودند.دهشیری با حضور در این مسجد و اقامه نماز از کتیبه های به جای مانده در این مسجد بازدید بعمل آورده و با نوع فعالیت دینی مردم مسلمان این شهر آشنا شدند.

این مسجد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مساجد کشور چین کتیبه‌های فارسی و عربی زیادی را دارا می‌باشد. این کتبه‌ها به عنوان یک سند ماندگار تاریخی می‌تواند مورد استناد هر مورخ و گردشگری گردد. حضور ایرانیان در این شهر ذهنیتی را در مردم مسلمان این شهر ایجاد نموده که نیاکان خود را ایرانی می‌دانند. به همین دلیل وجود کلمات فارسی در بین مسلمانان و وجود کتب دینی عربی و فارسی در آموزش دینی مردم این دیار نشان از قدمت حضور تمدن ایران و اسلام در این منطقه دارد.

جهت تکریم یکی از امامان جماعت مسجد خوا جو یه هیات ایرانی ضمن حضور در مسجد ، در مراسم ترحیم مادر نامبرده شرکت نموده که استقبال گرم مردم مسلمان این منطقه را به همراه داشت . این مراسم در صحن مسجد و در فضای باز برگزار گردیده بود.

شرکت کنندگان سه جز از قرآن کریم را قرائت نموده و سپس امام جماعت ورود هیات ایرانی را اعلام و خوش آمد گفتند.

در ادامه هیات ايراني برای بازدید از موزه تاریخ استان شان شی در محل این موزه حضور یافتند. این موزه یکی از هشت موزه ملی کشور چین است که با توجه به قدمت و تاریخ این استان و شهر شین از اهمیت بسزایی برخوردار است. ابنیه تاریخی این موزه در سه قسمت برای بازدیدکنندگان تنظیم و طراحی گردیده است . بخش اول این موزه به چگونگی شکل گیری تمدن انسان های اولیه پرداخته است. با توجه به اکتشافات انجام یافته در سرزمین چین ، عصر پارینه سنگی و عصر مفرغ به شکل بسیار جذابی طراحی و معرفی گردیده است.در بخش دوم به چگونگی شکل گیری چین به شکل یک پارچه کنونی پرداخته است و در قسمت سوم این موزه، وضعیت و پیشینه تاریخی شهر شین بطور علمی طراحی و معرفی  گردیده است. با توجه به این که این شهر مبدائ جاده ابریشم زمینی می باشد، وجود ابنیه های تاریخی بجا مانده از ایرانیان مسلمان حاکی از قدمت حضور فرهنگ و تمدن ایران در این سرزمین دارد. جاده ابریشم به عنوان یک جاده فرهنگی و تجاری نقش عمده ای در تعاملات فرهنگی دو تمدن بزرگ دنیای آن روز دارد. این موضوع در ابنیه اکتشافی تجلی یافته که راهنمای چینی در حین معرفی موزه به آن اشاره می نمود. تاثیر فرهنگ و تمدن ایران در ظرف سفالی و مفرغی کشف شده  و همچنین سکه های بجا مانده از آن روزگار کاملا آشکار است.


١٩:٢١ - 1392/07/23    /    شماره : ٦٠٣٥١٤    /    تعداد نمایش : ٣٣٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 گرامیداشت انتشار یکصدمین شماره مجله خبری (Home&Abroad) در پکن (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 هفته فیلم ایران در چین افتتاح شد (خبر)
 بازدید خبرنگاران خبرگزاري شینهوا چين از سفارت ایران در پكن (خبر)
 بزرگداشت فردوسي در دانشگاه پكن (خبر)
 خواهرخواندگي آلاشان چين و سرخس ايران (خبر)
 رونمایی ترجمه کتاب «تنسوق‌نامه طب ختایی»در پكن (خبر)
 ايران تمدن درخشاني در جهان خلق كرد (خبر)
 برگزاري ششمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در پكن (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ایران در دانشگاه پکن (خبر)
 متاثر از فرهنگ و تمدن غني ايران شدم (خبر)
 سومین سمینار بانوان ایران و چین برگزار شد (خبر)
 تهران آمادگي تاسيس نمایندگی فرهنگی اوکراین را دارد (خبر)
 انتشار ترجمه چینی بوستان سعدی (خبر)
 برگزاري مراسم جشن انقلاب اسلامي در پكن (خبر)
 مسابقه «آشنایی با قرآن كريم» در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي ويژگي‌هاي نگارگری در ایران و چین در دانشگاه پکن (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «ادبیات عرفانی فارسی» در چين برگزار مي‌شود (خبر)
 ششمین نشست جهانی انجمن مطالعات چین برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه مشترک نگارگری ایران و چین در دانشگاه پکن (خبر)
 برگزاري نشست برنامه‌ریزی اکسپوی بین‌المللی فرهنگی جاده ابریشم در چين (خبر)
 وضع مسلمانان چين بهبود مي‌يابد (خبر)
 مسلمانان چین بايد به دين‌داري امام خميني(ره) تأسی كنند (خبر)
 فارسی، زبان دوم دانشجویان دانشگاه پكن مي شود (خبر)
 بخش فارسي در دانشگاه قوميت‌هاي چينگ‌هاي چين راه اندازي شود (خبر)
 چيني‌ها «قانون» ابن سينا را ترجمه مي‌كنند (خبر)
 استفاده از كالاي همراه با علامت «حلال» بايد براي تمام مردم افتخارآميز باشد (خبر)
 بيستمين سالگرد اجلاس جهاني زنان در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نوروزی اساتید و دانشجویان رشته زبان فارسی دانشگاه‌های پکن (خبر)
 جشن میلادالنبی(ص) در مساجد پکن برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مسئول چیني از برگزاری هفته فیلم ایران در اين كشور (خبر)
 تجلي آموزه هاي اسلامي در سبك زندگي مسلمانان چين (خبر)
 آموزش زبان فارسي؛ مهم ترين دستاورد دانشگاه پکن (خبر)
 مترجم چيني «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» با رایزن فرهنگی ایران ديدار کرد (خبر)
 جاده فرهنگي ابريشم؛ فصل جديدي از روابط فرهنگي ايران و چين (خبر)
 آثار سينمايي و تلويزيوني ايراني ـ چيني توليد مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار زبان و ادبیات فارسی در پكن (خبر)
 ساز و آواز ايراني در محفل چيني (خبر)
 سمینار اقتصادی، توریستی و هنری جاده‌ي ابریشم در چين برگزار شد (خبر)
 بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن آغاز شد (خبر)
 سمينار «ضرورت به کارگیری ادبیات معاصر در آموزش زبان فارسی در چین» برگزار مي‌شود (خبر)
 از «قانون» ابن سينا تبعيت كنيد (خبر)
 حضور قاریان ايراني در مساجد چين (خبر)
 احياي راه ابريشم بدون ايران معنا ندارد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه نقاشي هنرمند مسلمان خویونگ در دانشگاه پكن (خبر)
 پخش فیلم طلا و مس در دانشگاه تکنولوژی پکن (خبر)
 حضور ایران و زبان فارسی در کشور چین قدمت هزار ساله دارد (خبر)
 فيلم طلا و مس در دانشگاه صنعتی پکن اكران مي شود (خبر)
 برگزاري مراسم جشن عید نوروز در پكن (خبر)
 بيش از پنجاه سال براي مخاطبان فارسي زبان برنامه پخش مي شود (خبر)
 نبايد ترور و نا امنی در بلاد اسلامی گسترش يابد (خبر)
 دیدار معاون انتشارات دانشگاه یونن درچين با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 سیاست های ايران تحت تاثير بادهای موسمی سیاسی قرارنمی گیرد (خبر)
 مراسم اختتاميه سمینار" روابط تاریخی ایران و چین" در پكن برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگی همکاری اروپا و آسیا و فستیوال غذاهای اسلامی درارومچی چين (خبر)
 بررسی متون آموزشی زبان فارسی دردانشگاه مطالعات زبان های خارجی پکن (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با تلویزیون ماهواره ای استان گانسو چين (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در پكن افتتاح شد (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در چین برگزارمي شود (خبر)
 برگزاری سومین دوره جشنواره فستیوال بین المللی فیلم پکن (خبر)
 افتتاح هفتمین مرکز ایران شناسی درچين (خبر)
 افتتاح مرکز ایرانشناسی در دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پکن (خبر)
 دیپلماسی تطبیقی امام خمینی(ره)تاليف مي شود (خبر)
 برگزاري نهمین جشنواره فرهنگی بین المللی دانشگاه پکن (خبر)
 اتاق ایران شناسی در دانشگاه نینگ شیا چين راه اندازي مي شود (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فرهنگی بین المللی دانشگاه جیاتونگ در پکن (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.