English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم رونمايي از ترجمه کتاب "لهوف" به چهار زبان زنده دنيا برگزار شد

مراسم رونمايي از ترجمه کتاب شریف «لهوف» به زبانهای انگلیسی، فرانسه، ترکی استانبولی و روسی عصر چهارشنبه ۲۷ شهریور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين نشست دکتر محمد باقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخناني گفت: یکی از وظایف این سازمان معرفی تشیع است. وقتی از تشیع صحبت می کنیم مثل هر مذهب و آئینی شاخصه هایی دارد که اگر سازمان بخواهد این شاخص ها را برافرازد موضوع غدیر، عاشورا، کربلا، دعا، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و ... از شاخص های آن است و وظیفه ما معرفی آنها به بیرون از ایران است.

وی با تاکید بر ضرورت شرح واقعه کربلا افزود: آنچه در روز عاشورا اتفاق افتاده است بسیار عظمت دارد و نیاز به هیچ شرحی ندارد چرا که تصویر عاشورا تکرار نشدنی است همانطور که حضرت فرمود لایوم کیومک یا اباعبدالله. شرح واقعه عاشورا خودبخود تشیع را معرفی می کند و بی جهت نیست که امام راحل و بزرگان ما تاکید می کردند که محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

دکتر خرمشاد با اشاره به اعجاز قرائت لهوف در گرایش برخی از اروپائیان به تشیع تصریح کرد: ما تصور می کردیم که بیان امام حسین در اینکه "اگر اصلاح دین جدم فقط به کشته شدن من میسر می شود ای شمشیرها مرا در بر گیرد" تنها مربوط به همان مقطع تاریخی است در حالی که الان در قرن 21 می بینیم احیای دین و مذهب شیعه همچنان با مظلومیت اباعبدالله و کربلا اتفاق می افتد. وقتی مسئولیت سازمان را بدست گرفتم گزارشات زیادی مبنی بر گسترش روزافزون آئین عاشورایی در سراسر جهان بدست ما رسید و این نشان می داد که آنچه برای احیای دین رسول الله طراحی شده است تا قیام قیامت با خود کربلا و امام حسین اتفاق می افتد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رد برخی تبلیغات سوء علیه شیعه تاکید کرد: برخی فکر می کنند که جمهوری اسلامی ایران شیعه سازی می کند و تبلیغی شبیه مسیحیت دارد اما شیعه خود را معرفی می کند و به دلیل اینکه معارف شیعی مستدل و روشنگر است هر کسی که این معارف را بشنود بدان جذب می گردد.

دکتر خرمشاد در پایان این نشست از تلاش سه ساله طرح ترجمه لهوف به زبانهای خارجی تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد که به تدریج امکان ترجمه این کتاب به 40 زبان فراهم گردد و گفت امیدواریم هر کسی که مسئولیت سازمان را از این پس بر عهده می گیرد بحث ترجمه صحیفه سجادیه و نهج البلاغ به 40 زبان را در دستور کار قرار دهد تا بتوانیم بخشی از وظایف خود را در قبال اهل بیت به انجام رسانیم.

در این مراسم دکتر رجبی دوانی مدرس و پژوهشگر تاریخ اسلام در مورد گردآوری کتاب "طواف عشق" گفت: مقتل "لهوف" از مقاتل مختصری است که بنده در کنار ترجمه های قابل توجهی که از این کتاب شریف به عمل آمده است با پیشنهاد انتشارات امیرکبیر ترجمه جدیدی را به زبان عامه از لهوف ارائه کردم که بخش های غیر ضرور آن مثل اشعاری که معمولا در مقاتل استفاده می شد و کاربردی برای خواننده فارسی نداشت و همچنین مطالبی که ماخذ و پذیرش عقلی آن جوانان را دچار شبهه می کرد مثل آمدن جنیان محضر امام حسین(ع) و یا بخشی مربوط به قصاص قاتلان امام حسین که ارتباط مستقیمی با مقتل نداشت حذف شد و تحت عنوان "طواف عشق" عرضه گردید که امروز ترجمه روسی، انگلیسی، فرانسه و ترکی استانبولی آن رونمایی می شود.

وی بر ترویج کتب و معارف شیعه در مجامع غیر شیعی تاکید کرد و افزود: پیروان اهل بیت به خوبی با خاندان رسول الله(ص) و ائمه اطهار(ع) و قیام امام حسین آشنایی دارند و هر ساله در ایام محرم مصیبت اباعبدالله را گرامی می دارند اما لازم است برای غیر شیعیان مقتل امام حسین از منظر یک عالم شیعی در اختیار عموم مسلمانان قرار گیرد چرا که بیشتر اطلاعات ما از واقعه عاشورا از منابع اهل تسنن است.

این استاد تاریخ تاکید کرد: برد بیشتر ترجمه های صورت گرفته از کتاب لهوف برای غیر مسلمانان است و این مسئله در موقعیت امروز جهان بسیار اهمیت دارد چرا که متاسفانه جریان های تکفیری با اعمال کثیف و وحشیانه خود چهره ای زشت از اسلام به نمایش گذاشتند و اسلام را شهادت در راه خدا عنوان می کنند هر چند پشت این قضایا دست استکبار جهانی و آمریکا و صهیونیست دیده می شود و می خواهند از اسلام  که در جوامع غربی مورد اقبال قرار گرفته چهره ای خونریز و خشن ارائه دهند و با جلوگیری از اسلامگرایی، اسلام هراسی و اسلام ستیزی را در غرب رواج دهند.

دکتر رجبی دوانی تاکید کرد: اگر بتوانیم با انتشار این گونه کتب مظلومیت و حقیقت حضرت سید الشهدا را به تصویر بکشیم و به مخاطبان خود ارائه دهیم در خنثی کردن توطئه های دشمنان اسلام بسیار موفق خواهیم بود. اگر به زیبایی که سید الشهدا مظلومیت امام حسین را به تصویر کشیده بتوانیم تفاوت شهادت به معنی راستی و شهادت طلبی حسینی با جنایات تکفیری ها که وحشی گری می کنند کاملا مشخص خواهد شد که اینها ادامه دهنده جنایتکاران کربلا هستند که فرزند پیامبر را به آن صورت به شهادت رساندند.

در ادامه این مراسم دکتر عزیز مهدی مترجم انگلیسی لهوف که از شیعیان هندوستان به شمار می رود و دارای دکتری ادبیات و زبان ادب فارسی است طی سخنانی کوتاه گفت: من افتخار می کنم که لیاقت ترجمه لهوف را پیدا کردم و برای این کار به امام حسین متوسل شدم.

وی در ادامه قطعه ای از متن ترجمه انگلیسی لهوف را که مربوط به خطبه حضرت زینب (س) در مجلس یزید بود با چشمانی اشک آلود قرائت کرد و گفت: این خطبه را از کودکی پدران و مادران ما به زبان اردو و هندی برای ما می خواندند و ما را با حب اهل بیت آشنا می کردند.

دکتر اعتصامی قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این نشست  با قرائت روایاتی در بزرگداشت شهادت امام حسین به نقلی از امام علی(ع) استناد کرد و گفت: حضرت امیر المومنین فرمودند هر آنچه از علم و آگاهی مکتوب نشود از بین رفتنی است و ما خدا را شکر می کنیم که وقایع عاشورا ثبت شد و لذا در این راستا دو پیشنهاد دارم یکی ترویج گسترده کتب اسلامی از جمله لهوف و دیگر آنکه جریانهای مروج دین در فضای بین الملل مثل حوزه علمیه و جامعه المصطفی با تهیه این کتاب از آن به عنوان مستند نوحه گری امام حسین (ع) بهره مند شوند.

وی در پایان تاکید کرد: امام حسین متعلق به بشریت است و وفای به عهد، صداقت و اعتمادسازی از وجود مقدس ایشان ساطع شده است و ما به عنوان یک کشور اسلامی پیامی نو در این فضا داریم و نوآوری ما عرضه معالم کربلا است و این به عنوان راهبرد ما تلقی می گردد.

در ادامه این نشست دکتر سید مازیار کمالی مترجم روسی لهوف گفت: روزی که به من تلفن شد برای پیشنهاد ترجمه لهوف ترسیدم چرا که من سالها دغدغه بحث متن محوری و یا مخاطب محوری را در ترجمه داشتم و با این پیشنهاد ترسیدم که خودم آن ادعایی که داشتم زیر پا بگذارم. من سالهاست که بر روی داستایوفسکی کار می کنم اما لهوف بحث دیگری بود، بحث ارادت میلیونها نفر به امام حسین بود و ترجمه آن برای من بسیار سخت بود چرا که ابزار ترجمه از روسی به فارسی فراهم نیست و پیشروی من در این زمینه کند بود.

وی تاکید کرد: اما با همه این مسائل باید موضوعی را یادآور شوم و آن اینکه اشاعه تفکرات مذهبی و شیعی ما در جای خود مقدس است اما ما با دنیایی مواجه هستیم که در مرزهای شمالی مان کشور روسیه وجود دارد، کشور قدرتمندی با دستگاههای تبلیغی که اینک در آستانه تحولی قرار گرفته است و آن تحول بزرگ گرایش به تفکر نواوراسیاگرایی است و ما می توانیم از این فضا در اشاعه معارف شیعی بهره ببریم چرا که بخش مهمی از این منطقه را مسلمانانی تشکیل می دهند که در کشور آذربایجان حضور دارند و اکثریت شیعه هستند که ما با ترجمه این کتب ضمن پیوند خود با گذشته این معارف را به هم دینان و همفکران و حتی برادران روس خود صادر می کنیم.

در پايان اين مراسم از محمدحسین رجبی دوانی مدرس و پژوهشگر تاریخ اسلام  و مولف کتاب «طواف عشق» تجلیل به عمل آمد.

 ترجمه كتاب شريف"لهوف" اثر ماندگار سيد بن طاووس به چهار زبان انگلیسی، فرانسه، ترکی اسلامبولی و روسی توسط موسسه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صورت گرفته است.

براي مشاهده گزارش تصويري اين مراسم اينجا را كليك كنيد.


١٩:١٧ - 1392/06/27    /    شماره : ٦٠٢٥٩٨    /    تعداد نمایش : ٣٦٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 نگاهي به فعاليت‌هاي انتشارت بین‌المللی الهدی (خبر)
  مدير مؤسسه انتشارات بین‌المللی الهدي منصوب شد (خبر)
 نمايش قرآن‌های نفیس ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد (خبر)
 استقبال هندي‌ها از كتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان» (خبر)
 انتشار كتاب «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 كتاب «روزی که شبیه هیچ روزی نیست» برترین اثر تجسمی کتاب سال عاشورا شد (خبر)
 انتشارات الهدی با «اطلس شیعه» به نمایشگاه مسقط رفت (خبر)
 ايران پرچم وحدت را برافراشته و با زبان تقريب سخن مي‌گويد (خبر)
 نخستین نشست‌ "عصر فرهنگ ملل" برگزار می‌شود (خبر)
 الهدی نمایندگی 19 ناشر را در نمایشگاه کتاب مسکو بر عهده گرفت (خبر)
 وجود 8 هزار واژه فارسی در زبان ترکی استانبولی (خبر)
 باید برای تقویت زبان فارسی وارد صنعت چاپ و نشر تاجیکستان شویم (خبر)
 تشريح برنامه هاي جديد موسسه فرهنگي، هنري و انتشارات الهدي (خبر)
 «حمیدرضا شاه‌آبادی» سرپرست موسسه فرهنگی و انتشاراتی الهدی شد (خبر)
 آیین اختتامیه نخستین «جایزه کتاب بلخ» برگزار مي شود (خبر)
 برگزیدگان نخستین جایزه کتاب بلخ معرفي شدند (خبر)
 نشست خبری "جایزه کتاب بلخ" در انتشارات الهدي برگزار شد (خبر)
 كتاب "واقعیت‌های اجتماعی مسلمانان بریتانیا" (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 «نقش مصر در ژئوپلتيك خاورمیانه» (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 «میثاق سیاسی سند» (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.