English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی راهکارهای همکاری مترجمان قرآن کریم در ایران و مالزی

در ديدار رایزن فرهنگی کشورمان در كوالالامپور با معاون مؤسسه فرهنگي ـ قرآني ترجمان وحي راهکارهای همکاری مترجمان قرآن کریم در ایران و مالزی بررسي شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، در ابتدای این دیدار "علي اكبر ضیایی" رايزن فرهنگي كشورمان حضور حجه الاسلام عبدالله عرب زاده معاون مؤسسه فرهنگي ـ قرآني ترجمان وحي را به مالزی خیرمقدم گفت و ابراز امیدواری کرد که رایزنی فرهنگی بتواند با همکاری موسسه ترجمان وحی ،زمینه لازم را در راستای همکاری های متقابل و توسعه فعالیت های قرآنی با موسسات و مراکز قرآنی در مالزی ایجاد نماید .

در ادامه اين ديدار حجه الاسلام عبدالله عرب زاده  در بیان اهداف سفر خود گفت: تحقیق و شناسایی  و بررسی زمینه های همکاری با مترجمان قوی و با سابقه در زبان های رایج در کشور مالزی و شناسایی و خریداری ترجمه های جدید منتشره به صورت مکتوب و الکترونیکی در زبانهای رایج و همچنین بررسی و جمع آوری مقالات قرآنی و به خصوص نقد و بررسی ترجمه های قرآن در زبانهای رایج از کتابخانه ها و مراکز علمی و دانشگاهی از اهداف این سفر می باشد.

وي در ادامه ابراز امیدواری کرد که در فرصت ایجاد شده بتوان با فعالان حوزه نشر ترجمه قرآن اعم از ناشران، مترجمان، قرآن پژوهان در کلیه زبانهای رایج را طی تحقیقی شناسایی و نسبت به بازدید از مراکز اسلامی قرآنی و قرآن پژوهی قرآن و کتابخانه ملی مالزی جهت دریافت بانک اطلاعات منابع قرآن پژوهی و ترجمه قرآن اقدام نماید .

حجه الاسلام عرب زاده در معرفی و نوع فعالیت های موسسه فرهنگي ـ قرآني ترجمان وحي  بیان نمود: "مؤسسه ترجمان وحي از سال 1373 در قم با هدف ترجمه قرآن كريم به زبان‌هاي مختلف تأسيس شد. براي راه‌اندازي اين موسسه ابتدا تحقيقات ميداني زيادي براي جلوگيري از موازي‌كاري انجام شد و به اين نتيجه رسيديم كه در دنيا جايي براي ارائه ترجمه معتبر از قرآن كريم وجود ندارد. تنها يك مركز ترجمه به عنوان ملك فهد در عربستان وجود دارد كه به افست مي‌پردازد و افست را به 60 زبان انجام داده است.

عرب‌زاده ادامه داد: اين مؤسسه با انجام فعاليت در طول اين سال‌ها موفق شده است كه ترجمه قرآن را به 145 زبان گردآوري كند كه نزديك به شش هزار مجلد مي‌شود، اين تعداد ترجمه از هزار و 262 مترجم است و شامل سه هزار و 510 عنوان ترجمه مي‌شود. هم‌اكنون ترجمه‌هايي به زبان‌هاي انگليسي، فرانسه، چيني و تركي استانبولي، آذري، اسپانيولي و ... در اين مركز انجام شده كه بيشتر آن‌ها كتاب سال جهاني و كتاب سال حوزه شده‌اند و ترجمه آن در سطح جهاني مقبول است.

معاون مؤسسه ترجمان وحي اظهار كرد: آرشيو غني ترجمه اين مركز در دنيا بي‌نظير است و 95 درصد ترجمه‌هاي موجود در دنيا توسط اين مركز شناسايي و جمع‌آوري شده است.

حجه الاسلام عرب زاده در خصوص پيشينه اي از ترجمه هاي قرآني در سطح دنيا  و چالش ها و آسیبهای ترجمه بد قرآن کریم بیان نمود: به صورت منسجم براي نخستين بار يك كشيش مسيحي در دوران جنگ هاي صليبي به منظور آشنايي بيشتر با اسلام قرآن كريم را به زبان لاتين ترجمه كرد كه البته اين ترجمه خالي از اشكال و اغراض نبود. متاسفانه اين ترجمه به دليل فقدان ترجمه هاي بيشتر در زمينه قرآني به صورت الگوي ساير ترجمه ها به زبان هاي ديگر در غرب درآمد و همين باعث شد تا بسياري از اين اغلاط در ترجمه هاي ديگر قرآني نيز مشاهده شود. در قرن نوزدهم اروپايي ها به سمت ترجمه هاي قرآن در شرق روي آوردند و قرن بيستم نيز دوران شكوفايي ترجمه هاي قرآني توسط خود مسلمانان محسوب مي شود."

وي در ادامه افزود: اين موسسه با هدف ترجمه قرآن به زبان هاي مختلف دنيا تاسيس شده و تلاش مي كند تا ترجمه هايي سليس، روان، به دور از تحريف و اغراض مذهبي منتشر كند. چرا كه يكي از مهمترين عناصر در ارائه يك ترجمه مناسب دور ماندن از اغلاط و جلوگيري از تحريف و اشتباهات ترجمه اي است، بنابراين در اين مركز تلاش مي شود تا به منظور از بين بردن اختلافات ترجمه ها دست به فعاليت يكپارچه و موثر زده شود. البته در سطح دنيا مترجمان بسياري اعم از مسيحي، يهودي، اهل سنت و فرق اسلامي و شيعه به اين فعاليت همت كرده اند كه بسياري از اين ترجمه ها داراي آسيب هايي هستند.

حجه الاسلام عرب زاده خاطر نشان ساخت: متاسفانه بسياري از مترجمان قرآني به زبان و ادبيات عربي تسلط نداشته و بدين منظور براي ترجمه از زبان عربي استفاده نمي كنند و به زبان هاي واسطه رو مي آورند و در نهايت ترجمه ضعيف صورت مي گيرد. همچنين ترجمه هايي كه به صورت فردي انجام شده نيز آسيب هاي بيشتري از ترجمه هاي گروهي دارد. برداشت ما اين است كه ترجمه هاي قرآن بايد توسط يك گروه با داشتن سرگروه زبده و مسلط به علم لغت، معاني بيان و تفسير صورت گيرد تا ترجمه تحولي را در بين مردم ايجاد كند. بر این اساس موسسه ترجمان وحی با فعالیت و جمع آوری تیم های قوی نسبیت به ترجمه قرآن کریم اثقدام نمود و در گام نخست و سال هاي ابتدايي ترجمه ها در داخل ايران چاپ و سپس به ديگر كشورها منتقل مي شد اما اخيراً اين ترجمه ها در كشورهايي چون امريكا، فرانسه، چين و ساير كشورها نيز منتشر شده و خوشبختانه استقبال درخوري نيز از اين ترجمه ها صورت گرفته است.

معاون مؤسسه فرهنگي ـ قرآني ترجمان وحي در خصوص یکی از اهداف آینده موسسه بیان نمود: هم اكنون به بركت انقلاب اسلامي دانشجوياني از قريب هشتاد كشور جهان در حوزه علميه قم مشغول به تحصيل علوم ديني و كسب معارف اسلامي هستند، اين دانشجويان در طول قريب ده سال اقامت خود در ايران زبانهاي فارسي و عربي، معارف اسلامي را فرا مي‌گيرند و قدرت استفاده از تفاسير و منابع دست اول را نيز خواهند داشت و در نهايت با گذراندن دوره‌هايي محدود توانايي خود را در زبان مقصد كه همان زبان مادري آنهاست بالا مي‌برند. مؤسسه فرهنگي ترجمان وحي در نظر دارد ضمن دعوت از افراد نخبه از بين اين دانشجويان اهداف ترجمه قرآن را پي‌گيري كند و به وسيله آنان ترجمه‌هايي شيوا و روان از قرآن آماده كند و با استفاده از اساتيد مجرب زبان مورد نظر آنها را ويراستاري و در نهايت در كشورهاي خودشان منتشر نمايد."

در ادامه این ديدار " ضیائی" رایزن فرهنگی کشورمان در خصوص ترجمه و انتشار قرآن کریم در مالزی گفت: رویکرد چاپ و انتشار قرآن در مالزی با نگاه متفاوتی انجام گرفته و ما با طیف متفاوتی از ترجمات قرآنی در مالزی مواجهه هستیم. موسسات خصوصی در مالزی وجود دارد که در خصوص کتابت و تذهیب و تزیین قرآن و انتشار آن نگاهی خاص را متناسب با فرهنگ منطقه برگزیده و در انتشار قرآن با این نگاه فرهنگی در جذب مخاطبین اقدام می نماید. به عبارتی عناصر بومی هر فرهنگ را شناسایی کرده و بر اساسا آن به کتابت تذهیب و انتشار کتاب ترجمه شده اقدام می نمایند. 

وی اظهار داشت: نگاه به ترجمه قرآن به زبان بهاسا در دو کشور مالزی و اندوتزی متفاوت می باشند هر چند شاید از نگاه بیرونی این دو کشور دارای زبان مشترک می باشند، اما فرهنگ و نگرش متفاوتی در بین دو مردم مالزی و اندونزی وجود داردکه چشم پوشی از ازاین نکات باعث عدم موفقیت در رسیدن به اهداف در  جامعه مدنظر ایجاد می نماید.

"ضیائی" با بیان اینکه بین حیات واقعی و ملموس با حیات معنوی فاصله ای هست به ذکر تجربه انجام  شده در مالزی در استفاده از فرهنگ قرآنی و  هنر قرآنی در زندگی روزمره و معماری آنان در هتل ها و منازل و.. پرداخته و بیان نمود که این تجربه نشان می دهد که می توان با تفکر و مدیریت مناسب این فاصله ایجاد شده بین این دو حیات را به حداقل رساند .

در پایان این نشست " ضیائی" اظهار امیدواری کرد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در فرصت ایجاد شده بتواند همکاری مناسبی را در خصوص ایجاد شرایط و تسهیلات مناسب مطابق با توان خود برای اجرای برنامه های حجه الاسلام عرب زاده ایجاد نماید .


١٠:٢٠ - 1392/06/17    /    شماره : ٦٠٢١٧٢    /    تعداد نمایش : ١٦٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 آغاز جشنواره فیلم‌های ایرانی در شهر جوهور مالزی (خبر)
 برگزاري دومین کارگاه آموزشی سینماگران ایرانی در مالزی (خبر)
 دومین مرحله از جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی آغاز به کار كرد (خبر)
 نخستین کارگاه آموزشی سینمایی در مالزی برگزار شد (خبر)
 نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری کارگاه تصویرگری کتاب کودک توسط ایرانی‌ها در مالزی (خبر)
 آغاز نخستین جشنواره مشترک کودکان ایران و مالزی (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «كيميا» در مالزي (خبر)
 «لحظه بی‌پایان» رونمايي مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مالزي (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه تکنولوژی مالزی (خبر)
 اولین فستیوال مشترک کودکان ایران و مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 کارگاه «تکنیک‌های ترجمه فارسی به مالزیایی» در مالزی برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سرنشینان نفتکش سانچی در مالزي (خبر)
 شركت اندیشمندان مالزی و سنگاپور در گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی تأسیس شود (خبر)
 نمايش فرهنگ و هنر ایران در دانشگاه علوم مالزی (خبر)
 معرفی فرهنگ ایران در مالزی (خبر)
 معرفي هنر ايراني در نمایشگاه پوتراجایا مالزی (خبر)
 برگزاری نشست مشترك دست‌اندرکاران صنعت سینمای ایران و مالزی (خبر)
 درخشش فیلم‌های ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم 2017 مالزی (خبر)
 حضور رسانه‌های مالزی در ایران برای گسترش تعاملات فرهنگی ضروری است (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور (خبر)
 نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور برگزار مي‌شود (خبر)
 یازدهمین دوره آرت اکسپو مالزی گشايش يافت (خبر)
 هنر ایرانی بیش از گذشته در جنوب شرق آسیا عرضه شود (خبر)
 دیدار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون وزیر فرهنگ مالزی (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان معاصر ایرانی در مالزی (خبر)
 درگذشت مترجم مثنوی معنوی به زبان مالایی (خبر)
 ایرانیان و شیعیان جنوب شرق آسیا به استقبال ماه محرم می‌روند (خبر)
 موسیقی سنتی ايراني در مالزی طنين‌انداز مي‌شود (خبر)
 اجراي موسیقی فولکلوریک خراسان در مالزی (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل مهم گرايش مالزي به حجاب است/ وجود بیش از ۲۰۰ واژه فارسی در زبان مالایی (خبر)
 رونمایی از نخستین ترجمه مالایی گلستان سعدي (خبر)
 اثر شاعر مالایی به فارسی منتشر می‌شود (خبر)
 نشست روز ادبیات فارسی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 روز جهانی قدس از نمادهای انقلاب اسلامی است (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و مالزی (خبر)
 افتتاح نمایشگاه قرآنی ایران و مالزی در کوالالامپور (خبر)
 آغاز کتابت و تذهیب سوره یاسین در مالزي (خبر)
 کارگاه آموزشی خوشنویسی در مالزی برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرآنی در مالزي گشایش یافت (خبر)
 جشنواره مشترک قرآنی ایران و مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 حامد علیزاده نفر اول مسابقات قرآن كريم مالزی (خبر)
  آغاز پنجاه‌ونهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی (خبر)
  برگزاري دومین نشست ادبی و فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 حضور قاري كشورمان در مسابقات قرآن كريم مالزي (خبر)
 اجرای گروه موسیقی سنتي «باران» در مالزی (خبر)
 كشورهاي غير اسلامي در صنعت حلال از ما جلوتر هستند (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسي در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي آزادی از نگاه روشنفکران مسلمان در مالزی (خبر)
 مراسم جشن میلاد حضرت مهدی موعود (عج) در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مالزی (خبر)
 آيين بزرگداشت روز سعدی در مالزي (خبر)
 بزرگداشت سعدي در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي چهاردهمین نمایشگاه صنعت غذایی حلال مالزی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي با برنده جایزه جهاني کتاب سال ایران (خبر)
 برگزاری کنفرانس میراث مشترک فرهنگی ایران و جهان مالایی در مالزي (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآنی ويژه دهه فجر در مالزی (خبر)
 پخش مستند «از ايران ميهمان‌نواز نترسيد» در مالزي (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «هم آوا» در مالزي (خبر)
 مسابقه مفاهیم قرآن كريم در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار میراث تمدنی مشترک ایران و جهان مالایی در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز كنفرانس مذهب و سیاست در حال تغییر امنیتي جهاني در مالزي (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح روزهای فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 بيش از 40 درصد آثار موزه هنرهای اسلامی مالزی متعلق به هنرمندان ایرانی است (خبر)
 آغاز چهارمین جشنواره فرهنگ و هنر اسلامی در مالزی (خبر)
 برپايي جشنواره فرهنگي دانشجویان دانشگاه مالايا مالزي (خبر)
 نمايش صنایع دستی ايران در مالزي (خبر)
 دغدغه دانشجویان مبارک است (خبر)
 برگزاري شب شعر آیینی عاشورا در مالزي (خبر)
 برداشتن گام‌هاي عملي براي ترويح فرهنگ ايراني در مالزي (خبر)
 هنر ساده‌ترین مسیر انتقال مفاهیم در عرصه بین‌الملل است (خبر)
 سفر کارشناسان فرهنگی و هنری مالزی به ایران (خبر)
 دهمين نمایشگاه بین‌المللی هنر مالزی برگزار شد (خبر)
 نمایش هنرهای اسلامی ایران در مالزی (خبر)
 شب شعر آیینی عاشورا در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری سمینار سلفی‌گری در مالزي (خبر)
 توسعه فعالیت‌های فرهنگی ایران و مالزی در حوزه نشر (خبر)
 آغاز مراسم عزاداری محرم در مالزی (خبر)
  بزرگترین مرکز چاپ و نشر قرآن كريم راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 جشن آغاز سال تحصیلی در مدارس ایرانی مالزی برگزار شد (خبر)
 جشن عيد غدير با موسیقی بوشهری در مالزی (خبر)
  هنر ایرانی زینت‌بخش موزه هنرهای اسلامی مالزی (خبر)
 نواي موسیقی بوشهري در مالزي طنين‌انداز مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي كتابخانه‌اي ايران و مالزي (خبر)
 رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي معرفي شد (خبر)
 ديدار اساتید دانشگاه باقرالعلوم (ع) قم با رايزني فرهنگي كشورمان در مالزي (خبر)
 بزرگداشت روز خبرنگار در مالزی (خبر)
 ابراز علاقمندي مرکز آرشیو ملی مالزی براي انعقاد تفاهم‌نامه با ایران (خبر)
 برگزاري مراسم «شكوفه‌هاي قرآني» در مالزي (خبر)
 طرح‌هاي قرآني در مالزی اجرا مي‌شود (خبر)
 كنفرانس بین‌المللی مطالعات تمدن اسلامی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 قاریان مالزیایی شرکت‌کننده در مسابقات قرآن تهران معرفي شدند (خبر)
 جشن میلاد حضرت علی(ع) در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مالزیایی‌ها از فعاليت مؤسسه فرهنگی قرآنی الهدی (خبر)
 مالزي، نواي موسيقي ايران را شنيد (خبر)
 سمینار علمی «رسانه، دولت و افراط‌گرایی» در مالزی برگزار شد (خبر)
 نقد و بررسی فیلم ايراني «یک سطر واقعیت» در مالزي (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي علمی و پژوهشی ايران و مالزي (خبر)
 مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد (خبر)
 برگزاري نشست «بررسی افراط‌گرایی در جهان اسلام» در مالزي (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي مالزي با رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 مسابقه ساخت فيلم كوتاه در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي مرکز گفت‌وگوی تمدن‌هاي مالزی و رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 نمايش فيلم ايراني «یك حبه قند» در مالزي (خبر)
 جشن سالگرد پیروزي انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد (خبر)
 درخشش دانشجوياني ايراني در روز بین‌المللی دانشگاه مالایا مالزي (خبر)
 کانون فیلم و نمایش ایرانی در مالزی راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بررسی رابطه بین علم و دین از دیدگاه اسلام در مالزي (خبر)
 مردم فرهیخته ایران همیشه صلح جو بوده‌اند (خبر)
 شركت اساتید دانشگاه‌های مالزی و سنگاپور در نشست‌هاي علمي ایران (خبر)
 مسابقات قرائت قرآن دانشجویان ایرانی مقیم مالزی برگزار شد (خبر)
 معرفي فرهنگ ایران در جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه مالایا (خبر)
 «اسارت شیشه‌ای» در مالزی به روی صحنه رفت (خبر)
 برگزاري سومین جشنواره فرهنگ پوتراجاياي مالزي (خبر)
 سومين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر پوتراجاياي مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در مالزي برگزار شد (خبر)
 آيين گراميداشت «ياد روز حافظ» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 محفل انس با قرآن كريم در مالزي برگزار شد (خبر)
 مراسم گرامي‌داشت جانباختگان فاجعه منا در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت خادم‌الحسين مالزيايي در اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران با انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی همكاري مي‌كند (خبر)
 مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در مالزی برگزار شد (خبر)
 نمایشگاهي از هنرهای تجسمی ایران در مالزی برپا مي‌شود (خبر)
 ايران و مالزي نقش روشنفکران در حوزه تمدن اسلامی را بررسي مي‌كنند (خبر)
 نمايش هنر ایراني در نمایشگاه صنایع دستی مالزی (خبر)
 معرفی ایران به عنوان «مقصد گردشگری» در مالزی (خبر)
 «صدای آهسته برف» در جشنواره بین‌المللی «جورج تاون» مالزی (خبر)
 مدیر موزه هنرهای اسلامی مالزي خواستار برپايي نمايشگاه در ايران شد (خبر)
 تجليل از فعالان رسانه‌اي و خبرنگاران ایراني در مالزی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي با ملي‌پوشان جوان تنيس ‌روي ميز ايران (خبر)
 ساخت دومین مرکز بزرگ چاپ و نشر قرآن جهان در مالزی آغاز شد (خبر)
 همكاري ايران و مالزي اين بار در برنامه‌هاي تلويزيوني قرآني (خبر)
 محسن حاجی‌حسنی درمسابقات بين المللي قرآن مالزي مقام نخست را كسب كرد (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی آغاز شد (خبر)
 آثار هنرمندان ایرانی در مالزی به نمایش درآمد (خبر)
 نخستين نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني مقيم شرق آسيا در مالزي آغاز به كار كرد (خبر)
 کنفرانس «نگاهی به شرق‌شناسی فراتر از سیاست شرق و غرب» در مالزی برگزار شد (خبر)
 راهيابي گروه ايراني«سوراخ تو دیوار» به جشنواره «جورج تاون» مالزي (خبر)
 مراسم «انسی با قرآن» در مالزي برگزار شد (خبر)
 محفل انس با قرآن در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مسابقات فوتسال «جام خلیج همیشه فارس» در مالزی برگزار شد (خبر)
 پنجاه‌وششمین دوره مسابقات ملی قرائت قرآن مالزی گشايش يافت (خبر)
 «حمد» و «قل هوالله» بخوانيد براي «كوثر» (خبر)
 ديدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اهالي فرهنگ و دين مالزي (خبر)
 دومین کنفرانس بین‌المللی «قرآن و سنت» در مالزي برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه آثار جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی ایران در مالزی گشايش يافت (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دانشجويان ايراني دانشگاه پيننگ مالزي (خبر)
 برگزاري دوره آموزش قرآن كريم در مالزي (خبر)
 معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از مؤسسه نشر قرآن مالزی بازديد كرد (خبر)
 واكاوي ارتقای جایگاه فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 استفاده از تجربیات ایران براي تألیف دائرةالمعارف مالایی (خبر)
 جشن فجر انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد (خبر)
 اساتيد آکادمی فرهنگ، هنر و میراث ملی مالزی فارسي مي‌آموزند (خبر)
 سمينار «پلی از سنت‌ها در جهان ایرانی و مالایی‌» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «ایران و جهان مالایی» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران در دانشگاه UPMمالزی حضور يافت (خبر)
 اثر هنرمند ايراني به مهاتير محمد اهدا شد (خبر)
 دومین فستیوال بین المللی فرهنگ وهنر اسلامی پورتراجا مالزی (خبر)
 نوشته‌ي رايزن فرهنگي ايران در مالزي، كتاب سال خراسان رضوي شد (خبر)
 جشن عيد غدير در كشورهاي تركيه، مالزي ، هند و فيليپين برگزار می‌شود (خبر)
 آثار هنرمندان ایران در نمایشگاه اکسپو هنر مالزی درخشيد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌هاي مالزي گسترش يافت (خبر)
 نخستین نمایشگاه «گردشگری برتر مالزی» برگزار شد (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان ایران در نمایشگاه آرت فیر گردشگری مالزی برگزار مي شود (خبر)
 تجمع مردم مالزي در حمایت از کودکان غزه (خبر)
 آثارهنري " فتح الله مرزبان" در آرت اکسپو مالزی ارايه مي شود (خبر)
 ايران و مالزي روابط سينمايي خود را گسترش مي‌دهند (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي «مسجد، زكات و وقف» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 ویژه برنامه‌ي مستند «حجاب در مالزی» کلید خورد (خبر)
 برگزاری نشست پایانی کارگاه آموزش مقدماتی زبان فارسی در مالزي (خبر)
 مراسم اختتامیه پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی مالزی برگزار شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران در مالزي از قاري ايراني تقدير كرد (خبر)
 آوای قرائت قاری ایرانی در مالزي طنين‌انداز شد (خبر)
 پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزي افتتاح شد (خبر)
 پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزی برگزار مي شود (خبر)
 جلسه سخنرانی نخبگان ایرانی در مالزي برگزار شد (خبر)
 نشست هم اندیشی جوانان و دانشجویان ایرانی مقیم مالزی برگزارمي شود (خبر)
 مراسم سالگرد ارتحال امام خميني (ره) در مالزي برگزار مي شود (خبر)
 فیلم سینمایی "چ" در مالزی به نمايش گذاشته شد (خبر)
 فيلم "چ" در دانشگاه يوم ام مالزي به نمايش در مي آيد (خبر)
 اجلاس بين المللي آزادي مسجدالاقصي در مالزي گشايش يافت (خبر)
 تجلیل از بزرگان شعر و ادب فارسی در مالزی (خبر)
 تبيين جايگاه فلسفه اسلامي ايران در دانشگاه ملایو مالزي (خبر)
 برگزاري مسابقات ادبی و هنری ويژه میلاد حضرت فاطمه (س) در مالزي (خبر)
 سمینار "گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت" در مالزی برگزار شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از اردوگاه مسلمانان ميانمار در مالزي (خبر)
 موسیقی ایرانی در مالزی طنين انداز شد (خبر)
 سمینار جهان عاری از خشونت و افراط‌گرایی در مالزی برگزارشد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس مرکز قرآنی" یایاسان رستو" مالزی (خبر)
 سمينار"جهان در مقابل خشونت و افراط گرائی"در مالزي برگزارمي شود (خبر)
 انتشار مجموعه سخنرانی ها و مقالات کنفرانس "مولانا گذشته و حال"در مالزي (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با رییس مرکز گفتگو تمدنهاي دانشگاه مالزی (خبر)
 تقدیر از استاد ایرانی برای اسلامی سازی علوم در مالزي (خبر)
 تلاش رسانه های غربی برای سرپوش گذاشتن بر تمدن غنی ایران بی فایده است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رییس دانشگاه بین المللی هنردرمالزي (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.