English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

براي نخستين بار؛

دیوان حافظ شیرازی با خط سرلیک در ازبکستان منتشرشد

براي نخستين بار دیوان غزلیات خواجه حافظ شیرازی با خط سرلیک در640 صفحه به شمارگان یک هزار نسخه توسط انتشارات "تمدن" در شهر تاشکند چاپ و منتشر شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بیست سال پیش تهیه و چاپ آثار منظوم و منثور فارسی تاجیکی چه با خط فارسی چه با خط سرلیک در کشور ازبکستان امری امکان ناپذیر به نظر می رسید. خوشبختانه، پس از استقلال ازبکستان همزمان با رشد و گسترش، فرهنگ و معنویات ملی ازبک و احیای ارزشهای ملی و دینی، روزنه برای زبان و ادبیات فارسی تاجیکی نیز گشوده شد. در طول بیست سال گذشته به منظور پاسخ  به نیازهای معنوی مردم فارسی زبان و ایرانشناسان ازبکستان کتب متعددی به زبان فارسی با الفبای فارسی و سرلیک به چاپ رسید.

 چاپ گلستان سعدی شیرازی، ترانه های ایرانی، رباعیات خیام چاپ کتب آموزشی و درسی به زبان فارسی تاجیکی و همچنان چاپ بیش از دویست عنوان مجموعه های نظم و نثر ادیبان فارسی زبان کشور و کتب تحقیقی استادان ادبیات فارسی از جمله رویدادهای مهم فرهنگی کشور در این زمینه به شمار می رود. 

 براي نخستين بار دیوان غزلیات خواجه حافظ شیرازی با خط سرلیک در640 صفحه به شمارگان یک هزار نسخه توسط انتشارات "تمدن" در شهر تاشکند چاپ و منتشر شد.

این کتاب که بسیار نفیس و با کیفیت بسیار عالی به چاپ رسیده است از سوی "عالم جان دولت اف" یکی از خاورشناسان وایرانشناسان جوان ازبکستان بر اساس نسخه های مختلف دوشنبه و تهران دیوان حافظ  تهیه و تدوین شده و با مقدمه و توضیحات او همراه است.

این دیوان شامل 566 غزل، شش قصیده، یک مثنوی کوتاه، یک ساقی نامه و چند نمونه از رباعیات حافظ است.

 "عالم جان دولت اف" در مقدمه دیوان می نگارد: اشعار شاعر آوازه دار مشرق زمین حافظ شیرازی یکی از چهار کتاب پر محتوا  در فرهنگ مردم تاجیک زبان می باشد. 

مستشرق نامور هند شبلی نعمانی در تحقیقات ارزشمند خود "شعرالعجم" چنین می نگارد. غرب هم به حق به لطافت ادبیات خود می نازد. اما برای بیان معانی بکر و دریافت های تازه شاعری غربی مجبور است که حد اقل دو- سه سطر انشا نماید. در حالیکه سخنوران عجم در ضمن یک بیت، یک مصراع و حتی یک تعبیرجمله] می توانند یک چند معنی ناب و بی تکراررا گنجایش دهند. با کمال اطمینان می توان گفت که این عقیده در حق خواجه حافظ شیرازی که به وسعت اندیشه و لطافت سخنش مشار الیه یعنی انگشتنمایی خاص و عام گشته حقیقت است مسلم و انکارناپذیر است. بیهود نیست که  مولانا جامی  می گوید "اکثر اشعار وی{حافظ} لطیف و مطبوع است و بعضی قریب به سرحد اعجاز "  شبلی نعمانی برای خداوندگاری در اقلیم سخن مرید معنوی حافظ شیرازی بودند را شرط اولین درجه می شمارد:

گر خداوند ی هوس داری در اقلیم سخن،

بندگیی حافظ شیراز می بایست کرد


٠٩:٣٤ - 1392/04/06    /    شماره : ٥٩٩٨٩٠    /    تعداد نمایش : ١٣٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
برگزاري همايش علمي «نقش آبای در بیدارگری قوم قزاق» در قزاقستان
بررسی راهکارهای همکاری مشترک در حوزه فیلم و تئاتر ایران و جمهوری آذربایجان
شرکت فعالان قرآنی غنا در مسابقات اوقاف
بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه پاتریاکی گرجی آندره مقدس گرجستان
تمجید وزیر فرهنگ الجزایر از فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی
توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و افغانستان
مراسم آغاز ساخت دپارتمان زبان فارسی دانشگاه کابل برگزار شد
درخشش هنر ایرانی در جشنواره هنرهای تجسمی ازبکستان
انتخاب نویسنده برتر سال اوگاندا
توسعه روابط علمي، آموزشي و فرهنگي ايران و غنا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزير فرهنگ و آموزش گرجستان
برگزاري نمايشگاه «سفري به اصفهان» در آلمان
بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نقش مهمی در توسعه روابط فرهنگی دارد
امضای قرارداد همکاری دانشگاه خوارزمی و دانشگاه نفت باکو
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.