English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور دكترخرمشاد؛

هفته فرهنگی ایران در پكن افتتاح شد

هفته فرهنگی جمهوري اسلامي ایران با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راس یک هيات 5 نفره با مشاركت گروه 36 نفره هنرمندان ایرانی افتتاح شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،  اولین هفته فرهنگی ایران و چین در  سال 2002 برگزار شده و اکنون بعد از 11 سال در چین به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با حضور "محمدباقرخرمشاد"،رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راس یک گروه 5 نفره بهمراه گروه 36 نفره هنرمندان ایرانی در پكن افتتاح شد.

در این هفته علاوه بر برپایی کارگاه های آموزشی هنری، موسیقی؛ ورزشکارن باستانی کار؛ قلمزنی و ...، کاردستی، غرفه های متنوع صنایع دستی، فرش و گبه، میناکاری؛ مشبک کاری غرفه های هنری و ، نمایشگاه آثار هنری خوشنویسی و مینیاتور، عکس، کتاب، نرم افزار های مذهبی و هنری ، به زبان فارسی و با زیر نویس چینی و انگلیسی  به نمایش درآمد. و همچنین گروه های ورزش های پهلوانی و هنرمندان ایرانی به اجرای برنامه مبادرت نمودند.

در ایام برگزاری این هفته فرهنگی برنامه های ویژه دیگری از قبیل سمینار دو روزه اساتید زبان و ادبیات فارسی  ؛ دیدار خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ خلق چین؛ دیدار با هلال الدین رئیس انجمن اسلامی چین برگزار خواهد شد.

 هفته فرهنگی از 30 خرداد 92 لغایت 5 تیر ماه 92 برگزار مي شود .در این مراسم حضور سفرا؛ دیپلماتها؛ فرهیختگان؛ اندیشمندان؛ دانشجویان و شهروندان چینی که علاقه مند به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی بودند بهمراه ایرانیان مقیم ، صفری سفیر ایران و شخصیتهای چینی اعم از وزیر خلق چین تساي وو ؛ ژانگ ای پینگ رئیس سازمان ارتباطات فرهنگی با خارج وزارت فرهنگ چین- رئیس سازمان فرهنگ شهرداری پکن آقای چین دونگ - معاون مدیر عامل شرکت گروه فرهنگی بین المللی چین اقای هان زی یونگ - رئیس کتابخانه پایتخت  آقای نی شیائو جیان اقای هلال الدین رئیس انجمن اسلامی مسلمانان چین اساتید دانشگاهها و دانشجویان چینی شرکت داشتند.

"صفری"، سفیر ایران در چین به عنوان اولین سخنران گفت:برگزاری هفته های فرهنگی میان دو کشور، سال 2011 هفته فرهنگی چین در تهران برگزار شد که مورد استقبال گسترده مردم فرهنگ دوست ایران قرار گرفت.امیدوارم طی روزهای آتی با همکاری بسیار خوب دوستان چینی شاهد حضوری پرشور و فعال ایران دوستان و فرهنگ دوستان چین باشیم.

وي افزود: دو کشور با این برنامه ها و ابتکارات نشان داده اند که برای روابط و تعاملات فرهنگی همانقدر اهمیت قائل هستند که برای روابط و مناسبات سیاسی و اقتصادی و تجاری. گرچه حتی اینجانب بر این باورم که مناسبات و تعاملات فرهنگی از اهمیتی بیشتر برخوردار می با شد.

صفری گفت : فرهنگ های ایرانی و چینی بعنوان فرهنگ های ارشد که سرشار از ارزشها ی انسانی و بشری می باشند می توانند بسیار نقش آفرین و تاثیر گذار باشند.

"خرمشاد"، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن ابراز خرسندي جهت حضور در اين رویدادی فرهنگی گفت: روابط تاریخی چند هزار ساله ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ و تأثیر گذار بر فرهنگ و تمدن جهانی از جمله میراث گرانقدری است که همیشه یادآور  درک متقابل و دوستی بوده است.

وي خاطرنشان كرد: جاده ابریشم با شهرت ماندگار جهانی آن اصلی ترین مسیر ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و هنری دو ملت در طول تاریخ بوده که من از ظرافت، ارزش بالا و ماندگاری ابریشم برای ماهیت روابط ایران و چین الهام  می گیرم.

خرمشاد گفت: روابط فرهنگی بدلیل فراگیر بودن مسایل فرهنگی و هنری در میان جوامع انسانی از جمله پایدارترین و صمیمانه ترین نوع مناسبات میان ملتها است که موجب پایداری روابط سیاسی بین کشورها هم می گردد.

وي تاكيد كرد: گسترش روابط دوستانه با چین با هدف در راستای منافع دو ملت و همچنین کمک به صلح و پیشرفت بشریت از جمله اصول مورد اجماع در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باقی خواهد ماند.

خرمشاد در ادامه اظهار داشت: چین علاوه بر فرمایش پیامبر اسلام (اطلب العلم ولو باالصین)، در اشعار شعرای بزرگ ایرانی و سایر آثار هنری ایران شناخته شده است. مسئولیت همه ما تقویت و تنوع بخشیدن به شناخت مستقیم اهالی فرهنگ و هنر دو کشور از ظرفیت ها و توانایی های یکدیگر است. خوسبختانه با درک این واقعیت است که مسئولین فرهنگی ایران و چین در سالهای اخیر گامهای بزرگی را جهت تحقق این مهم برداشته اند. در این راستا سال 2011 جمهوری اسلامی ایران میزبان شخصیت های فرهنگی و هنری چین در غالب هفته فرهنگی جمهوری خلق چین بود که تأثیر به سزایی در آشنایی هنرمندان و فعالین فرهنگی ایران با جلوه های تازه فرهنگی چین داشت.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت : جمهوری اسلامی ایران آمادگی همکاری کامل دارد با دولت چین جهت تقویت همکاری های فرهنگی و هنری در چارچوب های مختلف از جمله سفرهای متقابل یا برپایی نشستهای تخصصی بین فعالین هنرهای مختلف یا دانشمندان و اهالی فرهنگ دو کشور برگزار نماید.   

"تساي وو"وزیر  فرهنگ خلق چین گفت: ایران و چین که در غرب و شرق قاره آسیا واقع شده اند تمدن درخشان و چشمگیری را در تاریخ بشری خلق نموده اند  و طی دو هزار سال این دو تمدن بزرگ با هم ارتباط داشته اند.

 وی  افزود: چهار اختراع بزرگ چین ابریشم مجلل ظروف زیبای چینی علم پزشکی و هنر نقاشی از طریق جاده ابریشم قدیم به سمت غرب  گسترش یافت و  دین زرتشتی و دین مانی که از ایران سرچشمه گرفت بهمراه هنر موسیقی ؛ علم نجوم و  تقویم همراه با کاروان و فرستادگان شاعران و نویسندگان به  سوی شرق راه یافت حتی گسترش دین اسلامی و دین بودایی در چین نیز اثر فرهنگی ایرانی دارد . درطول  دو هزار سال دنیا تغییراتی زیادی نموده است و زمانه تغییر کرده است  ولی ارتباطات مردم دو کشور به هیچ وجه متوقف نگردیده بلکه بیشتر شده است .

وزیر فرهنگ چین گفت: مبادلات فرهنگی ایران و چین از دولت تا مردم ، از دوجانبه تا چند جانبه، از شکل تا موضوع، روز به روز گسترده تر می شود. همکاری های ما در زمینه های فرهنگ، هنر، آموزش، دین، ورزش نوجوان، میراث فرهنگی، رادیو، فیلم و تلویزیون، رسانه ها و مطبوعاتی، گردشگری روز به روز وسیع تر و عمیقتر می شود .

وی افزود: همکارهای ما نه تنها هویت متنوع بودن تمدنهای جهان را تقویت کرد. بلکه نقشه مهمی را جهت توسعه مداوم روابط کامل و موازنه دو کشور را ایفا نموده  و حمایت فرهنگی وانرژی  روحی را برای دوستی ریشه دار و همکاری واقعی ارائه نمود

"تساي وو"گفت : سعدی شاعر بزرگ ایران چنین گفته است : بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند. این بیت شعر در منشور سازمان ملل متحد نوشته  شده و بیانگر عظمت و عمق فرهنگ ایران می باشد. برگزاری هفته فرهنگی ایران در چین پنجره ای برای ما باز کرده که فرهنگ دیرین  و روشن ایران را نشان می دهد و پلی ایجاد کرد تا روابط دوستی مردم ایران و چین را تقویت نماید.

وی در پایان  از سفارت ایران و همه مسئولین برگزاری هفته فرهنگی تشکر نمود.

 بعد از سخنرانان  افتتاح بازدید از آثار هنرمندان ایرانی توسط شخصیتهای ایرانی و چینی که در جایگاه حضور داشتند  آغاز گردید: وزیر چینی باهیئت همراه ؛  خرمشاد و سفیر  كشورمان و جلیلوند رایزن فرهنگی ايران و دیگر مدعوین چینی از غرفه ها بازدید نمودند .

جلیلوند رایزن فرهنگی کشورمان گفت:  هنر به خدمت گرفته می شود تا جلوه ی از زیباهای درون انسان را جلوه گر سازد. از این منظر هنر تنها از دریچه زیبا شناسی آن مورد توجه قرار  نمی گیرد بلکه از این منظر که آن برای کشف یک حقیقت و جلوه گر ساختن یک هویت استفاده می شود باید مورد توجه قرار گیرد.

وي  افزود: کشوری را بايد با فرهنگ بنامیم که ریشه عمیق تری در تاریخ تمدن بشری دارد. چرا فرصت بیشتری برای به ظهور رساندن ارزشهای معنوی خود که باعث خلق آثار هنری می گردد داشته است.

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: دو کشور در طول تاریخ چند هزار ساله بزرگ ایران و چین سهم و فرصت بیشتری در خلق آثار هنری داشته اند. سهم این دو ملت در شکل گیری تمدن بشری بر هیچ کسی پوشیده نیست.

وي تاكيد كرد: ایران سرزمین رمز آلود هنر ، فرهنگ و تمدن است و برگزاری هفته فرهنگی تنها فرصت اندک برای معرفی جلوه های از دریای بیکران هنری یک ملت است.

جلیلوندگفت : تلاش جامعه، دانشکاهی، محقیقین و پژهشگران دو کشور باید تلاش کنند تا یک دیگر را بهتر بشناسند و بهتر علمی معرفی کنند.

در پایان گروه موسیقی دو قطعه کوتاه اجرا نمودند همچنین وزرشکاران زورخانه ای کشورمان با اجرا حرکات نمایشی مورد تشویق مدعویت چینی و مهمانان واقع گردید.


١١:١٧ - 1392/04/01    /    شماره : ٥٩٩٧١٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 گرامیداشت انتشار یکصدمین شماره مجله خبری (Home&Abroad) در پکن (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 هفته فیلم ایران در چین افتتاح شد (خبر)
 بازدید خبرنگاران خبرگزاري شینهوا چين از سفارت ایران در پكن (خبر)
 بزرگداشت فردوسي در دانشگاه پكن (خبر)
 خواهرخواندگي آلاشان چين و سرخس ايران (خبر)
 رونمایی ترجمه کتاب «تنسوق‌نامه طب ختایی»در پكن (خبر)
 ايران تمدن درخشاني در جهان خلق كرد (خبر)
 برگزاري ششمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در پكن (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ایران در دانشگاه پکن (خبر)
 متاثر از فرهنگ و تمدن غني ايران شدم (خبر)
 سومین سمینار بانوان ایران و چین برگزار شد (خبر)
 تهران آمادگي تاسيس نمایندگی فرهنگی اوکراین را دارد (خبر)
 انتشار ترجمه چینی بوستان سعدی (خبر)
 برگزاري مراسم جشن انقلاب اسلامي در پكن (خبر)
 مسابقه «آشنایی با قرآن كريم» در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي ويژگي‌هاي نگارگری در ایران و چین در دانشگاه پکن (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «ادبیات عرفانی فارسی» در چين برگزار مي‌شود (خبر)
 ششمین نشست جهانی انجمن مطالعات چین برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه مشترک نگارگری ایران و چین در دانشگاه پکن (خبر)
 برگزاري نشست برنامه‌ریزی اکسپوی بین‌المللی فرهنگی جاده ابریشم در چين (خبر)
 وضع مسلمانان چين بهبود مي‌يابد (خبر)
 مسلمانان چین بايد به دين‌داري امام خميني(ره) تأسی كنند (خبر)
 فارسی، زبان دوم دانشجویان دانشگاه پكن مي شود (خبر)
 بخش فارسي در دانشگاه قوميت‌هاي چينگ‌هاي چين راه اندازي شود (خبر)
 چيني‌ها «قانون» ابن سينا را ترجمه مي‌كنند (خبر)
 استفاده از كالاي همراه با علامت «حلال» بايد براي تمام مردم افتخارآميز باشد (خبر)
 بيستمين سالگرد اجلاس جهاني زنان در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نوروزی اساتید و دانشجویان رشته زبان فارسی دانشگاه‌های پکن (خبر)
 جشن میلادالنبی(ص) در مساجد پکن برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مسئول چیني از برگزاری هفته فیلم ایران در اين كشور (خبر)
 تجلي آموزه هاي اسلامي در سبك زندگي مسلمانان چين (خبر)
 آموزش زبان فارسي؛ مهم ترين دستاورد دانشگاه پکن (خبر)
 مترجم چيني «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» با رایزن فرهنگی ایران ديدار کرد (خبر)
 جاده فرهنگي ابريشم؛ فصل جديدي از روابط فرهنگي ايران و چين (خبر)
 آثار سينمايي و تلويزيوني ايراني ـ چيني توليد مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار زبان و ادبیات فارسی در پكن (خبر)
 ساز و آواز ايراني در محفل چيني (خبر)
 سمینار اقتصادی، توریستی و هنری جاده‌ي ابریشم در چين برگزار شد (خبر)
 بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن آغاز شد (خبر)
 سمينار «ضرورت به کارگیری ادبیات معاصر در آموزش زبان فارسی در چین» برگزار مي‌شود (خبر)
 از «قانون» ابن سينا تبعيت كنيد (خبر)
 حضور قاریان ايراني در مساجد چين (خبر)
 احياي راه ابريشم بدون ايران معنا ندارد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه نقاشي هنرمند مسلمان خویونگ در دانشگاه پكن (خبر)
 پخش فیلم طلا و مس در دانشگاه تکنولوژی پکن (خبر)
 حضور ایران و زبان فارسی در کشور چین قدمت هزار ساله دارد (خبر)
 فيلم طلا و مس در دانشگاه صنعتی پکن اكران مي شود (خبر)
 برگزاري مراسم جشن عید نوروز در پكن (خبر)
 بيش از پنجاه سال براي مخاطبان فارسي زبان برنامه پخش مي شود (خبر)
 نبايد ترور و نا امنی در بلاد اسلامی گسترش يابد (خبر)
 دیدار معاون انتشارات دانشگاه یونن درچين با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 سیاست های ايران تحت تاثير بادهای موسمی سیاسی قرارنمی گیرد (خبر)
 مراسم اختتاميه سمینار" روابط تاریخی ایران و چین" در پكن برگزار شد (خبر)
 سفربه شهر شين چين (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگی همکاری اروپا و آسیا و فستیوال غذاهای اسلامی درارومچی چين (خبر)
 بررسی متون آموزشی زبان فارسی دردانشگاه مطالعات زبان های خارجی پکن (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با تلویزیون ماهواره ای استان گانسو چين (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در چین برگزارمي شود (خبر)
 برگزاری سومین دوره جشنواره فستیوال بین المللی فیلم پکن (خبر)
 افتتاح هفتمین مرکز ایران شناسی درچين (خبر)
 افتتاح مرکز ایرانشناسی در دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پکن (خبر)
 دیپلماسی تطبیقی امام خمینی(ره)تاليف مي شود (خبر)
 برگزاري نهمین جشنواره فرهنگی بین المللی دانشگاه پکن (خبر)
 اتاق ایران شناسی در دانشگاه نینگ شیا چين راه اندازي مي شود (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فرهنگی بین المللی دانشگاه جیاتونگ در پکن (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.