English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

همایش "امام خمینی و بیداری اسلامی" در هند برگزار شد

به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) همایش "امام خمینی و بیداری اسلامی" در خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين همايش  آیاتی از کلام الله مجید قرائت شد و در ادامه فیلم کوتاهی به زبان انگلیسی از زندگانی امام خمینی(ره) به نمایش گذاشته شد.

در ادامه "انصاری" سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو در سخناني اظهار داشت: امام خمینی(ره) مشعل دار حرکت اسلامی در قرن اخیر بود و توانست با الهام گرفتن از مولای خود حضرت علی(ع) جهان تشنه معارف الهی را به سوی معنویت سوق دهد. سپس آقایان مفتی مکرم خطیب و امام جمعه مسجد فتحپوری، پروفسور اخترالواسع معاون رئیس آکادمی اردو، دکتر فاروق رئیس شرکت دارو سازی هیمالیا، مولانا عطاالرحمن قاسمی رئیس موسسه شاه ولی الله محدث دهلوی و محمد ادیب عضو مجلس هند به ایراد سخن پرداختند که خلاصه سخنان آنان به شرح ذیل تقدیم می گردد.

مولانا مفتی مکرم خطیب و امام جمعه مسجد فتحپوری دهلی ضمن تشکر ویژه از دست اندر کاران نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند گفت: موسس نظام جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) دارای شخصیت چند بعدی و ویژگی های گوناگونی بوده است که نمی توان آن را به راحتی در یک نفر مشاهد نمود، چه زندگی شخصی امام باشد چه زندگی اجتماعی، چه زندگی سیاسی شان باشد، چه زندگی خانواده‌ای، چه ذکری از دوران تبعیدشان باشد چه زندگی شان در شرایط بسیار سخت در ایران؛ عملکرد امام راحل نه تنها لایق تجلیل است بلکه قابل تقلید است.

وي افزود: انقلاب اسلامی ایران صرفا یک جریان ساده نیست بلکه از جمله معجزات جاری پیامبر گونه است، چرا که اگر تائید و کمک خداوند نبود، نظام شاهنشاهی با آن قدرت را کسی نمی توانست درهم بشکند و به جایش نظام صالح جمهوری اسلامی را پیاده کند، این کار امام خمینی بود که با پشتیبانی الهی مثمر ثمر شد و من در مسافرت های خود در ایران شاهد ثمرات درخت‌انی بوده ام که توسط امام خمینی کاشته شده بود. کشورهایی چون امریکا و اسرائیل و کشورهای غربی از انقلاب اسلامی ایران ترس دارند چون می بینند که ایران پس از انقلاب در همه عرصه ها رو به رشد و توسعه است. من از خداوند موفقیت های بیشری برای ملت ایران خواستارم چون ایران تنها کشوری است که به مناسبت‌های مختلف، نظیر روز قدس، میلاد پیامبر اکرم و هفته وحدت و غیره...  پیام های را به جهان اسلام می فرستد که برای همدلی و بیداری، بستری فراهم می سازد. ایشان با تشکر مجدد سخنانش را به پایان برد.

پرفسور اختر الواسع معاون رئیس اکادمی اردو ضمن ابراز ارادت نسبت به شخصیت امام راحل(ره)گفت: میلیون ها نفر در این دنیا زندگی کردند و می کنند روزی می میرند، عزیزان آنها تا روزی چند به عزایش می نشینند اما به مرور زمان فراموشش می کنند البته گاهی شخصیتهایی به دنیا می آیند که تا زنده هستند برکات وجودشان برای جامعه کاملا ملموس است و وقتی هم می میرند بیشتر مورد قدردانی قرار می‌گیرند و هیچکس او را فراموش نمی‌کند. شخصیت والای امام هم حایز چنین اهمیت و ویژگی های بوده است. از سایر جنبه‌های شخصیت وی چون علم و تقوایش، عرفان و نوع نگاهش و غیره... می توان الگوبرداری کرد. ایشان فردی نمونه بوده است.

وي خاطر نشان ساخت:  به تحقق رساندن انقلاب اسلامی در سرزمین ایران یکی از بزرگترین تلاش های مجاهدانه امام خمینی است و خوشبختانه برخی از ما شاهد عینی آن بوده ایم. انقلاب اسلامی یکی از آرمان های بزرگ جهان اسلام بود که توسط امام خمینی(ره) تحقق یافت. شکی در آن نیست که ایشان مورد تائید ایزد منّان بود در عین حال عزم و اراده وی عنصر اصلی موفقیت های وی بوده است. او با تلاوت آیه لیس للانسان الا ما سعی خاطر نشان کرد که اگر انسان تلاش نکند هیچ گاه به هدفش نمی رسد.

وي افزود: ما شاهد بوده ایم که رهبران نظام جمهوری اسلامی پس از انقلاب، اتحاد را یکی از ترجیحات مهم سیاست گزاری های کشور خود قرار داده اند و همیشه به آن پرداخته اند و تاحدی موفق بوده اند چون می‌بینییم فاصله ها کم شده، سوء تفاهم ها کاهش یافته است.

رئیس اکادمی اردو ادامه داد: یکی از نشانه های بارز موفقیت امام خمینی (ره) این است که ایشان مسئله فلسطین را به عنوان یک مسئله بسیار مهم جهانی نه تنها معرفی نمود بلکه ارزش این مسئله را احیا کرد و به گونه ای بین مسلمانان جهان مطرح کرد که مسلمانی را نمی توان یافت که مسلمان باشد و در قبال مسئله فلسطین احساس مسئولیت نکند. او با ذکری از برکات انقلاب اسلامی گفت: این هم از جمله فیوض و برکات انقلاب اسلامی است که امروزه ما شاهد «ایران نو» هستیم و یکی از نشانه هایش این است که کشور های دیگر در خصوص «توانمندسازی زنان» صرفا شعار می دهند حال آنکه ایران در این زمینه چنان پیش رفت کرده است که ما نظیر آن را در کشور های دیگر نمی بینییم و جالب این است که این روند توسعه پذیر با نظام سیاسی دینی است که شاید برای اغلب جهانیان باور کردنی نباشد.

وي تشريح كرد:  مردم ایران در شرایط بسیار سخت امروزه هم مقاومت نشان داده پیشرفتهای چشمگیری را داشته اند و اخیرا برخی از کشور های استعمارگر ایران را در محاصره اقتصادی قرار داده اند تا آن را مجبور به عقب نشینی نمایند اما این نکته را نباید فراموش کرد که این به دلیل دلسوزی شان نسبت مردم ایران نیست بلکه در جهت تامین منافع خودشان است که در خطر افتاده است.

 دکتر فاروق رئیس شرکت دارو سازی همالیا درگس در سخناني اشاره ای به اندیشه وحدت اسلامی امام خمینی(ره) داشت و گفت: در خصوص کاهش دادن فاصله ها و اختلافات فرعی بین مسلمانان به ویژه شیعه و سنی، نقش امام خمینی نقش فوق العاده بوده است. ایشان نخستین فقیه اهل تشیّع است که اجازه داد؛ شیعه می تواند پست سر سنی نماز بخواند. او افزود: من معتقدم اگر این گونه مسایل جزئی را مسلمانان، بزرگش نکنند؛ می توانند به اوج اتحادشان برسند. هدف و انگیزه امام از انقلاب اسلامی صرفا راه اندازی نظام جمهوری اسلامی نبوده است بلکه پاک سازی بدی های اخلاقی رایج در جامعه ایران آن زمان بوده است.

مولانا عطا الرحمن قاسمی رئیس موسسه شاه ولی الله محدث دهلوی در ارتباط با شخصیت امام گفت: ما همه عاشق و شیفته شخصیت امام هستیم و صحبت زیادی در ارتباط شخصیت امام در این جا شده است اما فضیلت آن است که دشمن نیز به آن اعتراف کند کما این که ما در زمان رخ دادن انقلاب اسلامی ایران در هندوستان مشاهده کردیم که شخصی به نام جی پرکاش نارائن در هند گفته بود پس از انقلابی که توسط پیامبر اسلام(ص) در آن زمان بر روی زمین رخ داد، انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی (ره) تحقق یافت کامل ترین انقلاب است.

وي افزود: انقلاب ایران به ابر قدرت های جهان یاد داده است که این طور نیست که فقط شما نظام سیاسی و سیستم اداره کردن جهان دارید بلکه اسلام قوی ترین نظام مردم سالاری و حکومت بر آنان بر مبنای عدالت الهی را داراست.

 رئیس موسسه شاه ولی الله محدث دهلوی ادامه داد: من با نظر مولانا عبید الله سندی موافق نیستم که او نوشته است: نهضتی که علما و روحانیون پشت سرش باشند، به جای نمی رسد" چون همه دیدند که یک روحانی، چگونه بساط شاهنشاهی را متزلزل ساخت و در نتیجه یک تحول اساسی صورت گرفت. او با بیان اینکه اغیار با شمول برخی از کشورهای اسلامی خیال می کردند و می کنند که این انقلاب ادامه نخواهد یافت در حالیکه انقلاب اسلامی نه تنها ادامه پیدا کرد بلکه روز به روز پیشرفت های چشمگیری با خود دارد.

محمد ادیب عضو مجلس هند نيز در سخناني گفت: من تاریخ پژوه کوچکی هستم و در طول 1400 سال انقلاب های متعددی در دنیا رخ داده است اما انقلابی که با نام «دین» صورت گیرد، کم نظیر است. من با شخصیت امام کمی با مطالعه و بیشتر با مسافرت به ایران آشنا شدم، من قبل از انقلاب هم به ایران رفته بودم، ایرانی که قهرمانان جوانانش در اروپا زندگی می کردند اما الآن قهرمانان ملت ایران در خود ایران زندگی می کنند. امام خمینی، جامعه تحمّل گرا و عیاش را تبدیل به نماز گزار کرد و این بدون تائید الهی امکان پذیر نبود. من خودم شاهد بوده ام که کشور اسلامی ایران در حال توسعه است و زنان آن کشور پا به پای آقایان در همه عرصه کار فعالانه شریکند، این هم از جمله ثمرات انقلاب اسلامی است.

وي ادامه داد : یکی از بزرگترین و پرشور ترین نمازهای جمعه جهان اسلام در مهم ترین و معروف ترین مرکز علمی ایران یعنی دانشگاه تهران برگزار میشود، این هم بیانگر ساختار انقلاب اسلامی است و لذا می توان گفت که شخصیت امام نه تنها نیاز ایران است بلکه نیاز سایر کشورهای موحّد است. من به جوانان توصیه می کنم در باره امام خمینی (ره) بیشتر بخوانید و بفهمید. اگر ما آموزه های وی چون اتحاد را در جامعه خود پیاده کنیم، می‌توانیم به عزت اسلامی دست یابیم. امروزه ما در سایر دنیا چه هندوستان، چه امریکا و چه اروپا به عنوان چهره های خشن معرفی می شویم چون ما رهبر نداریم، خدا را شاکر هستیم که امام خمینی راه را به ما نشان داده است، می توانیم از آن استفاده کنیم تا عزت و عظمت از دست رفته مسلمانان را بتوانیم بازیابی کنیم.

دکتر شمیم الحق صدیقی از اساتید زبان فارسی غزلی از امام خمینی(ره) را برای حضار قرائت کرد و مولانا مظهر عباس غانوی نیز اشعاری به زبان اردو در مدح امام خمینی(ره) خواند که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان گفت: تاثیرپذیری از افکار و اندیشه امام راحل در هندوستان بسیار قایل مشاهده است بطوری که هر ساله دهها مراسم بزرگداشت آن مجاهد بزرگ برگزار می شود.

 مهدوی پور افزود: از شمالی ترین نقطه هند تا جنوبی ترین نقطه، مراسم و مجالس برگزار می گردد و صدها شاعر هندی درباره امام خمینی (ره)  شعر سروده اند که اگر بخشی از این اشعار منتشر شود دهها جلد کتاب خواهد شد.

وی در ادامه به عظمت امام خمینی(ره) اشاره کرد و ده ویژگی بارز وی را برشمرد و در پایان گفت: امام (ره) یک سیاستمدار معمولی نبود بلکه او با حرکت پیامبرگونه خود معادلات جهان را برهم زد.


١١:٣٦ - 1392/03/16    /    شماره : ٥٩٩١٨٩    /    تعداد نمایش : ٢٨٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «شب شاد زمستانه» در هند/ تهيه مستند «ايران در آن سوي مرزها» (خبر)
 برگزاري 714اُمین عرس نظام‌الدین اولیاء در هند (خبر)
 کنفرانس «فلسفه آسیایی» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی شیوه‌های نوین آموزشی در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 پنجمین اجلاس بین‌المللی خسرو در هند برگزار شد (خبر)
 پايان هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: حب نفس مشکل اصلي جوامع انساني (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 برگزاري سمینار «عقل و دین، کلام جدید در ایران و هند» در هند (خبر)
 برگزاري نشست «آثار شکرگزاری در آموزه‌های اسلامی» در هند (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه روهیلکند هند (خبر)
  تلاوت قاری ایرانی در هند طنين‌انداز شد (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان هندی در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 شركت مدیر جشنواره‌ هنری هند در جشنواره فیلم فجر (خبر)
 شرکت حافظان هندی در مسابقات بین‌المللی قرآن كريم تهران (خبر)
 ششمین دوره اهدای جایزه سعدی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
  اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در دهلي‌نو (خبر)
 ديدار ابراهيمي تركمان با نماینده ولی فقیه در هند (خبر)
 گشايش نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
  سفر اساتيد زبان فارسي و ايران‌شناسان هندي به ايران (خبر)
 بررسي داستان‌نویسی معاصر ایران و هند در دهلي (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 جشنواره فیلم ایرانی در چنای هند برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري همایش «خورشید ولایت» در هند (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 اجراي موسيقي گروه «شالو» در هند (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در شهرهاي هند برگزار مي‌شود (خبر)
 پيشنهاد برگزاري سمينار تاریخ ایران و هند در دهلي‌نو (خبر)
 همايش وحدت اسلامي در هند برگزار شد (خبر)
 شانزدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «قند پارسی» در هند (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی قرآن کریم در هند (خبر)
 شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در هند منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 «جشنواره هنری» و «نمایشگاه خط ایرانی» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 اعزام قاریان و حافظان قرآن کریم از هند به مسابقات قرآن کریم در ایران (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «دامنه و اهمیت تاریخی منابع فارسی در هند و ایران» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «نقش افکار و حکمت پارسی‌سرایان جاودان در قرن 21» در هند برگزار شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 بررسي جایگاه ادب فارسی در ادبيات جهان در دهلي‌نو (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجویان و استادان زبان فارسی هند به ایران (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 بسياري از هنرهاي رايج هندي هديه ايرانيان مسلمان است (خبر)
 همايش «علم و فناوري، سند چشم‌انداز منافع ملي» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه هند ديدار كرد (خبر)
 همایش «روز حسین(ع)؛ پیام صلح و انسانیت» در هند برگزار شد (خبر)
 اهدای بیش از 1700 جلد کتاب به دانشگاه های هند (خبر)
 مراسم گراميداشت آیت الله مهدوی کنی در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 فصلنامه "راه اسلام" ویژه نامه حضرت فاطمه زهرا(س) منتشر شد (خبر)
 جشن عيد غدير در كشورهاي تركيه، مالزي ، هند و فيليپين برگزار می‌شود (خبر)
 دوره‌ي تربیت مربی قرآن آغاز شد (خبر)
 دوره‌هاي مختلف آموزش زبان فارسي در دهلي‌نو گشايش يافت (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنر کتاب آرایی در جشنواره ادبی دهلی نو (خبر)
 هفته فرهنگی و فیلم ایران در حیدرآباد هند گشایش می یابد (خبر)
 بازدید خوشنویسان هندی از خانه فرهنگ ایران در دهلی نو (خبر)
 نمایشگاه خوشنویسان سراسر هند در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 مركز ايران شناسي در دانشگاه همدرد هند فعال مي شود (خبر)
 جشنواره فيلم هاي ايراني در حيدرآباد هند برگزار مي شود (خبر)
 سمینار بین المللی میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی در هند برگزار شد (خبر)
 جشنواره فیلم ایران در کرالاي هند برگزار مي شود (خبر)
 جشنواره سینمایی ایران در چنایی هند برگزار مي شود (خبر)
 سی و دومین سمینار سالانه انجمن استادان فارسی سراسر هند (خبر)
 نشست علمی پیرامون ایران پس از انقلاب در هند برگزارشد (خبر)
 اجرای موسیقی ایرانی در دانشگاه پنجاب هند (خبر)
 چهل و نهمین جلسة انجمن ادبی بیدل دهلوی در هند برگزار شد (خبر)
 راه اندازی زبان فارسی در دو مقطع در دانشگاه ایندرا گاندی هند (خبر)
 سالگرد رحلت علیمحمد طالبی بیدهندی (خبر)
 کتاب «از کربلا تا مدینه» به زبان هندی منتشر شد (خبر)
 نشريات ایراني برای محققان هندي بسیارمفید دانست (خبر)
 برگزاری «حافظ شناسی و روابط و تعاملات فرهنگی ادبی ایران و هند » در حیدرآباد هند (خبر)
 همايش "نقش اولیای خدا در ترویج صلح، محبت و برادری" در هند برگزار شد (خبر)
 سمینار بین المللی "حج در قرآن و سنت" در هند افتتاح شد (خبر)
 سمینار «امام خمینی (ره) و ادبیات معاصر» در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 دویست و بیستمین شماره فصلنامه دینی «راه اسلام»در هندمنتشر شد (خبر)
 ویژه نامه الکترونیکی «می درخشد ستاره هادی» (خبر)
 سمینار ادب فارسی در عهد غالب دهلوی (خبر)
 دوشماره مجله «قند پارسی» منتشر شد (خبر)
 دوره بازآموزی زبان فارسی در دانشگاه لکهنو (خبر)
  مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره مسابقات حفظ و تلاوت قرآن کریم (خبر)
 اولین المپیاد دانشجویان زبان فارسی در هند گشايش يافت (خبر)
 برگزاری کلاس های آموزش زبان فارسی در موزه ملی هند (خبر)
 سمینار بین المللی علامه شبلی نعمانی در هند برگزار شد (خبر)
 رونمايي از کتاب مقام شبیری دردهلي نو (خبر)
 برگزاري سی و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در هند (خبر)
 دوره بازآموزی زبان فارسی ویژه طلاب و حوزه های علمیه دركشمير (خبر)
 برگزاری دوره آموزش زبان فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 هشتمین دوره آموزش نسخه شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري آیین گشایش دورة جدید آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه شاهنامه فردوسی در دهلی نو (خبر)
 جشنواره و کارگاه های آموزشی سینمای ایران، هند و ژاپن (خبر)
 اهدا 100 جلد كتاب يه كتابخانه رضا رامپور (خبر)
خبرهاي مهم
پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال
انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی
همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود
معرفي فرهنگ ایران در نمايشگاه گردشگري وین
نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا
گردشگری را با رویکرد علمي در سطح بین‌المللي نگاه کنیم
لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است
سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا
ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ايران با وزیر مشاور رييس جمهور سنگال
فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران
انتشار دیوان فارسی عارف چلبی به ترکی استانبولي
ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ایران‌شناس ژاپنی
انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود
نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.