English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست"تحولات فکری وسیاسی منطقه وتأثیرات اجتماعي آن"در سوريه

نشست فکری "تحولات فکری وسیاسی منطقه وتأثیرات اجتماعي آن و با شعار: مقاومت نقطه وحدت ما "  در محل سالن اجتماعات اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، ابن نشست به مناسبت سی وچهارمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران دوم اسفندماه سال جاري با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان و انجمن دوستي ايران و فلسطين و اتحاديه نويسندگان عرب و با حضور جمع كثيري از نويسندگان و فرهيختگان سوري و فلسطيني برگزار شد

در مراسم افتتاحيه اين نشست  "سید علی موسوی زاده" وابسته فرهنگي كشورمان در سخناني با اشاره به همزمانی برپایی این نشست با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی،گفت: با ظهور نور انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)نظام فکری جهانی متزلزل شد و معادله استکباری جهان که در جنگ جهانی دوم بر مبنای قدرت وآتش بود از هم پاشید. انقلاب اسلامی ایران نقطه عطفی در تمامی جهان وتاریخ انقلاب ها و جنبش های اسلامی ایجاد نمود. این انقلاب توانست در مدت چند سال به رشد وپیشرفت های علمی - صنعتی -  اقتصادی وکشاورزی بی نظیری دست یابد.

وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران افزود: انقلاب اسلامی با تکیه بر مبانی اسلام ناب محمدی(ص)همچون دفاع از مظلومان و جنبش های اصیل در تمامی جهان، به مقاومت و رویارویی با صهیونیست پرداخت. شکی نیست مسؤولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با الهام گرفتن از اندیشه های امام خمینی (ره) و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری افکار امام را عملی کرده و از همان روزهای نخستین پیروزی انقلاب، همواره از ستمدیدگان ومستضعفان جهان دفاع می نماید.

وي باتوجه به خصومت دیرینه غرب بویژه آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران با برشماری نکات پنجگانه ای  که مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان در مورد مذاکره با آمریکا بیان داشتند، گفت: ایشان در این زمینه فرمودند هدف آمریکا از درخواست مذاکره با ایران تلاش در جهت جلوگیری از پیشرفت های هسته ای مسالمت آمیز ملت مقاوم ماست. رهبر جمهوری اسلامی همواره ترفندهای آمریکا را برملا می کنند و این بار نیز تأکید کردند که تناقض موجود در گفتار و کردار آمریکا نشان دهنده عدم صلاحیت واشنگتن برای مذاکره است.

"موسوی زاده" ادامه داد: آمریکا توقع دارد ملت ها در مقابل استکبار آن تعظیم کنند ولی ملت ایران هیچ وقت تسلیم اراده آن نخواهند شد. چراکه انقلاب ما فلسفه جدیدی را به همراه خود آورد وتاکنون بدان پایبند است. انقلاب ما ثابت نمود که می توان با استکبار مقابله کرد وهیچ گاه تسلیم جبروت آن نخواهد شد. این امر با تکیه بر قدرت الهی است که هیچ قدرتی در جهان نمی تواند با آن روبرو شود.

وابسته فرهنگی كشورمان در پایان گفت: ملت شریف ایران شعار هیهات منا الذله را سرلوحه آرمانهای خود قرار داده و همواره پایبندی خود را در اطاعت از رهبری ثابت کرده اند که این امر رمز پیروزی انقلاب است.

"عبدالكريم شرقي" رئيس انجمن دوستي ايران و فلسطين نيز در افتتاحيه اين نشست از حضور اندیشمندان در این برنامه تشکر کرد و سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به حاضران تبریک گفت.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران ضربه محکمی به توطئه ها و ترفند کمپ دیوید زد. چرا که این انقلاب برای حمایت از محرومان بود لذا از همان سال اول پیروزی این انقلاب، سفارت رژیم صهیونیستی به سفارت فلسطین تبدیل شد وپرچم فلسطین بر روی این سفارت به جای پرچم رژیم صهیونیستی برافراشته شد.

وی افزود: ما در این انقلابهای اخیر که در جهان عرب به وقوع پیوست شاهد بودیم که به جای اینکه اصطلاح بهار عربی مایه صلح وامیدواری برای کشورهای عربی باشد برای ملت عرب یأس وناامیدی به همراه خود به ارمغان آورد.

رئيس انجمن دوستي ايران و فلسطين به فتنه ایجاد شده در منطقه اشاره کرد وگفت: وظیفه ما فرهنگیان این است که به این سؤال ها پاسخ دهیم که چرا وضعیت ما به اینجا رسیده است؟ چرا میان برادران مسلمان قتل و غارت می شود؟ به طور مثال ما در این اوضاع وخیم(سوریه) شاهد دزدی آثار باستانی و تخریب امکانات دولت هستیم. در حالی که وقتی تاریخ انقلاب اسلامی ایران را بررسی می کنیم می بینیم که این انقلاب از امکانات دولت ایران حفاظت کرد و به رشد و توسعه کشور اهتمام داشت. بنابراین بحران سوریه ناشی از توطئه دشمنان محور مقاومت است که می خواهند این محور را از هم بپاشانند.

"عبدالکریم شرقی" در پایان سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی ایران حامی  فلسطین وحزب الله و سوریه بوده ومی باشد و برماست که قدردان جمهوری اسلامی ایران باشیم.

دكتر "حسين جمعه" رئیس اتحادیه نویسندگان عرب نيز در سخناني  با اشاره به مفهوم «تحولات» و ضرورت آن در عالم هستی، تحرک اجتماعی را لازمه پیشرفت جوامع دانست.

وي به موضوع تحولات اخیر در برخی از کشورهای عربی پرداخت و ابراز تأسف کرد که درخواست های مشروع مردم مانند آزادی، مردم سالاری و مبارزه با فساد و بی عدالتی ها و ... به درگیری های خونین تبدیل شد که این همان برنامه ریزی غرب و صهیونیستها و مزدوران آنها در منطقه بود.

رئیس اتحادیه نویسندگان عرب به حامیان وفادار محور مقاومت درود فرستاد و از ایران به عنوان یک کشور طرفدار آزادی و عدالت اجتماعی و حامی ستمدیدگان جهان یاد کرد.

جلسه اول این نشست با سخنرانی دکتر خلف المفتاح معاون وزير اطلاع رساني سوریه و از اعضاي اتحاديه نويسندگان عرب و خالد عبدالمجید دبيركل جبهه مبارزه مردمي فلسطين وبا مدیریت دکتر نزار بنی المرجه برگزار شد.

دکتر "خلف المفتاح " معاون وزير اطلاع رساني سوریه در سخناني گفت: انقلاب اسلامی ایران باعث نگرانی شدید استکبار جهانی و صهیونیستها شد به همین سبب به مقابله با آن برخاستند و از راههای مختلف اعم از تحریم ها و دشمنی های دیگر به ایران فشار می آورند چراکه دشمنان می دانند که انقلاب اسلامی ایران برپایه خودکفایی و عدم وابستگی بنا نهاده شده و چهره حقیقی اسلام و تمدن اسلامی و پیشرفته را به جهانیان نشان داده است و نشان داده که اسلام، دین ارهاب نیست.

وي سپس به شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره) پرداخت و نقش ایشان را در رهبری و هدایت انقلاب تشریح کرد. وی همچنین در مورد انقلاب های اخیر برخی از کشورهای عربی و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب سخن گفت.

 معاون وزير اطلاع رساني سوریه در پایان اظهار داشت: سوریه دژ مستحکمی است که ایران به حمایت در کنار آن ایستاده و به آن نیرو می دهد تا در مقابل طرح خاورمیانه جدید مقاومت کند.

"خالد عبدالمجيد" دبیرکل جبهه مبارزه ملی فلسطين با تبریک سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از آن به عنوان اولین بهار حقیقی در منطقه یاد کرد که به امت اسلامی و ملت های منطقه عزت بخشید.

وی گفت: انقلاب اسلامی دستاوردهایی به همراه داشته که توانسته نه فقط در جهت افزایش توانایی ایران بلکه در افزایش توانایی منطقه تغییرات مهمی ایجاد کند.

"خالد عبدالمجيد" با اشاره به آنچه که در سوریه می گذرد گفت: سوریه همواره مشکلات فلسطینی ها را بر دوش کشیده،و یکی از مهمترین اهداف آنچه که در سوریه اتفاق می افتد، تصفیه قضیه فلسطین و همچنین تسلط بر ثروت های منطقه است که این امر از راه بکارگیری نیروهای تکفیری انجام می شود.

دبیرکل جبهه مبارزه ملی فلسطين در پایان وعده داد که فلسطینیان نسبت به هر کشوری که مقاومت را حمایت کرده و همیشه در کنار فلسطینیان بوده اند و در رأس آنها، جمهوری اسلامی ایران و سوریه قرار دارند، وفادار و قدردان خواهند بود.

جلسه دوم این گردهمایی فکری با مدیریت دکتر ماجد ابو ماضی و مشارکت و سخنرانی مالک صقور و تامر مصطفی برگزار شد.

 "مالك صقور" از نويسندگان برجسته سوريه كه در سال 1390 جهت شركت در چهارمين جشنواره داستان انقلاب به كشورمان سفر كرده بود در ابتداي سخنراني خود با ابراز احساسات نسبت به ساده زيستي امام راحل(ره)، شخصیتی که جهان را تکان داد به نامه آن حضرت به گورباچف اشاره كرد و سپس مقاله خود را در زمینه موضوع نشست ارائه نمود.

"تامر مصطفي" از پژوهشگران و نويسندگان سوريه مقاله خود را باعنوان «حرکتهای مردمی جهان عرب معاصر و خطرهای در پیش روی آن» ارائه نمود.

وی با برشمردن انقلاب های مهم جهان، فرق اساسی میان انقلاب های یاد شده با انقلاب اسلامی ایران را در ابعاد انسانی آن ذکر کرد که در آموزه های اسلامی تأکید زیادی به آن شده است.

"تامر مصطفی" حرکت های اخیر مردم برخی از کشورهای عربی را در راستای بیداری اسلامی نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ایران دانست ولی به دلیل عدم رهبری مناسب برای هدایت این حرکت ها و همچنین نداشتن اهداف مشخص، این تحرک های اجتماعی را بی نتیجه گذاشت.

جلسه سوم این نشست با مدیریت سمير المطرود وسخنرانی دکتر غازی حسین پژوهشگر فلسطینی و انور رجا عضو جبهه مردمي براي آزادي فلسطين برگزار شد.

 دكتر "غازي حسين" از انقلاب اسلامی ایران به عنوان معجزه الهی یاد کرد که به واسطه آن ایران را از وابستگی به بیپانگان، خارج نمود و ضمن حفظ استقلال خود، سرانجام موفق شد تا به تأسیس جمهوری اسلامی ایران نائل گردد.

وی بیداری اسلامی بوجود آمده در منطقه را ناشی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یاد کرد که بر ضد تلاش های غرب در منطقه ایجاد شده است. ایران که مسلح به سلاح علم و ایمان است به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه ظاهر شده است که از کرامت خود دفاع کرده و هرگز از مبانی اساسی خود یعنی حمایت از مستضعفان جهان و مقاومت در برابر زورگویی های استکبار و قضیه فلسطین و آزادی قدس شریف کوتاه نخواهد آمد.

دکتر "غازی حسین" ادامه داد: همین مبانی است که باعث شده تا استکبار جهانی دائماً در حال طراحی توطئه علیه مواضع جمهوری اسلامی ایران بویژه در زمینه پشتیبانی از محور مقاومت در منطقه باشدو با آتش افروزی و شعله ور نمودن آتش فتنه در میان اقوام مختلف کشورهای عربی منطقه، توطئه های خود را عملی نماید.

 "انور رجا" عضو جبهه مردمي براي آزادي فلسطين نیز ضمن برشمردن برخی از ویژگی های انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)، از شکست انقلاب های اخیر در برخی از کشورهای عربی به دلیل عدم تحقق اهداف اصلی یاد کرد و هرگونه تحول منطقی در جامعه را مستلزم تحول فکری و فرهنگی در آن جامعه دانست نه صرفا تغییر مظاهر یک نظام سیاسی.


١٢:٥٨ - 1391/12/07    /    شماره : ٥٩٥٤٥٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 بررسي «تكفيري‌ها و تروریسم توحش» در لاذقيه سوريه (خبر)
 تجهيز دانشگاه‌هاي سوريه به كتاب‌هاي آموزش زبان فارسي (خبر)
 تبيين فلسفه عاشورا در لاذقیه سوريه (خبر)
 رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي افتخارآميز است (خبر)
 ايران و شهرداري منطقه زینبیه دمشق سند همكاري امضا كردند (خبر)
 ایران را بايد به عنوان کشوري قدرتمند در جهان پذيرفت (خبر)
 برگزاري مراسم تکریم از شهدای مدافع حرم در سوريه (خبر)
 نشست «انتفاضه فلسطین در آستانه عاشورای حسینی» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و سومین دوره زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه دمشق (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در سوريه در محكوميت فاجعه منا (خبر)
 مراسم افتتاح سال تحصيلي جدید جامعه المصطفی العالمیه در دمشق برگزار شد (خبر)
  پایان هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رييس سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 فارسي‌آموز سوريه‌اي :درود بر فرهنگ و زبان فارسی (خبر)
 ضرورت وجود حاکمیت دین در عرصه‌های بشری (خبر)
 ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر آموزش عالی سوريه (خبر)
 جایزه جهانی حقوق بشر اسلامی ایران به مفتي اعظم سوريه اعطا شد (خبر)
 کتاب‌خوانی سن ندارد/ شبکه‌های مجازی از عوامل پایین آمدن سرانه مطالعه است (خبر)
 مراسم يادبود شهید خالد الاسعد در سوريه برگزار شد (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات اسب‌دوانی سوريه با عنوان «شکراً یا ایران» برگزار شد (خبر)
 گلچین دیوان شمس با نام «ید العشق» در سوریه منتشر شد (خبر)
 دانشگاه بعث سوريه كتاب فارسي «ادبيات عرفاني» را منتشر كرد (خبر)
 براي تقويت زبان فارسی در سوریه تلاش مي‌كنيم (خبر)
 نشست «روز جهانی قدس و رسانه‌های مقاوم» در سوريه برگزار شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي روز جهاني قدس در سوريه (خبر)
 رسالت جهانی پیامبر اكرم (ص) فارغ از ترور و خشونت است (خبر)
 آغاز هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نشست ادبی و شب شعر «ادبیات مقاومت» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی و هنری «مقاومت» در سوريه افتتاح شد (خبر)
 چاپ ترجمه جديد «دیوان حافظ شیرازی» در سوريه (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران با رؤسای مؤسسات مردم‌نهاد سوریه (خبر)
 نشست «حضرت زهرا (س) اسوه ایمان و عطا» در سوريه برگزار شد (خبر)
 افتتاح سی‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 نشست فکری «فلسطین و جایگاه آن در قرآن، حدیث و تاریخ» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست «عبدالرحمن جامی؛ آثار و نمونه‌های هنری از شعر» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و یکمین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نمایشگاه«سوریه در آستانه فجر» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست فکری «جوانان در اندیشه امام خامنه‌ای» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آیین گرامیداشت شهدای رسانه سوریه برگزار شد (خبر)
 خانواده شهدای رسانه در سوریه تجليل مي‌شوند (خبر)
 یازدهمين اجلاس علماي مسلمان در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فیلم مقاومت در سوريه گشايش يافت (خبر)
 نشست ادبی «تأثیر ادبیات فارسی بر ادبیات عرب» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هشتادمین دوره آموزش زبان فارسي رايزني فرهنگي ايران در سوريه آغاز شد (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در سوريه (خبر)
 ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از رایزنی فرهنگی ايران در سوريه بازديد كرد (خبر)
 هفته‌ي فيلم مقاومت در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برنامه‌ي «عاشورا در نگاه کودکان» براي كودكان دمشق برگزار شد (خبر)
 نشست فکری «هویت قدس و خطر یهودی‌سازی آن» در سوريه برگزار شد (خبر)
 مراسم روز جهانی گردشگری در سوريه برگزار شد (خبر)
 قدردان حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشور و مردم سوریه هستيم (خبر)
 انتشار یکصد و چهاردهمین شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه»در سوريه (خبر)
 همایش ادبی روز شعر و ادب فارسی در رايزني فرهنگي ايران در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفتادونهمین دوره‌ي آموزش زبان فارسی در سوريه آغاز شد (خبر)
 نشست فکری و سیاسی به مناسبت سالروز به آتش کشیدن مسجدالاقصی برگزار شد (خبر)
 شاهنامه فردوسي جزئي از ميراث جهاني بشريت است (خبر)
 انتشار یکصد و دوازدهمین شماره فصلنامه "الثقافه الاسلامیه" در سوريه (خبر)
 برگزاري نشست 35 سال ثبات در سوريه (خبر)
 هفتاد و هفتمين دوره آموزش زبان فارسى در سوريه افتتاح شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سوريه (خبر)
 انتشار یکصد و یازدهمین شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 گشايش هفتادوششمين دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار ويژه نامة روز جهاني قدس" الثقافه الاسلاميه" در سوريه (خبر)
 سومین هفته دوستى كودكان ايرانى، سورى و فلسطينى افتتاح شد (خبر)
 امضای قرارداد همکاری فیما بین صدا و سیمای ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواري شهادت امام سجاد(ع) در حرم حضرت رقيه(س) (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواري و عزاداري سيد سالار شهيدان (ع) در حرم حضرت رقيه(س) (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت چهلمين روز شهادت خبرنگار شبكه پرس تي وي در دمشق (خبر)
خبرهاي مهم
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست
اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است
نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان
گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد
برگزاري کنفرانس «فرهنگ همزیستی دینی» در ارزروم
امضاي تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه
«جامعه و فرهنگ مصر»
ديدار هيأت اعزامي از دانشگاه اديان قم با شخصيت‌هاي علمي تانزانيا
برگزاري اولین دوره هم‌افزایی علمی در حوزه زبان فارسي در آنکارا
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.