English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري مراسم اربعين حسيني در نمايندگي هاي فرهنگي درخارج ازكشور

همزمان با اربعين حسيني، مراسم عزاداري و سوگواري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) با حضور دلسوختگان و ارادتمندان به مكتب عاشورا و خاندان اهل بيت عصمت وطهارت (ع)درخارج ازكشوربرگزارشد .

 قزاقستان

همزمان با برگزاری مراسم اربعین حسینی از سوی شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) در سرتاسر جهان، شیعیان و محبان سالار شهیدان و امام حسن مجتبی (ع) در قزاقستان نیز مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) و یارانش را برگزار کردند و به همین مناسبت مراسمی نیز در محل مجتمع آموزشی ثامن الأئمه - آستانا قزاقستان با حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، کارکنان رایزنی و سفارت، ایرانیان مقیم و خانواده ها برگزار شد.

 در این مراسم که در شب جمعه برگزار شد ابتدا دعای روحبخش کمیل قرائت شد و پس از آن سه نفر از دانش آموزان مجتمع امام خمینی اشعاری را در وصف شهادت امام حسین (ع) قرائت کردند سپس صابری رایزن فرهنگی به سخنرانی پرداختند، ایشان طی سخنرانی خود ضمن تسلیت ایام اربعین ، چهلمین روز شهادت سالار شهیدان  ، سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت  امام حسن مجتبی (ع) و سالروز شهادت ثامن الائمه امام رضا  (ع) با اشاره به حدیث انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق هدف رسالت پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) را نهادینه کردن اخلق و معنویت در بین انسانها و جوامع بیان کرد و با بیان احادیثی از این پیشوایان دینی با اشاره به حدیثی مراتب عبودیت به درگاه خداوند را تشریح کردند و گفتند که بنا بر سخن علی (ع) عبادت سه گونه است؛ عبادت برای بدست آوردن صلاح، رستگاری و فوز عظیم، عبادت از روی خوف از خدا و عبادت برای شکران نعمت الهی که عبادت گونه اول همانند تجارت، عبادت نوع دوم همانند اطاعت بندگان از مولای خود می باشد و سومین نوع عبادت عبادت افراد آزاده است که بهتیرن نوع عبادت است که خدا صرفا برای اینکه  شایسته عبادت است و برای سپاسگزاری در مقابل نعمات او عبادت انجام می شود.

رایزن فرهنگی کشورمان سپس با ذکر احادیثی دیگر بیان داشتند که عبادت و پیروی و تبعیت از دین و احکام الهی باید مبتنی بر شناخت و عقل و اندیشه باشد به همین دلیل است که در فقه و حقوق اسلامی تقلید در اصول دین جایز شمرده نشده است بلکه اصول دین باید از روی شناخت و آگاهی پذیرفته شود و عقل را به نوان یکی از اصول شناخت احکام دین بر شمردند.

پاكستان(لاهور)

 اربعین شهدای گرانقدر کربلا و سیدالشهدا حضرت امام حسین (ع) با برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران-لاهور گرامی داشته شد.

به مناسبت اربعین شهادت سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و یاران وفای ایشان، خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران-لاهور  با  حضور ایرانیان مقیم،دانشجویان ایرانی، کارکنان سرکنسولگری ایران و جمعی از عاشقان و شیفتگان اهل بیت (ع) با قرائت زیارت پرفیض " زیارت عاشوار"، سخنرانی، مرثیه خوانی، مداحی مراسم عزاداری و سوگواری را در نمایندگی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار نمود.

غنا

مراسم اربعین در دانشگاه ملی غنا لگون توسط مؤسسه آل یاسین (از گروههای فعال شیعه در غنا) و با همكاري رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

عبد المنان سردبیر روزنامه مسلم نیوز و سخنگوی جمعیت ائتلافی مسلمانان غنا درباره عنصر نظم در حادثه عاشورا و نیاز جامعه امروز ما مسلمانان به آن گفت: یکی از اصول اولیاء الهی نظم و برنامه ریزی در زندگی است. متأسفانه جامعه اسلامی ما کمتر به این مهم توجه دارد. زمان یکی از مخلوقات خداوند است و لذا تحت کنترل هیچکس نیست. زمان همچنان می گذرد و فرصتها از دست می رود. چنین نیست که زمان خود را با ما وفق بدهد، این ما انسانهاهستیم که باید خود را و برنامه های خود را با زمان وفق بدهیم. انسانهایی موفق هستند که در زندگی برنامه ریزی دارند و از زمان به بهترین نحو بهره برداری می کنند. ایشان به نمونه های از وقت نشناسی در غنا مثال زدند، از جمله این که افراد و شخصیتها وقتی دعوت میشوند همه دیر حاضر می شوند و این نکوهیده است.

بخشایش  رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دكلمه اي به مناسبت اربعين حسيني قرائت كردند.  

الحاج عیسی رئیس جدید کموگ (اتحادیه مسلمانان غنا) در سخناني این سؤال را مطرح کردند که چرا بعد از 14 قرن ما مسلمانان باید در چنین مکانی جمع شویم و خاطره شهادت امام حسین را گرامی بداریم. اولاً شهادت امام حسین به کل مسلمانان و بلکه به کل بشریت تعلق دارد. او برای حقیقت، درستی و عدالت با قدرت نابحق حاکم زمان خود سازش نکرد و برای احیای حقیقت و حقانیت جان خود را فدا نمود. در دنیای امروز که قدرتهای نا بحق بر دنیا حاکم گشته اند انسانهای حق طلب نیاز به چنین الگویی دارند تا از او درس بگیرند. امام حسین صرفاً یک قهرمان نبود؟ قهرمان را می توان در بیشتر نهضتهای ضد استعماری پیداکرد. هر قهرمانی نمی تواند از همه نظر الگو باشد. شخصیتی مثل امام حسین که هیچ نقطه ضعفی در زندگی او نیست می تواند برای جامعه امروز بشری یک الگوی همه جانبه باشد.

ابوبکر کمال الدین رهبر شیعیان غنا  نیز توضیحاتی را درباره شیعه و اعتقادات شیعی دادند و این که حتی در زمان حیات پیغمبر گروهی از صحابه به پیروی از امام علی شناخته شده بودند. بعضی سعی می کنند بگویند شیعه گروهی است که بعداً پیدا شدند و حال آنکه چنین نیست. حتی علت اینکه این گروه در زمان حیات پیغمبر گرد امام علی جمع می شدند توصیه های خود پیغمبر بود. در واقع، پیغمبر اسلام با این توصیه ها سعی می کرد جانشینی امام علی را زمینه سازی کند. به همین دلیل همه از قبل می دانستند اگر پیغمبر بخواهد جانشین تعیین کند او کسی جز علی نخواهد بود. در هر صورت آنگونه نشد و بعضی افراد امور را از مسیر اصلی منحرف کردند. کار به آنجا رسید که کسی مثل امام حسین نوه پیغمبر در برابر کسی مثل یزید فرزند معاویه پسر ابو سفیان قرار گرفت و چون امام با حاکمیت نابحق یزید بیعت نکرد فرماندار یزید عبید الله امام حسین و اهل بیت او را قتل عام کرد.

وي افزود: امروز ما نیاز داریم الگویی مثل امام حسین داشته باشیم تا از آن درس بگیریم تا در برابر قدرتهای ستمگر بایستیم. مسلمانان باید بیدار بشوند و ببینند در دنیای اسلام چه می گذرد. متأسفانه بعضی کشورهای اسلامی با قدرتهای غربی همدستی و همکاری می کنند. این تنها ایران است که در برابر غربیها ایستاده و نماد عزت اسلامی در دنیای اسلام است. متأسفانه در کشور ما شرکتهای اسرائیلی نفوذ کرده اند و پروژه های بزرگ اقتصادی را در دست گرفته اند. این اسرائیلی ها همانهایی اند که در غزه به زن و مرد بی دفاع فلسطین هیچ رحم نمی کنند. مسأله فقط به مسلمانان مربوط نمی شود آنان حتی به فلسطینیان مسیحی هم رحم نمی کنند. این برای ما شرم آور است که چنین دولتی در کشور ما به فعالیت اقتصادی مشغول باشند. گاهی مواجه میشویم تاکسی ها پرچم اسرائیل را در خودروهای خود نصب میکنند. اطمینان دارم این امور ناشی از جهل است. ما وظیفه داریم به مردم اطلاع رسانی کنیم و حقایق دنیای امروز را به آنان گوشزد نماییم. ما از دولت خود می خواهیم ارتباط خود با شرکتهای اسرائیلی را قطع کند.

نيجريه

مراسم بزرگداشت اربعین حسینی با حضور جمعی از عاشقان و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ايران  در برگزار شد.

در این مراسم ، ابتدا "احمدالصفا" رییس شورای آفریقایی اهل البیت(ع) با اشاره به اهمیت برگزاری با شکوه اربعین حسینی توسط شیعیان جهان، اعلام داشت : امام حسین(ع ) به عنوان فرزند پیامبر اکرم (ص) با جانفشانی و قیام خود ، تاریخ را دگرگون نمود . زمانی که اسلام اصیل و راستین با خلافت فردی همچون یزیدبن معاویه که شرابخوار و خمار بود ، به انحراف کشیده شده بود ، تنها قیام فرزند پیامبر بود که توانست اسلام را از مسیر انحرافی نجات دهد .

سپس سیدباقر سیدجوادی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در نیجریه ، ضمن عرض تسلیت به همه حاضران و دوستداران اهل البیت (ع ) ، به تشریح وقایع بعد از عاشورا و بازگشت اسرای اهل بیت از جمله بانو حضرت زینب کبری و امام سجاد (ع) از شام به کربلا و برپایی مراسم عزاوگرامیداشت یاد و خاطره شهدای کربلا توسط ایشان پرداخت .

سرپرست رایزنی کشورمان در نیجریه در ادامه سخنان خود ، افزود : نباید تاریخ را فراموش کنیم ، بلکه باید از وقایع تاریخی درس و پند بگیریم و آن را در زندگی روزمره خود بکار بندیم . بنابراین ، وقایع عاشورا و اعمال و رفتار اهل بیت امام حسین (ع ) و سخنرانی ها و افشاگری های حضرت زینب و امام سجاد (ع) در کوفه و شام همه سرشار از پند و اندرز و عبرت است .

سپس رضوان از لبنانی های مقیم نیجریه به ایراد سخن پرداخت . ایشان ضمن تبیین معنای لغوی " اربعین " ، قیام امام حسین (ع) را برپایی قسط و عدالت در جامعه اسلامی عنوان کرد و با اشاره به اینکه امروزه در جامعه افرادی یا گروه هایی به نام اسلام و مسلمان بودن و با ذکر نام الله در صدد بمب گذاری و کشتار انسان های بیگناه و بی دفاع می باشند ، اعلام داشت که آنان درواقع مسلمان نیستند ، بلکه در جاهلیت و وحشیت محض سیر می کنند و ذره ای از انسانیت هم بهره ای نبرده اند .

وي با اشاره به اهمیت خواندن " زیارت اربعین " در این روز ، به موضوع لزوم زیارت امام حسین (ع) در همین روز در کربلا به منظور تجدید میثاق و اعلام وفاداری نسبت به آن حضرت اشاره کرد و اظهار داشت : طی دو روز گذشته بر اساس گزارش های واصله حدود 25 میلیون نفر زائر حسینی از کربلا زیارت نموده اند که شاید اگر همین تعداد جمعیت در روز عاشورا در کربلا حضور می یافتند ، دیگر واقعه عاشورا محقق نمی شد و شهادت آن حضرت چه بسا اتفاق نمی افتاد .

پس از سخنرانی شیخ رضوان ، اسماعیل نوح از شیعیان هوسا زبان در خصوص گرامیداشت روز اربعین مطالبی به زبان هوسا بیان نمودند.

سپس مراسم "لطمیه"( سینه زنی )با نوحه سرایی دونفر از شیعیان هوسا زبان به نحو باشکوهی و با مشارکت حاضران اجرا گردید.

اتيوپي

همزمان با فرا رسیدن  ایام سوگواری اربعین سالار شهیدان حضرت حسین بن علی و یاران با وفایش ، مراسم اربعین حسینی با حضور سفیر بحرینی در اتیوپی و پرسنل سفارت ، مدرسه و نمایندگی فرهنگی جهوری اسلامی ایران و علاقمندان اهل بیت (ع) عصمت و طهارت و ایرانیان مقیم به همراه خانواده ایشان  , یاد و خاطره رشادت و فداکاریهای سالار شهیدان کربلا و 72 تن از یاران با وفایش و حوادث بعد از واقعه عاشورا را گرامی داشتند.

این مراسم به همت سفارت و رایزنی فرهنگی در شب اربعین حسینی  14 دی ماه در محل اجتماعات فرهنگی مذهبی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد ، عاشقان و شیعیان ایشان به پاس ارج نهادن به خاندان عصمت و طهارت (ع) به عزاداری پرداختند.

در این مراسم مذهبی پس از قرائت قران کریم , زیارت عاشورا و اربعین توسط مداح اهل بیت اقای یکدله کارشناس بین الملل سفارت قرائت گردید.

در ادامه برنامه پس از قرائت دعا و زیارتین آشوری رایزن فرهنگی كشورمان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اربعین حسینی , مباحثی را پیرامون اربعین واهمیت و جایگاه آن در فرهنگ عاشورا که مبتنی بر زنده نگهداشتن نام و یاد شهدای کربلا می باشد را بیان نمود.

وي در خصوص اربعین و علل نامگذاری آن و نیز چرا اربعین مختص حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش می باشد ولی برای دیگر ائمه معصومین اربعین گرفته نمی شود و نقش شیعیان ایشان در زنده نگهداشتن این روز در جهان کنونی به ایراد سخن پرداخت و اولین زائران کربلا جابر بن عبدالله انصاری و عطیه از یاران پیامبر اکرم (ص) و علی (ع) بودند . سپس اهمیت اربعین و عدد چهل در فرهنگ اسلامی ونیز پیرامون قداست تربت امام حسین (ع) را مباحثی مطرح نمودند.

در تداوم این مراسم ، با اجرای مداحی و سینه زنی در عزای اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش توسط مداح اهل بیت (ع) آقای یکدله و همراهی حاضران پایان بخش برنامه بود  . این مراسم با پذیرائی از حاضران خاتمه یافت .

شایان ذکر است در این روز به پاس رشادت شهدای کربلا مراسم متفاوتی در شهر آدیس آبابا ( مرکزشیعیان نادی الکتاب و عتره ) و ( حسینیه شیعیان پاکستانی و هندی ) ونیز در شهر درداوا ( حسینیه تازه تاسیس شیعیان مقیم ) برگزار گردید .

چين

این  مراسم  با حضور پرشور هموطنان ایرانی و اعضای دفاتر و نمایندگی های کشورمان در حسینیه سفارت  در شهر پکن  برگزار شد .

برنامه  با قرائت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز شد سپس نماینده جامعه المصطفی پاکپور در خصوص اربعین حسینی و تاثیرات مال حلال در اعمال و کردار انسانها بیانات مبسوطی ارائه نمود .

وي گفت: در روز عاشورا همه لشکریان عمر سعد؛  امام حسین (ع) را می شناختند ولی به خاطر لقمه های حرامی که در طول  زندگی مصرف نموده  اند  کلام  و حقیقت  امام حسین (ع) را درک ننموده و پا فراتر گذاشته و کمر به قتل پسر رسول خدا در روز عاشورا بستند و امام مظلوم ما را با آن بی رحمی به شهادت رساندند .

در ادامه مراسم  زیارت اربعین و دعای کمیل  قرائت شد و مداح اهل بیت (ع) به ذکر مصائب اهل بیت  (ع) پرداخت .

ازبكستان

در شب اربعین عاشقان سالار شهیدان در تاشکند دور هم جمع شدند و یاد و خاطره شهیدان کربلا را گرامی داشتند.

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی مراسم عزاداری شهادت سرور وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) روز چهارشنبه 13 دی ماه در محل سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان باحضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان، جمعی از ایرانیان مقیم ازبکستان وکارکنان نهادهای ایرانی در تاشکند به اتفاق سایر پیروان اهل بیت (ع) برگزار شد، شرکت کنندگان پس از تلات آیاتی ازقرآن کریم، قرائت زیارت اربعین امام حسین(ع) زیارت عاشورا ،همراه با ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت به نوحه خوانی ومرثیه سرایی پرداخته و در عزای اربعین حسینی عزاداری کردند.

شانگهای- چين

به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شانگهای مراسم سوگواری اربعین حضرت ابا عبدا... الحسین (ع)  در محل سرکنسولگری كشورمان برگزار شد. در این مراسم کارمندان ارگان های رسمی کشور، ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی به همراه خانواده هایشان حضور داشتند.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز شد و سپس " مهرداد رخشنده" نماینده فرهنگی ایران در شانگهای ضمن تسلیت اربعین حسینی در سخنان خود گفت: اربعین است. عشق با تمام قامت بر قله گودال ایستاده است، دو دستی که در ساحل علقمه کاشته شد، بلند و استوار چونان نخل های بارور، سربرآورده و حنجره ای کوچک که به وسعت تمامی مظلومیت فریاد می کشید، آسمان در آسمان به جست و جوی همصدا و همنوا سیر می کند. راستی، کدامین یاوری به همنوایی و همراهی بر می خیزد؟ مگر هر روز عاشورا و همه خاک کربلا نیست؟ بیایید همواره همراه کربلاییان گام برداریم تا حسینی بمانیم.

در ادامه زیارت عاشورا و زیارت اربعین قرائت گردید و پس از آن مداحی و سینه زنی با شور و حال خاصی برگزار گردید.

بلاروس

مراسم اربعین سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) در محل بیت الزهرا(س) در شهر مینسک برگزار شد. در این مراسم که با حضور ایرانیان، دانشجویان و شیعیان کشور های عراق و لبنان برگزار شد ،ابتدا زیارت اربعین قرائت و پس از آن آیاتی از کلام الله مجید تلاوت و سپس حجت الاسلام والمسلمین "مبهوتی" مبلغ اعزامی از مرکز به سخنرانی و مداحی در ذکر مصائب اهل البیت (ع) پرداخت.

در انتها نیز در عزای سید الشهدا (ع) عزاداری شد.

فيليپين

در مراسم اربعین حسینی و با حضور ایرانیان ، دانشجویان و شیعیان فیلیپینی، از مقام عالم ربانی حضرت آیت الله تهرانی تجلیل شد.روز پنجشنبه چهاردهم آذرماه و به مناسبت اربعین حسینی (ع) مراسم سوگواری و قرائت دعای کمیل در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین برگزار گردید .در این مراسم که بیش از 250 نفر از ایرانیان مقیم ، دانشجویان و شیعیان فیلیپینی حضور داشتند به مناسبت درگذشت حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی نیز قرائت قرآن و فاتحه برگزار شد .

 در ادامه حجت الاسلام و المسلمین موسوی ریاست کالج بین المللی المصطفی (ص) نیز طی سخنانی موضوعات مرتبط با این ایام را بررسی و در ارتباط با شخصیت حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی نیز مطالبی را بیان نمود .

بمبئی- هند

آیین سوگواری و مجالس سخنرانی و عزاداری اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و فرزندان و یاران با وفایش با حضور مسئولین نهادهای ایرانی و دانشجویان ایرانی مقیم بمبئی، 14ديماه  در محل خانه فرهنگ ایران در این شهر برگزار شد.

در این مراسم نخست دعای پرفیض کمیل و زیارت عاشورا در جمع حاضرین زمزمه شد. سپس حجت الاسلام و المسلمین "مدرسی" با ذکر فضائل زیارت عاشورا و یاد و نام امام حسین(ع) و همچنین زیارت اربعین شهادت آن حضرت به ایراد سخنرانی پرداخت.

مجلس عزاداری ظهر روز اربعین شهادت آن حضرت نیز با حضور پرشور شیعیان و عاشقان آن حضرت و مشارکت نهادهای ایرانی مقیم بمبئی در دربار حسینی(انجمن فتوت یزدیها) برقرار بود. این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین "نجفی" آغاز و در ادامه با قرائت زیارت اربعین و نوحه خوانی و عزاداری آقای "فلاح" مداح اهل بیت(ع) همراه بود.

قرقيزستان

 همزمان با اربعين حسيني مراسم عزاداري و سوگواري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) در شامگاه روز پنجشنبه 13ديماه با حضور كاركنان نهادهاي جمهوري اسلامي ايران در بيشكك و ايرانيان مقيم و دلسوختگان و ارادتمندان به مكتب عاشورا و خاندان اهل بيت عصمت وطهارت (ع) از كشورهاي افغانستان ، قرقيزستان و آذرهاي مقيم بيشكك در مسجد امام علي (ع) برگزار شد .

اين مراسم با تلاوت آياتي از كلام الله مجيد و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و قرائت زيارت اربعين امام حسين (ع)  آغاز گرديد. سپس حجت الاسلام والمسلمين" ايماني"، امام جماعت مسجد امام علي (ع) به ايراد سخنراني پرداخت.

وي با اشاره به فرازهايي از زيارت اربعين حسيني(ع) به تبيين فلسفه قيام عزت آفرين امام حسين (ع)گفت: با شهادت حضرت اباعبدالله الحسين (ع) گرمايي در دل هاي مؤمنان ايجاد گرديده كه هرگز خاموش نخواهد شد و به همين  دليل است كه وقتي ماه محرم فرامي رسد و حتي قبل از شروع آن شور و شوق وصف ناپذيري در بين عاشقان حضرت امام حسين (ع) ايجاد مي شود و اين شور سال به سال بيشتر مي شود.

امام جماعت مسجد امام علي (ع) راز ماندگاري قيام امام حسين (ع) را در كيفيت عمل از جهت نيت و كيفيت عمل از جهت سختي عمل دانست و افزود: حضرت علي (ع) مي فرمايند : الاخلاص خير العمل، يعني بهترين كارها خلوص نيت است  و ديگر اينكه كيفيت عمل از جهت سختي عمل است كه مشكلتر بودن عمل نيز در ماندگاري آن نقش دارد و پاداش هر عمل به اندازه مشقت آن است پس هر عملي كه مشقت آن بيشتر باشد ثواب آن بيشتر خواهد بود چنانكه كه در احاديث نبوي واردشده است كه افضل و بهترين اعمال دشوارترين آنهاست. وي گفت: تصريح كرد حضرت سيدالشهداء (ع) با حركتش بسوي كربلا كه از ماه رجب تا كربلا در حدود شش ماه بطول انجاميد و در پايان با فدا كردن بهترين ياران و خويشان خود در روز عاشورا و راضي بودن به آوارگي زنان وكودكان خودش بي ترديد عملي ماندگار در تاريخ بجاي گذاشت. عملي كه از حيث كميت وكيفيت بي نظير است و هدف خود را اصلاح امت جدش قرار داد و با نيت خالص و با مشقت فراوان آنرا به انجام رسانيد . و چون عمل حضرت عظيم بود و مصيبتش بزرگ در تاريخ ماندگار شد و اين چنين است كه با آمدن محرم  بي اختيار انسانها به تكاپو مي افتند و مجلس سوگواري وعزادار ي امام حسين (ع) هر سال باشكوهتر از سال قبل برگزار مي گردد و اين الهي بودن اين قيام عظيم وبزرگ را نشان مي دهد .

گفتني است اين مراسم بامديحه سرايي و نوحه خواني مداحان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) به زبان آذري و فارسي ادامه يافت و دل سوختگان و عاشقان به مكتب عاشوراي امام حسين (ع) با سينه زني در رثاي سالارشهيدان وياران با وفايش اشك ماتم ريختند.

تايلند

مراسم سوگواري و عزاداری اربعین حسینی با حضور جمعي از ایرانیان مقیم، کارکنان سفارت و دیگر ارگانهای جمهوری اسلامی ایران مستقر در شهر بانکوک 14ديماه در محل حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی کشورمان با شور و معنويت خاصی برگزار گردید.در ابتداي مراسم، زيارت اربعین با ذكر مصيبت برخاندان عصمت و طهارت خوانده شد و سپس دانش آموزان مقطع ابتدایی مجتمع آموزشي ولايت سروده اي را در مدح امام حسين(ع) و واقعه کربلا به صورت جمعی اجرا نمودند.

"نجاريان زاده"، رايزن فرهنگي كشورمان در تایلند با اشاره به فلسفه واقعه كربلا، گفت: بيستم ماه صفر، چهل روز پس از شهادت امام حسين (ع) و ياران با وفاي آن حضرت، در تاريخ به "اربعين" حسيني مشهور شده است. اربعين واژه اي است عربي كه در متون ديني ما زياد به آن توجه شده است .به گونه اي كه اين كلمه از قداست خاصي برخوردار است .حضرت آيت الله جوادي آملي قائل است: در رقم اربعين خصوصيتي وجود دارد كه در ساير ارقام آن خصوصيت وجود ندارد .

 در ادامه این مراسم، مداحان حاضر در جلسه به مرثیه خوانی و مداحی پرداختند و عزاداران حسینی و عاشقان آن حضرت در چهلمین روز شهادت سالار شهیدان كربلا و مصائب آل الله به سوگواری و سینه زنی پرداختند .

استانبول-تركيه

همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی مراسمی با حضور جمعی از ایرانیان مقیم استانبول ، کارکنان نهادهای ج.ا ایران مستقر در استانبول و جمعی  از اتباع ترکیه وعلاقه مندان به اهل بیت (ع)  در مسجد والده خان ( ایرانیان) استانبول 14ديماه برگزارشد.

مراسم پس از  اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء  به امامت حجت الاسلام "طباطبایی"، امام جماعت مسجد ایرانیان و با قرائت آیاتی چند از کلام اله آغاز گردید.

سپس حجت الاسلام و المسلمین"خدیری"، امام جمعه شهر جدید پرند با عرض تسلیت فرار رسیدن اربعین سید و سالار شهیدان و یاران با وفایش سخنانی  در خصوص فلسفه قیام عاشورا و مصباح الهدی و سفینه النجاه بودن حضرت امام حسین (ع) در طول تاریخ بیان کرد.

مراسم با نوحه خوانی و مرثیه سرایی  توسط  مداحان اهل بیت(ع) به زبانهای فارسی و ترکی  ادامه  یافت.

 گرجستان

همزمان با فرارسیدن اربعین حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع)، شیعیان گرجستان با برپایی آیین های عزاداری در چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش با شکوه هر چه بیشتر به سوگواری پرداختند.به همین مناسبت مراسمی در مسجد امیر المومنین(ع) شهر مارنئولی با حضور جمع کثیری از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) برگزار شد. در این مراسم پس از اقامه نماز جماعت و مرثیه خوانی، حجه الاسلام و المسلمین "محمد ابراهیم حکمت نیا" استاد حوزه و دانشگاه با ذكر مناقب خاندان عصمت و طهارت، گوشه‌هايي از واقعه كربلا و قيام امام حسين (ع) و ياران با وفايش را در برابر ظلم و استبداد زمان بيان كرد.

"حکمت نیا" نقش اسيران واقعه كربلا به ويژه حضرت زينب كبري(س) و امام زين العابدين (ع) را در زنده نگاه داشتن ياد و خاطره قيام عاشورا و رساندن پيام و رسالت واقعي آن به نسل‌هاي بعدي بسيار با اهميت دانست.

همچنین طی مراسم جداگانه ای ایرانیان مقیم گرجستان، اربعین حسینی را با حضور صابر سفیر جمهوری اسلامی ایران، "خزاعی "رایزن فرهنگی کشورمان، مسئولین نهادهای جمهوری اسلامی، اعضای مدرسه فردوسی و خانواده های ایرانیان مقیم در محل مجتمع فرهنگی تفلیس به پا داشته و عشق و ارادت خود را به امام حسین‌(ع‌) و ائمه اطهار(ع) ابراز نمودند.

در اين مراسم يكي از مداحان اهل بيت(ع) به نوحه سرايي در عزاي سرور آزادگان جهان پرداخت.  مراسم اربعين سالار شهيدان كربلا پس از اقامه نماز جماعت، و با سخنرانی و قرائت زیارت پر فيض اربعین همراه بود.

ارمنستان

مراسم بزرگداشت اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان در مسجد جامع کبود ایروان  14ديماه برگزار گردید.در این مراسم که همراه نماز جماعت مغرب و عشاء برگزار گردید نخست زیارت اربعین توسط آقای عباسی قرائت شد و سپس حجت الاسلام والمسلمین "فلاح روحانی " اعزامی به ارمنستان در ارتباط با تاثیر شهادت امام حسین (ع) بر جهان آفرینش سخنرانی کرد.

در ادامه برنامه،  مداح اهل البیت (ع) به ذکر مصیبت پرداختند.

مسکو- روسيه

مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش ، با حضور شیعیان و علاقه مندان خاندان عصمت و طهارت(ع) در مسجد خاتم الانبیاء (ص)  مسکو،14ديماه  برگزار شد.در این مراسم،  پس از اقامه  نماز جماعت سوگواران ، مجلس بزرگداشت اربعین حسینی با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید ، و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین آقای اژه ای ، نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان اروپا، ادامه یافت.

" اژه ای"،  با اشاره با فلسفه قیام امام حسین ، دلایل برگزاری مجالس اربعین برای بزرگداشت سالار شهیدان را بازگو نمود، همچنین در ادامه یکی از مداحان اهل بیت (ع) با مرثیه سرائی و ذکر مصیبت در سوگ و رثای امام حسین (ع) ، عزاداری نمود.

سنگال

مراسم  عزاداری اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در حسینیه اهل البیت رایزنی فرهنگی ایران در داکار با حضور کارگزاران نظام ،ایرانیان مقیم وبرخی از شخصیتهای شیعی سنگال برگزارشد.       در این مراسم ابتدا آیاتی از قران مجید توسط قاری خردسال آقای صادقی تلاوت گردید سپس زیارت اربعین امام حسین توسط رایزن فرهنگی قرائت شد .

سخنران مراسم حجة السلام والمسلمین "مهذب"، نماینده مجمع جهانی اهل البیت ومدیر جامعةالمصطفی در بور کینافاسو که برای شرکت در مراسم مگل طوبی به سنگال سفر کرده بود، در خصوص اثرات عزاداری برای سید الشهدا در زندگی به ایراد سخن پرداخت .   وی در ای سخنان با اشاره به احادیثی از پیامبر عظیم الشان اسلام ونیز امام جعفر صادق اهمیت پیروی از اهل البیت وبرپایی مجالس عزاداری شهدای کربلا را برشمرد وجوانان را به فهم دقیق از رمز وراز گریه بر سید الشهدا دعوت نمود وبرکات نماز اول وقت،ادای نوافل وتداوم بر قرائت زیارت عاشورا و....را یاد آوری کرد.                                                                                                             .

روضه خوانی وقرائت اشعار اربعینی وسینه زنی از دیگر برنامه های پر شور این مجلس بود .

 دهلي نو- هند

همزمان با اربعین حسینی مراسم سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) ویاران با وفایش در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در دهلی نو 13ديماه برگزار شد.این مراسم با حضور جلیلی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای امنیت ملی و معاونین وي، سفیر ایران ، روسای سایر نهادها، معلمین مجتمع آموزشی، ایرانیان مقیم و خانواده هایشان آغاز گردید.ابتدا زیارت عاشورا قرائت گردید سپس یکی از معلمین اشعاری در رثای سالار شهیدان قرائت نمود و در ادامه حجت الاسلام والمسلمین عالمی معاون رایزنی فرهنگی به مناسبت سالگرد رحلت علامه فقیه میر حامد حسین هندی نیشابوری مطلبی را پیرامون شخصیت آن محدث و متکلّم برجسته شیعه بیان داشت و در خصوص عقبات الانوار مهم ترین اثر میر حامد حسین گفت: این کتاب ذخیره فراموش شده جهان تشیع است که می بایست به آن توجه ویژه مبذول داشت.

وی ارتحال عالم بزرگوار حضرت آیت الله مجتبی تهرانی را تسلیت گفت و برای وی علو درجات از خداوند متعال مسئلت نمود.

سپس جناب حجت الاسلام والمسلمین مهدوی نماینده جامعه المصطفی العالمیه در هندوستان اظهار داشت :اربعین در آیات و روایات زمان تکامل و رشد  و کمال انسانی ذکر شده است و در اربعین امام حسین(ع) قیام آنحضرت به ثمر نشست و پیروزی خون بر شمشیر هویدا گردید.

وی در پایان به سفر جابربن عبدالله انصاری و عطیه عوفی اشاره کرد و بازگشت کاروان حسینی به کربلا را تشریح نمود و با ذکر مصیبت اهل بیت پیامبر(ص) مجلس را به پایان رساند.

تانزانيا

مراسم اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در شهر دارالسلام برگزار شد.در مراسمی که بهمین مناسبت در شب اربعین در جمع صمیمی لبنانیهای مقیم دارالسلام با حضور سفیر ،رایزن فرهنگی، نماینده جامعه المصطفی و جمعی از ایرانیان  برگزار شد، حاج آقای بچاری پیرامون نتایج کوتاه مدت و دراز مدت قیام امام حسین (ع) از جمله موضوع مهم بیداری اسلامی در عصر حاضر سخنرانی نمود و سپس مداح اهل البیت (ع) بذکر مصیبت و نوحه پرداختند.

همچنين مراسم ویژه ای در محل جامعه المصطفی (ص) با حضور سفیر، رایزن فرهنگی و شیوخ و اساتید و طلاب جامعه المصطفی برگزار شد. در این مراسم حجه الاسلام دکتر بچاری پیرامون ظرفیت تبلیغی حوادث مربوط به قیام امام حسین (ع) برای نشر فرهنگ تشیع سخنرانی کرد و سپس مراسم نوحه و عزا توسط مداح اهل البیت (ع) آقای شرفی اجرا شد.

غنا

مراسم اربعین حسینی در رایزنی فرهنگی ایران باحضور سفیر كشورمان وایرانیان مقیم غنا به همراه خانواده و تعدادی از لبنانی های ساکن غنا برگزارشد. ابتدا دعای روحبخش کمیل خوانده شد و سپس رایزن فرهنگي ایران طي سخناني گفت:شب عاشورا امام حسین یکی یکی امور مهم را به خواهرشان زینب سفارش کرد. بخصوص رقیه را سفارش کرد. در بین اهل بیت به همان میزان که حضرت علی اکبر شبیه پیغمبر بود، از فرزندان امام حسین فاطمه صغری و رقیه به حضرت زهرا شبيه بودند.

رم- ايتاليا

به همت رایزنی فرهنگی ایران، مراسم سوگواری اربعین حسيني 13 دی ماه با حضور خانواده های نهادهای ایرانی و شماری از ایرانیان مقیم، دانشجویان و شیعیان ایتالیایی در حسينيه مدرسه شهيد باهنر رم برگزار شد.

در این مراسم که پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و زیارت عاشورا آغاز شد،  حسینی سفیر ایران در رم در سخنانی با استفاده از روایات و احادیث به اربعین و موضوع جزع و بی تا بی در مصائب و اهمیت صبر و خصایص صابر از دیدگاه اسلامی پرداخت و گفت: جزع و بی تا بی بیش از حد در مصائب ممکن است انسان را از مسیر ایمان خارج کند و کلماتی را بر زبان خارج سازد که شایسته نیست و یا خارج از مکتب دینی و اسلامی است، لذا ائمه هدی(س) به کّرات مسلمانان را به صبر و بردباری توصیه نموده اند مگر جزع و بی تا بی بر ائمه اطهار بالاخص امام حسین(ع) که جزع و بی تا بی و گریه بر آن حضرت و مصائب وارد شده بر ایشان و خانواده امام حسین(ع) نه تنها نکوهیده نبوده که گریه بر آن حضرت دارای ثواب اخروی و پاداش جمیل می باشد و قطرات اشک بر آن حضرت، خاموش کننده آتش خصم خواهد بود.

وي در ادامه به حدیثی از امام علی(ع) در رحلت پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد که فرمودند: «ان الصبر لجمیل الا عنک. و ان الجزع لقبیح الا علیک» « یا رسول الله، صبر خیلی زیباست اما نه در مرگ شما(در فقدان شما) و بی تابی، زشت است اما نه در جدایی از شما (از دست دادن شما)». و یا وقتی یکی از یاران امام صادق(ع) می گفتند آن قدر در ذکر مصائب امام حسین(ع) می گریم که خانواده ام از ظاهر من آن را تشخیص می دهند، امام فرمودند: « ...رحم الله دمعتك، اما انك من الذين يعدون من اهل الجزع لنا و الذين يفرحون لفرحنا و يحزنون لحزننا، اما انك سترى عند موتك حضور آبائى لك...»

«خدا اشك چشمت را رحمت كند. آگاه باش كه تو از آن اشخاصى هستى كه از اهل جزع براى ما شمرده مى‏شوند، به شادى ما شاد و به حزن ما محزون و اندوهناك مى‏گردند. آگاه باش كه به زودى هنگام مرگ، پدرانم را بر بالين خود حاضر مى‏بينى، در حالى كه به تو توجه كرده و ملك الموت را درباره تو بشارت مى دهند، و خواهى ديد كه ملك الموت در آن هنگام از هر مادر مهربان به فرزندش، مهربانتر است» سپس فرمود: «كسى كه بر ما اهل بيت به خاطر رحمت و مصائب وارده بر ما گريه كند، رحمت خدا شامل او مى‏شود قبل از اينكه اشكى از چشمش خارج گردد؛ پس زمانى كه اشك چشمش بر صورت جارى شود اگر قطره‏اى از آن در جهنم بريزد، حرارت آن را خاموش كند و هيچ چشمى نيست كه گريه كند بر ما مگر آن كه با نظر كردن به كوثر و سيراب شدن با دوستان، خوشوقت مى‏گردد».

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) و شهدای کربلا با نوحه خوانی به پایان رسید.

قطر

صدها تن از شیعیان قطری و مقیم درشب اربعین حسینی با حضور در حسینیه ها وتکایای مذهبی به اقامه عزا پرداختند. امسال مراسم اربعین حسینی در حسینه صفار، حسینیه بحرینی ها، حسینیه جهرمی ها، حسینیه کویتی ها(ویژه خانم ها)و حسینیه پاکستانیها، با استقبال خوب شیعیان مواجه شد.سخنرانی علمای دین، قرائت زیارت اربعین و نوحه سرایی و ذکر مصیبت از برنامه های این حسینه ها در این روز بشمار می رفت. همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در شام اربعین حسینی اقدام به برگزاری مراسم عزا نمود.

در این مراسم که "آسایش"، سفیر ايران، امام زاده رایزن فرهنگی ایران در قطر  و سایر روسای نهادها و کارمندان سفارت و رایزنی فرهنگی وخانواده های کارمندان حضور داشتند، ابتدا زیارت اربعین قرائت شد.

امام زاده در خصوص علل شکل گیری انحراف در جامعه اسلامی طی 50 سال بعد از رحلت حضرت رسول(ص) و وقایع تلخ عاشورا سخن گفت.وي افزود: شدت انحراف در جامعه اسلامی به حدی بود که امام حسین علیه السلام مجبور شدند به خاطر حفظ دین اسلام تمامی خانواده خود وبهترین یاران را به قربانگاه ببرند و با این ایثار مسیری روشن برای آیندگان ایجاد کردند که تا قیامت این مسیر شیعیان و جهانیان را به سرمنزل مقصود خواهد رساند.

همچنین مراسم دیگری در ظهر روز اربعین حسینی درمحل سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران با حضور معلمان و خانواده های آنان وبا حضور "امام زاده" رایزن فرهنگی برگزار شد.

بوسنی  و هرزگوین

به همت رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین، همزمان با اربعین حسینی، با حضور هموطنان سیاه پوش و عزادارمان در محل سالن اجتماعات سید الشهداء  سارایوو ، مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان ، حضرت حسین ابن علی (ع) برگزار گردید. این مراسم با قرائت زیارت پر فیض اربعین آغاز گردید.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی احمد پور از اساتید و مدرسین حوزه علمیه قم گفت:از نظر تعالیم اسلامی، سه گونه حیات و ممات در این عالم وجود دارد. یک گونه آن که انسان با حیوانات و گیاهان و جانداران مشترک است و دو گونه دیگر زندگی و مرگ وجود دارد که مخصوص انسان است. آن نوع مشترک، زندگی و مرگ مادی و طبیعی می باشد و در سوره روم آیه 50 به این موضوع اشاره شده است. نوع دوم مرگ و زندگی که مخصوص انسان است، مرگ و زندگی عقلانی می باشد. یک نوع دیگر از زندگی و مرگ وجود دارد که نامش زندگی و مرگ دینی است که مخصوص انسان است. در زندگی و مرگ دینی، حیات و زندگی انسان، هدف گذاریهایش و راههایی که در زندگی تعیین می کند از شرع گرفته باشد، مورد رضایت خدا و مورد تایید دین باشد و یا هدایت خدا، پیامبر و اهل بیت باشد. آیه بیست و چهارم سوره انفال اشاره به این نوع حیات و زندگی دارد. انسان در این نوع حیات و زندگی خدا محور می شود. رمز اینکه انسان از این حیات متعال خدا محور دینی و وحیانی برخوردار شود در همین اطاعت از خدا و پیامبر است تنها با این ادبیات است که می شود حرکت سید الشهداء و حرکت انبیاء الهی را توجیه کرد با ادبیات مادی و عقلانی این مسائل را نمی توان توجیه کرد.

 در پایان، مراسم مرثیه سرایی و عزاداری با مداحی یک نفر از ذاکرین اهل بیت علیهم السلام اجرا گردید.

اوگاندا

آیین عزاداری و سوگواری اربعین حسینی از سوی شیفتگان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) پنجشنبه  در اوگاندا برگزار شد.پنجشنبه هم زمان با اربعین شهادت حضرت اباعبدالله ‌الحسین(ع)، عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت با برپایی آیین‌های عزاداری در چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان به سوگواری پرداختند.

در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رایزن فرهنگی، سفیر و اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا و جمعی از شیعیان، به همراه خانواده هایشان در یکی از مساجد شیعیان شرکت نمودند.

در این آیین روحانی و باشکوه، عزاداران حسینی ابتدا نماز ظهر و عصر را اقامه کردند و در ادامه پس از زیارت اربعین، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام با مرثیه‌خوانی و ذکر مصیبت نمودند و عاشقان و دل دادگان حسینی در سوگ و ماتم سرور و سالار شهیدان کربلا و یارانش به سینه‌زنی و عزاداری پرداخته و اشك ماتم ریختند.

حجت الاسلام « علی اکبر رضوی » در جمع عزاداران گفت: اربعین حسینی فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ عاشورا و ارزشهای الهی و دینی در جامعه است. وی اظهار داشت: اربعین تكرار یاد و خاطره ظلم و ستم هایی است كه به خاندان امام حسین (ع) روا داشته شده است.

وی تصریح كرد: اربعین تداوم بخش و ادامه راه شهیدان كربلا است كه با روشنگری امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) موجب رسوا شدن یزیدیان و قاتلان امام حسین (ع) شد.

رضوی افزود: اربعین حسینی تابلوی عدالت خواهی و برافراشتن پرچم مبارزات توحیدی امام حسین (ع) می باشد و حركت امام (ع) در این راستا حركتی سیاسی و الهی برای مقابله با انحرافات دینی بود كه با پیام رسانی حضرت زینب (سلام الله علیها) كامل تر شد.

کابل

مراسم سوگواری و عزاداری با شکوهی از سوی جامعه القرآن- کابل با حضور صدها تن از برادران و خواهران در مسجد جامع امام علی(ع) برگزار و جوایز برندگان مسابقه "حماسه عاشورا " نیزاهداء گردید.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز و در ادامه مقالات، سرود و مرثیه سرایی به این مناسبت (اربعین) اجرا شد.

در ادامه مراسم مسئول جامعه القرآن- کابل به ایراد سخن پرداخت و در رابطه با اربعین حسینی مطالب ارزشمندی را تقدیم حضار نموده و فرارسیدن اربعین امام حسین(ع) و یاران باوفایش را به حضار تسلیت گفت و افزود: امروز رسالت مهمی که ما به دوش داریم باید پیام حضرت امام حسین(ع) و پیام دوران اسارت حضرت زینب(س) را به مردم برسانیم و همان پیامها را در زندگی خویش به تمام معنی محقق نمائیم.

مسئول جامعه القرآن گفت: حضرت زینب(س) با تمام وجود از خط امامت و ولایت دفاع نمود و نگذاشت انقلاب خونین کربلا که الگو و سرمشق برای همه آزادیخواهان عالم هست به بیراهه کشانده شود. امروز شما جوانان و نوجوانان عزیز بیش از هر زمان دیگری باید در صحنه باشید چرا که تهاجم دشمنان اسلام با عناوین مختلف در کشور به اوج خود رسیده است.

وی در ادامه افزود: جوانان قرآن آموز حضور پرشور شما در عرصه های تعلیم و تعلم به خصوص رشته های مختلف قرآنی در جامعه القرآن- کابل باعث عصبانیت دشمنان اسلام و هواداران آنها شده است. پس همت کنید، در فعالیت های دینی و قرآنی مشارکت نمایید تا سبب شکوهمندی و پیروزی سرتاسری اسلام در برابر کفر جهانی شوید.

در ادامه برنامه در رثاء حضرت سیدالشهدا(ع) مداحی و روضه خوانی شد و حاضرین در سوگ امام حسین(ع) به عزا نشستند.

در پایان مراسم اسامی برندگان مسابقه بزرگ «حماسه عاشورا» اعلام و به رسم تقدیر هدایایی فرهنگی  به برندگان اهدا گردید.

مراسم عزاداري اربعین اباعبداالله الحسين(ع) سرور و سالار شهيدان و ياران با وفايش 14ديماه  1با حضور سفیر ايران، مسئولین و کارکنان ارگان های مختلف و ايرانيان مقيم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل پايتخت افغانستان برگزار شد.در ابتدای این مراسم معنوی نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت آیت الله "واعظ زاده بهسودی" برگزار و سپس دعای کمیل قرائت گردید.

آیت الله واعظ زاده بهسودی طي سخناني با تأکيد بر ابعاد مختلف فلسفه واقعه بزرگ عاشورا و تأثيرات بعدی آن افزودند اکنون وظیفه ما است که با حضور خوب و آگاهانه در مجالس حسيني، امتداد دهنده راه آن امام باشيم.

وی افزود: برپا کنندگان واقعه کربلا برای توجیه عملکرد خود به شیوه های مختلفی سعی کردند از زیر پاسخگویی به عمل زشتی که انجام داده بودند فرار کنند. آنها با تشبث به روایات و آیات و با تفاسیر خود درآوردی بار گناه بزرگ خود را توجیه نمودند و با بیان موضوعات مختلفی سعی در گریز از پاسخگویی به اعمال خود بودند و از جمله اجبار در پذیرش وقایع را تبلیغ می نمودند که از فردای روز عاشورا شکست آنان هویدا و روز به روز با گذشت زمان جنایت آنان بر جهانیان آشکار می گردد.

آیت الله بهسودی با اشاره به تلاش دشمنان اسلام براي خدشه دار کردن فرهنگ عاشورا در جوامع اسلامي اظهار داشت: دشمنان اسلام براي ضربه زدن به اين امر تلاش بسيار دارند که با بصيرت و آگاه سازي مي توان با آنان مقابله کرد. ايشان در پايان سخنان خود، به فرازهايي از واقعه کربلا و پيام حضرت زينب کبري(س) اشاره نمودند.

در ادامه برنامه، مرثيه سرايي توسط ذاکرین اباعبداالله الحسين(ع) انجام و حضار با ياد شهداي صحراي کربلا به سينه زني پرداختند.

همچنين صبح روز جمعه 15ديماه  مراسم بزرگداشت از حماسه سازان کربلا با حضور جمعی از خواهران جوان و نوجوان منطقه جبار خان شهر کابل توسط مرکز فرهنگی و دارالقرآن صراط نور برگزار شد.در این مراسم معنوی برنامه های مختلف از جمله، قرائت مقاله، شعر خوانی، مداحی و سخنرانی صورت گرفت.

در این محفل سخنرانان بر اهمیت بزرگداشت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و حماسه سازان کربلا و پیام رسانی و رسالت بزرگ حضرت زینب کبری(س) تأکید نموده و تبیین سیر وقایع را یکی از راه های جلوگیری از تهاجمات فرهنگی در جوامع اسلامی دانستند.

شایان ذکر است در پایان این مراسم مسابقه پرسش و پاسخ حضوری پیرامون موضوع حماسه کربلا اجرا شد و به قید قرعه به افراد برتر جوایزی به رسم یادبود اهدا گردید.

بنگلادش

رايزن فرهنگي ايران در داکا، مصادف با شب اربعين حسيني در شيعه مسجد شهر داکا حضور يافت و مورد استقبال نقي امام، امام جمعه شيعه مسجد قرار گرفتند. وي در اين مراسم خطبه هاي حضرت زينب کبري (س) و امام زين العابدين (ع) را در شام براي عزاداران حسيني قرائت کرد و پس از آن آقاي نقي امام به سخنراني پرداخت.همچنين روز پنجشنبه 14ديماه نيز مراسم اربعين حسيني در شيعه مسجد با قرائت زيارت اربعين توسط ديانت آغاز شد و با مراسم تعزيه و عزاداري و اداي فريضه ظهر و عصر ادامه يافت .

مالزی

 همزمان با ایام اربعین حسینی علاقمندان اهل بیت (ع) عصمت و طهارت و ایرانیان مقیم، یاد فداکاری های سالار شهیدان امام حسین (ع) و شهدای کربلا و رهبریهای حکیمانه حضرت زینب (ع) پس از واقعه عاشورا را گرامی داشتند.این مراسم که به همت رایزنی فرهنگی ایران در شامگاه 14 دی ماه در محل سالن فرهنگی شماره 2 سفارت جمهوری اسلامی ایران (سالن کنسولی) برگزار شد، عاشقان اهل بیت به رسم تکریم خاندان عصمت و طهارت (ع) تجمع نموده و به عزاداری پرداختند.

در این مراسم که با حضور فیروزنیا سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و علی اکبر ضیائی رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی و ایرانیان مقیم و دانشجویان دانش آموزان و کارگزاران نظام برگزار شد، پس از اقامه نماز جماعت و قرائت قران کریم ,زیارت اربعین توسط مداح اهل بیت اقای عابدینی در فضای عرفانی قرائت گردید.

در ادامه برنامه پس از پخش کلیپ اربعین حسینی،رسولی از اساتید ایرانی مقیم در مالزی پیرامون نهضت عاشورا و مسائل پس از آن، به ایراد سخن پرداخت.

وي در سخنان خود بر نقش حضرت زینب در پس از واقعه عاشورا تاکید نموده و گفت :در مرحله پس از عاشورا نقش حضرت زینب (ع) برجسته ، تاریخی و ماندگاراست و نقش آن حضرت تاثیرگزار و منحصر به فرد می باشد ، رهبری حکیمانه آن حضرت مانع تغییر و تحریف تاریخ عاشورا گردید، رهبری و مدیریت برجسته و خردمندانه حضرت زینب کبری (ع) موجب تاثیر جاودانه و تاریخی نهضت عاشورای حسینی گردید و افشاگری آن حضرت و امام سجاد (ع) در آن شرائطی که هیچ رسانه و جریان اطلاع رسانی وجود نداشت،بسیار موثر و مغتنم بود و همان موقع چهره امویان را برملا کرد ، آبروی یزید را برد و ثبات حکومت بنی امیه را متزلزل ساخت.

رسولی در ادامه گفت :برکات تاریخی نهضت عاشورا فراوان است و تمامی قیام ها و نهضت های مردمی که توسط شیعیان در نقاط مختلف،در طول تاریخ پس از عاشورا صورت گرفته است،ریشه در عاشورای حسینی دارد و پیروان امام حسین (ع)،پس از عاشورا همیشه خود را عزادار می دانند.

مداحی و سینه زنی در عزای اربعین سالار شهیدان امام حسین (ع)و یاران با وفایش با مداحی مداح اهل بیت آقای عابدینی و همراهی حاضران پایان بخش برنامه بود .


٠٩:٣٥ - 1391/10/17    /    شماره : ٥٩٣٠٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٧٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 تقدیر از تلاش‌های رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی میان ایران، افغانستان و هند (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی کشورمان در دانشگاه حاجت تپه آنکارا (خبر)
 نخستین دور گفت‌گوهای فرهنگی ایران و افغانستان آغاز شد (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگی ایران در جزیره گوره سنگال (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا (خبر)
 رونمایی از کتاب «نوروزنامه» در مسکو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با مترجم قزاقی کتاب «انسان‌شناسی از دیدگاه امام خمینی(ره)» (خبر)
 شرکت ایران در «روز تعامل فرهنگی آتماجایا» اندونزی (خبر)
 بررسی حقوق زنان از دیدگاه اسلام و مسیحیت در اتیوپی (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 هنر ظرفیت مناسبی برای همکاری بین کشورهای ایران و جهان عرب است (خبر)
 همایش «ایرانشناسی در بالکان» در بوسنی و هرزگوین برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت شیخ احمد قمی در تایلند (خبر)
 تعامل و گسترش روابط با کشورهای همسایه سیاست راهبردی ایران است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه زنان فیلیپین (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایش فیلم‎های ایرانی در پاکستان (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری شیراز در تفلیس برپا شد (خبر)
 افتتاح دبیرخانه دايمی گفت‌وگوی هنری ایران و جهان عرب (خبر)
 همکاری‌های قرآنی می‌تواند اختلاف‎های مذهبی را کمرنگ کند (خبر)
 زبان فارسی از مهمترین رشته‌های دانشگاه بین‌المللی قفقاز است (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در دانشگاه هوا و فضا پکن (خبر)
 اکسپوی فرهنگی دانشجویان دانشگاه مولاگو برگزار شد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از نمایشگاه صنایع دستی فلورانس ایتالیا (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در اتیوپی (خبر)
 جشن نیمه شعبان در خارج از کشور برگزار شد/1 (خبر)
 سيبوه سركيسيان: زمين عطيه‌اي الهي براي انسان است (خبر)
 استاد ایرانی «خورشید تابان ژاپن» را گرفت (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت نقش مهمی در تعاملات یونان و ایران دارد (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای مرکزی (خبر)
 روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در مالزی (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در تاشکند (خبر)
 بازدید اساتید جامعةالمصطفی (ص) العالمیه از دانشگاه قومیت‌های چین (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 کالاهای فرهنگی ایران در بازار عراق معرفی شود (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در باکو (خبر)
 همايش مُشابهت‌های فكری «آباي» و «نيما» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند برگزار شد (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان براي نيل به همگرايي بسيار مؤثر است (خبر)
 استقبال رييس جمهور تركمنستان از برگزاري روزهاي فرهنگي ايران (خبر)
 گرامیداشت هفته جهانی گفت‌وگوهای ادیان در فیلیپین (خبر)
 برگزاری همایش اتحادیه عربی رسانه‌های الکترونیکی عراق (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزشی «مهارت‌های زندگی» در استانبول (خبر)
 رونمایی از ويژه‌نامه نشریه «نور» رايزني فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي فرهنگي و هنري ايران و يونان (خبر)
 شركت مسئول تئاتر پاكستان در سي‌وششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 همکاری‌های علمي و دانشگاهی ايران و تركيه توسعه يابد (خبر)
 شركت گروه‌های موسیقی کُر ایرانی در جشنواره موسيقي سریلانکا (خبر)
 ديدار هنرمندان ایرانی با رایزن فرهنگی کشورمان در بغداد (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نگاه آیت‌الله صافی‌ گلپایگانی به مستشرق آلمانی (خبر)
  روابط فرهنگي ايران و فیلیپین توسعه مي‌يابد (خبر)
  راه‌اندازي پایگاه اطلاع‌رسانی وابستگی فرهنگی ایران در جلال‌آباد (خبر)
 امضاي برنامه مبادلات فرهنگي ايران و قزاقستان (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 تأثير سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در روابط فرهنگي بین‌المللی (خبر)
 معرفی دستاوردهاي فرهنگي ایران در شانگهای (خبر)
  معرفی فرهنگ و هنر ايراني در شانگهای (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در شانگهای افتتاح شد (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی ايران در چين برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌های سینمایی و تلویزیونی ایران و چین توسعه مي‌يابد (خبر)
  نمايشگاه آثار شاعران پارسي در چين برگزار مي‌شود (خبر)
  پيشنهاد موزه ملی ابریشم چین براي برگزاري هفته فرهنگي ايران (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با اعضاي انجمن فیلم‌سازان شانگهاي (خبر)
  تأكيد بزرگ‌ترين انتشاراتي چين براي همكاري با ايران (خبر)
 رونمایی از کتاب «ترجمه جملات معروف کلاسیک» در شانگهای (خبر)
 هيأتي از دانشگاه مطالعات شانگهاي به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 شانگهای خواستار حضور رسانه‌‌هاي ايراني شد (خبر)
 رونمايي ترجمه چيني سه جلد کتاب «رباعیات خیام» در شانگهای (خبر)
 رونمایی از تمبر ایران ویژه راه ابریشم دریایی در چين (خبر)
 برگزاري سمینار احیای جاده ابریشم نوین در شانگهاي (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با ريیس اداره روابط خارجی تلویزیون شانگهای (خبر)
 نمايش آثار هنری و صنایع دستی ایران در شانگهای چين (خبر)
 آغاز نخستين دوره آموزش آزاد زبان فارسی در شانگهای (خبر)
 تلاوت قاری بین‌المللی ايران در مساجد شانگهای چين (خبر)
 «هفته فرهنگی ایران» در شانگهای چين افتتاح شد (خبر)
 اجراي ارکستر ایرانی در شانگهای (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در شانگ‌های چين (خبر)
 شانگهاي ميزبان ماه فرهنگی ایران (خبر)
 برگزاری روز بزرگداشت سعدی در شانگهای چين (خبر)
 نشست «تبادل فرهنگی چین و ایران» در شانگهاي برگزار شد (خبر)
 تشريح دستاوردهاي ايران اسلامي در شانگهاي (خبر)
 نمایشگاه «راه ابریشم» در چين برگزار شد (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «ادبیات عرفانی فارسی» در چين برگزار شد (خبر)
 نشست «شهداي اقتدار فرهنگي؛ قربانيان مبارزه با افراط‌گرايي» برگزار مي‌شود (خبر)
 نگاه ويژه دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهاي به دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سال تحصیلی جدید در دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شانگهای (خبر)
 وابسته فرهنگي ايران در شانگهاي از گروه رسانه‌ای «ون خویی» چين بازديد كرد (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران از نمايندگي هند در شانگهای (خبر)
 همایش روز ایران در شانگهاي چين برگزار شد (خبر)
 محافل انس با قرآن كريم در مساجد شانگهای برگزار شد (خبر)
 خاطرات پادشاه تايلند هر سال در شانگهاي توزيع مي‌شود (خبر)
 سالي 5/1 ميليون يورو صرف فعاليت‌هاي فرهنگي كره در شانگهاي مي‌شود (خبر)
 وجود 28 نمايندگي فرهنگي ژاپن در سراسر جهان (خبر)
 جشن فارغ‌التحصيلي دانشجويان زبان فارسي در شانگهای برگزار شد (خبر)
 نشست بزرگداشت روز سعدی در چين برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در چین برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي فرهنگ و تمدن ايراني در شانگهاي (خبر)
 آيين گراميداشت شهداي اقتدار فرهنگي (خبر)
 رونمايي از تمبر يادبود شهداي اقتدار فرهنگي (خبر)
 ركن آبادي: اقتدار جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهداست (خبر)
 دكتر ابراهيمي تركمان: شهداي اقتدار فرهنگي نماد حقانيت پيام انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 سمينار "جاده ابريشم و روابط فرهنگي ايران و چين" در شانگهاي برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره‌ مسابقات موسيقي آوايي چين آغاز شد (خبر)
 مسابقات بین‌المللی موسیقی آوایی چين برگزار مي‌شود (خبر)
 مراسم جشن عيد غدير خم در شانگهاي چين برگزار مي شود (خبر)
 «پنجره‌اي به سوي ايران» در چين گشوده شد (خبر)
 تعاملات رسانه‌اي ايران و چين افزايش مي‌يابد (خبر)
 قرائت قاري ايراني در مسجد خوشي شانگهاي (خبر)
 تلاوت قرآن كريم خرمیان قاري بین المللی كشورمان در مساجد شانگهاي (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در شهر ووشی استان جیانگ سو (خبر)
 بزرگداشت سعدی و آشنايي با ادب فارسی در شانگهای (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عكس "ایران از نگاه عکاس چینی" در شانگهاي (خبر)
 برگزاري گردهمایی توسعه گردشگری ایران در شانگهای (خبر)
 افتتاح نمایشگاه نقاشی بانوان هنرمند ایران و چین در شانگهای (خبر)
 نمايشگاه نقاسي و نگارگری در شانگهای برگزارمي شود (خبر)
 نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران در شانگهای افتتاح شد (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران درشانگهاي برگزارمي شود (خبر)
 برگزاري مراسم افتتاحیه هفته فیلم ایران در دانشگاه جه جیانگ چين (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگ ها با شركت ايران در شانگهاي (خبر)
 هفته فيلم ايران در دانشگاه جه جيانگ برگزارمي شود (خبر)
 نشست مولانا در شانگهاي برگزار شد (خبر)
 ديدار رئيس كتابخانه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رئيس كتابخانه شانگهاي (خبر)
 نمایشگاه خوشنویسی ايران در شانگهای افتتاح شد (خبر)
 برگزاري دعاي عرفه و نماز عيد قربان (خبر)
 فيلم «نامه‌هاي خيس» از جشنواره چين جايزه گرفت (خبر)
 هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر تجربي در شانگهاي چين برگزار شد (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي اندونزي (خبر)
 ضيافت ناهار دكترخرمشاد به افتخار وزير فرهنگ اندونزي (خبر)
 هفته فيلم روسيه در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري نشست "روابط تاريخي بين مسلمانان ايران و جامعه مسلمان چين" در شانگهاي (خبر)
 هفته فرهنگي اندونزي در ايران افتتاح شد (خبر)
 نواي قرآن کریم توسط قاري ايراني در شانگهای طنین انداز شد (خبر)
 صدای دلنشین قرآن کریم با صوت زیبای قاری ایران در شانگهای طنین انداز شد (خبر)
 برگزاري محفل انس با قرآن كريم در شانگهاي (خبر)
 ديدار هيات بانوان ايراني با ايرانيان مقيم شانگهاي (خبر)
 بانوان مسلمان بايد نقش کلیدی در جامعه داشته باشند (خبر)
 ديدار هيات بانوان ايراني با رئيس فدراسیون بانوان شانگهای (خبر)
 مردم شانگهاي علاقه زيادي به ديدن فيلم هاي ايراني دارند (خبر)
 سفر هیاتي ازمسئولان کتابخانه شانگهای به ایران (خبر)
 برگزاري مراسم روز بزرگداشت فردوسي در شانگهاي چين (خبر)
 ایران اسلامی پیشگام تمدن نوین اسلامی است (خبر)
 نمایشگاه جانبی کنگره بین المللی "هنر های اسلامی و صنايع دستی" در تبریز افتتاح شد (خبر)
 اعتماد را باید به هنر اسلامی برگردانیم (خبر)
 دیدار مهمانان خارجي و مسئولين كنگره هنرهاي اسلامي با استاندار تبریز (خبر)
 كنگره بين المللی "هنر های اسلامی و صنايع دستی" در تبریز آغاز به كار كرد (خبر)
 كنگره هنرهاي اسلامي آغازي برای شناساندن ميراث تمدن اسلامی- ايرانی به جهانيان است (خبر)
 نمايشگاه نگارگري ايراني و كارگاه هنرهاي تجسمي افتتاح شد (خبر)
 ديدار مدعوين و مسئولين برگزاري كنگره بين الملي صنايع دستي و هنر هاي اسلامي با سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) (خبر)
 برگزاري نشست هاي تخصصي كنگره "هنرهای اسلامی و صنایع دستی"در هتل آزادي (خبر)
 کنگره بین المللی "هنرهاي اسلامي و صنايع دستي" آغاز به كار كرد (خبر)
 نمایشگاه كنگره بین المللی "هنرهای اسلامی و صنایع دستی" افتتاح شد (خبر)
 صندوق بین المللی حمایت از هنرهای اسلامی تشكيل شود (خبر)
 برگزاري مراسم روز بزرگداشت سعدی در شانگهای چين (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود استاد زنگ يان شنگ درشانگهاي (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس با عنوان جاده ابریشم در شانگهای (خبر)
 نمايش منتخب فيلم هاي ايراني در شانگهاي چين (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رئيس شبكه بين المللي تلويزيون شانگهاي چين (خبر)
 نمایشگاه بین المللی کتاب کودک در شانگهاي برگزار مي شود (خبر)
  هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در مسکو افتتاح شد (خبر)
 مسابقه نقاشي به مناسبت دهه مبارك فجردرشانگهاي (خبر)
 ساخت ظروف چینی آبی و سفید دوران یوآن (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در روسيه افتتاح شد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با ايران شناسان روس در مسكو (خبر)
 اتاق ایرانشناسی و لابراتوار زبان فارسی راه اندازي شد (خبر)
 سمينار روابط فرهنگی ایران و چین در شانگهاي برگزار مي شود (خبر)
 هفته فيلم ايران در دانشگاه جياو تونگ شانگهاي برگزارمی شود (خبر)
 شانزدهمین نمایشگاه کالاهای فرهنگی و هنری در شانگهاي چين افتتاح شد (خبر)
 دراسلام تفاوت‌های زن و مرد مخل انسانيت نيست (خبر)
 نمايشگاه "شکوه مینای لاجوردی" در شانگهاي چين گشايش يافت (خبر)
 برگزاري يازدهمين دو سالانه جشنواره بين المللي عكس شانگهاي (خبر)
 بين ما و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جدايي نيست (خبر)
 ثقه‌ بودن و اعلمیت؛ دو عامل برتری «عاصم» در میان قراء سبعه (خبر)
 آثار خطاطی و خوشنويسي فرهنگ ایران را به نسل های آینده منتقل مي كند (خبر)
 هنر ابزاري مناسب براي مقابله با تبليغات عليه ايرانيان است (خبر)
 هنر قلم زني ايران از جایگاه ويژه اي در دنیا برخوردار است (خبر)
 برگزاری هفته های فرهنگی ایران و روسیه زمينه ساز نزديكي بيشتر دو ملت است (خبر)
 سن پترزبورگ پايتخت فرهنگي روسيه میزبان هنرمندان ايراني (خبر)
 فعاليت‌های قرآنی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشريح شد (خبر)
 هفته فرهنگی ایران نخبگان روسي و علاقمندان به فرهنگ را مجذوب خود كرد (خبر)
 فرهنگ عامل اصلی پیوند دهنده ملت هاست (خبر)
 مكتب پيامبرگرامي اسلام مایه رحمت برای تمامی جهانیان است (خبر)
 بايد نظام تک قطبی در عرصه های مختلف برچیده شود (خبر)
 مردم روسیه از هنر و استعداد ايرانيان احساس شگفتی می کنند (خبر)
 جهانیان به نقاشان ایرانی احترام می گذارند (خبر)
 زبان کاریکاتور زبان جهانی است (خبر)
 آثار هنرمندان ايراني نمادي از هنر معنوي ايران است (خبر)
 کتب فراوانی از زبان روسی به فارسی ترجمه شده است (خبر)
 مردم روسيه علاقه خاصي به فيلم هاي ايراني دارند (خبر)
 صنعت فيلم سازي روسيه از فرهنگ خودفاصله گرفته است (خبر)
 نمایشگاه هنری صنایع دستی ایران در روسیه افتتاح شد (خبر)
 روابط فرهنگی توسعه دهنده مناسبات همه جانبه ایران و روسیه است (خبر)
 غربی ها از رشد ايران اسلامی نگرانند (خبر)
 سينماي ايران در جهان منحصر به فرد است (خبر)
 هنر ایرانی ، تماشاگران خود را جادو می کند (خبر)
 برگزاري هفته فيلم ايران در آكادمي شانگهاي چين (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.