English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست ادبی ایرانشناسان و شب شعر ایران و ازبکستان

نشست علمی و شب‌شعر شاعران ایران و ازبکستان به همت رایزنی فرهنگی كشورمان درشهرتاشکند برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست علمی و شب‌شعر شاعران ایران و ازبکستان به همت  رایزنی فرهنگی  كشورمان و با حضور "علی مردانی فرد"، سفیر ، رایزن فرهنگی ایران، ایران ‌شناسان،شرق‌شناسان،استادان زبان فارسی وتعدادی از شاعران وعلاقه‌مندان به شعر وادب فارسی‌ درسالن اجتماعات رستوران المور تاشکند برگزار شد.

دراین مراسم ،"حمید مصطفوی"، رایزن فرهنگی كشورمان  ابتدا گزارشی از نحوه همکاری علمی و فرهنگی ایرانشناسان ازبکستان با رایزنی فرهنگی ایران ارائه کرد.

وي با اشاره به خاستگاه زبان فارسی در ازبکستان گفت:روابط فرهنگی وادبی فیمابین کشور ایران و ازبکستان مرهون پیوندهاومشترکات تاریخی،فرهنگی،دینی می باشد و زبان وادبیات فارسي یک میراث فرهنگی مشترک است.

"مصطفوی"،گفت:ایرانشناسان و پژوهشگران حلقه های ارتباطی بین دوکشور ایران و ازبکستان در بازشناسی زمینه ها وهمکاری های مشترک علمی وفرهنگی هستند.

وي با اشاره به همکاریهای ایرانشناسان با رایزنی فرهنگی ايران افزود : تالیف،ترجمه و چاپ بیش از140 عنوان کتاب به دوزبان فارسی وازبکی در زمینه شناخت و معرفی ویژگیهای فرهنگی،اجتماعی و تمدنی دوکشور، تدوین وچاپ 46  شماره ازفصلنامه فرهنگی،ادبی،فلسفی وعرفانی «سینا »و برگزاری همایش ها و نشست های علمی و جشنواره های فرهنگی برای بزرگداشت دانشمندان ومشاهیر دوکشور از جمله فعالیتهای فرهنگی می باشد که با همکاری جمعی از ایران شناسان و پژوهشگران و علاقه مندان فرهنگ وادب ازبکستان صورت گرفته است.

"علی مردانی فرد"، سفیرجمهوری اسلامی ایران در ازبکستان درنخستین نشست با ایرانشناسان ،اساتید،محققان و اهل شعرو ادب ازبکستان ، اشترکات تاریخی،دینی،فرهنگی و زبانی دوکشور را پایه و اساس روابط ناگسستنی و دیرینه دو کشورایران وازبکستان توصیف کرد و اظهار داشت:استقلال ازبکستان فرصت مغتنمی برای بازگشت به هویت فرهنگی وتاریخی بود وجمهوری ازبکستان با اتکا به تاریخ،فرهنگ وتمدن پرافتخار مردم این سرزمین توانسته است در دو دهه اخیر پیشرفت ها و دستاوردهای زیادی در عرصه های اقتصادی،فرهنگی،سیاسی و امنیتی کسب نماید و نقش مهم و سازنده ای درجهت استقرار رفاه اجیتماعی مردم و صلح و امنیت در کشورهای منطقه ای دارد  .

سفیرجمهوری اسلامی ایران در ادامه مراسم  از دوکتاب ارزشمند پرفسورحمید جان حامدی یعنی " خلاصه «داستان های شاهنامه فردوسی» و«فردوسی وادبیات ازبکی» که به تازگی با همکاری رایزنی فرهنگی ايران چاپ شده رونمایی کرد و در پایان مراسم به صورت نمایدین از سه نفراستاد پیشکسوتان درجمع ایرانشناسان تجلیل نمود.

در ادامه مراسم تعدادی از شاعران و اهل شعروادب از اشعاری ازشاعران دو کشور قرائت کردند وگروه های موسیقی محلی نیز موسیقی سنتی ایرانی و محلی به زبان فارسی و ازبکی اجرا کردند.


١٧:١٢ - 1391/10/04    /    شماره : ٥٩٢٥٣٠    /    تعداد نمایش : ١٣٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
برگزاري همايش علمي «نقش آبای در بیدارگری قوم قزاق» در قزاقستان
بررسی راهکارهای همکاری مشترک در حوزه فیلم و تئاتر ایران و جمهوری آذربایجان
شرکت فعالان قرآنی غنا در مسابقات اوقاف
بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه پاتریاکی گرجی آندره مقدس گرجستان
تمجید وزیر فرهنگ الجزایر از فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی
توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و افغانستان
مراسم آغاز ساخت دپارتمان زبان فارسی دانشگاه کابل برگزار شد
درخشش هنر ایرانی در جشنواره هنرهای تجسمی ازبکستان
انتخاب نویسنده برتر سال اوگاندا
توسعه روابط علمي، آموزشي و فرهنگي ايران و غنا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزير فرهنگ و آموزش گرجستان
برگزاري نمايشگاه «سفري به اصفهان» در آلمان
بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نقش مهمی در توسعه روابط فرهنگی دارد
امضای قرارداد همکاری دانشگاه خوارزمی و دانشگاه نفت باکو
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.