English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی وضعیت مسلمانان سوریه در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی ایران در دمشق

مرقدهاي اسلامی مأوای ارادتمندان خواهد ماند

همه چیز در آینده بستگی به روند پیچیده امور در سوریه دارد؛ تندروهای مذهبی در سال‌های اخیر و با حمایت مالی برخی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تلاش‌های زیادی کرده‌اند تا پایگاه مذهبی دست‌و‌پا کنند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمین «علی خیاط» رایزن فرهنگی ایران در سوریه در مصاحبه با مرتضی امیرقهرمانی خبرنگار روزنامه" تهران امروز" به بررسی وضعیت مسلمانان دراین کشورپرداخته است.

متن این مصاحبه به شرح ذیل است:.

آیا از اقسام مختلف مذاهب اسلامی این کشور اعم از شیعیان و اقسام مختلف آن همچون جعفری‌ها و اسماعیلیان و علویان و نیز اهل تسنن و زیر شاخه‌هایی چون یزدیان و دروزی‌ها، آمار دقیقی از آنها و محل استقرارشان ارائه شده است؟

سوريه قريب به 24 ميليون نفر جمعيت دارد كه از نظر نژاد بیشتر آنها را اعراب‌ها تشکیل داده و هر چند كردها به لحاظ کثرت در مرتبه دوم قرار دارند ولی اقلیت‌های دیگری چون ارمني‌ها و تركمن‌ها نیز در این کشور سني مذهب حضور دارند. افزون بر مذاهب چهارگانه اهل سنت (حدود 16 ميليون) که درسراسر کشور وجود دارند، علوی‌ها با 4میلیون که بیشتر آنان نیز در منا طق ساحلی لاذقیه وطرطوس استقرار پیدا کرده‌اند و البته در شهرهای دیگری مثل حمص و دمشق هم صاحب نفوذ هستند، از بزرگ‌ترین شاخه شیعی به حساب می‌آید. مسیحیان نیز با جمعیتی در حدود سه میلیون و 200 هزار نفر اقلیت بزرگ بعد از علویان هستند که بیشتر در دمشق و اطراف آن و نیز حلب سکونت دارند. در مرتبه بعد دروزیهای پانصد هزار نفری مستقر در جبل شیخ و استان سویداء، اسماعیلی‌ها (که بیشتر آقاخانی‌اند) با کمیت دویست و پنجاه هزار نفره خود که اغلب در سلمیه هستند و نهایتا شیعیان با جمعیت دویست و پنجاه هزار نفري خود که به‌رغم جمعیت کم ولی پراکنده خود بزرگ‌ترین تجمع سوری‌ها قلمداد مي‌شوند. لازم به ذکر است اقلیت‌ها از قبیل یزیدیه ومرشدی‌ها نیز با جمعیت چهل هزار نفری خود از دیگر اقلیت های کوچک به شمار می‌آیند.

اگرچه شتاب سوریه در اصلاحات امری مبرهن است ولی شاهدیم به دلیل اینکه قطب نمای سوریه به سوی قدس شریف تنظیم شده از همین‌رو مزدوران عرب به سبب خصومت و کشورهایی چون ترکیه برای استقرار سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه خود مبنی بر تجدید دکترین عثمانی، با تمسک به همین بهانه اصلاحات ولی در اصل با هدف ایجاد تفرقه خشونت‌بارترین جنایات را از طریق اعمال تدابیر گسترده نظامی علیه مسلمانان این کشور اعمال می‌کنند، به‌نظر شما نقش مسلمانان و بخصوص علمای اسلامی سوریه در حفظ وحدت و استقرار امنیت دارای چه جایگاهی است؟

هرچند متاسفانه برخی از صاحبان نفوذ در این کشور سکوت کرده و واکنشی نشان نمی‌دهند ولی برخی از برجستگان سوریه مثل دکتر سعید رمضان البوطی و بدرالدین حسون مفتی سوریه نقش قابل قبولی در شرایط بحران داشته و در روشنگری مردم بسیار کوشیده‌اند. به‌طور کلی در حال حاضر ائمه جماعت و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی سوریه را می توان به چهار گروه تقسیم کرد؛ گروه اول، افرادی هستند که موضع گیری شفاف داشته و در مخالفت با گروه‌های معارض، مردم را به همبستگی و مقابله با توطئه های خارجی دعوت می کنند که این گروه همواره مورد تهدید بوده و برخی نیز مورد سوء‌قصد قرار گرفتند. گروه دوم، شخصیت‌هایی هستند که در مخالفت با حکومت سخنرانی و موضع گیری دارند که گروه مذکور اغلب در مناطق سلفی‌نشین شهرهای حمص، ادلب، حماه و اطراف دمشق مستقر هستند. گروه سوم نیز به افرادی اختصاص دارد که از اوضاع وشرایط تحلیل خوبی دارند ولی یا سکوت پیشه کرده یا موضع‌گیری مشخصی ندارند و همیشه و در هر شرایطی سعی می کنند خود را از حوادث به دور نگه‌دارند و اما گروه چهارم افرادی هستند که در برخی موارد حسب وضعیت کشور موضع‌گیری می‌کنند و به عبارتی موج سوار تشریف دارند.

آیا فتوای باور نکردنی شیوخ وهابی جماعت اخوان‌المسلمين سوریه مانند مباح دانستن خونریزی علویان این کشور و زنای به عنف با زنان علوی آنها مجری هم دارد؟

متاسفانه جواب مثبت است و مواردی از جنایتها در مناطق مختلف با حضور گروه‌های مسلح بر اساس همین فتوا توسط گروه‌های تکفیری اتفاق افتاده که تصاویر و فیلمهای مربوط به آن نیز در شبکه های مختلف اجتماعی وغیر آن منتشر شده است ولی این اختصاص به علویان ندارد بلکه هرکس طرفدار نظام باشد ولو سنی با او همین رفتار مي‌شود کمااینکه در حلب اتفاق افتاد.

تمایز اصلی اعتقادات علویان در تقابل با اصول اعتقادی شیعیان اثنی عشری در چیست؟

علویان البته یکدست نیستند و دارای گروه‌های مختلفی هستند. ولی به طور کلی و در تقسیم بندی کلان براساس تحقیقات برخی از فضلا شیعه دوازده امامی هستند و در اصل اعتقادات اختلافی ندارند اما در طول قرون متمادی و دور افتادن از اصل، دچار انحرافاتی در سلوک دینی و برخی عقاید شدند که نوعا ناشی از جهالت بوده است. در سالهای اخیر بسیاری از علمای صاحب نام آنها نهضتهای اصلاحی را شکل داده‌اند و در اصلاح انحرافات می کوشند که نتایج خوبی هم داشته باشد ولی متاسفانه برخی گروهای تند رو سلفی همین سلوکهای غیر متعارف علویان را در سالهای اخیر به حساب شیعیان دوازده امامی گذاشته و به شدت بر این طبل می کوبند.

با توجه به يكه‌تازي طيف‌هايي چون وهابي‌هاي سعودي و احزابي چون المستقبل لبنان كه وابسته به حريري است، ارزيابي شما از سير تحولات چيست؟

همه چیز در آینده بستگی به روند پیچیده امور در سوریه دارد؛ تندروهای مذهبی در سال‌های اخیر و با حمایت مالی برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس تلاش‌های زیادی کرده‌اند تا پایگاه مذهبی دست و پا کنند، اما از آنجا که روح غالب در مسلمان سنی مذهب در سوریه روحیه صوفی است واز طرفی طبیعت این کشور هم از نظر مذهبی یکدست نیست، بعید به نظر می رسد این گروها بتوانند در آینده مذهبی این کشور تاثیر بسزایی داشته باشند. اگر چه درکوتاه مدت توفیقاتی هم داشته باشند اما گذشت زمان نشان خواهد داد که روند امور به نفع آنان نیست و مراقد بزرگان اهل بیت نبوت و صحابه ایشان همچنان مأوای ارادتمندان باقی خواهد ماند.

 

طرح براندازی دولت بشار که از روی مدل لیبی شبیه‌سازی شده و با جانفشانی دو میلیارد دلاری عربستان پیگیری می‌شود، چه عواقبی در زندگی مسلمانان داشته است؟

تا به حال جز خرابی و آوارگی بسیاری از مردم به کشورهای همسایه یا مناطق دور از درگیری، ناامنی، فقر و فلاکت و بیکاری حاصل دیگری نداشته است. قریب به اتفاق مردم سوریه اعمال نفوذ خارجی را قبول ندارند واز دخالت بیگانگان درسرنوشت‌شان ناراحتند و دوست دارند مشکلاتشان را با نظام با دست خودشان حل کنند. چرا که از نابسامانی های موجود خسته شده و به دنبال راه حلی هستند که بدون خونریزی و خشونت حقوق حقه آنان را تامین کند.

به نظر می رسد بسیاری از ظواهر اسلامی مانند حجاب رعایت نمی‌شود، این نظریه که مسلمانان این کشور اعم از شیعه و سنی به خیلی از اصول اولیه اسلامی آگاه نیستند، چقدر صحت دارد؟

عدم آگاهی به اصول اولیه اسلام تعبیر دقیقی نیست و برعکس به نظر بنده از چند سال گذشته مردم آگاهی خوبی به مسائل دینی پیدا کرده‌اند و اتفاقا مظاهر اسلامی از قبیل حجاب روبه گسترش است. ولی چون نظام حکومتی لائیک است و در این کشور غیر مسلمانان هم اقلیت پرجمعیتي هستند و در انتخاب راه و روش زندگی آزاد، از این رو مظاهر غیر دینی بیشتر به چشم می آید وگرنه زنان با حجاب کم نیستند.

اقدامات سازمان‌ها، مراکز فعال اسلامی و علمای اسلامی این کشور در نشر و گسترش اسلام در کشور و نیز در گستره ای فراتر از مرزهای داخلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

درسوریه چون بیش از هشتاد درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، اسلام به واقع نشر و گسترش داشته است. آگاهی ناقص مسلمانان نسبت به مسائل مذهبی خود نیز توسط برخی نهادها ومراکزاسلامی که تابع مساجد هستند، در بسیاری از مساجد و جلسات مذهبی صاحب پایگاه پر جمعیتی هستند (البته شرایط فعلی راباید استثنا قرار داد). حوزه های دینی زیادی اعم از سنی و شیعه در سوریه فعال هستند و این درحالی است که حتی از ملیتهای غیر سوری طلبه می پذیرند، اما در خارج از مرزها من اطلاع دقیقی ندارم و به نظر نمی رسد نهادهای دینی سوریه در بیرون از مرزها فعال باشند. مگر در همین حد که دانشجوی غیر‌سوری در مراکز دینی اینجا تحصیل کرده باشد و به کشور خودش باز‌گشته و فعال شود. زیرا در مورد فعالیت مذهبی برون مرزی به طور کلی یا باید اراده حکومتی در کار باشد که حاکمان سوری بیشتر انگیزه‌های قومی داشته و دارند تا انگیزه های مذهبی، یا اینکه افرادی داعیه هایی از قبیل آنچه در سر ترک‌هاست داشته باشند یا کشوری دارای سابقه مراکز دینی تاثیر‌گذار در بعد بین‌المللی باشند مانند الازهر مصر که هیچ‌کدام از امور مورد اشاره در سوریه وجود ندارد


٢٠:٠١ - 1391/08/18    /    شماره : ٥٩٠٦٩٩    /    تعداد نمایش : ١٨٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




اخبار مرتبط
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 بررسي «تكفيري‌ها و تروریسم توحش» در لاذقيه سوريه (خبر)
 تجهيز دانشگاه‌هاي سوريه به كتاب‌هاي آموزش زبان فارسي (خبر)
 تبيين فلسفه عاشورا در لاذقیه سوريه (خبر)
 رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي افتخارآميز است (خبر)
 ايران و شهرداري منطقه زینبیه دمشق سند همكاري امضا كردند (خبر)
 ایران را بايد به عنوان کشوري قدرتمند در جهان پذيرفت (خبر)
 برگزاري مراسم تکریم از شهدای مدافع حرم در سوريه (خبر)
 نشست «انتفاضه فلسطین در آستانه عاشورای حسینی» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و سومین دوره زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه دمشق (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در سوريه در محكوميت فاجعه منا (خبر)
 مراسم افتتاح سال تحصيلي جدید جامعه المصطفی العالمیه در دمشق برگزار شد (خبر)
  پایان هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رييس سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 فارسي‌آموز سوريه‌اي :درود بر فرهنگ و زبان فارسی (خبر)
 ضرورت وجود حاکمیت دین در عرصه‌های بشری (خبر)
 ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر آموزش عالی سوريه (خبر)
 جایزه جهانی حقوق بشر اسلامی ایران به مفتي اعظم سوريه اعطا شد (خبر)
 کتاب‌خوانی سن ندارد/ شبکه‌های مجازی از عوامل پایین آمدن سرانه مطالعه است (خبر)
 مراسم يادبود شهید خالد الاسعد در سوريه برگزار شد (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات اسب‌دوانی سوريه با عنوان «شکراً یا ایران» برگزار شد (خبر)
 گلچین دیوان شمس با نام «ید العشق» در سوریه منتشر شد (خبر)
 دانشگاه بعث سوريه كتاب فارسي «ادبيات عرفاني» را منتشر كرد (خبر)
 براي تقويت زبان فارسی در سوریه تلاش مي‌كنيم (خبر)
 نشست «روز جهانی قدس و رسانه‌های مقاوم» در سوريه برگزار شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي روز جهاني قدس در سوريه (خبر)
 رسالت جهانی پیامبر اكرم (ص) فارغ از ترور و خشونت است (خبر)
 آغاز هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نشست ادبی و شب شعر «ادبیات مقاومت» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی و هنری «مقاومت» در سوريه افتتاح شد (خبر)
 چاپ ترجمه جديد «دیوان حافظ شیرازی» در سوريه (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران با رؤسای مؤسسات مردم‌نهاد سوریه (خبر)
 نشست «حضرت زهرا (س) اسوه ایمان و عطا» در سوريه برگزار شد (خبر)
 افتتاح سی‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 نشست فکری «فلسطین و جایگاه آن در قرآن، حدیث و تاریخ» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست «عبدالرحمن جامی؛ آثار و نمونه‌های هنری از شعر» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و یکمین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نمایشگاه«سوریه در آستانه فجر» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست فکری «جوانان در اندیشه امام خامنه‌ای» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آیین گرامیداشت شهدای رسانه سوریه برگزار شد (خبر)
 خانواده شهدای رسانه در سوریه تجليل مي‌شوند (خبر)
 یازدهمين اجلاس علماي مسلمان در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فیلم مقاومت در سوريه گشايش يافت (خبر)
 نشست ادبی «تأثیر ادبیات فارسی بر ادبیات عرب» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هشتادمین دوره آموزش زبان فارسي رايزني فرهنگي ايران در سوريه آغاز شد (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در سوريه (خبر)
 ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از رایزنی فرهنگی ايران در سوريه بازديد كرد (خبر)
 هفته‌ي فيلم مقاومت در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برنامه‌ي «عاشورا در نگاه کودکان» براي كودكان دمشق برگزار شد (خبر)
 نشست فکری «هویت قدس و خطر یهودی‌سازی آن» در سوريه برگزار شد (خبر)
 مراسم روز جهانی گردشگری در سوريه برگزار شد (خبر)
 قدردان حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشور و مردم سوریه هستيم (خبر)
 انتشار یکصد و چهاردهمین شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه»در سوريه (خبر)
 همایش ادبی روز شعر و ادب فارسی در رايزني فرهنگي ايران در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفتادونهمین دوره‌ي آموزش زبان فارسی در سوريه آغاز شد (خبر)
 نشست فکری و سیاسی به مناسبت سالروز به آتش کشیدن مسجدالاقصی برگزار شد (خبر)
 شاهنامه فردوسي جزئي از ميراث جهاني بشريت است (خبر)
 انتشار یکصد و دوازدهمین شماره فصلنامه "الثقافه الاسلامیه" در سوريه (خبر)
 برگزاري نشست 35 سال ثبات در سوريه (خبر)
 هفتاد و هفتمين دوره آموزش زبان فارسى در سوريه افتتاح شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سوريه (خبر)
 انتشار یکصد و یازدهمین شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 گشايش هفتادوششمين دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار ويژه نامة روز جهاني قدس" الثقافه الاسلاميه" در سوريه (خبر)
 برگزاري نشست"تحولات فکری وسیاسی منطقه وتأثیرات اجتماعي آن"در سوريه (خبر)
 سومین هفته دوستى كودكان ايرانى، سورى و فلسطينى افتتاح شد (خبر)
 امضای قرارداد همکاری فیما بین صدا و سیمای ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواري شهادت امام سجاد(ع) در حرم حضرت رقيه(س) (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواري و عزاداري سيد سالار شهيدان (ع) در حرم حضرت رقيه(س) (خبر)
خبرهاي مهم
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست
اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است
نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان
گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد
برگزاري کنفرانس «فرهنگ همزیستی دینی» در ارزروم
امضاي تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه
«جامعه و فرهنگ مصر»
ديدار هيأت اعزامي از دانشگاه اديان قم با شخصيت‌هاي علمي تانزانيا
برگزاري اولین دوره هم‌افزایی علمی در حوزه زبان فارسي در آنکارا
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.