English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم اختتاميه درقزوين برگزارشد:

هفتادو نهمين دوره دانش افزايي دانشجويان خارجي زبان فارسي

مراسم اختتاميه هفتاد و نهمين دوره دانش افزايي دانشجويان خارجي زبان فارسي 14شهريورماه برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت مركز گسترش زبان وادبيات فارسي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه بين‌المللي امام خميني(ره)قزوين، هفتاد و نهمين دوره دانش افزايي دانشجويان خارجي زبان فارسي 14شهريورماه به پايان رسيد.

در ابتداي اين مراسم ، ميرحسيني رييس مركز آموزش زبان فارسي دانشگاه امام خميني (ره ) اظهار اميدواري كرد كه اين دوره براي شركت كنندگان مفيد بوده باشد.  همچنين  وي به منظور تعامل هرچه بيشتر ، خواستار ارتباط شركت كنندگان و دانشجويان با اين دانشگاه  شد.

سپس" حكاك" معاون آموزشي دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين با اشاره به جايگاه اين دانشگاه گفت : اين دانشگاه تنها دانشگاه جامع در اين استان مي باشد و مهمترين مسئله در خصوص اين دانشگاه ، بين المللي بودن آن است. اين دانشگاه علاوه بر رسالت علمي ، رسالت فرهنگي هم دارد.

وي افزود: يكي از محورهاي تحقق رسالت فرهنگي در اين دانشگاه ، برگزاري دوره هاي كوتاه مدت دانش افزايي زبان وادبيات فارسي مي باشد. تاكنون 10 دوره كوتاه در مركز آموزش زبان فارسي اين دانشگاه برگزار شده است كه در طي اين دوره ها ، استادان و دانشجوياني از كشورهاي مختلف شركت كرده اند.

" حكاك"  افزود: برگزاري چنين دوره هايي از اين جهت  كه از جلوه هاي فرهنگ اسلامي  در حوزه و قلمرو زبان و ادبيات فارسي بوده است.، مي‌تواند موثر باشد.

دهشيري معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: در اين دوره 103 تن از 27 كشور جهان حضور داشتند كه طي 100 ساعت به آموزش و يادگيري زبان فارسي همت گماشتند و در طي اين مدت علاوه بر بازديد از مراكز و آثار تاريخي شهر قزوين  به شهرهاي اصفهان و تهران نيز سفر كرده اند.

وي در خصوص اهميت زبان فارسي گفت: زبان فارسي ، زبان دوم جهان اسلام است و از اين جهت حائض اهميت است كه حامل پيام و ارزش هاي فرهنگي است و آموزه هايي همچون معنويت ، عدالت ، دوستي ، نوع دوستي و همزيستي مسالمت آميز در متون اين زبان قابل رويت است. از اين رو امروزه نسل جوان  به فراگيري آن توجه بيشتري مبذول داشته است. پرباربودن اين زبان و محدوده جغرافيايي آن نيز اهميت اين زبان را به خوبي نشان مي دهد.

دهشيري، زبان فارسي را به عنوان زبان علم و دانش مطرح كرده و اظهار داشت: با توجه به پيشرفت هاي ايران در زمينه هاي نونوتكنولوژي و... توجه دوستداران و علاقه‌ مندان به اتاق هاي ايران و كتابخانه هاي ايران روزبه‌روز افزايش پيدا كرده است.

وي تاكيد كرد: از آنجايي كه شما در طي اين مدت به فراگيري زبان فارسي پرداختيد و دركي از فرهنگ و مردم ايران پيدا كرديد، به عنوان سفيران فرهنگي ما محسوب خواهيد شد.اميدوارم برگزاري اين دوره موجب تعامل شما با فرهنگ و مردم ايران و همچنين اين دانشگاه شده باشد.

دربندي رييس مركز گسترش زبان وادبيات فارسي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خصوص آموزش زبان در جهان گفت : در دنيا برخي از كشورها به منظور گسترش زبان خود ، موسساتي را تاسيس كرده‌اند و از اين طريق به آموزش زبان خود مي پردازند كه با مطالعه اساسنامه اين موسسات در مي‌يابيم كه هدف آنها از گسترش و آموزش زبان خود، درواقع معرفي فرهنگ و سنن خود به مردم جهان مي باشند.

وي افزود: هدف مركز گسترش زبان فارسي اين است كه علاقه‌مندان به اين زبان را با هفت هزار سال فرهنگ و تمدن ايران اسلامي آشنا نمايد.علاقه مندان به زبان فارسي ، پس از آشنايي با اين زبان ، با خواندن اشعار فارسي ، هم با فرهنگ ايران و هم فرهنگ اسلامي آشنا خواهند شد ، زيرا اين دو از هم جداشدني نيستند.

دربندي گفت: امروز كه اين دوره خاتمه مي‌‌يابد، در واقع كار اصلي شما آغاز مي شود. شما مي توانيد با نوشتن خاطرات خود در نشريات دانشگاه و يا در وب لاگ هاي شخصي ، تجربيات خود را در اختيار ديگران قرار دهيد. شما به منظور تعامل هرچه بيشتر ، با اين دانشگاه و موسسات ديگر در ايران ارتباط برقرار كنيد، زيرا در اين صورت ما مي توانيم با شما و دانشگاه هاي شما ارتباط برقرار كنيم.

 در فواصل برنامه ها ، دانشجوياني از كشورهاي مختلف همچون پاكستان ، تاجيكستان ، هند و بنگلادش ضمن تشكر از دست اندركاران برنامه ،اشعاري را قرائت كردند.

در پايان نيز گواهي نامه دانشجويان بهمراه هدايا و جوايزي ويژه به نفرات برتر  اعطا شد.

لازم به يادآوري است  بيش از 103 تن از دانشجويان  زبان و ادبيات فارسي از 27 كشور جهان در طي مدت 25 روز اين دوره را پشت سر گذراندند. همچنين از ابتداي سال جاري تاكنون بيش از 200 دانشجوي زبان و ادبيات فارسي از 30 كشور جهان در اين دوره ها شركت كرده اند .


١٤:١٠ - 1391/06/16    /    شماره : ٥٨٨٢٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 زبان فارسي هم «پيام» است و هم «پيام رسان» (خبر)
 آماده برگزاري هفته هاي فرهنگي در لهستان هستيم (خبر)
 کنفرانس "ویژگی های صنایع دستی و هنری اسلامی" برگزارمي شود (خبر)
 كمك به برقراري صلح از رسالت هاي ديني ايران است (خبر)
  مراسم و آداب اقليتهاي ديني در ايران كتاب مي شود (خبر)
 منشورات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به صورت الكترونيك عرضه شد (خبر)
 شوراي جهاني كليساها اهانت به پيامبر اسلام (ص) را محكوم كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه روابط فرهنگي منتشرشد (خبر)
 همايش بين المللي حقوق عمومي در قرآن كريم برگزارمي شود (خبر)
 هفتاد ونهمين دوره دانش افزايي دانشجويان خارجي زبان فارسي درقزوين برگزارشد (خبر)
 انتشار شماره‌های 130 و 131 فصلنامه علمی ـ پژوهشی دانش در پاکستان (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی تاریخ هنر ایران در فیلیپین (خبر)
 ثقه‌ بودن و اعلمیت؛ دو عامل برتری «عاصم» در میان قراء سبعه (خبر)
 هنر ابزاري مناسب براي مقابله با تبليغات عليه ايرانيان است (خبر)
 فعاليت‌های قرآنی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشريح شد (خبر)
 آزادي اديان مي‌تواند به هماهنگي يك اجتماع كمك كند (خبر)
 توليدات فرهنگي هنرمندان ايراني در حوزه فلسطين، ترجمه مي‌شود (خبر)
 بیداری اسلامی، یک تئوری بیدار و زنده است (خبر)
خبرهاي مهم
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم پایان یافت
ایران جایزه بهترین فیلم جشنواره چینگ دائو چین را کسب کرد
ايران و ديگر جوامع اسلامي ريشه در فرهنگي غني دارند
سال 2021، سال گفت‌وگوهاي بين اديان در فيليپين است
گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مؤثر برای دستيابي به صلح پايدار است
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد
اجرای ارکستر سمفونیک ایران در کنسرواتوری چایکوفسکی مسکو
توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و گرجستان
نمایش آثار هنرمندان ایرانی در کوالالامپور مالزی
جشنواره بین‌المللی موسیقی مقامی ازبکستان برگزار مي‌شود
اجرای گروه تواشیح «سیره النبی» در هند
اقامه نماز عيد فطر در نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در سراسر جهان
تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در گرجستان
از ایران «نفتی» و «هسته‌ای» تا ایران «فرهنگی»
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.