English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت :

سمینار بین المللی "حج در قرآن و سنت" در هند افتتاح شد

همایش بین المللی دو روزه "حج در قرآن وسنت" روز شنبه 4 شهريورماه با حضور حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و اندیشمندان و علمای ایرانی و هندی در مركز فرهنگی اسلامی دهلی نو افتتاح شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين سمينار كه از  سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند و كمیته حج هند برگزار شد، در آيين گشايش حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت، دکتر کریم نجفی معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمد عالمی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در هند، گرامی نماینده ویژه سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند، دکتر پرویز میان رئیس کمیته حج دهلی، مولانا مفتی محمد مکرم خطیب و امام جمعه مسجد جامع فتحپوری دهلی، مولانا دکتر سید کلب صادق نقوی، مولانا سید کلب جواد نقوی، مولانا سید محسن تقوی امام جمعه شیعیان شهر دهلی و جمع زیادی از روحانیون و اندیشمندان کشور هند حضور داشتند.

در ابتداي اين سيمنار احمد عالمی سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند، طی سخنانی با اشاره به روابط کهن فرهنگی دو کشور ایران و هندوستان گفت: با توجه به اینکه سرزمین پهناور هند با تاریخ و تمدن کهن مهد مکاتب فلسفی بیشماری بوده که بنیان اکثر آنها مبتنی بر تفکرات عرفانی و معنوی بوده است بر همین اساس زمینه‌ساز گسترش ادیان الهی، بویژه اسلام در این سرزمین بوده است. شمار مسلمانان در این سرزمین بویژه در ادوار حاکمیت سلاطین مسلمان رو به افزایش نهاد و در حال حاضر از جمعیت یک میلیارد و دویست میلیونی هند نزدیک به دویست و پنجاه میلیون نفر مسلمان در این سرزمین زندگی می‌کنند.

وي در خصوص کم و کیف سمینار بین المللی حج  اظهار داشت:  این سمینار با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کمیته حج دهلی برگزار گردیده است و با فراخوان مقاله‌ای که در گذشته انجام پذیرفت، حدود 35 مقاله به دبیرخانه این سمینار واصل گردیده است. در این سمینار دو روزه، تعدادی از آنها ارائه خواهد گردید و در آینده مطالب گرد آمده را در قالب مجموعه مقالات منتشر خواهیم کرد و در اختیار دوست‌داران و علاقه‌مندان فرهنگ اسلامی حج قرار خواهیم داد.

در ادامه از تازه ترین شماره مجله راه اسلام با موضوع « امام خمینی (ره) و ولایت فقیه» که توسط خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلی نو منتشر می گردد، رونمايي به عمل آمد.

 ابراز امیدواری كرد كه اینگونه همایش ها بین دو كشور قدرتمند و مهم جمهوری اسلامی ایران و هند، منجر برگزاری هرچه باشكوه تر مراسم حج شود.

حجت اسلام و المسلمین قاضی عسگر كه به عنوان میهمان ویژه به همراه كریم نجفی معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كشورمان در این همایش حضور یافته است، افزود: اسلام یك سلسله اجتماعات را برای مسلمانان در نظر گرفته است كه یكی از آنها، اجتماعات روزانه یعنی حضور در نمازهای جماعت است.

قاضی عسگر گفت: اجتماع هفته ای داریم كه هر هفته در روزهای جمعه در هر شهری برگزار می شود و خطیب جمعه هم مردم را به تقوا دعوت می كند و هم مسائل روز دنیا را بیان می كند.

وی افزود: در اجتماع سالانه هم مردمی كه استطاعت دارند به نمایندگی از دیگران در حرمین شرفین حضور پیدا میكنند و به بیان قرآن از منافع حج بهره می گیرند.

 نماینده ولی فقیه در سازمان حج وزیارت گفت: خداوند تبارك و تعالی به گونه ای برای حج برنامه ریزی كرده است كه نتیجه آن هم تحول روحی و اخلاقی مردم است و هم تحول در جهان اسلام، یعنی هر حاجی كه تشرف به حج دارد باید از گناهان گذشته خود توبه كند و از دیگران حلالیت بطلبد و اگر مال حرامی یا شبهاتی دارد آنها را تسویه كند و با معرفت و بصیرت كامل به سوی خدا برود.

وی گفت: نكته مهم دیگر آن است كه این اجتماعات سالانه كه نمایندگان كشورهای مختلف در آن حضور پیدا می كنند چند هدف اساسی را در پی دارد و یكی از آنها طبق فرمایش امام صادق (ع) كه می فرماید برای اینكه مسلمانان همدیگر را بشناسند و با مشكلات هم آشنا بشود و برای حل مشكلات چاره اندیشی كنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر در ادامه گفت: نكته دیگر اینكه حاجی با فرهنگ اسلام و سنت پیامبر آشنا شود و دین و را همیشه به یاد داشته باشند و نه تنها خود حاجی از این بركات بهره می گیرد بلكه به بیان امام رضا (ع) همه ی جهان اسلام می توانند از منافع و بركات حج بهره بگیرند و مسلمانانی كه آنجا می روند اگر چه از نظر مذهب متفاوت هستند ولی مشتركات فراوانی دارند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج وزیارت در باره مشتركات آنان گفت: همه به خدای یكتا معتقدند و همه به رسول خدا و پیروی از سنت پیامبر اعتقاد دارند و همه به قرآن معتقدند و همه به معاد اعتقاد دارند و در نماز و روزه و حج و سایر اصول دینی مشتركات فقهی فراوانی دارند.

وی افزود: در روایات مختلفی در شیعه و سنی در مورد اخلاق وجود دارد و این اشتراكات می طلبد واحده شوند و خود محل اجتماع هم ویژگیهای مهمی دارد كه یك ویژگی هایش امنیت است چرا كه در آنجا كسی حق ندارد سلاح حمل كند و با سلاحش دیگران را بترساند، امنیت اخلاقی وجود دارد و كسی حق ندارد به كسی توهین كند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت كشورمان گفت: در اجتماع حج همه از نظر روحی در حال آرامش هستند، هیچكس از نظر روحی تعرضی نمی كند، حیوانات هم در آنجا در امنیت هستند، كسی حتی حق ندارد یك پشه را آزار دهد و او را بكشد، محیط زیست هم در امنیت كامل است.

وی با تاكید بر اینكه بر اساس این ماه ما باید تلاش كنیم بهره هایی در حج برای جهان اسلام ببریم، گفت: بر اساس قرآن و روایات بهره های زیادی می توانیم آنجا داشته باشیم كه تمسك به قرآن كریم و پیروی از آن، پیروی از پیغمبر و سنت آن و كمك از اهل بیت پیامبر خدا برای هدایت و پیروزی از جمله آنها است، كمك از اهل بیت در حدیث ثقلین بین شیعه و سنی به طور مشترك آمده است.

حجت السلام والمسلمین قاضی عسگر گفت: همه مسلمانان با مذاهب مختلف كه به حج می روند باید به یكدیگر كمك كنند و نكته دیگر اینكه به دور از تعصب در كنار هم بنشینند و برای آینده برنامه ریزی كنند.

سرپرست حجاج ایرانی گفت:آخرین نكته این كه همه باید به هم احترام بگذاریم و هیچ كس حق اهانت به دیگری را ندارد و امام علی (ع) به یارانش فرمودند در فرهنگ اسلامی هیچ كس حق اهانت به مسلمانی دیگر را ندارد وحق تعرض به آبرو و همچنین جان مسلمانی را ندارد.:

وی افزود: این همایش ها و جلسات برای این است كه اندیشمندان دور هم بنشینند تا منافع و بركات حج را با هم مرور كنند،مثلا اگر همه مسلمانان و كشورهای اسلامی با هم متحد باشند،آیا هیچ كشور دیگر می تواند به مسلمانان تعرض كند؟ آیا صهیونیست می تواند برادران و خواهران سنی مذهب ما را در غزه بمباران كند؟ و اگر یك بازار اسلامی اقتصادی را تشكیل دهند، چه تحولی در جهان اسلام پیش خواهد آمد و اگر همه ساله شورای اسلامی در حج بین علمای اسلام تشكیل شود آیا این فجایع كه یك جوان مسلمان را با الله اكبر و بسم الله سر ببرند، اتفاق می افتد؟

وی تصریح كرد: پس نتیجه می گیریم كه حج فقط برای یك سلسله اعمال و مناسك نیست و منافع بسیاری دارد و همه تجربیات رادر مورد حج به هم انتقال می دهیم .

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت كشورمان گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران هر ساله حدود 900 هزار نفر را به حج تمتع وعمره می برییم و برنامه های دقیق و منظمی برای حج داریم هر كاروان، یك روحانی دارد، یك مدیر كه امور اجرایی را بر عهده دارد و یك پزشك كه با بیماران تا آخر سفر همراه است.

وی افزود: ما تجربیات كامل داریم كه در اختیار كمیته حج هند قرار دهیم تا از این تجربیات استفاده كنند. ما بیش از یك هزار جلد كتاب و جزوه داریم كه هر زائری با هر دانشی كه دارد می تواند از این كتابها استفاده كند.

مولانا مفتی محمد مکرم احمد امام جمعه مسجد جامع فتح‌پوري طي سخناني گفت: اسلام همیشه تجمع و اجتماعات را پسندیده است و این ویژگی در مناسک حج بطور بارز دیده می‌شود. من مطمئنم اگر تمام کشورهاي اسلامی متحد شوند دشمنان اسلام نابود خواهند شد. ايشان درخصوص مشکلاتی که برای حجاج پیش می‌آید گفت : به حاجیان باید توجه ویژه‌ای داده شود و نظم و نسق و حدود حرم هم طوری باید باشد که دنیا بتواند از آن الگو بگیرد. او افزود: ما باید در جامعه خودمان تشویق کننده حج باشیم تا كساني که توانش را دارند امّا به بهانه‌ای از حج غفلت می‌کنند آماده حج شوند. ايشان در پایان از رایزنی فرهنگی سفارت ج. ا. ایران در دهلي نو و رئیس کیته حج  بخاطر برگزاري اين سمينار مهم قدردانی کرد.

مولانا سید کلب جواد نقوی امام جمعه شهر لکهنو به عنوان سخنران ديگر اين سمينار ضمن تبریک و تشکر از رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران (دهلي نو) گفت: حج سه چیز را اساساً دربر گرفته است: کمال توحید، کمال عبودیت، اتحاد و مساوات. کمال توحید این است كه در حدود بیت‌الله هیچ تصوری جز خدا نباید باشد، کمال عبودیت این است که خصوصا در حدود بیت الله قبل از انجام دادن کوچکترین عمل، رضایت خدا را در نظر بگیرد و همچنین مساوات یعنی در پیشگاه خدا هیچ فرقی بین پادشاه و گدا باقی نمی‌ماند». ايشان در پايان سخنان خود مجدداً از همة دست‌اندركاران اين سمينار سپاسگزاري نمود.

مولانا دکتر سید کلب صادق نقوی معاون مسلم پرسنل لابورد، ضمن قدردانی از برگزاری این سمینار و دعوت از نمايندگان طراز اول تمام فرق اسلامی از سراسر کشور هند که در این مکان  گردهم آمده اند ، گفت:‌ من اینجا تقریباً صحنه حج را لمس می‌کنم، ما همه با نام خدا دعوت شدیم. او در ادامه افزود: اسلام معادل قربانی و کفر معادل ظلم و استحصال، است. قربانی، خلاصه دین ما است. هر کس در درون خود یک جانوری دارد باید با این قربانی كه دوران حج صورت مي‌گيرد آن جانور داخلي را هم ذبح کنیم تا کلا آدم بشویم. طواف سمبل خدا محوری ست، ما باید همیشه دنبال رضایت خدا باشیم و همیشه در نظر داشته باشیم که خدا هیچ فرقه‌اي را به خود منسوب نكرده است ما باید سپاه خدا باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور نماینده مقام معظم رهبری نیز در سخنانی گفت: حج یک عبادت صرفاً فردی و عبادی نیست بلکه یک عبادت همه جانبه و جامع الاطراف است. حج از سویی بهترین فرصت و مجال برای کسب طهارت درون و شتشوی ذهنها و قلبها و زدودن زنگارها از دل و جدا شدن از خودخواهی ها و پیاده کردن توحید در درون انسان است و از سویی مظهر وحدت امت اسلامی است زیرا از تمام اقشار ملتهای جهان با زبانها، رنگهای مختلف و نژادها و ملیت های متفاوت و منصب ها و موقعیت‌های گوناگون به سرزمین حجاز می آیند و همه به یک سو و گرد یک خانه و با یک لباس طواف می کنند و نمادی از همبستگی ملتها است.

وي افزود: حضرت امام خمینی(ره) که منشاء تحول در اندیشه دینی و اسلامی در عصر فعلی بود و به برکت انقلاب اسلامی ایران توانست پرده از روی حقایق دین برداشته و اندیشه دینی را بدور از پیرایه ها، کج فهمی ها و افراط و تفریط ها بیان کند، توجه ویژه ای به موضوع مهم حج داشت و از آن تعبیر به حج ابراهیمی می نمود. و هر ساله پیامهای جامع و کوبنده ای برای حج خطاب به تمام حجاج مسلمان داشت و ایشان حج را فرصتی می دانستند که ملتهای مختلف از سراسر دنیا جمع شده و به تبادل نظر راجع به مشکلات دنیای اسلام بپردازند و برای حل آنها مصمم و متحد شوند.

وي افزود: مجموع پیامهای حضرت امام خمینی(ره) و پیامهای سالانه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای برای حج یک دائره المعارفی است راجع به موضوع حج که ابعاد مختلف و ظرفیت بالای کنگره جهانی حج را برای حل مشکلات جهان اسلام و عزّت و سربلندی مسلمانان بیان می کند.

دکتر پرویز میان رئیس کمیته حج دهلی نيز گفت: اکثر فرائض مهم دینی اجتماعی می‌باشند، ما می توانیم آنها را انفرادی انجام بدهیم امّا اجرش کاهش می‌یابد. حج یکی از بارزترین مثال این مورد می‌باشد. می‌توان گفت جنبة اتحاد پسندی و انسجام پذیری حج غير قابل مقايسه است.

 وي در ادامه سخنانش در رابطه با زحماتی كه حاجیان محترم با آن روبرو می‌شوند گفت: درست است که زحماتی وجود دارد امّا با تمام توان خودمان سعی می‌کنیم آنها را برطرف کنیم و این نکته را باید در نظر داشته باشیم که در این مسافرت مقدس و عرفانی زحمات باعث کسب رضایت الهی و مضاعف شدن اجر و پاداش مؤمنین خواهد شد.

 لازم به ذكر است، همزمان با برگزاري این سمينار نمايشگاه عكس و کتاب پیرامون موضوع حج در بيرون سالن اجلاس برپا شده بود كه مورد استقبال شركت كنندگان قرار گرفت. و  در داخل سالن سمینار با استفاده از امکانات سمعی و بصری فیلمهای کوتاه و اسلاید مناسک حج و حرم نبوی در معرض نمایش قرار گرفت.

همایش بین المللی حج در قرآن و سنت به مدت دو روز درمركز فرهنگی اسلامی دهلی نو درحال برگزاری است.


١٥:٣٥ - 1391/06/05    /    شماره : ٥٨٧٨١٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نشست «تصادم فارسی و ‏هندی در عهد زوال مغولان هند» در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 انتشار صد غزل مولانا به زبان هندی (خبر)
 برگزاری نشست تربیتی زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند (خبر)
 تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور (خبر)
 برگزاري سمینار «اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار تبادل علمی فرهنگی ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 اهدای بیش از 1700 جلد کتاب به دانشگاه های هند (خبر)
 مراسم گراميداشت آیت الله مهدوی کنی در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 فصلنامه "راه اسلام" ویژه نامه حضرت فاطمه زهرا(س) منتشر شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنر کتاب آرایی در جشنواره ادبی دهلی نو (خبر)
 نشست علمی پیرامون ایران پس از انقلاب در هند برگزارشد (خبر)
 دوشماره مجله «قند پارسی» منتشر شد (خبر)
 هشتمین دوره آموزش نسخه شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري آیین گشایش دورة جدید آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه شاهنامه فردوسی در دهلی نو (خبر)
 جشنواره و کارگاه های آموزشی سینمای ایران، هند و ژاپن (خبر)
 اهدا 100 جلد كتاب يه كتابخانه رضا رامپور (خبر)
 بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و هند در مشهد (خبر)
 رونمایی از کتاب تاریخ مختصر ادبیات فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از انجمن خیریه امام زمان (عج) حیدرآباد هند (خبر)
 دیدار جمعی از اصحاب رسانه و جراید هند با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 ترجمه کتاب «مفاتیح الحیاة» آيت‌الله جوادي‌آملي در هند (خبر)
 جشنواره موسيقي صوفيانه هند در حيدرآباد برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از حوزه‌های علمیه حیدرآباد هند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مقطع تحصيلات تكميلي دانشگاه حیدرآباد هند (خبر)
 پیامبر اسلام از نگاه پروفسور هندی (خبر)
 بازديد دانش‌آموزان هندي از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 رییس فدراسیون فیلم‌های هند خواستار تداوم جشنواره «نیلوفر آبی» شد (خبر)
 بازديد رهبران متصوفه هند از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد (خبر)
 فیلم‌های ایرانی مهمان تابستان گرم هند می‌شوند (خبر)
 کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی در شهر پوناي هند در حال برگزاري است (خبر)
 حمایت مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور (خبر)
 مجمع رؤسای انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها به دنبال فعاليت فرهنگي در بمبئي (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رییس مرکز شورای ارتباطات فرهنگی هند (خبر)
 برگزاري دوره آموزشی مربی قرآن در هند (خبر)
 اجرای گروه تواشیح «سیره النبی» در هند (خبر)
 سمینار «امام خمینی (ره) امید مستضعفان» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست «زندگی قرآنی» در هند (خبر)
 برگزاری دوره‌های زبان فارسی در دانشکده دکن شهر پونا (خبر)
 برگزاری شصت‌وهفتمین ‌نشست انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی‌نو (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی میان ایران، افغانستان و هند (خبر)
 برگزاری سومین نشست تربیتی «زندگی قرآنی» برای ایرانیان مقیم هند (خبر)
 «طرح نور» با حضور دانشجويان نخبه ايراني شاغل به تحصيل در هند انجام شد (خبر)
 برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم ايران در هند (خبر)
 علماي هند نگاه تقريبي به دين دارند (خبر)
 برگزاری دومین نشست تربیتی «زندگی قرآنی» برای ایرانیان مقیم هند (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 همكاري ايران و هند در حوزه سينما و رسانه افزايش مي‌يابد (خبر)
 حافظ هندي رتبه برتر مسابقات قرآن روشندلان (خبر)
 شركت دانشجوی هندی در ششمین مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان ایران (خبر)
 بزرگداشت سعدی در دهلی‌نو (خبر)
 زبان فارسی، ستاره‌ای درخشان بر تارک تاریخ و ادبیات هند (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 شركت قاري و حافظ هندي در مسابقات بين‌المللي قرآن تهران (خبر)
 انتشار کتاب روابط هند و ایران در سایه مسأله هسته‌ای در هند (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی فارسی‌آموزان دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه هند (خبر)
 برنامه فرهنگی ـ اجتماعی خانه فرهنگ ايران براي ایرانیان مقیم بمبئي برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران در هند با رییس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام موسی کاظم (ع) در دهلی‌نو (خبر)
 بررسی میراث ادبیات فارسی در قرن‌های ۱۴ و ۱۵ در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري نمايشگاه خوشنويسي در دانشگاه عليگر هند (خبر)
 برپايي نمایشگاه «ایران از نگاه لنز دوربین» در هند (خبر)
 اکران «بچه‌های آسمان» در بمبئي هند (خبر)
 انتشار فصلنامه «راه اسلام» در هند (خبر)
 سمینار صلح جهانی و توسعه پایدار از طریق زبان و ادبیات در هند (خبر)
 برگزاري سی‌وپنجمین سمینار سالانه انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در جشنواره دانشجویی دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «انعکاس اخلاق در ادبیات فارسی» در هند (خبر)
 طنین موسیقی ایراني در هند (خبر)
 اجرای گروه هنري «آلامتو» در دهلی‌نو (خبر)
 سمینار «اخلاق در ادیان» در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 هفتمین نشست تربیتی ـ دینی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 شرکت ايران در نمایشگاه «کتاب و هنر» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري كنفرانس جهاني طب سنتي در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «سیاست در اشعار علامه اقبال» در دهلی‌نو (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند (خبر)
 سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند (خبر)
 بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان (خبر)
 تبيين خط‌شناسي فارسي در هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه حیدرآباد هند (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای دانشجویان هند (خبر)
 برگزاري شصت‌وچهارمین جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری ششمین نشست «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در کنگره بین‌المللی ناشران دهلی‌نو (خبر)
 «شب شاد زمستانه» در هند/ تهيه مستند «ايران در آن سوي مرزها» (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري 714اُمین عرس نظام‌الدین اولیاء در هند (خبر)
 کنفرانس «فلسفه آسیایی» در هند برگزار شد (خبر)
  برگزاری نشست تخصصی «هند و ایران: تاریخ مناسبات» در هند (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی شیوه‌های نوین آموزشی در هند (خبر)
 پنجمین اجلاس بین‌المللی خسرو در هند برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی‌ (خبر)
 پايان هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات قرآن كريم هند آغاز شد (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار کتاب «تاريخ ایران» به زبان هندی (خبر)
 انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند (خبر)
 نمایشگاه عکس «از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره مغولان هند» در دهلي‌نو (خبر)
  رونمايي از كتاب «نهضت‌هاي صد ساله اخير» به زبان اردو در دهلي‌نو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دهلی‌نو (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: حب نفس مشکل اصلي جوامع انساني (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 برگزاري سمینار «عقل و دین، کلام جدید در ایران و هند» در هند (خبر)
 برگزاري نشست «آثار شکرگزاری در آموزه‌های اسلامی» در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه روهیلکند هند (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
  تلاوت قاری ایرانی در هند طنين‌انداز شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «حکمت و گفت‌وگو در دیدگاه امام رضا (ع)» در دهلي‌نو (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان هندی در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 سفر ريیس دانشگاه مولانا آزاد جودپور هند به ايران (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندي در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 برگزاري همایش «حفظ قبله اول و اتحاد بین مسلمین» در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در دهلی‌نو (خبر)
 اندیشه‌های امام خميني (ره) متعلق به همه ملت‌هاست (خبر)
 تدريس کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» در دانشگاه هند (خبر)
 تجليل از دانشجویان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي‌نو (خبر)
 شركت مدیر جشنواره‌ هنری هند در جشنواره فیلم فجر (خبر)
 شرکت حافظان هندی در مسابقات بین‌المللی قرآن كريم تهران (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ششمین دوره اهدای جایزه سعدی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
  اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 ديدار ابراهيمي تركمان با نماینده ولی فقیه در هند (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.