English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش 1300 سال حضور اسلام در اسپانیا

همایش یک روزه باعنوان «1300  سال حضور اسلام در اسپانیا» از سوی فدراسیون مسلمانان اسپانیا با همکاری انستیتو مطالعات اروپا ومدیترانه ، مرکز فرهنگی - اسلامی والنسیا ، جامعه اسلامی مادرید و با حمایت ومشارکت  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،اين همايش در ادامه برنامه های بزرگداشت سیزدهمین قرن تولد اسلام در اسپانیا برگزار و خوان مارتوس کسادا ، رییس دپارتمان اسلام شناسی دانشگاه کمپلوتنسه ،امیلیو گوزالس فررین ،مورخ واستاد دانشگاه سوییا ،کمال حلوا ، جراح ومتخصص علوم پزشکی ،امیر پورپزشک،  سرپرست رایزنی فرهنگی  ایران ،لائوره رودریگز، عضو فدراسیون مسلمانان و یوسف فرناندث  ،دبیر فدراسیون مسلمانان اسپانیا سخنراني كردند.

دراين همايش، مارتوس در آغاز سخنان خود تاسف خویش را به خاطر عدم همکاری دولت اسپانیا برای حمایت مالی از سلسله برنامه های مختلفی که به مناسبت هزار وسیصدمین سالگرد حضور اسلام در اسپانیا برگزار شد ، ابراز نمود وگفت :اندلس یک واقعیت تاریخی است وحضور مسلمانان وروند اسلامیزه کردن اسپانیا در دوران حاکمیت مسلمانان واقعیتی تاریخی با ویژگی های فرهنگی است .این پروسه به گونه ای بود که تاریخ اسپانیا را با تاریخ اروپا پیوند داده است .

وی احتمالات مختلف تاریخی مانند حمایت سوری ها از خلافت عبدالرحمن اول ، عدم پیشروی طارق ، عدم اخراج مسلمانان توسط کاردینال سینسرو و تاثیر آن بر روند تاریخی وفرهنگی واجتماعی اسپانیا واروپا را مورد بررسی قرار داد.

امیلیو گونزالس فررین استاد دانشگاه سوییا در سخنرانی خود تاریخ اندلس را به سیب زمینی داغی تشبیه کرد که بعضی از افراد وسیاستمداران مایل نیستند به آن دست بزنند .

وی با اشاره به قانون اساسی اروپا اظهار داشت :در مقدمه این قانون که به تاریخچه اروپا پرداخته است  به خاطر آنکه اشاره ای به حضور اسلام در اروپا نکنند ، بر خلاف قصداولیه مبنی بر اشاره به مسیحیت ویهود ، نهایتا تصمیم گرفتند موارد مربوط در زمینه ادیان راحذف نمایند .دلیل چنین مسئله ای این بود که کلمه اسلامیکو تداعی کننده وضعیت اروپا در قرون وسطی بود واروپا مایل به یادآوری قرون وسطی نیست .آنها معتقدند که اسلام بر اثر اشتباه اروپا به این منطقه راه یافت وبه این خاطر ما اروپایی ها می خواهیم از دنیای باستان پلی به دوره رنسانس بزنیم بی آنکه در این مسیر از دوره اسلامی عبور نماییم. این امر همانند بیماری مغزی " Dislexia"   است که فرد بخشی از کلمات خود را در حین صحبت کردن می خورد اما احساس می کند که همه را گفته است .اروپا نیز بخشی از خاطره تاریخی خود را حذف کرده است .

گونزالس به نقل از خوان ورنت  vernet  یکی از اسلامشناسان بزرگ اسپانیا گفت مشکل قرون وسطی این نیست که دوره ای تاریک بوده است بلکه بدلیل آن است که زبان عربی را نمی فهمیم.

وی گفت: پروسه اسلام در اندلس یک پروسه تاریخی طبیعی در تاریخ مدیترانه بود .برخلاف نظریه ای که آن را یک استثناء می داند.

گونزالس افزود :حتی در دوره میگل سروانتس  یعنی یکصد سال پس از اخراج مسلمانان از اسپانیا ، اسلام نفوذ وحضور قدرتمندی در اسپانیا داشته است زیرا میگل سروانتس برای نوشتن اثر خود از نسخه های عربی استفاده کرده است ونقل می کند که در بازار در جستجوی کتاب هایی برای تکمیل داستان خود نسخه های عربی یافته واز مردی که درحال عبور بوده می پرسد آیا عربی می داند واو در همان بازار مطالب کتاب را برایش ترجمه می کند.واین موضوع نشان دهنده حضور ونفوذ اسلام در اسپانیا حتی پس از اخراج مسلمانان بوده است.

کمال حلوا جراح وپزشک مسلمان در این همایش در مقاله ای با عنوان "پیدایش وتکامل علم پزشکی در اندلس" نقش وسهم ارزشمند ومهم مسلمانان را در انتقال دانش پزشکی به اندلس مورد بررسی قرارداد.

امیر پورپزشک سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا در این همایش  درسخنان خود با عنوان" نقش فرهنگ وتمدن ایرانی در اندلس" گفت : سخن من در باره  موضوعی کمتر موردتوجه در تاريخ اسپانیا به خصوص اندلس وتاریخ تمدن اسلامي است كه در طول قرن ها از طريق اسپانياي مسلمان بر جريان عظيم علمي و فرهنگي دنياي غرب اثری عمیق وتمدن ساز داشته  است واین نقش مربوط به فرهنگ وتمدن ایرانی است و تمامی مطالبی را که بیان می کنم مستند به دیدگاهها ومطالعات شرقشناسان ، مورخان وصاحبنظران اروپایی است.

وی افزود: مسلمانان  از بدو حضور در اندلس تمدنى را در آنجا پایه گذارى نمودند که چه براى جهان اسلام و چه براى اروپا منشاء تحولات و بیدارى علمى بود. نقش ایرانیان در انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی  در اندلس نقشی ، بسیار برجسته وغیر قابل انکار است .

پورپزشک با اشاره به پیشینه ارتباط فرهنگی ایران واسپانیا گفت :  رفت و آمد میان ایرانیان واسپانیایی ها از گذشته های دور بویژه از طریق خلیج فارس برقرار بوده و تاثیرات آئین مهرپرستی ، مانی گری و معماری دوره ساسانی بر این منطقه قابل مشاهده است. درخت سرو، جشن مهرگان و جشن سده همه نمادهایی  هستند که در اسپانیا و دنیای مسیحی  پابرجا ماند.

 وی با استناد به نظرات شرقشناسان واندیشمندان برجسته اروپا واسپانیا ، تاثیرات معماری اسلامی وایرانی بر معماری اندلس ، مبادلات فکری وفلسفی از طریق اندیشه های رازی وفارابی وهمچنین تاثیرات عارف بزرگ اندلس شیخ اکبر، محی الدین عربی ، تاثیر فرهنگ ایرانی بر زندگی اجتماعی مردم اندلس از مدل لباس وموگرفته تا ورزش ، شعر وموسیقی ، تاثیر ادبیات وسبک داستانویسی شرقی وایرانی در ادبیات اسپانیا از جمله اثر جاودانه سروانتس یعنی دن کیشوت ، الهام نخستين گلچين شعر اندلسي یعنی کتاب الحدائق  ابن فرج جياني که برگرفته از « کتاب الزهرا » ابن داوود الاصفهاني است ، حضور ایرانیانی مانند محمد بن رستم فرمانده كل ارتش عبدالرحمان دوم و فاتح نرماندها و برادرش عبدالرحمن رستم وزير امير عبد الرحمان دوم که برعرصه هاي انديشه و روشنفكري و هنري و اجتماعي اسپانياي مسلمان اثر گذاشتند و همچنین سه نسل رازي : موسي ، احمد و عيسي،بنيانگذاران تاريخ نگاري و جغرافيانويسي اندلس ،را که همه نشان دهنده  نفوذ وارتباط عمیق وگسترده ایرانیان با اسپانیا بوده است مورد بررسی قرار داد

 پورپزشک گفت : ادغام عناصرفرهنگ و تمدن ايراني در فرهنگ و تمدن اسپانيايي و اروپا، تحسين و اقتباس فرهنگ ايراني بعنوان تمدن برتر توسط مسيحيان اندلس و تاثير پذيري متقابل مسلمانان از فرهنگ ايراني. موجب شكوفايي فرهنگي و علمي، در موقعي كه سراسر اروپا در جهل و بي خبري كامل بود، شد. به دلیل همین است که مشترکات وریشه های تاریخی وفرهنگی عمیقی دوملت را به هم پیوند می دهد.

خانم لائوره رودریگز عضو فدراسیون مسلمانان اسپانیا در سخنرانی خود با یادآوری  منصور اسکودرو به عنوان پیشکسوت مطرح کردن بازگشت اسلام در اندلس این پرسش را مطرح کرد که آیا اسلام بخشی از اسپانیاست یا نه ؟ اودر پاسخ گفت مسلما اسلام هم مانند سایر ادیان جزوهویت اروپاست .

وی به نقل از احمد راوی گفت : "اروپا خانه ما واسلام دین ماست".این نظر در تقابل با دیدگاه دیگر مبنی بر شکل گیری هویت ملی بدون اسلام است.در واقع 1300 سال حضور اسلام در اسپانیا یک واقعیت است اما برخی از اروپائیان نخواسته اند که این واقعیت را ببینند.

وی با تقسیم تاریخ اسپانیا به سه دوره بازگشایی(فتح مجدد اسپانیا توسط مسیحیان ) ، دوره استعمار ودوره جنگ خلیج فارس گفت:در دوره بازگشایی ، کلیمیان ومسلمانان اخراج شدند زیرا آنها اغیار محسوب می شدند. آنها اغیار نبودند بلکه اسپانیایی های بومی بودند اما از دید مورخان ما آنچه اسپانیایی بود صرفا ریشه  رومی یا ویزیگوت داشت وبقیه را اغیار تلقی می کردند .چنین طرز فکری هنور هم در ناخودآگاه ما باقی مانده است .برای مثال ما هنوز راجع به مهاجرت  مسلمانان عرب  صحبت می کنیم اما چرا هنگامی که در باره مهاجرت از آمریکای لاتین سخن گفته می شود از آن به عنوان مهاجرت مسیحیان نام برده نمی شود؟

وی افزود:  تاریخ اسپانیا به گونه ای نگاشته شده که هر تاثیر اسلام در اسپانیا را نادیده می گیرد ومردم اسپانیا از نقش اسلام در تاریخ کشور خود آگاهی ندارند .زیرا آنها به جز آنچه در کردوبا وگرانادا می بینند، در کتاب های درسی ومنابع علمی ، رسانه ها و... چیزی نمی بییند ونمی شنوند از اینرو اگر در یک زمان  مسلمانان از اسپانیا اخراج شدند یک اخراج از تاریخ نیز وجود دارد ومن می خواهم بگویم چیزی که اسم آن را نمی بریم وجود دارد.

یوسف فرناندث دبیر فدراسیون مسلمانان اسپانیا در زمینه اخراج مسلمانان اسپانیایی گفت  : مسلمانان اسپانیایی 9 میلیون نفر بودند که فقط 500 هزار نفر آنها باقی ماندند.در آن زمان قراردادی میان دوطرف نوشته شد که مفاد آن توسط مسیحیان رعایت نشد زیرا کاردینال سینسرو خواهان مسیحی شدن مسلمانان بود. در سال 1567 میلادی فیلیپه دوم پادشاه اسپانیا لباس پوشیدن به سبک مسلمانان وزبان عربی را منع کردومسلمانان را مجبور کرد روزهای تعطیل در خانه های خود را بازگذارند وفرزندانشان توسط کشیش ها تربیت شوند .قوانینی که غوغایی برپا کرد ومنجر به اخراج مسلمانان گرانادا در سال 1568 شد ودر سال 1609 نیز تکمیل شدیعنی سالی که 350 هزار نفر از اسپانیا اخراج ، 50 هزار نفر در جنگها کشته و60 هزار نفر در طول مسیر حرکت خود جان باختند .تعدادبسیاری از کودکان مسلمان  به بردگی گرفته شدند واموال مسلمین مصادره شد.

یوسف فرناندث گفت: یکی از دلایل اصلی انحطاط اسپانیا درآغاز عصر رنسانس همین امر بود . موریسکوها ( مسلمانان اسپانیایی اخراجی ) به شمال آفریقا یعنی تونس ، الجزایر و مراکش رفتند ، اما پیمنتل محقق اسپانیایی نوشته که عده ای از این مسلمانان که حدود سه هزار نفر بودند  به تومبوکتو(مالی ) رفتند وفرمانده آنها یک سوییایی به نام منصور القرطبی بود .همچنین در مالی مسجدی پیدا شده که مانند بناهای اندلس ساخته شده است.با وجود آنکه موریسکوها از بردن کتاب های خود منع شده بودند یکی از آنها کتابخانه اش را مخفیانه همراه خود برد که کتاب های زیادی به زبان عربی در باره تاریخ اسپانیا در آن وجود دارد.

یوسف فرناندث گفت: دولت اسپانیا از یهودیان اخراجی (سفاردی ها) عذرخواهی کرده است وحق بازگشت آنها را به اسپانیا داده است اما چرا از موریسکوها که بیش از 5 میلیون نفر هستند عذرخواهی نمی شود وحق بازگشت به کشورشان را به آنها نمی دهند؟


١٠:١٤ - 1390/09/20    /    شماره : ٥٧٣٥٦٤    /    تعداد نمایش : ٣١٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 انتشار کتاب «ایران تاریخی هزاران ساله با فرهنگی شگفت‌انگیز» در اسپانيا (خبر)
 نمایش آثار عکاسان ایران و اسپانیا در مادرید (خبر)
 پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در اسپانیا (خبر)
 کتاب «سفر به ایران» در اسپانیا معرفی‌ شد (خبر)
 انتشار کتاب حکمت‌نامه حضرت عیسی بن مریم (ع) به زبان اسپانیایی (خبر)
 افتتاح هفته سینمای ایران در شهر سانتا مارتا (خبر)
 برپایی نمایشگاه مجازی «حق بازگشت» در اسپانيا (خبر)
  افتتاح هفته فرهنگی ایران در آلمریاي اسپانيا (خبر)
 برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا (خبر)
 برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا (خبر)
 انتشار كتاب «تفسیر سوره حمد» امام خميني (ره) در اسپانيا (خبر)
 کتاب «علم و حکمت» در اسپانیا منتشر شد (خبر)
 سخنرانی استاد دانشگاه تهران در انستیتو ایران‌شناسی وین (خبر)
 معرفي دستاوردهاي گردشگری و صنایع دستی ايران در اسپانیا (خبر)
  همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست معرفی‌ هنر اسلامی ـ ایرانی در اسپانیا (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی فیلم خانه آسیا در بارسلون (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس «سفر به پرشیا» در ایالت اکسترمادورا اسپانیا (خبر)
 برگزاري هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیایی در مادرید (خبر)
 بررسي توسعه روابط علمی‌ و فرهنگی‌ ایران و اسپانیا (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان با ريیس دانشگاه نبریخا مادريد (خبر)
 بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در مادرید (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در مادرید (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني ايران و اسپانيا آغاز مي‌شود (خبر)
 آموزش آشنايي با «اندیشه و فرهنگ ایرانی» در اسپانیا (خبر)
 پایان دوره يك‌ساله آموزش زبان فارسی در شهرهاي اسپانيا (خبر)
 معرفی سینمای ایران در دانشگاه ويگو اسپانيا (خبر)
  امام خمینی (ره) میراث همه جهانیان است (خبر)
 معرفي سینمای ايران در سالامانکاي اسپانيا (خبر)
 قطعه گمشده ما ایران است (خبر)
 اكران «شيار 143» براي دانشجويان اسپانيايي (خبر)
 همایش معرفي سینمای ایران در مادرید برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت ايران‌شناس اسپانيايي در مادريد (خبر)
 موسيقي سنتي ايران در شهرهاي اسپانيا طنين‌انداز شد (خبر)
 انتشار کتاب «صحیفه سجادیه» در اسپانیا (خبر)
  نشست معرفی هنر ایرانی در اسپانيا برگزار شد (خبر)
  انتشار کتاب «متحد ایرانی» در اسپانيا (خبر)
 وزير امورخارجه اسپانيا: اسپانيا از حضور ايران در عرصه‌هاي بين‌المللي حمايت مي‌كند (خبر)
 برگزاري همایش «زن در فرهنگ و ادبیات ایران» در اسپانیا (خبر)
 سیاست‌هاي غلط موجب رشد افراط‌گرايي شده است (خبر)
 اعلام برنامه‌‌هاي دهه فجر در اسپانيا (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در اسپانیا (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی در اسپانيا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی محلی «سازینه» در اسپانیا (خبر)
 انتشار نامه امام علی (ع) به مالک اشتر در اسپانيا (خبر)
 برگزاري سمینار «اسلام علیه افراط‌گرایی» در اسپانيا (خبر)
 برپايي نمایشگاه اکسپوي حلال اسپانیا (خبر)
 بازديد نمايندگان مجلس از رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا (خبر)
 داشتن ارتباط با كشور بزرگ ايران براي ما مهم است (خبر)
  نمايش عروسك‌هاي زهرا صبري در اسپانيا (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات ایران‌شناسی در اسپانیا (خبر)
 برگزاري ششمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیا (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی در اسپانیا (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه مورسیا (خبر)
 نمایش فیلم «شیار ۱۴۳» در اسپانيا (خبر)
 برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد شهدای منا در اسپانيا (خبر)
 ایران در نمایشگاه بین‌المللی فرهنگ‌ها شركت مي‌كند (خبر)
 تفاهمنامه همكاري‌ في مابين دانشگاه‌هاي سالامانکا و تهران امضاء مي‌شود (خبر)
 روز جهانی قدس دفاع از آینده امت اسلامی (خبر)
 ششمين شماره مجله «دنیای ایرانی» در اسپانیا منتشر شد (خبر)
 پایان فصل بهاره آموزش زبان فارسی در اسپانيا (خبر)
 برگزاري همایش «امام خمینی(ره)؛ احیاگر اندیشه دینی» در اسپانیا (خبر)
 بزرگداشت حکیم عمر خیام در اسپانیا (خبر)
 بررسي «هنر قدسی ایران» در اسپانيا (خبر)
 دوره آموزش ایرانشناسی در دانشگاه مورسیا برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «هنرهای اسلامی ایرانی» در اسپانیا (خبر)
 مرکز فرهنگی کاسا کانتابریا اسپانيا ميزبان برنامه‌هاي هنري ايران (خبر)
 «اتاق ايران» در اسپانيا افتتاح مي‌شود (خبر)
 اسپانيا همايش بزرگداشت سعدی را برگزار كرد (خبر)
 بازديد ملكه اسپانیا از غرفه ايران در نمايشگاه «كرمس» (خبر)
 همایش «فرهنگ ایرانی در پهنه جهانی» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسي در اسپانيا گسترش مي‌يابد (خبر)
 رونمايي از ترجمه اسپانیایی کتاب «اسرارالتوحید» در اسپانیا (خبر)
 انتشار زندگينامه مقام معظم رهبري در اسپانيا (خبر)
 همایش «مسیونری در عهد صفویه» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز با گروه موسيقي «گفت‌وگو» در بارسلون برگزار مي‌شود (خبر)
 سفر نمایندگان اعضاي کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به اسپانيا (خبر)
 برنامه «معرفی سینمای ایران» در اسپانیا گشايش يافت (خبر)
 انديشمندان اسپانيايي به تبیین نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان غربی پرداختند (خبر)
 سمینار بین‌المللی «ادبیات و تعهد» در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 حضور مقامات اسپانیایی در جشن پیروزی انقلاب اسلامی در مادريد (خبر)
 آغاز دوره معرفي ادبيات فارسي در مادريد (خبر)
 معرفی سینمای ایران در بارسلون (خبر)
 برنامه‌هاي جشن انقلاب اسلامی در اسپانیا اعلام شد (خبر)
 جشن دهه فجر در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 چهره حقيقي اسلام را به جامعه اسپانیا معرفي كنيم (خبر)
 برنامه مبادلات رايزني فرهنگي ايران و بنیاد سه فرهنگ اسپانیا امضا شد (خبر)
 بنياد «سه فرهنگ» اسپانيا به دنبال توسعه همكاري‌هاي فرهنگي با ايران است (خبر)
 همكاري‌ ايران در فعاليت‌هاي شهرداري سويياي اسپانيا (خبر)
 جشن ميلاد حضرت محمد (ص) و حضرت عيسي (ع) در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 موسیقی ایرانی در جمع علاقه‌مندان اسپانیایی طنین‌انداز شد (خبر)
 همایش «یکصدمین سال روابط ایران و اسپانیا» در مادريد برگزار مي‌شود (خبر)
 جشنواره بين‌المللي «فیلم خانه آسیا» در اسپانيا به كار خود پايان داد (خبر)
 آغاز ماه سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا خواستار تداوم همكاري‌هاي خود با دانشگاه‌هاي ايران شد (خبر)
 همایش ایران از طریق سینما در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 شیعه مذهبی مترقی و بدون افراط است (خبر)
 نمایشگاه عکس معماری اسلامی ایران در مادريد برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته معرفی سینمای ایران در اسپانیا برگزار شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسي در اسپانيا (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران و بنیاد «سه فرهنگ» اسپانیا تفاهمنامه همکاری امضا كردند (خبر)
 کتاب اسرارالتوحید در اسپانيا چاپ شد (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقات حفظ قرآن كريم در اسپانيا (خبر)
 برنامه «ملاقات ایران و اسپانیا» در مادريد برگزار مي‌شود (خبر)
 آمادگي دانشگاه مورسيا اسپانيا براي همكاري با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 پايان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي در اسپانيا (خبر)
 دوره آموزش «زبان و فرهنگ ایران و هند» در اسپانيا برگزار مي‌شود (خبر)
 شعار اصلي نهضت امام (ره) دفاع از مظلوم بود (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در برنامه «يك ساعت آزادي» اسپانيا (خبر)
 ضرورت معرفي و شناسايي توانايی‌های علمی ايران در اسپانیا (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا (خبر)
 تمدن ايران اسلامي توسط بنیاد سه فرهنگ اسپانيا معرفي مي شود (خبر)
 همكاري‌هاي ايران با دانشگاه آليكانته اسپانيا گسترش مي‌يابد (خبر)
 چگونگي حضور ايران در نمايشگاه بين‌المللي كتاب اسپانيا بررسي شد (خبر)
 برگزاري سمينار «دین و سیاست از منظر امام خمینی (ره)» در اسپانیا (خبر)
 آموزش شيعه‌شناسي در دانشگاه گرانادا اسپانيا ضروري است (خبر)
 ايران؛ مهمان افتخاري آتي نمایشگاه بین‌المللی کتاب مادرید (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه گرانادا اسپانيا (خبر)
 «مجموعه مقالات چهارمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیا» در مادريد منتشر شد (خبر)
 كنفرانس «فرهنگ صلح در مسیحیت و اسلام» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 کنگره ایران‌شناسان اسپانیايي برگزار شد (خبر)
 همایش «شعر نو فارسی و اسپانیایی» در اسپانیا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه «ایران شگفت‌انگیز؛ زیبایي‌های هندسه اسلامی» در اسپانيا برپا شد (خبر)
 سمينار «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 شرح «راهيان نور» در رسانه پرمخاطب اسپانيايي (خبر)
 افتتاح مؤسسه آل البیت (ع) در اسپانیا (خبر)
 سمینار «اسلام‌هراسی و رسانه‌هاي مطبوعاتي» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 سمینار«انقلاب اسلامی ایران پس از 36سال»/ قدرت گفتمان‌سازی؛ دستاورد فرهنگي انقلاب (خبر)
 معرفی هنر خوشنویسی ایران در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری اسپانيا (خبر)
 الهیات اسلام، خلق ایرانیان است (خبر)
 ديدار ريیس کمیسیون فرهنگی مجلس اسپانیا با سفير و رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 سمينار «معرفي سينماي ايران» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 سينماي ايران در دانشگاه اسپانيايي معرفي مي‌شود (خبر)
 نگاه بالايي كه سعدي به تاريخ داشت (خبر)
 دومین همایش سروانتس و سعدی در دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا برگزار مي شود (خبر)
 نواي ساز و آواز گروه موسیقی «نغمه ‌ساز» در اسپانيا طنين انداز شد (خبر)
 سیزدهمین فستیوال آسیا در اسپانيا برگزار مي شود (خبر)
 کتاب" اسرار التوحید" به زبان اسپانیولی ترجمه شد (خبر)
 کنسرت گروه موسیقی طریقت آذین بخش فستیوال آسیا در بارسلون شد (خبر)
 شركت ایران در دوازدهمین جشنواره آسیايی بارسلون (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در اسپانيا (خبر)
 رونمايي از كتاب "سينماي ايران" در دانشگاه كمپلوتنسه اسپانيا (خبر)
 انقلاب اسلامی باعث علاقه به زبان فارسی در اسپانیاشده است (خبر)
 نخستین همایش علمی ، کاربردی آموزش ویادگیری زبان فارسی در اسپانیا برگزارشد (خبر)
 اشتیاق روزافزون دانشجویان اسپانیايي برای فراگیری زبان فارسی (خبر)
 نقشه راه برای گسترش برنامه های زبان فارسی تدوین شده است (خبر)
 هفته های فیلم ایران در دانشگاههای سه شهر اسپانیا برگزار می شود (خبر)
 همایش آموزش زبان فارسی در اسپانیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار مجله الکترونیکی دنیای ایرانی دراسپانيا (خبر)
  نخستين وب سایت روزجهانی قدس در اسپانيا (خبر)
 رونمایی ازکتاب"سفربه ایران از دوران باستان تا امروز"در اسپانیا (خبر)
 ایران بهترین الگوی کشورهای اسلامی است (خبر)
 نامه یک دوچرخه سوار جهانگرد اسپانیایی به سردبیر نشریه "دنیای ایرانی" (خبر)
 نسخه منحصر به فرد شاهنامه بایسنقری در اسپانیا (خبر)
 صفحه اینترنتی اتاق ایران در دانشگاه «آلیکانته» اسپانيا راه اندازی شد (خبر)
 گسترش همكاري مسلمانان ايران و اسپانيا (خبر)
 دوره فشرده زبان فارسی در دانشگاه بارسلون برگزار مي‌شود (خبر)
 محفل ادبي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 نشریه «دنیای ایرانی» در اسپانیا منتشر شد (خبر)
 همایش «آموزش یادگیری اسپانیولی- فارسی» (خبر)
 گردهمایی شیعیان اسپانیا در مادرید برگزار شد (خبر)
 کتاب «گفتگو با خدا» در اسپانيا منتشر شد (خبر)
 کنفرانس بررسی جنبش های بیداری اسلامی (خبر)
 حضور سینمای ایران در دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا (خبر)
 دومین همایش علمی انجمن ایرانشناسان اسپانیا (خبر)
 نخستین اتاق ایران در«دانشگاه آلیکانته اسپانیا» افتتاح شد (خبر)
 دیدار اندیشمندان وفرهیختگان اسپانیایی با سرپرست رایزنی فرهنگی ايران (خبر)
 نخستین نشریه ایرانشناسی در حوزه اسپانیولی زبان منتشر شد (خبر)
 انتشار نقشه و راهنمای فرهنگی ایران به زبان اسپانیایی (خبر)
 حمايت انديشمند مسلمان اسپانيا از انقلاب اسلامي (خبر)
 شرکت مستند سازان اسپانيايي در جشنواره بين المللي فيلم فجرتهران (خبر)
 كتاب جوامع الحکايات به زبان اسپانيايي ترجمه و منتشر شد (خبر)
  تقویم مناسبت های شیعی به زبان اسپانیایی (خبر)
 تبريك رایزنی فرهنگی ايران به مناسبت آغاز سال نومیلادی به مردم اسپانیا (خبر)
 انتشار قصه های ایرانی برای بچه های اسپانیایی (خبر)
 چاپ مجدد کتاب دوستی کودکان ایران واسپانیا (خبر)
 خواهان همكاري با دانشگاههاي ايران هستيم (خبر)
 تشرف استاد فیزیک دانشگاه سوییا اسپانیا به اسلام (خبر)
 مجذوب جمهوري اسلامي ايران شدم (خبر)
 تشكيل كلاس آموزش زبان فارسي در بارسلون (خبر)
 برگزاري کنفرانس علمی هفتصدمین سال مطالعات شرقی دردانشگاه سالامانکا اسپانيا (خبر)
 انعكاس سخنان مقام معظم رهبری در کنفرانس بیداری اسلامی دراسپانيا (خبر)
 تشکیل دوره جدید کلاس های زبان فارسی دراسپانيا (خبر)
 تكيه بر انديشه‌‌های ناب دينی ضامن پيروزی قيام‌‌های اسلامی است (خبر)
 تقدير راديو اسپانيا از انتشار كتاب ایران گاهواره تمدن وفرهنگ (خبر)
 برگزاری مراسم ولادت امام حسن مجتبی(ع)در مادرید (خبر)
 کنگره بزرگداشت هزار وسیصدمین سال تولد اسلام در اسپانیا (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.