English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سی و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در هند

سی و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی  با حضور استادان ، دانشجویان ، شاعران و فرهیختگان ادبی ایران و  هند، 31 شهریورماه در تالار اجتماعات مرکز تحقیقات دهلی نو برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نشست كه به همت مرکز تحقیقات فارسی دهلی نو برگزار شد،  به نقد ادبی فارسی در هند و رونمایی از کتاب عبرة الغافلین نوشته سودای دهلوی اختصاص داشت. این کتاب توسط استاد پروفسور شریف حسین قاسمی تصحیح شده بود و مرکز تحقیقات دهلی نو آن را به چاپ رسانده بود.

در ابتداي اين نشست علی رضا قزوه  مدیر مرکز تحقیقات دهلی نو در خصوص جریانات نقد ادبی در بین فارسی زبانان هند در سخناني با  استناد به اشعاری از امیرخسرو دهلوی به نقدهای منظوم این شاعر اشاره کرد و یادآور شد که اوج جریانات نقد ادبی در بین شاعران فارسی زبان به دوره رواج و اوج سبک هندی باز می گردد و ما ایرانیان باید بسیار منتدار شاعران و منتقدان فارسی زبان هند در دوره سبک هندی باشیم که نقد ادبی ما را به سرانجامی خوش رساندند. اگرچه در این میان نقش شاعران و ادیبان مهاجر ایرانی به هند همچون ثنایی مشهدی ، محمدجان قدسی، جلالای طباطبایی، سلیم تهرانی، واله داغستانی و بخصوص حزین لاهیجی بسیار پررنگ بوده است .

در ادامه این مراسم استاد اظهر دهلوی  دبیرکل انجمن استادان هند که روزگاری در دانشگاه تهران با استاد شفیعی کدکنی هم کلاس بود به نقش این ادیب توانای ایرانی در جریان نقد ادبی معاصر اشاره کرد و شفیعی را از استوانه های نقد فارسی زبانان دانست و یادآور شد که خوشبختانه در هند هنوز استادانی هستند که از زبان پارسی حمایت و نگهبانی می کنند.

وی به استاد شریف حسین قاسمی به خاطر چاپ  کتاب نقد ادبی - عبرة الغافلین - تبریک گفت و آرزو کرد که دوباره هند به گذشته پرافتخار خود بازگردد.

استاد یونس جعفری از صائب پژوهان و استادان شناخته شده هند نیز ضمن تبریک به خاطر چاپ این کتاب یادآور شد که نقش حزین اگرچه در بین شاعران بسیار بالا بود اما به اعتقاد من حزین با انتقادهای سخت خود از شاعران هند سبب شد که بسیاری از این شاعران که به زبان فارسی شعر می گفتند به سراغ زبان اردو بروند.

 استاد شریف حسین قاسمی نيز در سخناني ضمن برشمردن پیشینه نقد ادبی در هند یادآور شد که متاسفانه ما امروز در دانشگاه هایمان در هند نقد ادبی نداریم اگرچه تا همین چند دهه گذشته منتقدان بزرگی چون شبلی نعمانی و مرحوم شیرانی و در عصر خودمان مرحوم نذیر احمد و مرحوم امیرحسن عابدی را داشتیم.

استاد پروفسور چندر شکر نیز در ادامه به طرح دیدگاه های خود در خصوص نقد ادبی پرداخت و به جریان فرهنگ نویسی هند نیز اشاره کرد و یادآور شد که این جریان مهم نیز در نقد ادبی هند بی تاثیر نبود.

خانم پروفسور حسینی استاد دانشگاه دهلی نیز یادآور شد که امروزه نیز در بین منتقدان اردوزبان ما مطالب زیادی نوشته می شود که برخی از دیدگاه هایشان بسیار قابل تامل است به عنوان مثال اخیرا کتابی با نام ذکر حافظ نوشته شده که دو منتقد ما -سجاد ظهیر و ذوانصاری- به ارائه دیدگاه های خود در خصوص حافظ پرداخته اند و این نشانگر تاثیر ادب فارسی تا هنوز در بین حتی هندوزبانان ماست.

استاد نیازمند صدیقی که رییس گروه زبان فارسی دانشگاه جواهرلعل نهرو است نیز در این انجمن در خصوص نقد ادبی فارسی زبانان سخن گفت و ضمن خواندن اشعاری از شاعران متقدم یادآور شد که نقد منظوم فارسی از همان آغازین سالهای شکل گیری شعر فارسی وجود داشته است.

دکتر علیم اشرف خان نیز خواستار ایجاد دوره های آموزشی نقد ادبی توسط مرکز تحقیقات فارسی شد و یادآور شد که همچنان که این مرکز در چاپ آثار ادبی و تحقیقی و برگزاری دوره های نسخه شناسی پیشگام است در حوزه نقد ادبی نیز قدمی استوار بردارد.

در ادامه مهندس نبی زاده  سفیر جمهوری اسلامی ایران نيز در سخناني نقد را در هر حوزه ای ضروری دانست و یادآور شد که این نقد سالم است که سبب اعتلا و رشد هر چیز است.

مهندس نبی زاده با توجه به همزمانی این روزها با دفاع مقدس در خصوص ارزش ادبی ادبیات دفاع مقدس نیز سخن گفت و آن را یکی از نمونه های درخشان ادبیات انقلاب دانست.

در ادامه اين نشست  کتاب عبرة الغافلین  نوشته سودای دهلوی رونمایی شد.

 دکتر کریم نجفی رایزن فرهنگی كشورمان نیز در خصوص نقش ادیبان هندی در نقد ادبی به ايراد سخنراني پرداخت و ادبای هند را پیشگامان نقد ادبی فارسی خواند.

وی یادآور شد که از همان دوره سلطنت نقد ادبی به طور جدی مورد توجه بود اما اوج آن مربوط به دوره اکبر و جهانگیر و سلاطین گورکانی است. وی به نقش منتقدانی چون غالب و شبلی نعمانی و مرحوم شیرانی اشاره کرد و یادآور شد که توجه جدی این بزرگان نشانگر حضور و حیات نقد ادبی تا روزگار معاصر است و خوشبختانه امروز هم در حوزه نقد ادبی ما شاهد کارها و پژوهش های تازه هستیم.

در ادامه این مراسم تنی چند از استادان و شاعران هندی و ایرانی همچون دکتر شمیم الحق صدیقی، محسن کریمی راهجردی ، سلیم امروهوی، صادق لکنهوی، دهرمیندرنات و ... اشعار، آثار و دیدگاه های خود را مطرح كردند.


١٠:١٤ - 1390/07/04    /    شماره : ٥٦٩٧١١    /    تعداد نمایش : ١٨٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال
انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی
همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود
معرفي فرهنگ ایران در نمايشگاه گردشگري وین
نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا
گردشگری را با رویکرد علمي در سطح بین‌المللي نگاه کنیم
لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است
سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا
ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ايران با وزیر مشاور رييس جمهور سنگال
فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران
انتشار دیوان فارسی عارف چلبی به ترکی استانبولي
ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ایران‌شناس ژاپنی
انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود
نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.