English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سی و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در هند

سی و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی  با حضور استادان ، دانشجویان ، شاعران و فرهیختگان ادبی ایران و  هند، 31 شهریورماه در تالار اجتماعات مرکز تحقیقات دهلی نو برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نشست كه به همت مرکز تحقیقات فارسی دهلی نو برگزار شد،  به نقد ادبی فارسی در هند و رونمایی از کتاب عبرة الغافلین نوشته سودای دهلوی اختصاص داشت. این کتاب توسط استاد پروفسور شریف حسین قاسمی تصحیح شده بود و مرکز تحقیقات دهلی نو آن را به چاپ رسانده بود.

در ابتداي اين نشست علی رضا قزوه  مدیر مرکز تحقیقات دهلی نو در خصوص جریانات نقد ادبی در بین فارسی زبانان هند در سخناني با  استناد به اشعاری از امیرخسرو دهلوی به نقدهای منظوم این شاعر اشاره کرد و یادآور شد که اوج جریانات نقد ادبی در بین شاعران فارسی زبان به دوره رواج و اوج سبک هندی باز می گردد و ما ایرانیان باید بسیار منتدار شاعران و منتقدان فارسی زبان هند در دوره سبک هندی باشیم که نقد ادبی ما را به سرانجامی خوش رساندند. اگرچه در این میان نقش شاعران و ادیبان مهاجر ایرانی به هند همچون ثنایی مشهدی ، محمدجان قدسی، جلالای طباطبایی، سلیم تهرانی، واله داغستانی و بخصوص حزین لاهیجی بسیار پررنگ بوده است .

در ادامه این مراسم استاد اظهر دهلوی  دبیرکل انجمن استادان هند که روزگاری در دانشگاه تهران با استاد شفیعی کدکنی هم کلاس بود به نقش این ادیب توانای ایرانی در جریان نقد ادبی معاصر اشاره کرد و شفیعی را از استوانه های نقد فارسی زبانان دانست و یادآور شد که خوشبختانه در هند هنوز استادانی هستند که از زبان پارسی حمایت و نگهبانی می کنند.

وی به استاد شریف حسین قاسمی به خاطر چاپ  کتاب نقد ادبی - عبرة الغافلین - تبریک گفت و آرزو کرد که دوباره هند به گذشته پرافتخار خود بازگردد.

استاد یونس جعفری از صائب پژوهان و استادان شناخته شده هند نیز ضمن تبریک به خاطر چاپ این کتاب یادآور شد که نقش حزین اگرچه در بین شاعران بسیار بالا بود اما به اعتقاد من حزین با انتقادهای سخت خود از شاعران هند سبب شد که بسیاری از این شاعران که به زبان فارسی شعر می گفتند به سراغ زبان اردو بروند.

 استاد شریف حسین قاسمی نيز در سخناني ضمن برشمردن پیشینه نقد ادبی در هند یادآور شد که متاسفانه ما امروز در دانشگاه هایمان در هند نقد ادبی نداریم اگرچه تا همین چند دهه گذشته منتقدان بزرگی چون شبلی نعمانی و مرحوم شیرانی و در عصر خودمان مرحوم نذیر احمد و مرحوم امیرحسن عابدی را داشتیم.

استاد پروفسور چندر شکر نیز در ادامه به طرح دیدگاه های خود در خصوص نقد ادبی پرداخت و به جریان فرهنگ نویسی هند نیز اشاره کرد و یادآور شد که این جریان مهم نیز در نقد ادبی هند بی تاثیر نبود.

خانم پروفسور حسینی استاد دانشگاه دهلی نیز یادآور شد که امروزه نیز در بین منتقدان اردوزبان ما مطالب زیادی نوشته می شود که برخی از دیدگاه هایشان بسیار قابل تامل است به عنوان مثال اخیرا کتابی با نام ذکر حافظ نوشته شده که دو منتقد ما -سجاد ظهیر و ذوانصاری- به ارائه دیدگاه های خود در خصوص حافظ پرداخته اند و این نشانگر تاثیر ادب فارسی تا هنوز در بین حتی هندوزبانان ماست.

استاد نیازمند صدیقی که رییس گروه زبان فارسی دانشگاه جواهرلعل نهرو است نیز در این انجمن در خصوص نقد ادبی فارسی زبانان سخن گفت و ضمن خواندن اشعاری از شاعران متقدم یادآور شد که نقد منظوم فارسی از همان آغازین سالهای شکل گیری شعر فارسی وجود داشته است.

دکتر علیم اشرف خان نیز خواستار ایجاد دوره های آموزشی نقد ادبی توسط مرکز تحقیقات فارسی شد و یادآور شد که همچنان که این مرکز در چاپ آثار ادبی و تحقیقی و برگزاری دوره های نسخه شناسی پیشگام است در حوزه نقد ادبی نیز قدمی استوار بردارد.

در ادامه مهندس نبی زاده  سفیر جمهوری اسلامی ایران نيز در سخناني نقد را در هر حوزه ای ضروری دانست و یادآور شد که این نقد سالم است که سبب اعتلا و رشد هر چیز است.

مهندس نبی زاده با توجه به همزمانی این روزها با دفاع مقدس در خصوص ارزش ادبی ادبیات دفاع مقدس نیز سخن گفت و آن را یکی از نمونه های درخشان ادبیات انقلاب دانست.

در ادامه اين نشست  کتاب عبرة الغافلین  نوشته سودای دهلوی رونمایی شد.

 دکتر کریم نجفی رایزن فرهنگی كشورمان نیز در خصوص نقش ادیبان هندی در نقد ادبی به ايراد سخنراني پرداخت و ادبای هند را پیشگامان نقد ادبی فارسی خواند.

وی یادآور شد که از همان دوره سلطنت نقد ادبی به طور جدی مورد توجه بود اما اوج آن مربوط به دوره اکبر و جهانگیر و سلاطین گورکانی است. وی به نقش منتقدانی چون غالب و شبلی نعمانی و مرحوم شیرانی اشاره کرد و یادآور شد که توجه جدی این بزرگان نشانگر حضور و حیات نقد ادبی تا روزگار معاصر است و خوشبختانه امروز هم در حوزه نقد ادبی ما شاهد کارها و پژوهش های تازه هستیم.

در ادامه این مراسم تنی چند از استادان و شاعران هندی و ایرانی همچون دکتر شمیم الحق صدیقی، محسن کریمی راهجردی ، سلیم امروهوی، صادق لکنهوی، دهرمیندرنات و ... اشعار، آثار و دیدگاه های خود را مطرح كردند.


١٠:١٤ - 1390/07/04    /    شماره : ٥٦٩٧١١    /    تعداد نمایش : ٢٠٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.