English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

رحيم‌پور ازغدی در اختتامیه نهمین هم اندیشی رایزنان فرهنگی مطرح كرد:

لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين

رحيم‌پور ازغدی در اختتاميه هفتمين همايش رايزنان فرهنگی با بيان اينكه مردم به لحاظ روانی متفاوت هستند و نسخه‌‌های متفاوتی بايد برای آنان در نظر گرفته شود اظهار كرد: بايد مراتب سخنان حفظ شود چرا كه مفاهيم اسلامی بدون طبقه‌بندی و بدون توجه به سطح مخاطب قابل ارائه نيست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، حسن رحيم‌پور ازغدی، امروز، 17 شهريورماه، در مراسم اختتاميه هفتمين همايش رايزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در كشورهای خارجی با اشاره به ظرفيت‌های ناشناخته جمهوری اسلامی ايران در سراسر جهان، اظهار كرد: اساتيد، دانشجويان و طلابی در كشورها هستند كه آمادگی جدی و قوه نزديك به فعل هستند، اما در ايران ناشناخته هستند.

وی افزود: ما در فضايی از فرهنگ اسلامی و انقلاب بحث می‌كنم كه پيش‌فرض‌هايی از دين در جهان حاكم شده است؛ يعنی در گفت‌وگوهای آكادميك و دانشگاهی و رسانه‌ای پيش‌فرض‌ها و اصولی تعيين شده به عنوان دين اجازه نمی‌دهند خارج از اين تعريف بحث ديگری مطرح شود.

رحيم‌پور ازغدی ادامه داد: در برابر اين تعاريف، برخی منفعل می شوند و خود را با آنها تطبيق می‌دهند و برخی نيز می‌خواهند اصالت‌مدار باشند و در برابر اين تعاريف لجبازی می‌كنند و طبيعتاً در گفت‌وگو با دگرانديشان شكست می‌خورند.

وی تصريح كرد: در مواقعی، افراد با نگاه اصولگرايی زبان و ذهن مشترك را فراموش می‌كنند كه منجر می‌شود در حاشيه قرار بگيرند؛ از طرفی برخی به فكر جهانی انديشيدن و نزديك شدن به فكر جهانی هستند و عملاً مرزهای هويتی و عقيدتی كنار گذاشته می‌شود و با ديگران تطبيق پيدا می‌كنند.

اين پژوهشگر دينی با اشاره به هفت بُعد از دين تصريح كرد: دين هفت بعد دارد و بايد آنها را از هم تفكيك كنيد و گاه بايد از ابعادی از آن بگذريد وگرنه امكان فعاليت دينی وجود ندارد. اولين بُعد آن، شعائر، عبادات و نمادهای آن است كه در دوره جديد و غربی شدن جهان، به كلی به حاشيه خواهد رفت و حذف خواهد شد.

وی افزود: بُعد دوم، عقائد دين است كه تحليل نظری از مسائل مختلف است كه اگر اين بُعد را بتوانيم درست صورت‌بندی كنيم، می‌توانيم معقول دانسته شويد؛ به گونه‌ای بايد اين مفاهيم ارائه شود كه با محكمات پوزيتيويستی و يا محكمات جريانات پست‌مدرن سازگار باشد.

رحيم‌پور ازغدی به بُعد نقلی و اسطوره‌ای دين اشاره كرد و گفت: غرب معتقد است تمام آنچه كه در قالب گزاره‌های تاريخی دينی به نام سنت ارائه می‌شود كه بيان و واقعيت ماورائی را می‌خواهد ارائه دهد، در اين گزينه قرار می‌گيرد كه در دوره غربی شدن جهان به شدت ضعيف و حذف خواهد شد.

وی همچنين گفت: چهارمين بُعد، اخلاقی و حقوقی دين آن است كه شامل احكام و بايد و نبايدها می‌شود؛ اين بُعد خنثی است، اما اگر بتوانيم آنها را با الگوهای زبانی غرب تطبيق دهيم، قابل بقا و ماندن است اما حرف تازه‌ای ندارد.

رحيم‌پور ازغدی با بيان اينكه غرب در برابر بُعد تجربی و عاطفی دين مقاومت نمی‌كند، اظهار كرد: اينكه شخص از شور و التهاب و تجربه‌های درونی شخصی خود تفسير دينی ارائه دهد قابل طرح است و در زبان بين‌المللی دينی وجود دارد، اما نه به عنوان معرفت و آگاهی دينی، بلكه به عنوان گزارشی از احساسات شخصی.

وی با تأكيد بر اينكه آنچه در غرب مطرح است در ظاهر احترام به اديان است، اما در واقع ترويج بی‌دينی و كنار گذاشتن همه اديان است، اظهار كرد: وقتی از فصل مشترك اديان صحبت می‌شود، بايد منطقی باشد؛ فصل مشترك، احساسی نمی‌تواند باشد.

اين محقق علوم اسلامی با انتقاد از برخی رايزنی‌های فرهنگی در خارج از كشور كه آگاهی درستی از دين ندارند، اظهار كرد: گاهی در افراد فروريختگی از درون رخ می‌دهد و فكر می‌كند مسلمان بودن يعنی نفی ارزش‌های ديگران؛ اين يك نكته مهم است كه بايد بدانيم در كجا و با چه ديدگاه‌هايی روبرو هستيم.

وی خاطرنشان كرد: بُعد تجربی و عاطفی دين می‌تواند ماندگار باشد اما به شرط اينكه بار معرفتی نداشته باشد، يا مسائل سياسی دخالت نداشته باشد و اينكه جنبه سلبی نداشته باشد.

وی با اشاره به بُعد اجتماعی نهادی دين، گفت: اين بُعد به شدت ضعيف می‌شود مگر اينكه خود را با گفتمان غرب تطبيق دهد؛ آنها با مسائل خيريه‌ای كه در مراكز دينی صورت می‌گيرد و جنبه تبليغ دارد و اثرگذار در قدرت و سياست است، مخالفت می‌كنند و آن را نمی‌پذيرند.

بُعد مادی اديان و مذاهب، بُعد هفتمی بود كه رحيم‌پور ازغدی به آن اشاره كرد و گفت: غرب از آن به آثار هنری تعبير می‌كند؛ اين فعاليت‌ها خوب است و غرب با آنها مخالف نيست؛ اين فعاليت‌ها برای كاری تأثيرگذار مناسب نيست.

وی تصريح كرد: غرب با كار مادی و تجسم تاريخی تمدنی و بُعد فيزيكی دين كه پيام ايدئولوژيك داشته باشد، مخالفت می‌كند.

رحيم‌پور ازغدی با اشاره به هدف‌گيری تجزيه دين به هفت بُعد مذكور، گفت: كاستن از بُعد تعبدگرايی دينی ولو تعبدگرايی عقلانی كه به معنای دين منهای اطاعت از خدا و رسول است؛ كاستن از حوادث تاريخی كه پيروان اديان بر آن اصرار دارند كه شامل سنت می‌شود؛ نفی عقلانيت دين، احكام و تعاليم هر دينی در مورد بهبود زندگی اين‌جهانی، كاستن از دردهای دنيوی، زدودن هر چه مربوط به ذهن و زبان و فرهنگ سنت اسلامی، زدودن هر چه مربوط به زمان و مكان خاصی بوده و عصمت‌زدايی و قداست‌تراشی، هدف‌گذاری آنها از تجزيه دين در ابعاد مختلف است.

وی با بيان اينكه مردم به لحاظ روانی متفاوت هستند و نسخه‌‌های متفاوتی بايد برای آنان در نظر گرفته شود، اظهار كرد: بايد مراتب سخنان حفظ شود چرا كه مفاهيم اسلامی بدون طبقه‌بندی و بدون توجه به سطح مخاطب قابل ارائه نيست. گاه برخی تقيه معرفتی را نفاق می‌دانند در حالی كه تقيه معرفتی مدارا با ذهن، ظرفيت و شعور مخاطب است.

رحيم‌پور ازغدی در پايان با طرح مسئله جهانی انديشيدن گفت: اين ديدگاه كه بيداری اسلامی يك امر فراملی است و بايد جهانی بنديشيم و جهانی عمل كنيم، به اين دليل است كه مخالفان ما جهانی عمل می كنند. استعمار حتی به لحاظ نظامی جهانی عمل می‌كند، هر چند به ما می‌گويند جهانی عمل نكنيد. در منطق توحيدی و قرآنی ماست كه همه بشريت يك خانواده هستند و هر كس مسئوليت جهانی دارد و نژادگرايی و ملی گرايی خلاف كرامت است. 


٢٠:٠٣ - 1390/06/17    /    شماره : ٥٦٩٠٩٤    /    تعداد نمایش : ١٧٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
خبرهاي مهم
پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال
انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی
همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود
معرفي فرهنگ ایران در نمايشگاه گردشگري وین
نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا
گردشگری را با رویکرد علمي در سطح بین‌المللي نگاه کنیم
لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است
سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا
ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ايران با وزیر مشاور رييس جمهور سنگال
فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران
انتشار دیوان فارسی عارف چلبی به ترکی استانبولي
ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ایران‌شناس ژاپنی
انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود
نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.