English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

غلامعلي حداد عادل:

فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت

رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: بازتاب مثبت و نتيجه بخش فرياد امام خميني(ره) با هدف بيداري اسلامي، در جهان اسلام، ديده مي شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حداد عادل، رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي عصر ديروز 16 شهريورماه در نهمين هم انديشي نمايندگي فرهنگي در خارج از كشور، با بيان اين‌كه بيداري اسلامي با تمدن نوين اسلامي ارتباطي معنايي دارد، اظهار داشت: بيداري اسلامي در ايران دو نوع تفسير دارد. اولين تفسير، همان چيزي است كه مقام معظم رهبري در مورد بيداري اسلامي دارند كه ما هم آن را فهميده و قبول داريم و بر اين اساس اين نهضت‌ها را اسلامي و اصيل مي‌دانيم و تلقي ديگر از بيداري اسلامي نيز اين است كه اين شلوغي‌ها طرحي آمريكايي براي ايجاد تحول در منطقه و تسلط بيشتر بر آن است.

وي در رابطه با سفري كه پيش از اين به مصر داشته است، تصريح كرد: در آن زمان حس كردم كه مصر زندان بزرگي است كه خفقان موجود در آن بيشتر از زمان طاغوت در ايران است، بنابراين بايد گفت كه خيزش در برابر چنين تحقيري امري طبيعي بوده است.

حداد عادل افزود: خيزش در برابر تحميلات بزرگ در دنيا مانند اتفاقاتي كه در ليبي، تونس و يا يمن افتاده است، امري طبيعي است، و اين موج خيزش بعد از نمازهاي جمعه بيش تر است كه توده هاي مسلمان آن را به وجود مي آورند.

وي اظهار داشت: اين مسئله يادآور انقلاب اسلامي ايران است. اين انقلاب متعلق به مردمي بودكه در خيابان ها نماز مي خواندند. به طور مثال در دوران سقوط مبارك جواني درميداني قرآن مي خواند و عده اي در ميدان تحرير گريه مي كردند. مسائلي چون رعايت حجاب و شعار الله اكبر علامت اسلامي بودن اين مردم است.

حداد عادل گفت: اسلامي كه در همه جاي جهان ديده مي شود واقعيتي انكار ناشدني است و اين همان راهي است كه امام خميني(ره) پيش پاي ما گذاشت. فريادي كه امام سر داد. بازتاب مثبتي در جهان اسلام داشت كه اين مسئله علي رغم تمامي فشارها و تحريم ها استمرار امنيت ايجاد مي كند.

وي در رابطه با انتخابات مجلس دولت نهم، عنوان كرد: براي انتخابات مجلس دولت نهم بايد نمايندگان مناسب انتخاب شوند تا مجلس از مسير خود منحرف نشود. نمايندگان بايد افق وسيع تري در اين زمينه داشته باشند و با همتي بلندتر فعاليت كنند. برنامه ريزي نمايندگان نبايد به جلسات روزانه محدود شود بلكه بايد گستردگي برنامه ريزي داشته باشند.

وي افزود: خداوند پايه ريزي تمدن نوين اسلامي را از سوي نسل ما مقدر كرده و بايد با اراده اي عظيم از اين مسئوليت سربلند بيرون آييم.

حداد  عادل در رابطه با تأسيس بنياد سعدي در راستاي حفظ زبان فارسي بيان داشت: مسئله ي تأسيس بنياد سعدي هميشه مدنظر بوده است. بايد به گسترش زبان فارسي در خارج از كشور توجه بيشتري شود. اين مسئله در داخل دچار كم توجهي شده است به همين دليل ما محتاج تأسيس سازماني براي پشتيباني و آموزش زبان فارسي به سود انقلاب و فرهنگ اسلامي هستيم. اين مسئله در شوراي عالي مطرح شد و وظيفه ي تدوين اساسنامه ي آن به دبيرخانه محول گرديد پس از آن با گذر از چند مرحله نهايتاً به تصويب رسيد.

وي با اشاره به اينكه در راه اندازي بنياد سعدي با رييس سازمان ارتباطات هم نظر بوده است، افزود: نظر من و رييس سازمان ارتباطات در رابطه با راه اندازي بنيادي مربوط به زبان فارسي هم يك بود امام در گذاردن نام سعدي و يا حافظ تعلل داشتيم.

غرض از تأسيس بنياد، رقابت با سازمان ارتباطات اسلامي نيست بلكه از بين بردن ضعف در رابطه با زبان فارسي و وجود محلي براي رسيدگي به اينامر بود كه هدايت و حمايت در فرآيند گسترش زبان فارسي و مدارس آموزش در چارچوب سياست هاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هدف اصلي است.

رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: نحوه ي حمايت و همكاري با بنياد بر اساس توافقنامه و اساسنامه ي حاضر تعيين مي شود، اين اقدامات خون و روح تازه اي به اين بدنه خواهد دميد و بايد مقدم اين نوزاد را گرامي بداريم.

وي در رابطه با بنياد دائر‌‍‌ةالمعارف اسلامي و دارايي هاي آن خاطرنشان كرد: اين كتابخانه اين بنياد شامل 200 هزار كتاب و 1300مجله مربوط به جهان اسلام است. همچنين 130 عضو هيئت علمي و 15 گروه فعال دراين بنياد حضور دارند كه عملياتي شدن برنامه هاي اين مركز، در رأس اقدامات از سوي همكاران قرار دارد.


٠٩:٣١ - 1390/06/17    /    شماره : ٥٦٩٠٦٦    /    تعداد نمایش : ١٢٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.