English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران :

رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند

صالحي از رايزنان فرهنگي به عنوان ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه نام برد و گفت: اين وزارتخانه در حد توانایی با استفاده از ارگان های موجود تعاملات بین المللی را  در مسیر رفع مشكلاتتان انجام می دهد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،  علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیداربا رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ۸۰ كشور دنیا كه عصر ديروز 15 شهريورماه در تالار آیینه وزارت امور خارجه ایران برگزار شد به تشریح چگونگی تشكیل تمدن نوین اسلامی با توجه به بیداری اسلامی در خاورمیانه پرداخت.

صالحي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با بيان اين كه در حال حاضر ملت ها بايد وحدت و انسجام ميان خود را حفظ كنند اظهارداشت :اكنون فرصت نزديكي نهادها و همراهي ميان ملت ها است و امور خارجه جمهوري اسلامي ايران كه مسئوليت رصد كردن تحولات منطقه را بر عهده دارد به گونه اي در سياست خارجي وارد مي شود كه منافع ملي حفظ شود ولي در اين ميان نيازمند بازوان توانمندي است كه به كمك آن مسئوليت ها را انجام دهد.

وی با اشاره به نقش اندیشمندان ایران اسلامی در شكل گیری انقلاب اسلامی ایران تصریح كرد : هر آنچه تاكنون افتخار و اقتدار نصیب جمهوری اسلامی ایران شده مرهون اقدامات اندیشمندان این كشور است كه مجموع عملكرد آنها در طول تاریخ منجر به انقلاب اسلامی ایران شد.

وی با بیان این كه از انقلاب تاكنون جمهوری اسلامی ایران ۳ دوره را پشت سر گذاشته است تصریح كرد : دوره اول دوره برانگیختگی است كه در زمان مشروطه شروع شد و تا ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ پیش رفت و در انقلاب اسلامی ایران تجلی پیدا كرد ، پس از دوران برانگیختگی وارد دوران بالندگی شدیم كه با ساختن ایران اسلامی آغاز شد و در حال حاضر پس از سی سال این دوره را در حالی به پایان می رسانیم كه جمهوری اسلامی ایران در تعاملات سیاسی جایگاه رفیعی دارد كه این مسئله نه تنها به ظن و بیان ما بلكه نظر دیگران است.

صالحی با اشاره به این كه جایگاه فعلی ایران با توجه به چالشی بودن مشكلات خاص خود را دارد گفت : پس از دوران بالندگی كه به آن اشاره شد در حال حاضر ایران دوران فرهیختگی را می گذارند زیرا اگر روزنامه ها و رسانه ها را مروری كنید متوجه می شوید كه ایران همه جا هست بنده روزهای آخر مسئولیت البرادعی طی گفت وگویی به وی گفتم امیدوارم پرونده هسته ای ایران هیچ وقت بسته نشود و وی گفت چطور ؟ گفتم اگر پرونده ایران بسته شود دیگر هیچ حركت و نشاط سیاسی در دنیا نیست بنابراین می بینیم كه این مسائل عظمت ایران را نشان می دهد.

وی با بیان این كه انقلاب اسلامی ایران ذهنیت افكار عمومی ملت خاورمیانه در پیروزی انقلاب هایشان بود اظهارداشت : انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای بالای فنی و علمی داشت و ملت های سایر كشورها شاهد هستند كه ایران با وجود ۳۰ سال فشار و جنگ تحمیلی و مشكلات اقتصادی اولین كشور اسلامی است كه ماهواره را در مدار قرار داد .

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر این كه بستر بیداری اسلامی از مدت ها قبل در ایران فراهم شده بود اظهارداشت : مصر با توجه به ارتباط نزدیك با آمریكا و منابع گاز و گسترش توریسم در فقر عجیبی به سر می برد و مردم این كشور وقتی شرایط خود را با ایران می سنجند به این نتیجه می رسند كه ایران علی رغم مشكلات موجود با بیداری اسلامی به این جایگاه رفیع در منطقه خاورمیانه رسیده است.

وی ادامه داد : اگر بستر بیداری اسلامی در جمهوری اسلامی ایران به وجود نیامده بود وضعیت ایران در جنگ تحمیلی مشخص نبود ، اگر فرهنگ شهادت در كشور نبود نمی توانستیم جنگ را اداره كنیم بنابر این در كنار بیداری اسلامی ،‌ همت بلند مردم و یاری الهی و رهبری امام عزیز باعث احیای دین و شكل گیری انقلاب اسلامی ایران شد.

صالحی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب كه وضعیت ایران را قبل و بعد از اسلام بررسی كرده بودند گفت : قبل از اسلام وسعت امپراتوری ایران وسیع بود و به دلیل این كه علم فقط به موبدان اختصاص داشت و صنعتگران و مردم عادی محروم بودند از نعمت تحصیل ، فارابی و ابوعلی سیناها به وجود نیامده بودند ولی پس از اسلام عدالت اجتماعی گسترش یافت و علم و دانش جایگاه ویژه ای پیدا كرد.

وی با تاكید براین كه در حال حاضر ملت ها باید وحدت و انسجام میان خود را حفظ كنند اظهارداشت :اكنون فرصت نزدیكی نهادها و همراهی میان ملت ها است و امور خارجه جمهوری اسلامی ایران كه مسئولیت رصد كردن تحولات منطقه را بر عهده دارد به گونه ای در سیاست خارجی وارد می شود كه منافع ملی حفظ شود ولی در این میان نیازمند بازوان توانمندی است كه به كمك آن مسئولیت ها را انجام دهد.

وی ادامه داد : افكار عمومی دنیا مشاهده می كند كه ایران چگونه در تحولات منطقه با قدرت نقش آفرینی می كند بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم تا حسن استفاده را از شرایط موجود ببریم و قطعا از امكانات موجود در هم افزایی میان ارگان های مختلف استفاده كنیم وگرنه در آینده سرزنش خواهیم شد و امیدواریم با اقدامات وزارت امور خارجه بتوانیم مشكلات پیش رو را حل كنیم.

وی با اشاره به بیداری اسلامی در خاورمیانه گفت : در حال حاضر در این دوران باید تمدن سازی براساس مقتضیات زمان و نیاز مردم انجام شود زیرا اكنون ملت ها عطش رسیدن به جامعه ای بهتر را دارند كه این مهم به دست شما عزیزان انجام می شود .

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان گفت: وزارت امور خارجه در حد توانایی با استفاده از ارگان های موجود تعاملات بین المللی را در مسیر رفع مشكلات شما دوستان عزیز انجام می دهد و انشاالله بتوانیم در پیشگاه خداوند متعال سرافراز باشیم.

در ابتداي اين جلسه دكتر خرمشاد رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي سخناني به تشريح اهداف نشست رايزنان فرهنگي در چارچوب وظائف سازمان پرداخت.

 

 


١٠:٤٢ - 1390/06/16    /    شماره : ٥٦٩٠٣٥    /    تعداد نمایش : ١٧٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين (خبر)
 فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.