English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٩ دی ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران :

رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند

صالحي از رايزنان فرهنگي به عنوان ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه نام برد و گفت: اين وزارتخانه در حد توانایی با استفاده از ارگان های موجود تعاملات بین المللی را  در مسیر رفع مشكلاتتان انجام می دهد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،  علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیداربا رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ۸۰ كشور دنیا كه عصر ديروز 15 شهريورماه در تالار آیینه وزارت امور خارجه ایران برگزار شد به تشریح چگونگی تشكیل تمدن نوین اسلامی با توجه به بیداری اسلامی در خاورمیانه پرداخت.

صالحي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با بيان اين كه در حال حاضر ملت ها بايد وحدت و انسجام ميان خود را حفظ كنند اظهارداشت :اكنون فرصت نزديكي نهادها و همراهي ميان ملت ها است و امور خارجه جمهوري اسلامي ايران كه مسئوليت رصد كردن تحولات منطقه را بر عهده دارد به گونه اي در سياست خارجي وارد مي شود كه منافع ملي حفظ شود ولي در اين ميان نيازمند بازوان توانمندي است كه به كمك آن مسئوليت ها را انجام دهد.

وی با اشاره به نقش اندیشمندان ایران اسلامی در شكل گیری انقلاب اسلامی ایران تصریح كرد : هر آنچه تاكنون افتخار و اقتدار نصیب جمهوری اسلامی ایران شده مرهون اقدامات اندیشمندان این كشور است كه مجموع عملكرد آنها در طول تاریخ منجر به انقلاب اسلامی ایران شد.

وی با بیان این كه از انقلاب تاكنون جمهوری اسلامی ایران ۳ دوره را پشت سر گذاشته است تصریح كرد : دوره اول دوره برانگیختگی است كه در زمان مشروطه شروع شد و تا ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ پیش رفت و در انقلاب اسلامی ایران تجلی پیدا كرد ، پس از دوران برانگیختگی وارد دوران بالندگی شدیم كه با ساختن ایران اسلامی آغاز شد و در حال حاضر پس از سی سال این دوره را در حالی به پایان می رسانیم كه جمهوری اسلامی ایران در تعاملات سیاسی جایگاه رفیعی دارد كه این مسئله نه تنها به ظن و بیان ما بلكه نظر دیگران است.

صالحی با اشاره به این كه جایگاه فعلی ایران با توجه به چالشی بودن مشكلات خاص خود را دارد گفت : پس از دوران بالندگی كه به آن اشاره شد در حال حاضر ایران دوران فرهیختگی را می گذارند زیرا اگر روزنامه ها و رسانه ها را مروری كنید متوجه می شوید كه ایران همه جا هست بنده روزهای آخر مسئولیت البرادعی طی گفت وگویی به وی گفتم امیدوارم پرونده هسته ای ایران هیچ وقت بسته نشود و وی گفت چطور ؟ گفتم اگر پرونده ایران بسته شود دیگر هیچ حركت و نشاط سیاسی در دنیا نیست بنابراین می بینیم كه این مسائل عظمت ایران را نشان می دهد.

وی با بیان این كه انقلاب اسلامی ایران ذهنیت افكار عمومی ملت خاورمیانه در پیروزی انقلاب هایشان بود اظهارداشت : انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای بالای فنی و علمی داشت و ملت های سایر كشورها شاهد هستند كه ایران با وجود ۳۰ سال فشار و جنگ تحمیلی و مشكلات اقتصادی اولین كشور اسلامی است كه ماهواره را در مدار قرار داد .

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر این كه بستر بیداری اسلامی از مدت ها قبل در ایران فراهم شده بود اظهارداشت : مصر با توجه به ارتباط نزدیك با آمریكا و منابع گاز و گسترش توریسم در فقر عجیبی به سر می برد و مردم این كشور وقتی شرایط خود را با ایران می سنجند به این نتیجه می رسند كه ایران علی رغم مشكلات موجود با بیداری اسلامی به این جایگاه رفیع در منطقه خاورمیانه رسیده است.

وی ادامه داد : اگر بستر بیداری اسلامی در جمهوری اسلامی ایران به وجود نیامده بود وضعیت ایران در جنگ تحمیلی مشخص نبود ، اگر فرهنگ شهادت در كشور نبود نمی توانستیم جنگ را اداره كنیم بنابر این در كنار بیداری اسلامی ،‌ همت بلند مردم و یاری الهی و رهبری امام عزیز باعث احیای دین و شكل گیری انقلاب اسلامی ایران شد.

صالحی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب كه وضعیت ایران را قبل و بعد از اسلام بررسی كرده بودند گفت : قبل از اسلام وسعت امپراتوری ایران وسیع بود و به دلیل این كه علم فقط به موبدان اختصاص داشت و صنعتگران و مردم عادی محروم بودند از نعمت تحصیل ، فارابی و ابوعلی سیناها به وجود نیامده بودند ولی پس از اسلام عدالت اجتماعی گسترش یافت و علم و دانش جایگاه ویژه ای پیدا كرد.

وی با تاكید براین كه در حال حاضر ملت ها باید وحدت و انسجام میان خود را حفظ كنند اظهارداشت :اكنون فرصت نزدیكی نهادها و همراهی میان ملت ها است و امور خارجه جمهوری اسلامی ایران كه مسئولیت رصد كردن تحولات منطقه را بر عهده دارد به گونه ای در سیاست خارجی وارد می شود كه منافع ملی حفظ شود ولی در این میان نیازمند بازوان توانمندی است كه به كمك آن مسئولیت ها را انجام دهد.

وی ادامه داد : افكار عمومی دنیا مشاهده می كند كه ایران چگونه در تحولات منطقه با قدرت نقش آفرینی می كند بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم تا حسن استفاده را از شرایط موجود ببریم و قطعا از امكانات موجود در هم افزایی میان ارگان های مختلف استفاده كنیم وگرنه در آینده سرزنش خواهیم شد و امیدواریم با اقدامات وزارت امور خارجه بتوانیم مشكلات پیش رو را حل كنیم.

وی با اشاره به بیداری اسلامی در خاورمیانه گفت : در حال حاضر در این دوران باید تمدن سازی براساس مقتضیات زمان و نیاز مردم انجام شود زیرا اكنون ملت ها عطش رسیدن به جامعه ای بهتر را دارند كه این مهم به دست شما عزیزان انجام می شود .

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان گفت: وزارت امور خارجه در حد توانایی با استفاده از ارگان های موجود تعاملات بین المللی را در مسیر رفع مشكلات شما دوستان عزیز انجام می دهد و انشاالله بتوانیم در پیشگاه خداوند متعال سرافراز باشیم.

در ابتداي اين جلسه دكتر خرمشاد رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي سخناني به تشريح اهداف نشست رايزنان فرهنگي در چارچوب وظائف سازمان پرداخت.

 

 


١٠:٤٢ - 1390/06/16    /    شماره : ٥٦٩٠٣٥    /    تعداد نمایش : ١٦٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين (خبر)
 فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
خبرهاي مهم
پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال
انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی
همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود
معرفي فرهنگ ایران در نمايشگاه گردشگري وین
نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا
گردشگری را با رویکرد علمي در سطح بین‌المللي نگاه کنیم
لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است
سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا
ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ايران با وزیر مشاور رييس جمهور سنگال
فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران
انتشار دیوان فارسی عارف چلبی به ترکی استانبولي
ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ایران‌شناس ژاپنی
انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود
نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.