English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

احمدي‌نژاد در ديدار با نمايندگان فرهنگي ايران در خارج از كشور:

غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است

رييس جمهوري اسلامي ايران حمايت دستگاه ديپلماسي كشور از رايزنان فرهنگي كشور را مورد تاكيد قرار داد و گفت:‌ با فرض وجود نبرد فرهنگي و انديشه در جهان،‌ در صورتي مي‌توانيم به موفقيت برسيم كه بر فضاي فكري عالم غلبه كنيم.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، "محمود احمدي‌نژاد" شامگاه سه‌شنبه 15 شهريورماه در نشست هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج كشور در ساختمان شهيد بهشتي رياست جمهوري، خطاب به رايزن‌هاي فرهنگي، با بيان اينكه هر اقدامي تحت يك نظام فرهنگي انجام مي‌شود و از پيام فرهنگي برخوردار است، گفت: فعاليت فرهنگي به طور مشخص با هدف ترويج انديشه، مباني فكري، ويژگي‌هاي اخلاقي و ارزشي صورت مي گيرد بنابراين با چنين نگاهي ما در عرصه بين‌الملل كار سياسي نمي‌كنيم بلكه در اصل كار فرهنگي انجام مي‌دهيم و اصولا هر اقدامي كه در راستاي كمال و رشد انسان باشد كار فرهنگي محسوب مي شودحتي اگر صدور كالا و فعاليت هاي اقتصادي باشد.

رييس جمهور با اشاره به موضوع جنگ فرهنگي، گفت: بنده به اين موضوع اعتقاد ندارم، زيرا جنگ فرهنگ با بي‌فرهنگي و تعالي با سكوت است. جنگ و درگيري در دو نظام فكري و ارزشي كه در راستاي كمال انسان باشند، معنا و مفهومي ندارد.

رييس جمهور با طرح اين سوال كه آيا فرهنگ مادي را مي‌توان فرهنگ واجد ارزش دانست، گفت: فرهنگ منحط مادي را فاقد ارزش مي‌دانيم چرا كه موجب سقوط انسان و ارزش‌ها مي شود و نبايد آن را جزء كارهاي فرهنگي برشمرد چون در واژه فرهنگ ارزش انسان مستتر است.

دكتر احمدي نژاد با اشاره به طرح موضوعاتي درباره تشكيل ارتش سايبري گفت: نبايد به فرهنگ رنگ و بوي نظامي داد، ذات فرهنگ ريشه‌كن كردن برخورد نظامي از مناسبات انساني است، فرهنگ بدين معناست كه رابطه انسان‌ها نبايد براساس زور و قدرت باشد بلكه بايد براساس انسانيت تنظيم گردد.
رييس‌جمهور با بيان اينكه بايد توجه داشت كه بين اينكه افراد را به دين اسلام دعوت كنيم يا به خودمان تفاوت اساسي وجود دارد تصريح كرد:مواقعي كه مشاهده مي شود كارها جلو نمي‌رود اينجاست كه بايد در ديدگاه خودمان تجديد نظر كنيم.

دكتر احمدي‌نژاد همچنين با طرح اين سوال كه بشريت را مي‌خواهيم به چه چيزي دعوت كنيم، گفت: اگر ما به دنبال يك نبرد فكري و انديشه‌اي هستيم بايد بدانيم زماني موفق خواهيم بود كه بر فضاي فكري و انديشه عالم غلبه كنيم.

رييس‌جمهور در ادامه قانع نبودن به وضع موجود و به دنبال حق و حقيقت بودن و وجود يك نقطه نوراني و آرمان‌هاي متعالي را از ويژگي‌هاي ماندگار ملت ايران برشمرد و گفت:‌ ملت ايران هميشه به دنبال حق و عدالت بوده و هيچگاه حق را به يك حزب و يا گروه و يا طايفه‌اي ترجيح نداده است.

دكتر احمدي‌نژاد افزود: ملت ايران همواره و در هر مقطعي به دنبال مقايسه وضع موجود جهان با آرمان‌هاي خود بوده است و در هر مقطعي وضع موجود را با آن آرمان‌ها مقايسه و اگر لازم بوده آن را نفي كرده است.

رييس‌جمهور تصريح كرد: امروز نظم و مديريتي برمبناي انديشه استعماري در جهان حاكم است كه تمام فرهنگ‌ها را شكل مي‌دهد كه بايد آن را نقد و نفي كرد كه يكي از محورهاي اصلي كار فرهنگي همان نقد وضع موجود در دنيا و نفي آن است اما بايد بدانيم كه هر نقد و نفي‌اي براي ما مطلوب نيست.

دكتر احمدي‌نژاد تصريح كرد: امواج انقلابي كه مي‌خواهد وضع موجود را بر هم بزند زماني در مسير است كه نظام جامعه متعالي را دنبال و معرفي كند.

رييس جمهور گفت: امروز برگ برنده ما مرزها، تعصبات قومي و نژادي را مي‌پيمايد و انسان ها را بيدار مي‌كند نظام جايگزين به جاي نظام موجود عالم است كه بايد آن را معرفي و جايگزين نظام فعلي كرد.

دكتر احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه امروز ما جز ارائه نظام جايگزين حرفي براي جهانيان نداريم، گفت: اگر بدنبال كار فرهنگي هستيم بايد بدانيم كه چه چيزي را مي‌خواهيم به جهانيان معرفي و ارايه كنيم.

رييس جمهور در ادامه ارائه جامعه مهدوي به بشريت را الگوي مقابل جامعه كنوني عنوان كرد و اظهار داشت: امروز ما بايد در مقابل نظم ضد انساني و مادي، نظم جهاني مطلوب خود را معرفي كنيم و آن جامعه مهدوي است چيزي كه در فرهنگ ما معرفي شده است و از سويي فصل مشترك همه پيامبران الهي است و تنها جايگزين مطلوب و قابل عرضه‌اي است كه بشريت نيز آن را خواهد پذيرفت.

دكتر احمدي نژاد افزود: براي نفي نظام موجود بهترين وسيله و ابزار معرفي نظام جايگزين است زيرا امروز در عرصه فرهنگ ما كالايي با ارزش‌تر از جامعه مهدوي چيزي براي عرضه نداريم.

 

رييس جمهور تصريح كرد: امروز استكبار جهان را تسخير و در حال توليد فكر و انديشه است. امروز اگر در اراده و افكار عمومي جهان تغييراتي رخ مي‌دهد ناشي از پيام انقلاب اسلامي و معرفي نظام جايگزين است كه همين‌ امر محور وحدت است.

دكتر احمدي‌نژاد در ادامه به موضوع امام و انسان كامل اشاره كرد و گفت: صحبت از امام در اصل برافراشته شدن پرچم وحدت است به شرط آنكه خود را توجيه نكنيم بلكه حقيقت امام و حكومت جهاني را معرفي كنيم كه اگر اينها معرفي شوند تنها تعداد انگشت شماري از انسان‌ها خواهند ماند كه در برابر اين الگو مقاومت خواهند كرد، بنابراين با اين كار شما حقيقت عالم هستي را يكجا به بشريت عرضه كرده‌ايد.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه گرايش به دين اسلام امروز در اروپا از رشد قابل توجهي برخوردارا ست، گفت: در نقطه مقابل اين موضوع بايد ديد كه چند نفر غيرمسلمان به دنيا مي‌آيند.

وي با طرح اين سوال كه كار فرهنگي «چيست» گفت: همانطور كه اعلام كردند در يك كشور 35 ميليون نفري هشت نفر در ماه مبارك رمضان به دين اسلام گرويدند اما سوال اينجاست كه در طول اين ماه چند نفر انسان غيرمسلمان در آن كشور به دنيا آمدند كه اگر يك رشد صد در صدي براي افرادي كه مسلمان مي‌شوند قائل شويم باز قابل قياس با ميزان افرادي كه غيرمسلمان به دنيا مي‌آيند، نيست، البته نبايد غافل شد كه اينگونه اقدامات كار خوبي است.
دكتر احمدي نژاد در ادامه به فطرت و حقيقت انساني اشاره كرد و خاطر نشان كرد: اگر ما بر روي فطرت و حقيقت انسان‌ها حركت كنيم مطمئن باشيد كه همه با شما خواهند بود بنابراين رايزني فرهنگي تنها براي مسلمانها نيست زيرا پيام اسلام براي تمام بشريت است همچون پيامبران كه براي تمام بشريت بوده است.

رييس‌جمهور تصريح كرد: هر كس در هر نقطه عالم بفهمد كه خدا يك حقيقت و امامي را خلق كرده كه تجسم و عينيت علم و رحمت و همه خوبي‌هاست، ديگر مقاومت نخواهد كرد، مفهومي كه در طي 32 سال بر روي آن كم كار شده است.

دكتر احمدي نژاد ادامه داد: امروز بايد سازمان فرهنگ و ارتباطات اين الگو را در بسته‌هايي آماده و به جامعه بشري ارائه دهد چرا كه تمام ويژگي‌هاي امام قابل اثبات است.

رييس جمهور در ادامه به چپاول ثروت ملت‌ها توسط غارتگران اشاره كرد و گفت: امروز استعمارگران با بازي در بورس آمريكا و شيوه‌هاي مختلف صدها ميليارد از جيب افراد خالي مي‌كنند و به جيب خود مي‌ريزد تا كسري بودجه خود را جبران ‌كنند. غارتگري كه در طول تاريخ تا به امروز وجود نداشته است.

دكتر احمدي نژاد با بيان اينكه امروز بايد جلوي ظلم ايستاد و يگانه‌پرستي را تبليغ كرد، گفت: كار فرهنگي نيازمند روح است و روح اصلي آن توجه به امام و انسان كامل است.

رييس جمهور گفت: اگر كساني كه مخاطب شما هستند دوست نداشته باشيد اثري در كلام شما وجود نخواهد داشت. زيرا خميرمايه كار فرهنگي عشق به مردم است همچون پيامبران ما كه تجلي اعلاي عشق به مردم بودند.

دكتر احمدي نژاد با بيان اينكه اگر عشق نباشد كار فرهنگي بي‌مايه است، افزود: اگر رحمت در كلام نباشد تاثيري نخواهد داشت آن چيزي كه رايزن فرهنگي بايد توجه داشته باشد عشق به مردم است.

رييس جمهور انسانيت انسان را پر شدن قلب از عشق به انسان عنوان كرد و گفت: اگر عشق به انسان نباشد كارها پيش نخواهد رفت.

دكتر احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر اينكه ملت ايران به دنبال آرمان‌هاي الهي و انساني است و لحظه‌اي براي رسيدن به آن غافل نخواهد شد، گفت: امروز شما مي‌بينيد وقتي ملت ايران ماهواره به فضا مي‌فرستند ملت‌هاي آزاده و عدالت‌خواه خوشحال مي‌شوند اين همان آثار كار فرهنگي است زيرا ديدگاه‌ها، باورها و انديشه‌هاي جمهوري اسلامي ايران در ذهن آنها نهادينه مي‌شود.

رييس جمهور تاكيد كرد: امروز ما يك حقيقت براي معرفي به جهانيان نداريم و آن حكومت جهاني است و جمهوري اسلامي ايران درست شده است تا اين حكومت جهاني جايگزين وضع موجود شود.

دكتر احمدي نژاد در ادامه سخنان خود به موضوع ولايت فقيه در كشور اشاره كرد و گفت: متاسفانه برخي انسان هاي كوته‌فكر و جاهل وقتي سخن از جامعه جهاني به ميان مي‌آيد اعلام مي‌كند كه در اين صورت نيازي به ولايت فقيه نيست.

وي تاكيد كرد: چون مي‌گوييم حكومت جهاني پس ولايت فقيه لازم است. چون امام زمان است ولايت فقيه معنا دارد.

رييس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ولايت فقيه راه، مسير و سلسله مراتب است و اگر او را برداريم ديگر پشتوانه‌اي نخواهيم داشت، گفت: نظام جمهوري اسلامي ايران برپا شده است تا حاكميت جهاني اسلام را فرياد بزند، اگر ما بشر را به نقطه كمال فاقد از همه قالب‌ها دعوت كنيم بدانيد كه فوج فوج خواهند آمد.
پيش از سخنان رييس‌جمهور وزير ارشاد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همچنين تعدادي از رايزنان فرهنگي به ارائه گزارش و ديدگاه‌هاي خود پرداختند.

براساس اين گزارش، پيش از سخنراني رييس جمهوري، 5 تن از رايزنان فرهنگي كشورمان در انگلستان، ونزوئلا، هند،‌ افغانستان و سومالي به عنوان نماينده رايزنان كشور در قاره هاي اروپا، آمريكاي لاتين، آسيا و آفريقا به بيان مشكلات و فعاليت‌هاي انجام شده در حوزه كاري خود پرداختند.

همچنين سيد"محمد حسيني" وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و "محمدباقر خرمشاد" رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نيز در اين هم‌انديشي به بيان مطالبي در حوزه فعاليت خود در بخش رايزنان فرهنگي پرداخته و مشكلات و خواسته‌هاي خود را مطرح كردند.


١٠:١٤ - 1390/06/16    /    شماره : ٥٦٩٠٣١    /    تعداد نمایش : ١٧٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين (خبر)
 فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.