English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

دكتر خرمشاد در افتتاحيه ي نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران در خارج از كشور:

بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: بيداري اسلامي رخ داده در كشورهاي منطقه براي ماندگاري و پايدار شدن در فضاي جهاني نيازمند تشكيل تمدن نوين اسلامي در جهت تغيير سبك زندگي و نگاه مردم است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، محمدباقر خرمشاد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مراسم افتتاحيه ي نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران در خارج از كشور، عنوان كرد: ما براي دست يابي به جمهوري اسلامي ايران به عنوان الهام بخش جهان اسلام نيازمند شكل دادن تمدن نوين اسلامي ايراني هستيم و پس از رساندن جهان به بيداري اسلامي و محقق شدن آن نيازمند تمدن نوين اسلامي هستيم.

وي افزود: با محقق شدن بيداري اسلامي در جهان و حاكميت پيدا كردن تفكري جديد به نام اسلام كه نگاهي متفاوت با نگاه تك ساحتي و مادي غربي دارد بايد تمدن نوين اسلامي شكل گيرد تفكري كه در آن در كنار نگاه مادي نگاه معنوي وجود دارد و نقطه ي مقابل مادي گرايي است و يك مفهوم جديدي را براي انسان خلق مي كند.

خرمشاد در مورد مرحله ي بعد از بيداري اسلامي اظهار داشت: كشورهاي اسلامي در منطقه بعد از بيداري الامي بايد در مرحله بعد حاكميت جديدي را ارائه كنند و به دنبال آن با تشكيل تمدن نوين اسلامي تفكر بيداري اسلامي را به يك سبك زندگي تبديل كنند و اين بيداري اسلامي فضايي جديد را در اين عرصه ايجاد كند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: تمدن نوين اسلام يعني جهان را به طور صرف مادي نگاه نكردن واهتمام به دنيا و آخرت كه در مقابل تفكر غرب قرار مي گيرد و در اين نگاه علم، هنر و تقوا متفاوت با تمدن غربي اوج مي گيرد و در خلال زمان با همه ي فراز و فرودهاي خود در حال شكل گيري است.

وي افزود: در راستاي شكل گيري تمدن نوين اسلامي وظيفه ي سازمان اين است كه با ارائه ي ترجماني متناسب با امروز جهان اسلام از هدف آغازين خود كه احيا و گسترش تفكر اسلامي در جهان اسلامي بوده است را بازسازي و بازتوليد كنيم و فعاليت هاي مختلف جمهوري اسلامي ايران را به جهان معرفي كنيم.

خرمشاد اظهار داشت: غرب خواهان به ذلت كشاندن و تحقير هر انديشه و تفكري به غير از خود است و با شكل گيري بيداري اسلامي و فراگيري آن به دليل دو ساحتي بودن و منطبق بودن بر فطرت انسان در حال گسترش يافتن و فراگيري همه ي جهان است و غربيان در اين راستا خواهان نشان دادن جدايي ديناز فضاي علمي است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلام بيان داشت: وظيفه ي ما معرفي تمدن نوين اسلامي ايراني در اين عرصه است و بايد رايزن هاي ما با خارج شدن از حالت تك بعدي درعرصه هاي مختلف فعاليت كنند. فعاليت هاي سازمان به سه دسته ي متداول ابتكاري و بنيادي در اين راستا تقسيم شده است تا با طرح برنامه هاي بنيادين به جوهره ي فعاليت هاي اساسي شكل معنا داري بدهد.

وي ادامه داد: نمايندگان فرهنگي بايد ابتكار عمل داشته باشد و با برقراري ارتباط هاي مختلف با خارج و داخل فعاليت هاي مختلف را شكل دهند. درغير اين صورت كارهاي ما در اين سالمان محو شده و بي اثر خواهد بود.

خرمشاد بيان داشت: ما ديپلماسي عمومي و فرهنگي را به شاخه هاي مختلف تقسيم كرديم كه ديپلماسي مرجعيت، هيئت علمي، هنرمندان و علم و فناوري را شامل مي شود و در مرحله ي بعدي نيز سرمايه هاي راكد فراوان در سازمان را بايد به سرمايه هاي در حال گردش تبديل كنيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي عنوان كرد: همه ي بودجه ي فرهنگي كشور بايد در اختيار سازمان قرار داشته باشد و ما تمام فعاليت هاي فرهنگي را بايد به صورت گزينشي و هوشمند منتقل كنيم و با استفاده از  تمام ظرفيت هاي مجازي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي مجازي داشته باشيم.

 وي اظهار داشت: ما در حوزه ي سينما بايد فيلم ها را دوبله كنيم تا با زبان روز پياممان را به دنيا منتقل كنيم همچنين در جهت آموزش زبان هاي خارجي به نيروي انساني بايستي بيشتر كار شود و معاونت آموزش و پرورش نيز بايستي در جهت ورود مسائل و فعاليت هاي سازمان به محيط دانشگاهي فعاليت بيشتري انجام دهد.  #


١٣:٠٩ - 1390/06/13    /    شماره : ٥٦٨٩٠٢    /    تعداد نمایش : ١٥٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين (خبر)
 فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.