English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم ولادت حضرت فاطمه (س)، امام خميني (ره) و روز زن در رايزني هاي فرهنگي ج.ا.ايران در خارج از كشور

مراسم و همايش به مناسبت  ولادت حضرت فاطمه (س)،  امام خميني (ره) و روز زن  با حضور اقشار مختلف مردم ، نمايندگان نهادها، دانشجويان ، تجار و ايرانيان مقيم در رايزني هاي فرهنگي ايران در كشورهاي تايلند، كنيا، تايلند، آذربايجان، پاكستان (كراچي و كويته)،  سيرالئون،  اتيوپي ، پاكستان (حيدرآباد) ، لبنان، چين،  مالزي، زیمبابوه،   تركمنستان، افعانستان ، چين، روسيه ، تونس ، سنگال، ارمنستان ، كويت ، بنگلادش، پاكستان(پيشاور) ، پاكستان(لاهور) ،  سودان  و تركيه (آنكارا)  برگزار شد.

تايلند
به مناسبت بزرگداشت تولد حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها و نیز با هدف گرامیداشت روز زن و روز مادر ، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک با همکاری گروه اتحاد زنان مسلمان تایلند اقدام به برگزاری همایش یک روزه " حضرت فاطمه زهراء (ص) فخر زنان عالم " در تاریخ 9 تیر ماه 1387 در هتل فوروینگ شهر بانکوک نمود. در این همایش با شکوه برخی سفیران کشورهای اسلامی و همسران آنان ، گروه کثیری از زنان مسلمان تایلندی ، دانشجویان مسلمان و غیر مسلمان تایلندی ، اساتید ، علما و طلاب زن حوزه های علمیه در تایلند ، و دانشجویان ایرانی حضور داشتند.
مراسم افتتاحیه این همایش با اعلام برنامه و قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید بصورت تواشیح توسط گروه دانش آموزان مسلمان تایلندی اجرا گردید. سپس محمد تمهیدی رایزن محترم فرهنگی طی سخنانی ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) که متقارن با میلاد امام خمینی گردیده است گفت : " فاطمه زهراء (س) بزرگترین و با تقواترین بانوی جهان ، دختر پیامبر اسلام (ص) و همسر امیرمؤمنان حضرت علی (ع) و مادر امامان بزرگ ماست و از این  که ایشان همواره فخر زنان عالم بوده و هستند . ایشان از شخصیت های بسیار ارزنده و نمونه بشریت است که از طرف پیامبر به ام ابیها لقب یافت و نقش او در پاسداری از اسلام و ارزشهای متعالی آن بر همه آشکار است ".
تمهیدی در بخش دیگری از سخنان خود گفتند : "حضرت فاطمه (س) به روایت تمام فرق اسلامی سیدالنساء العالمین نامیده شده است و عالی ترین مقام منزلت را داشته و نمونه در تقوی و عبادت و عفت و متانت و شهامت و تدبیر بوده و در مادری و همسری و دفاع از اسلام و رسالت و امامت نمونه و الگوبوده است.
تمهیدی اظهار امیدواری کرد که :  " بانوان و زنان جامعه اسلامی تایلند ، رهروان را ستین آن بزرگوار باشند و زهرا گونه رسالتی را که یک زن مسلمان به عهده دارد بخوبی و با عنایت به شخصیت فاطمه (س) بخوبی انجام دهند ."
تمهیدی  هدف این همایش راتبیین و تشریح شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها عنوان کرد و از گروه اتحاد زنان مسلمان تایلند که در طول 2 ماه گذشته با فعالیت و برنامه ریزی خوب خود این رویداد فرهنگی را موجب شدند. تشکر و قدردانی کرد.
سپس حسین الوندی کاردار محترم سفارت جمهوری اسلامی ایران رسماً جلسه را افتتاح نمود. الوندی سخنرانی خود را در ارتباط با شخصیت و زندگی فاطمه زهرا سلام  الله از دیدگاه قرآن و پیامبر اکرم (ص)  و دیدگاه های امام خمینی (ره) ارائه نمود. آقای الوندی گفت : اسلام به عنوان آئینی مترقی و پیشرفته برای زن ارزش و احترام بسیاری قایل است. زن در مفهوم انسانیت با مرد هیچ گونه فرقی ندارد و مرد را بر او امتیازی نیست . زن مانند مرد عضو کامل جامعه است و شخصیت حقوقی مستقل دارد . زن درجامعه اسلامی برخوردار از استقلال فکری و اقتصادی است و در زندگی خود و در تصمیم گیری آزاد است."
الوندی  در مورد شخصیت فاطمه زهرا (س) از دیدگاه پیامبر گرامی اسلام گفت :  " پیامبر (ص) نسبت به زن احترام خاصی قایل بودند و مرتباً درباره محبت و مهربانی و مدارای با آنها سفارش می کرد ، به زنان سلام می کرد.رسول اکرم (ص) معیار جوانمردی و فرومایگی انسان را چنین بیان می فرماید : جوانمردان کسانی هستند که زنان را گرامی می دارند و فرومایگان نسبت به آنان اهانت می نمایند .
الوندی در مورد توجهات پیامبر (ص) نسبت به حقوق و شخصیت زن گفت :  " پیامبر (ص) در روزگاری که زن ارزش و اعتباری نداشت مقام زن راتا سطح یک انسان مستقل و دارای حقوق و شخصیت بالابرد  " .
در ارتباط با دیگاههای امام خمینی (ره) راجع به زنان ، آقای الوندی با ذکر  عباراتی از فرمایشات بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران گفت :  " امام به زنان مؤمن مباهات می کردند و فرمودند اینجانب به زنان پر افتخار ایران ، مباهات می کنم که تحولی آنچنان در آنان پیدا شد که نقش شیطانی بیش از پنجاه سال کوشش نقاشان خارجی و وابستگان آنان ، را بر آب نمودند و اثبات کردند که زنان ارزشمند مسلمان دچار گمراهی نشده و با این توطئه های شوم غرب و غربزدگان آسیب نخواهد پذیرفت ".
در ادامه این مراسم خانم بی بی زریدا فندی رئیس گروه اتحاد زنان مسلمان نیز دبیر این همایش گزارش کوتاهی از عملکرد سال گذشته این گروه و نیز فعالیت های اخیر آن جهت برنامه ریزی و اجرای همایش " فاطمه زهراء (س) فخر رنان عالم " ارائه کرد. وی گفت برگزاری این همایش با حمایت های بیدریغ رایزنی فرهنگی صورت می گیرد و حدود بیش از 2 ماه برای اجرای خوب آن برنامه ریزی شده است. " خانم بی بی از همکاری خوب کلیه زنان مسلمان تایلند " رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بانکوک و نیز حمایت های خانم فریده سلیمان نماینده پارلمان قدردانی کرد.
سپس دانش آموزان مدرسه علوم دینی المهدیه سرود زیبایی را به زبان تایی در مدح حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها اجرا کردند که مورد توجه حاضران قرار گفت.
در ادامه این مراسم سید سلیمان حسینی مدیر مدرسه المهدیه و نیز امام جماعت مسجد روح الله در جنوب تایلند مطالبی را پیرامون نمونه بودن حضرت فاطمه (س) برای نسل جوان امروز ایراد کرد. آقای حسینی گفت :  " اسلام آمده است تا دیدگاه  بشریت در طول تاریخ را نسبت به زندگی تغییر دهد. دیدگاههایی که قرن ها بر تفکرات و رویه زندگی انسانها تاثیر داشته است و هنوز تاثیر آن تفکرات در برخی امور زندگی ما انسانها مشهوداست . پیامبر اسلام (ص) آمد و انقلاب عظیم و بی نظیری را بوجود آورد و آن شخصیت دادن به مقام زن و مادراست و اسلام تلاش کرد تا اثرات آن تفکرات باطل را از ذهن جوامع بالاخص جامعه اسلامی پاک کند ".
سید سلیمان حسینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : " خداوند " به حضرت محمد (ص) دلداری داد که به تو نسلی صالح و نیکو عطا خواهدکرد و به همین لحاظ حضرت فاطمه زهراء (س) را به پیامبر عطا نمود و خدا خواست که نسل بزرگی از یک زن پدید آید و این مساله برای عرب جاهلیت بسیار سنگین بود و نمی توانست جایگاه زن دوران جاهلیت را مثل جایگاهی که اسلام برای آن قائل است بپذیرد ".
وی در پایان سخنان خود تاکید کرد : " نقش حضرت فاطمه (س) درهمه عرصه ها آن است که دوشاودوش مردان ایفای نقش نموده و در عین حال حیاو عفت خود را به نحو کامل حفظ نماید.   
در ادامه این مراسم نخستین میزگرد همایش در موضوع نمونه و الگو بودن حضرت فاطمه زهراء (س) تشکیل شد . اعضاء این میزگرد عبارت بودند از :
1- خانم فریده سلیمان نماینده مسلمان پارلمان تایلند
2- خانم گاناپورن آکارا پای سن استاد دانشگاه پایب در چیانگ مای در شمال تایلند
3- خانم پان پی مون محمد نماینده مرکز غذا و کالاهای حلال دانشگاه جولالون گارن
4- خانم بشری حسینی استاد مدرسه علوم دینی المهدیه بانکوک
خانم فریده سلیمان نماینده مسلمان پارلمان تایلند اولین سخنران این میزگرد بود که مقاله خود را تحت عنوان " نقش زنان مسلمان و نقش اجتماعی آنان " ارائه کرد. وی با اشاره به فعالیت های اجتماعی زنان و حضور آنان در انجمن ها و تشکیلات اسلامی زنان نظیر انجمن زنان مسلمان تایلند و فدراسیون زنان مسلمان خانه دار تایلندی و غیره گفت : " نقش زنان در جمعه تایلندی درسالهای اخیر رو به افزایش بوده است بویژه در سه استان نا آرام جنوب تایلند که به دلیل نا آرامی های سیاسی و قومی مذهبی طبق آمارهای دولت تایلند طی سالها 2004 الی   2009بیش از 2800 نفر کشته و بیش از 8 هزار نفر کشته و یا مجروح شده اند و به همین دلیل تعداد زنان بیوه افزایش یافته و به همین دلیل زنان نقش و وظیفه اجتماعی مهمتری را برعهده گرفته اند و مسؤولیت امو رخانواده به آنها واگذار شده است.  " خانم فریده سلیمان در ادامه گفت : " که حضور زنان در انجمن ها و بینادهای اسلامی می تواند به طرح مشکلات و مسائل فردی آنها منجر شود و نهایتا این سازمانها بتوانند سیاست ها و تصمیم های دولت را در سطح کشور و در سطح استانی تحت تاثیر قرار دهند و از این طریق به بهبود وضعیت خود بپردازند و این مساله برای زنان مسلمان خیلی حیاتی است . " وی درپایا ن سخنان خود پیشنهاد کرد که : " زمان آن فرارسیده است که تایلند در سازمانها ، وزارتخانه ها و مراکز دولتی ، بخشی را به امور زنان اختصاص دهند و از مشارکت آنان در حل مشکلات خانوادگی ، اجتماعی و ملی استفاده نمایند "
دومین سخنرانی این میزگرد خانم گاناپورن آکارا پاسن ، استاد دانشگاه پایاب در چیانگ مای درشمال تایلند بود. خانم گاناپورن ضمن تبریک به حضار در مورد تولد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و تشکر از همه دست اندرکاران این همایش بویژه گروه اتحاد زنان مسلمان و رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران راجع به کمال رسیدن  زنان در جامعه اسلامی سخنرانی کرد. وی با اشاره به اینکه در هیچ جامعه ای نمی توان کمال مطلق را  یافت و هر جامعه ای از مسلمان و غیر مسلمان دارای نواقصی می باشد گفت : " نقش زنان نمی تواند نقش کامل بدون نقص و عیبی درجامعه و خانواده باشد ولی باید زنان مسلمان تلاش کنند تا هر آنچه می توانند خود را به سمت کمال برسانند و از ایرادات خود در تمام امور زندگی بکاهند. "
وی از آموزش به عنوان یک اصل بسیار مهم یادکرد و گفت : " خانواده های مسلمان و زنان باید به مساله آموزشی به عنوان ابزارمهم پیشرفت فکری و معنوی فکر کنند. گرچه آموزش علوم و تکنولوژی بسیار حائز اهمیت است اما زنان مسلمان نباید از آموزشهای معنوی غافل شوند "
وی درمورد برابری زن و مردگفت که زنان بامردان برابر هستند اما زنان باید از شوهران خود اطاعت کنند و الگوی غربی برابری زن و مرد برای ما قابل قبول نیست و ما فرهنگ خود و ارزشهای خود را داریم و مهمترین مساله آن است که ما خودمان را باورکنیم و برای خود زندگی کنیم
اهمیت غذا وکالاهای حلال در جامعه تایلندی و درخانوده ها عنوان سخنرانی خانم پا پی مون محمد نماینده مرکز غذا و کالا های حلال دانشگاه چولالونگارن بود. وی در سخنرانی خود که بصورت پاور پوینت ارائه کرد ، مقدمه ای راجع به اهمیت و فعالیت صنایع حلال در تایلند نیز فعالیت های مرکز غذا و کالاهای حلال در دانشگاه چولالونگارن ارائه نمود. وی در مورد فعالیت های مرکز گفت که : " در این مرکز تحقیقات ژلاتین ، چربی و DNA   مورد آزمایش قرار خواهدکرد تا نجست یا پاک بودن این موارد به تبع حلال یا حرام بودن آنها مشخص شود. امروزه مسلمانان در مورد استفاده از کالا های اسلامی تردید دارند و لذا اهمیت دارد که در تایلند صنایع و کالاهای حلال را توسعه دهیم . "
وی در ادامه سخنرانی خودگفت : " مساله کالاهای حلال صرفاً به غذا ختم نمی شود ، و کالا های اسلامی را نیر نظیر پوشاک ، لوازم آرایش ، عطر و ادکلن را دربر می گیرد و امروز کسانی که دغذغه کالا های حلال را دارند در صدد توسعه این کالا ها و خدمات هستند و در اینده فعالیت هایی نظیر بیمه ، بانکداری ، فعالیت مؤسسات دولتی ، شرکت های هواپیمایی و جواهرات سازی را نیز در برخواهد گرفت . "
سخنرانی آخر این میزگرد خانم بشری حسینی استاد مدرسه دینی المهدیه در بانکوک  بود. وی در سخنرانی خود با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال  نو آوری و شکوفائی از سوی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران گفت : " امروز دنیا به پیشرفت های فراوانی دست یافته است و از این رو مقام معظم رهبری به این امر واقف بوده اند و مسلمانان را تشویق به علوم مذهبی در کنار پیشترفت های علمی و تکنولوژیکی کرده اند. " وی ادامه داد : " در تاریخ اسلام زنان تاثیر گذاری زیادی در جامعه داشته اند مانند حضرت خدیجه همسر پیامبر اسلام (ص) که ایشان تاجر تروتمندی بودند و کل ثروتشان را برای اسلام صرف نمودند و نیز سمیه که اولین زن مسلمان اولین شهید در راه اسلام بوده است ."
خانم بشری با بیان این مطلب که حضرت فاطمه (ص) کامل ترین زن در دنیا هستند گفت : " تکامل انسان امری پایان ناپذیراست و زنان توانایی آنرا دارند تا به عالی ترین درجات پیشرفت های مادی و معنوی دست یابند. زیبایی حضرت فاطمه (ص) زیبایی ظاهری و آراستگی نیست بلکه زیبایی روح و معنویت ایشان است که وی را جاودانه کرده است. "
در ادامه این جلسه خانم امیلیا زنیتا دبیر کل انجمن اهل البیت اندونزیایی موسوم به ایجابی ( IJABI ) که اخیراً از همایش حضرت فاطمه زهرا (س) در ایران بازگشته و میهمان مجمع جهانی اهل الیت بوده است طی سخنان کوتاهی به معرفی انجمن اهل البیت در اندونزی و ذکر اهم فعالیت های آن پرداخت. وی گفت : " ایجابی تنها سازمان شیعه در اندونزی است که دارای 83 شعبه و 145 دفتر در سرتاسر اندونزی دارد و به معرفی وتوسعه پیام رسول اکرم (ص) و اهل بیت عصمت وطهارت می پردازد و بر روشنگری و تقویت شیعه تاکید دارد . "
خانم امیلیا افزود : " اعضاء این سازمان در فعالیت هایی نظیر آموزش کودکان فقیر و بی سرپرست ، تدریس در مدارس و حوزه های علمیه ، ترجمه و ترجمه مجدد متون اسلامی و مقدس ، ارائه کمک به زنانی که مورد تجاوز قرارگرفته اند ، اطعام فقرا و عموم مردم در ماه رمضان ، رسیدگی های بهداشتی و پزشکی ، آموزش های بارداری برای نوجوانان و سایر فعالیت های آموزشی ، فرهنگی شرکت دارند. "
وی از حضور در تایلند و در همایش " حضرت فاطمه زهرا (س) فخر زنان عالم " اظهار خوشحالی کرده و از رایزنی فرهنگی که از ایشان جهت شرکت در این سمینار دعوت بعمل آوردند تشکرو قدردانی نمود.
در ساعت 30/12 اولین جلسه همایش خاتمه یافت و حاضران نماز ظهر و عصر را به  امامت حجت الاسلام سید سلیمان حسینی برگزار کردند که در پایان نماز از حاضران به صرف ناهار پذیرایی بعمل آمد.
دومین جلسه همایش در ساعت 30/13  آغاز به کار کرد. در ابتدای این جلسه دومین میزگرد همایش تشکیل گردید که در آن چهار نفر از دانشجویان دانشگاههای تایلند از شمال ، جنوب ، شرق ، غرب با پوشیدن لباس های محلی راجع به مسائل مختلف و اخبار مربوط به زنان در تایلند و سایر کشورهای جهان پرداختند.
این برنامه متاسی از برنامه صبحگاهی شبکه 3 تایلند به نام Women to Women   بود که در آن گویندگان زن مسائل روز تایلند را بررسی می کنند.  
در این میزگرد تلاش شد تا نشان داده شود که لباس اسلامی و حجاب مانع فعالیت های اجتماعی زنان نیست . گویندگان این میزگرد راجع به مسائل مختلفی در جامعه تایلندی  و همچنین درسطح جهانی راجع به زنان و بویژه زنان مسلمان پرداختند که اعم آنها عبارت بود از : مساله آزاد نبودن حجاب در دانشگاههای ترکیه ، مساله ورزش و حجاب اسلامی که امروزه با فوتبالیست های محجب و حضورشان در زمین بازی مخالفت می شود ، مساله آموزشی دینی و غیر دینی و اینکه دانشمندان ثابت کرده اند که کسانی که صرفاً به علم و تکنولوژی می پردازند از معارف دینی و معنویات غافل می مانند ، این مساله که امروزه دنیای غرب از بی مذهبی خسته شده است و کم کم به دین روی می آورند ونمونه آن " ماشاایلیکونا " بود هنرپیشه روسی که از زرق و برق های دنیا کلافه شد و اسلام آورد ، وب سایت    Blackle  انرژی کمتری نسبت به سایر وب سایت ها استفاده می کند ، استفاده درست و نادرست از وب سایت  Hi 5 که مربوط به جوانان است ، به بازار آمدن لباس شنای زنان مسلمان و ارائه آن در اینترنت ، عمل های زیبایی که خیلی میان زنان فراگیر شده است و اینکه اسلام با زیبایی مخالفتی ندارد ، برگزاری مسابقه زیبایی برای کشورهای عربی در کشور مصر و حضور فعال زنان مسلمان در این مسابقات و پاره ای مسائل دیگر در این میزگرد مطرح شد.
این میزگرد تنیجه گیری نمود که بسیاری از فعالیت های موجود درجامعه امروز مغایرتی با اسلام و اصول آن ندارد و زنان می توانند در تمام این فعالیت ها شرکت کرده بدون آنکه به حجاب ، عفت یا شأن آنها آسیبی وارد آید.
گویندگان و سخنرانان این میزگرد که در فضایی دوستانه و غیر رسمی ارائه شد عبارت بودند از :
1- خانم فریده بریاگاران
2- خانم تسنیم گروتنیت
3- خانم فاطمه چاوان گوان                                
4- خانم لیلا ماسری جان
مسئولیت اداره این میزگرد نیز برعهده خانم میلاکانکن از اعضای جوانان انیستیتو اسلامی تایلند و دانشجوی دانشگاه سیناخارین ویروت بود که این برنامه با ابتکار ایشان در جلسات کمیته مطرح و در پایان با موفقیت در زمان سمینار به سر انجام رسید.
در ادامه این همایش حاضران به 4 گروه متفاوت تقسیم شدند و فعالیت گروهی خود را آغاز نمودند. این فعالیت گروهی متشکل از 3 گروه تایلندی و یک گروه بین المللی بود. گروه اول موضوع " حجاب " را مورد بحث و بررسی قرار داد. گروه دوم موضوع " حضور زنان در اسلام " را ارزیابی کرد. گروه سوم به بررسی این مساله پرداخت که " چگونه حضرت فاطمه زهراء (س) می تواند الگوی زنان مسلمان باشد و گروه چهارم مسؤلیت نتیجه گیری از بحث های بعمل آمده در سه گروه قبل را برعهده گرفت.
نتایج این مباحاث به همراه خلاضه مطالب مطرح شده درتمام سخنرانی ها در بخش قطعنامه همایش آمده است .
سپس گروه سرود مدرسه المهدیه سرود زیبای دیگری را به زبان تایی راجع به حضرت زهراء(س) اجرا نمود که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
در ادامه این همایش و در بخش سؤال و جواب ، حاضران در جلسه سؤالات خود را راجع به شخصیت حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها و چالش هایی که زنان مسلمان در دنیای امروز بویژه زنان مسلمان تایلندی با آن مواجه هستند ، مطرح نمودند که پاسخ های لازم از سوی حجت الاسلام سید سلیمان حسینی داده شد. سؤالات بیشتر محور مسائل اشتغال زنان و ارتباط آنان با مردان در محیط کار و حدود شرعی و نیز مسائل مربوط به استفاده از تکنولوژی روز نظیر اینترنت و مسائل و پیامد های ناشی از آن، ورزش زنان و امور بهداشتی و درمانی بود.
درپایان این جلسه پس از جمع بندی و ارائه خلاصه مباحثات انجام شده در طول این همایش ، قطعنامه ای در 10 بند قرائت گردید که مورد تائید و تاکید حاضران قرار گرفت .

 

كنيا
 مراسم روز زن و جشن ميلاد حضرت زهراء مرضيه (س) ،  از سوي كميته المهدي وباشرکت عده اي از شيعيان بومي، دانش آموزان دبيرستان دخترانه و پسرانه رسول اكرم (ص)  9 تير  در مسجد پاكرود كنيا برگزار شد.
در اين مراسم  معلم بلال طي سخناني الگوگيري جوانان از مكتب حضرت زهراء (سلام ا... عليها) را مورد بحث قرار داد. وي  با اشاره به انفجار اطلاعات در جهان امروز لزوم تلاش جوانان شيعه را برای كسب دانش خاطر نشان ساخت. 
همچنين در اين مراسم  باقري رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در كنيا  طي سخناني فرهنگ ايثار در مكتب زهراء ( سلام ا... عليها) را به بحث گذاشت.
باقري در بخشي از سخنان خود گفت هدف اسلام اجراء عدالت مطلق الهي بر روي زمين و رسيدن جامعه بشري به مرحله اي است كه در آن از ظلم و تبعيض خبري نباشد. و اين هدف طبق وعده هاي وحياني فقط با ظهور حضرت مهدي (عج ا... فرجه الشريف) محقق خواهد يافت. او با اشاره به اينكه براي رسيدن به اين هدف لازم است مردم با فرهنگ ايثار آشنا شوند، وآنگاه  به تبين معناي مساوات، مواسات، انفاق و ايثار پرداخت وبا تأكيد بر اينكه مواسات توجه به مشكلات جامعه مسلمين و اهتمام به امور آنها و تشريك مساعي در حل نيازهاي آنها است، گفت: اما ايثار برتري دادن سايرين برخود است و با ذكر داستان ايثار حضرت علي (ع) فاطمه (س) و حسن وحسين (عليهما السلام) در قضيه اطعام مسكين، اسير و يتيم گفت: وقتي جامعه بشري براي آن عدالت مطلقه الهي و دولت امام زمان (عج) آماده مي شود كه از مكتب زهراء و علي (عليهما السلام) درس گرفته و در همگرايي اجتماعي به اين حد ايثار برسد. آقاي باقري افزود: ايثار فقط در سايه ايمان به خدا و در مكتب پيامبر اسلام (ص) تحقق عملي يافته است. ايشان با اشاره به نفس الهي امام خميني (ره) تأكيد كرد: امام (ره) توانست ايمان صدر اسلام را در جوانان زنده كند و انسانهاي ايثارگري را تربيت نمايد كه نمونه هاي آن را در دوران انقلاب اسلامي، جنگ تكميلي و امروز در لبنان در حزب ا... شاهد بوده و هستيم.
 در اين مراسم همچنين مسابقه اي علمي در مورد زندگي حضرت زهراء (سلام عليها) براي دانش آموزان دبيرستاني دختر و پسر شركت كننده در مراسم اجراء شد، كه جوايزي به پنج نفر از برندگان توسط رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران اعطاء گرديد.

 

 

تايلند
به مناسبت بزرگداشت ولادت با سعادت بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهراء (س) و گرامیداشت مقام زن و روزمادر همایش " حضرت فاطمه زهراء (س) فخر زنان عالم " به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک و با همکاری گروه اتحاد زنان مسلمان تایلند هتل فوروینگ شهر بانکوک 9 تیرماه برگزار شد.
در این همایش برخی سفیران کشورهای اسلامی در تایلند ، گروه کثیری از زنان مسلمان تایلندی ، دانشجویان مسلمان و غیر مسلمان تایلندی ، اساتید ، علماء و طلاب زن حوزه های علمیه در تایلند ، ایرانیان مقیم  بانکوک و دانشجویان ایرانی حضور داشتند.
 در مراسم افتتاحیه این همایش محمد تمهیدی رایزن فرهنگی و دبیر این همایش طی سخنانی ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها که متقارن با میلاد امام خمینی (ره) گردیده است مطالبی را پیرامون شخصیت و زندگی بانوی بزرگ اسلام ایراد نمود.
تمهیدی گفت : " فاطمه زهراء (س) سیده النساء العالمین نامیده  شده است و عالی ترین مقام و منزلت را داشته و نمونه در تقوی و عبادت و عفت و متانت و شهامت بوده و در مادری و همسری و دفاع از اسلام و رسالت و امامت نمونه و الگو بوده است "
رايزن فرهنگي كشورمان  اظهار امیدواری کرد که " زنان و بانوان جامعه اسلامی تایلند رهروان راستین آن بزرگوار باشند و زهرا گونه رسالتی را که یک زن مسلمان به عهده دارد بخوبی انجام دهند.
 سپس همایش با سخنرانی الوندی کاردار محترم سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند رسماً  افتتاح شد. الوندی سخنرانی خود را به موضوع جایگاه و موقعیت زن در اسلام اختصاص داد و در بخش هایی از صحبت های خودگفت : " اسلام به عنوان آئینی مترقی و پیشرفته برای زن ارزش و احترام بسیاری قایل است و ملاک فضیلت و برتری انسان را ( چه مرد و چه زن ) تقوا و پرهیزگاری می داند " وی سپس به دیدگاههای امام خمینی (ره) راجع به زنان پرداخت و تاکید کرد :
حضرت فاطمه زهرا (س) دارای بالاترین فضیلت و برتری به لحاظ تقوی الهی و فضیلت علمی است ".
سپس خانم بی بی زریدا دبیر گروه اتحاد زنان مسلمان تایلند گزارشی را از فعالیت این گروه و نیز برنامه ریزی های سه ماهه آنها برای هرچه بهتر برگزار شدن این همایش ارائه کرد و اظهار امیدواری نمود که همایش امروز بتواند به معرفی شخصیت فاطمه زهرا (س) و آگاهی پیشتر زنان مسلمان تایلندی بینجامد. وی از رایزنی فرهنگی به خاطر حمایت ها و مساعدت که همواره نسبت به گروه اتحاد زنان مسلمان تایلند دارند بویژه برگزاری همایش حاضر تشکر و قدردانی نمود.
سپس دانش آموزان مدرسه دینی المهدیه سرود زیبایی را به زبان تایی در مدح حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها اجرا کردند.
برنامه بعدی همایش میزگرد تخصصی در موضوع همایش بود که سخنرانان منتخب در زمینه شخصیت و زندگانی حضرت فاطمه (س) و الگو بودن ایشان برای زنان مسلمان و فعالیت اجتماعی زنان مسلمانان تایلندی جایگاه آنان در دنیای امروز به ایراد سخنرانی پرداختند. 
 اولین سخنرانی این میزگرد خانم فریده سلیمان نماینده مسلمان پارلمان تایلند بود. که مقاله خود را تحت عنوان نقش زنان مسلمان و "نقش اجتماعی آنان" ارائه کرد.  وی در سخنان خود تاکید کرد که فعالیت های اجتماعی زنان مسلمان و حضور آنان در انجمن های تشکیلات غیر دولتی افزایش یافته است و اکنون زمان آن رسیده است که درسازمان های دولت و وزارتخانه ها ، بخش امورزنان افتتاح گردد تا مشکلات خانوادگی ، اجتماعی و ملی زنان مسلمان بهتر رسیدگی گردد.
خانم کاناپورن آکاراپاسین استاد دانشگاه پایاب از انجمن فرهنگ ، مذهب ، صلح ، بود که ازچیانگ مای شمال کشور به این سمینار دعوت گردیده بود.
وی سخنرانی خود را به کمال رسیدن زنان در جامعه اسلامی اختصاص داد و تاکید کرد  خانواده های مسلمان و زنان باید به مساله آموزش به عنوان ابزار مهم پیشرفت فکری و معنوی توجه کرده و علاوه بر یادگیری علوم و تکنولوژی از یادگیری علوم مذهبی نیز غافل نشوند

عنوان سخنرانی بعدی خانم پاپی مون محمد نماینده مرکز غذا و کالاهای حلال دانشگاه چولالونکورن ، اهمیت کالاهای حلال در جامعه مسلمان تایلند بود. وی گفت که در مرکز غذا و کالا های حلال آزمایش هایی راجع به ژلاتین ، چربی و DNA بعمل می آید تا حرام یا حلال بودن غذا یا کالا مشخص شود. وی آینده کالاهای حلال را حرکت به سوی خدمات حلال نظیر بیمه ، بانکداری  و شرکت های هواپیمایی اعلام کرد.
آخرین سخنران این میزگرد خانم بشری حسینی بود که استاد مدرسه دینی المهدیه بانکوک بود . وی با اشاره به سال نوآوری و شکوفایی که متبکر آن آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بوده اند گفت : حضرت فاطمه (س) کامل ترین و الگوترین زن برای همگان است  و زنان جامعه امروز باید با تاسی از ایشان به سوی کمال حرکت کنند.
پس از این میزگرد سید سلیمان حسینی امام جماعت مسجد روح الله به ایراد سخنرانی پیرامون شخصیت حضرت فاطمه و مقام زن دراسلام پرداخت. حسینی در بخشی از سخنان خود گفت : حضرت فاطمه (س) وعده خداوند به پیامبر اسلام است که نسل بزرگی از آن حضرت را به مسلمانان جهان ارزانی نماید و نقش فاطمه (س) در همه عرصه ها مشابه  بامردان بود اما حیا و عفت خود را به نحو کامل حفظ می نمود.
در ادامه این جلسه خانم امیلیا رنیتا دبیر کل انجمن اهل البیت از کشور اندونزی طی سخنان کوتاهی ضمن اظهار خوشحالی در این همایش و تشکر از رایزنی فرهنگی ، برخی فعالیت ها و وظایف انجمن مذکور را که تنها سازمان شیعه در اندونزی است تشریح کرد.
دومین میزگرد پیرامون موضوع همایش درجلسه بعد از ظهر همایش برگزار شد.
مسائل مطرح شده عبارت بودند از حجاب در دانشگاههای ترکیه ، ورزش زنان ، رو آوردن زنان غیر مسلمان به اسلام ، لباس شنای زنان ، مسابقات زیبایی زنان مسلمان در کشور مصر ، جوانان و مسلمان و اینترنت و مسائل مشابهی دیگر. نتیجه گیری این میزگرد آن بود که لباس اسلامی و حجاب مانع فعالیت های اجتماعی زنان نیست . مدیریت این میزگرد و گویندگی آن نیز برعهده خانم میلا خانکین دانشجوی مسلمان دانشگاه سیناخارین ویروت بود.
اولین برنامه جانبی همایش تشکیل گروهها و کمیته ها بود.که عموعاًدر چهار گروه تشکیل شد و گروههای پیرامون " حجاب" ، "حقوق زن در اسلام " و الگو بودن فاطمه (س)  برای جهانیان بحث و بررسی و به نتیجه گیری پرداختند که در قطعنامه همایش منعکس شد.
پس از این برنامه سرود زیبای دیگری توسط دانش آموزان مدرسه دینی المهدیه اجرا شد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
پس از دومین برنامه جانبی همایش که عبارت بود از سئوال و جواب،  دراین مرحله ، حاضران در جلسه سؤالات خود را راجع به مسائل شرعی بویژه چالش هایی که زنان مسلمان تایلندی با آن روبرو هستند ، مطرح کردند که پاسخ های لازم از سوی حجت الاسلام حسینی ارائه گردید.
درپایان این همایش قطعنامه ای در 10 بند قرائت شد که توسط سخنرانان و گروه اتحاد زنان مسلمان تایلند تهیه شده بود. در این قطعنامه با تاسی از نامگذاری سال کنونی تحت عنوان سال نو آوری و شکوفایی از طرف مقام معظم رهبری ، جوانان مسلمان تایلندی به نو آوری در آموزش و شکوفایی معنوی در کنار شکوفایی مادی دعوت شده اند .
در پایان مراسم هدایایی به رسم یادبود به سخنرانان و میهمانان ویژه همایش و برندگان مسابقات و فعالیت های جانبی اهداء شد.
لازم به ذکر است که در حاشیه این همایش نمایشگاه عکس و نیز نمایشگاه کتاب برپا گردیده و  همچنین پوستر های نشریه پیام اسلام طی دو سال اخیر جهت مشاهده علاقه مندان به نمایش گذاشته شده بود .

آذربايجان

- همزمان با میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) با هماهنگی و پیگیری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران تعدادی از شعرای بنام و معروف اهل بیت (ع) در باکو گرد هم آمده و اعلام موجودیت خود را در قالب هیئت الشعرای اهل بیت (ع) اعلام كردند.
در اين محفل رايزني فرهنگي كشورمان ابتدا ضمن تبریک تولد فرخنده دخت نبی و با اشاره به برخی از ابعاد شخصیتی ایشان وجود مبارک ایشان را منشأ خیر و برکت برای اسلام دانست و در ادامه نیز با بیان اینکه در حال حاضر انجمنها و گروههای مختلف در صنفهای گوناگون بصورت تشکیلاتی دارای فعالیت می باشند، شعرای اهل بیت نیز لازم است خود دارای تشکلی منسجم باشند.
در پایان نیز هر یک از شعرا اشعار خود را بمناسبت تولد حضرت زهرا (س) در وصف ایشان سرودند.

 - مراسم  ولادت با نوی دوعالم فاطمه زهرا (س) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو  با حضور اقشار مختلف مردم مسلمان کشور جمهوری آذربایجان در خانه فرهنگ شهریار  برگزار شد.
در اين مراسم ابتدا سید سعید رشادی مسول خانه فرهنگ شهریار به شرکت کنندگان خوش آمد گفتند و در ادامه حجت الاسلام  ولمسلمین  فرید عصر در خصوص مقام و منزلت فاطمه صدیقه صحبت کردند و فرمودند : پیامبر چندتا فرزند داشتند ولی فقط زهرا (س) است که این مقام والا را دارند به همین خاطر این روز روز مقدسی است . بنابرین رضایت فاطمه رضایت خداست وغضب فاطمه هم غضب خداست.
همچنين در اين مراسم  جناب ناصر حمیدی  زارع سفیر محترم  ج.ا.ایران در باکو سخنران بعدی این جشن بزرگ ولادت بودند که ضمن تبریک به شرکت کنندگان فرمود: امروز در ایران این جشن با سه   ویژگی  دنبال می شود .اول اینکه روز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) است که به نوبه خود اصل شادی و خوشحالی مردم مسلمان ایران را تشکیل می دهد  .  دوم اینکه این روز مصادف با روز تولد امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران است و سوم اینکه این روز مقدس در ایران روز مادر و یا زن نامیده شده است که حقیقتا این روز باید روز مادر و زن باشد .
در ادامه برنامه گروه رقیه سرود زیبایی"جان فاطمه" را خواندند و در ادامه آن ناطق عبدلایف همای کریملی و لاله کریملی در باره حضرت فاطمه زهرا(س) شعری را خواندند .
         
در پايان مراسم گروه تئاترانتظار در خصوص اهمیت حجاب و کرامات و عنایات حضرت زهرا (س) نمایشی را به اجرا در آوردند . سپس واسف نجف اوا  قصیده ای در باره دوخت گرامی پیامبر حضرت فاطمه زهرا(س) خواند و در ادامه گروه سرود "نور"سرود زیبایی در باره حضرت فاطمه زهرا(س) سرودند.

پاكستان – كراچي
به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن در کراچی کنفرانس با عنوان "وظایف زن در عصر حاضر" 4 تيرماه  در خانه فرهنگ كراچي برگزار شد .
در اين كنفرانس خانم دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی معاون پژوهشي دانشگاه امام صادق (ع) که به عنوان صدر جلسه حضور داشت ، طی سخنانی گفت. سیره حضرت فاطمه (س) الگو و سرمشق زنان مسلمان است و خدمات آن حضرت در راه اسلام فصل درخشانی از تاریخ ماست.
وی افزود : حضرت فاطمه زهرا (س ) درس صبر و پایداری در راه اسلام  را به زنان آموخت و حضرت زینب (س) این تعالیم را زنده نگهداشت. پیام بانوان ایرانی به زنان پاکستان این است  که با پیروی از حضرت زهرا (س) در پرتو تعالیم اسلامی زندگی نمایند.
در این همایش خانم زمانی همسر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی به عنوان میهمان خصوصی حضور داشت و دیگر شخصیتهای شرکت کننده شامل مهتاب اکبر راشدی معاون وزیر  فرهنگ سند ، بیگم قائم علی شاه همسر سروزیر ایالت سند ، عایشه منور نماینده سابق مجلس ، نرگس رحمان رییس بنیاد Pakistan Women Peace Foundation  و نزهت ویلیام ( از شخصیتهای اقلیتی و مدیر یک دانشکده دخترانه در کراچی ) نیز به سخنرانی پیرامون شخصیت و سیره حضرت فاطمه زهرا (س) پرداختند .سخنرانان زندگانی حضرت فاطمه (س) را الگو و سرمشق زنان مسلمان و یگانه راه نجات آنان از مسائل و مشکلات موجود دانستند.
در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی نیز از سوی خانه فرهنگ و توسط دکتر فائزه عظیم زاده افتتاح گردید .
این کنفرانس بازتاب گسترده ای در رسانه ها و مطبوعات محلی داشت . روزنامه های دان ، جنگ ، الشرق، انتخاب ، عوام ، آج کل ، قومی اخبار و ریاست  گزارش و تصاویر کنفرانس را منعکس نمودند . همچنین گزارش هایی از این کنفرانس  در شبکه های تلویزیونی محلی شامل  A.R.Y ، آج، دهوم ، سماء، K.T.N  ، جیو ، اکسپرس نیوز ، Dawn News ، Sun TV  پخش گردید.

پاكستان – كويته
به مناسبت سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) مراسمي با حضور حضور ایرانیان مقیم و خانواده های شان در محل سرکنسولگری ج.ا.ایران – کویته برگزار شد.
در اين مراسم  امیر رحیمی سرپرست خانه ی فرهنگ ج.ا.ایران – کویته، ضمن تبریک خجسته میلاد یگانه دخت پیامبر گرامی اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) سخنان کوتاهی در باره ی شخصیت والای حضرت فاطمه(س) ایراد نموده و آن حضرت را والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار دانست.
وی با بیان احادیثی از معصومین(ع) در باره ی عظمت حضرت فاطمه زهرا(س) افزود: اگر چه بنا بر نص آیه ی شریفه ی قرآن، حضرت مریم برگزیده ی زنان جهان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقام بلند و عفت و پاکدامنی نمونه می باشد، اما او برگزیده ی زنان عصر خویش بوده است. ولی علو مقام حضرت زهرا(س) محدود به دوران زندگی آن بزرگوار نیست، بلکه پیامبر اکرم(ص) نیز حضرت فاطمه(س) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می کند.
امیر رحیمی در ادامه افزود: با مراجعه به قرآن کریم در می یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرت فاطمه زهرا(س) نازل گردیده است که از آن جمله می توان به آیه ی تطهیر، آیه ی مباهله، آیات آغازین سوره ی دهر، سوره ی کوثر، آیه ی اعطای حق ذی القربی و ... اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام بلند آن حضرت در نزد پروردگار جهان است.
همچنين در اين مراسم آرین نژاد سرکنسول ج.ا.ایران در کویته نیز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) را به حضار تبریک گفت و به بیان کوتاه فضایل آن حضرت بعنوان زن نمونه ی اسلام پرداخت و بر پیروی جامعه ی اسلامی از روش ها و منش های زندگی آن بانوی بزرگوار اسلام، تأکید ورزید.
در اين مراسم  مقاله ای در باره ی شخصیت و زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) توسط یکی از دانش آموزان مدرسه ی ایرانی فجر قرائت شد
در پايان مراسم مسابقه فرهنگي در ارتباط با حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شد و توسط خانه فرهنگ به برندگان جوايزي اهداء شد.

سيرالئون
به مناسبت سالروز تولد حضرت فاطمه (س) و روز زن همايش یک روزه ای تحت عنوان " دو بانوی جهان اسلام حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) الگو و سرمشق برای زنان ، توسط رايزني فرهنگي كشورمان در سيرالئون و همکاری دانشکده اسلامی فریتاون چهارم تيرماه برگزار شد.
در این همایش که سفیر و وابسته فرهنگي كشورمان  ، خانواده های ایرانی ها و بیش از سیصد شخصیت علمی ، دینی ، فرهنگی و اجتماعی فریتاون و برخی شهرستان ها شرکت نمودند دکتر احمدعلی قانع رئیس دانشکده اسلامی فریتاون ، محمد لامین جوانا استاد دانشگاه ، خانم نادیا باه از زنان فعال سیرالئون ، معاذ باه استاد دانشکده ، خانم نایله رئیس بخش زنان سازمان جعفریه (ع) سیرالئون، خانم فاطمه مالکی همسر سفیر کشورمان ، خانم رقیه ماراه استاد دانشکده و وابسته فرهنگی در خصوص ابعاد شخصیتی دو بانوی جهان اسلام به عنوان الگو و سرمشق برای زنان به شرح ذیل سخنرانی نمودند .
 
در اين همايش قزلسفلي وابسته فرهنگی كشورمان در سخناني  بر اساس قرآن مجید و احادیث پیامبر اکرم (ص) حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) روشن ترین و کامل ترین الگو زن کامل برای زنان در همه زمان ها و مکان ها می باشند .
حضرت مریم ( س ) از زن های نمونه و کامل قبل از اسلام می باشند که خداوند متعال در قرآن مجید او را به عنوان مثل  و الگوی افراد با ایمان  ذکر کرده است  .  نور ایمان ، تقوی ، پاکدامنی و فداکاری حضرت مریم (س) را به این مقام رسانده است .

وابسته فرهنگی در بخشی از سخنان خود گفت که چرا پیامبر اکرم (ص) این قدر در خصوص شخصیت حضرت فاطمه (س) تاکید نموده اند ؟ آیا به خاطر اینکه حضرت زهرا (س) دختر ایشان بودند ؟ چرا پیامبر اکرم (ص) حضرت زهرا (س) را ام ابیها نامیدند ؟ چرا فومودند که فاطمه (س) پاره تن من است . هرکس اورا خشمگین نماید مرا خشمگین نموده است و هر کس اورا خشنود نماید مرا خشنود نموده است ؟ چرا فرمودند  ای فاطمه (س) خداوند به خشم تو خشمگین و به خشنودی تو خشنود است؟  و... ؟ با اندک توجهی به این سوال ها جایگاه حیاتی حضرت فاطمه (س) در تکوین و استمرار دین مبین اسلام که ضامن سعادت دنیوی و اخروی انسانیت و شکوفائی استعدادهای انسانی می باشد ، کاملا مشخص می شود .
قزلسفلي  در ادامه سخنان خود گفت که حمایت از مقام رهبری صالح از عمده ترین میراث حضرت مریم (س) و حضرت فاطمه زهرا(س) می باشد . دو بانوی جهان اسلام از جمله چهار زن برگزیده تاریخ و از بهترین زنان بهشت می باشند که جان خود را در حمایت از مقام رهبری صالح از دست دادند . حضرت مریم ( س ) با رنج ها و سختی های خود رهبری همچون حضرت عیسی ( ع ) تحویل جامعه دادند . حضرت فاطمه زهرا(س) در حمایت از رهبری پدرش و بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) از رهبری حضرت علی (ع) تا سر حد شهادت تلاش نمودند و سر انجام جان خود را در هیجده سالگی در این راه از دست دادند .  

همچنين در اين همايش دكتر  احمد علی قانع رئیس دانشکده اسلامی فریتاون در سخناني ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) بخش اول سخنان خود را به تشریح اوضاع زنان و حقوق اجتماعی و انسانی زن قبل از ظهور اسلام از جمله زنده به گور کردن دختران اختصاص داد .
 دکتر قانع با بیان اینکه حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) دو بانوی الگو برای زنان هستند و ضمن ارائه جزئیاتی از ابعاد شخصیتی آن ها گفت که پیامبر اسلام (ص) به زنان تجدید حیات دادند .

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به برخی احادیث پیامبر اکرم (ص) گفت که زنان در توسعه جامعه نقش حیاتی داشته و ضروری است تا خانواده ها نسبت به مسائل تربیتی فرزندان دختر خود توجه ویژه ای داشته باشند .
رئیس دانشکده اسلامی فریتاون در ادامه سخنان خود با شاره به اوضاع حقوق انسانی و اجتماعی زنان در غرب گفت امروزه ظلمی که به زنان در غرب ، خارج از طبیعت انسانی و مسئولیت های اصلی آن ها تحت عنوان تساوی زن و مرد اعمال می شود بیش از مردان است .
وی در بخشی از سخنان خود به منظور معرفی حضرت زهرا(س) به عنوان الگو برای زنان به برخی از ابعاد شخصیتی دخت گرامی پیامبر اسلام (ص) از جمله مسئولیت های ایشان نسبت به خانه و تربیت فرزندان، شوهر داری، همگامی با رسول الله (ص) در توسعه اسلام ، دفاع از حقیقت اسلام و ارزش های انسانی و اجتماعی و... اشاره نمود .

همچنين خانم رقیه ماراه استاد دانشکده فریتاون اظهار داشت استاد دانشکده اسلامی فریتاون در بخشی از سخنان خود ضمن تشریح اهمیت پوشش برای زنان و فواید آن حجاب را از جمله میراث بزرگ دو بانوی الگو و اسوه  حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) معرفی نمود .

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به توضیح تاریخچه حجاب زنان در بین پیروان ادیان الهی با استاد به تورات و انجیل پرداخته و ضمن اشاره به آیات قرآن مجید و روایات اسلامی  تعریف جامعی از حجاب اسلامی و فوائد آن ارائه داد .
حجاب برای زنان شرافت نفس و نجابت می آورد . وجوب آن در اسلام فوائدی از جمله رشد همه جانبه زن و محفوظ ماندن از انواع خطرها دارد .
وی در بخشی از سخنان خود به مضرات بی حجابی اشاره نموده و با نقل روایاتی از حضرت علی (ع) گفت که پیامبر اکرم (ص) و اسلام با نمایش زیبائی زن به غیر از شوهر خود مخالف می باشند .
استاد دانشکده اسلامی فریتاون در ادامه سخنان خود با ارائه جزئیاتی از فضائل دو بانوی جهان اسلام به عنوان الگو و اسوه برای زنان گزارشی مستند از اوضاع ظالمانه حقوق زن در غرب و کشورهای غرب زده پرداخته و انواع بیماری ها از جمله ایدز را ناشی از دور بودن از فرهنگ دو بانوی جهان اسلام معرفی نمود .

خانم فاطمه مالکی همسر سفیر کشورمان در سیرالئون با قرائت سوره مبارکه کوثر و ترجمه آن ضمن اشاره به شان نزول این سوره گفت که تداوم و استمرار دین مبین اسلام با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) میسر گردیده و دشمنان اسلام مایوس و ناامید شدند .
خانم مالکی در بخشی از سخنان خود به حوادث زمان ولادت حضرت فاطمه (س) از جمله حضور حضرت مریم (س) اشاره نموده و در ادامه سخنان خود با تشریح برخی فضائل دخت گرامی پیامبر اکرم (ص) الگوئی از ایشان ترسیم نمود.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) را که در قرآن مجید به عنوان الگو مطرح شده اند تنها نجات بخش زنان از انواع مشکلات عصر حاضر و آینده معرفی نمود .

خانم نایله رئیس بخش زنان سازمان جعفریه (ع) سیرالئون عمده سخنان خود را به معرفی حضرت مریم (س) به عنوان زن الگو اختصاص داد . در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به اوضاع و حوادث زمان ولادت حضرت مریم (س) و سرپرستی ایشان توسط حضرت زکریا (ع) به توضیح مقام ارجمند مادر حضرت عیسی (ع) پرداخت .
رئیس بخش زنان سازمان جعفریه (ع) سیرالئون در ادامه سخنان خود به تشریح برخی فضائل حضرت مریم (س) از جمله روزه و نماز و پارسائی، تقوی ، پاکدامنی ، فداکاری و... ایشان در سنین جوانی پرداخت. 
حضرت مریم (س) یک دختر با ایمانی بودند که در اثر همت ، پاکی و تلاش توانستند به مقام بزرگی رسیده و در دامنش پیامبری مانند حضرت عیسی (ع) پرورش یابد .
 
لامین جوانا استاد دانشگاه ر بخشی از سخنان خود به تشریح برخی شایستگی های حضرت فاطمه (س) از جمله سخت کوشی ، داشتن روحیه ایمانی و عبادی قوی ،  مطیع امر خداوند بودن و... پرداخت .
جوانا در ادامه سخنان خود حضار را تشویق نمود تا با پیروی ازالگوی کامل دو بانوی جهان اسلام حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) تا حد امکان فضائل آن ها  را در زندگی خود عملی نمایند .
خانم نادیا باه از زنان مسلمان فعال سیرالئون حضرت فاطمه (س) از شخصیت ویژه ای برخوردار بوده و القاب متعددی از جمله زهرا ، بتول ، صدیقه ، طاهره و... داشتند .
تمام زندگی حضرت فاطمه (س) برای ما زنان درس و سرمشق عملی می باشد . ازدواج حضرت فاطمه با حضرت علی (ع) ، حمایت همه جانبه از رهبری ایشان و نحوه تربیت فرزندان صالح و الگو از جمله مواردی است که برای ما الگو هستند .
حضرت فاطمه (س) به عنوان موفق ترین دانش آموخته مکتب و مدرسه پیامبر اکرم (ص) در همه امور زندگی نمونه و با شوهرخود همراه و دوست وفاداری بودند .

خانم نادیا باه بخشی از سخنان خود را به جایگاه حضرت فاطمه (س) در اندیشه امام خمینی (ره) به شرح ذیل اختصاص داد:  حضرت فاطمه زهرا (س) زنى كه اگر مرد بود نبى بود . زنى كه اگر مرد بود به جاى رسول الله بود . او موجود ملكوتى است كه در عالم به صورت انسان ظاهر شده است. بلكه موجود الهى جبروتى در صورت یک زن ظاهر شده است. حضرت فاطمه زهرا (س) زنى كه تمام خاصه هاى انبيا در اوست. تمام ابعادى كه براى زن متصور است و براى یک انسان متصور است در فاطمه زهرا(س) جلوه كرده و بوده است.

 وی در پایان سخنان خود شعری در وصف حضرت فاطمه ( س )  تحت عنوان " درخشندگی برای همیشه " که توسط خود خانم نادیا باه زن شیعه نیمه سیرالئونی نوشته شده است قرائت نمود .

 معاذ باه استاد دانشکده اسلامی فریتاون به عنوان آخرین سخنران همایش در خصوص سيره اخلاقی و رفتاری حضرت فاطمه زهرا (س) برای جوانان و زنان سخنرانی نمود . سیره سیاسی و اجتماعی ، حمایت از ولایت ، اصول حاکم بر زندگی و... حضرت فاطمه (س) از جمله موضوعاتی بودند که استاد معاذ در خصوص آن ها صحبت نمود .
فوده یکی از معلمان دبیرستانی فریتاون در ادامه همایش شعری در وصف حضرت زهرا (س) قرائت نمود .
 درصد قابل توجهی از شرکت کنندگان در همایش ، بانوان مسلمان و مسیحی بودند .
همایش دو بانوی جهان اسلام تا کنون در رسانه های خبری سیرالئون و سایت اینترنتی آل آفریکا در سایت اینترنتی آل آفریکا – جمعه 7/4/1387 – تحت عنوان " زنان جهت حفظ شرافت خود بر حجاب تاکید نمودند - Women Urged to Put On Veil to Maintain Respect  " - روزنامه ایکس کلوسیو – صفحه های اول و دوم – جمعه 7/4/1387 – تحت عنوان " سمینار زنان پایان یافت "   - روزنامه سلون تایمز –  ص 3 –  جمعه 7/4/1387 –  تحت عنوان " پایان سمینار میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) "   - روزنامه نیو ویژن – صفحه های چهار و نه – جمعه 7/4/1387  تحت عنوان " حضرت فاطمه (س) و حضرت مریم (س) سرمشق و الگوی زنان هستند "  - رادیوهای نیونمسیل ، دمکراسی ، اس .ال.بی.اس و... . بازتاب داشته است.

اتيوپي
  به مناسبت  سالگرد تولد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن سمیناری با عنوان «بررسی نقش زن در تحکیم خانواده از دیدگاه ادیان الهی» شش تيرماه درسالن هنل «امه» شهرآدیس آبابا با  حضور:  خانم تگو ولده سامباتو(Tigu weldsenbt) رئیس انجمن زنان آدیس آبابا ،  خانم سامیا ذکریا رئیس سازمان آماراتیوپی  ،  خانم بدریه محمد رئیس انجمن زنان مسلمان اتیوپی ،  احمد محمد نماینده وزیردرامورزنان اتیوپی ،  کلیه نمایندگان وزارت امورزنان آدیس آبابا دروزارتخانه های دولتی ،  آقای دکترعبد الرحمان قورم رئیس آکادمی نورالسلام آدیس آبابا ،  کرمی سرپرست محترم سفارت ، سایرکارکنان محترم سفارت  ، شخصیت های علمی- فرهنگی ، شیعیان هندی و پاکستانی برگزار شد.
در اين سمینار علائی سرپرست وابستگی فرهنگی  در سخنانی اظهار داشت :  به منظور ارج نهادن به منزلت زن ما سال روز تولد حضرت فاطمه (س) را درکشورمان به عنوان روز زن نامگذاری کرده ایم .
از این رو به قول  دکتر علی ابراهیم حسن زندگانى حضرت فاطمه صفحه‏ برجسته‏اى از صفحات تاريخ را تشكيل داده است، در آن صفحه چهره‏هاى گوناگونى از بزرگى و عظمت را مشاهده مى‏كنيم، او همچون بلقيس يا كلئوپاترا نيست كه عظمت خود را از تخت بزرگ و ثروت كلان و زيبائى كم‏نظير خود داشته‏اند، و شهامتش در اعزام و رهبرى لشكرها و فرماندهى برمردان است، بلكه ما درمقابل شخصيتى قرارگرفته‏ايم  که توانسته است هاله‏اى ازحكمت و شكوه را بر پهنه‏ گيتى بگستراند حكمتى كه به كتاب ها وفلاسفه و دانشمندان برنمى‏گردد.وی درادامه با بیان ابعاد شخصیتی آن حضرت گفت: حضرت زهرا معلمی فرزانه،مادر فداکار جهت فرزندان، دختری مهربان برای پدر،همسری بی نظیر برای شوهر،فریاد رس فقرا،عابدی بی همتا برای همیشه تاریخ بشرمی باشد.سرپرست نمایندگی فرهنگی دربخش دیگری از سخنرانی خود اظهار داشت باوردارم که زنان درهرجامعه ای با استفاده بهینه از فرصت ها می توانند به درجات علمی و اجتماعی خوبی دست یابند ودراداره وسازندگی جامعه خویش نقش بسزایی ایفا نمایند. ناطق درادامه به جایگاه زنان ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اشاره کرد پس ازاستقرارحکومت اسلامی زنان ایران از یوغ ایدئولوژی سرمایه داری خارج و درسایه رهنمود های اسلامی به درجات عالی از ترقی و تعالی نایل آمدند به صورتی که درحال حاضرطبق آماررسمی بیش از 60 درصد ورودی های دانشجویان به دانشگاه ها  را دختران تشکیل می دهند.

در ادامه اين سمينار احمد محمد نماینده وزیردرامورزنان اتیوپی به نمایندگی از سوی وزیر امور زنان، پیام وزیر را در اول جلسه قرائت نموده و اظهار امیدواری کردند که درآینده، این وزارت هرگونه همکاری لازمه را با نمایندگی فرهنگی به انجام خواهد رساند..
   
در اين همايش خانم تیگو ولده سنبت(Tigu weldsenbt) رئیس انجمن زنان آدیس آبابا ضمن تشریح فعالیت های انجمن به برنامه های پیش روی اشاره کرده و افزود تلاش داریم از هرطریق ممکن سطح زنان خود رادرزمینه های مختلف به استاندارد جهانی برسانیم ولی تا رسیدن به این هدف راه طولانی را در پیش داریم.وی افزود درحال حاضر انجمن ما دارای 85000 عضو در آدیس آبابا می باشد و باید این آمار را به سطح دلخواهی ارتقاء دهیم. مشارالیها ضمن تقدیرازاقدام نمایندگی دربرگزاری سمینار، آن را گامی مثبت درجهت همکاری های آینده تلقی نموده و اظهار داشت منبعد در تمامی امور زنان با این نمایندگی همکاری صمیمانه خواهند داشت.شایان ذکر است مشارالیها به همراه 100 نفر از اعضای بلند پایه خود در این مراسم شرکت کرده بود.
 سخنران بعدی همايش  خانم بدریه محمد رئیس انجمن زنان مسلمان اتیوپی بود كه وي ضمن تبریک این روز به تمامی مسلمانان جهان، اظهار داشت تا جایی که به خاطر دارم نمایندگی فرهنگی ج.ا.ا درآدیس آبابا مدت 15 سال است که این روز مقدس را گرامی می دارد. ما باید از این ابتکار نمایندگی فرهنگی قدردانی نموده که پیروانی از مذاهب بزرگ الهی را جهت تعامل و آگاهی از وضعیت یکدگر ورسیدن به یک نقطه مشترک در جهت ارتقاء منزلت زن دور هم جمع کرده است.وی با انتقاد از دیگر کشورهای اسلامی در بی تفاوتی به مسائل زنان، آنان را به الگو گیری ازاقدامات کشورمان در خصوص رعایت حقوق زنان دعوت کردند.

در اين سمينار خانم فهیمه ایزدی(همسر یکی از دیپلمات های ایرانی) در مقاله خود، سطح فرهنگ وارزش هرجامعه را منوط به نگرش آن جامعه به منزلت ،جایگاه زنان در آن جامعه قلم داد نموده وافزود از آنجائیکه بخش اعظم هر جامعه متعلق به زنان می باشد از اینروآنان نقش عمده ای در اصلاح ویا پسرفت هرجامعه ایفا  می نمایند.

عبدو محمد عبدو درآغاز مقاله خود اظهار داشت در حال حاضردیدگاه های متفاوتی توسط گروه های اجتماعی و ادیان در خصوص نقش زنان در خانواده وجود دارد.وی آنگاه این نظریات رادر سه گروه متفاوت دسته بندی کرده و توضیحاتی را در خصوص هریک از این نظریات به حاضرین ارائه دادند.دسته اول فمینیست ها که اعتقاد دارند زن درهر زمینه ای با مرد برابری می کند و آنچه را که مرد انجام می دهد زن نیز قادر به انجام آن می باشد.دسته دوم چاوینیست ها(chauvinists) که اعتقادی به برابری زن و مرد ندارند و می گویند باید به آنان مسئولیت هایی داده شود که مشخص گردد زنان ازمنزلت پایین تری برخوردارهستند.دسته سوم نچرالیست ها  که معتقدند هیچ گونه برابری جنسی در زندگی وجود ندارد الا اینکه همه از دیدگاه اخلاقی و انسانی برابری دارند وحقوق و وظایف زنان نیز بستگی به نوع ذکاوت طبیعی آنان دارد.وی آنگاه حقوق خانواده را از منظر اسلام در ابعاد گوناگون بررسی نمود.
یلما هرپا (مسیحی) علیرغم داشتن مذهب مسیحیت با علاقه وافر مقاله خود را به تاریخ  زندگی حضرت فاطمه (س) از بدو تولد ، مرحله رشد ،ازدواج با حضرت علی (ع) ،نحوه تربیت فرزندان  اختصاص داده و اظهار داشتند زندگی مشترک آن دو حضرت دنیایی ازاندیشه و آموزش برای نسل جوان (دختر و پسر)می باشد  که می بایست در زندگی مشترک خانواده ها مد نظر قرار گیرد. ناطق در ادامه به رسالت حضرت فاطمه (س) در قبال اجتماع دوران زندگی خود اشاره و می گوید زنی که در تمام دوران زندگی خود فریاد رس بیچارگان بود و در این راه حتی پیراهن عروسی خود را نیز تقدیم فقرانمود.

پروفسور حیدر قلی استاد حقوق بین الملل دانشگاه آدیس آبابا   مقاله خود را که با عنوان "منزلت زنان در ادیان بزرگ" تدوین کرده بود در ابتدا به مقایسه نقش زنان از دیدگاه اسلام با هندویسم پرداخت و با ارائه دلایل و شواهد محکم از قرآن کریم ثابت کرد که اسلام بالاترین منزلت وجایگاه را دربین ادیان به زنان اختصاص داده است. این استاد دانشگاه در ادامه به فرمایش نبی مکرم اسلام اشاره که فرمود " هرانسانی درهر جایگاه و شرایطی می بایست با  او به شیوه انسانی رفتار گردد.وی در ادامه به حقوق زنان از دیگاه اسلامی  از قبیل ازدواج مجدد پس از طلاق ، نحوه رفتار همسر با او در دوران بار داری«موضوع نفقه پس از طلاق و شرایط  چند همسری از دیگاه شریعت اسلامی پرداخت.

اسحق اشتو  مقاله خود را با عنوان نقش مذهب در تعالی منزلت زن نگاشته بود اظهار داشت متأسفانه در طول تاریخ  هیچ وقت به منزلت زن توجه لازم به عمل نیامده و همیشه از آنان همانند برده ای جهت انجام کارهای خانه بهره برداری نموده اند. وی آنگاه حقوق زنان را از دیدگاه اسلام در ابعاد  حقوق معنوی، اجتماعی ،آموزشی،سیاسی بررسی نموده و در پایان اظهار داشت. در مقاله ارائه شده سعی گردید تا مشخص شود که اسلام چگونه به پیشرفت و تعالی زنان در اجتماع تأکید دارد.وی گفت متأسفانه در حال حاضر در جوامع مختلف از دین به عنوان  ابزاری در جهت عدم رعایت حقوق زنان بهره برداری می شود که اسلام با این گونه حرکات مخالف در تمامی ابعاد مخالفت دارد.

نبی مهاری(مسیحی) وی در آغاز ارائه مقاله خود اعلام کرد در این نوشتار سعی شده که منزلت زنان به عنوان مادر و همسر در جامعه اتیوپی مورد بررسی قرار گیرد.آقای نبی مهاری درادامه افزود شکی نیست که زنان نقش مؤثری در تمام ابعاد زندگی یک جامعه به عهده دارند،ولی متإسفانه افکار غلط سنتی وحاکمیت مطلق مردان برآنان باعث شده تا نقش آنان چشمگیر نباشد.وی ضمن انتقاد از جامعه خود اظهار داشت در جایی که اکثریت مردم بی سواد بوده و درآن به دنیا آوردن بچه زیاد برای زنان یک ارزش اجتماعی محسوب می گردد چگونه  دراین جامعه آنان از حقوق خود دفاع خواهند کرد.
خانم بیت اللهم(مسیحی) تحقیق خود را به حقوق و وظایف زنان در خانواده اختصاص داده بود بحث مفصلی را درخصوص جایگاه  خانواده از نظر عملکرد در زمینه های اقتصادی ،سیاست بیان نموده  وآنگاه به تأثیر نقش زنان در ارتقاء خانواده و همچنین وضعیت فعلی زتان در جامعه اتیوپی توضیحاتی را به زبان امهری به حاضرین ارائه دادند.

تشهول اشقه (مسیحی) استاد دانشگاه  مهمترین دلیل ارائه مقاله خود  را بررسی روابط بین نقش زن و آسایش فکری و خوشبختی او در زندگی قلمداد نموده و افزود در پایان تحقیق به این نتیجه رسیدم که نقش زن به عنوان یک همسر ،مادر و یک شاغل از نظر روانی رابطه منفی با مفهموم واقعی خوشبختی او دارد.
در حاشيه اين سمينار نمایشگاه درلابی هتل  عکس مربوط به استاد فرشچیان،لباس های محلی موجود در نمایندگی ،پوسترهای زنان ایرانی با لباس محلی و همچنین کتب مربوط به زنان به زبان های عربی و انگلیسی بهره بردای گردید.

اين سمينار در روزنامه اتیوپین هرالد (با تیراژ روزانه 60 هزار نسخه بجز روزهای دوشنبه قابل پخش در سراسر کشور) بازتاب خوبي داشت و قرار است در سه جریده مهم این کشور (مانیتور، آدیس نگر و اتیو چانال) دو مقاله به زبان امهری ویک مقاله نیز به زبان انگلیسی به چاپ برسد.

پاكستان – كراچي (حيدرآباد)
به مناسبت ميلاد فرخنده‌ي حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز  تولد حضرت امام خميني(ره)   و روز زن  همايش ويژه‌ي خواهران تحت عنوان "سيره‌ي حضرت زهرا(س) و مقام زن از منظر حضرت امام خميني(ره)"  توسط خانه‌ي فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در  حيدرآباد 4 تيرماه  با حضور  بيش از 500 تن از بانوان دانشور، اساتيد، دانشجويان، دانش آموزان، طلاب علوم ديني، اعضاي انجمن‌هاي اسلامي و ديگر شخصيت‌هاي ديني، سياسي، فرهنگي، تشكل‌هاي سياسي و مذهبي، مسئولين سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و شوراي شهر حيدرآباد و حومه و ساير علاقمندان به اهل بيت(ع) (بانوان ) برگزار شد.
در اين مراسم خانم سيده شهلا رضا، نايب رييس مجلس ايالت سند، ميهمان ويژه و خانم پروفسور مهر النساء لارك از دانشكده‌ي (خواهران) زبيده حيدرآباد (سني مذهب) - خانم پروفسور دكتر پروين منشي، استاد دانشگاه سند و از دانشوران و سخرانان معروف اين ايالت (سني مذهب)- خانم سيده تنوير فاطمه، دانشور معروف پاكستاني ساكن مشهد مقدس- خانم صفيه زهرا، مسئول سابق حوزه‌ي علميه‌ي جامعه الزهرا(س) حيدرآباد سخنرانان و خانم فرحين مجري اين مراسم بودند.
در اين  همايش خواهران حرا شميم و زارا از اكادمي آموزشي قرائت نعت "حسان"حيدرآباد ، سروده‌هايي به زبان اردو در مدح نبي اكرم(ص)، حضرت فاطمه الزهرا(س) و امام خميني(ره) را به صورت نعت اجرا كردند.
در ادامه اين مراسم خانم سيده شهلا رضا، نايب رييس مجلس ايالت سند در سخناني  اظهار داشت: هدف از برگزاري اين همايش تبيين سيره‌ي حضرت زهرا(س) به عنوان يك الگو و نمونه براي بانوان مسلمان و ساير زنان جهان و ياد آوري خدمات ارزشمند ارائه شده‌ي از سوي حضرت فاطمه الزهرا(س) كه در صحنه‌هاي عادي و معنوي، فرهنگي، تربيتي، عبادي، دفاع از حريم نبوت و امامت و در راه دفاع از اسلام، در طول زندگي كوتاه و پر فراز و فرود، ولي پرخير و بركتش به بشريت و نيز اظهار ارادت و پيروي از حضرتش است.
در اين همايش سخنرانان پيرامون ابعاد مختلف سيره‌ و خدمات حضرت زهرا(س) و  درباره‌ي فداكاريهاي حضرت زهرا(س) نسبت به نبوت و امامت گفتند: حضرت زهرا(س) از شش سالگي امور داخل خانه را بر عهده گرفت و همزمان و در مواقع مختلف و در عرصه‌هاي مختلف از جمله با حضور در پشت جبهه‌هاي جنگ اسلام و مسلمين را در مقابل دشمن كمك و رزمندگان مجروح را مداوا مي فرمود. پس از رحلت پيامبر گرامي(ص) از امامت دفاع كرد و براي دفاع از اسلام و حفظ وحدت مسلمين از حق مسلم  خود، گذشت. سخنرانان با توجه به همزماني روز ولادت با سعادت حضرت امام خميني(ره) با ميلاد پرنور حضرت زهرا(س) در اين خصوص گفتند: پس از 14 قرن خداوند از نسل حضرت فاطمه(س) شخصيتي در اواخر قرن گذشته ميلادي به جوامع اسلامي به نام خميني(ره) عنايت فرمود كه مجدد اسلام و احياءگر آن و فرياد گر عليه ظلم و عصيان جوامع بشري نسبت به اسلام و زنان بوده است. حضرت امام خميني(ره) با عمل به دستورات مادر بزرگوارش و ساير معصومين(ع) بند اسارت از پاي زنان گشوده است و راه صحيح زندگي كردن را به آنان آموخت.
در پايان مراسم پيام عباس روحاني  مسئول خانه‌ي فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در  حيدرآباد   به زبان اردو توسط مجري برنامه قرائت شد:
در اين پيام آمده است:  20 جمادي الثاني روز ولادت صديقه‌ي طاهره فاطمه‌ي زهرا(س) است. روز ولادت بانوي بزرگوار اسلام، روز زن است هر ويژگي كه براي يك زن ممكن است تصور شود، ذات پرنور حضرت زهرا(س) جلوه گاه آن مي‌باشد. زهرا(س) يك زن عادي نبود بلكه به فرموده‌ي امام خميني(ره) يك زن روحاني، ملكوتي و تصوير كامل يك زن با كمال بوده است.
در 20 جمادي الثاني زني چشم به جهان گشود كه تمام ويژگي‌هاي انبياءِ را با خود به همراه داشت و بر اساس روايات روات سني و شيعي به ايشان "وحي" مي‌شد.
امام خميني(ره) در يكي از پيامهاي خود به مناسبت روز زن فرمودند: زن با تربيت صحيح خود انسان مي‌سازد و با تربيت درست خود كشورها را آباد مي‌كند. تمام خوشبختي‌هاي جوامع بشري به زن وابسته است و پايه گذاري هر شخصيتي در دست زنان مي‌باشد.
در حاشيه‌ي اين همايش نمايشگاه نقاشي تحت عنوان زن و حجاب در اسلام از آثار هنرآموزان كلاس‌هاي نقاشي داير در خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران – حيدرآباد نيز برگزار شد  و به پديد آورندگان بهترين آثار به نمايش گذاشته شده جوايز نفيسي كه از سوي اين خانه فرهنگ تهيه شده بود به دست   نائب رئيس مجلس ايالت سند، اهدا شد .
همچنين جشن تكليف خواهران به صورت نمادين برگزار شد  و به رسم يادبود هدايايي كه از پيش بدين مناسبت از سوي خانه‌ي فرهنگ ج.ا. ايران حيدرآباد تهيه شده بود توسط خانم سيده شهلارضا به آنان اهداء گردد.
اين همايش را شبكه‌هاي تلويزيوني ماهواره‌اي اكسپرس(Express)، تلويزيون پاكستان(PTV)، دهوم(Dhoom)، سما(Sama)، سند تي وي(Sindh T.V)، اپنا(Apna)، كي تي ان(KTN)، اي آر واي (ARY) آج(Aaj) و ....... گزارش تصويري آن را در بخش‌هاي خبري خود پخش كردند. 

لبنان
در آستانه سالروز ميلاد با سعادت دختر گرامي پيامبر اسلام صديقه كبري فاطمه زهرا(س) و سالروز تولد حضرت امام خميني(ره) و در هفته زن سميناري با عنوان «زن سازنده جامعه شايسته» توسط رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با همكاري هيئت زنان حزب‌الله لبنان روز جمعه 31 خرداد ماه  با شركت صدها نفر از بانوان لبناني در سالن اجتماعات مدرسه جنان برگزار شد.
در اين سمينار ابتدا سيد محمد حسين رئيس زاده رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ضمن تبريك ولادت دخت پيامبر گرامي اسلام و نيز ولادت حضرت امام خميني و فرا رسيدن هفته زن گفت: زن در فرهنگ اسلامي داراي مقام و منزلتي ويژه متناسب با خلقت تكويني الهي است. در اين فرهنگ به زن به عنوان يك كالا و متاع و وسيله‌اي براي ارضاء خواسته‌هاي زراندوزان و زورمندان نگاه نشده بلكه اسلام به زن به ديده يك انسان كامل نگريسته كه مي‌تواند همانند مرد نردبان ترقي و سعادت را طي و به جايگاه كمال واقعي برسد.
رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به ديد افراط و يا تفريط گونه غرب نسبت به زن گفت: پيامد ديدگاه غرب به زن سقوط زن در منجلاب فساد و تباهي و تخريب بنيان خانواده بود و اين نسخه ناميمون غرب جهان بشريت را با بحران اخلاقي روبرو كرده و امروزه انديشمندان غربي در رابطه با سرنوشت جامعه انساني و بشري و حل مشاكل روحي و رواني جامعه غربي با بن بست روبرو شده‌اند.
وي با اشاره به انقلاب اسلامي در ايران و ديدگاه حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري در رابطه با زن افزود: تجربه موفق نظام نوپاي اسلامي در ايران، نشانگر آنست كه زن مي‌تواند با حفظ همه ارزشهاي الهي و از جمله عفاف خود در همة صحنه‌هاي اجتماعي- علمي- سياسي و اقتصادي پا به پاي مردان حركت و مسئوليت خود را در شكوفائي و پيشرفت جامعه به نحو احسن ادا نمايد.
رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران بازيافت نقش صحيح و اصلي زن بعنوان مادر- مربي- مجاهد- همسر و تلاشگر سازنده، و ابداع‌كننده را از بركات انقلاب اسلامي و ديدگاه حضرت امام و رهبري به زن دانست و افزود: چهره زن در قرآن كريم چهره‌اي محترم و گرانسنگ است و او را به عنوان انساني همانند مرد مي‌نگرد كه جنسيت را معيار برتري  و فضيلت نه براي مردان مي‌داند و نه براي زنان و در برابر ارزشها وكمالات و غايت خلقت تساوي بين زن و مرد را قائل است.
رئيس‌زاده حضور زنان در صحنه‌ها و ميادين مختلف جامعه ايراني را غير قابل قياس با قبل از انقلاب ارزيابي كرد و گفت: عده‌اي مي‌پنداشتند كه حجاب مانعي براي نقش آفريني  و فعاليت و تحرك زن در صحنه‌هاي مختلف زندگي اجتماعي است ولي امروزه حضور زنان ايراني با رعايت عفت و حجاب در همة ميادين علمي- تحقيقاتي- سازندگي- نظامي- جهادي و خانواده و همچنين ميدان خلاقيت‌ها و نوآوريها از جمله در مقوله انرژي هسته‌اي ثابت كرد كه زن مي‌تواند با حفظ هويت انساني الهي خود در پيشرفت و ترقي جامعه همانند مردان سهيم باشد.
رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري گفت هرگونه حركتي براي دفاع از حقوق زنان و تحقق آزادي و پيشرفت آنان بايد مبتني بر ارزشهاي الهي- استحكام بنياد خانواده- و حفظ حرمت و عفت زن باشد.
سركار خانم دكتر علاسوند عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان ايران سخنران بعدي سمينار با اشاره به آيات قرآني هرگونه تغيير يا اصلاح و حتي افساد اجتماعي را ناشي از تغيير فرد دانست و گفت يك فرد مي‌تواند با حركت صحيح و تلاش مبتني بر ارزشهاي انساني الهي سرنوشت يك جامعه را عوض نمايد و مصداق مهم اين حركت حضرت امام خميني است كه با اصلاح نفس خود به پرورش انساني انجاميد كه حوزه اصلاح و تغيير اجتماعيش جوامع مختلف بشري را شامل گشت.
عضو شوراي فرهنگي اجتماعي ايران با اشاره به جايگاه خانواده در نظام ارزشي اسلام گفت: دامنه اصلاح فرد اگرچه گسترده است ولي از خانواده شروع مي‌شود و امروزه نيز با وجود همه عوامل يكسان‌ساز فرهنگي، اين خانواده است كه مي‌تواند اعضاي خود را متفاوت بار بياورد و مصلحان اجتماعي را تحويل دهد و با توجه به جايگاه زنان در اين عرصه، زنان هم مادر خانواده و هم مادر اجتماعند و بنابر اين نقش مستقيم و غير مستقيم زنان در اين حوزه را نبايد فراموش كرد.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آيات قرآني (آيات 10 و 11 سوره تحريم) گفت زنان مي‌توانند با دو خصلت خود يعني استقلال توحيدي و عفت، صلاح و پيشرفت اجتماعي را مديريت كنند؛ استقلال توحيدي آنها را از دايره تأثير نظام فرهنگي سلطه خارج مي‌كند و ابراز عفت، از ناحيه آنها، قواي شهواني مردان را كنترل و مانع بروز رفتار جنسي خارج از تعهد و الگوي ازدواج مي‌شود و قطعاً جامعه‌ايكه زنان آن موحد و با اعتماد به نفس بوده و عفت را به عنوان استراتژي زنانه پيشه مي‌سازند جامعه‌اي رو به رشد خواهد بود.
خانم دكترعلاسوند حركت اجتماعي زنان در مدار زنانه را ضروري دانست و گفت زنان براي شركت در پروسه پيشرفت اجتماعي لازم نيست كه رفتار مردانه از خود بروز دهند بلكه با پوشانيدن جذابيت‌هاي زنانه و در عين حال با اتكاء به صفات روحي زنانه مي‌توانند تأثيرات عميق اجتماعي ايجاد نمايند و با عواطف زنانه و هيجانات سريع آنها دستمايه پيروزيهاي انقلابي و نقطه عطفي در توسعه مددكاريهاي اجتماعي همانند انفاق‌ها- ايثارها- تشجيع
و تهييج مردان در حوزه عمل اجتماعي و انقلابي گردند.
خانم دكتر ريما فخري عضو دفتر سياسي حزب‌الله سومين سخنران اين سمينار نيز با اشاره به خطبه حضرت فاطمه زهرا(س) گفت تمام افراد بايستي در زندگي اجتماعي خود تابع حق بوده و با باطل و ظلم بجنگند تا بتوانند با آزادي و كرامت زندگي كنند و در اين موضوع فرقي بين زن و مرد نيست.
وي با اشاره به مسئوليت بزرگ زنان در تربيت اولاد گفت خواهران ضمن توجه به آموزه‌هاي حضرت زهرا(س) در تربيت اولاد چگونه زندگي كردن با كرامت و شرافت را به آنان بياموزند و صرفاً در فكر تأمين نيازهاي مادي فرزندان خويش نباشند چرا كه زيربناي ساخت جامعه‌اي شايسته و با كرامت فرزندان و اولاد پرورش يافته در دامن خواهران مي‌باشند.
عضو شوراي سياسي حزب‌الله با اشاره به تلاش انبياء در جهت حاكميت و تثبيت ارزشهاي الهي در جامعه و مبارزه دشمنان و مستكبرين كه با اجراي اين ارزشها مخالفت مي‌كردند گفت: حزب‌الله لبنان نيز در راستاي هدف انبياء و به پيروي از آنان از سال 1982 تاكنون در مبارزه خستگي ناپذير عليه اسرائيل و آمريكا وارد گرديد و پيروزيهائي را نيز بدست آورده و اين نبرد تا زوال اسرائيل ادامه خواهد يافت.
وي كرامت و عزت مسلمانان را وامدار فاطمه زهرا(س) و رسول اكرم(ص) دانست
و گفت رسيدن به جامعه‌اي همراه با عزت و كرامت بجز از طريق نظام ارزشي ائمه هدي(ع) امكان‌پذير نيست و اين همان راهي است كه امام خميني(ره) مسلمانان را به آن دعوت نموده است.
آخرين سخنران مراسم سركار خانم عنايه المغربي مسئول هيئت بانوان حزب اتحاد لبنان بود. وي كه سني مذهب مي‌باشد با استناد به احاديث وارده از پيامبر اكرم(ص) شان و مقام و منزلت فاطمه زهرا و ذرية اطهار ايشان را بسيار رفيع و بلند مرتبه ارزيابي كرد و گفت: صدور اين روايات از پيامبر در شأن فاطمه جهت هدايت مسلمانان به نگهداشتن حرمت ايشان و ذريه پاك فاطمه و اعطاي حقوق آنان است.
مسئول هيئت بانوان حزب اتحاد لبنان تمجيد پيامبر اكرم از فاطمه(س) را ناشي از عاطفة پدري و دختري ندانست و گفت: اين همه ستايش و تمجيد بخاطر فضائلي است كه فاطمه(س) در تحت تربيت نبوي كسب كرده بود و بدينوسيله الگوي زنان عالم معرفي و ملقب به سيدة نساء العالمين گرديد.
سركار خانم مغربي با اشاره به حيات فاطمه(س) پس از وفات پدر بزرگوارش و توسل به دامن آن بانو جهت تعجيل در ظهور آقاي امام زمان(عج) گفت امام خميني از ذريه چنين بانوي بزرگواري است و در سايه تربيت در مكتب فكري فاطمه(س) توانست انقلاب اسلامي را برپا  ونظام شاه را سرنگون نمايد و روح اميد را در فرزندان مقاومت لبنان و فلسطين ايجاد و بدينوسيله نهضت ضد استكباري را در كشورهاي اسلامي احيا كند.
رئيس هيئت بانوان حزب‌الإتحاد لبنان با اشاره به ديدگاه امام(ره) به زن گفت امام خميني زن را همانند قرآن تربيت كننده انسان مي‌دانست و بر اين باور بود كه نقش زن در مادري خلاصه نمي‌شود و بايد درهمه صحنه‌ها اعم از سياسي- نظامي- فرهنگي و. . . حضور جدي داشته باشد.
وي با اشاره به افكار انقلابي حضرت امام(ره) و حمايت ايشان ازمسأله قدس و مبارزان فلسطين گفت وحدت امت اسلامي يكي از شعارهاي استراتژيك امام بود و معتقد بود كسانيكه در جهت اختلاف افكني بين شيعه و سني حركت مي‌كنند مسلمان نيستند.
خانم مغربي ضمن حمايت از ايران در مبارزه با استكبار جهاني و تمجيد از مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش‌هاي بانوان جهت دفاع از مصالح ملي خود و ايثارگريهاي آنها در اين مسير و همچنين احقاق حقوق آنها گفت متأسفانه تاكنون بانوان نتوانسته‌اند به جايگاه
و منزلت رفيعي كه اسلام براي آنان در مديريت و سازندگي اجتماعي تعريف كرده است دست يابند و بنابر اين بايستي اين حركت تا رسيدن به نقطه مطلوب ادامه يابد.
در پايان مراسم سرود مقاومت توسط گروه سرود به اجرا درآمد.

مالزي
جشن با شکوه بيستم جمادي الثاني سالروز ميلاد پر برکت حضرت زهرا (ع) و امام خميني در کوالالامپور مالزي بر گزار شد.

دراين مراسم که ظهر و شب در مرکز امام رضا (ع) بر پا بود  شيعيان مالزي و همسايگان غير شيعي آن مرکز ، شرکت نمودند و در شادي پيروان اهل بيت (ع) با آنان همراهي کردند،در اين مراسم جمعي از ايرانيان مقيم از جمله سفير جمهوري اسلامي ايران در مالزي نيز حضور داشتند.

همچنين  شب گذشته به مناسبت ميلاد حضرت امام خميني همايش " نقش امام خميني در بيداري مسلمين و جنوب شرق آسيا " نيز از ناحيه مرکز امام رضا (ع) بر پا شد.

در اين همايش شعري از يکي از شعراي مالائي در وصف امام  به صورت دکلمه خوانده شد و آنگاه  مقاله اي از يکي از نويسندگان مالائي در ارتباط با تاثير تفکر امام در بيداري جنوب شرق آسيا ، و سپس رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي به تحلبل شخصيت امام خميني پرداخت.

محمد حسن واحدي گفت:اگر بخواهيم شخصيت امام را به خوبي تحلبل کنيم بايد آن بزرگوار را در دو بعد جنبه هاي اثباتي شخصيت امام خميني و  جنبه هاي مبارزاتي امام خميني تحلبل نمائيم .

واحدي  ، جنبه هاب اثباتي شخصيت امام  را نيز به دو بخش " جنبه هاي اثباطي شخصي "  و  "جنبه هاي سياسي - اجتماعي " تقسم کرد و پيرامون هر يک توضيحاتي ارايه كرد.

رايزن فرهنگي ايران در ارتباط با جنبه هاي مبارزاتي امام خميني گفت :امام امپرياليسم و صهيونيسم را به چالش کشيد ، چالشي که آنها را به انفعال کشاند و اين انفعال در آينده نيز ادامه دارد.

وي اضافه کرد : امام آمريکا را در تهاجم فرهنگي غرب به ويژه ماجراي سلمان رشدي شکست داد .

رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي در ادامه گفت : امام اسلام و مسلمين را از انزوا خارج کرد و در عرصه جهاني به يک موضوع مطرح و موثر که مي رود تا در آينده تبديل به يک قطب قدرت جهاني يشود تبديل نمود.

زیمبابوه
رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درزیمبابوه با همکاری ومشارکت سازمان زنان حضرت زهرا(س) همایش" نقش زن مسلمان درخانواده وجامعه" را درراستای بزرگداشت میلاد با سعادت دخت نبی اکرم حضرت زهرا(س) ،روززن ونیز سالروز ولادت حضرت امام خمینی(ره) در سالن همایشهای هتل کراون پلازای حراره برگزار كرد.

در اين همايش بیش از 130 نفرازاقشارمختلف جامعه زنان زیمبابوه شامل :روسا واعضای سازمانهای اسلامی ،دانشجویان دانشگاه ،وگروههای دیگر زنان مسلمان وغیرمسلمان ونیز کلیه همسران همکاران سفارت ودیگر ارگانهای ج.ا.ایران به همراه نمایندگان رسانه های جمعی زیمبابوه حضورداشتند.

همچنین دراین همایش تعداد پنج مقاله از سوی زنان مسلمان زیمبابوه از جمله خانم پروفسورسادزا ، رئیس دانشگاه زنان افریقا،زهرا ماکوینجا ، رئیس سازمان زنان حضرت زهرا(س) درزیمبابوه ، خانم دکتر ناراخوان، روانشناس ووکیل مسلمان زیمبابوه ای،خانم دکترنقوی ، دارای تخصص مدیریت آموزشی درموضوعات مختلف پیرامون : حضرت زهرا(س) الگوی کامل زنان مسلمان در خانواده وجامعه ، اهمیت رشد فرهنگ اعتقادی وعلمی زنان مسلمان زیمبابوه ، بررسی مسائل اخلاقی واجتماعی زنان مسلمان زیمبابوه وراهکارهای پیش رو و... سخنرانی خودرا ارائه نمودند.

درابتدای برنامه همایش وپس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم از سوی یکی از خواهران عضوسازمان حضرت زهرا(س)،گروه سرود زنان مسلمان زیمبابوه وابسته به سازمان مزبور با اجرای قصیده هایی ، دربزرگداشت میلاد با سعادت حضرت زهرا(س)،اجراکردند.

آنگاه خانم زهرا ماکوینجا، رئیس سازمان فوق ضمن خوشامد گویی وتبریک به میهمانان حاضردرهمایش، اعلام نمود که روز بین المللی زن روزی است که نقش زن در خانواده وجامعه بررسی می شود که این مهم در جامعه مسلمانان از ارزش والایی برخوردار است.لازم به توضیح است که حضرت امام خمینی(ره) بنیانگزار انقلاب اسلامی درایران روزولادت حضرت زهرا(س) را به عنوان روز زن اعلام کردند،با نوی بانوان جهان که ملکه بهشت است والگوی کاملی برای زنان مسلمان جهان بشریت است.

وی درادامه افزود: ما زمانی این همایش را برگزار می کنیم که تلاشهای مزبوحانه ای را درمناطق مختلف جهان در رخنه براتحاد وانسجام مسلمانان نظاره گریم.امروزه خقوق زنان مسلمان از طرف برخی کشورهای غربی پایمال می شودودکترین غرب درتلاش است تا خقوق زنان مسلمان جهان را وارونه نشان دهد واسلام را از این طریق مورد بی مهری قرار دهد.لذا، ما امروز به عنوان زنان مسلمان زیمبابوه9 اعلام می کنیم که بیش از هر زمان دیگر امروزه خقوق زنان مسلمان درجهان نیاز به بررسی ومطالعه دارد تا با روشنگری های لازم اذهان غربیان را بتوانیم روشن نموده ، زنان مسلمان درکشورهای خودرانیز از اطلاعات لازم بری نسازیم.

 رئیس سازمان زنان حضرت زهرا(س) درزیمبا بوه با اشاره به اهداف تاسیس سازمان مذکوردراین کشور اعلام كرد:دهسال از فعالیت سازمان فوق می گذرد وامروز این سازمان توانسته ضمن انجام فعالیتهای خود تعدادی از دانشجویان دانشگاه زیمبابوه را بورسیه کند آنهم درکشوری که از مشکلات بی اندازه اقتصادی در رنج است .

سخنران بعدی همایش ، خانم دکتر خان ، روانشناس مسلمان بود که مسائلی را درخصوص بررسی کاربردی مشکلات کودکان وزنان (مسلمان) درجامعه زیمبابوه بود که با توجه به آمار فراوان عدم رعایت حقوق کودکان وزنان در خانواده ها وجامعه واز جمله شیوع انحرافات اخلاقی در زیمبابوه آنهم با توجه به افزایش معضلات اقتصادی کشور،لزوم توسعه آگاهی های پدران ومادران را درجهت حفظ وصیانت از حریم مقدس خانواده یادآورشد.

 وی گفت: متاسفانه امروزه انحرافات جنسی درزیمبابوه به مساله ای عادی تبدیل شده وبسیاری از زنان ومادران مسلمان به لحاظ رعایت عفاف وشرم مسائل خانوادگی را بیان نمی کنند ولذا خطرات بزرگی را برای جامعه شاهد هستیم. ما امروزه انحرافات اخلاقی را نه تنها در قشر دانش آموزان بلکه بیشتر ومتاسفانه در طبقه معلمین واساتید دانشگاه شاهدیم واینجاست که زنگ خطرجدی برای زیمبابوه را باید بشنویم.وی یادآورشد که اسلام از طریق مکتب متعالی خود راههای درست علاج اینگونه انحرافات را نشان داده است وبرخانواده های زیمبابوه ای ونیز وبخصوص خانواده های مسلمان است که ازاسلام والگوهای ان درس بگیرند.

این متخصص روانشناسی آموزشی افزود :70% زنان زیمبابوه در خانواده هایی بسر می برند که دارای درگیریها وتنشهای مختلف اخلاقی وروانی و... هستند .حال مساله این است که این زنان از اینکه بخواهند راجع به مشکلات خود صحبتی به میان آورند واهمه دارند واین یک بد بختی بزرگ است . آنجا که ما شاهدیم بسیار دختران جوان زیمبابوه ای که در سنین حوانی دچاربحران اخلاقی شده اما در سنین بالا نیز از مشکلات خود حرفی نمی زنند .

نامبرده آمادگی سازمان خودرا جهت هرگونه کمک به بهبود بحرانهای خانوادگی زنان درزیمبابوه وخاصه زنان مسلمان اعلام داشت.

سخنران بعدی همایش خانم دکتر سادزا،رئیس دانشگاه زنان افریقا گفت: باید بدانیم امروز زنان درجهان محور هرگونه مسائل انسانی بشمار می روند .برماست تا اهمیت مشارکت جدی زنان رادرعرصه های مختلف زندگی بشری بدانیم.اسلام رعایت حقوق بشر ونیز حقوق زنان را دردکترین خودودرجهان دارد وبرما است تا بطورجدی ابعاد اجتماعی ،اقتصادی وفرهنگی زنان مسلمان جامعه خوررا مورد بررسی دقیق قراردهیم.ارائه راهکارهای تازه از دین اسلام برای زنان مسلمان از جمله وظایف اصلی است .

در بخش آموزشی زنان دانشگاه زنان افریقا درزیمبابوه ضمن تقدیر از سازمان زنان الزهرا(س) در این کشور از اینکه این سازمان برای تقویت آموزشی جوانان وخاصه دختران وزنان مسلمان تلاش کرده وحتی گامهایی را درزمینه بورسیه تحصیلی آنها برمی دارد آن را نشانه رویکرد جدی نگری به مساله زنان مسلمان می داند.چراکه آموزش زنان درافریقا وخاصه در زیمبابوه ریشه بسیاری از موضوعات مبتلابه زنان است.

درادامه برنامه همایش ، پیام سفیرجمهوری اسلامی ایران درحراره از سوی همسر وابسته فرهنگی قرائت شد.

دراین پیام، مومنی، با اشاره به اینکه موضوع زنان آنقدر دراسلام اهمیت دارد که درتمامی موارد زنان اصلی ترین بخش جامعه بشمار می روند. همچنین زنان مسلمان می توانند بهترین الگوی دموکراسی را درحکومتها سازنده باشند. درانقلاب اسلامی ایران نیز زنان مسلمان نقش بسیار مهمی در پیروزی انقلاب داشته وتا به امروز در تمامی عرصه ها تلاس بسیار خوبی را از خود نشان داده اند. حضور فعلی زنان مسلمان ایرانی در کابینه دولت ونیز حضور فراوان زنان درنمایندگی مجلس کشور ونیز در دیگر ارگانهای نظام ایران اسلامی حکایت از اهمیت ونقش مهم حضور ومشارکت زنان مسلمان ایرانی در انقلاب اسلامی ودر جامعه دارد.

درادامه برنامه همایش وپس از ارائه مقاله دیگری از سوی خانم دکتر نقوی پیرامون نقش زنان مسلمان در توسعه وپیشرفت جامعه، ، همسر وابسته فرهنگی ، ضمن تشکر از ارائه دهندگان مقالات درموضوعات مربوط به همایش توجه به فرامین قرآن وپیروی از سیره اولیای اسلام را یگانه طریق راهیابی زنان مسلمان به قله های رفیع انسانی دانست وبا توجه به عنوان همایش : بررسی نقش زن درخانواده وجامعه ، فرازهایی را از دومنبع مهم اسلام یعنی قرآن کریم وسیره اولیای اسلام در این زمینه یاد آورشد.

 لازم به ذکر است که شرکت کنندگان دراین همایش از نمایشگاه  عکس،پوستروکتاب ونشریه پیرامون پیشرفت زنان مسلمان ایرانی درعرصه های گوناگون ونیز کتب مربوط به نقش زنان مسلمان وهمچنین آثار حضرت امام خمینی(ره) چیرامون زن مسلمان (به مناسبت سالروزولادت آنحضرت) بازدید کردند.

ایرانیان وشیعیان سایرکشورهای مقیم زیمبابوه نيز میلاد با سعادت حضرت زهرا(س) ،روززن و سالروز ولادت حضرت امام خمینی(ره) را چهارم تير ماه گرامی داشتند.

دراین برنامه که 1387 در میهمانسرای سفارت جمهوری اسلامی ایران وبا حضور تمامی اعضای سفارت ، ودیگرارگانهای ج.ا.ایران ونیز کلیه خانواده های ایرانی و گروهی ازشیعان دیگر کشورهای مقیم زیمبابوه شامل لبنان،پاکستان وهند یرگزار شد ، وپس از پخش فیلمی از جمهوری اسلامی ایران، ایپکچی، وایسته فرهنگی ايران ضمن تبریک وتهنیت میلاد با سعادت دخت نبی اکرم حضرت زهرا (س)،روززن وهمچنین سالروز ولادت حضرت امام خمینی(ره) ، وبا ذکر احادیثی از حضرت مهدی(عج)وحضرت علی(ع) ونیز جملاتی از امام راحل(ره)، اهمیت وضرورت رهروی اززندگانی حضرت زهرا(س) رابرتمامی زنان مسلمان یادآوری وبا اشاره به الگوی زندگانی آنحضرت وحضرت امام علی(ع) ، شیوه رفتاری آن دوبزرگوار را درس کاملی برای همسران مسلمان اعلام نمود.

در اين مراسم، جناب مومنی ، سفیر جوایز برندگان مسا بقه یادواره استادشهید مرتضی مطهری را که به مناسبت سالگرد شهادت ایشان برگزارشده بود را به  همراه جوایز وهدایای ویژه میلاد حضرت زهرا(س) برای فرزندان دختر ومادران با نام حضرت زهرا(س) ونیز برای کلیه فرزندان دختر ودیگر بانوان  به رسم بزرگداشت روز مادر اهدا كرد.

درادامه برنامه اشعاری دربزرگداشت میلاد حضرت زهرا(س) توسط خانم زینب سروش از دختران دانش آموز ایرانی قرائت شد.

لازم به ذکراست که دراین برنامه نمایشگاه عکش وپوستر از فعالیتها وپیشرفتهای زنان مسلمان ایرانی برپابود.

تركمنستان
به مناسبت ولادت دختر گرامي پيامبر حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم جشني با حضور ايرانيان، آذريها و تركمنها در مسجد حضرت فاطمة الزهرا (س) عشق آباد سوم تيرماه برگزار شد.

در اين مراسم كه با حضور پرشكوه دوستداران خاندان عصمت و طهارت همراه بود پس از اقامه نماز مغرب و عشاء و قرائت قرآن ابتدا " اميرشاهي" معاون سفير در رابطه با فضايل و جايگاه و شخصيت حضرت فاطمه زهرا (س) سخنراني كرد.

سپس" ناصري" رايزن فرهنگي نيز در سخناني به زبان آذري به ذكر فلسفه و دلايل بزرگداشت حضرت فاطمه زهرا (س) بعنوان الگوي الهي زنان و تكريمي كه در نظام اسلامي به بانوان محترم قائل شده اند پرداخت.

 پس از آن مدّاحي و مولودي خواني توسط " كربلايي" انجام گرفت و مسابقه اي نيز برگزار و به برندگان و همچنين كساني كه نام و القاب حضرت فاطمه  زهرا (س) را داشتند هدايايي اهدا شد .

تركمنستان
به مناسبت سالروز تـولد دخت گـرامي پيامبر رحمت حضـرت فاطمه زهرا (س) جشن با شكوهي در محل رايزني فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار شد.
در اين مراسم كه با حضور هنرمندان ايراني ميهمان در تركمنستان، فارسي آموزان و معلمين رايزني تشكيل شد،"ناصري" به تشريح فضائل حضرت زهرا (س) و جايگاه زن در انديشه اسلامي و دلايل الگو قرار دادن حضرت زهرا (س) براي زنان ايراني و نامگذاري روز و هفته زن در ايران پرداخت و به فارسي آموزان توصيه كرد كه تأسي از حضرت زهرا (س) نمايند.
 وي خاطرنشان كرد:در ايران زنان با وجود حفظ حجاب و حدود الهي در تمامي فعاليتها نقش مؤثري دارند.

" ناصري"افزود:اسلام براي حضور بانوان در صحنه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي هيچ محدوديتي قائل نشده است فقط نظر دين مقدس اسلام از توصية به حجاب حفظ حرمت و جايگاه زن مسلمان و جلوگيري از استفاده نامشروع انسانهاي هوسباز از وجود زنان است. اسلام زن را مستقل، با شخصيّت، عفيف و با وقار مي خواهد و هرگز زن را بصورت ملعبه و ابزار تبليغاتي نمي خواهد.

سپس دو تئاتر به نامهاي عروسي يواشكي و مرتضي زن بگير نيست كه توسط فارسي آموزان به زبان فارسي تهيه شده بود اجرا شد.

درادامه   مقاله اي در بزرگداشت حضرت زهرا (س) و مقاله اي تحت عنوان شعري كه نوشتن سخت بود در توصيف مادر توسط فارسي آموزان خوانده شد.

 سپس توسط يكي از هنرمندان ايراني خانم خانجاني نيز كه از تركمنهاي ايران هستند مقاله اي دربارة حضرت   زهرا (س) قرائت و پس از آن مسابقه زودگويي و سئوالات حضوري برگزار و به برندگان جوايزي اهداء شد.

در پايان مراسم نيز هدايايي به رسم يادبود به معلمين، همكاران و هنرمندان اعزامي از ايران اهداشد.

لازم به يادآوري است نمونه اي از ديدگاههاي امام خميني (ره) راجع به زنان به  انضمام بيانيه دفتر امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامـــي به مناسبت ميلاد  حضرت زهـرا (س) و روز زن به صـورت بـروشوري به ســه زبان فارسي، تركمني و روسي تهيه و بين فارسي آموزان، شركت كنندگان در اين مراسم و همچنين در افتتاح نمايشگاه فعاليتهاي زنان جمهوري اسلامي ايران و تركمنستان بصورت وسيعي توزيع شد.

افغانستان
 به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد فرخنده حضرت زهرا (س) یگانه دخت گرامی پیامبرعظیم الشان و تجلیل از روز زن مراسم با شکوهی در مسجد قران و عترت ازسوی رایزنی فرهنگی سفارت ج . ا.ایران در کابل چهارم تيرماه برگزار شد.

محفل باتلاوت کلام الله مجید توسط "قاری صابر" آغاز و سپس افضلی مدیر مسجد قران و عترت در باره حضرت فاطمه (س) و روز زن گفت:ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم و کشور ما را  کشور جمهوری اسلامی افغانستان می گویند جای تاسف است که روز زن را هشت مارچ می گیرند در صورت که الگوی زن مسلمان حضرت فاطمه(س) یگانه دخت پیامبر اسلام می باشد و همچنان باید روز عاشورا روز شهید بگوییم.

گروه سرود کانون فرهنگی حضرت امام رضا (ع) از قلعه فتح الله سرود خواندند.

خانم حلیمه حسینی رئیس کمیسون زنان مجمع علما شیعه افغانستان و استاد مدرسه خدیجه کبرا باعرض تبریک ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن در خصوص روز زن گفت:جوانان ما امروز سر دو راهی قرار گرفته است درحالی که ما الگوئی مثل زهرا داریم .

"غلامی" رایزن فرهنگی سفارت ج. ا. ایران در کابل با عرض تبریک به خواهران و مادران به مناسبت ولادت حضرت فاطمه(س) و روز زن گفت: واجب است که مادران احترام شوند چون مادران منشاجامعه هستندو می تواند که فرزندان نیک و خوب به جامعه تقدیم نمایند.

 سخنران بعدی عبدالباری راشد رئیس اکادمی علوم افغانستان  میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن را تبریک گفت و اظهارداشت:نقش یک مادر در تربیه فرزند اش از یک سال تا 12 الی 15 سالگی میباشد  اگر در سیمای اسلام و قران تربیت شود فرزند نیک به بار می آید به طور مثال حسنین که حضرت فاطمه(س) در سیمای قران و اسلام تربیت نموده بود جانشان را در راه حفظ دین فدا کردند.

در آخر مراسم برای برندگان مسابقه کتاب خوانی نظام حقوق زن به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)  به 114 نفر بتعداد 114 سوره قران جایزه داده شد و از 1400 تن اشتراک کنندگان نیز پذیرایی شد.

چين

به مناسبت گراميداشت ميلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن از سوي رايزني فرهنگي مراسم جشني با حضور كاركنان سفارت،‌ مسئولين نهادها و مؤسسات ايراني، دانشجويان، تجار و بازرگانان مقيم پكن ششم تيرماه در سالن مولاناي سفارت برگزار شد.

در اين مراسم دكتر منصوري سفير ايران در چين با تفسير آيه اول سورة هود (كتاب احكمت آياته ثم فصلت و ..) گفت: خداوند حكيم تمام اجزاء اين عالم را با رابطه دقيق و منطقي با يكديگر مرتبط كرده است و تمام آفرينش براساس حساب و منطق مي‌باشد. خلقت مرد و زن نيز بر اين اساس طراحي شده است و اگر از مسير خود خارج شود فساد و تباهي و عدم تعادل را همراه دارد. به همين دليل عفت زن، مادر بودن،‌ چگونگي ارث بردن و همسر بودن همگي در اين چارچوب قابل ارزيابي است و مي‌بايست آن را پذيرفت و اگر غير از اين باشد دنياي امروز با مشكلات جدي مواجه خواهد شد.

 وي تأكيد كرد:احكام صادره از سوي خداوند براي زنان مشكل‌زا نيست.

منصوري با اشاره به مطالب كتاب مرگ غرب گفت غربي‌ها نيز اين نكته را متوجه شده‌اند كه اگر زن و مرد از فلسفه خلقت خارج شوند مرگ خانواده فرامي‌رسد.

وي گفت: ما وظيفه داريم كه اين موضوع مهم را به جهانيان بفهمانيم تا جلوي فساد و تباهي گرفته شود.

در اثناء برنامه علاوه بر قرائت اشعار و دكلمه درخصوص حضرت فاطمه زهرا (س) و مادر كليپ شاعر مرحوم آغاسي و كليپ مادر و سرود برخي از خوانندگان و برنامه طنز پخش شد.

در اين مراسم توسط سفير و رايزن از خانم "دستان" كه بعنوان اولين نفري كه موفق  به اخذ درجة دكتراي هنر با درجة‌ ممتاز از دانشگاه هنر شده بود تقدير بعمل آمد.

رايزن فرهنگي دانشجويان را سرمايه‌هاي باارزش كشور برخواند و از تلاشهاي مجددانه خانم دستان در امر تحصيل و همچنين همكاريهايي كه در برگزاري نمايشگاههاي رايزني داشته است تشكر نمود و با تشويق ساير دانشجويان اظهار اميدواري كرد آنان پس از فارغ‌التحصيلي منشأ خير و بركت براي كشورشان باشند.

در ادامه نيز از هنرمند سركار خانم خواجوي بدليل ارائه آثار هنري خود در نمايشگاه دهة فجر و روز ارتش نيز از سوي رايزني فرهنگي و سفير تقدير بعمل آمد.

در ادامة برنامه از مادران دو تن از كاركنان سفارت كه سنشان از ساير مادرها بالاتر بود نيز تقدير بعمل آمد و فرزندان آنان با بوسه بر دستان مادران خود از زحمات دلسوزانه آنان تشكر نمودند.

از سوي رايزني فرهنگي نيز جوائزي به قيد قرعه به سه نفر از كساني كه در مسابقة نامه‌اي به مادر و مسابقة كوثر قرآن (زندگينامه حضرت فاطمه) شركت كرده بودند جوائزي تعلق گرفت.

 همچنين به نفرات برتر مسابقات ورزشي تنيس روي ميز و فوتبال دستي ويژة‌ بانوان نيز جوائزي اهداء و به تمامي مادران حاضر در مراسم نيز يك شاخه گل اهدا شد.

چين
مراسم بزرگداشت مقام حضرت فاطمه زهرا (س) به همت رايزني  با حضور جمع كثيري از مسلمانان چين، ائمه جمعه و جماعات، مسئولين انجمن اسلامي، محققين و صاحب‌نظران چيني و با حضور آيت الله دري نجف‌آبادي دادستان كل كشور و تني چند از كاركنان سفارت 26 خرداد در تالار مولاناي سفارت   برگزار شد.
در اين مراسم رايزن فرهنگي كشورمان  با قرائت اشعاري پيرامون آثار حب به فاطمه زهرا (س) به هدف برگزاري اينگونه جلسات اشاره كرد و گفت: با حضور در اين محافل مي‌توانيم شناخت و معرفت خود را نسبت به اسلام عزيز بويژه شخصيتهاي والاي تاريخ اسلام افزايش دهيم و بدينوسيله در مقابل شبهات وارده و تحريفات ايستادگي كنيم و نقشه‌هاي دشمنان اسلام را خنثي نمائيم.
در ادامه مراسم آيت‌الله دري نجف‌آبادي دادستان كل كشور از مسلمانان چين بخاطر برگزاري مراسم بزرگداشت حضرت فاطمه زهرا (س) در مساجد پكن و ساير شهرستانها تشكر كرد و با اشاره به آية 35 سورة مباركه احزاب به ولايت مطلقه پيامبر اشاره كرد و اطاعت و فرمانبرداري از پيامبر اكرم (ص) را اطاعت از خداوند بزرگ برشمرد. وي با اشاره به آية« لقد كان لكم في رسول الله اسوه حسنه» پيامبر اكرم را اسوه حسنه خواند كه براي هدايت بشريت آمده است و تأكيد كرد پيامبري كه خود اسوه الهي است براي ما اسوه‌سازي كرده است كه يكي از آنان حضرت فاطمه زهرا (س) مي‌باشد. او گفت: اگر پيامبر اكرم (ص) مي‌گويد حضرت فاطمه زهرا (س) پارة تن من است منظور فيزيكي نيست بلكه پاره مكتبي و هدايتي است و تجلي يك انسان كامل در يك انسان كامل ديگر است كه رفتار و كردار او براي ما بهترين درس است. وي تأكيد كرد پيامبر (ص) در عصر جاهليت عظمت زن را در بالاترين مرحلة امكان براي بشريت تبيين مي‌كند.
آيت‌الله دري‌ نجف‌آبادي گفت: حضرت زهرا (س) همچون خورشيدي فروزان براي بشريت است و اسلام با سوء استفاده از زنان براي دست‌يابي به مقاصد و اهداف شيطاني مخالف است و توصيه‌هاي اسلام در رعايت حقوق زنان بيانگر پويايي و كامل بودن اين دين الهي است. دادستان كل كشور گفت: عدم معنويت و اخلاق به عنوان مهمترين معضل و گمشده جوامع بشري بويژه دنياي غرب مي‌باشد و هيچ جامعه بدون دين، اخلاق و معنويت پايدار نخواهد ماند و قلب انسانها با توجه به فطرت پاكشان تشنه معنويت، ايمان، اخلاص مي‌باشد. آيت الله دري نجف آبادي گفت: بعد از 1400 سال كماكان به عشق فاطمه (س) نشسته‌ايم زيرا در وجود او تمامي ارزشها تبلور يافته است و آن بزرگوار چراغ راه و صراط مستقيم و طريق انسانيت مي‌باشد و بايد  به عنوان مسلمان نشان دهيم كه الگوي پيامبر (ص) فاطمه (س) و امام علي (ع) و بزرگان صحابه مي‌باشند. ايشان در پايان زلزله مصيبت‌بار در استان سيچوان را به مسلمانان و مردم چين تسليت گفت و اعلام كرد آماده همكاري و مساعدت از جانب ودولت خود و جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد.
خانم دكتر ماسيومي استاد دانشگاه اقليتها كه از استان چينگ‌ هاي دعوت شده بود مقاله‌اي با عنوان فاطمه (س)‌عشق پيامبر ارائه كرد: در اين مقاله كه داراي 4 بخش مي‌باشد آمده است كه حضرت علي (ع) و فاطمه (س) بهترين وكامل‌ترين الگو براي بشريتند و آن بزرگواران در عمل و گفتار بهترين الگو براي ما هستند و براي تحقق عدالت درجامعه از هيچ تلاش و كوشش دريغ نكرده‌اند و پيروان آن حضرت نيز بايد با تأسي از آموزه‌هاي آن بزرگواران براي اجرا و پياده شدن حق و عدالت در جامعه تلاش كنند. اين محقق چيني ايمان،‌ شجاعت، سخت كوشي، تحمل سختي‌ها در راه خدا و ساده زيستي را از جمله ويژگيهاي بانوي بزرگ اسلام و همسر او حضرت علي دانست و گفت: امروز مسلمانان بايد با سرمشق قراردادن آن بزرگواران در جهت كمال و رسيدن به معنويت گام بردارند.
در اثناي برنامه كليپ و اشعاري كه آقايان يحيي لين سونگ، چين مين زنگ و شيه چينگ اي با عناويني همچون برجسته‌ترين زن مسلمان، يادبود فاطمه (س) و تمجيد حضرت فاطمه (س) قرائت شد.
همچنين از سوي رايزني تعدادي مقاله و اشعار بصورت جزوه‌اي با عنوان فاطمه زهرا (س) تدوين و در اختيار مسلمانان قرار گرفت.

 روسيه

روز یکشنبه یکم تیرماه، زادروز حضرت زهرا (س) و روز زن و مادر با دعوت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو از بانوان ایرانی و خانواده هایشان به گردش روی رودخانه مسکو جشن گرفته شد.

خانواده های ایرانی در فضایی صمیمی و روی عرشه کشتی گرد آمدند تا آمدن بانوی سرای علی (ع) را شادباش بگویند و لحظاتی شیرین را با هم سپری کنند.

مراسم با تبریک ابراهیمی، رایزن فرهنگی ايران در مسكو آغاز شد و سپس حجت الاسلام و المسلمین هادوی سخنانی درباره زندگی و شخصیت حضرت زهرا (س) ایراد نمود.

در این مراسم، مسابقاتی برای کودکان و بزرگسالان نیز برگزار شد. کودکان در مسابقه نقاشی ترتیب داده شده، نقاشی ها و جملات تبریک را به مادرانشان تقدیم کردند و در پایان مراسم از رایزن فرهنگی،ابراهیمی هدایایی دریافت نمودند.

به تعدادی از بانوان که نامشان یکی از القاب حضرت فاطمه (س) بود و نیز به بانوان برنده در مسابقه زندگی فاطمه زهرا (س)، توسط سفیر ایران در روسیه، غلامرضا انصاری، حجت الاسلام و المسلمین هادوی و رایزن فرهنگی هدایایی به رسم یادبود تقدیم شد.

تونس

برپايي نمايشگاه هنري جايگاه زن ايراني در هنر معاصر در تونس
به مناسبت سالروزولادت حضرت زهراء(ع) و روز زن و نيزسالگرد ولادت امام خميني(ره) مركز فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تونس با هدف معرفي چهره ي واقعي زن ايراني در عصر حاضر با تاكيد بر دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، اقدام به برپايي نمايشگاهي از عكس و پوستر وكتاب با عنوان "جايگاه زن ايراني در هنر معاصر" نمود.

در مراسم افتتاح اين نمايشگاه كه با حضور "محمد تقي مويد" سفير ج.ا.ايران در تونس ، اعضاي سفارت و خانواده هاي ايشان، جمعي از تونسي ها و همراه با برپايي مراسم جشن بانوي مهر بود، "سيد حسن عصمتي" مدير مركز فرهنگي ايران در تونس ضمن برشمردن فضايل حضرت زهراء(س) به بيان جايگاه زن در جمهوري اسلامي ايران پرداخت و اظهار داشت:بهترين الگوي زن ايراني بي بي دو عالم حضرت زهراء(ع) است چرا كه ايشان در سخنانشان بر اهميت رعايت رفتار انساني اسلامي زنان مسلمان با هدف حفظ شأن زن در آفرينش و هستي، تاكيد مي فرمايند.

شايان ذكر است كه اين مراسم با نمايش فيلم يك سخنراني مذهبي با عنوان «خانواده ي قرآني: تنظيم انتظارات درزندگي » و اهداي هداياي ارزنده به خانم هاي تونسي و ايراني حاضر درجلسه كه نامشان فاطمه يا زهراء بود به پايان رسيد.
 
سنگال
در تاریخ چهارم تیرماه وابستگی فرهنگی ج.ا.ا به مناسبت روز ولادت با سعادت حضرت فاطمه الزهرا(س) همایش یک روزه ای را با عنوان:"نقش و جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامی" در سالن Alpha wally Diallo مرکز فرهنگی «دتاسک» داکار برگزار كرد.

این همایش با حضور خانم «بافو با» معاون و مشاور عالی وزیر خانواده و موسسات زنان سنگال، خانم"امه سک" رئیس انجمن زنان «جمعیت المخلصات»، خانم «امینتاباجان گی» قائم مقام «انجمن دانش آموزان و دانشجویان سنگال»، خانم «مریم انجای» رئیس «انجمن زنان برای توسعه و اسلام»، خانم «ام الخیری» رئیس «انجمن زنان خدیجه بنت خویلد»، و نیز برخی از علماء و امامان جماعت داکار و جمعی ازعلاقمندان به حضرت فاطمه(س) برپا شد.

در آغاز فیلم مستندی در باره «ایران در عصر جدید» که توسط مرکز امور زنان و خانواده ایران تهیه شده بود برای حضار به نمایش درآمد که به معرفی فعالیتهای زنان ایرانی در تمامی عرصه های اجتماعی، سیاسی،فرهنگی، علمی و ورزشی پرداخت.

 سپس با قرائت آیاتی چند از کلام ا.. مجید توسط مدرس علوم قرآنی «احمد با» همایش بطور رسمی شروع شد و اولین سخنران خانم «سوآد لی» دانشجوی زبان فارسی دانشگاه شیخ آنتا دیوپ به تشریح دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) در اهمیت و نقش زنان در جهان اسلام و به ویژه ایران پرداخت و اشاره كرد:امام(ره) همواره در زمینه آزادی زنان طبق تعالیم اسلام  توصیه اکید داشت و مخالف آزادی زنان بر اساس مدل و الگوی غربی بود.

 وی افزود حضرت فاطمه(س) و دختر گرامی اش حضرت زینب (س) از زنان عالی مقام و درخشان زمان صدر اسلام هستند که بدین سبب همواره از سوی زنان مسلمان مورد احترام و تکریم قرار دارند. خانم «لی» سخنرانی خود را با شعری به زبان فارسی در بزرگداشت روز زن خاتمه داد.

سپس خانم «امه سک»رئیس انجمن زنان «جمعیت المخلصات» ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این همایش، به نقش برجسته و اساسی زن در خانواده اشاره نمود و افزود:زن پس از ازدواج در جامعه، به مربی کودک تبدیل می شود و در واقع رشد و تکامل افراد جامعه برعهده مادر است.

وی با مطرح نمودن برخی احادیث و اشعار عربی به جایگاه والای زن در نهاد خانواده و جامعه تأکید گذارد و با قرائت فرمایش پیامبر(ص) در خصوص آنکه« بهشت زیر پای مادران است» به صحبت خود خاتمه داد.

پس از آن خانم «امینتاباجان گی» قائم مقام «انجمن دانش آموزان و دانشجویان سنگال»، ضمن اشاره به آیات سوره النحل  وضعیت زن در زمان جاهلیت و پس از ظهور اسلام را مورد مقایسه قرار داد و اشاره كرد:پیامبر(ص) مردم را به اهمیت نقش زن در جامعه اسلامی آشنا و آگاه نمود.

 وی در فراز دیگری از صحبتهای خویش، ضمن تأکید بر وظایف زن مسلمان در قبال خانواده و تربیت فرزندان، حفاظت و صیانت از منزلت و اعتبار زن و مقابله با انحطاطات و انحرافات اخلاقی را نیز از وظایف زن مسلمان برشمرد و افزود:باید زنان مسلمان با همبستگی جهت مبارزه با مظاهر غربی و سوءاستفاده جنسی از زنان و نیز کاهش میزان بیسوادی زنان تلاش و فعالیت نمایند.

سپس  خانم «مریم انجای» رئیس «انجمن زنان برای توسعه و اسلام» مقاله خود را با عنوان«فاطمه الزهرا(س) الگوی زن مسلمان» ارائه و مطرح نمود:در واقع با ظهور اسلام زنان ،آزادی خویش را بدست آوردند، البته آزادی به معنای بی بند و باری نیست که غرب ترویج می کند و حضرت فاطمه الزهرا(س) که هم دخت گرامی پیامبر(ص) و هم همسر امام علی(ع) بود، به خاطر شخصیت و رفتار برجسته خود از ارزشهای والایی برخوردار بود که الگویی برای تمامی زنان جهان است.

 وی به مبارزات زنان سنگالی به ویژه زنان مسلمان منطقه «سن لوئی» علیه استعمارگران اشاره و اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) ، زنان ایرانی در تمامی زمینه ها همانند مردان مشغول فعالیت شدند و به موفقیتهای بسیاری دست یافتند. 

 پس از آن خانم «حسن زاده» همسر سفیرایران با ذکر حدیث نبوی« فاطِمَةُ بَضعَةُ مِنُّی مَن سَرَّها فَقَد سَرُّنی وَ مَن سائَتها فَقَد سائَتنی.» ، پیروی از دستورات الهی و الگو قراردادن حضرت فاطمه (س) برای زنان در امور دنیوی و اخروی  موجب رستگاری است و بر عهده همه زنان مسلمان است که در جهت تحقق این امر تلاش نمایند.

 خانم «ام الخیری»  رئیس «انجمن زنان خدیجه بنت خویلد»، با اشاره به نقش و جایگاه مهم زن در خانواده به عنوان همسر، مادر و مربی تعلیم و تربیت فرزند، به اهمیت ایمان و اعتقاد قلبی در جهت ایفای وظایف اسلامی در جامعه پرداخت و افزود:  حضرت فاطمه الزهرا(ع) فرزندان شایسته ای چون حسن(ع) و حسین(ع) را تربیت نمود که ما امروزه همواره برای شهادت حسین بن علی(ع) در کربلا، حزین و گریان هستیم.
 سپس خانم »فتحی پور» به بررسی وضعیت زنان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران پرداخت و با ارائه آمار و نتایج  تحقیقات  چنین مطرح نمود که فعالیت زنان ایرانی در تمامی زمینه ها اعم از  فعالیتهای پارلمانی به عنوان نماینده مجلس، امور ادبی و هنری ، فیلم و سینما،کسب عناوین در مسابقات بین المللی ورزشی، مشاغل عالیرتبه در امور صنعتی و تولیدی و پزشکی و  فعالیتهای تحقیقاتی و مطالعاتی و... افزایش چشمگیری داشته است که همگی ناشی از برکت اسلام و رشد جایگاه زن در نظام اسلامی ایران محقق شده است.

 وی افزود:برای مقابله با تبلیغات منفی غرب علیه زنان مسلمان، بایستی با پیروی از الگوی شخصیتی و رفتاری حضرت فاطمه الزهرا(ع) در ایجاد وجهه و چهره ای والا و باارزش از زن مسلمان در جهان اسلام تلاش نمود.
خانم «بافو با»  معاون و مشاور عالی وزیر خانواده و موسسات زنان سنگال، ضمن تبریک به مناسبت زاد روز حضرت فاطمه الزهرا(س)، بیان داشت:زن در خانواده و جامعه اسلامی از ارزش و اهمیت اساسی و والایی برخوردار است و اسلام جایگاه بسیار با اهمیتی برای زن در نظر گرفته که بدون شک نشانه نقش ارزنده وی در اجتماع می باشد و بر عهده همه زنان مسلمان است که با درک صحیح و پیروی از دستورات الهی و رهنمودهای پیامبر گرامی (ص) در حفظ و صیانت از این موهبت الهی کوشا باشند و در واقع تضمین رشد و توسعه جامعه به فعالیت و انجام وظایف زنان در تمامی زمینه ها بستگی فراوان دارد.
 
سپس دکتر بصیری وابسته فرهنگی ج.ا.ایران، ولادت با سعادت حضرت زهرا(س) که زاد روز حضرت امام خمینی(ره) با آن همزمان است را به عموم مسلمانان تبریک و تهنیت گفت و اظهارداشت:جوامع اسلامی باید خود را در برابر موج تهاجمات غرب بویژه در زمینه استفاده ابزاری از زن و نیز الگو برداری از ارزشهای مادی و دنیوی فرهنگ غربی که موجبات سقوط فکری و فرهنگی را بدنبال دارد،پرهیز و اجتناب نمایند. بسیاری از معضلات مانند فروپاشی خانواده، کاهش ازدواج، افزایش طلاق، پیری جمعیت و بروز بیماریهای کشنده نظیر ایدز در کشورهای غربی نتیجه بی بند و باری اخلاقی، کم اهمیت شمردن کانون خانواده ، عدم کنترل و تربیت صحیح فرزندان است.
 
وي افزود:برعهده زنان مسلمان است که از حضرت فاطمه(س) به عنوان الگوی در زندگی پیروی کنند و خداوند همانگونه که زن و مرد را خلق نموده ، برای هر کدام حقوق منطبق بر نیازهای فطری و طبیعی وضع کرده و نظام حقوق بشر اسلامی از طرف خداوند که خالق بشر است و علم و بینش او محدود به زمان و مکان نیست؛ تنظیم شده که این حقوق در هر زمان و مکان جوابگوی نیاز بشر است ، در حالیکه نظام حقوق بشر غرب زائیده عقل بشر می باشد که مبتنی بر تجربه و عقل محدود اوست و با نگاه مادیگرایی و تجربه دنیوی تنظیم شده که محدود به زمان و مکان است و قادر نیست نیازهای بشر را در هر زمان و مکان جوابگو باشد در نتیجه تنظیم این سیستم حقوق بشر برای زنان و انطباق آن در جوامع غربی و جوامع اسلامی متاثر از غرب معضلات و مشکلات فوق الذکر را بهمراه آورده که راه نجات آن بازگشت به اصول، حقوق، آموزه ها و ارزشهای ادیان الهی و خصوصاً اسلام می باشد که می تواند در اصلاح در سه سطح فردی، خانوادگی و اجتماعی برنامه ریزی و اجرا گردد.
در پایان یک فیلم مستند بیست دقیقه ای از رشد و فعالیت زنان ایرانی در روستاها و عشایر بنمایش درآمد که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

قابل ذكراست در این سمینار بیش از دویست نفر از اعضای شش موسسه و انجمن زنان مسلمان سنگال و نیز هیئتی از مقامات عالیرتبه و مشاوران وزارت زنان شرکت داشتند که 8 نفر شخصیت و صاحبنظر زن سنگالی و ایرانی به ارائه مقاله و سخنرانی پرداختند.این مراسم تحت پوشش خبری رادیو دولتی سنگال RTS  قرار گرفت که در حاشیه آن مصاحبه ای با وابسته فرهنگی و سخنرانان صورت گرفت که در برنامه خبر همانروز و سه نوبت از رادیو سراسری سنگال پخش گردید.

ارمنستان
 به مناسبت فرخنده سالروز ولادت دخت نبی مکرم اسلام (ص) کوثر ولایت حضرت فاطمه زهرا سلام ا... علیها و روز زن، مراسم جشنی با حضور جمع کثیری از عاشقان اهل بیت علیهم السلام در مسجد جامع (کبود) ایروان چهارم تيرماه   برگزار شد.

در اين مراسم  شیرزاد  با بیان روایتی از حضرت امام صادق (ع) در فضایل حضرت زهرا (س) اعلام داشت به تمامی کودکان و نوجوانان حاضر در جلسه به این مناسبت هدایایی به رسم یادبود اهدا خواهد شد.  ضمناً  به 5 نفر از بانوانی که نام کوچک آنها فاطمه و زهرا باشد یک هدیه نفیس اهدا خواهد شد.

در ادامه " موسی خان" از دبیران مدرسه ج.ا. ایران  طی سخنرانی خود به قرائت  خطبه حضرت زهرا (س) در مسجد پیامبر (ص) پرداخت.

وي با تبیین وضعیت و حال و هوای این خطبه حضرت زهرا (س) در آن زمان به شرح کوتاهی در مورد قسمت های قرائت شده پرداخت.

سپس با حضور سقائیان سفیر ج.ا. ایران در ارمنستان،  عطوفی رایزن فرهنگی و آ حمزه ایل وابسته نظامی مراسم اهدا جوایز به خردسالان و نوجوانان و همچنین با قید قرعه به 5 نفر از بانوان حاضر در جلسه جوایز نفیس اهدا شد.

كويت

مقاله خانم شريفه جراغ با عنوان " زن ....مظهر تحقق يافتن آرزوهاي بشر"بمناسبت ميلاد حضرت فاطمه (س)

در اين مقاله خانم شريفه جراغ به وضعيت زن عرب در زمان جاهليت  و قبل از ورود اسلام به شبه جزيره عربستان اشاره مي كند كه چگونه زن در آن زمان مورد ذلت و خواري قرار گرفته و از كمترين حقوق خود محروم گشته بود و با ظهور خورشيد عالم افروز اسلام در آن ديار ، رحمت الهي شامل حال زنان گشت و لباس عفت و حياء را بر تن آنان كرد ه و حقوق پايمال شده آنان را زنده كرده و آنان را ارج نهاده و بالاترين افتخار را نصيب آنان نمود، زيرا كه از جنس آنان سرور زنان عالم فاطمه الزهرا(س) را آفريد و او را مزين به كمال و مراتب عاليه گرداند تا جائيكه پدر بزرگوارش رسول گرامي اسلام (ص)بارها و در موارد مختلف  در باره او فرمود: "فاطمه قلب و روح من است كه در دو پهلويم قرار گرفته است ". و همچنين "فاطمه پاره تن من است هركس او را بيازارد مرا آزرده و هركس او را دوست بدارد مرا دوست دارد". و با اين تعابير مي توان گفت ، فاطمه جان پيامبر است.
آن بزرگ بانو توانست با رفتار و كردار  ، زندگي و ازدواج ، همسرداري و خانه داري و تربيت فرزندان    ، تكامل يافتن  زن و مرد را در كنار يكديگر ودر محيطي سرشار از محبت و الفت به ما آموزش دهد. و آنچه كه نياز زنان در جوامع امروزي است ، شناخت عميق و دقيق  اين شخصيت والا و اقتدا و پيروي از او به دور از تبليغات پراكنده ايي است كه امروزه تحت عنوان حقوق زن از ديدگاه اسلام به اسلام نسبت داده مي شود و از  موازين راستين  اسلام به دور مي باشد .
نياز ما در جوامع تجمل پرست امروز، به چنين خانواده هاي ساده و بي آلايشي است كه در عفت و زهد و عبادت فاطمه گونه و در عدالت و حكمت علي گونه باشند.

وي در پايان مقاله خود نوشت كه عنوان مقاله اش برگرفته از سخنان حضرت امام خميني رضوان الله عليه مي باشد.

پاكستان - یشاور

مراسم بزرگداشت میلاد گهربار حضرت فاطمه الزهراء (س) و روز زن با شکوه خاصی و با حضور خانم "ستاره ایاز" وزیر توسعه اجتماعی ، خانم" سعیده بتول" نماینده پارلمان ، خانم ها راضیه عزیز ، عظمی ، شاهینه و ثمانه رباب از فارغ التحصیلان حوزه علمیه مشهد و با حضور جمع زیادی از بانوان پاکستانی و ایرانی در محل خانه فرهنگ سرکنسولگری ایران در پیشاور برگزار شد.
در این مراسم که با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز و با نعت حضرت فاطمه الزهراء (س) از سوی بانوان پاکستانی همراه شد.

سخنرانان و شخصیتهای حاضر در سخنان خود به تشریح مقام و منزلت ، دانش و سیره حضرت فاطمه الزهراء در خانواده و اجتماع پرداخته و زن امروز را محتاج آموزه های دینی و اخلاقی آن بانوی بزرگوار دانستند.

پاكستان- لاهور

برگزاري همایش حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی جاودان برای زنان جهان در پاكستان
همایش"حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی جاودان برای زنان جهان"به مناسبت ولادت خانم فاطمه(س) از سوي خانه فرهنگ ایران  و با همکاری دانشگاه بانوان لاهور و انجمن فارسی بانوان،اول تيرماه در سالن این دانشگاه برگزارشد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،اين همايش با حضور خانم دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی  استاد دانشگاه امام صادق (ع)، خانم دکتر بشری متین رئیس دانشگاه بانوان لاهور ومعاونین و روسای دپارتمانهای این دانشگاه، خانم دکتر ثمر فاطمه رئیس بخش اسلامیات دانشگاه پنجاب، خانم دکتر خالده آفتاب رئیس انجمن فارسی بانوان لاهور، خانم دکتر عاصمه ممدوت عضو پارلمان ایالت پنجاب، خانم  زمانی همسر سرپرست خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهور و جمع  کثیری از اساتید ، دانشجویان و بانوان علاقمند به حضرت زهرا(س برگزار شد.
در اين همايش خانم دکتر"خالده آفتاب" رئیس انجمن فارسی بانوان لاهور با ارايه مقاله اي با عنوان"زن از دیدگاه علامه اقبال و امام خمینی(ره)"گفت:موضوع زن همان قدر قدیم است که خود این کائنات و خود زن همان اندازه عظیم است که خود مرد. از اول تخلیق کائنات مرد و زن برای یکدیگر لازم و ملزوم بودند. زنها همیشه در امور اجتماعی با مردان شریک و سهیم بوده اند. زنان در صدراسلام بهترین الگوو  نمونه برای زنان در عصر کنونی هستند.

وي با اشاره به جايگاه زن در اشعار مولوي و اقبال لاهوري گفت: مولانا جلال الدین رومی زن را مورد بحث خود قرار داده و از مهر مادری خیلی تعریف كرده است و همچنين علامه اقبال نیز جنبه های مختلف زن را موضوع خیلی از شعرها خود اختصاص داده است.

رئیس انجمن فارسی بانوان لاهور اظهارداشت :علامه اقبال حضرت زهرا(س) را برای زنان جهان ،الگوی واقعی معرفی کرده اند. اسلام زن را جایگاه ممتازی اعطاء نمود. و رسول اکرم(ص) هم به دختر خود احترام می گذاشتند.
مزرع تسلیم را حاصل بتول(ص)                 مادران را اسوه کال بتول

خانم  زمانی همسر سرپرست خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهورگفت:نامیدن روز تولد حضرت فاطمه به نام روز زن ، شأن دوباره ای به مقام زن بخشیده است.فاطمه یک کلمه است که در آن فرهنگ عظیمی نهفته است. حضرت زهرا بدون شک در رأس تمام          بانوان اسلام قرار دارد زیرا او تنها بانویی است که پدر ، شوهر و خودش نیز معصوم بوده اند.
وي افزود:
فاطمه مصداق آیات متعدد قرآن ازجمله  مصداق آیه قدر، خیر کثیر، آیه نسائنا ،مصداق آیه تطهیر،مصداق اهل بیت،مصداق آیه ایثار و اطعام ،مصداق دورماندن از آتش و مصداق ذی القربی   است.
دکتر ثمر فاطمه رئیس بخش اسلامیات دانشگاه پنجاب گفت: سیره قناعت و صبوری ایشان برای زنان امروز جهان اسلام قابل تقلید و الگو پذیری است.
خانم عاصمه ممدوت عضو پارلمان ایالت پنجاب گفت:درباره شخصیت حضرت فاطه(س) سخن گفتن خیلی سخت است فاطمه دختر پیغمبر ، همسر علی(ع) ، مادر حسنین علیهم السلام و زینب سلام الله علیها هستند و بنا به گفته دکتر شریعتی  فاطمه (س) فاطمه(س) است.
وي افزود:زن امروزی جهان نیاز بسیار شدیدی دارد که اسوه کامل حضرت زهرا(س) دنبال کند و در زندگانی خود موفقیت را به دست بیاورد.

خانم دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی  استاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت:حضرت زهرا(س) الگوی تمام نمای انسان کامل در دین مبین اسلام بلکه جهان بشریت است.

وي افزود:حضرت زهرا دو اسم دارند ، محدِّثه و محدَّثه، در لسان عرب محدِّثه کسی است که با ملایک سخن می گوید و محدَّثه کسی است که ملایک با او سخن می گویند. یعنی حضرت زهرا(س) هم با ملایک سخن می گوید و هم به امر خدا بعد از رحلت رسول خدا(ص) وحی از خانه پیغمبر نمی رود و ملایک با او مرتبط اند.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) خاطرنشان كرد:مدینه خانه فاطمه مرکز مشاوره علمی و خانوادگی برای زنان مکه و مدینه قرار می گیرد. کتابی هم اکنون در دست امام زمان موجود است بنام مصحف فاطمه(س) از امام صادق سوال می شود "مصحف فاطمه(س) چیست، حضرت می فرمایند : آنچه که مادرم فاطمه از ملایک دریافت کردند از اخبار عالم بشریت در کتاب مادرم ثبت شده است.

وي افزود:حضرت فضه کنیز حضرت زهرا(س) است. اگر به تاریخ نگاه بکنیم ایشان اولین شیمی دان و کیمیا گر تاریخ انسانیت است یک روزی پیغمبر وارد خانه میشود. می بیند فضه از یک ظرف مسی یک ظرف طلایی ساخته، رسول خدا(ص) سوال کردند. این علم را از کجا آموختی ایشان جواب دادند. این علم را از بانوی خودم آموختم ، و این جزیی از علم حضرت زهرا(س) است.

خانم دکتر اردبیلی  گفت:حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران  گفتند زنان مانند قرآن انسان ساز هستند ولی زنی که به بانوی خودش حضرت زهرا(س)  اقتدا کند.
وي گفت:ما زنان باید با الگو قرار دادن حضرت زهرا(س) در زندگی فردی و اجتماعی خود ، علاوه بر تربیت اسلامی فرزندان ، در اصلاح امور جامعه و کشور خود حضور داشته باشیم .همه زنهای مسلمان باید به دین خود تعلق داشته باشند. من از زنان جامعه پاکستان درخواست می کنم که یک تحریک دینی در زندگی خود داشته باشند.

خانم دکتر بشری متین رئیس دانشگاه بانوان لاهورگفت:ما خوشحالیم که در جهان اسلام زنان عظیمی را داریم که الگوی واقعی ما هستند. این روزها، خیلی ها از حقوق انسانی صحبت می کنند. وبرخی از زن ها هم بنام حقوق بشریت و آزادی خواهی ،بی حیایی فرهنگی غرب را بعنوان الگوی زندگی خودشان قرار داده اند. ما باید از این فرهنگ بیهوده غرب خودمان را دور بگذاریم. حضرت فاطمه الزهرا(س) در تمامی زمینه های زندگی یک الگوی واقعی بودند. و زنان ما باید از اسوه ایشان چیز ها را یاد بگیرند. دانشجویان و بانوان پاکستان باید در مرحله عملی زندگی خود با الگو پذیری از بزرگان دینی خود، زندگی خود را ترسیم کنند و اصالت خود را نشان بدهند و ثابت کنند.  ما می توانیم با افتخار کامل بگویم که دانشگاه بانوان لاهور اولین موسسه ای جداگانه بانوان است که بصورت دانشگاهی دختران ملت را در زیر یک سقف همه رشته های علمی فراهم می کند. و خانم ها با آرامش قلب تحصیلات خودشان را در محیط پاکیزه به پایان می رسانند.

عبدالرضا عباسی سرپرست خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهورگفت:رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) روز ولادت حضرت زهرا(س) را "روز زن" و " روز مادر" و این ایام را هفته زن نامید.این نامگذاری نشان دهنده این است که زنها واقعا نقش بسیار مهمی در تربیت نسل آینده جوامع اسلامی دارند اگر زنها نباشند تربیت کودکان بدست مردان قابل انجام نیست.  و عشق مادری است که فرزندان را تربیت می دهد.

وي افزود:مراسم میلاد حضرت زهرا(س) صرفا مال شیعیان نیست این مراسم در تمامی جهان اسلام گرفته می شود و در جمهوری اسلامی ایران برادران اهل سنت هم در کنار برادران و خواهران شیعه این مراسم را برگزار می کنند و جشن می گیرند.

درپايان به همين مناسبت هدایایی از طرف خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهور به سخنرانان ، مجری، قاری اهداشد.همچنين کتاب گزیده و تلخیص "فاطمه فاطمه است" تالیف دکتر شریعتی و زندگانی حضرت زهرا(س) تالیف آیت الله مکارم شیرازی به زبان اردو  که با کمک خانه فرهنگ تهیه و چاپ شده است به همه میهمانان و بانوان حاضر در همایش هدیه داده شد.

سودان
بمناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها وروز جهانی زن  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ  اول تيرماه  باهمکاری مرکز الشباب الشهید طیار فریق صلاح الدین ابوکساوی با الکلاکله گبه مراسمی را برگزار نمود
در این مراسم كه بیش از 400 نفر از لایه های گوناگون اجتماعی شهر کلاکله اعم از با نوان ومردان وجوانان شرکت کرده بودند، فیلمهاي شامل دستاورد ها وپیشر فتهای زن مسلمان ایرانی پس از انقلاب اسلامی ایران در صحنه ها ومیادین مختلف علمی،  صنعتی ،هنری ، آموزشی، هنری ورزشی، رسانه ای و..... نمایش داده شد.. 
رضا عامری سفیر جمهوری اسلامی ایران وحجت الاسلام انصاری رایزن فرهنگی  هر یک در ابتدای سخنرانی هایشان ضمن تشکر از همکاری مر کز فرهنگی شهید طیار در همکاری و برگزاری مراسم باشکوه روز جهانی زن و سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) با رایزنی فرهنگی از حضور مختارحاج حسن معتمد، مسولین موسسات ونهاد های مختلف شهر و همچنین شرکت جمع گسترده با نوان وآقایان  شهرکلاکه گبه قدر دانی نمودند.
آنان در بخشی از سخنرانی هایشان ضمن اعلام تبریک وتهنیت روز زن به همه زنان مسلمان جهان بویژه بانوان سودان وایران، مطالبی را در خصوص نقش زنان، علت نام گذاری این روز را بنام روز زن ومادر، جایگاه ونقش زنان در جامعه ایران اسلامی، حضور زنان در حوزه ها وصحنه های وسیع اقتصادی، هنری، تربیتی، سیاسی، اجتماعی و..... سخنان وفرموده های حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه به سمع حاضرین رساندند .
مختار حاج حسن ضمن تشکر از همکاری ومشارکت رایزنی وسفارت جمهوری اسلامی ایران با مردم وبویژه جوانان شهر کلاکله، روز مادر وسالروز میلاد خجسته دخت پیامبر اسلام را به مسلمانان جهان تبریک گفت.
وی در بخشی از سخنرانیش به فعالیت هاوبرنامه های فرهنگی، ورزشی ،آموزشی وهنری زنان منطقه پرداخت و ضمن اشاره به سخنان حضرت امام خمینی رضوان الله وتعالی علیه پیرامون جایگاه زنان در جامعه اسلامی  مناسبات  دوکشور ایران وسودان را بسیار خوب خواند.
قابل ذكر است منطقه کلاکله گبه با جمعیت قریب به 800هزار نفر که از شهر ها ومناطق گوناگون سودان به آنجا آمده وساکن شده اند در بخش جنوبی خارطوم واقع شده است.کلاکله بعنوان یکی از مناطق بسیار قدیمی پایتخت ملی سودان بشمار می رودو مردم این منطقه معتقدند که از 500سال قبل مردم در اینجا ساکن بوده اند .  منطقه مذکور به هفت کلاکله  بنام های کلاکله گبه، کلاکله وحده ،کلاکله شرق وکلاکله صعیقات و..... نامگذاری شده است  از آنجا ئیکه ایالت خارطوم به هفت استان تقسیم گردیده وهر استان را یک مسول بنام معتمد اداره میکند. لدا کلاکله ، جبل الاولیاء واز هری سه شهری هستند که توسط یک معتمد بنام استاد مختار حاج حسن اداره می شود.

تركيه – آنكارا

سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) دخت گرامی پیامبر ‏اسلام و روز زن شنبه 8 تیرماه در آنکارا ‏پایتخت ترکیه گرامی داشته شد.‏

‏ در این مراسم که از سوی انجمن فرهنگی و همبستگی زنان و ‏انجمن زنان پایتخت و بنیاد باب علی در تلارهمایش های ‏شهرداری منطقه ینی محله برگزار شد، سه تن از شخصیتهای ‏علمی و فرهنگی این کشور به ایراد سخن پرداختند.

خانم ‏خدیجه اویسال ، تهیه کننده برنامه های دینی در رادیو ‏هدف، اولین سخنران این مراسم بود که با اشاره به مقام ‏والای حضرت فاطمه وی را الگویی نمونه برای زنان عالم ‏برشمرد و افزود : زنان همواره با عناوینی چون ناقص ‏العقل و ضعیف از سوی برخی مردان مورد استثمار قرار ‏گرفته اند. در صورتی که بررسیهای علمی نشان میدهد که ‏چنین چیزی وجود ندارد و زنان از لحاظ قابلیتهای ذهنی و ‏شخصیتی چیزی از مردان کم ندارند. بسیارند زنانی که در ‏طول تاریخ در عرصه های مختلف به موفقیتهای بزرگی دست ‏یافته اند.‏‎ ‎

خانم فاطمه بستان اونسال ،کارشناس علوم سیاسی و روابط ‏بین الملل دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به ‏مظلومیت حضرت زهرا (س) به ویژه بعد از پیامبر گرامی ‏اسلام به تحلیل اوضاع جامعه اسلامی بعد از رحلت پیامبر ‏اسلام پرداخت. وی غصب زمین فدک توسط خلیفه ی اول و ‏محاصره ی خانه ی آن حضرت و بنابر برخی روایات سیلی ‏خوردن او را اوج ظلم و جفا در حق وی برشمرد و افزود ‏عامه اهل سنت از این موضوعات بی اطلاع هستند. باید ‏واقعیات را بدون تعصب تجزیه و تحلیل کرد.‏‎ ‎

قدیر آکاراس از روحانیون شیعه نیز در این مراسم ‏سخنانی را در توصیف ویژگیهای حضرت فاطمه زهرا (س) ‏بیان کرد و با اشاره به الگو بودن آن حضرت برای همه ‏مسلمانان به ویژه زنان، رعایت مسائل اخلاقی و پایبندی ‏به مسائل شرعی را خاطر نشان کرد و افزود : زنانی که ‏حجاب دارند ولی نماز نمی خوانند، چگونه می توانند پیرو ‏فاطمه باشند. مردانی که رعایت محاسن را سنت می دانند ‏اما به مسائل شرعی پایبند نیستند چگونه می توانند ‏پیرو پیامبر باشند. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که ‏زنان مسلمان با الگو برداری از دخت گرامی پیامبر اسلام ‏ادامه دهنده واقعی راه باشند.

در انتهای این برنامه برنامه موسیقی عرفانی توسط ‏چندتن از دختران ترک اجرا شد.‏

در این مراسم به شرکت کنندگان یک نسخه از کتاب " فضائل حضرت زهرا در منابع اهل سنت " اهدا شد.‏

 


1387/04/08    /    شماره : ٥٢٤٣٢٠    /    تعداد نمایش : ١٩٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
محافل انس با قرآن کریم در پاکستان برگزار می‌شود
نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه‌های ایران و لبنان برپا می‌شود
ترجمه «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» به زبان ترکی استانبولی
نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در نمایشگاه سنتی کامپالا
چهل‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق
مرکز مطالعات اقتصادی ایران و قزاقستان افتتاح شد
شرکت فارسی‌آموزان 7 تا 70 ساله ترکمنی در آزمون زبان فارسی
نهمین کنفرانس اروپایی ایرانشناسی در برلین برگزار شد
آغاز پنجمین دوره آموزش قالی بافی در اتیوپی
افتتاح نمایشگاه نقاشی خط هنرمند ایرانی در استانبول
بازدید رایزن فرهنگی ایران در ازبکستان از بزرگترین جشنواره صنایع دستی خوقند
شرکت دانشجویان ایرانی در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات عربي دانشگاه‌ کویت
محفل شعر عاشورایی در لاهور پاکستان
بازدید مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی از مؤسسه مطبوعاتی عمان
آزادی قدس شریف اولویت‌ نخست امت اسلامی است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.