English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور تأكيد كرد؛

تلاش برای ایجاد دیپلماسی در حوزه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی در خارج از کشور

کیانی با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی ايران براي معرفي مد و لباس ایرانی ـ اسلامی در خارج از کشور گفت: باید موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر را به سود تولیدکنندگان و طراحان ایرانی در حوزه مد و لباس اسلامی هدایت کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  محمد علی کیانی، دبیر بخش بین‌الملل دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر و مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار این سازمان به تشریح فعالیت‌های این بخش پرداخت و گفت: سال گذشته بخش بین‌الملل با نمایش پوشش‌های سنتی کشورهای مختلف حضور فیزیکی در جشنواره داشت اما امسال به دلیل شرایط کرونا  و کوید 19 این فرصت در فضای مجازی دنبال شد. بخش بين الملل با رويكرد پژوهش محور به منظور بهره برداري از ظرفيت‌هاي بين‌الملل و تأثيرگذاري الگوهاي اسلامي و ايراني در دنيا به ويژه كشورهاي مسلمان در اين جشنواره فعاليت خودرا آغاز كرد.

وی هدف بخش بین‌المللی جشنواره مد و لباس فجر را فراهم کردن زمینه گفت‌وگو، تعامل، آشنایی و تبادل ایده و تجربه بین طراحان ایرانی و خارجی اعلام و عنوان کرد: در این دوره با رویکرد پژوهش محور و به منظور بهره‌برداری از ظرفیت‌های بین‌المللی و تأثیرگذاری الگوهای ایرانی ـ اسلامی پوشش در دنیا به ویژه بر کشورهای مسلمان فعالیت بخش‌ بین‌الملل انجام شد.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: دهمين جشنواره مد و لباس فجر با هدف نگاه به بازار داخلي و خارجي، ايجاد فضاي رقابتي سالم بين طراحان عرصه مد و لباس در سطح بين‌‎الملل، تشويق طراحان به ارائه طرح والگوهاي به روز و نوآورانه، كمك به ارتقاي سطح حوزه طراحي با الهام از نمادهاي هنر ايراني ـ اسلامي و كشف استعدادهاي نو با حضور فعالان حوزه مد و لباس داخلي و خارجي هرساله برگزار شد.

نمایشگاه مد و لباس فجر؛ فرصتی برای همدلی‌ بیشتر ملت‌ها

کیانی برگزاری نمایشگاه مد و لباس فجر را فرصتی جهت آشنایی کشورهای خارجی با اوج هنر و خلاقیت طراحان ایرانی و نیز تبادل نظر فرهنگی و معرفی ارزش‌های فرهنگی ایران عنوان و از ارسال و انعکاس فراخوان جشنواره مد و لباس فجر در 80 نمایندگی فرهنگي ایران در 65 کشور خارجی خبر داد و گفت: سفارتخانه‌ها و رایزنی های فرهنگی  ایران در خارج از کشور نیز این فراخوان را منعکس کردند تا سایر کشورها با برگزاری این رویداد در ایران آشنا شوند.

وی از استقبال طراحان و فعالان فرهنگی تعداد قابل توجهی از کشورها برای همراهی و ارتباط با جشنواره مد و لباس فجر خبر داد و گفت: نمایندگان فرهنگی کشورمان در 12 کشور تاکنون طراح و افراد صاحب سبک و استادان دانشگاه به ما معرفی کردند و وبینارهایی با حضور خانم سیده مرضیه شفاپور، رییس دهمین جشنواره مد و لباس فجر و رییس کارگروه ساماندهی مدو لباس کشور، صدیقه پاک بین، دبیر دهمین جشنواره مد و لباس فجر و طراحانی از کشورهای فرانسه، ژاپن، قرقیزستان، افغانستان، آذربایجان، روسیه و اندونزی  و چندین کشور دیگر برگزار شد و همچنان این وبینار ادامه خواهد داشت.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: بیش از 20 طراح مطرح کشورهای مختلف از جمله کشورهای ترکیه و ایتالیا و طراحانی از کشورهای آفریقایی برای برگزاری وبینار مشترک با طراحان ایرانی اعلام آمادگی کردند اما زمان محدود نمایشگاه امکان برگزاری همه این نشست‎ها را فراهم نکرد، اما وبینارهای برگزار شده در ایران مورد استقبال خیلی خوب مخاطبان قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه فضای مجازی قدرت نرمی است که نباید از آن غفلت کرد، گفت: بر همین اساس پیشنهاد کردیم دبیرخانه دائمی بخش بین‌الملل در حوزه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی را تشکیل دهیم و نه فقط در دوره جشنواره بلکه  در طول سال و هر ماه حداقل با دو نفر از طراحان مطرح، صاحبان برندها و سبک‌های مختلف طراحی لباس و مسئولان مد و لباس کشورهای مختلف وبینار تخصصی جهت آشنائی با طراحان برگزار کنیم.

کیانی تصریح کرد: جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در حال فراهم کردن زمینه برقراری ارتباط علمی و قوی طراحان ایرانی و خارجی است. از سوی دیگر طراحان شرکت کننده در وبینارهای بخش بین‌الملل همه اساتید دانشگاه بودند و می‌توان زمینه تبادل دانشجو و استاد بین دانشگاه‌های ایرانی و خارجی و اعطای فرصت‌های مطالعاتی به پژوهشگران ایرانی و خارجی در حوزه مد و لباس اسلامی را فراهم کرد.

استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی ايران براي معرفي مد و لباس ایرانی ـ اسلامی در خارج از کشور

وی با اشاره به اینکه اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عضو اصلی کارگروه شورای سیاست‌گذاری بخش ساماندهی مد و لباس کشور هم هست، گفت: ایرانیان خارج از کشور نیز علاقه زیادی به لباس‌های اصیل ایرانی دارند، ایرانی تبارهای زیادی هم در حوزه مد در جهان فعال هستند که می‌توان ارتباط همه آنها را با فعالان و تولید کنندگان لباس و زیورآلات ایرانی فراهم کرد.

کیانی اظهار امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی خارج از کشور حوزه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی بهتر به جهان معرفی و جذابیت بین‌المللی فرهنگی ایران به خوبی به نمایش گذاشته شود.

وی تصریح کرد: از ظرفیت مد و لباس ایرانی ـ اسلامی می‌توان در نمایشگاه‌های بین‌المللی مد جهان استفاده کرد. ما می‌توانیم دیپلماسی فرهنگی مد و لباس ایرانی ـ اسلامی را فعال و اقتصاد فرهنگ و هنر را به سود تولیدکنندگان ایرانی رونق دهیم و اقتصاد را با فرهنگ و هنر گره بزنیم و بستر سازی مناسبی نیز صورت گیرد.

دبیر بخش بین‌الملل دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر کشور همچنین گفت: ما می‌توانیم از برگزیدگان جشنواره فجر و برندهای موفق ایرانی در هفته‌های فرهنگی ایران در سایر کشورها دعوت کنیم تا  تولیدات و هنرشان را در خارج از کشور هم به نمایش بگذارند. این ارتباط می‌تواند فرصتی برای برندسازی طراحان ایرانی در حوزه بین‌الملل هم فراهم کند.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور خاطر نشان کرد: پوشش‌هاي انسان در سرزمين‌هاي دور و اقوام مختلف بر اساس ايده‌ها، باورها، اعتقادات، مناسبت‌ها و آيين‌ها و مذاهب متفاوت است. بدين خاطر به عنوان شاخص در تبيين ارزش‌هاي فردي و اجتماعي، نشانه هويت و جايگاه فكري و فرهنگي محسوب مي‌شود.

کیانی خاطرنشان کرد: کشور پهناور ايران كه دارای اقوام و طوايف مختلفي است و در جوامع شهري، روستايي و عشايري در بخش زنان و مردان پوشش‌هاي زيبايي دارند با شركت در اين نشست‌ها و نمايشگاه‌ها علاوه بر كسب درآمد و فروش محصولات پيام آوران ارزش‌ها، اعتقادات و آئين‌ها سنتی و اسلامی هستند.

وی در ادامه سخنانش، مطرح کرد: ما مي‌توانيم در حوزه مد و لباس با ديپلماسي هنر و فرهنگي و يا حتي ديپلماسي لباس اقوام و حتي مد و لباس ارتباط خوبي با حوزه بين الملل داشته باشيم. در بحث معرفی لباس اقوام بين كشورها استقبال  و پیشنهادات خوبی مطرح است که می‌توان از این فرصت  و ورود به چرخه تولید در عرصه بین الملل استفاده کرد.

کیانی اظهار کرد: هدف نهایی در اين بخش، تلاش بر اين بود تا از طراحان كشورهايي كه فرهنگ پوشش آنها با لباس‌هاي مردم ايران همخواني و شباهت بيشتري دارد دعوت به عمل آيد و بيان نگاه طراحان در جهان به آفرينش نقوش منسوجات و فرم‌هاي پوشش، بررسي چگونگي انديشه در طراحي و اجراي يك اثر پوششي، ايجاد فضايي براي ارائه طرح‌ها و ايده‌هاي طراحان با حضور كارشناسان، قياس توانايي طراحان داخلي با طراحان بين المللي و آسيب شناسي طرح‌هاي موجود فعلي در جامعه، مهم ترين اهداف بخش بين‌الملل بود.

انتهای پیام/ص


٠٩:٢٧ - 1399/12/04    /    شماره : ٧٦٥٢١٠    /    تعداد نمایش : ٧٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
کتاب «گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری» به زبان صربی منتشر شد
دانش‌آموز و کتاب، غرق در خون/ وقتی جهل جنایت ‌آفرید
سومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زبانی و ادبی ایران و ترکیه» برگزار می‌شود
بیانیه شورای عالی مسلمانان کنیا در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه
بررسی آخرین کتاب میشل کعدی درباره امام رضا(ع)
دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضد فساد و معتقد به تحول و جوانان باشد
رونمايی از كتاب «مسئله فلسطين» اثر مقام معظم رهبري در بيروت
نشست «فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایران زمین»
چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد
آزادی قدس شریف دور نیست
نشست اضطراری مسجدالاقصی و بیت‌المقدس در ترکیه پایان یافت
زمینه‌های همکاری موسیقیایی ایران و ارمنستان بررسی شد
معرفی زندگی نابغه شعر فارسی بنگال
بررسی آداب و سنن عید فطر در پاکستان و کشورهای اسلامی
رویای زنده ماندن دولت صهیونیست در منطقه در حال نابودی است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.