English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

قزلسفلی در تلویزیون ملی اوگاند:

تبیین و تشریح دیپلماسی فرهنگی نوروز /نوروز ،عدالت است نه ظلم ، وصل است نه فصل

برنامه اسلامی تلویزیون ملی اوگاندا معروف به یو بی سی به تبیین و تشریح دیپلماسی نوروز، معرفی ماهیت، ابعاد سازنده و میراث انسان ساز و تمدن آفرین آن اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معرفی تاریخچه تقویم هجری شمسی و قمری، فصل‌ها، توضیح مفهوم واژه نوروز، تبیین ابعاد انسان ساز و تمدن آفرین نوروز، جغرافیای نوروز، آداب و آئین‌های قبل و بعد از تحویل سال نو آداب دینی نوروز، جایگاه نوروز در اسلام، دعای تحویل سال نو و پیام‌های آن، تشریح اثرات سازنده نامگذاری سال جدید توسط امام خامنه‌ای ( مدظله العالی) دیپلماسی نوروز برای توسعه همه جانبه و ... از جمله موضوعاتی بودند که در این برنامه زنده تلویزیونی پیرامون آن‌ها بيان شد.

در این برنامه یک ساعته تلویزیونی که مدیریت آن را حمزه سعید لووِگا از فرهیختگان دینی و فرهنگی و از مبلغ مسلمان اوگاندا به عهده داشت، گفت: طبق مطالعاتی که داشته ام فرهنگ و هنر غنی و سالم ایران با هزاران سال سابقه تاریخی نقش حیاتی در توسعه و تمدن انسانی و پیشرفت های علمی و فرهنگی جهان داشته است.

 وی در بخشی از سخنان خود از جاذبه ها و زیبائی های نوروز به وجد آمد و اشعار معروف عربی در وصف نوروز را به شرح ذیل قرائت ، ترجمه و آن را مظهر نور علیه ظلمت و آغاز بیداری خفتگان توصیف نمود ؛

أتاک الربیع الطلق یختال ضاحکا - من الحسن حتی کاد أن یتکلما

و قد نبه النوروز فی غسق الدجی __ أوائل ورد کن بالأمس نوما

بهار، گشاده روی خرامان و خندان به پیش آمد  - و آنقدر زیبا جلوه نمود گویا دهان به سخن گشوده

نوروز در پایان تاریکی شب آمده است، -که گل‏های به خواب رفته دیروز را بیدار کند

رایزن فرهنگی با اشاره به اینکه جمعه  بیست مارس 2020  اولین روز سال 1399 هجری شمسی در جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورهای منطقه  نوروز نامیده می شود گفت نوروز ریشه عمیقی در فرهنگ و سنت های تاریخ ایران داشته و ‏جشن های آن هرسال با مراسم ویژه ای در ایران و چندین کشور برگزار مي شود.‏

وی در  بخشی از سخنان خود به آگاهی مردم اوگاندا رساند که نوروز به عنوان یک موجود زنده به قدری محترم است که صد ها میلیون نفر در ایران ، افغانستان ، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان ، عراق ، گرجستان ، آذربایجان ، ترکیه ، ترکمنستان ، ازبکستان و ... با آماده سازی خود و جامعه و با انجام آئیین های خاصی از ماه ها پیش منتظر ورود آن میهمان بزرگ می باشند .

رایزن فرهنگی ايران در بخشی از  سخنان تلویزیونی خود که بطور زنده پخش می شد با بیان اینکه فرهنگ نوروز با ظلم و ستم ، استعمار ، استثمار و استکبار همخوانی ندارد گفت آئین های نوروز ، ایران را از تسلط بیگانگان محفوظ نگه داشته است و ایرانی ها را قادر نموده است تا عظمت ‏دیرینه خود را حفظ نمایند .

وی در بخشی از سخنان نوروزی خود در تلویزیون یو بی سی اوگاندا گفت :آئین های نوروز می تواند برای همه ملت های آزاده جهان و کشور دوست اوگاندا که در جستجوی صلح ، ‏توسعه و عدالت اجتماعی می باشد مفید و آموزنده باشد .

وی گفت: تمام بخش ها و اجزای تشگیل دهنده نوروز به عنوان یک پدیده فرهنگیِ زنده حامل پیام صلح ، دوستی ، همزیستی مسالمت آمیز ، وحدت و ... می باشد.‏

قزلسفلی بخشی از سخنان خود را به آداب عید نوروز قبل از تحول سال نمود از جمله خانه تکانی برونی و درونی ، غبارروبی ظاهر و باطن ، نظافت و تمیز کردن برون و درون ، بررسی اعمال یک سال گذشته ، زدودن کینه از دل و آشتی کردن ، درس عبرت گرفتن ، دور ریختن وسایل کهنه و غیر قابل استفاده و نو کردن آن ها ، رسیدگی به فقرا و ایتام ، محاسبه نفس و ... اختصاص داد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: قرائت دعای ویژه تحویل سال نو ، گوش دادن به پیام های نوروزی رهبری معظم و رئیس جمهوری ، دید و بازدید ، صله رحم ، حضور در زیارتگاه ها ، سفر کردن و ... از جمله آداب و رسومی که ایرانی ها بعد از تحویل سال نو انجام می دهند .

رایزن فرهنگی در بخشی از سخنان تلویزیونی خود با بیان اینکه مهم ترین ویژگی نوروز همبستگی و همزیستی بین مردم ایران و سایر ملت ها می باشد ‏گفت توجه به ارزش های معنوی اخلاقی ، ‏انسانی ، نوع دوستی ، مهربانی ، وحدت ، عدالت اجتماعی ، شادی ، آزادی ، صلح و پاکی دل ‏ها از جمله درس ها و پیام های عید نوروز می باشند که مطابق با معیارهای دینی نیز بوده و با تائید دین اسلام  بقاء آن تضمین شد .

وی ضمن تبیین ابعاد سازنده نوروزی گفت زیبایی وتندرستی ، عشق و محبت ، نعمت و ‏برکت ، بهداشت و سلامتی و... اجزای تشکیم دهنده پدیده نوروز  می باشند .

رایزن فرهنگی گفت :آئیین های ‏نوروز که ملت ها و اقوام گوناگونی را در داخل و خارج ایران به هم نزدیک ‏نموده است آنقدر قوی هستند که امروزه از آن ها به عنوان دیپلماسی فرهنگی در راستای همگرائی منطقه ای استفاده می شود.

وی با بیان اینکه آئین های نوروز موجب ‏توسعه همگرائی و رشد صلح جهانی می شود گفت :در حقیقت دیپلماسی نوروز با توجه به ماهیت آن نوعی گفتمان انسان با طبیعت بوده و در نهایت به وحدت ، صلح ، آرامش و دوستی بین ملت های آزاده جهان منجر می شود.

رایزن فرهنگی در ادامه با اشاره به نقش نوروز در پیوند نسل های گوناگون به یكدیگر گفت نوروز در فهرست میراث فرهنگی یونسكو به ثبت رسیده و سازمان ملل هم هر سال مراسمی برای آن برگزار می نماید.

لووِگا به نبوه خود گفت آنچه ما از برنامه امروز جمعه بیست مارس 2020 فهمیدم این است که نوروز از جمله رویدادهای فرهنگی و سنتی جمهوری اسلامی ایران می باشد که با فطرت انسانی انسان و تحولات طبیعت همخوانی داشته و فرصتی مناسب برای همدلی ، عبرت آموزی ، حفظ میراث و ارزش های فرهنگی و طبیعی به شمار می رود.

قزلسفلی در بخشی از سخنان خود گفت دیپلماسی فرهنگی نوروز  اعم از همدلی ، هم زبانی ، صداقت ، احترام به یکدیگر در این دنیای پر تلاطم امروز کار ساز بوده  و منجر به یک جامعه مبتنی بر صلح و عدالت و توسعه همه جانبه خواهد شد .

 وی  در بخشی از سخنان خود  گفت: دپپلماسی نوروز  " عدالت است نه ظلم " ،  " وصل است نه فصل " ،  " دوستی است نه دشمنی " ،   " وحدت است نه تفرقه " ، " بصیرت است نه جهالت " ، " تغییر مثبت است نه رکودِ  مطلق " ، " گفتگو است نه خشونت و جنگ " ، " حرکت است نه توقف " ، " پیشرفت است نه عقب گرد "و در نهایت ترفیع منزلت و کرامت انسان ، بهره مندی از فرصت های طلائی ، تبادل فرهنگ و تجربیات  و احترام به ارزش های یکدیگر می باشد.

رایزن فرهنگی با بیان اینکه نوروز به عنوان یک پدیده فرهنگی همیشه زنده در آداب و سنن ایرانی و اسلامی ریشه عمیق دارد به تشریح آئین های سنتیِ مطابق با فرهنگ و معارفِ اسلامی و انسانی پرداخت .

وی با بیان اینکه آئین ها ، آداب و رسوم نوروز که مطابق با طبیعت انسان نیز می باشند برای همه انسان ها و ملت ها از جمله اوگاندائی ها پیام های مفید و آموزنده ای دارد گفت شکوفائی ، بیداری ، بصیرت ، صلح ، دوستی ، آشتی ، وحدت ، تلاش ، امید به آینده  ، امیدواری به زندگی بهتر و ...  از جمله دستاوردهای این عید باستانی ایران می باشد.

قزلسفلی در ادامه گفت همبستگی ، همزیستی مسالمت آمیز با سایر ملت های آزاده ، ابراز همدردی با نیازمدان و آسیب دیدگان ، زدودن کدورت ها  از جمله ویژگی های نوروز باستانی ایران می باشد. 

حمزه سعید لووِگا در بخشی از سخنان خود گفت نکته جالبی که برای من اهمیت دارد این است که آئین ها و آداب و رسوم نوروز با تعالیم معارف دین اسلام همسو می باشند و فرهنگ و معارف آن دو به هم گره خورده اند.  وی ادامه داد که ‏نوع دوستی ، مهربانی ، عدالت اجتماعی ، آزادی ، صلح ، پاکی دل ‏ها از جمله آئین های نوروزی هستند که اسلام هم به انجام آن تاکید کرده است .

انتهای پیام/م


٠٨:٣٢ - 1399/01/05    /    شماره : ٧٤٦٩٧٧    /    تعداد نمایش : ٨٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام(ره) و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران
گردهمایی شاعران و خوشنویسان در بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی
وبینار بزرگداشت شیعه شناس ایتالیایی برگزار می‌شود
نشست «ضرورت پیوست فرهنگی برای سند 25 ساله توافق ایران و چین»
بیست‌وهشتمین گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی «سیمرغ پارسی» برگزار می‌شود
کارگاه گفت‌وگوی بینادینی بانوان در زیمبابوه برگزار شد
ضرورت تأسی از سيره حضرت زینب(س) به عنوان اسوه‌ای برای زنان مسلمان
انتشار مقاله رایزن فرهنگی برای روز شعر و ادب فارسی
بازدید سفیر جدید ایران از رایزنی فرهنگی کشورمان در آفریقای جنوبی
وبینار «بررسی مؤلفه‌های اجتماعی در ترويج فرهنگ مدرسه‌سازی» برگزار می‌شود
دیدار هیأتی از رایزنی فرهنگی ایران در بغداد با تولیت آستان مقدس سلمان فارسی
وبینار «بررسی نقش ادبیات، فرهنگ و علوم انسانی در تمدن‌سازی» در بنگلادش
بازگشایی دانشگاه های آسیا در دوره جدید کرونایی/ خبرگزاری ایرنا
تاکید علمای شیعه پاکستان بر مبارزه با افراط گرایی/ خبرگزاری رسا
جشن تولدی در بیشکک و شرایط کرونایی‌اش/ خبرگزاری مهر
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.