English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

محرم و رسم عاشقی مردمان نجیب فراسوی ارس + عکس

آیین محرم و صفر به ویژه عاشورا در جمهوری آذربایجان از آیین‌های ویژه‌ای است كه همواره نزد مردم بسیاری گرامی بوده و سینه به سینه حفظ شده و همانند نگینی گرانبها پاس داشته شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ شاید بتوان گفت آنچه اسلام و تشیع را پس از ده‌ها سال در جمهوری آذربایجان و آن هم در دل مخوف‌ترین نظام سیاسی دنیا یعنی رژیم كمونیستی محفوظ داشت، معجزه‌ای بود به نام عاشورا.

محرم در این سامان همچون نسیمی در كویر بی‌دینی، روح‌بخش و دلنشین است و هر سال زنگار رخوت را از پیكره اعتقادی مردمان این سرزمین زدوده و جلا می‌دهد. عاشورا صدها سال است که به عنوان نماد ایستادگی در اعماق وجود مردم آذربایجان نفوذ كرده و هر ساله خصوصاً در زمان شوروی نیز تحت شدیدترین تدابیر امنیتی به نحوی به پا داشته شده است.

براساس شواهد و روایت های موجود، آن زمان با فرارسیدن محرم، در كنار و گوشه این سرزمین، دینداران با حضور در محافل و دسته‌های كوچک، به صورت مخفیانه و شبانه با ذكر «وای حوسین (حسین) وای حوسین (حسین)» به سیل خروشان عاشقان سالار شهیدان امام حسین(ع) می‌پیوستند و در این میان نیز كم نبودند كسانی كه به سبب برپایی این رسم عاشقی به سیاه‌چال‌ها افتادند.

 

بزرگی می‌گفت در آن زمان در مناطق جنوبی آذربایجان، باب شده بود كه مریدان اهل بیت(ع) نذر و دعا می‌كردند كه اگر خداوند مرگ خود و عزیزانشان را در آن سال مقدر کرده، آن مرگ را در شب عاشورا فرارساند، چرا كه تنها محملی كه می‌توانستند ذكر مصیبت واقعه كربلا كنند، هنگام عزاداری برای مرگ عزیزان و نزدیكان بود. آری این گونه است داستان دینداری مردمان خوب، نجیب و دوست داشتنی فراسوی ارس.

 

قدمت ورود تشیع به این سرزمین به دوره امام صادق(ع) می‌رسد و در زمان صفوی‌ها مذهب تشیع در این مناطق گسترش یافت و از همان زمان نیز آیین‌ها و مراسم مربوط به محرم و صفر به شكل باشكوهی برپا می‌شد. حدیقة السُعَداء (کتاب مقتلی به زبان ترکی) سید محمد فضولی و اشعار بی نظیر قُمری دربندی(شاعر و مرثیه سرای داغستانی) حاكی از ارادتمندی دیرین این مردمان به مكتب عظیم عاشورا است.

هرچند منابع دقیقی از شرایط عزاداری واقعه عاشورا در زمان تزاری(امپراطوری روسیه) در منطقه آران وجود ندارد؛ اما براساس شواهد و قرائن، این روند تا سال‌ها پس از عهدنامه تركمانچای و الحاق ظالمانه بخشی از سرزمین‌های شمالی ایران به دولت تزاری، ادامه داشت و مردم آران علی‌رغم جدایی خود از سرزمین مادری، همچنان با شور و حرارت خاصی به مظاهر دینی و مذهبی خود خصوصاً واقعه كربلا و عاشورا عِرق داشته و به صورت علنی در امتداد فرهنگ اسلامی - شیعی حركت می‌كردند.

محرم و رسم عاشقی مردمان نجیب فراسوی ارس + عکسعكس فوق مربوط به مراسم عزاداری و تعزیه در روستای بالاخانی اطراف باكو (این روستا فارس‌زبان است)

در دوران كمونیستی و همزمان با ترویج مكتب الحادی و اندیشه استبدادی، اعتقادات و باورهای دینی، بیش از هر زمان دیگری محدود شد. نظام كمونیستی با به‌كارگیری ترفندهای مختلف سعی داشت اعتقادات دینی و مذهبی جامعه را به انزوا بكشاند. تهدید، ارعاب و حتی به سخره‌گرفتن دین، خصوصاً دین اسلام (مانند ساخت فیلم سینمایی مشهدی عباد) از روش‌هایی بود كه نظام برای ریشه‌كن‌ كردن اعتقادات راستین مردم تلاش می‌کرد، اما مردم همچنان در حفظ اعتقادات خود راسخ بودند.

حاج سلطان علیزاده یكی از شعرای اهل بیت(ع) و امام جماعت كنونی منطقه بوزونای جمهوری آذربایجان در خاطرات خود می‌نویسد: دوران شوروی، فیلم ایرانی «ببر مازندران» در برخی از سینماهای شهر باكو به نمایش درآمد. این فیلم به شکل بی نظیری مورد استقبال مردم قرار گرفت تا حدی كه هم اكنون نیز مردان و زنان مسن در جمهوری آذربایجان، سینمای ایران را با این فیلم می‌شناسند. پس از مدتی مشخص شد كه اقبال بی‌نظیر مردم این كشور به این دلیل بود كه در این فیلم، صحنه‌هایی از حرم امام رضا(ع) و زیارت مشتاقان آن امام، نمایش داده می‌شد و مردمی كه ده‌ها سال از زیارت مشهد مقدس محروم بودند به عشق این صحنه‌ها به سینما رفته و به نوعی ارادت خود را به اهل بیت(ع) اعلام می‌کردند كه نشان از علاقه و گرایش مردم به مذهب تشیع داشت و نهایتاً رژیم كمونیستی از ادامه اكران این فیلم جلوگیری کرد.

مردم آذربایجان براساس پیشینه اعتقادی و مذهبی خود، همواره نسبت به موضوع محرم و خصوصا عاشورا حساس بوده‌اند و علیرغم جو پلیسی و خفقان حاكم در گذشته، آیین‌های عاشورا و اربعین امام حسین(ع) را به صورت بسیار مخفیانه به پا می‌داشتند. دینداران در آن ایام با فرارسیدن محرم، داخل خانه‌های خود را سیاه پوش كرده و در روز عاشورا برخی روستاییان دور از چشم عوامل رژیم به دشت‌ها و مزارع رفته و ضمن قربانی کردن، مراسم عاشورای حسینی را به صورت خاصی برگزار می‌كردند. در شهرها نیز براساس اعتقادات بیشتر مردم، روز عاشورا، علی‌رغم وجود نظارت شدید امنیتی، به بهانه‌های مختلف، دست از كار می‌كشیدند، هرچند در برخی اوقات، امكان و شرایط برگزاری عزاداری هم به وجود نمی‌آمد ولی به هر شكل ممكن این آیین مقدس را پاس می‌داشتند.

پس از استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ با وجود شرایط سخت اقتصادی و امنیتی، بخشی از محدودیت‌های برپایی آیین‌های دینی و مذهبی، خصوصا مراسم عاشورا، برچیده و آرزوی دینداران برای برافراشتن بیرق عزاداری امام حسین(ع) محقق شد. هرچند ده‌ها سال خفقان، شكل و شمایل و محتوای عزاداری‌ها را كم رمق كرده بود، لكن بازشدن مرزها و حضور برخی روحانیون و مداحان آذری زبان كشورمان، شور و شوق مجددی به این آیین مذهبی بخشید. احیای مساجد و حسینیه‌ها، تشكیل خودجوش دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی، برگزاری روضه خوانی و مداحی از نتایج این فضای به وجود آمده بود.

 

محدودیت‌های امروز

علیرغم فراگیر شدن موضوع عزاداری ایام دهه اول محرم به ویژه روز عاشورا، متأسفانه شاهد اعمال برخی محدودیت‌ها، برای برپایی این مراسم آیینی در جمهوری آذربایجان هستیم. در چند سال اخیر جریان‌سازی‌های هدایت‌شده در این كشور، همواره سعی داشته‌اند موضوع برگزاری آیین‌های عاشورایی را خرافات جلوه داده و گاه قوانینی از قبیل منع حضور كودكان در مجالس، ممنوعیت زنجیرزنی و محدودیت‌های دیگر از قبیل نصب پرچم عزا بیرون از مساجد و حركت دسته‌جات در خیابان‌ها را در پارلمان جمهوری آذربایجان وضع کنند.

از لحاظ پراكندگی جغرافیایی، مناطقی همچون باكو، گنجه، لنكران و دیگر مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان از مناطقی محسوب می‌شود كه بیشترین تقید و مداومت در برگزاری و برپایی مجالس عزاداری امام حسین(ع) را دارند.

همچنین روز عاشورا در جمهوری آذربایجان تعطیل رسمی محسوب نمی‌شود، لكن بیشتر اصناف و مراكز غیردولتی تعطیل یا نیمه‌تعطیل است و مردم با حضور در مساجد خصوصا در زیارتگاه‌های دینی همانند بی‌بی رحیمه (نارداران) و بی‌بی حكیمه شهر باكو و امامزاده ابراهیم شهر گنجه به عزاداری می‌پردازند.

برگزاری مراسم عاشورا در منطقه نارداران

بیشتر مردم جمهوری آذربایجان چه دیندار و چه غیردیندار، سال‌هاست به حرمت ماه محرم، مراسم عروسی و جشن و شادی برگزار نمی‌كنند. البته چند سالی است جریان‌های وهابی برای بی اعتبار كردن روز عاشورا و ماه محرم، با به راه انداختن كاروان‌های عروسی (ساختگی) در خیابان‌ها به دنبال اهداف خاص خود هستند.

در سال‌های اخیر شعرای اهل بیت(ع) هم از لحاظ كمی و كیفی رشد قابل توجهی داشته‌اند، گروه‌های آوازخوانی دینی و مداحان اهل بیت(ع) ارتقاء یافته و در ایام محرم و خصوصا روز عاشورا برنامه‌هایی مناسبتی را به اجرا می‌گذارند. همچنین در سال ۹۷ با معرفی رایزنی فرهنگی كشورمان در باكو، مرحوم سید‌رحیم بخشی‌اف شاعر بزرگ حسینی به عنوان اولین پیر غلام از جمهوری آذربایجان (در شهر اصفهان) معرفی شد.

همچنین در این میان برخی مداحان و شعرای دینی، از سوی هیئت‌های ایرانی برای اجرای برنامه به كشورمان دعوت می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به الشن خزر (شاعر) و سیدطالح بردگاهی (مداح) اشاره كرد.

مراسم شب عاشورا در مسجد مشهدی داداش در مركز باكو

اگر روز عاشورا گشتی در پایتخت جمهوری آذربایجان بزنیم، نشانه‌های مربوط به پاسداشت این روز به وضوح مشهود است، بعضی خودروها و حتی منازل پرچم مشكی نصب كرده، برخی از تاكسی‌های سطح شهر، مسافرین را بدون دریافت كرایه جابه‌جا می‌كنند، تعدادی از مغازه‌ها با كشیدن پارچه روی مشروبات الكلی و نوشته‌هایی مبنی بر عدم فروش مشروبات الكلی در روز عاشورا، حرمت این روز را نگه می‌دارند، چسباندن برچسب‌های «یا حسین» به زبان آذری در پشت شیشه خودروها نیز از مواردی است كه در روز عاشورا به چشم می‌خورد.

از نكات جالب در برپایی مراسم عزاداری روز عاشورا، شركت فعال اهل سنت، در این مراسم است كه پا به پای برادران و خواهران شیعه خود در مراسم آیینی شركت داشته و با برپایی سفره‌های احسان، محبت قلبی خود را به امام حسین(ع) و خاندان پاكش اعلام می‌دارند.

 

مراسم ظهر عاشورا در صحن مسجد حضرت زهرا(س) در منطقه گونشلی

یكی دیگر از مظاهر عاشورایی، حضور پررنگ جوانان و عزاداران حسینی در شبكه‌های مجازی است كه با ارسال كلیپ‌های مناسبتی، دل‌نوشته‌های حسینی و پخش برخی از مداحی‌ها ارادت خود را به نمایش می‌گذارند و در صحنه عمل نیز تعداد زیادی از علاقه‌مندان مكتب عاشورایی به صورت گسترده در همایش میلیونی پیاده‌روی اربعین شركت كرده و خوشبختانه هر ساله به تعداد شركت‌كنندگان این مراسم نیز افزوده می‌شود.

 

همچنین در سال های اخیر مراكز بیمارستانی و درمانی پذیرای هزاران نفر در روز عاشورا برای اهدای خون هستند كه برخی از مقامات رسمی نیز در همین ارتباط مشاركت دارند.

سخن آخر اینكه، مردم جمهوری آذربایجان با همه فراز و نشیب‌های تاریخی و سیاسی از ده‌ها سال قبل همچنان از ارادتمندان امام حسین(ع) بوده و این جاذبه معنوی هر ساله بیشتر و بیشتر گشته و این چراغ پرنور هدایت، همچنان درخشان و استوار به راه خود ادامه می‌دهد.

 

علیرضا بهبودی، كارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

 

 


٠٨:٣٦ - 1398/06/17    /    شماره : ٧٣٥٣٦٩    /    تعداد نمایش : ١٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 روایتی از سرزمین مردمان نجیب و اصیل/ امام طلایی ترکمنستانی‌ها کیست؟ (خبر)
 افتتاح رسمی کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 برگزاری نخستین جلسه رسمی انجمن فارسی بنگلادش (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه 176 ایروان (خبر)
 نمایشگاه عکس عشایر ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برپایی نمایشگاه «عشایر زاگرس، زندگی آزاد» در بلغارستان (خبر)
 آغاز دوره آموزشی زبان فارسی در دانشگاه اندونزی (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از رادیو چین (خبر)
 اعطای گواهی پایان دوره زبان و ادبیات فارسی در پیشاور (خبر)
 ترم پاییزه دوره آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 شرکت فارسی‌آموزان 7 تا 70 ساله ترکمنی در آزمون زبان فارسی (خبر)
 نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه‌های ایران و لبنان برپا می‌شود (خبر)
 چهل‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 بارقه‌های امید فارسی در شبه‌قاره/ استاد پاکستانی: بدون فارسی، به میراث اردو پی نخواهیم برد (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران زیبا» امروز در روسیه افتتاح می‌شود (خبر)
 امضای تفاهمنامه ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان صربی (خبر)
 انتشار سفرنامه ترکان پارسی‌گو در ازبکستان (خبر)
 برگزاري سومین کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 تشريح «آداب و رسوم مذهبی ماه محرم و عاشورا در ايران» در اسلام‌آباد (خبر)
 چاپ مقاله امام حسین(ع) و ماه محرم در روزنامه تامیل کلمبو (خبر)
 آغاز هشتمین دوره آموزش زبان فارسی در روسیه (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در بنگلادش با استادان و فرهیختگان زبان و ادب فارسی ديدار كرد (خبر)
 اجرای برنامه‌های دینی ویژه ماه محرم در اسلام‌آباد (خبر)
 عزاداری مردم جمهوری آذربایجان در روز پنجم ماه محرم (خبر)
 بررسی اهمیت و جايگاه زبان و ادبيات فارسی در پاكستان (خبر)
 نشست «سینمای ایران» در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 عاشورای حسینی در حسینیه‌های کویت (خبر)
 زبان فارسی زیباترین زبان در دنیاست/ زندگی در ایران از آرزوهای من بود (خبر)
 دانش‌آموختگان زبان فارسی در بمبئی تجلیل شدند (خبر)
 انتشار مقاله «ملک‌الشعراء بهار شاعر بزرگ ایرانی» در روزنامه سندی زبان (خبر)
 ایام محرم حسینی در پاکستان و برگزاری محافل عزاداری در خانه‌های فرهنگ کشورمان (خبر)
 آغاز مراسم عزاداری دهه اول ماه محرم در استانبول (خبر)
 پایان دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 اعزام استاد زبان فارسی به دانشگاه پیشاور (خبر)
 انتشار اولین ویژه‌نامه محرم به زبان آلمانی (خبر)
 محرم و حکایت شهادت امام حسین(ع) در اندونزی (خبر)
 آغاز دوره آموزشی زبان فارسی در كانون آموزشی قلم (خبر)
 نرم‌افزار فرهنگ زبان فارسی ـ عربی ویژه تلفن همراه تولید شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش مقدماتى زبان فارسی در بغداد (خبر)
 زبان شیرین فارسی، زبان سخاوت و بلاغت است (خبر)
 دومین کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 دانشگاه دهلی‌نو خواستار تجهیز دپارتمان زبان فارسی شد (خبر)
 دومین نشست «حج در ادبیات فارسی و بنگالی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 فرهنگ جامع زبان فارسی به اردو ـ انگلیسی منتشر می‌شود (خبر)
 چهل‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاری دوره مقدماتى آموزش زبان فارسی دربغداد (خبر)
 دانشگاه سیمبایسس هند خواستار راه‌اندازی کلاس‌های زبان فارسی شد (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و سند پاکستان (خبر)
 دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه دی وای پتل بمبئی برگزار می‌شود (خبر)
 آيين سوگواری محرم و صفر در پونای بمبئی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه فارابی (خبر)
 تجهیز لابراتوار گروه زبان فارسی دانشگاه واسط (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در آلماتی قزاقستان (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری در افغانستان برپا می‌شود (خبر)
 تقدير از فارسي‌آموزان تركمنی در جشن عيد قربان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز فارابی اوراسیا (خبر)
 دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در قزاقستان برگزار می‌شود (خبر)
 نخستین نشریه تخصصی زبان فارسی در بغداد منتشر شد (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن به پایان رسید (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان و ادبیات فارسی در پیشاور برگزار می‌شود (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان در خانه فرهنگ لاهور (خبر)
 هشتادوهفتمین دوره دانش‌افزایی در بنياد سعدي برگزار شد (خبر)
 شرکت فارسی‌آموزان ازبکی در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «وارنا» برگزار می‌شود (خبر)
 تقویت کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های تونس (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» هند (خبر)
 کتابخانه مؤسسه زبان‌های نوین بنگلادش تجهیز شد (خبر)
 خواهان همکاری ایران در ترجمه‌ قرآن به زبان‌های فارسی و انگلیسی هستیم (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با استاد زبان فارسی تونس (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رییس گروه زبان فارسی دانشگاه هند (خبر)
 انتشار شماره‌های جدید فصلنامه «دانش» در اسلام‌آباد (خبر)
 چهل‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 خواهان بهره‌مندی از دانش متخصصان ایرانی در زمینه نسخ خطی هستیم (خبر)
 اعطای گواهينامه دوره آموزشی زبان فارسی به زبان‌آموز تونسی (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در حیدرآباد سند (خبر)
 حرف‌های زن سنگالی که دکتری زبان فارسی دارد (خبر)
 استاد عابدی در علم سرآمد استادان فارسی هند بود و در اخلاق سرمشق همگان (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با رییس کمیسیون دولتی امور دینی قرقیزستان (خبر)
 آغاز کارگاه آموزش خوشنویسی در روسیه (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قزوین برگزار می‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 گوشه ایران در صربستان افتتاح شد/ اهدای بیش از 200 جلد کتاب به زبان فارسی (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و عمر خیام نیشابوری در بنگلادش (خبر)
 چهلمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسی در دمشق آغاز شد (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد (خبر)
 آغاز دوره‌ جدید آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 برگزاری مسابقه «دهه کرامت» در کویته پاکستان (خبر)
 آغاز عملیات اجرایی ساخت بنای دپارتمان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کابل (خبر)
 علاقه‌مند به همکاری‌های علمی و فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 پایان دوره تربیت مدرس زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در استانبول (خبر)
 مراسم اختتامیه سال تحصیلی زبان و ادبیات فارسی در بلغارستان (خبر)
 شرکت جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب کودک لاذقیه (خبر)
 مسابقه عکس ایران در ترکیه برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش زبان فارسی، فرصتی برای توسعه مناسبات فرهنگی ایران و پاکستان است (خبر)
 برگزاری هفتادوسومین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری سی‌ونهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 پایان سال تحصیلی فراگیران زبان و ادبیات فارسی در یونان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 اعطای عضویت افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ایران‌شناس فرانسوی (خبر)
 بازدید دانشجویان دانشگاه یو.سی.پی لاهور از خانه فرهنگ ایران (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزشی زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 آغاز دوره تربیت‌ مدرس زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در استانبول (خبر)
 پایان دوره‌های آموزشی زبان فارسی و خط نستعلیق در تونس (خبر)
 شرکت پژوهشگر پاکستانی در دوره بازآموزی زبان فارسی بنیاد سعدی (خبر)
 افتتاح پنجاهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری آزمون پایان ترم زبان فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 ترجمه منظوم فارسی قرآن کریم به زبان ازبکی (خبر)
 رونمایی از کتاب «تاریخ هنر ایران» در بلغارستان (خبر)
 نخستین دوره تربیت مدرس آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در استانبول (خبر)
 برگزاری سی‌وهشتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 رییس شورای هنر پاکستان خواستار آموزش زبان فارسی شد (خبر)
 شب شعر ایران‌شناسان جوان گرجی در تفلیس (خبر)
 انتشار مقاله «میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی بزرگ در ادبیات فارسی» در پاکستان (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در نمایشگاه «جادوی شرق» بلغارستان (خبر)
 رمضان در سریلانکا/ بزرگترین سفره افطاری در کلمبو + عکس (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره‌های آزاد آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 نمایشگاه «به سوی قدس» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 راه‌اندازی مجدد کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کارتاژ تونس (خبر)
 برگزاری بیست‌وهفتمین نشست حافظ شناسی در کابل (خبر)
 برگزاری مسابقات شاهنامه‌خوانی در مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 همایش «به سوی قدس» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 روزهای فیلم ایران در مادرید (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس «همه جا برای همه» در پاریس (خبر)
 مقاله «فردوسی، شاهنامه و رسوم ملی ایران» در پاکستان منتشر شد (خبر)
 برگزاری مسابقه ایرا‌‌ن‌شناسی در قزاقستان (خبر)
 تقدیر از استادان و معلمان زبان فارسی دانشگاه‌ها و مدارس قرقیزستان (خبر)
 پاسداشت شاعران پارسی‌گوی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 مراسم جزءخوانی قرآن و شب‌های قدر در بلغارستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول (خبر)
 مترجم آثار بزرگان ادبیات فارسی در جمهوری آذربایجان درگذشت (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقه بین‌المللی خوشنویسی ارسیکا (خبر)
 پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ارمنستان (خبر)
 تأکید بر تقویت آموزش زبان و ادبیات فارسی در پکن (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 200 ایروان (خبر)
 تأکید مدیرکل مطالعات وزارت آموزش و پرورش عمان بر ضرورت آموزش زبان فارسی (خبر)
 آغاز چهل‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 لازمه یادگیری زبان اردو، شناخت زبان فارسی است (خبر)
 ششمین نشست دوستداران زبان فارسی مرکز فرهنگی لاذقیه (خبر)
 بزرگداشت روز معلم و تقدیر از مدرسان زبان فارسی در استانبول (خبر)
 نمایش صنایع دستی ایران در بلغارستان (خبر)
 بررسی راهکارهای ارتقای آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری نشست علمی ـ ادبی فردوسی و روز نکوداشت زبان فارسی در بغداد (خبر)
 افتتاح صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 برگزاری نشست مثنوی‌شناسی و آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 پایان دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بمبئی (خبر)
 ایران‌شناس ترکیه‌: مهم‌ترين پُل براي گسترش فرهنگ ايرانی، زبان فارسي است (خبر)
 سی و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در نمایشگاه کتاب (خبر)
 بررسی جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان در نمایشگاه کتاب (خبر)
 تدوین نظام آموزشی زبان فارسی برای جهانیان (خبر)
 شرکت هنرمندان نخجوانی در چهارمین جشنواره بین‌المللی نقاشی ارس (خبر)
 انتخابات هیأت مدیره انجمن فارسی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عرضه كتاب‌های منتشره به زبان فارسی در غرفه چين (خبر)
 فرهاد پاليزدار: اولويت مهم نمايندگان فرهنگی آموزش زبان فارسی در خارج از كشور است (خبر)
 نسخه‌شناس ازبکی: مدنیت فرهنگ بدون زبان فارسی به ثمر نمی‌رسد (خبر)
 نشست «بررسی پيوند و روابط ميان زبان فارسي و اردو» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 31 بیشکک (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول (خبر)
 بررسی افکار و اندیشه‌های عمادالدین نسیمی در باکو (خبر)
 برگزاری سی‌وششمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در تفليس (خبر)
 آغاز دوره بهاره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 شروع دوره بهار آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در بیشکک (خبر)
 بازدید دانشجویان زبان فارسی دانشکده کوپررود پاكستان از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن نوروز در لاذقیه سوريه (خبر)
 جشن نوروز ايراني همراه با موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «ایران، سرزمین عشق ناب» در ژاپن (خبر)
 اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان دانشکده دکن شهر پونا هند (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 نواي موسيقي ايراني در شب نوروزي شهر پلوديف بلغارستان (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز در دانشگاه داکا (خبر)
 فارسي‌آموزان مدارس تفليس آمدن نوروز 1398 را جشن گرفتند (خبر)
 مسابقه شعرخوانی فارسی‌آموزان ارمنستاني برگزار مي‌شود (خبر)
 بلغارها به تماشای جشن نوروز نشستند (خبر)
 آغاز دوره ایران‌شناسی و مکالمه آزاد زبان فارسی در مسجد کبود ایروان (خبر)
 جشن نوروز در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم سال نو در مرکز فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 جشن نوروز در سارايوو برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدرسه شماره 136 ایروان گسترش مي‌يابد (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 پایان دوره نیمه‌پیشرفته آموزش زبان فارسی در بمبئي (خبر)
 راه‌اندازي سايت فصلنامه «دانش» در پاكستان (خبر)
 آموزش موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن (خبر)
 اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 تجلیل از حکیم بانوی شعر و ادب فارسی در تبریز (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با استادان زبان فارسی عراق (خبر)
خبرهاي مهم
بازتاب ابقاء رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رسانه‌ها
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد مسکو شد
دیدار رایزن فرهنگی ایران با اولین پادشاه مسلمان اوگاندا
تقویم فعالیت‌های فرهنگی مشترک ایران و صربستان تهیه می‌شود
جشن فارغ‌التحصیلی بانوان قرآنی در فیلیپین
استقبال کم‌نظیر مردم سوریه از غرفه ایران در نمایشگاه کتاب دمشق
آغاز کارگاه آموزشی «مهارت‌های زندگی» در نیجریه
انتشار دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در مطبوعات بنگلادش
صنایع دستی و آثار هنری ایران به نمایش گذاشته شود
پخش مستند «فرهنگ و میراث تمدنی ایران» از تلویزیون «پان آفریکن» غنا
رییس مجمع العلمای زیمبابوه خواستار اتحاد مسلمانان جهان شد
معرفی آیین‌های عاشورایی در ایتالیا
بازدید رایزن فرهنگی ایران از رادیو چین
آغاز دوره آموزشی زبان فارسی در دانشگاه اندونزی
دانشگاه فاتح سلطان محمد استانبول خواستار توسعه روابط علمی با ایران شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.