English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

بخش اول؛

جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان و با حضور عاشقان و محبان اهل بیت(ع) و ایرانیان مقیم در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

مالزی

جشن بزرگداشت عید سعید غدیر خم (28 مردادماه) با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از ایرانیان مقیم مشتاق امامت و ولایت در محل رایزنی فرهنگی ایران در مالزی برگزار شد.

در این مراسم، علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی ضمن تبریک عید امامت و ولایت و تعیین جانشین پیامبر برگزیده، واقعه غدیر را ادامه جریان رسالت انبیاء ذکر کرد و از آن بعنوان اکمال دین و اتمام نعمت الهی برای تمام بشریت نام برد.

وی در ادامه با تشریح چگونگی تعیین جانشین پیامبر(ص) در روز عید غدیر و تحلیل جامعه اسلامی آن روز اظهار کرد: همانگونه که در قرآن ذکر شده است، رسالت انبیای الهی بدون تداوم آن به صورت امامت، ابتر و ناقص بود.

سپس خانم عطیه ارشدی، کودک خردسال بصورت زیبایی به قرائت چند شعر در وصف پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع) و سایر ائمه هدی علیهم السلام پرداخت که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

پایان‌بخش مراسم، اجرای مدیحه سرایی و مدح خوانی توسط محمد حسن سلیمانی، دانشجوی ایرانی مقیم مالزی بود که مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

همچنین مراسم مشابهی توسط هیات دانشجویی محبان الرسول در منطقه سردانگ و اقصی نقاط مالزی برگزار شد.

بغداد

به مناسبت دهه ولایت و امامت و سالروز عید سعید غدیر خم، با همت نمایندگی فرهنگی ایران در بغداد مراسم جشنی با حضور مسئولین سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و کارکنان و مسئولین نهادها و ارگانهای جمهوری اسلامی ایران در بغداد و دوستاران اهل بیت(ع) در محل سفارت کشورمان در بغداد برگزار شد.

در این مراسم مطالبی در باره خصوصیات امیرالمؤمنین و واقعه بزرگ و عید الله الاکبر غدیرخم و آثار محبت اهل بیت(ع) بیان شد و در ادامه، مولودی خوانی و قرائت اشعار توسط احمدی زاده، از کارکنان سفارت در مدح حضرت امام علی(ع) زینت بخش مراسم بود.

پکن

به همت رایزنی فرهنگی ایران در پکن، ایرانیان مقیم پکن در سفارت کشورمان گردهم آمدند. عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در پکن در سخنانی، به ویژگی‌های اخلاقی امام علی (ع) پرداخت.

در ادامه، دو تن از کارکنان سفارت ایران در پکن به اجرای مسابقه فرهنگی در دو سطح علمی و هنری پرداختند.

زیمبابوه

 

جشن عيد سعيد غدير خُم با حضور رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت کشورمان و خانواده‌های آنان، عزت احمد کاردار، سفارت پاکستان در زیمبابوه، جمعی از دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و خانواده‌های ایرانیان مقیم و شیعیان لبنانی، هندی و پاکستانی در مسجد آل محمد(ص) در هراره برگزار شد.

رايزن فرهنگی کشورمان در هراره در سخنانی، گفت: اگر به اهمیت این روز در تاریخ اسلام پی برده شود، در حقیقت در می‌یابیم که این واقعه حتی می‌تواند یکی از مهمترین وقایع در تاریخ بشریت باشد چرا که اهمیت نقش ولایت را اکمال دین نشان می‌دهد و به ما می‌آموزد که دین بدون ولایت کامل نیست.

حجت‌الاسلام حسین لطیفی، استاد مدعو اسلام شناسی دانشگاه زیمبابوه هم با اشاره به اهمیت واقعه غدیر در نشان دادن اهمیت امر ولایت، به تشریح درجات و انواع سه گانه آن پرداخت.

در پایان مراسم، نماهنگی از مدح امیر مؤمنان علی(ع) به زبان‌های عربی و فارسی پخش شد.

تایلند

جشن بزرگ عید سعید غدیر خُم با حضور محمدی، سفیر و حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران، ایرانیان مقیم و عاشقان اهل بیت(ع) در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک برگزار شد.

اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و قرائت زیارت امین الله، سخنرانی حسنخانی، رایزن فرهنگی کشورمان و حجت‌الاسلام صفورایی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه، برگزاری مسابقه فرهنگی معرفتی شب عید غدیر و اهداء جوایز به برندگان، مولودی خوانی مداح اهل بیت(ع) و نمایش کلیپ‌های متنوع اجرای سرود و نماهنگ عید سعید از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

در این مراسم اهمیت واقعه غدیر و جایگاه متعالی آن در تبیین ولایت و امامت در اسلام بیان و منشاء فرمان الهی و شواهد قرآنی برای ابلاغ جانشینی حضرت پیامبر(ص) تشریح شد.

بلگراد

به همت رایزنی رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد، مراسم جشن عید غدیر خُم با حضور سفیر کشورمان، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت و جمعی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی با تبریک این عید بزرگ، به ویژگی‌های شیعیان راستین امیرالمؤمنین(ع) اشاره کرد و تمسک به ولایت و انتظار برای فرج امام عصر(عج) را از جمله این ویژگی‌ها دانست.

در ادامه، سعید خلیلوویچ با استناد به آیه ولایت و قرائت برخی از احادیث اهمیت عید غدیر خم و جایگاه معنوی حضرت امیرالمؤمنین را تشریح کرد.

در بخش دیگری از این مراسم و پس از پخش ویدئو کلیپ هایی در گرامیداشت این عید بزرگ غدیر، حسین ملاعبداللهی، سفیر کشورمان در صربستان سخنانی ایراد کرد.

فیلیپین

 

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم، عید ولایت و امامت با حضور تنهایی، سفیر و جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی کشورمان، اعضای سفارت، ایرانیان مقیم و دانشجویان شاغل به تحصیل در فیلیپین، مقامات جنبش کاتولیک فوکولاره شعبه مانیل به سرپرستی خانم لوره آبایا و جمعی از شیفتگان خاندان عصمت و طهارت از کشورهای پاکستان و فیلیپین در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه مائده توسط محمد سهاوی آرامپونی، قاری روشندل فیلیپینی آغاز شد.

جعفری‌ملک در خصوص واقعه غدیر گفت: برای اثبات این واقعه نیاز به تاریخ نسیت تقریبا تمامی مفسرین و محدثین معتقدند که دو آیه سوره مائده صرفا برای واقعه غدیر نازل شده است، لذا این دو آیه هم بر اهیمت این روز تأکید دارد و هم بر صدق این روز.

تنهایی، سفیر کشورمان هم در سخنانی اظهار کرد: عید غدیر برای ما ایرانیان همواره معنا دار بوده است زیرا عید ولایت است. در تاریخ اسلام چنین روزی نداریم که این گونه از سوی پیامبر اسلام معرفی شده باشد.

همچنین، یکی از بانوان ایرانی در خصوص اهیمت روز غدیر به ایراد سخنرانی پرداخت و مداحی و شعر خوانی توسط یکی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

قزاقستان

جشن عید سعید غدیر خم با حضور صابر، سفیر و علی کبریایی زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، کارکنان سفارت و ایرانیان مقیم برگزار شد.

صابر با تبریک عید غدیر گفت: حضرت علی(ع) به ما یاد داد به اعتقادات مذاهب دیگر احترام بگذاریم. ما ایرانیان چه در داخل و چه در خارج از کشور به همه مذاهب خصوصا مذاهب اسلامی و به همه ادیان احترام می‌گذاریم.

کبریایی زاده با اشاره به آیه 67 سوره مبارکه مائده افزود: نزول این آیه که موجب می‌شود پیامبر(ص) برای ابلاغ آن دستور توقف در غدیر خم را بدهد گویای این است که باید هر چه زودتر تکلیف رهبری امت پس از پیامبر روشن شود، آن هم در شرایطی که دهها هزار نفر در غدیر شاهدند. پس آنچه در غدیر اتفاق افتاد بحث جانشینی پیامبر(ص) بود.

وی همچنین، اظهار کرد: غدیر را فرصتی بدانیم برای شناخت بهتر و دقیق تر امیر مؤمنان که بدون شک این شناخت با رجوع به نهج‌البلاغه این دریای بی پایان علم و معرفت حاصل می‌شود.

سریلانکا

مراسم بزرگداشت جشن عید سعید غدیر در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در کلمبو برگزار شد.

در این مراسم لافیر مدنی، رییس بنیاد هاشمی سریلانکا مطالبی به زبان فارسی و تامیل در خصوص تاریخچه عید غدیر و همچنین، موضوع مهم رهبری و هدایت جامعه اسلامی ارایه کرد.

استانبول

 

با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در استانبول، آیین بزرگداشت عید سعید غدیر خم شامگاه سه‌شنبه (29 مردادماه) با حضور اسدزاده، سرکنسول، کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، ایرانیان مقیم و مشتاقان امامت و ولایت در مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول برگزار شد.

حجت الاسلام سید وحید کاشانی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در ترکیه با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم و ذکر روایتی از پیامبر گرامی اسلام درباره فضائل امیرالمؤمنین گفت: واقعه  غدیر اختصاص به شیعیان ندارد، بلکه متعلق به تمامی مسلمانان است.

پایان بخش مراسم اجرای مدیحه سرایی توسط نصرتی، مداح اهل بیت(ع) بود که مورد توجه حضار قرار گرفت.

همچنین، جشن با شکوه عید غدیر خم از سوی علمای جعفری ترکیه (جابر) و بنیاد جم با حضور دوستداران اهل بیت(ع) در  سالن یحیی کمال بیاتلی منطقه هالکالی و دیگر مساجد شیعیان در استانبول برگزار شد.

عشق‌آباد

جشن عيد غدير (29 مردادماه) با حضور كاركنان نهادهای ایرانی و ساير ارادتمندان امير مؤمنان(ع) به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مسجد فاطمه زهرا(س) سفارت ايران در تركمنستان برگزار شد.

در اين جشن، احمدی، سفير ايران در سخناني غدير خم را واقعه‌اي شگفت‌انگيز براي نجات بشر از سرگشتگي توصيف كرد و افزود: غدير براي آن بود كه بشر پس از رسالت در سايه امامت به حيات بشري همراه با رشد و تعالي ادامه دهد.

وی با اشاره به فرازهايی از نهج‌البلاغه افزود: اين گنجينه با ارزش امروز در اختيار همه همه قرار دارد و ما باید با رجوع به آن در كنار قرآن كريم، راه و رسم درست زندگي كردن را فرا بگيريم.

تاشکند

مراسم جشن عید غدیر با حضور جمع کثیری از ایرانیان ولایتمدار و دوستداران اهل بیت(ع) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط هاشمی، قاری نوجوان آغاز شد و سپس پورمحسنی در باره غدیر در ادب پارسی مطالبی را بیان کرد.

در ادامه، خانم کریمی‌آزاد، از دبیران اعزامی آموزش و پرورش مقاله‌ای در باره شخصیت حضرت علی(ع) و واقعه تاریخی غدیر قرائت کرد.

خواندن یک متن ادبی با عنوان غدیر و اجرای چندین برنامه با استفاده از اشعار شاعران فارسی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

لاهور

 

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم، گردهمایی کنوانسیون ملی ولایت با حضور شخصیت هایی چون علامه جواد نقوی، رییس حوزه علمیه عروه الوثقی و نهضت بیداری امت مصطفی(ص)، علمدار بخاری، سجاد نقوی، علامه حافظ کاظم رضا نقوی، علامه عارف حسین واحدی، عضو شورای علمای اهل تشیع، علامه سبطین سبزواری، علامه محمد امین شهیدی، رییس نهضت امت واحده، دیگر شخصیتهای برجسته دینی و مذهبی لاهور در ناصر باغ این شهر برگزار شد.

علامه جواد نقوی در سخنرانی خود گفت: غرب با استفاده از رسانه در تلاش است که اختلافات بین مسلمانان را افزایش دهد. ما با برگزاری این گردهمایی می خواهیم به دشمنان اسلام نشان دهیم که مسلمانان با یکدیگر متحد هستند.

همچنین دیگر سخنرانان پیرامون موضوع کنوانسیون ملی ولایت ایراد سخنرانی کردند.

دهلی‌نو

به مناسبت سالروز عید سعید غدیر خم، مراسم جشن باشکوهی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مهدوی، نماینده ولی فقیه، حجت الاسلام والمسلمین ولی پور، علی چگنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، علیرضا قزوه، معاون رایزن فرهنگی کشورمان، شکرالهی، مدیر مرکز تحقیقات زبان فارسی، مسئولین سایر نهادها و خانواده‌های آنان و دانشجویان ایرانی در شهرهای دهلی‌نو در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

اجرای برنامه را علیرضا قزوه برعهده داشت که با تبریک عید سعید غدیر، اشعاری را به مناسبت اين روز بزرگ برای حضار قرائت کرد.

چگنی سخنان خود را با حدیثی از امام علی(ع) آغاز کرد و با اشاره به تاريخچه غدير خم گفت: نزول آيه شريفه: «اَلْيَوم اَكْمَلْتُ لَكُم دِينَكُمْ وَ اَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتي وَ رَضيتُ لَكُمُ الاسلام ديناً» بيانگر اهميت اين واقعه تاريخي است.

سپس مسابقه فرهنگی غدیر برگزار شد و به تعدادی از حاضران جوایزی تقدیم شد. همچنین، عزیز مهدی و حسن مهدی، شاعران فارسی زبان هندوستان اشعاری را درباره غدیر قرائت کردند.

حجت الاسلام ولی پور هم در سخنانی، به بیان مطالبی در باره خدمات حضرت علی(ع) به اسلام پرداخت.

در ادامه کلیپی از بلرام شکلا در خصوص حضرت علی(ع) به نمایش گذاشته شد.

تونس

همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیر خم، مراسم جشن و سخنرانی با حضور دیپلمات‌های مقیم، خانواده‌های آنان و اعضای تیم والیبال نوجوانان کشورمان در محل اقامتگاه سفیر ایران در تونس برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد، ضمن سخنرانی و شعر خوانی در مقام والای امیرالمومنین (ع) و عید غدیر خم، از اعضای تیم والیبال نوجوانان کشورمان که برای حضور در مسابقات جهانی نوجوانان جهان در تونس به سر می‌برند نیز تقدیر به عمل آمد.

کویت

مراسم جشن عید سعید غدیر با حضور نمایندگان سیاسی و فرهنگی نهادهای جمهوری اسلامی ایران و نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات و جمعی از ایرانیان مقیم در محل سفارت کشورمان در کویت برگزار شد.

در این مراسم، محمد ایرانی، سفیر کشورمان در کویت طی سخنانی، غدیر را مهم ترین عید بزرگ مسلمانان و عید اهل ولایت توصیف و اعلام کرد: اهمیت و جایگاه این عید به قدری است که اندیشمندان اهل تسنن بلکه حتی شاعران و ادیبان سایر ادیان ابراهیمی مانند بوس سلامه و جورج جرداق کتاب ها، تالیفات و سروده های متعددی در مورد شخصیت والای امیر مومنان و واقعه غدیر نوشتند.

وی عدالت مولای متقیان را از شاخص‌ترین ویژگی‌های این امام معصوم دانست و خواهان الگو گرفتن از سیره و سلوک ایشان شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

آدیس آبابا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، آئین بزرگداشت عید غدیر خم در مرکز فرهنگی جمعیت موالی اهل بیت(ع) و با حضور رایزن فرهنگی ایران، اعضای سفارت ایران، شیعیان آدیس آبابا و دوستداران اهل بیت (ع) برگزار شد.

شیخ محمد طاهر، استاد دانشگاه و مدیر جمعیت موالی اهل بیت(ع) سخنان خود را به زبان امهری در باره ضرورت بزرگداشت واقعه غدیر خم بیان کرد.

سید حسن حیدری، رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی ضمن تشریح خطبه غدیریه حضرت رسول اکرم(ص)، وقایع روز غدیر را نیز مرور کرد.

در ادامه مراسم، شیخ محسن اکبر، امام جماعت و مدرس پاکستانی نکاتی در باره درس‌ها و عبرت‌های آموزنده غدیر بیان کرد.

سخنران پایانی برنامه، شیخ محمد علی یوسف، استاد و محقق شیعی از ایالت سومالی اتیوپی بود.

 

انتهاي پيام/ص


٠٧:٠٤ - 1398/05/30    /    شماره : ٧٣٤٥٠٦    /    تعداد نمایش : ١٠١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور (خبر)
 برگزاري جشن عيد غدير خم در خارج از کشور (خبر)
 تجلیل از نمایندگان زن کشورهای خارجی در جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر (خبر)
 جشن ميلاد رسول اکرم(ص) و امام صادق(ع) در خارج کشور برگزار شد (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان عید سعید غدیر خُم را تبریک گفت (خبر)
 تقدير از فارسي‌آموزان تركمنی در جشن عيد قربان (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «وارنا» برگزار می‌شود (خبر)
 جشن نیمه شعبان در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 استقبال از «شبی که ماه کامل شد» در جشنواره فيلم فجر (خبر)
 ارسال مجموعه فيلم‌هاي «قدس در آینه سمن‌ها» به 80 كشور دنيا (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 مراسم دعای عرفه و اقامه نماز عید قربان در خارج از کشور (خبر)
 بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 مراسم جشن میلاد حضرت زهرا(س) در خارج از كشور برگزار شد (خبر)
 حضور ۱۱ کشور در جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر (خبر)
 حضور رايزن فرهنگي ايران در جشنواره فرهنگی چین در مانیل (خبر)
 نشست هماهنگی برگزاری جشنواره فیلم ایرانی برگزار شد (خبر)
 تقدیر وزارت امور فرهنگی تونس از رایزنی فرهنگی کشورمان (خبر)
 حضور چشمگیر هنرمندان کشورمان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوانان رایان هند (خبر)
 وزیر ارشاد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تقدیر کرد (خبر)
 جشن پایان سال تحصیلی 2019 در مدرسه بین‌المللی کشورمان در داکا (خبر)
 آموزش خوشنویسی زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 توسعه آموزش و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور (خبر)
 درخشش غرفه ایران در جشنواره خیریه وزارت خارجه پاکستان (خبر)
 استمرار برنامه‌های فرهنگی بین کشورها موجب تعمیق روابط می‌شود (خبر)
 معرفي آثار هنری کشورمان در جشنواره فرهنگی ازبکستان (خبر)
 برگزاری مراسم اربعین حسینی در خارج از کشور (خبر)
 عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خارج از کشور (خبر)
 افغانستان نام بلندی در تعمیق روابط فرهنگی دو كشور است (خبر)
 اختصاص جایزه اول جشنواره فیلم «سیلا فست» صربستان به مستند ایرانی (خبر)
 کسب مقام‌های اول تا سوم بخش خارجی جشنواره شعر رضوی (خبر)
 کودکان حامل پیام صلح و دوستی هستند (خبر)
 دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با وزیر امور خارجه کشورمان (خبر)
 بازديد موتورسواران پاكستاني از موزه ملی ايران (خبر)
 گرامیداشت عيد سعید قربان در هراره (خبر)
 نشست «انیمیشن در ایران» در جشنواره انیمیشن توکیو 2020 برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز کارگاه فیلمسازی ایران برای نوجوانان بوسنیایی (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در بیشکک (خبر)
 بازدید مسئولان شبکه «SGIN TV» کنیا از رایزنی فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید سفرای کشورهای خارجی مقیم اتیوپی از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 آغاز هفته فیلم اروپایی در تهران (خبر)
 عید فطر در پاکستان؛ از تعطیلات سه روزه تا جشن حنابندان (خبر)
 مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 ابوالفضل بهرام‌پور: معارف قرآن با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور معرفی شود (خبر)
 ديپلماسی فرهنگی موجب ارایه تصويری مطلوب از ايران در خارج از کشور می‌شود (خبر)
 نشست «ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک برای عرضه محصولات ایرانی به خارج از کشور» در نمایشگاه کتاب (خبر)
 بررسی ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک برای عرضه محصولات ایرانی به خارج از کشور (خبر)
 جشن عید نوروز در دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور (خبر)
 جشن عید مبعث در کامپالا (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در ايرلند طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز نوروز ایرانی با نواي موسيقي ايراني در ژاپن (خبر)
 اكران «به وقت شام» در بمبئي (خبر)
 برگزاری مراسم جشن ولادت حضرت زهرا (س) در لاهور پاکستان (خبر)
 نمايش مستند «براي آزادی» در توكيو (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره کتاب و قصه‌گویی ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 پایان هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه داکا (خبر)
 طنين موسيقي ايراني در استانبول (خبر)
 سفر مرمت‌كاران آثار تاريخي گرجستان به ايران (خبر)
 نامه رهبری به جوانان اروپا؛ تلنگری به مجموعه‌های فعال در خارج از کشور/ تشویق به شناخت قرآن در غرب (خبر)
 یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «صوفیا منار» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 جشن میلاد حضرت عیسی (ع) در پاکستان (خبر)
 جشنواره نقاشی پیامبر رحمت در حيدرآباد پاكستان برگزار شد (خبر)
 کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در تهران برگزار شد (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 ضرورت توسعه همکاری‌های فرهنگی ـ هنری بین ایران و ژاپن (خبر)
 مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی کشورمان در جشن چهل‌وهشتمین سالگرد روز ملی عمان (خبر)
 جشنواره «مزرعه فکر» در ایروان برگزار شد (خبر)
 هفتمين جشنواره فيلم‌هاي كره‌جنوبي در پرديس سينمايي كوروش برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم کشورهای اروپايی در اتيوپي (خبر)
 جشن الفبای زبان فارسی در مزارشریف افغانستان (خبر)
 ظرفیت ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز مشارکت فرهنگی طرف‌های خارجی است (خبر)
 مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در خارج از کشور (خبر)
 استقبال پرشور تماشاگران اتیوپیايی از نمایش فیلم‌هاي ایرانی (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در بیست‌وششمین جشنواره فیلم وارنا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر امور خارجه نیجریه (خبر)
 جشنواره روز خط بلاروسی برگزار می‌شود (خبر)
 مراسم احیای شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور/ بخش دوم (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 جشن عید مبعث پیامبر اكرم(ص) در خارج از کشور (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در خارج از کشور (خبر)
 مراسم جشن عيد غدير خُم در خارج از كشور برگزار شد (خبر)
 تبريك مديركل همكاری‌های فرهنگی و امور ايرانيان خارج از كشور به نرگس آبيار (خبر)
 اهدای لوح عضویت افتخاری در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به اساتید پاکستانی (خبر)
 بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان (خبر)
 سومین جشنواره دوسالانه نقاشی بین‌المللی آبرنگ در حیدرآباد برگزار می‌شود (خبر)
 درخشش ایران در جشنواره فرهنگ ملل قرقیزستان (خبر)
 دیدار ريیس مرکز اهل البیت(ع) با رایزن فرهنگی کشورمان در پرتوریا (خبر)
 آغاز هفته فرهنگ ایران در کتابخانه ادبیات خارجی روسیه (خبر)
 افتتاح کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشکده زبان‌های خارجی کارتاژ (خبر)
 برگزاری جشنواره غذاهای ایرانی در فیلیپین (خبر)
 دیدار کنسول جدید سفارت ایتالیا در تهران با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 تصویر حقیقی از زن و خانواده بر اساس مبانی اصیل دینی و انسانی در ایران است (خبر)
 جشن میلاد بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن در تاشکند (خبر)
 دیدار دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان با سفیر کشورمان (خبر)
 افتتاح روزهای فرهنگی ایران در کتابخانه ادبیات خارجی مسکو (خبر)
 جشن چهل‌ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سوریه برگزار شد (خبر)
 حضور هنرمند جمهوری آذربایجان در نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی کشورمان از سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 جشن پيروزي دهه فجر انقلاب اسلامي در تركمنستان برگزار شد (خبر)
 جمهوری اسلامی ایران الگویی کاربردی برای کشورهای اسلامی است (خبر)
 جشن انقلاب ایران و حزب‌الله در لبنان (خبر)
 جشن چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی در لاهور برگزار شد (خبر)
 جشن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي در تركمنستان (خبر)
 تأكيد بر گسترش ظرفیت‌های فرهنگی و دانشگاهی ايران و فیلیپین (خبر)
 از ارتقاء سطح دانشگاه‌های هرات حمایت می‌کنیم (خبر)
 برگزاري جشن چهل‌ويكمين سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ايران (خبر)
 نوزدهمین جشنواره هفته فیلم ایران در بلگراد افتتاح شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهرستان «طاریا» (خبر)
 ایران و قرقیزستان بر گسترش همکاری‌ها تأکید کردند (خبر)
 حضور شرکت‌های ایرانی در جشنواره بین‌المللی مد و لباس اندونزی (خبر)
 جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کوتاه CORTOKINO در بمبئي افتتاح شد (خبر)
 جشنواره خوشنویسی ایران و هند افتتاح شد (خبر)
 بازدید سفير جديد کشورمان در ترکمنستان از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 اکران فیلم کوتاه «دیگری» در سیزدهمین جشنواره «کوستندورف» صربستان (خبر)
 سینمای ایران به پدیده‌های اجتماعی و خانواده بسیار اهمیت می‌دهد (خبر)
  زمان آن رسیده که آمریکایی‌ها از منطقه خارج شوند (خبر)
 دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم منار در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 توسعه همکاری‌ ناشران در زمینه ترجمه و نشر آثار مربوط به روابط دو کشور (خبر)
 دو خبر از جریان نشر کتاب در گرجستان/جشنواره کتاب به مناسبت سال نو (خبر)
 امضاء دفتر یادبود شهدای مقاومت در پاکستان (خبر)
 بزرگداشت شهیدسپهبد حاج قاسم سلیمانی در مسجد الغدیر در کویته (خبر)
 وزارت خارجه روسیه شهادت قاسم سلیمانی را به ملت ایران تسلیت گفت (خبر)
 دیدار مدیر انجمن زنان کارآفرین با سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در تونس (خبر)
 دعوت از ایران برای حضور در پنجمین جشنواره «ادبیات» حیدرآباد پاکستان (خبر)
 انتقام سخت در انتظار جنایتکاران حادثه دیشب خواهد بود/ اعلام سه روز عزای عمومی در کشور (خبر)
 جشن ولادت حضرت زینب کبری(س) در بغداد (خبر)
 برپایی نخستین نمایشگاه «آموزش‌های اسلامی در کشورهای آلمانی‌زبان» (خبر)
 دیدار مسئول امور دانشگاهی وزارت آموزش عالی عراق با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 برگزاری کارگاه هنری تذهیب در کنار درس تاریخ هنر ایران (خبر)
 ایران کشوری با تاریخ و تمدنی کهن است (خبر)
 توسعه و گسترش همکاری‌های قرآنی و دینی بين ايران و استانبول (خبر)
 پیشنهاد طرح ایجاد «مرکز گفت‌وگوی فرهنگی جهان اسلام» مورد استقبال قرار گرفت (خبر)
 كسب رتبه برتر جشنواره تئاتر عروسکی کارتاژ توسط گروه «ایران معاصر» (خبر)
 خطیب‌زاده: تأکید بر ایجاد روابط میان پژوهشگران داخلی و خارجی (خبر)
 صالحی: فرهنگ کانون قدرت نرم است/ تقویت فعالیت‌های پژوهشی در حوزه دیپلماسی فرهنگی و روابط خارجی (خبر)
 معرفی فرهنگ، آداب و سنن کهن ایرانی در اتریش (خبر)
 برگزاری جشن شب ایران در شهرک بین المللی هنرهای پاریس (خبر)
 بلغارها شب ایران را جشن گرفتند (خبر)
 نمایشگاه دستاورد‌های 100 ساله آموزش زبان ‌فارسی و مطالعات ایران‌شناسی در تفلیس (خبر)
 تاریخچه شب یلدا و ارتباط آن با مسیحیت در برلین (خبر)
 تاریخچه آیین‌های سنتی ایرانیان در استانبول بررسی شد (خبر)
 رونمایی از کتاب «مدیریت و پویایی فرهنگی» در اتیوپی (خبر)
 نمایش صنایع دستی ایران در ارمنستان (خبر)
 فیلم ایرانی «دلبند» برنده جایزه جشنواره «هفته فیلم سبز 2019» پکن شد (خبر)
 دومین گرهمایی اساتید زبان و ادبیات فارسی ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در نمایشگاه «شیخ ایاز میلو» حیدرآباد (خبر)
 بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 معرفي آداب و رسوم ايرانيان در هانکوک (خبر)
 تشریح پندها و پیام‌های سنت‌های اصیل ایرانی در اوگاندا (خبر)
 دیدار خبرنگاران ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 شهر «خواجه‌ احمد یسوی» پایتخت فرهنگی کشورهای مشترک‌ المنافع شد (خبر)
 شرکت در جشنواره فرهنگ‌های ملی در بلاروس (خبر)
 شناخت فرهنگ ایرانی رمز موفقیت فارسی‌آموزان خارجی است (خبر)
 همایش ادبی «مولانا عبدالرحمن جامی» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برگزیدگان جشنواره «قصه‌گویان قاصدک آریانا مهر» معرفی شدند (خبر)
 تأکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین ایران و عمان (خبر)
 فرهنگ و سنن ایرانی در فیلیپین (خبر)
 علاقه‌مند گسترش تعاملات با نویسندگان ایرانی هستیم (خبر)
 اجراي تئاتر معاصر ایران در تونس (خبر)
 مراسم بزرگداشت هفته پژوهش برگزار می‌شود (خبر)
 برنامه‌های مشترک فرهنگی بین ایران و هند اجرا می‌شود (خبر)
 نمایشگاه هنر خوشنویسی ایران و هند برپا می‌شود (خبر)
 کسب جوایز دومین جشنواره فیلم کوتاه دوستی استانبول توسط فیلمسازان ایرانی (خبر)
 درخشش سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک هندوستان (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره «هفته فیلم سبز 2019» پکن (خبر)
 اجرای طرح «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام»/ فرهنگ اسلامی؛ نقطه اشتراک کشورهای اسلامی (خبر)
 درخشش عکاسان ایرانی در جشنواره «اورهان» ترکیه (خبر)
 بررسی «نقش دین در تحولات 180 کشور و 771 اقلیت مذهبی در سراسر جهان» (خبر)
 نقش و نگار ایرانی در معماری پاکستان (خبر)
 یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو ایسیسکو در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 مؤسسه بین‌المللی الهدی؛ پُل ارتباطی ناشران ایرانی و خارجی (خبر)
 برنامه‌های رایزنی فرهنگی ايران براساس سند موافقتنامه فرهنگی صورت می‌گیرد (خبر)
 آغاز پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی روشندلان در تونس (خبر)
 شرکت ایران در بازار خیریه دیپلماتیک 2019 سارایوو (خبر)
 جشن ولادت امام حسن عسگری(ع) در بغداد (خبر)
 تقدیر از هنرجویان خانه فرهنگ ایران در جشنواره «سلام بر شهیدان وطن» پاکستان (خبر)
 ایران کشوری متمدن و تاریخی است (خبر)
 جشن میلاد امام حسن عسگری(ع) در بمبئی (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران در ژاپن با ريیس آژانس فرهنگ این کشور (خبر)
 دیدار نویسنده الجزایری با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 شرکت هنرمندان ایرانی در جشنواره فرهنگي و هنری اسلام‌آباد (خبر)
 نشست ارائه گزارش هنرمندان ژاپنی از سفر به کشورهای مختلف (خبر)
  پخش فیلم‌های مستند معرفی ایران در قاب تلویزیون قزاقستان (خبر)
 درخشش غرفه ایران در جشنواره بين‌المللی«فرهنگ و خوراک» پاکستان (خبر)
 نشست «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت و صلح» در اوگاندا (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رؤسای اتحادالعلماء و کمیته فتوای سلیمانیه (خبر)
 تقدیر از برگزیدگان جشنواره شاهنامه‌خوانی در ارمنستان (خبر)
خبرهاي مهم
كتاب «تاريخ ابن كرم» تذكره مشايخ قادريه در پاكستان منتشر شد
گزیده تازه‌های نشر در پاکستان
از مجمع الجزایر نوسانتارا تا پرستش «خدای تایا»
«سال‌های سرخ هری» منتشر شد/وقایع هرات هنگام هجوم ارتش شوروی
سمینار بین‌المللی فرهنگی بین ایران، هند و مغولستان برگزار شود
نشست نشریه ماهنامه «هدی تایمز» در بمبئی برگزار شد
بازدید رایزن فرهنگی ایران از نمایشگاه عکس و نقاشی در بلاروس
اهدای لوح عضویت افتخاری در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به اساتید پاکستانی
چاپ کتاب «پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران» در بنگلادش
تجهيز بخش ایرانشناسی در دانشگاه پانتئون آتن
نخستین نشست علمی اساتید دانشگاه‌های ایران و عراق
اعطای گواهینامه و جوایز سالانه به فارغ‌التحصیلان هیأت مطالعات اسلامی در کراچی
نشست «ایران» در استانبول برگزار شد
رهبران سیک هند خواستار گفت‌وگوی اسلام و سیک شدند
اثر جدید رضا بدالسماء با تمثال مبارک سردار سلیمانی به مناسبت نوروز 1399
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.