English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

نقاش و مجسمه‌ساز روس در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در روسیه:

مجذوب بخش اساطیری شاهنامه‌ام/ ساخت اثری بر اساس سیمرغ عطار

سرگی فئوفان، در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در روسیه از عشق و علاقه‌اش به شاهنامه گفت. این هنرمند آثار مهمی را بر اساس شخصیت‌های شاهنامه خلق کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از خبرگزاری مهر، فردوسی با اثر بی‌زوالش شاهنامه، در طول قرن‌ها یکی از برجسته‌ترین سخنگویان فرهنگ ایران زمین بوده است. هر کجا دلی مشتاق بوده، توانسته به جهان پر جوش و خروش خداوند شاهنامه وارد شود ودر کشاکش عالم واقع و خیال، امکان تماشا و تجلی یافته است. یکی از انسان‌ها سرگی فئوفان طراح، نقاش و مجسمه ساز بزرگ روس است که در کارگاهی که بیش از یک قرن پیش بنا شده، جهان خود را با روایت دنیای اساطیری فردوسی درآمیخته است. در این کارگاه هنرمند روس شما را به تماشای جهان خیالی شاهنامه می‌برد. بخش اساطیری شاهنامه توانسته با جهان خیال هنرمند روس یکی شود و او امروز هزاران کیلومتر دورتر از باژ و طابران توس، رودابه و سیمرغ و زال و دیو سفید و... را با گردش قلم موی خود خلق می‌کند.

آنچه در پی می‌آید حاصل دیدار قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه پس از بازدید از کارگاه این هنرمند روس و گفت‌وگویی با وی است. در این گفت‌وگو کوشیده شده ضمن بیان چگونگی آشنایی این هنرمند با دنیای شاهنامه به چگونگی آفرینش این آثار هم پرداخته شود. در این دیدار خانم پرفسورایرینا ولکادایوا- هنر شناس و عضو فدراسیون بین المللی نقاشان و آیدا سوبول اوا خبرنگار هم حضور داشتند.

سلیمانی: خوشحالیم که در محضر مردی هستیم که در فضای فرهنگی ایران زندگی می‌کند و ایران را عمیقاً دوست دارد. اگر اجازه بدهید گفت‌وگو را از زندگی خودتان شروع کنیم. زندگی شخصی شما چگونه بوده و نقاشی را از کجا شروع کردید و ادامه دادید؟

فئوفان: اگر از زمان دور شروع کنیم، نقاشی را از کودکی شروع کردم سپس به مدرسه هنر وارد شدم هم در مدرسه‌ای عمومی و هم در مدرسه هنر و سپس وارد انتستیتو دولتی هنر به نام لونا چارسکی شدم دوره‌هایی را که زیر نظر ابراسف هنرمند بزرگ روس برگزار می‌شد گذراندم. بعد از ختم دانشگاه در بخش کودکان تلویزیون، به عنوان طراح هنری صحنه، وارد تلویزیون شدم.

در برنامه‌های کودک طراح و نقاش اصلی برنامه‌ها بودم و زیر نظر من در این گروه پانزده نفر کار می‌کردند و کار خیلی زیاد بود. بعضی از آن برنامه‌ها از همان دوره تا الان ادامه دارند مثل «شب به خیر بچه ها». انبوهی از برنامه‌های زیبا و متنوع برای کودکان تولید کردیم. برخی از آن برنامه‌ها متأسفانه متوقف شده است. خانم سوبل اوا هم در برنامه بود ۱۸ سال داشت به عنوان دستیار کارگردان کار می‌کرد. دعوت‌های زیادی شد که من وارد جهان تئاتر شوم و من چون هر روز باید سرکار حضور پیدا می‌کرد ناچار شدم تلویزیون را رها کرده و برای آزادی عمل بیشتر وارد عرصه تئاتر شوم.

طراحی بازی‌های جشنواره صلح در لوژنیکی را من انجام دادم. طراحی صحنه جشنواره شوروی در هند را من انجام دادم. بعد از فروپاشی شوروی کارها متوقف شد اما علاقه من به نقاشی روز افزون بود و من به صورت جدی شروع به نقاشی کرده و در واقع نقاش شدم.

وقتی شروع به نقاشی کردم دوست داشتم از موزه ملل شرق دیدار کنم. سال ۲۰۰۰ در موزه ملل شرق نمایشگاه فرش‌های ایرانی در این موزه برگزار شد. در این نمایشگاه من با هنر ایران و رایزن فرهنگی آن زمان ایران در روسیه آقای سنایی آشنا شدم. این گونه موضوع ایران وارد زندگی من شد، یا من وارد دنیای ایران شدم اما عشق نقاشی همیشه با من بود. نمی‌دانم چه چیزی در این ماجرا وجود داشت و من و هنر ایران چگونه یکدیگر را دریافتیم اما اگر کسی درباره نقاشی روس مطالعه کند می‌تواند بسیاری از رابطه‌ها را دریابد

سلیمانی: شما تربیت یافته مکتبی هستید که از رئالیسم سوسیالیستی مایه می‌گرفت و همه هنرها تقریباً تحت تأثیر این مکتب هنری بود. اما شما در برخورد با فرهنگ ایران به بخشی از دنیای ایرانی وارد شدید که نسبتی با رئالیسم سوسیالیستی ندارد. جهان اسطوره‌ای ایران که شما وارد آن شدید کاملاً با عنصر خیال سرو کار دارد نه با واقعیتی که جوهره مکتب رئالیسم سوسیالیستی را تشکیل می‌دهد. گرچه با توضیحی که در خصوص کار با کودکان دادید عنصر خیال کودکانه همیشه همراه شماست. این انتقال از رئالیسم سوسیالیتی چگونه صورت گرفت؟

ایرینا: من به عنوان پرفسور هنر نظر خودم را می‌گویم. نظر شما کاملاً درست است اما فراموش نکنیم که ایشان فارغ التحصیل تئاتر است و شاگرد ابراسف. جهان تئاتر جهان خیال است و تکیه اصلی در این هنر بر خیال است. این موجب شد که استاد از عالم واقعیت، به عالم خیال وارد شود.

فئوفان: ارتباط هنر ایرانی با هنر روس را در نظر داشته باشیم. به عنوان مثال هنر پرتره از اروپای غربی به ما وارد شد. قبل از این ژانری به نام پارسونا وجود داشت.

چند صد سال طول کشید تا سبک پرتره آکادمیک از غرب به این جا وارد شود ما اگر به گذشته دور نگاه کنیم پرتره‌های ایوان مخوف الکساندر نفیسکی، شاهزاده کولتز و خیلی‌های دیگر، سبک نقاشی آنها روش‌ها و تکنیک‌ها و نقش و نگارهای آنها همسان است با سبک نقاشی مینیاتور ایران. شما می‌بینید که در هند به زرتشتی‌ها پارس می‌گویند اصطلاح پارسوناز کلمه پارس است به این معنا که هنر ایران از قدیم در نقاشی روس تأثیر داشت. پرسونبعداً پیدا شد اگر دقیق بررسی کنیم هنر نقاشی ایران از قدیم بر نقاشی روسی تأثیر داشته است.

 

سلیمانی: نکته جالبی است که شما برای یافتن جهان ایرانی و ریشه‌های تاریخی آن به هنر روسی برگشتید.

فئوفان: بله همین است.

سلیمانی: بفرمائید چه بخش‌هایی از هنر روس و چه بخش‌هایی از هنر ایران برای شما مهم بود که شما با ترکیب و امتزاج آنها با یکدیگر به این هنر دست پیدا کردید و وارد این نوع از آفرینش شدید؟

فئوفان: در ابتدا برنامه‌ام را بر ترکیب این دو عنصر نگذاشتم. این برمی‌گردد به ذوق هنری. روزی به صورت اتفاقی کتاب شاهنامه را ورق می‌زدم و به شدت جذب بخش‌های اساطیری آن شدم. در اسطوره جای تخیل باز است. مثلاً همین تابلو گذشتن سیاوش از آتش را ببینید؛ من نمی‌توانستم بپذیرم که به صورت سنتی این کار را مثل دیگران انجام دهم. در این جا عناصر تصویری به صورت قراردادی وجود دارد و نقاشی‌ها به هم شبیه است. من از میان سه بخش شاهنامه بخش اسطوره‌ای را برگزیدم زیرا با تخیل سرو کار دارد. مثلاً توانستم لباس خاص رودابه را بر اساس تخیل خودم طراحی کنم. همه زاییده تخیل من است. اسطوره‌ها این اجازه را به من می‌دهند که کار خلق آثار آزادانه صورت بگیرد.

روزی خانم ملویل که در حوزه نقاشی‌های شاهنامه کار کرده، از لندن به دیدن کارهای من آمد. برای او جالب بود که من برداشت آزادانه وتخیلی از این موضوعات دارم و در عین حال مرتبط با فرهنگ ایران.

سلیمانی: زیبایی کار در همین جاست که شما بر اساس یک فکر اسطوره‌ای و مبتنی بر تخیل و دست نایافتنی، کار خلاقه انجام دادید و هیچ کس در مقام منتقد نمی‌تواند بگوید که شما چرا این گونه کار کردید. زیرا تماماً حاصل تخیل شماست و موضوعی را هم انتخاب کردید که در ژرف‌ساخت بسیاری از فرهنگ‌های جهان وجود دارد. در ادبیات ایرانی با عنوان سیمرغ شناخته می‌شود، یونانی‌ها به عنوان فونیکس می‌شناسند، در ادبیات پهلوی به نام کمک می‌شناختند در ادبیات روسی به نام گمایون شناخته می‌شود و جالب است که این گمایونشما در ادبیات ما هم وجود دارد و در ادبیات فارسی هما مرغ خوشبختی است و داستان‌ها و قصه‌های مختلف راجع به هما وجود دارد. شما در این خلاقیت چقدر از سیمرغ ایرانی چقدر از گمایون خودتان چقدر از فونیکس یونانی و... بهره گرفتید.

فئوفان: بله همان طور که گفتید نقطه وصل در فرهنگ‌های مختلف وجود دارد از زمانی که وارد جهان ایران ایرانی شدم در مطالعاتی که در فرهنگ روسی در باب سیمرین کردم که همان سیمرغ است به این نتیجه رسیدم که امری دائمی است و در همه دوره‌ها هست و از بین نمی‌رود.

اگر ظرف سفالی را در جایی پیدا کنیم نه مربوط به لهستانی است نه روسی و نه ایرانی، امر مشترکی در بین این وجود داشته است این پرنده یا پرسوناژ، همه موضوع مشترکی هستند که در عمق تاریخ و در اسطوره‌های ما وجود دارد و تا کنون استمرار دارد.

سلیمانی: جالب است سیمرغ در فرهنگ ایرانی دو چهره دارد یکی سیمایی اهورایی و دیگری اهریمنی. در همین شاهنامه که توجه شما را جلب کرده، سیمایی اهریمنی هم می‌شود از سیمرغ دید و آن در داستان هفت خان اسفندیار است یک سیمرغ ماهیتی اژدهاگونه دارد. ولی در بخش دیگر شاهنامه یک حکیم یک دانشور و یک پزشک حتی یک خدای زنانه است. حتی اگر بخواهیم عقب تر برویم شاید بتوان سیمرغ را جزو الهه‌های زن هم دید. بخشی از این نگاه را در پرورش زال می‌توان دیدکه نقشی مادرانه دارد. جالب این است که بعد از اسلام هم می‌توان این تصویر را دید بیشتر آموزگار عشق و محبت و حکیم و راهنما و همه چیز دان. شما چقدر از این سیماهای متنوع و متکثر تأثیر پذیرفته‌اید یا بیشتر در فضای سیمرغ شاهنامه باقی مانده‌اید.

فئوفان: کاملاً با شما موافقم ولی اینکه بخش‌های خاصی از سیمرغ را پذیرفته باشم نیست بیشتر جمع نگرش‌هاست اما در ذهن من سیمرغ نقش یک زنانه را به عهده دارد. بر نقش سیمرغ در تربیت و حس مادری بیشتر تمرکز کرده‌ام که بیشتر می‌تواند در سیمای یک زن ظاهر شود. من این گونه می‌بینم. سیمای سیمرغ در آثار من زنانه است که دیدگاه من است.

سلیمانی: زیباست. این واقعیت‌های دنیای ذهنی شماست. ببخشید اگر سوالاتی از این دست می‌کنم ولی برای شناخت دنیای ذهنی شما لازم است. در نگاهی دیگر سیمرغ را می‌توان الهه زنانه دوگانه‌ای پیش از ظهور زرتشت دید. چون زرتشت با خود توحید را آورد، گر چه می‌توان در تعالیم زرتشت هم نوعی دوآلیسم را دید. به نظرم سیمرغ چون بازمانده قبل از زرتشت است می‌تواند این دوگانگی را نشان دهد. منتهی تمرکز شما بر الهه مادری و دوست داشتن است. البته همین تصویر هم بیشتر هم در ادبیات فارسی باقی مانده است. چقدر با گفته من موافقید؟

فئوفان: من کاملاً با دیدگاه شما موافقم. کند و کاو علمی در این باره نداشته‌ام اما با نگرش شما موافقم.

سلیمانی: اگر اجازه بدهید کمی هم به ویژگی‌های هنری کارهای شما بپردازیم. شما در آثارتان بیشتر از رنگ‌های گرم استفاده کرده‌اید مثل قرمز و قهوه‌ای. چه چیزی در مجموعه این داستان دیدید که آن را با رنگ گرم تصویر کردید؟

فئوفان: در بحث رنگ پردازی در هنر روسی بیشتر این نوع رنگ‌ها کاربرد دارد و من فکر می‌کنم این رنگ‌ها به هنر ایرانی نزدیکند و این موجب شد که من بیشتر از این رنگ‌ها استفاده کنم.

سلیمانی: چقدر فکر می‌کنید صورت‌های دیگر سیمرغ که در ادبیات فارسی مطرح است بتواند دستمایه کارهای بعدی شما قرار گیرد مثل پرداخت داستانی سیمرغ در منطق الطیر عطار؟

فئوفان: سیمرغ عطار بسیار به دنیای ذهنی من نزدیک است و من در کارگاهم در حال ساختن اثری را درباره سیمرغ عطار هستم، که به شکل درختی گلدانی است که سی مرغ از آن بیرون آمده‌اند.

سلیمانی: در ترجمه‌هایی که از شاهنامه شده چه بخشی از شاهنامه برای شما جالب بود؟

فئوفان: همه شاهنامه جالب است اما بخش اسطوره‌ای آن امکان بیشتری برای خیال پردازی به شما می‌دهد.

آیدا: پرتره رستم و تهمینه و فریدون و زال و رودابه و... تصویر شده‌اند.

فئوفان: اگر برگردیم به موضوع سیمرغ و مطالعات شمایل نگاری در کاوش‌های باستان شناسی منطقه اورال مجسمه‌ای از سگ پیدا شده که به نام سیمرغ بوده، در خاطر ندارم این مجسمه پرداز است یا نه.

سلیمانی: سگ در فرهنگ این منطقه موجود مقدسی است یا خیر؟

فئوفان: نه مقدس نیست.

سلیمانی: آثارتان در کجاها به نمایش درآمده است؟

فئوفان: در هلسینکی، لندن مسکو و... به صورت نمایشگاه فردی دیده شده‌اند و در نمایشگاه‌های جمعی متعددی در سرتاسر جهان نیز حضور داشته‌ام.

ایرینا: از جانب آکادمی هنر روسیه مدال نقره‌ای هنر به ایشان اعطا شده است.

این گفت‌وگو را رایزنی فرهنگی ایران در روسیه برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر گذاشته است.

انتهای پیام/ص


١٤:٠١ - 1398/01/21    /    شماره : ٧٢٧٤٦١    /    تعداد نمایش : ٢٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه جنگ روسیه (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در کوتایسی (خبر)
 اتحادیه ناشران روسیه خواستار حضور در بازار نشر ايران شد (خبر)
 بررسی روابط فرهنگی ایران و روسیه در مسکو (خبر)
 اجراي گروه هنري ايراني در برنامه‌هاي نوروزي شهرداري مسكو (خبر)
 جشن نوروزي اصحاب فرهنگ و هنر روسيه (خبر)
 آغاز دوره آموزشی رسانه و فضای مجازی مراکز اسلامی روسیه (خبر)
 نمایشگاه عکس چهل سالگی انقلاب اسلامی در مسکو برپا شد (خبر)
 آغاز دوره آموزش خوشنویسی فارسی در روسیه (خبر)
 جريان هنر در سينماي روحاني ايران محسوس است (خبر)
 حضور هنرمند پاكستانی در جشنواره بين‌المللی بانوان هنرمند تبریز (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران گامی در مسیر تقویت مناسبات فرهنگی است (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران افتتاح می‌شود/ شرکت 50 هنرمند ترکمنی (خبر)
 گسترش روابط علمی و فرهنگی بين ايران و پاكستان (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار سفیر ترکمنستان در تهران با رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 اعلام برنامه‌های هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (خبر)
 ایرانیان دوستی صادق، حقیقی و وفادار هستند (خبر)
 حضور وابسته فرهنگی ایران در مراسم یادبود آیت‌الله العظمی محقق کابلی (خبر)
 جشنواره فیلم و نمایشگاه فرهنگی ـ هنری ایران در آتن افتتاح شد (خبر)
 تجهیز مسجد امام رضا(ع) بولاکان (خبر)
 انتشار مقاله «امام خمینی(ره)» در نیجریه (خبر)
 انتشار مقاله «امام خمینی(ره) نماد مقاومت پس از سی سال» در زیمبابوه (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و یونان (خبر)
 مصاحبه وابسته فرهنگی ایران با شبکه تلویزیونی «وش» پاکستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رؤسای دانشکده‌های دانشگاه چین (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 آغاز هفته فیلم اروپایی در تهران (خبر)
 «شیخ احمد قمی» افتخار مشترک فرهنگی ایران و تایلند است (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی نیجریه (خبر)
 حضور رایزن فرهنگی ایران در آیین بزرگداشت سالگرد تأسیس معبد بودایی‌های مانیل (خبر)
 کتاب «نگاهی به تاریخ اشغال فلسطین» در افغانستان منتشر شد (خبر)
 آموزش قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 «روزهای فرهنگی ایران» در گرجستان برگزار شد (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در نمایشگاه «جادوی شرق» بلغارستان (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با رادیو الماس قرقیزستان (خبر)
 تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در رُم (خبر)
 اجرای همخوانی قرآن در مسجد «بستان‌الریحان» لاذقیه (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و آموزشی را توسعه می‌دهیم (خبر)
 نشست «قدس؛ پایتخت ابدی فلسطین» در دمشق (خبر)
 کتاب «جايگاه زنان در نظام اجتماعی و سياسی روسيه» منتشر شد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با رسانه‌های نیجریه (خبر)
  نشست تخصصی «ایران، قدس و فلسطین» (خبر)
 کاخ بزرگ پاریس میزبان هنرمندان ایرانی شد (خبر)
 روزهای فیلم ایران در مادرید (خبر)
 ضبط تلاوت قاریان ایرانی در رادیو نور بیروت/ دیدار با رایزن فرهنگی ایران در لبنان (خبر)
 توسعه و تقویت زبان فارسی در دانشگاه مومبای/ امضاء تفاهمنامه همکاری با دانشگاه تهران (خبر)
 گردهمایی دانشجویی ایرانیان مقیم پکن (خبر)
 تولید ویژه برنامه برای سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و روز قدس (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اندونزی (خبر)
 نشست شاعران درباره رمضان در شعر بنگلا (خبر)
 خواهان بهره‌مندی از تجارب جمهوری اسلامی ایران هستیم (خبر)
 تأکید بر گسترش ارتباطات فرهنگی بین ایران و صربستان (خبر)
 مراسم جزءخوانی قرآن و شب‌های قدر در بلغارستان (خبر)
 هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ترکیه در استانبول آغاز شد (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در دانشگاه کویت (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در باتومی برگزار می‌شود (خبر)
 نمایش صنایع دستی ایران در جشنواره فرهنگی دانشجویی دانشگاه پکن (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بازدید رییس مجلس اعلای امور اسلامی اتیوپی از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 نشست «استاد مطهری و مسأله فلسطین» در جاکارتا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان با رییس خبرگزاری آرمن پرس (خبر)
 آغاز تولید فیلم مشترک ایران با بنگلادش به نام «روز» (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 200 ایروان (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در ارمنستان (خبر)
 ریاست اجرائیه دولت افغانستان از فعالیت‌های فرهنگی ایران تمجید کرد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با شبکه تلویزیونی خبر قزاقستان (خبر)
 برگزاری اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 هم‌اندیشی «مباحث فرهنگی روز نکبت در ادبیات مقاومت فلسطین» در تونس (خبر)
 آموزش سبک زندگی قرآنی در هرات (خبر)
 برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سه ماه آینده (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از موزه ملی پاکستان (خبر)
 نمایش آثار هنری ایران در نمایشگاه میراث ناملموس فرهنگی آسیا در چین (خبر)
 راه‌اندازی پایگاه اینترنتی رایزنی فرهنگی ایران به زبان اندونزیایی (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را با عظمت، نظم و مدیریت عالی دیدیم (خبر)
 نشست «سینمای ایران» در استانبول (خبر)
 دیدار رییس جمعیت علمای عراق با رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 ایران و چین از سرآمدترین کشورهای تاریخی و فرهنگی آسیا هستند (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اوگاندا (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 استقبال چشمگیر از غرفه ایران در نخستین نمایشگاه موزه تمدن آسیایی در پکن (خبر)
 شرکت ایران در پنجاه‌وهشتمین دوسالانه هنر ونیز (خبر)
 برگزاری همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری» در اندونزی (خبر)
 لازمه یادگیری زبان اردو، شناخت زبان فارسی است (خبر)
 حضور ایران در جشنواره فرهنگی دانشگاه تکنولوژی بمبئی (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با قائم مقام مرکز عالی فرهنگ عمان (خبر)
 نودمین سالگرد آغاز روابط سیاسی بین ایران و ژاپن نقطه عطفی در روابط فرهنگی است (خبر)
 کتاب آثار هفدهمین جشنواره جهانی هنر ناتوانان جسمي 2018 ژاپن منتشر شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی بین ایران و انجمن اسلام بمبئی (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در مالزی (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در نیجریه برگزار می‌شود (خبر)
 شورای روابط فرهنگی منطقه غرب هند خواستار توسعه روابط علمی با ایران شد (خبر)
 همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری(ره)» در اندونزی برگزار می‌‌شود (خبر)
 بیست‌وسومین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 گسترش همکاری‌های علمی، فنی و مهندسی ایران و قزاقستان (خبر)
 کمیته فرهنگی ایران و ترکیه تأسیس شود/ احیای فرهنگ گفت‌وگو و تعامل فرهنگی (خبر)
 معرفی ایران امروز در قرقیزستان (خبر)
 حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران در سمپوزیوم تقویت آموزش عالی اندونزی (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از بنیاد اقتصاد خلاق اندونزی (خبر)
 همايش «مولانا جلال‌الدین رومی» در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با دانشجویان و اساتید تاشکند (خبر)
 گسترش همکاری‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با زیمبابوه (خبر)
 ابوالفضل بهرام‌پور: معارف قرآن با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور معرفی شود (خبر)
 تأکید بر ضرورت ایجاد اتاق ایران و استمرار تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی (خبر)
 حضور ایران در در 83 مین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی شهر فلورانس ایتالیا (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک مراکز علمی و دانشگاهی ایران و ازبکستان (خبر)
 سمیر ولاجیچ: تداوم ارتباطات فرهنگی میان ایران و بوسنی و هرزگوین (خبر)
 مشارکت ایران در اجلاس برنامه‌ریزی گفت‌وگوی ادیان دانشگاه سنتا توماس فیلیپین (خبر)
 افتتاح نمایشگاه نقاشی هنرمندان ایرانی مقیم در تفلیس (خبر)
 داوري اولين مسابقه ترجمه ادبي شعر بلاروس موسوم به «پل ادبي ايران و بلاروس» (خبر)
 نشست علمی «اندیشمند اسلامی مرتضی مطهری(ره)» در ترکیه (خبر)
 نشست رونمایی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران» در نمايشگاه کتاب (خبر)
 حجت‌الاسلام ملکوتی‌تبار: ارتباطات فرهنگی ما با ملت سودان عمیق‌‎تر و پُررنگ‌تر شده است (خبر)
 دیدار معاون دانشگاه دیالی عراق با سفیر و رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 بررسی زمینه تاریخی و چشم‌انداز روابط فرهنگی و دانشگاهی ایران و رومانی (خبر)
 تأکید بر اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری‌های مشترک فرهنگی ایران و مالزی (خبر)
 کیانی: اجرای اسناد همکاری و گسترش روابط فرهنگی از وظایف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
 رونمايی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامی ايران» در غرفه سازمان فرهنگ (خبر)
 بررسی مقام و منزلت کار و کارگر از منظر اسلام در رادیو بلال کامپالا (خبر)
 نقش نمایندگی‌های فرهنگی ایران در سراسر جهان، گسترش روابط علمی و فرهنگی است (خبر)
 مشاهیر و دستاوردهای سینمایی ایران را به مردم قزاقستان معرفی می کنیم (خبر)
 حجت‌الاسلام ابوالقاسمی: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند مکمل انتشارات سمت باشد (خبر)
 انتشار آلبوم «كتبت هواك» در لبنان (خبر)
 افراط‌گرایی و تندرویی‌ها، خلاف تعالیم اسلامی است (خبر)
 ایران و اندونزی نقش بسزایی در تحولات علمی و فرهنگی جهان اسلام دارند (خبر)
 اعزام قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن در ماه رمضان (خبر)
 سی و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه های علمی ، آموزشی و تبادل استاد (خبر)
 معرفی هنر خوشنویسی ایران در جشنواره هنرهای زیبا و صنایع دستی ازبکستان (خبر)
 برپایی غرفه معرفی ایران در دانشگاه ساکاریا ترکیه (خبر)
 رونمايي از كتاب ميراث تمدني و فرهنگي مشترك ايران و جهان مالايي (خبر)
 علي‌اكبر ضيايی: آثار کلاسیک و ادبیات کهن ایران از زمینه‌های مثبت توسعه روابط فرهنگی است (خبر)
 شرکت هنرمندان نخجوانی در چهارمین جشنواره بین‌المللی نقاشی ارس (خبر)
 فعال کردن اتاق و مرکز ایرانشناسی فردوسی (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی ایران‌شناسی با گرایش ایران امروز در تایلند (خبر)
 نشست علمی و ادبی «سعدی سفیر انسانیت» (خبر)
 برگزاری مراسم رونمايی از كتاب «ميراث تمدني و فرهنگي مشترك ايران و جهان مالايی» (خبر)
 ديپلماسی فرهنگی موجب ارایه تصويری مطلوب از ايران در خارج از کشور می‌شود (خبر)
 فراهم‌سازی زمینه امضا یادداشت تفاهم همکاری (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ایران با رئیس دانشگاه ساکاریای ترکیه (خبر)
 مراسم اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی کاروان راه ابریشم در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهمنامه همکاری بین ایران و دانشگاه توران قزاقستان (خبر)
 علی حکیم‌پور: ضرورت ارتقای همکاری‌های مشترک فرهنگی بین ایران و قرقیزستان (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران به قرآن و مسابقات قرآنی توجه نشان نمی‌دهد (خبر)
 سایت تامیل زبان سریلانکا از سعدی شیرازی شاعر بزگ ایرانی نوشت (خبر)
 خانم ووچی: ارتباطات فرهنگی متقابل ایران و چین باعث پیشرفت دو کشور می‌شود (خبر)
 شب شعر «ابیات مروارید شرق» در بیشکک (خبر)
 آمادگى فکرى، روحى و عملی از ویژگی های منتظران است (خبر)
 «روز فرهنگ ایران» در نمایشگاه کاروان راه ابریشم بیشکک برگزار شد (خبر)
 نشست ادبی پل ادبی ایران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاری ششمین هفته فیلم ایران در شهر نوی ساد صربستان (خبر)
 تقدير از رايزن فرهنگي سابق ايران در سوئد (خبر)
 «امیر علی‌شیر نوایی» نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی ایران و ازبکستان است (خبر)
 بررسی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی (خبر)
 شرکت کارشناسان ازبکی در دوره آموزش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران (خبر)
 اجرای دانشجویان تئاتر دانشگاه سریلانکا در ایران (خبر)
 توسعه روابط فرهنگی بین ایران و پاکستان (خبر)
 حضور ایران در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سارایوو (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 31 بیشکک (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 برگزاری نشست «شناخت مهدویت و انتظار» در اوگاندا (خبر)
 سفر رايزن فرهنگی ايران به شهر طرابلس لبنان (خبر)
 نشست شورای علمی مسابقه «انتظار» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 نشست «حافظ و گوته: سفر میان شرق و غرب» در ایتالیا (خبر)
 پخش مجدد سریال «یوسف پیامبر(ع)» در تونس (خبر)
 معاون فرهنگی رادیو و تلویزیون بوسنی عازم ایران شد (خبر)
 توافق ایران و قزاقستان بر گسترش همکاری‌های دانشگاهی (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در عمان (خبر)
 خواهان تداوم همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در فیلیپین (خبر)
 شرکت قاری ایرانی در مسابقات بین‎المللی قرآن مالزی (خبر)
 انتشار کتاب «کشور سخن، من و ایران» در ژاپن (خبر)
 تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 سي‌وپنجمین نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 تأکید بر تداوم همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی بین ایران و افغانستان (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش قالی بافی در اتیوپی (خبر)
 مركز «نیروئی» يونان خواستار توسعه روابط فرهنگي با ايران شد (خبر)
 جشن سال نوي بنگالی در مدرسه بین‌المللی ایران (خبر)
 جشن اعیاد شعبانیه در مسجد والده خان استانبول (خبر)
 تکریم و تجلیل از خانواده معظم شهداء و جانبازان در نخجوان (خبر)
 جشن نوروز 98 در سراسر جهان برگزار شد (خبر)
 استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نوي بنگالی (خبر)
 سومین سمینار ادبی بین‌المللی «کانتر پوینت بلگراد» برگزار مي‌شود (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در تفليس (خبر)
 بزرگداشت میلاد امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) در کابل (خبر)
 مسابقه شعر «انتظار» در باکو برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز دوره بهاره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در اوگاندا (خبر)
 شروع دوره بهار آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 ايران و تركمنستان «هزاره ابوسعيد ابوالخير» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 دیدار معاون فرهنگی وزیر ارشاد با رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در واتيكان برگزار مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در اتیوپی (خبر)
 مجله «مطالعات ایران‌شناسی» در ژاپن منتشر شد (خبر)
 برگزاری جشن مبعث در مانيل (خبر)
 افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کربلا (خبر)
خبرهاي مهم
هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران گامی در مسیر تقویت مناسبات فرهنگی است
حضور هنرمند پاكستانی در جشنواره بين‌المللی بانوان هنرمند تبریز
ایرانیان دوستی صادق، حقیقی و وفادار هستند
دیدار مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با مدیرکل آسیا، استرالیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه
انتشار كتاب «تحريف ناپذيري قرآن» به زبان عربی
بازدید وزیر آموزش یونان از مسجد تازه تأسیس در آتن
پاکستانی‌ها وهابیت تکفیری را محکوم کردند
گزارش برنامه دومین هفته فیلم ایران در ژاپن منتشر شد
گسترش روابط علمی و فرهنگی بين ايران و پاكستان
هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران افتتاح می‌شود/ شرکت 50 هنرمند ترکمنی
حضور وابسته فرهنگی ایران در مراسم یادبود آیت‌الله العظمی محقق کابلی
توسعه همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و پاکستان
بررسی نهضت اسلامی ایران در روسیه
نشست «نقش جهانی امام خمینی(ره) در خودباوری و بیداری انسان‌ها» در هراره
آغاز سال جدید تحصیلی مدرسه علمیه المهدیه در بانکوک
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.