English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «ادبیات مقاومت» در آنکارا برگزار شد؛

حكايت ايستادگي در جستجوی حق و عدالت

اديبان ايران و تركيه در همایش «ادبیات مقاومت» كه در آنكارا برگزار شد، حکایت ایستادگی جامعه در جستجوی حق و عدالت در مقابل هرگونه اقتدار نامشروع را معناي ادبیات مقاومت عنوان كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش «ادبیات پایداری» با حضور اساتید دانشگاه‌ها، نویسندگان و اصحاب قلم ایران و ترکیه در محل برگزاری همایش‌های مؤسسه اسام (ESAM) واقع در آنکارا (پايتخت تركيه) برگزار شد.

این همایش به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن جوانان آناتولی و با حضور محمود صدقی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان، علی‌حیدر حق‌سال، عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم»، محمداسماعیل حاج‌علیان، نویسنده و استاد دانشگاه اصفهان، تیمور آقامحمدی، نویسنده و استاد دانشگاه همدان و تنی چند از اساتید و صاحب‌نظران کشور ترکیه برگزار شد.

رد پاي غرب‌گرايي در ادبيات معاصر تركيه

در ابتدای این همایش علی‌حیدر حق‌سال، نویسنده و عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» به عنوان رییس این همایش، به تبیین ادبیات معاصر ترکیه پرداخت و طي آن گفت: در ادبیات معاصر ترکیه شاهد گرایش جوانان به غرب و تأثیر غرب‌گرایی بر نسل جدید هستيم.

وی در ادامه با اشاره به نفوذ فرهنگ غربی در میان نسل جوان و تهدیدات فرهنگ غربی بر هویت جوانان ترک افزود: متأسفانه در ادبیات معاصر امروزی، برخی از جریان‌های ادبی مسایلی همچون سبک حیات اسلامی، مؤلفه‌های جامعه سنتی را به تمسخر گرفته‌اند و با کاریکاتوریزه کردن فرهنگ سنتی ترک‌ها درصدد ایجاد فضای تخریبی علیه آن هستند و با این روش‌های تخریبی به آداب، رسوم و ریشه‌های فرهنگی کشور حمله می‌كنند.

حق‌سال در ادامه با توجه به ضرورت توجه و مقابله با تهدیدات فرهنگ غربی و ضرورت سرمایه‌گذاری و توجه به خودباوری و داشته‌های فرهنگی جوامع شرقی افزود: آنچه هم‌اکنون جوامع شرقی به آن نیاز دارند، بازگشت به اصل خویش و تجدیدنظر در مفاهیم ادبی و سرمایه‌گذاری در ادبیات به ويژه حوزه ادبیات پایداری است.

عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» در پايان سخنانش با اشاره به داستان‌های داستایوفسکی، به رویکرد آن در حوزه ادبیات مقاومت اشاره کرد و گفت: به عنوان مسلمان باید به اصل خود بازگردیم و هویت اسلامی جامعه خود را احیا کنیم و در حوزه ادبیات مقاومت که یکی از شاخه‌های بازگشت به هویت فرهنگی است، سرمایه‌گذاری و توجه بیشتری كنيم. ادبیات مقاومت یکی از نمادهای اصلی بازگشت به هویت فرهنگی است که توجه به آن در عصر کنونی اهمیت فراوانی دارد.

مفهوم ادبيات مقاومت

محمد اوزگر، عضو هیأت علمی و استاد زبان و ادبیات دانشگاه بین گُل تركيه، از دیگر سخنرانان این همایش بود كه با ارایه تعریف جامعی از ادبیات مقاومت گفت: حکایت ایستادگی جامعه در جست‌وجوی حق و عدالت در مقابل هرگونه اقتدار نامشروع، فصل مهمی را در ادبیات به خود اختصاص داده است که از آن به عنوان ادبیات مقاومت یاد می‌كنيم.

استاد زبان و ادبیات دانشگاه بین گُل افزود: تمام ایدئولوژی‌های موجود در جهان به نوعی در خود و در غالب مبارزات خود به نوعی ادبیات مقاومت را می‌گنجاند؛ زیرا در بطن تمام این ایدئولوژی‌ها، مخالفت با ظلم و احیای عدالت وجود دارد. این ادبیات از هند گرفته تا آفریقا و از حماسه چاناک قلعه گرفته تا کودتای 15 جولای، دیده می‌شود.

محمد اوزگر سپس به بخش‌های مختلف ادبیات مقاومت اشاره کرد و گفتن اينكه؛ ادبیات مقاومت به دو شاخه اصلی تقسیم می‌شود، افزود: یکی از این شاخه‌ها ادبیاتی است که زمینه‌ساز مقاومت و پایداری بوده و دیگری ادبیاتی است که پس از جنبش‌های اجتماعی و مبارزات و پایداری به وجود می‌آید.

وی در ادامه با اشاره به ادبیات روس‌ها افزود: روس‌ها، تولستوی را آیینه کودتا می‌دانند؛ زیرا با وجود اینکه رمان‌های او بیست سال قبل از کودتای بزرگ در روسیه نوشته شده، پیش‌بینی اتفاقات کودتا و مقدمه‌سازی برای ایجاد آن حرکت اجتماعی را بيان كرده بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه بین گُل تركيه همچنين با اشاره به نقش و جایگاه برخی از اساتید ادبیات مقاومت همچون محمت عاکف، خالده ادبیب، محمت اوزون، ناظم حکمت، چنگیز داغچی و سزایی کاراکوچ، گفت: این اساتید به نقش مهمی در شکل‌گیری ادبیات مقاومت و پایداری در ترکیه داشته‌اند که توانسته‌اند ادبیات مقاومت و پایداری را به بهترین شکل ممکن به نسل امروزی منتقل كنند.

اوزگر در پایان سخنانش گفت: مهم‌ترین درس ادبیات مقاومت، احیاي روحیه امید در جامعه است.

ادبيات مقاومت ايران، الهام‌گرفته از قرآن

محمداسماعیل حاج‌علیان، نویسنده و استاد دانشگاه اصفهان نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود که با ارایه تصویری از ظهور ادبیات مقاومت در ادبیات معاصر به تبیین مفهوم گسست زبان به عنوان یک تکنیک مهم در ادبیات مقاومت اشاره کرد و طي آن گفت: ادبیات مقاومت در ایران متأثر از شیوه روایی قرآن کریم، ادبیات تعذیه و نیز داستان‌های کهن اساطیری ایران‌زمین است که با الهام‌گیری از این سه منبع ارزشمند بر غنای خود افزوده است.

ادبيات مقاومت، مبارزه با بي‌اخلاقي است

احمد اورس، نویسنده و مدیر مسئول مجله ادبی «تصفیه» تركيه، از دیگر سخنرانان این همایش بود که به ابعاد تئوری و حقیقی ادبیات مقاومت در گذر تاریخ اشاره کرد و گفت: حادثه کربلا که در صدر اسلام رخ داد، در تمام تاریخ و جغرافیای اسلام با الگوهای مشابه تکرار شده است، زیرا تمام ادیان توحیدی و نگرش‌های خداپرستانه به مبارزه علیه ستمگران و تخریب اساس ظلم می‌پردازند.

مدیر مسئول مجله ادبی «تصفیه» ادامه داد: در جامعه نیز تمام کسانی که دارای ذهنیت «امت اسلام» بودند در جبهه مبارزه علیه امپریالیسم، کاپیتالیسم و صهیونیسم قرار گرفتند. آنچه بزرگانی چون نوری پاک دیل، اردم بایزید و عصمت اوزل به قلم به رشته تحریر درآوردند، نشان می‌دهد که ادبیات مقاومت تنها جنگ نیست بلکه مبارزه بر علیه هر آنچه انسان، اخلاق، دین و باورهای او را تحت شعاع قرار می‌دهد، است.

ادبیات مقاومت محصول هویت تاریخی یک ملت است

تیمور آقامحمدی، نویسنده و استاد دانشگاه همدان هم به اهمیت معنا در خلق آثار ادبی پرداخت و ادبیات پایداری را از این حیث تشریح كرد.

وی با اشاره به نقش انسان ایرانی در خلق حماسه ادبیات پایداری گفت: انسان ایرانی ادبیات مقاومت را از داستان‌های نبردهای حق و باطل در شاهنامه و بعد از آن روی آوردن به اسلام از حادثه عاشورا الگوبرداری کرده است.

آقامحمدی گفت: انسان مدرن ایرانی بدون در نظر گرفتن ریشه‌های فرهنگی خود نظیر اسطوره‌ها و آیین‌های ملی و نیز نادیده گرفتن آموزه‌های دینی خود که پایه‌های هویتی خویش را بر آن بنا کرده است، نمی‌تواند به خلق ادبیات ایستادگی در عصر حاضر بپردازد؛ بلکه ادبیات مقاومت و پایداری محصول ریشه‌ها، باورها و هویت تاریخی یک ملت است.

فرهنگ مقاومت به جامعه انسانی حیات طیبه می‌دهد

عثمان بیرق‌دار، نویسنده و استاد دانشگاه استانبول نیز در سخنراناني خود به نقش فرهنگ پایداری در احیای جامعه اشاره کرد و در آن بيان كرد: فرهنگ حقیقی دفاع و مقاومت موجب احیای جامعه می‌شود و به جامعه انسانی حیات طیبه می‌دهد.

وی سپس با تأکید بر اهمیت نقش خودباوری در جامعه افزود: پیش‌شرط ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمن و مبارزه با ظلم و ستم آن است که دچار دگرگونی و فراموشی نشويم.

استاد دانشگاه استانبول در پايان با اشاره به نقش ایران در منطقه گفت: ایران کشوری است که مردم ترکیه با آن آشنا هستند و این کشور مانند برادر است که ریشه‌های فرهنگی و دینی خود را حفظ کرده و تمام تلاش ما به عنوان جامعه ادبیات این است که با بهره‌گیری از ریشه‌های فرهنگی مشترک به ارتقاي ادبیات معاصر بیندیشیم.

گفتنی است؛ این همایش یک روزه به منظور بررسی و تبیین ادبیات پایداری و تعامل میان نویسندگان و صاحب‌نظران در حوزه ادبیات دفاع مقدس و نیز با هدف معرفی، ترجمه، چاپ و انتشار آثار ادبیات پایداری به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه و همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن جوانان آناتولی در مؤسسه اسام (ESAM) برگزار شد.

انتهاي پيام/ش


١٣:٥٩ - 1397/12/20    /    شماره : ٧٢٥١١٧    /    تعداد نمایش : ١٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در بلاروس (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 همایش «امر ذاتی و موضوعی در تجربه عارفانه و صوفیانه» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 افتتاح دهمین جشنواره بین‌المللی هنر جوانان و نوجوانان ارمنستان (خبر)
 جشنواره هنری و غذاهای سنتی ایرانی در كوالالامپور برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره آموزشی رسانه و فضای مجازی مراکز اسلامی روسیه (خبر)
 تأکید بر توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان منطقه آزاد ماکو و نخجوان (خبر)
 نمايش مستند «براي آزادی» در توكيو (خبر)
 امتحانات پایان‌ترم زبان فارسی در یونان برگزار شد (خبر)
 برگزاری هفته فیلم ایران در شهر اوبرنواتس صربستان (خبر)
 برگزاري همایش «چهل سال موفقیت، پیشرفت و شکوفایی علیرغم بایکوت» در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگي و هنري ايران در اوگاندا + به همراه 2 گزارش تصويري (خبر)
 برگزاري نمایشگاه گروهی هنر معاصر سوریه در تبریز (خبر)
 همايش همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان با تأکید بر سیره رضوی در مالزي برگزار شد (خبر)
 برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 برگزاری همايش «نقش زنان بر اساس ایمان برای ایجاد صلح» در كنيا (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 پخش گزارش همایش بین‌المللی «مانگای اسلامی» در رادیو و تلویزیون ژاپن (خبر)
 مسئولان فرهنگي ايران و تركيه تعاملات خود را افزايش دهند (خبر)
 خامه‌یار: بیزاری مردم آفریقا از استعمار نوین نمادی از وحدت و انسجام است (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری همایش «حمایت از فلسطین» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی «جاده ابریشم، جاده فرهنگ و تمدن» در عشق‌آباد (خبر)
 آغاز مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس با شركت قاري ايراني (خبر)
 کارگاه آموزشی خط نستعلیق در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت و همزیستی اسلامی» در اتیوپی (خبر)
 برگزاری دوره آموزشی اسلام‌شناسی در شهر کوماسی غنا (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است (خبر)
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه قرآن کریم هستیم (خبر)
 انتشار کتاب ایران‌شناسی در نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 شرکت ایران در سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم آنکارا (خبر)
 برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا (خبر)
 اهدای اثر هنرمندان نخجواني به موزه آستان قدس رضوي (خبر)
 نشست مشترک ادیان و فرق مختلف مسیحی در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 توسعه روابط دوجانبه رايزني فرهنگي ایران با شورای هنری جاکارتا (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 برگزاري همایش فرهنگي هنری ایران‌شناسی در ماربورگ آلمان (خبر)
 جولان نوروزی «جایلان» در ترکمنستان + گزارش تصويري (خبر)
 جشن نوروز در تاشكند برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در رم برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدرسه شماره 136 ایروان گسترش مي‌يابد (خبر)
 دوازدهمین سال برگزاری برنامه نوروز مشترک در آلمان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز 1398 در صربستان (خبر)
 برگزاری مراسم سال جدید و عید نوروز در بغداد (خبر)
 آواي موسيقي كرمانشاهي در ژاپن (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در قرقيزستان (خبر)
 برگزاری جشن «روز جهانی نوروز» در سریلانکا (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 برگزاری مراسم «نوروز، میراث مشترک» در آنکارا (خبر)
 جشن ميلاد امام علي(ع) و نوروز 1398 در بنگلادش (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در زيمبابوه (خبر)
 مراسم جشن نوروز در گرجستان برگزار شد (خبر)
 مراسم ویژه ولادت حضرت علی(ع) در اوگاندا (خبر)
 برگزاري چهارمین هفته فیلم ایران در صربستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در دانشگاه ملي زبان‌هاي نوين اسلام‌آباد (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در بانکوک برگزار شد (خبر)
 «کتاب ایران» به زبان سوئدی انتشار یافت (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در مدرسه بین‌الملل شهر آستانه (خبر)
 آموزش موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عشق‌آباد، مرو و ترکمن‌آباد (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در ايرلند طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 نشست «بررسی تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت «اختر چرخ ادب» در ارمنستان (خبر)
 نشست «ادبیات امروز ایران» در استانبول (خبر)
 پخش گزارش درباره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 حضور پروین‌پژوه پاكستانی در جشنواره بين‌المللی «پروين اعتصامی» تبریز (خبر)
 مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد تأسيس شد (خبر)
 تقدير از فارسی‌آموزان ممتاز در عشق‌آباد (خبر)
 طنين نوای موسیقی ایرانی در «جشنواره نوروز» دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 برگزاری نشست تخصصی ایران‌شناسی در گرجستان (خبر)
 جشن نوروز باستاني با اجراي موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در جزیره کرت یونان برگزار شد (خبر)
 مشاركت هنرمندان برجسته تركمنستان در جشن نوروزي كيش (خبر)
 ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی شهر ترویان بلغارستان شركت مي‌كند (خبر)
 چهل‌وپنجمین دوره مسابقات ملی قرائت قرآن فیلیپین برگزار شد (خبر)
 پخش برنامه با موضوع هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از تلويزيون ارمنستان (خبر)
 برگزاري «جشنواره بین‌المللی بهار» در شهر شکی جمهوری آذربایجان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در عمان اجرا می‌شود (خبر)
 کارگاه خوشنویسی در دانشگاه دولتی فیلیپین برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه معماری مدرن ایرانی در اتريش افتتاح شد (خبر)
 عراق خواستار استفاده از تجربیات علمي ایران است (خبر)
 انتشار شماره دوم نشریه «ایران» در توكيو (خبر)
 ايران و عراق فیلم سینمایی مشترکی با موضوع الحشد الشعبی توليد كنند (خبر)
 اكران افتتاحيه فیلم سینمایی «قلعه عشق» در باكو (خبر)
 شرکت ایران در نمایشگاه کتاب آستانه (خبر)
 نخستین دوره آموزش قالیبافی در اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز نوروز ایرانی با نواي موسيقي ايراني در ژاپن (خبر)
 انتشار بیانیه «گام دوم انقلاب» در فضای مجازی پاکستان (خبر)
 رییس كتابخانه ملي پاكستان خواستار گسترش همکاری‌هاي فرهنگي و علمي با ایران شد (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی زن در سريلانكا (خبر)
 نمايش «به وقت شام» در دهلي‌نو (خبر)
 جشن روز جهاني نوروز در دانشگاه نومل اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
 كنسرت موسيقي سنتي ايراني در اپراي سلطنتي عمان برگزار مي‌شود (خبر)
 خواستار کمک ایران براي آموزش فیلمسازان جوان هستيم (خبر)
 اكران «به وقت شام» در بمبئي (خبر)
 برگزاری سی‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نمایشگاه خوشنویسی در وزارت فرهنگ و هنر فیلیپین برپا شد (خبر)
 گشایش جشنواره بین‌المللی بهار در جمهوری آذربایجان (خبر)
 آشناسازی دانشجویان اوگاندا با ویژگی‌هاي انقلاب اسلامی (خبر)
 ترجمه کتاب «یادت باشد» به زبان عربی (خبر)
 آموزش «درس اخلاق و مدیریت اسلامی» در اوگاندا (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره کتاب و قصه‌گویی ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت زهرا (س) در کلمبو (خبر)
 بررسی دستاوردهای اجتماعی زنان در چهل سالگی انقلاب اسلامی (خبر)
 رونمایی از مجموعه‌هاي اشعار «مادرهاي مخدوم» و «نسيم كربلا» در پاکستان (خبر)
 برگزاری نمایشگاه نقاشی سعیده زمانی‌صفت در پاریس (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه (س) در صربستان (خبر)
 انتشار ششمين شماره نشريه IRAN MIRROR در كنيا (خبر)
 تبيين سيره حضرت زهرا(س) در نشست تخصصی «نقش اجتماعی زنان» در زيمبابوه (خبر)
 مراسم روز زن در شهر روستاوی گرجستان (خبر)
 جشن میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن در آتن (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی موجود در قرقیزستان (خبر)
 برگزاري جشن مادر خوبي‌ها در تركمنستان + گزارش تصويري (خبر)
 بازتاب برنامه ادبي رایزنی فرهنگی ایران در تلویزیون سراسری اتیوپی (خبر)
 جشن میلاد فاطمه زهرا(س) در زيمبابوه برگزار شد (خبر)
 ترجمه نهج‌البلاغه به زبان قرقیزی منتشر مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستين دوره آموزش خط نستعلیق در قطر (خبر)
 كتاب «شهروندان مسلمان فعال در غرب» منتشر شد (خبر)
 معرفی غذای حلال در دانشگاه آدامسون فيليپين (خبر)
 انتشار گزارش فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در روزنامه «مانیلا تایمز» فیلیپین (خبر)
 بزرگداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 جشنواره نوروزي ايرانيان توسط فارسي‌آموزان ايتاليايي برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره ویژه «فصلنامه آینه» در یونان (خبر)
 اعزام هنرمندان جمهوری آذربایجان به جشنواره نوروزی «کیش» (خبر)
 دوبله فیلم «چهل سال سینمای ایران» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط آغاز به کار کرد (خبر)
 کتابخانه مرکزی وزارت آموزش نیجریه معرفي جمهوري اسلامي ايران را اجر مي‌كند (خبر)
 نمایشگاه کتاب تونس ميزبان هنرمندان ايران مي‌شود (خبر)
 راه‌اندازي انجمن دوستی آفریقای‌جنوبی و ایران (خبر)
 نمايش شكوه سينماي ایران در مقدونیه شمالی (خبر)
 برگزاری سی‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 كتاب «نگاهي به تركيه» منتشر شد (خبر)
 کارگاه آموزش هنر خطاطي و نقاشي ايراني در بلاروس برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 معرفي جاذبه‌هاي گردشگری ایران در نمایشگاه بین‌المللی بلغارستان (خبر)
 طنين موسيقي ايراني در استانبول (خبر)
 شركت بانوان هنرمند و خبرنگار تونسي در جشنواره بين‌المللي مد و لباس ايران (خبر)
 بزرگداشت چهار دهه هنر سینمای ایران در شصت‌ونهمین فستیوال فیلم برلیناله (خبر)
 پيوند هنر ايران و كره براي نمايش شكوه شرقي + گزارش تصويري (خبر)
 فرصت مطالعاتی اساتید دانشگاه دولتی ایروان در ایران (خبر)
 هم‌نشيني شعر و غزل و انديشه (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايران در غنا (خبر)
 انتشار ترجمه «دستاوردهای انقلاب اسلامی» در سریلانکا (خبر)
 بزرگداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران در آنكارا (خبر)
 آغاز به کار وبلاگ «سان دیشا» در سريلانكا (خبر)
 چاپ مقاله «دستاوردهای انقلاب اسلامی» در خبرگزاری «آرمن پرس» ارمنستان (خبر)
 جشن فرهنگ و هنر ايراني در آتن (خبر)
 ایران تجارب خود در خصوص حج را در اختیار اندونزی قرار مي‌دهد (خبر)
 مصاحبه عباس خامه‌يار با کانال ماهواره‌ای «سما» سوريه (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی، هنری و صنایع دستی ایران در پاكستان (خبر)
 معرفی ایران در جشنواره فرهنگی و هنری اسلام‌آباد پاكستان (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد آغاز به كار كرد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «ایران، سرزمین مهر» در بلاروس (خبر)
 جشن دوستی ایران و ترکمنستان برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 همایش «دستاوردهای چهل ساله پیروزی انقلاب اسلامی ایران» در كابل برگزار شد (خبر)
 اجرای موسیقی ایرانی «مولانا» در اتیوپی (خبر)
 برگزاری میزگرد «بررسی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران» در کنیا (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه عکس چهل سالگی انقلاب اسلامی در مسکو برپا شد (خبر)
 برگزاری اختتامیه جشنواره هنر، فرهنگ و غذای ایرانی در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران در اندونزي برپا مي‌شود (خبر)
 کارگاه آشنایی با صنایع دستی ایران در تركمنستان برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 مطالعات ایران‌شناسی در ژاپن نشان‌دهنده علاقمندی فرهنگی دو ملت است (خبر)
 برگزاري نشست مشترک ادیان در فيليپين (خبر)
 گویاسازی آثار امام خمینی(ره) به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «اشپکتروم ایران» در آلمان (خبر)
 برگزاري مسابقه رادیويی «انقلاب اسلامی ایران» در اوگاندا (خبر)
 روز ملی ایران در آفریقای جنوبی (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در صربستان (خبر)
 نمايشگاه فرهنگی، هنری و خوشنویسی ايران و پاكستان برپا می‌شود (خبر)
 شب فرهنگی ایران در پاریس برگزار شد / رونمايي از آلبوم «عشق و حقیقت» (خبر)
 برگزاری جشنواره خلاقیت‌های علمی پژوهشی «لکوکاپ» در باکو (خبر)
 برگزاري نشست بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در زيمبابوه (خبر)
 برگزاري کارگاه شناخت انقلاب اسلامی در اوگاندا (خبر)
 برگزاری آزمون تافل زبان فارسي در دانشگاه گرمیان سلیمانیه عراق (خبر)
 برگزاري جشنواره هنر، فرهنگ و غذاي ايراني در بنگلادش (خبر)
 سفر تیم ملی فوتسال ایران به صربستان (خبر)
 برگزاری كارگاه خوشنویسی فارسي در فيليپين (خبر)
 برنامه «شبی با ایران: سفر به سرزمین پرافتخار» در صربستان برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «جهان از دیدگاه جوانان» در باکو گشایش يافت (خبر)
 بزرگداشت دهه فجر با حضور رهبران گروه‌های مسلمان در زیمبابوه (خبر)
 برگزاری سیزدهمین نشست دینی برای ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 معرفي ايران به همسران ديپلمات‌هاي وزارت خارجه ايتاليا (خبر)
 استقبال از «شبی که ماه کامل شد» در جشنواره فيلم فجر (خبر)
 رونمايي از از کتاب «ایران، فرهنگ و تمدن» در بلغارستان (خبر)
 برگزاري جشنواره غذاي ايراني در فيليپين (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سریلانکا (خبر)
 سوریه فداکاری‌های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد (خبر)
 برگزاری کارگاه معرفی جمهوري اسلامي ایران در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نمايشگاه مشترك فرهنگ و هنر ايران و نيجريه (خبر)
 رابطه بین ادیان در ایران صلح‌آمیز است/ ستایش «نلسون ماندلا» از ایرانیان (خبر)
 سفر مرمت‌كاران آثار تاريخي گرجستان به ايران (خبر)
 نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران در فيليپين افتتاح شد (خبر)
 برگزاري مسابقه مقاله‌نویسی «سینمای ایران را چگونه می‌بینم» در سريلانكا (خبر)
 نامه پاپ فرانسیس به هنرمند ایرانی/خوشنویسی آیات قرآن حلقه وصل مردم ایران و فیلیپین (خبر)
 جشن چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي در دانشگاه دولتي فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.