English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «ادبیات مقاومت» در آنکارا برگزار شد؛

حكايت ايستادگي در جستجوی حق و عدالت

اديبان ايران و تركيه در همایش «ادبیات مقاومت» كه در آنكارا برگزار شد، حکایت ایستادگی جامعه در جستجوی حق و عدالت در مقابل هرگونه اقتدار نامشروع را معناي ادبیات مقاومت عنوان كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش «ادبیات پایداری» با حضور اساتید دانشگاه‌ها، نویسندگان و اصحاب قلم ایران و ترکیه در محل برگزاری همایش‌های مؤسسه اسام (ESAM) واقع در آنکارا (پايتخت تركيه) برگزار شد.

این همایش به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن جوانان آناتولی و با حضور محمود صدقی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان، علی‌حیدر حق‌سال، عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم»، محمداسماعیل حاج‌علیان، نویسنده و استاد دانشگاه اصفهان، تیمور آقامحمدی، نویسنده و استاد دانشگاه همدان و تنی چند از اساتید و صاحب‌نظران کشور ترکیه برگزار شد.

رد پاي غرب‌گرايي در ادبيات معاصر تركيه

در ابتدای این همایش علی‌حیدر حق‌سال، نویسنده و عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» به عنوان رییس این همایش، به تبیین ادبیات معاصر ترکیه پرداخت و طي آن گفت: در ادبیات معاصر ترکیه شاهد گرایش جوانان به غرب و تأثیر غرب‌گرایی بر نسل جدید هستيم.

وی در ادامه با اشاره به نفوذ فرهنگ غربی در میان نسل جوان و تهدیدات فرهنگ غربی بر هویت جوانان ترک افزود: متأسفانه در ادبیات معاصر امروزی، برخی از جریان‌های ادبی مسایلی همچون سبک حیات اسلامی، مؤلفه‌های جامعه سنتی را به تمسخر گرفته‌اند و با کاریکاتوریزه کردن فرهنگ سنتی ترک‌ها درصدد ایجاد فضای تخریبی علیه آن هستند و با این روش‌های تخریبی به آداب، رسوم و ریشه‌های فرهنگی کشور حمله می‌كنند.

حق‌سال در ادامه با توجه به ضرورت توجه و مقابله با تهدیدات فرهنگ غربی و ضرورت سرمایه‌گذاری و توجه به خودباوری و داشته‌های فرهنگی جوامع شرقی افزود: آنچه هم‌اکنون جوامع شرقی به آن نیاز دارند، بازگشت به اصل خویش و تجدیدنظر در مفاهیم ادبی و سرمایه‌گذاری در ادبیات به ويژه حوزه ادبیات پایداری است.

عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» در پايان سخنانش با اشاره به داستان‌های داستایوفسکی، به رویکرد آن در حوزه ادبیات مقاومت اشاره کرد و گفت: به عنوان مسلمان باید به اصل خود بازگردیم و هویت اسلامی جامعه خود را احیا کنیم و در حوزه ادبیات مقاومت که یکی از شاخه‌های بازگشت به هویت فرهنگی است، سرمایه‌گذاری و توجه بیشتری كنيم. ادبیات مقاومت یکی از نمادهای اصلی بازگشت به هویت فرهنگی است که توجه به آن در عصر کنونی اهمیت فراوانی دارد.

مفهوم ادبيات مقاومت

محمد اوزگر، عضو هیأت علمی و استاد زبان و ادبیات دانشگاه بین گُل تركيه، از دیگر سخنرانان این همایش بود كه با ارایه تعریف جامعی از ادبیات مقاومت گفت: حکایت ایستادگی جامعه در جست‌وجوی حق و عدالت در مقابل هرگونه اقتدار نامشروع، فصل مهمی را در ادبیات به خود اختصاص داده است که از آن به عنوان ادبیات مقاومت یاد می‌كنيم.

استاد زبان و ادبیات دانشگاه بین گُل افزود: تمام ایدئولوژی‌های موجود در جهان به نوعی در خود و در غالب مبارزات خود به نوعی ادبیات مقاومت را می‌گنجاند؛ زیرا در بطن تمام این ایدئولوژی‌ها، مخالفت با ظلم و احیای عدالت وجود دارد. این ادبیات از هند گرفته تا آفریقا و از حماسه چاناک قلعه گرفته تا کودتای 15 جولای، دیده می‌شود.

محمد اوزگر سپس به بخش‌های مختلف ادبیات مقاومت اشاره کرد و گفتن اينكه؛ ادبیات مقاومت به دو شاخه اصلی تقسیم می‌شود، افزود: یکی از این شاخه‌ها ادبیاتی است که زمینه‌ساز مقاومت و پایداری بوده و دیگری ادبیاتی است که پس از جنبش‌های اجتماعی و مبارزات و پایداری به وجود می‌آید.

وی در ادامه با اشاره به ادبیات روس‌ها افزود: روس‌ها، تولستوی را آیینه کودتا می‌دانند؛ زیرا با وجود اینکه رمان‌های او بیست سال قبل از کودتای بزرگ در روسیه نوشته شده، پیش‌بینی اتفاقات کودتا و مقدمه‌سازی برای ایجاد آن حرکت اجتماعی را بيان كرده بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه بین گُل تركيه همچنين با اشاره به نقش و جایگاه برخی از اساتید ادبیات مقاومت همچون محمت عاکف، خالده ادبیب، محمت اوزون، ناظم حکمت، چنگیز داغچی و سزایی کاراکوچ، گفت: این اساتید به نقش مهمی در شکل‌گیری ادبیات مقاومت و پایداری در ترکیه داشته‌اند که توانسته‌اند ادبیات مقاومت و پایداری را به بهترین شکل ممکن به نسل امروزی منتقل كنند.

اوزگر در پایان سخنانش گفت: مهم‌ترین درس ادبیات مقاومت، احیاي روحیه امید در جامعه است.

ادبيات مقاومت ايران، الهام‌گرفته از قرآن

محمداسماعیل حاج‌علیان، نویسنده و استاد دانشگاه اصفهان نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود که با ارایه تصویری از ظهور ادبیات مقاومت در ادبیات معاصر به تبیین مفهوم گسست زبان به عنوان یک تکنیک مهم در ادبیات مقاومت اشاره کرد و طي آن گفت: ادبیات مقاومت در ایران متأثر از شیوه روایی قرآن کریم، ادبیات تعذیه و نیز داستان‌های کهن اساطیری ایران‌زمین است که با الهام‌گیری از این سه منبع ارزشمند بر غنای خود افزوده است.

ادبيات مقاومت، مبارزه با بي‌اخلاقي است

احمد اورس، نویسنده و مدیر مسئول مجله ادبی «تصفیه» تركيه، از دیگر سخنرانان این همایش بود که به ابعاد تئوری و حقیقی ادبیات مقاومت در گذر تاریخ اشاره کرد و گفت: حادثه کربلا که در صدر اسلام رخ داد، در تمام تاریخ و جغرافیای اسلام با الگوهای مشابه تکرار شده است، زیرا تمام ادیان توحیدی و نگرش‌های خداپرستانه به مبارزه علیه ستمگران و تخریب اساس ظلم می‌پردازند.

مدیر مسئول مجله ادبی «تصفیه» ادامه داد: در جامعه نیز تمام کسانی که دارای ذهنیت «امت اسلام» بودند در جبهه مبارزه علیه امپریالیسم، کاپیتالیسم و صهیونیسم قرار گرفتند. آنچه بزرگانی چون نوری پاک دیل، اردم بایزید و عصمت اوزل به قلم به رشته تحریر درآوردند، نشان می‌دهد که ادبیات مقاومت تنها جنگ نیست بلکه مبارزه بر علیه هر آنچه انسان، اخلاق، دین و باورهای او را تحت شعاع قرار می‌دهد، است.

ادبیات مقاومت محصول هویت تاریخی یک ملت است

تیمور آقامحمدی، نویسنده و استاد دانشگاه همدان هم به اهمیت معنا در خلق آثار ادبی پرداخت و ادبیات پایداری را از این حیث تشریح كرد.

وی با اشاره به نقش انسان ایرانی در خلق حماسه ادبیات پایداری گفت: انسان ایرانی ادبیات مقاومت را از داستان‌های نبردهای حق و باطل در شاهنامه و بعد از آن روی آوردن به اسلام از حادثه عاشورا الگوبرداری کرده است.

آقامحمدی گفت: انسان مدرن ایرانی بدون در نظر گرفتن ریشه‌های فرهنگی خود نظیر اسطوره‌ها و آیین‌های ملی و نیز نادیده گرفتن آموزه‌های دینی خود که پایه‌های هویتی خویش را بر آن بنا کرده است، نمی‌تواند به خلق ادبیات ایستادگی در عصر حاضر بپردازد؛ بلکه ادبیات مقاومت و پایداری محصول ریشه‌ها، باورها و هویت تاریخی یک ملت است.

فرهنگ مقاومت به جامعه انسانی حیات طیبه می‌دهد

عثمان بیرق‌دار، نویسنده و استاد دانشگاه استانبول نیز در سخنراناني خود به نقش فرهنگ پایداری در احیای جامعه اشاره کرد و در آن بيان كرد: فرهنگ حقیقی دفاع و مقاومت موجب احیای جامعه می‌شود و به جامعه انسانی حیات طیبه می‌دهد.

وی سپس با تأکید بر اهمیت نقش خودباوری در جامعه افزود: پیش‌شرط ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمن و مبارزه با ظلم و ستم آن است که دچار دگرگونی و فراموشی نشويم.

استاد دانشگاه استانبول در پايان با اشاره به نقش ایران در منطقه گفت: ایران کشوری است که مردم ترکیه با آن آشنا هستند و این کشور مانند برادر است که ریشه‌های فرهنگی و دینی خود را حفظ کرده و تمام تلاش ما به عنوان جامعه ادبیات این است که با بهره‌گیری از ریشه‌های فرهنگی مشترک به ارتقاي ادبیات معاصر بیندیشیم.

گفتنی است؛ این همایش یک روزه به منظور بررسی و تبیین ادبیات پایداری و تعامل میان نویسندگان و صاحب‌نظران در حوزه ادبیات دفاع مقدس و نیز با هدف معرفی، ترجمه، چاپ و انتشار آثار ادبیات پایداری به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه و همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن جوانان آناتولی در مؤسسه اسام (ESAM) برگزار شد.

انتهاي پيام/ش


١٣:٥٩ - 1397/12/20    /    شماره : ٧٢٥١١٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 برگزاری همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری» در اندونزی (خبر)
 همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری(ره)» در اندونزی برگزار می‌‌شود (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در بلاروس (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 همایش «امر ذاتی و موضوعی در تجربه عارفانه و صوفیانه» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 افتتاح دهمین جشنواره بین‌المللی هنر جوانان و نوجوانان ارمنستان (خبر)
 جشنواره هنری و غذاهای سنتی ایرانی در كوالالامپور برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره آموزشی رسانه و فضای مجازی مراکز اسلامی روسیه (خبر)
 تأکید بر توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان منطقه آزاد ماکو و نخجوان (خبر)
 نمايش مستند «براي آزادی» در توكيو (خبر)
 امتحانات پایان‌ترم زبان فارسی در یونان برگزار شد (خبر)
 برگزاری هفته فیلم ایران در شهر اوبرنواتس صربستان (خبر)
 برگزاري همایش «چهل سال موفقیت، پیشرفت و شکوفایی علیرغم بایکوت» در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگي و هنري ايران در اوگاندا + به همراه 2 گزارش تصويري (خبر)
 برگزاري نمایشگاه گروهی هنر معاصر سوریه در تبریز (خبر)
 همايش همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان با تأکید بر سیره رضوی در مالزي برگزار شد (خبر)
 برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 برگزاری همايش «نقش زنان بر اساس ایمان برای ایجاد صلح» در كنيا (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 پخش گزارش همایش بین‌المللی «مانگای اسلامی» در رادیو و تلویزیون ژاپن (خبر)
 مسئولان فرهنگي ايران و تركيه تعاملات خود را افزايش دهند (خبر)
 خامه‌یار: بیزاری مردم آفریقا از استعمار نوین نمادی از وحدت و انسجام است (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری همایش «حمایت از فلسطین» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی «جاده ابریشم، جاده فرهنگ و تمدن» در عشق‌آباد (خبر)
 آغاز مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس با شركت قاري ايراني (خبر)
 کارگاه آموزشی خط نستعلیق در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت و همزیستی اسلامی» در اتیوپی (خبر)
 برگزاری دوره آموزشی اسلام‌شناسی در شهر کوماسی غنا (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است (خبر)
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه قرآن کریم هستیم (خبر)
 انتشار کتاب ایران‌شناسی در نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 شرکت ایران در سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم آنکارا (خبر)
 برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا (خبر)
 اهدای اثر هنرمندان نخجواني به موزه آستان قدس رضوي (خبر)
 نشست مشترک ادیان و فرق مختلف مسیحی در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 توسعه روابط دوجانبه رايزني فرهنگي ایران با شورای هنری جاکارتا (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 برگزاري همایش فرهنگي هنری ایران‌شناسی در ماربورگ آلمان (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در کوتایسی (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اوگاندا (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 نودمین سالگرد آغاز روابط سیاسی بین ایران و ژاپن نقطه عطفی در روابط فرهنگی است (خبر)
 کتاب آثار هفدهمین جشنواره جهانی هنر ناتوانان جسمي 2018 ژاپن منتشر شد (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در نیجریه برگزار می‌شود (خبر)
 بیست‌وسومین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 معرفی ایران امروز در قرقیزستان (خبر)
 همايش «مولانا جلال‌الدین رومی» در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با دانشجویان و اساتید تاشکند (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک مراکز علمی و دانشگاهی ایران و ازبکستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه نقاشی هنرمندان ایرانی مقیم در تفلیس (خبر)
 داوري اولين مسابقه ترجمه ادبي شعر بلاروس موسوم به «پل ادبي ايران و بلاروس» (خبر)
 نشست علمی «اندیشمند اسلامی مرتضی مطهری(ره)» در ترکیه (خبر)
 نشست رونمایی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران» در نمايشگاه کتاب (خبر)
 کیانی: اجرای اسناد همکاری و گسترش روابط فرهنگی از وظایف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
 رونمايی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامی ايران» در غرفه سازمان فرهنگ (خبر)
 نقش نمایندگی‌های فرهنگی ایران در سراسر جهان، گسترش روابط علمی و فرهنگی است (خبر)
 انتشار آلبوم «كتبت هواك» در لبنان (خبر)
 سی و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 معرفی هنر خوشنویسی ایران در جشنواره هنرهای زیبا و صنایع دستی ازبکستان (خبر)
 برپایی غرفه معرفی ایران در دانشگاه ساکاریا ترکیه (خبر)
 رونمايي از كتاب ميراث تمدني و فرهنگي مشترك ايران و جهان مالايي (خبر)
 شرکت هنرمندان نخجوانی در چهارمین جشنواره بین‌المللی نقاشی ارس (خبر)
 فعال کردن اتاق و مرکز ایرانشناسی فردوسی (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی ایران‌شناسی با گرایش ایران امروز در تایلند (خبر)
 نشست علمی و ادبی «سعدی سفیر انسانیت» (خبر)
 فراهم‌سازی زمینه امضا یادداشت تفاهم همکاری (خبر)
 مراسم اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی کاروان راه ابریشم در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران به قرآن و مسابقات قرآنی توجه نشان نمی‌دهد (خبر)
 سایت تامیل زبان سریلانکا از سعدی شیرازی شاعر بزگ ایرانی نوشت (خبر)
 شب شعر «ابیات مروارید شرق» در بیشکک (خبر)
 آمادگى فکرى، روحى و عملی از ویژگی های منتظران است (خبر)
 «روز فرهنگ ایران» در نمایشگاه کاروان راه ابریشم بیشکک برگزار شد (خبر)
 نشست ادبی پل ادبی ایران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاری ششمین هفته فیلم ایران در شهر نوی ساد صربستان (خبر)
 بررسی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی (خبر)
 شرکت کارشناسان ازبکی در دوره آموزش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران (خبر)
 اجرای دانشجویان تئاتر دانشگاه سریلانکا در ایران (خبر)
 حضور ایران در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سارایوو (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 برگزاری نشست «شناخت مهدویت و انتظار» در اوگاندا (خبر)
 نشست شورای علمی مسابقه «انتظار» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 نشست «حافظ و گوته: سفر میان شرق و غرب» در ایتالیا (خبر)
 پخش مجدد سریال «یوسف پیامبر(ع)» در تونس (خبر)
 توافق ایران و قزاقستان بر گسترش همکاری‌های دانشگاهی (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در عمان (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در فیلیپین (خبر)
 انتشار کتاب «کشور سخن، من و ایران» در ژاپن (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 اتحادیه ناشران روسیه خواستار حضور در بازار نشر ايران شد (خبر)
 سي‌وپنجمین نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 تأکید بر تداوم همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی بین ایران و افغانستان (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش قالی بافی در اتیوپی (خبر)
 جشن نوروز 98 در سراسر جهان برگزار شد (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در اتیوپی (خبر)
 همکاری ایران و فیلیپین در حوزه نمایشگاه خوشنویسی قرآن (خبر)
 برگزاري نخستین نوروزگاه مشترک فرهنگی ایران و ترکمنستان در باجگیران + گزارش تصويري (خبر)
 معرفی مکتوبات فرهنگی ایران در سی‌ونهمین نمایشگاه کتاب پاریس (خبر)
 آواي موسيقي كرمانشاهي در ژاپن (خبر)
 برگزاري چهارمین هفته فیلم ایران در صربستان (خبر)
 مراسم ویژه ولادت حضرت علی(ع) در اوگاندا (خبر)
 جشن نوروز ايراني همراه با موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 نوروز باستانی در کشور نروژ گرامي داشته شد (خبر)
 انتشار يادداشتي با موضوع گفت‌وگوی دینی اسلام و شينتو در ژاپن (خبر)
 جشن عید مبعث پیامبر گرامی اسلام در کابل (خبر)
 شماره جدید فصلنامه «پرلا» منتشر شد (خبر)
 برگزاری جشنواره غذاهای سنتی و هنرهای دستی ایرانی در مالزی (خبر)
 آغاز به کار سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مالزی 2019 (خبر)
 جشن نوروز در تاشکند (خبر)
 «کباب غاز» جمالزاده به زبان قزاقی ترجمه شد (خبر)
 برگزاری آزمون کامپیوتر در خانه فرهنگ شهریار رایزنی فرهنگی ایران در باکو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «راه ابریشم» در بیشکک (خبر)
 جشن نوروز 1398 در تركمنستان (خبر)
 نخستين نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در باجگیران (خبر)
 کتاب «اعیاد الایرانیه» در تونس رونمايي شد (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي نوروزي در تايلند (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاری جشن نوروز با حضور فرهیختگان فیلیپینی در مانیل (خبر)
 نواي موسيقي ايراني در شب نوروزي شهر پلوديف بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی ایران در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري جشنواره نوروز در دانشگاه نظربایف قزاقستان (خبر)
 جشن نوروز در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 دیدار نوروزی ایرانیان در مانیل (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز در دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاری مراسم عید نوروز باستانی در سوئد (خبر)
 برگزاری جشن نوروزی در غنا (خبر)
 جشن نوروز در سلیمانیه عراق (خبر)
 فارسي‌آموزان مدارس تفليس آمدن نوروز 1398 را جشن گرفتند (خبر)
 بررسي چشم‌انداز معماري معاصر ايراني در ايتاليا (خبر)
 برگزاري مراسم نوروز در جاکارتا (خبر)
 تغییر، تحرک و تحول، درس بزرگ نوروز (خبر)
 دوازدهمین سال برگزاری برنامه نوروز مشترک در آلمان (خبر)
 استقبال یونانیان از «همنوازان تاج» در آتن (خبر)
 جشن نوروزي اصحاب فرهنگ و هنر روسيه (خبر)
 برگزاري مراسم نوروز در کرسی زبان فارسی دانشگاه ایروان (خبر)
 آغاز دوره ایران‌شناسی و مکالمه آزاد زبان فارسی در مسجد کبود ایروان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عمان (خبر)
 برپايي جشن «عید در عید» در مالزی (خبر)
 برگزاری مراسم سال نو در مرکز فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 جشن نوروز در «دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس» گرجستان (خبر)
 جولان نوروزی «جایلان» در ترکمنستان + گزارش تصويري (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با وزیر هنر، ورزش و جوانان زیمبابوه (خبر)
 جشن نوروز در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در تاشكند برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در رم برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدرسه شماره 136 ایروان گسترش مي‌يابد (خبر)
 برگزاری جشن نوروز 1398 در صربستان (خبر)
 برگزاری مراسم سال جدید و عید نوروز در بغداد (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در قرقيزستان (خبر)
 برگزاری جشن «روز جهانی نوروز» در سریلانکا (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 برگزاری مراسم «نوروز، میراث مشترک» در آنکارا (خبر)
 جشن ميلاد امام علي(ع) و نوروز 1398 در بنگلادش (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در زيمبابوه (خبر)
 مراسم جشن نوروز در گرجستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در دانشگاه ملي زبان‌هاي نوين اسلام‌آباد (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در بانکوک برگزار شد (خبر)
 «کتاب ایران» به زبان سوئدی انتشار یافت (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در مدرسه بین‌الملل شهر آستانه (خبر)
 آموزش موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عشق‌آباد، مرو و ترکمن‌آباد (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در ايرلند طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 نشست «بررسی تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت «اختر چرخ ادب» در ارمنستان (خبر)
 نشست «ادبیات امروز ایران» در استانبول (خبر)
 پخش گزارش درباره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 حضور پروین‌پژوه پاكستانی در جشنواره بين‌المللی «پروين اعتصامی» تبریز (خبر)
 مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد تأسيس شد (خبر)
 تقدير از فارسی‌آموزان ممتاز در عشق‌آباد (خبر)
 طنين نوای موسیقی ایرانی در «جشنواره نوروز» دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 برگزاری نشست تخصصی ایران‌شناسی در گرجستان (خبر)
 جشن نوروز باستاني با اجراي موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در جزیره کرت یونان برگزار شد (خبر)
 مشاركت هنرمندان برجسته تركمنستان در جشن نوروزي كيش (خبر)
 ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی شهر ترویان بلغارستان شركت مي‌كند (خبر)
 چهل‌وپنجمین دوره مسابقات ملی قرائت قرآن فیلیپین برگزار شد (خبر)
 پخش برنامه با موضوع هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از تلويزيون ارمنستان (خبر)
 برگزاري «جشنواره بین‌المللی بهار» در شهر شکی جمهوری آذربایجان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در عمان اجرا می‌شود (خبر)
 کارگاه خوشنویسی در دانشگاه دولتی فیلیپین برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه معماری مدرن ایرانی در اتريش افتتاح شد (خبر)
 عراق خواستار استفاده از تجربیات علمي ایران است (خبر)
 انتشار شماره دوم نشریه «ایران» در توكيو (خبر)
 ايران و عراق فیلم سینمایی مشترکی با موضوع الحشد الشعبی توليد كنند (خبر)
 اكران افتتاحيه فیلم سینمایی «قلعه عشق» در باكو (خبر)
 شرکت ایران در نمایشگاه کتاب آستانه (خبر)
 نخستین دوره آموزش قالیبافی در اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز نوروز ایرانی با نواي موسيقي ايراني در ژاپن (خبر)
 انتشار بیانیه «گام دوم انقلاب» در فضای مجازی پاکستان (خبر)
 رییس كتابخانه ملي پاكستان خواستار گسترش همکاری‌هاي فرهنگي و علمي با ایران شد (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی زن در سريلانكا (خبر)
 نمايش «به وقت شام» در دهلي‌نو (خبر)
 جشن روز جهاني نوروز در دانشگاه نومل اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.