English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

دور اول گفت‌وگوي ديني ايران و آكادمي كاتوليكي آلمان آغاز شد؛

دين، ابزار كارآمد براي تقابل با جهل

نخستين دور گفت‌وگوي مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با آكادمي كاتوليكي آلمان، پيش از ظهر امروز (سه‌شنبه 14 اسفند‌ماه) در تهران گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها كه با حضور انديشمندان مسلمان از ايران و انديشمندان مسيحي از آلمان در محل اين سازمان برگزار شد، حجت‌الاسلام محمدمهدي تسخيري، رييس مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هدف از برگزاري اين گفت‌وگوها را تبيين حقايقي عنوان كرد كه جاي جاي جامعه بشريت وجود دارد.

وي در ادامه با تشريح فعاليت‌هاي مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تعامل و برگزاري اجلاس‌هاي گفت‌وگو با اديان ابراهيمي و غيرابراهيمي، گفت: در اين اجلاس‌ها موضوعات مختلف اعم از اخلاقي، معنوي و نيز مسايل مبتلابه جامعه را مدنظر قرار مي‌دهيم؛ مانند مسأله افراطي‌گري و خشونت كه متأسفانه به نام دين انجام مي‌شود و يا نقش دين و رهبران ديني در محافظت و صيانت از محيط زيست كه كه در آنها به اين نتايج دست يافتيم كه؛ روح اديان با آنچه عناصر افراط‌ي در جامعه انجام مي‌دهند منافات دارد و همچنين هر چه بشر از اديان دورتر مي‌شود، جرايم بيشتري نسبت به محيط زيست مرتكب مي‌شود.

وي تأكيد كرد: دين براي جمادات و نباتات و جانوارن و پرندگان ارزش قائل است؛ بنابراين انسان در منظر دين ارزش بسياري دارد و به همين دليل تأكيد مي‌شود؛ بسياري از دروغ‌پردازي‌هايي كه به نام دين ارايه مي‌شود، برخلاف واقعيت‌هاي دين است.

تسخيري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اعلام هزينه‌هاي حضور ايالات متحده آمريكا در منطقه خاورميانه كه از سوي دونالد ترامپ مطرح شده است، گفت: در اخبار و رسانه‌ها منشتر شده كه برخي رهبران سياسي گفته‌اند؛ حدود 7 هزار ميليارد دلار براي جنگ‌هاي منطقه هزينه شده است و ثمري به همراه نداشته است. اين مبلغ خارج از هزينه‌هاي پنهان مانند اثرات رواني و معلوليت‌هاي ناشي از جنگ است. در مقابل ما معتقديم كه؛ اگر مبلغ بسيار اندكي از اين رقم اعلام شده در راه گفت‌وگوها صرف مي‌شد، وضعيت بشر بدون شك غير از شكل كنوني و دنيا جاي بهتري براي زندگي بود.

«خشونت به نام خدا ممنوع»

كريستين استروبل، عضو هيأت ارتباطات مسيحيان ـ مسلمانان در شوراي مركزي كاتوليك آلمان، سخنران بعدي آيين افتتاحيه با اشاره به اينكه در جهان صلحي نخواهد بود؛ اگر در ميان اديان روابط مسالمت‌آميز وجود نداشته باشد، گفت: در گفت‌وگوهاي ديني صرفاً به دنبال اين نيستيم كه شكاف‌هاي بين اديان را پر كنيم؛ بلكه بايد توجه اديان به صلح و ايجاد صلح را هم جلب كنيم.

وي ادامه داد: در آلمان مردم به شدت نسبت به موضوع دين مشكوك و مظنون هستند. در شوراي مركزي كاتوليم تلاش مي‌كنيم تا با اين پديده مقابله كنيم و بر اين اساس مقاله «خشونت به نام خدا ممنوع» را تهيه و منتشر كرديم.

توماس ورتز، رييس هيأت آلماني شركت‌كننده در اين دور از گفت‌وگوهاي ديني و مسئول پروژه «آينده يادآور» در آكادمي كاتوليكي آلمان هم در سخنراني كوتاه خود در اين مراسم با بيان اينكه مسيحي كاتوليك است؛ اما مطالعاتش را در حوزه اسلام انجام داده است، اظهار كرد: در آكادمي كاتوليكي آلمان، مسلمانان و مسيحيان از فرق مختلف را گرد هم جمع مي‌كنيم و در آن مباحث مختلف را مورد بحث قرار مي‌دهيم.

وي افزود: از جمله مباحثي كه مطرح مي‌كنيم، موضوع سياست و افراطي‌گري است و نيز موضوعات خاصي مانند قرآن را محور سخنان خود انتخاب مي‌كنيم. در همين جلسات بود كه يك روحاني كاتوليك پس از شنيدن تلاوت قرآن، پيشنهاد داده كه ما مسيحيان هم انجيل را مانند قرآن خواندن مسلمانان تلاوت كنيم. يا اينكه در يكي از جلسات يك خانم مسلمان به شرح سوره «فيل» از قرآن پرداخت و ما دانستيم كه خداوند چگونه محافظت از مكه را بيان كرده است و به اين نتيجه رسيديم كه با استفاده از بازتفسير سوره «فيل» چگونگي محافظت را دين از آن استخراج كنيم.

راينر اوچسلن، ديگر انديشمند آلماني حاضر در اين آيين و فارغ‌التحصيل رشته الهيات پروتستان هم با بيان اينكه در اين كشور بين 4 تا 5 ميليون مسلمان زندگي مي‌كند، گفت: در مدارس و دبيرستان‌هاي آلمان دروس ديني مسيحيت كاتوليك، مسيحيت پروتستان و دين يهودي تدريس مي‌شود؛ اما خبري از آموزش دين اسلام در كتاب‌هاي درسي نيست.

وي افزود: مسئولين آموزش و پرورش در آلمان در مقابل درخواست‌هاي ما براي گنجاندن سرفصل آموزشي براي تدريس دين اسلام براي مسلمانان دانش‌آموز، با برچسب‌زني مانند محافظه‌كاري و يا حماقت، از عملي شدن اين پيشنهادات سر باز مي‌زنند؛ به همين دليل سراغ سياستمداران و اعضاي پارلمان رفته‌ايم تا بتوانيم اين خلأ را پر كنيم.

وي تأكيد كرد: ما با اين عمل به دنبال اعتمادسازي و ايجاد پل اعتماد بين مسلمانان و مسيحيان هستيم.

اوچسلن در پايان اظهار كرد: اقدام مهم بعدي ما اين است كه به جمعيت مسيحي خودمان ديدي واقعي از آنچه در اسلام هست، ارايه دهيم؛ به خصوص به جوانان و نوجوانان كه اين مهم از طريق فعاليت در دانشگاه‌ها و دبيرستان‌ها رخ خواهد داد.

آموزش شيوه گفت‌وگوي ديني در قرآن

در ادامه آيين افتتاحيه نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و آكادمي كاتوليكي آلمان، غلامرضا ذکیانی، رييس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با بيان سخناني ضمن معرفي اين مؤسسه به عنوان اولين مؤسسه فلسفه ايران، گفت: خداوند در آيه 24 سوره «سبأ» راه گفت‌وگوي بين انساني، بين ادياني و بين مذهبي را آموزش داده است.

وي افزود: خداوند در اين آيه كه درباره گفت‌وگو است، مي‌فرمايد؛ شما از جرم ما پرسيده نمي‌شويد و ما از اعمال شما پرسيده نمي‌شويم. يعني به پيامبر(ص) اعلام مي‌كند كه جرم را به خودش نسبت دهد. بنابراين خداوند راه نقطه آغاز گفت‌وگو كه آن را مهم‌ترين راه براي تعارف انسان‌ها مي‌دانيم را نشان داده است. خداوند مي‌گويد؛ اگر طرف گفت‌وگو را مجرم و خاطي و گمراه بدانيد، گفت‌وگو شكل نمي‌گيرد؛ بلكه بايد خود را نه تنها مساوي با طرف گفت‌وگو كه حتي پايين‌تر ببينيد.

ذکیانی سپس انجام گفت‌وگو را منوط به رعايت آداب و سنن گفت‌وگو دانست.

حجت‌الاسالام مظفري، مسئول دبيرخانه علمي مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگي‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي پيشين ايران در كشورهاي يونان و اتيوپي هم ضمن اظهار سخناني با اشاره به صحبت‌هاي ارايه شده توسط كريستين استروبل، عضو هيأت ارتباطات مسيحيان ـ مسلمانان در شوراي مركزي كاتوليك آلمان كه در افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها مطرح شد، گفت: در سخنان طرف آلماني اينگونه بيان شد كه؛ در جهان صلحي نخواهد بود اگر در ميان اديان روابط مسالمت‌آميز وجود نداشته باشد. در حقيقت اين جمله از پايه و بنيان اشتباه است.

وي افزود: ممكن است اين گفته در ستايش از دين و يا ستايش از گفت‌وگوي اديان بيان شده باشد، اما بيان آن به اين معناست كه؛ هر خشونت و جنگي كه رخ مي‌دهد، ريشه در اديان دارد.

وي افزود: بايد تأكيد شود؛ هدف اديان برقراري دوستي و صلح است و نمي‌خواهد كه منشأ خشونت باشد.

الهيات اجتماعي مسيحي

با آغاز بخش علمي اين دور از گفت‌وگوها، حجت‌الاسلام اسماعيل عليخاني، عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران مقاله خود با عنوان «الهيات اجتماعي مسيحي» ارايه داد و طي آن گفت: از جمله مواردي كه همواره در مركز توجه اديان به ويژه اديان توحيدي بوده است، جامعه و مسايل مربوط به آن است. البته از سوي ديگر به واسطه اهميتي كه در حيات اجتماعي مردمان دارد، همواره در مركز توجه متفكران اجتماعي قرار داشته است. دين همواره از نقش و جايگاه پراهميتي در جامعه و حفظ ثبات يا زمينه‌سازي براي تحولات اجتماعي برخوردار بوده است.

وي در ادامه با بيان اينكه و هيچ مكتبي نمي‌تواند رويكرد اجتماعي را ناديده بگيرد، افزود: الهيات اجتماعي، الهياتي است كه به قلمروهاي متنوع و گوناگون مسايل اجتماعي نظير اقتصاد، سياست، حقوق بشر و مسايل بين‌المللي توجه دارد و مي‌كوشد براي آنها راه‌حل‌هايي مبتني بر آموزه‌هاي ديني بيايد. الهيات اجتماعي نوعي نجات اجتماعي است؛ نجات در پرتو دين و آيين ديني. باور الهيات اجتماعي بر اين است كه خدا در اجتماع و تغييرات اجتماعي مشغول به فعاليت است.

عليخاني همچنين با گفتن اينكه مي‌توان به دو شيوه صريح و ضمني به مسايل اجتماعي از منظر دين نگريست، ادامه داد: در مسيحيت، با الهيات اجتماعي صريح در قرن نوزدهم به معناي وسيع مواجه هستيم. هنگامي كه شرايط اجتماعي اروپا با هجوم مدرنيته و صنعتي شدن تغيير كرد، سؤالاتي مطرح شد كه؛ خدا كجاست؟ كليسا كجاست و چرا خدا مشكلات ما را حل نمي‌كند. بنابراين دين‌داران براي يافتن راه‌حل مشكلاتي كه با آنها مواجه بودند، به تعاليم دين خود رو آوردند.

وي تأكيد كرد: در اين موضوع نبايد موضوع كاركرد اجتمايي دين و كاركردگرايي را اشتباه بگيريم. اينكه بگوييم دين ناشي از نيازهاي اجتماعي است، اينگونه نيست. دين، خود منشأ دارد و همچنين داراي كاركرد اجتماعي و اخلاقي و عرفاني و ... است.

عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در بخش ديگري از سخنراني خود با اظهار اينكه اسلام، دين اجتماعي است، گفت: اسلام از آغاز وارد اجتماع شد و بنيانگذار آن حكومت را تشكل داد و قدرت را در دست گرفت تا با فعاليت بتواند دين و اخلاق را در جامعه پياده سازد.

عليخاني در پايان گفت: مداخله اسلام و آموزه‌هاي آن در بحث‌هاي اجتماعي مانند روابط انساني، خانواده، اقتصاد و ... پررنگ است.

مسيحيان گمنام

كريستين استروبل، عضو هيأت ارتباطات مسيحيان ـ مسلمانان در شوراي مركزي كاتوليك آلمان، ديگر ارايه‌دهنده مقاله در اين بخش از اين دور گفت‌وگوهاي ديني بود كه طي آن بيان كرد: از ديدگاه كارل رانر، مسيح‌شناس و متکلم کاتولیک، مفهوم مسيحيان گمنام، يك رويكرد تفسيري بسيار مهم در خصوص 2 سؤال است؛ اينكه از لحاظ كلامي جايگاه غيرمؤمنين را درك كنيم و نيز، چگونه تكثر ديني را درك و فهم كنيم. اينكه خداناباوران را از اين منظر غيرمسيحي درك كنيم و به خصوص آنگونه كه رانر اطلاق مي‌كند، آنها را خارج از دايره فلاح و رستگاري درك كنيم.

وي افزود: در گذشته از آنجا كه در داخل هر مرزي پيروان يك دين زندگي مي‌كردند، نگاه به پيروان اديان ديگر به گونه‌اي ديگر بود؛ ولي الان پيروان اديان در كنار هم زندگي مي‌كنند و نمي‌توانيم به مانند سال‌هاي گذشته نگاهي منفي به اديان ديگر داشته باشيم. ما الان نمي‌توانيم اديان غيرمسيحي و فلسفه‌هاي زندگي غيرمسيحي مانند اسلام يا بوديسم و هندوئيسم را در فرهنگ‌هاي بيگانه در نظر بگيريم كه هيچ تأثيري در زندگي ما نمي‌گذارند. در گذشته اعتقاد بر اين بود كه كساني كه خارجاز دايره مسيحيت هستند، هيچ راهي براي دستيابي به فلاح و رستگاري ندارند. اما كارل رانر كسي بود كه قصد بازنگري در اين تفكر را داشت.

استروبل ادامه داد: در سال 1863 پاپ سه معيار را مطرح كرد كه در آن امكان دستيابي به فلاح و رستگاري وجود دارد؛ انجام قوانين اخلاقي ذاتي (طبيعي) كه خداوند در ذات انسان‌ها قرار داده است، آمادگي براي تسليم شدن در مقابل اراده خداوند و همچنين انجام اعمالي در زندگي كه ناشي از لطف و نور الهي باشد. سال‌ها بعد در 1949 ميلادي اين مسأله مطرح شد كه ممكن است توجه، تمايل يا اشتياق ناخودآگاهي براي حركت به سمت كليسا وجود داشته باشد و هنگامي كه شخص از جهل غيرقابل كنترلي رنج مي‌برد، خداوند اينگونه پي مي‌برد كه آن شخص اشتياق رسيدن به كليسا را دارد. پس يك تمايل خير دروني در انسان وجود دارد كه از طريق آن مي‌تواند اراده خود را با اراده خدا هماهنگ كند. دو سال بعد پاپ اعلام كرد؛ حتي اگر يك مهرباني و يك عشق به هم‌نوع انجام دهيد، كافيست تا خدا لطف خود را شامل حال شما كند.

وي افزود: گرچه اين رويكرد سعي مي‌كند تا الگوي پيشين را كنار بزند، اما به رغم اين تلاش، هنوز اين رويكرد نمي‌تواند تأثيرگذاري كافي داشته باشد.

اين انديشمند كاتوليك آلماني ادامه داد: نقطه مركزي معرفت‌شناسي و انسان‌شناسي كارل رانر اين است كه اگر انسان، قرار است دعوت الهي را دريافت كند، در وهله اول بايد شنونده كلام الهي باشد و در اين صورت نمي‌تواند خارج از قلمروي لطف ماوراءالطبيعه قرار بگيرد. همچنين همه مخلوقات در قلمروي لطف الهي هستند و خداوند با لطف بيكران خود همه مخلوقات را مورد رحمت خود قرار مي‌دهد. خدا خودش را با خلقت در سراسر جهان مرتبط مي‌كند و اين ارتباط خداوند با هستي بدون وجود انسان ناقص است؛ زيرا انسان مهم‌ترين مكان براي حضور و سكناي خداوند است.

وي تأكيد كرد: بشر زماني مي‌تواند لطف الهي كامل را دريافت كند كه خداوند را بپذيرد و اين مسأله به تمامي انسانيت و بشريت مرتبط مي‌شود و ارتباطي به موقعيت ديني آنها ندارد. رانر اين مفهوم را درباره سنت‌هاي ديني متكثر هم به كار مي‌برد. بر اساس ديدگاه او، يكي از ويژگي‌هاي اساسي دين حقيقي اين است كه اين دين بايستي در عمل ديني در ميان نظم ديني اجتماعي قرار بگيرد. اگر چنين باشد و اگر كه در درون اديان ديگر، بشر در تماس با لطف‌هاي الهي باشد، بايستي خودش را در جايي كه انسان‌ها در رابطه با مطلق يعني دين هستند، نشان دهد و در درون دين بيان كند. پس معناي مثبت يا ايجابي از دين عيني يا حقيقي به دست مي‌آيد كه با آنچه در مسيحيت داشتيم، در تضاد است.

گفتني است؛ ادامه نخستين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و آكادمي كاتوليكي آلمان، امروز و فردا (14 و 15 اسفندماه) در مؤسسه پژوهشي ميراث مكتوب در تهران و نيز دانشگاه اديان و مذاهب شهر قم، برگزار خواهد شد.

انتهاي پيام/ش


١٣:٤٥ - 1397/12/14    /    شماره : ٧٢٤٧٥٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پايان نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه پايان يافت (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: تمام ادیان بر پاکی و حفظ محیط زیست تأکید دارند (خبر)
 نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه برگزار می‌شود (خبر)
 دوره آموزش قاليبافي در اتيوپي برگزار مي‌شود (خبر)
 هنرمندان ايراني آثار شاخص خود را به رایزنی فرهنگي ايران در آلمان اهدا كردند (خبر)
 پيوند هنر ايران و كره براي نمايش شكوه شرقي + گزارش تصويري (خبر)
 تأکید بر ضرورت گفت‎وگو و شناخت اشتراکات اسلام و شینتو (خبر)
 نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن پایان یافت (خبر)
 ماساناري ايتايي: ايزدكده شينتو در ژاپن با اجتماعات محلي پشتيباني مي‌شود (خبر)
 تاكاشي ماتسوموتو: خانواده در ژاپن اهمیت ویژه‌ای دارد (خبر)
 دیدار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رییس دانشگاه کوگاکان ژاپن (خبر)
 حجت‎الاسلام‎والمسلمین ابراهیم ساوادا: اسلام جایگاه ویژه‎ای برای خانواده قائل است‎ (خبر)
 هیتوشی اوکائیچی: پرستش خانگی در دیدگاه سنتی ژاپن اهمیت دارد‎ (خبر)
 تاتسومي يوشيكاوا: احساس سپاسگزاری در خانواده ژاپنی‌ها وجود دارد ‎ (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین حکیم‎اللهی: خانواده از منظر اسلام، عامل کمال‎بخشی است‎ (خبر)
 رحمانی‌موحد: بر توسعه دوستی دو ملت ایران و ژاپن تأکید می‌کنیم (خبر)
 دیوسالار: اشتراکات فراوان اخلاقی و دینی در دو فرهنگ ایران و ژاپن وجود دارد (خبر)
 شی میزو: با حفظ ارزش‌های فرهنگی خود به توسعه رسیدیم (خبر)
 ابراهیمی‎ترکمان: گفت‎وگوهای دینی، زمینه‎ساز صلح جهانی است (خبر)
 افتتاح نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن (خبر)
 برگزاری نخستین دوره دانش‌افزایی معلمان مدارس ایران در کویته پاکستان (خبر)
 سفر اندیشمندان مسیحی کاتولیک و بودایی کره‌جنوبی به قم (خبر)
 نخستین دوره آموزش لکوکاپ در گرجستان برگزار می‌شود (خبر)
 اسقف اعظم کیم هی جونگ: ادیان مختلف می‎توانند با همکاری هم جهان زیبا را بسازند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ايران و كره‌جنوبي (خبر)
 حجت‌الاسلام مسجدجامعی: از نظر فقهي عاملان تخريب محيط زيست قابل پیگرد هستند (خبر)
 مانك جونگ گك: آموزه‌هاي ديني از ما مراقبت از طبیعت را مي‌خواهد (خبر)
 حجت‌الاسلام ایمانی‌پور: عرضه مبانی دینی در دفاع از محیط زیست ضرورت دارد (خبر)
 اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان: انسان وظیفه قدسی دارد تا از محیط زیست مراقبت کنند (خبر)
 آیت‎الله محقق‌داماد: خدا، جدای از جهان نیست (خبر)
 هفتمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و کره‌جنوبی آغاز شد (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی در زیمبابوه (خبر)
 نخستین دوره اسلام‌شناسی در زيمبابوه برگزار می‌شود (خبر)
 پایان نخستین دوره آموزش قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد لبنان شد (خبر)
 میزگرد «روندهای جدید در سینمای امروز ایران؛ ترکیه و آلمان» در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 استقبال چشمگیر از غرفه ایران در نخستین نمایشگاه موزه تمدن آسیایی در پکن (خبر)
 پایان دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بمبئی (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي از ضروری‌ترین راه‌های دستيابي به صلح و دوري از خشونت است (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران (خبر)
 اعزام فعالان قرآنی اندونزیایی به ایران (خبر)
 انتشار نسخه دیجیتال مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 شركت هندي‌ها در مسابقات بين‌المللي قرآن کریم در ایران (خبر)
 انتشار يادداشتي با موضوع گفت‌وگوی دینی اسلام و شينتو در ژاپن (خبر)
 شرکت هنرمندان ایرانی در نخستین نمایشگاه هنرهای تجسمی عمان (خبر)
 دوازدهمین سال برگزاری برنامه نوروز مشترک در آلمان (خبر)
 ايران و اندونزي در حوزه گفت‌وگوهاي اديان همكاري مي‌كنند (خبر)
 برگزاری نشست «ايران‌شناسی در كشورهای آلمانی زبان» (خبر)
 برگزاری آزمون پايانی ششمين دوره آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد (خبر)
 چهل‌وپنجمین دوره مسابقات ملی قرائت قرآن فیلیپین برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره آموزشی رسانه و فضای مجازی مراکز اسلامی روسیه (خبر)
 پایان شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 امضای توافقنامه ترجمه و نشر در حوزه مطالعات ایرانشناسی در آلمان (خبر)
 کارگاه خط و نقاشی در آلمان + تصاویر (خبر)
 دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان پایان یافت (خبر)
 بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط آغاز به کار کرد (خبر)
 روزهاي مشترك موزه ايران‌ باستان و موزه ارميتاژ برگزار شود (خبر)
 نخستین کنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا در روسیه (خبر)
 افتتاح دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان (خبر)
 دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان آغاز ‌شد (خبر)
 بزرگداشت چهار دهه هنر سینمای ایران در شصت‌ونهمین فستیوال فیلم برلیناله (خبر)
 نخستین کنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا در روسیه برگزار می‌شود (خبر)
 تأکید بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «اشپکتروم ایران» در آلمان (خبر)
 نخستین پایان‌نامه با موضوع «روابط دیپلماتیک ایران و اتیوپی» دفاع شد (خبر)
 روز گفت‌وگوی ایران در فیلیپین (خبر)
 نامه رهبری به جوانان اروپا؛ تلنگری به مجموعه‌های فعال در خارج از کشور/ تشویق به شناخت قرآن در غرب (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 کارگاه آموزشی «فتوا بر پایه اجتهاد» در آلمان برگزار می‌شود (خبر)
 نمايندگان بنگلادش در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران معرفي شدند (خبر)
 برگزاري نشست بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در اندونزي (خبر)
 اولین دوره آزمون «سامفا» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گردشگري مذهبي براي شناخت فرهنگ شيعه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با عالیترین مقام مذهبی سوئد (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد (خبر)
 شرکت ایران در بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 دوره آموزشی مرمت و نگهداری نسخ خطی در حيدرآباد پاكستان برگزار می‌شود (خبر)
 حجت‌الاسلام یونسی: دولت جمهوری اسلامی ایران از گفت‌وگوی ادیان حمایت می‌کند (خبر)
 معرفی فرهنگ و هنر ایرانی در آلمان (خبر)
 برگزاری دوره تربیت مربی مهدویت در افغانستان (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 آغاز پانزدهمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا پایان یافت (خبر)
 برگزاری نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا (خبر)
 نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا برگزار می‌شود (خبر)
 اغلب آلمانی‌ها اعتقادی به ارتباط بین تروریسم و اسلام ندارند (خبر)
 انديشمنداني از نیجریه در اولین اجلاس علمی گفت‌وگوی فرهنگی ایران و آفریقا شركت مي‌كنند (خبر)
 اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی بین موزه‌های آلمان و ایران (خبر)
 مرمت فیلم‌های تاریخی کاخ گلستان با مشارکت آلمانی‌ها (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی شرق و غرب آسیا در آلمان برگزار می‌شود (خبر)
 چهارمین دوره مسابقات سراسري قرآن كريم در پاكستان برگزار می‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 برگزاری اولین دوره دانش‌افزایی معلمان مدارس ایران در کویته پاکستان (خبر)
 تاریخ مشترک روابط فرهنگی ایران و چین بررسی شود (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 دیدار اندیشمندان مسیحی با رييس مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌ها (خبر)
 برگزاری نشست «مریم در قرآن و گفت‌وگوی ادیان از طریق هنر» در فیلیپین (خبر)
 نخستین شماره فصلنامه «آینه» به زبان انگلیسی منتشر شد (خبر)
 همکاری ايران و آلمان در حوزه نسخه‌های خطی (خبر)
 دومين دوره آموزشی آشنايی با توسعه تجارت ایران و ترکمنستان برگزار شد (خبر)
 انتشار سومین شماره فصلنامه سال 2018 «اشپکتروم ایران» در آلمان (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ایرانی در جشنواره فرهنگی دانشجویان چین + تصاوير (خبر)
 رونمایی از چاپ نخستین کتاب ايرانی (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 کنفرانس «سیر تحولات خوشنویسی ایرانی در دوره قاجار» (خبر)
 برگزاری نخستین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در چین (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در نخستین هفته فیلم‌های اسلامی در نخجوان (خبر)
 تجلیل از فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزشی رایزنی فرهنگی ایران در باکو (خبر)
 هشتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي پايان يافت (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 نمایشگاه آثار هنری ایران، قرقیزستان و آلمان در بیشکک برپا شد (خبر)
 برگزاري همایش فرهنگي هنری ایران‌شناسی در ماربورگ آلمان (خبر)
 هشتمين دوره دانش‌افزايی ايران‌شناسی در تهران افتتاح شد (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در اربیل عراق (خبر)
 نمایشگاه مشترک هنری قرقيزستان، ايران و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 تأكيد كليساي ارتدكس روسيه بر تداوم گفت‌وگوهاي ديني با ايران (خبر)
 گفتمان اسلام و مسیحیت در نیجریه (خبر)
 کارگاه آموزشی زبان فارسی در لاهور پاکستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري دوره‌هاي ايران‌شناسي در دانشگاه گوتینگن آلمان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 دوره‌‎های دانش‌افزایی زبان فارسی در پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 پایان نهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 بزرگداشت نخستين رييس خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 استاد دانشگاه زیتونه تونس: تونس از تجارب آموزشی ایران بهره‌ مي‌برد (خبر)
 آغاز دوره آموزش مکالمه زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 برگزاری آزمون پايانی دوره مقدماتی زبان فارسی در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی در پاکستان (خبر)
 آشنایی جوانان آلمانی با افکار و اندیشه‌های مقام معظم رهبری (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی در پاکستان (خبر)
 انتشار دومین شماره فصلنامه «اشپکتروم ایران» در آلمان (خبر)
 جاثلیق آرام کشیشیان: می‌توانیم آغازگر گفت‌وگوهای دینی در حوزه علوم تکنولوژی باشیم (خبر)
 آیین اختتامیه گفت‌وگوهای دینی ایران و لبنان برگزار شد (خبر)
 تأكيد ابراهيمی‌تركمان بر نقش آموزه‌هاي ديني براي حفاظت از محيط‌ زيست (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: مشکل جهان امروز خشونت وعادی سازی ظلم بر بشریت است (خبر)
 آرتيوت ضهرابيان: گفت‌وگو يك ابزار مهم براي حل مشكلات بشريت است (خبر)
 هرانت طهانيان: نبود اعتقاد سبب شد تا بشريت نتواند همسو با طبيعت به حياتش ادامه دهد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سوءاستفاده از محيط زيست به دليل خودمحوري انسان است (خبر)
 اسقف اعظم سركيسيان: بر اساس وظيفه خدادادي بايد از محيط زيست محافظت كنيم (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: اهميتي كه محيط زيست در آيات قرآن دارد (خبر)
 حجت‌الاسلام گنابادي‌نژاد: خداوند تخريب‌گران محيط زيست را دشمن پيامبر (ص) مي‌نامد (خبر)
 شهين اعواني: اسلام، محيط زيست را حقو مسلّم جامعه معرفي مي‌كند (خبر)
 جاثليق آرام كشيشيان: به جاي انسان‌محور بودن بايد خدامحور باشيم (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با جاثليق آرام كشيشيان (خبر)
 آغاز هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی (خبر)
 ديدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رهبر ارامنه حوزه سيليسي (خبر)
 بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار می‌شود (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم پایان یافت (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در حیدرآباد سند (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی نقش هنر و معماری در ارتباطات علمی ایران و جهان عرب (خبر)
 هنر بهترين وسيله براي حفظ، بسط و صدور فرهنگ است (خبر)
 آغاز به كار کنفرانس نقش هنر و معماری در ارتباطات علمی ایران و جهان عرب (خبر)
 نگاه آیت‌الله صافی‌ گلپایگانی به مستشرق آلمانی (خبر)
 برگزاري سمینار «گفت‌وگوی تمدن‌های چین و ایران» در تهران (خبر)
 تجلیل از برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی (خبر)
 بازدید رییس مجلس اعلای امور اسلامی اتیوپی از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقه بین‌المللی خوشنویسی ارسیکا (خبر)
 برگزاری مرحله پایانی دوره تربیت داور قرآن کریم در دمشق (خبر)
 نشست «استاد مطهری و مسأله فلسطین» در جاکارتا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان با رییس خبرگزاری آرمن پرس (خبر)
 آغاز تولید فیلم مشترک ایران با بنگلادش به نام «روز» (خبر)
 توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و حیدرآباد سند (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 200 ایروان (خبر)
 معرفی فرهنگ و تمدن غنی ایرانی ـ اسلامی در رادیوی اینونتای روسیه (خبر)
 ترجمه و انتشار آثار مشاهیر بزرگ ایران در قزاقستان/ جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب نورسلطان در سال آینده (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در ارمنستان (خبر)
 ریاست اجرائیه دولت افغانستان از فعالیت‌های فرهنگی ایران تمجید کرد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با شبکه تلویزیونی خبر قزاقستان (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در کوتایسی (خبر)
 بیست‌وپنجمین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی در جشنواره ملل باکو (خبر)
 هم‌اندیشی «مباحث فرهنگی روز نکبت در ادبیات مقاومت فلسطین» در تونس (خبر)
 آموزش سبک زندگی قرآنی در هرات (خبر)
 برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سه ماه آینده (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از موزه ملی پاکستان (خبر)
 نمایش آثار هنری ایران در نمایشگاه میراث ناملموس فرهنگی آسیا در چین (خبر)
 راه‌اندازی پایگاه اینترنتی رایزنی فرهنگی ایران به زبان اندونزیایی (خبر)
 درصدد تولید فیلم سینمایی مشترک با جمهوری اسلامی ایران هستم (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را با عظمت، نظم و مدیریت عالی دیدیم (خبر)
 نشست «سینمای ایران» در استانبول (خبر)
 دیدار رییس جمعیت علمای عراق با رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 ایران و چین از سرآمدترین کشورهای تاریخی و فرهنگی آسیا هستند (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اوگاندا (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 شرکت ایران در پنجاه‌وهشتمین دوسالانه هنر ونیز (خبر)
 توزیع کتاب «ره ‌توشه رمضان» در هرات (خبر)
 برگزاری همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری» در اندونزی (خبر)
 کنفرانس «اقبال ایران و پاکستان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوره آموزش تربیت داور قرآنی در دمشق (خبر)
 برگزاری سومین دوره مسابقات قرآن کریم در دمشق (خبر)
 آغاز چهل‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 لازمه یادگیری زبان اردو، شناخت زبان فارسی است (خبر)
 حضور ایران در جشنواره فرهنگی دانشگاه تکنولوژی بمبئی (خبر)
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.