English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا در تهران افتتاح شد؛

ابراهيمي‌تركمان: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است و هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصتي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا (نخستين دور اين كنگره در ايران)، پيش از ظهر امروز 13 آبان در سالن همايش‌هاي مركز كتابخانه و اسناد دانشگاه تهران افتتاح شد.

جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي از كشورمان و ايران‌شناساني از كشور اسپانيا به همراه سفراي اسپانيا و اكوادور در تهران و نيز استادان و دانشجويان رشته‌هاي مطالعات بين‌الملل، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي، از جمله حاضران در اين آيين بودند.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين آيين با ابراز خرسندي از گسترش فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا و قدرداني از تلاش‌هاي ايران‌شناسان اين كشور، گفت: ايرانيان در كنار همه موهباتي كه داشته‌اند، از اين موهبت بي‌بهره بودند كه ايران‌شناسان خارجي، ايران را در يك منظومه تحليل كرده و بشناسند.

وي افزود: در مطالعات ايران‌شناسي، هميشه ايران‌شناسي در يك نقطه خاصي معطوف شده است. گاه جنبه ادبيات ايران مورد توجه بوده و گاه موضوع تمدني ايران براي ايران‌شناسان جذبه داشته است؛ اما شناخت آنگاه كامل مي‌شود كه همه جنبه‌هاي يك موضوع به يك اندازه مورد توجه قرار بگيرد و در اين صورت تحليل صحيح‌تري اتفاق مي‌افتد.

ابراهيمي‌تركمان سپس با گفتن اينكه ايران‌شناسان امروز بيش از شناخت نقطه‌اي نياز به شناخت منظومه‌اي دارند، تأكيد كرد: تصميمات امروز دولت ايالات متحده آمريكا عليه ايران هم برآمده از همان شناخت نقطه‌اي از اين كشور است.

وي همچنين با بيان اينكه شناخت صحيح به معرفت منجر مي‌شود، افزود: اگر ايران‌شناساني در همه جنبه‌هاي ايران اتفاق بيفتد، آنگاه معرفت به ايران يعني شناخت علمي و واقعي و همه‌جانبه از ايران ايجاد مي‌شود كه موجب گسترش تعاملات گسترده در حوزه‌هاي مختلف خواهد شد. معتقدم؛ ايران‌شناسي پس از معرفت به ايران به هسته‌هاي روابط با ايران تبديل مي‌شود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ادامه داد: از طريق گسترش تعاملات مي‌توان به حوزه فرهنگ و هنر و ساير تعاملات كمك كرد. در اروپا عمده شناخت از ايران و شيعه، از طريق ايران‌شناسان و شرق‌شناسان رخ داده است كه به دانشگاه‌هاي اروپا و آمريكا راه پيدا كردند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: هانري كربن بيش از 60 سال قبل به ايران آمد و شاگردي علامه طباطبايي را كرد تا از ايران و شيعه شناخت حاصل كند. او در بازگشت به كشورش آثار زيادي خلق كرد كه مثمر ثمر واقع شده‌اند. يا ادوارد براون، پزشك انگليسي كه به ايران‌شناسي ميداني پرداخت و او هم در بازگشت به كشورش تأثيرات زيادي در انگليس در حوزه ايران‌شناسي آكادميك گذاشت. ايزوتسو، ايران‌شناس ژاپني هم سال‌هاي زيادي در ايران زندگي كرد و او هم ايران‌شناسي ميداني كرد و در اين عرصه مؤثر واقع شد.

ابراهيمي‌تركمان در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: روابط ديرينه ايران و اسپانيا، قدمتي به بلنداي تاريخ پرافتخار دو كشور دارد. حضور 800 ساله اسلام در اسپانيا بر فرهنگ‌پذيري اسپانيايي‌ها دلالت دارد كه با آغوش باز در برابر نسيم‌هاي فرهنگي كه در جامعه مي‌وزيد و تحت تأثير انديشه ايراني بود، نرمش نشان دادند.

وي افزود: ايرانيان با فكر فلسفي آشنايي داشتند و حكمت خسوراني بازتابي از آن انديشه در آن روزگار بود؛ اما مدتي بود كه از آن جدا مانده بودند و بعد از سال‌ها با ابن رشد اندلسي، جاني به فلسفه خود بخشيدند و جهان فلسفه و فيلسوفان ايران، به آن فيلسوف مسلمان اسپانيايي مديون هستند.

وي ادامه داد: اسپانيا يك چهره اثرگذار ديگر هم دارد؛ محي‌الدين ابن عربي كه پدر عرفان نظري است و عارفان را از سير و سلوك عملي به درك و دريافت‌هاي عالي عرفاني رهنمون ساخت. اسپانيا در 800 سال اسلامي خود كه خود اسپانيايي‌ها از آن به عنوان دوران طلايي ياد مي‌كنند، چهره‌هايي مانند ابن رشد و ابن عربي، بسيار دارند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه اين بخش از سخنانش تصريح كرد: اسپانيا در دوره معاصر نگاه متعادل به ايران داشته است و اگر آن دوستي‌هاي كذشته نبود، دليلي براي دوستي‌هاي امروز هم وجود نداشت.

وي با تمجيد از فعاليت ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: ايران‌شناسي در اسپانيا مسبوق به سابقه است و استادان و بزرگاني از ايران اين دانش را در اسپانيا تدريس كرده‌اند و زبان فارسي را آموزش داده‌اند. رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا به تقويت كرسي‌هاي ايران‌شناسي پرداخته و نسبت به تعميق آموزش زبان فارسي همت گماشته است.

وي افزود: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون زبان و ادبيات استوار است و چه نيكو كه هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصت مغتنمي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنانش پيشنهاد داد تا كنگره انجمن ايران‌شناسان اسپانيا نسبت به احياي آثار مشترك دو كشور ايران و اسپاناي تلاش كند و از آمادگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين باره خبر داد.

روابط فرهنگي عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات همه‌جانبه ايران و اسپانياست

سيد احمد خضري، رييس هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخناني روابط ايران و اسپانيا را داراي پيشينه‌اي طولاني دانست و گفت: به گواه اسناد تاريخي طول اين روابط به بيش از 2 هزار سال مي‌رسد. اين روابط در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي هميشه تداوم داشته و هيچ چيزي نتوانسته مانع توسعه آن شود.

وي ادامه داد: روابط فرهنگي دو كشور نه تنها موضوعي مهم بلكه به عنوان عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات محسوب مي‌شود كه در ميان طرفين ايفاي نقش كرده است.

رايزن فرهنگي اسبق ايران در اسپانيا در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: تأسيس كرسي‌هاي زبان و ادبيات اسپانيايي در دانشگاه‌ تهران و دانشگاه علامه و آموزش آن در ديگر مراكز زبان‌آموزي ايران به همراه تدريس زبان و ادبيات فارسي در دانشگا‌‌‌‌ه‌هاي کمپلوتنسه مادرید، سالامانكا و ... اسپانيا شاهد ادعاي علاقه طرفين در گسترش تعاملات فرهنگي است و راه‌اندازي انجمن ايران‌شناسي در اسپانيا هم در همين حوزه بوده است.

خضري سپس با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها براي برگزاري اين كنگره بين‌المللي گفت: 120 چكيده مقاله به دبيرخانه كنگره در تهران و مادريد ارسال شده بود كه پس از داوري تعداد 28 مقاله براي ارايه در هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا برگزيده شدند كه در 5 پنل عملي ارايه خواهند شد.

ايران‌شناسان اسپانيا احساس تنهايي مي‌كنند

خواكين رودريگز وارگاس، دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا و ايران‌شناس شهير و شناخته شده اين كشور هم سخنراني خود را به زبان فارسي ارايه داد و طي آن بيان كرد: از آنجا كه عمر ايران‌شناسي در اسپانيا قدمت زيادي ندارد، ما ايران‌شناسان احساس تنهايي مي‌كنيم و از آن رنج مي‌ربريم.

وي افزود: در كشورهايي مانند انگلستان، لهستان، فرانسه و روسيه، ايران‌شناسي قدمتي طولاني و گاهي بالغ بر 200 سال دارد، حال آنكه انجمن ايران‌شناسي اسپانيا در سال 2009 ميلادي راه‌اندازي شده است و حتي يك دپارتمان مطالعات ايراني در كشورمان نداريم. البته در اين مدت فعاليت توانسته‌ايم آموزش زبان فارسي را در چارچوب مطالعات عربي راه‌اندازي كنيم.

خواكين رودريگز وارگاس ادامه داد: به همين دليل است كه راه‌اندازي و فعاليت انجمن ايران‌شناسي اسپانيا اقدامي مهم است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت.

دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا افزود: اين انجمن در سال 2009 به پيشنهاد رايزن فرهنگي وقت ايران در اسپانيا و با استقبال ايران‌شناسان اسپانيايي تأسيس شد. ما در اين راه از هيچ كمك دولتي بهره‌مند نشده‌ايم و تمام فعاليت‌هاي خود را با حمايت‌هاي همه‌جانبه رايزني فرهنگي ايران كه وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است، پي مي‌گيريم.

وي در ادامه گفت: رايزني فرهنگي ايران و در اسپانيا و به واسطه آن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عامل اصلي تداوم فعاليت‌هاي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هستند كه در همين جا قدرداني خود را به نمانيدگي از ديگر ايران‌شناسان اسپانيا اعلام مي‌دارم.

ايران‌زمين در طول تاريخ انسانيت را ترويج داده است

آلفرد گوتيرز كاواناگ، رييس انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخنان كوتاهي به زبان فارسي، با بيان اينكه دانشگاه تهران محل تلاقي اخلاق و علم است، گفت: از دانشگاه تهران و ديگر نهادهايي كه سبب شدند تا اين كنگره بزرگ در تهران برگزار شود، سپاسگذاري مي‌كنم.

وي افزود: در طول تاريخ، ايران‌زمين جاي خاصي بوده كه ريشه‌هايش به دوره سومري بازمي‌گردد و انسانيت را ترويج داده و خوبي‌ها را با دانش همگاني كرده است.

آلفرد گوتيرز كاواناگ ادامه داد: در تمام طول تمدن ايراني، آموزش و پرورش به عنوان ستون و پايه اصلي جامعه معرفي شده است كه اين موضوع قابل تحسين است.

پس از آن، ادواردو لوپز بوسكتس، سفير اسپانيا در تهران دقايقي به زبان اسپانيولي سخنراني كرد كه در بخش‌هايي از آن ضمن تشريح روابط دولت اسپانيا با دولت جمهوري اسلامي ايران، از تلاش‌ها و فعاليت‌ها در حوزه ايران‌شناسي در اسپانيا و حمايت‌هايي كه از آن صورت مي‌گيرد، تمجيد و قدرداني كرد و اهميت آن را مورد تأكيد قرار داد.

شناخت دقيق ملت‌ها شرط توسعه تعاملات است

محمود نيلي‌احمدآبادي، رييس دانشگاه تهران، آخرين سخنران اين آيين بود كه طي آن با قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا در حمايت از فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: با طرح نظريه دهكده كوچك جهاني، ديگر مرزهاي جغرافيايي مانعي براي مبادلات و تبادلات بين كشورها و مردم دنيا نيست.

وي افزود: به لطف توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات و حمل و نقل و ايجاد رفاه نسبي عمومي در دنيا، مرزها خيلي تعيين‌كننده مناسبات نيستند و شاهد رشد عظيم تبادلات بين‌الملل هستيم كه باعث هم‌افزايي بسيار زيادي شده است و به دليل همين رشد هم‌افزايي، سال به سال نرخ رشد علم در دنيا افزايش مي‌يابد.

نيلي‌احمد‌آبادي ادامه داد: شرط توسعه مبادلات اين است كه ما شناخت دقيق‌تر از ملت‌ها، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها، داشته باشيم. به همين دليل ايجاد و گسترش رشته‌هاي شناخت از كشورها و منطقه‌ها و نيز توسعه آموزش زبان در كشورهاي مختلف را شاهد هستيم.

گفتني است؛ با پايان يافتن سخنراني‌هاي مراسم افتتاحيه، پنل‌هاي تخصصي و 5 گانه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا آغاز به كار كردند. اين كنگره فردا با برگزاري آيين اختتاميه به كار خود پايان مي‌دهد.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:١٠ - 1397/08/13    /    شماره : ٧١٥٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٥٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نمایشگاه گروهی هنر معاصر سوریه در تبریز (خبر)
 برگزاری كارگاه خوشنویسی فارسي در فيليپين (خبر)
 معرفي ايران به همسران ديپلمات‌هاي وزارت خارجه ايتاليا (خبر)
 سوریه فداکاری‌های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد (خبر)
 ارسال مجموعه فيلم‌هاي «قدس در آینه سمن‌ها» به 80 كشور دنيا (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 انجمن دوستی ايران و گرجستان تشكيل می‌شود (خبر)
 مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 نمايش هنر عکاسی ایران در پنجمین فستیوال بین‌المللی دوسالانه عکس اتیوپی + گزارش تصويري (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی «جاده ابریشم، جاده فرهنگ و تمدن» در عشق‌آباد (خبر)
 تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و استوني (خبر)
 جایزه بین‌المللی بنیاد صلح و همکاری برگزار شد (خبر)
 خانم ووچی: ارتباطات فرهنگی متقابل ایران و چین باعث پیشرفت دو کشور می‌شود (خبر)
 بررسی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی (خبر)
 اجرای دانشجویان تئاتر دانشگاه سریلانکا در ایران (خبر)
 حضور ایران در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سارایوو (خبر)
 اتحادیه ناشران روسیه خواستار حضور در بازار نشر ايران شد (خبر)
 سي‌وپنجمین نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 جشن نوروز 98 در سراسر جهان برگزار شد (خبر)
 سومین سمینار ادبی بین‌المللی «کانتر پوینت بلگراد» برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران (خبر)
 افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کربلا (خبر)
 جشن نوروز در شهر بنگلور (خبر)
 موفقیت گروه موسیقی رایزنی فرهنگی ایران در جشنواره موسیقی جوانان ارمنستان (خبر)
 آغاز به کار سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مالزی 2019 (خبر)
 هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بانکوک گشایش یافت (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی هنرهای تجسمی در عمان (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در بلاروس (خبر)
 انتشار هشتمین شماره فصلنامه مطالعات روابط فرهنگی بين‌المللی (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در ايرلند طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان (خبر)
 پخش گزارش درباره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 حضور پروین‌پژوه پاكستانی در جشنواره بين‌المللی «پروين اعتصامی» تبریز (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی شهر ترویان بلغارستان شركت مي‌كند (خبر)
 افتتاح دهمین جشنواره بین‌المللی هنر جوانان و نوجوانان ارمنستان (خبر)
 پخش برنامه با موضوع هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از تلويزيون ارمنستان (خبر)
 برگزاري «جشنواره بین‌المللی بهار» در شهر شکی جمهوری آذربایجان (خبر)
 حكايت ايستادگي در جستجوی حق و عدالت (خبر)
 عراق خواستار استفاده از تجربیات علمي ایران است (خبر)
 آغاز نوروز ایرانی با نواي موسيقي ايراني در ژاپن (خبر)
 خواستار کمک ایران براي آموزش فیلمسازان جوان هستيم (خبر)
 اكران «به وقت شام» در بمبئي (خبر)
 چهارمین گردهمایی بین‌المللی ناشران در استانبول برگزار شد (خبر)
 گشایش جشنواره بین‌المللی بهار در جمهوری آذربایجان (خبر)
 آغاز دوره آموزشی رسانه و فضای مجازی مراکز اسلامی روسیه (خبر)
 نمايش مستند «براي آزادی» در توكيو (خبر)
 بررسی دستاوردهای اجتماعی زنان در چهل سالگی انقلاب اسلامی (خبر)
 كتاب «شهروندان مسلمان فعال در غرب» منتشر شد (خبر)
 امتحانات پایان‌ترم زبان فارسی در یونان برگزار شد (خبر)
 برگزاری هفته فیلم ایران در شهر اوبرنواتس صربستان (خبر)
 بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط آغاز به کار کرد (خبر)
 آيين بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سن‌پترزبورگ برگزار شد (خبر)
 نخستین کنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا در روسیه (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی است (خبر)
 راه‌اندازي انجمن دوستی آفریقای‌جنوبی و ایران (خبر)
 كتاب «نگاهي به تركيه» منتشر شد (خبر)
 معرفي جاذبه‌هاي گردشگری ایران در نمایشگاه بین‌المللی بلغارستان (خبر)
 طنين موسيقي ايراني در استانبول (خبر)
 شركت بانوان هنرمند و خبرنگار تونسي در جشنواره بين‌المللي مد و لباس ايران (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايران در غنا (خبر)
 بزرگداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران در آنكارا (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگي و هنري ايران در اوگاندا + به همراه 2 گزارش تصويري (خبر)
 چاپ مقاله «دستاوردهای انقلاب اسلامی» در خبرگزاری «آرمن پرس» ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد آغاز به كار كرد (خبر)
 همایش «دستاوردهای چهل ساله پیروزی انقلاب اسلامی ایران» در كابل برگزار شد (خبر)
 کارگاه آشنایی با صنایع دستی ایران در تركمنستان برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 گویاسازی آثار امام خمینی(ره) به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 برگزاري مسابقه رادیويی «انقلاب اسلامی ایران» در اوگاندا (خبر)
 روز ملی ایران در آفریقای جنوبی (خبر)
 برگزاری جشنواره خلاقیت‌های علمی پژوهشی «لکوکاپ» در باکو (خبر)
 برگزاري نشست بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در زيمبابوه (خبر)
 برگزاري کارگاه شناخت انقلاب اسلامی در اوگاندا (خبر)
 برنامه «شبی با ایران: سفر به سرزمین پرافتخار» در صربستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت دهه فجر با حضور رهبران گروه‌های مسلمان در زیمبابوه (خبر)
 استقبال از «شبی که ماه کامل شد» در جشنواره فيلم فجر (خبر)
 برگزاري جشنواره غذاي ايراني در فيليپين (خبر)
 برگزاری کارگاه معرفی جمهوري اسلامي ایران در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نمايشگاه مشترك فرهنگ و هنر ايران و نيجريه (خبر)
 سفر مرمت‌كاران آثار تاريخي گرجستان به ايران (خبر)
 نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران در فيليپين افتتاح شد (خبر)
 برگزاري مسابقه مقاله‌نویسی «سینمای ایران را چگونه می‌بینم» در سريلانكا (خبر)
 جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی 19 بهمن‌ماه در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برنامه‌هاي جشن چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي در اوگاندا اعلام شد (خبر)
 آغاز برنامه «مروری بر چهل سال سینمای ایران» در بارسلونا (خبر)
 نیجریه خواستار توسعه همکاری‌های فرهنگی و دینی با ایران شد (خبر)
 نمايشگاه «چهل سال، چهل نما» در زيمبابوه برپا می‌شود (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در كابل (خبر)
 سفر هیأت بانوان فرهیخته حیدرآباد پاکستان به مشهد (خبر)
 تایلند برای زیست شیعه بهتر از مالزی است/ انقلاب ایران و شیعه تایی (خبر)
 دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايندگان بنگلادش در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران معرفي شدند (خبر)
 برگزاري نشست بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در اندونزي (خبر)
 برگزاری کنفرانس بین‌المللی «فلسفه اسلامی» در اندونزی (خبر)
 برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (خبر)
 فجایع سوريه با فیلم و قلم مستندسازی شود (خبر)
 نمایشگاه عکس عشایر ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کارگروه ملی همکاری‌های علمی فرهنگی ایران و هند (خبر)
 برگزاری امتحانات خوشنویسی در مانیل (خبر)
 تأكيد بر همکاری‌های حوزه کودک و نوجوانان ايران و ژاپن (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 پخش گزارش همایش بین‌المللی «مانگای اسلامی» در رادیو و تلویزیون ژاپن (خبر)
 هویت فرهنگی ایران را با پُل ارتباطی ادبی در بلاروس به نمایش می‌گذاریم (خبر)
 اولین جشنواره بین‌المللی عکس اندونزی برگزار می‌شود (خبر)
 برپایی نمایشگاه «نوستالژی پارسی» در گالری خانه فرهنگ ایران در پاریس (خبر)
 تقدیر از دانش‌آموزان برتر مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 جشنواره نقاشی پیامبر رحمت در حيدرآباد پاكستان برگزار شد (خبر)
 طنين موسيقي نواحي و محلي ايراني در مادرید اسپانيا (خبر)
 پژوهش‌های حوزه از حصار غربت خارج شود/ ارتباط با نخبگان جهان اسلام، موجب اثرگذاری پژوهش‌ها می‌شود (خبر)
 پخش برنامه با موضوع مانگای اسلامی از شبکه تلویزیون ملی ژاپن (خبر)
 پايان كار نمايشگاه كتاب بلغارستان (خبر)
 کنفرانس «تروریسم؛ درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد (خبر)
 چهارمین کنفرانس بین‌المللی روابط گرجستان و ایران برگزار شد (خبر)
 خامه‌یار: بیزاری مردم آفریقا از استعمار نوین نمادی از وحدت و انسجام است (خبر)
 دامن‌پاک‌جامی: گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا تداوم یابد (خبر)
 برای بین‌المللی کردن پژوهش باید نگاه بین‌المللی داشت (خبر)
 کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در تهران برگزار شد (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا برگزار می‌شود (خبر)
 جشنواره بین‌المللی صنایع دستی در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 21 نویسنده اوگاندايی جایزه کتاب 2018 را دریافت کردند (خبر)
 گشایش اتاق مطالعات ایران در اسپانیا (خبر)
 بررسی «سهم پژوهش در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 آغاز مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس با شركت قاري ايراني (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی سالانه کتاب صوفیه برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دوستی ژاپن و ایران به دنبال توسعه همكاري با رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 برپايي نمايشگاه صنایع دستی ايران در بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان (خبر)
 تأکید بر همکاری همه‌جانبه بین ایران و ترکیه/ کمیته فرهنگی تأسیس شود (خبر)
 هفتمين جشنواره فيلم‌هاي كره‌جنوبي در پرديس سينمايي كوروش برگزار شد (خبر)
 تاریخ مشترک روابط فرهنگی ایران و چین بررسی شود (خبر)
 شرکت ایران در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فرهنگ و هنر نیجریه (خبر)
 آموزش از راه دور مربيان قرآن و عترت هرات (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان روسیه (خبر)
 جاده عشق؛ از عمود صفر تا عمود ۱۴۵۲ (خبر)
 چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان در کابل برگزار می‌شود (خبر)
 اولین همایش بین‌المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوره آموزشی اسلام‌شناسی در شهر کوماسی غنا (خبر)
 امضای برنامه مبادلات فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 کنفرانس «تروریسم، درد مشترک جهان امروز» در اسپانيا برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب ایران‌شناسی در نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا (خبر)
 اهدای اثر هنرمندان نخجواني به موزه آستان قدس رضوي (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 بزرگداشت ابوعلی سینا در اسپانيا + گزارش تصويري (خبر)
 رونمایی از مجسمه «ابن سینا» در دانشگاه آئوتونومای مادرید (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره موسیقی صوفی و روحانی روشندلان تونس (خبر)
 شركت ايران در جشنواره جهانی ژاپن 2018 (خبر)
 دیدار اعضاي انجمن قلم عراق با سفیر ايران در بغداد (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد روسيه شد (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در بیست‌وششمین جشنواره فیلم وارنا (خبر)
 فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از انجمن خیریه امام زمان (عج) حیدرآباد هند (خبر)
 نشر فرهنگ رضوی بازگشت به گفت‌وگو و عقلانیت است (خبر)
 نمایش «پرسه در حوالی من» در جشنواره فیلم قبرس (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته سینمای ایران در شهر سانتا مارتا (خبر)
 تقدير از رايزن فرهنگي سابق ايران در سوئد (خبر)
 «امیر علی‌شیر نوایی» نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی ایران و ازبکستان است (خبر)
 شرکت کارشناسان ازبکی در دوره آموزش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه روابط فرهنگی بین ایران و پاکستان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 31 بیشکک (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 برگزاری نشست «شناخت مهدویت و انتظار» در اوگاندا (خبر)
 «روز ایران» در بیشکک برگزار می‌شود (خبر)
 سفر رايزن فرهنگی ايران به شهر طرابلس لبنان (خبر)
 نشست شورای علمی مسابقه «انتظار» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 نشست «حافظ و گوته: سفر میان شرق و غرب» در ایتالیا (خبر)
 پخش مجدد سریال «یوسف پیامبر(ع)» در تونس (خبر)
 معاون فرهنگی رادیو و تلویزیون بوسنی عازم ایران شد (خبر)
 توافق ایران و قزاقستان بر گسترش همکاری‌های دانشگاهی (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در عمان (خبر)
 خواهان تداوم همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در فیلیپین (خبر)
 شرکت قاری ایرانی در مسابقات بین‎المللی قرآن مالزی (خبر)
 انتشار کتاب «کشور سخن، من و ایران» در ژاپن (خبر)
 تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 فرهنگ، نقطه عطف روابط بين ایران و افغانستان است (خبر)
 تأکید بر تداوم همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی بین ایران و افغانستان (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش قالی بافی در اتیوپی (خبر)
 مركز «نیروئی» يونان خواستار توسعه روابط فرهنگي با ايران شد (خبر)
 جشن سال نوي بنگالی در مدرسه بین‌المللی ایران (خبر)
 جشن اعیاد شعبانیه در مسجد والده خان استانبول (خبر)
 تکریم و تجلیل از خانواده معظم شهداء و جانبازان در نخجوان (خبر)
 جشن نوروز در ايرلند (خبر)
 جشن نوروز در پرتغال (خبر)
 استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نوي بنگالی (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در تفليس (خبر)
 بزرگداشت میلاد امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) در کابل (خبر)
 مسابقه شعر «انتظار» در باکو برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز دوره بهاره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در اوگاندا (خبر)
 مجذوب بخش اساطیری شاهنامه‌ام/ ساخت اثری بر اساس سیمرغ عطار (خبر)
 شروع دوره بهار آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 ايران و تركمنستان «هزاره ابوسعيد ابوالخير» را برگزار مي‌كنند (خبر)
خبرهاي مهم
افتتاح غرفه چین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
خانم ووچی: ارتباطات فرهنگی متقابل ایران و چین باعث پیشرفت دو کشور می‌شود
یائوجیده: توسعه صلح‌آمیز بین ایران و چین محور اصلی ارتباطات است
محسن جوادی: آرزوی احیای جاده فرهنگی اقتصادی ابریشم را داریم
افتتاح غرفه چین در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران
پایان دهمين جشنواره و نمايشگاه ملی كتاب اسلام‌آباد پاكستان
«امیر علی‌شیر نوایی» نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی ایران و ازبکستان است
بررسی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی
بزرگداشت سعدی در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد
برگزاری مسابقه شعر «انتظار» در باکو
شرکت کارشناسان ازبکی در دوره آموزش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران
گسترش همكاری‌های علمی و بين‌المللی سازمان فرهنگ و وزارت علوم
اجرای دانشجویان تئاتر دانشگاه سریلانکا در ایران
توسعه روابط فرهنگی بین ایران و پاکستان
حضور ایران در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سارایوو
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.