English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا در تهران افتتاح شد؛

ابراهيمي‌تركمان: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است و هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصتي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا (نخستين دور اين كنگره در ايران)، پيش از ظهر امروز 13 آبان در سالن همايش‌هاي مركز كتابخانه و اسناد دانشگاه تهران افتتاح شد.

جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي از كشورمان و ايران‌شناساني از كشور اسپانيا به همراه سفراي اسپانيا و اكوادور در تهران و نيز استادان و دانشجويان رشته‌هاي مطالعات بين‌الملل، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي، از جمله حاضران در اين آيين بودند.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين آيين با ابراز خرسندي از گسترش فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا و قدرداني از تلاش‌هاي ايران‌شناسان اين كشور، گفت: ايرانيان در كنار همه موهباتي كه داشته‌اند، از اين موهبت بي‌بهره بودند كه ايران‌شناسان خارجي، ايران را در يك منظومه تحليل كرده و بشناسند.

وي افزود: در مطالعات ايران‌شناسي، هميشه ايران‌شناسي در يك نقطه خاصي معطوف شده است. گاه جنبه ادبيات ايران مورد توجه بوده و گاه موضوع تمدني ايران براي ايران‌شناسان جذبه داشته است؛ اما شناخت آنگاه كامل مي‌شود كه همه جنبه‌هاي يك موضوع به يك اندازه مورد توجه قرار بگيرد و در اين صورت تحليل صحيح‌تري اتفاق مي‌افتد.

ابراهيمي‌تركمان سپس با گفتن اينكه ايران‌شناسان امروز بيش از شناخت نقطه‌اي نياز به شناخت منظومه‌اي دارند، تأكيد كرد: تصميمات امروز دولت ايالات متحده آمريكا عليه ايران هم برآمده از همان شناخت نقطه‌اي از اين كشور است.

وي همچنين با بيان اينكه شناخت صحيح به معرفت منجر مي‌شود، افزود: اگر ايران‌شناساني در همه جنبه‌هاي ايران اتفاق بيفتد، آنگاه معرفت به ايران يعني شناخت علمي و واقعي و همه‌جانبه از ايران ايجاد مي‌شود كه موجب گسترش تعاملات گسترده در حوزه‌هاي مختلف خواهد شد. معتقدم؛ ايران‌شناسي پس از معرفت به ايران به هسته‌هاي روابط با ايران تبديل مي‌شود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ادامه داد: از طريق گسترش تعاملات مي‌توان به حوزه فرهنگ و هنر و ساير تعاملات كمك كرد. در اروپا عمده شناخت از ايران و شيعه، از طريق ايران‌شناسان و شرق‌شناسان رخ داده است كه به دانشگاه‌هاي اروپا و آمريكا راه پيدا كردند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: هانري كربن بيش از 60 سال قبل به ايران آمد و شاگردي علامه طباطبايي را كرد تا از ايران و شيعه شناخت حاصل كند. او در بازگشت به كشورش آثار زيادي خلق كرد كه مثمر ثمر واقع شده‌اند. يا ادوارد براون، پزشك انگليسي كه به ايران‌شناسي ميداني پرداخت و او هم در بازگشت به كشورش تأثيرات زيادي در انگليس در حوزه ايران‌شناسي آكادميك گذاشت. ايزوتسو، ايران‌شناس ژاپني هم سال‌هاي زيادي در ايران زندگي كرد و او هم ايران‌شناسي ميداني كرد و در اين عرصه مؤثر واقع شد.

ابراهيمي‌تركمان در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: روابط ديرينه ايران و اسپانيا، قدمتي به بلنداي تاريخ پرافتخار دو كشور دارد. حضور 800 ساله اسلام در اسپانيا بر فرهنگ‌پذيري اسپانيايي‌ها دلالت دارد كه با آغوش باز در برابر نسيم‌هاي فرهنگي كه در جامعه مي‌وزيد و تحت تأثير انديشه ايراني بود، نرمش نشان دادند.

وي افزود: ايرانيان با فكر فلسفي آشنايي داشتند و حكمت خسوراني بازتابي از آن انديشه در آن روزگار بود؛ اما مدتي بود كه از آن جدا مانده بودند و بعد از سال‌ها با ابن رشد اندلسي، جاني به فلسفه خود بخشيدند و جهان فلسفه و فيلسوفان ايران، به آن فيلسوف مسلمان اسپانيايي مديون هستند.

وي ادامه داد: اسپانيا يك چهره اثرگذار ديگر هم دارد؛ محي‌الدين ابن عربي كه پدر عرفان نظري است و عارفان را از سير و سلوك عملي به درك و دريافت‌هاي عالي عرفاني رهنمون ساخت. اسپانيا در 800 سال اسلامي خود كه خود اسپانيايي‌ها از آن به عنوان دوران طلايي ياد مي‌كنند، چهره‌هايي مانند ابن رشد و ابن عربي، بسيار دارند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه اين بخش از سخنانش تصريح كرد: اسپانيا در دوره معاصر نگاه متعادل به ايران داشته است و اگر آن دوستي‌هاي كذشته نبود، دليلي براي دوستي‌هاي امروز هم وجود نداشت.

وي با تمجيد از فعاليت ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: ايران‌شناسي در اسپانيا مسبوق به سابقه است و استادان و بزرگاني از ايران اين دانش را در اسپانيا تدريس كرده‌اند و زبان فارسي را آموزش داده‌اند. رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا به تقويت كرسي‌هاي ايران‌شناسي پرداخته و نسبت به تعميق آموزش زبان فارسي همت گماشته است.

وي افزود: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون زبان و ادبيات استوار است و چه نيكو كه هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصت مغتنمي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنانش پيشنهاد داد تا كنگره انجمن ايران‌شناسان اسپانيا نسبت به احياي آثار مشترك دو كشور ايران و اسپاناي تلاش كند و از آمادگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين باره خبر داد.

روابط فرهنگي عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات همه‌جانبه ايران و اسپانياست

سيد احمد خضري، رييس هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخناني روابط ايران و اسپانيا را داراي پيشينه‌اي طولاني دانست و گفت: به گواه اسناد تاريخي طول اين روابط به بيش از 2 هزار سال مي‌رسد. اين روابط در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي هميشه تداوم داشته و هيچ چيزي نتوانسته مانع توسعه آن شود.

وي ادامه داد: روابط فرهنگي دو كشور نه تنها موضوعي مهم بلكه به عنوان عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات محسوب مي‌شود كه در ميان طرفين ايفاي نقش كرده است.

رايزن فرهنگي اسبق ايران در اسپانيا در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: تأسيس كرسي‌هاي زبان و ادبيات اسپانيايي در دانشگاه‌ تهران و دانشگاه علامه و آموزش آن در ديگر مراكز زبان‌آموزي ايران به همراه تدريس زبان و ادبيات فارسي در دانشگا‌‌‌‌ه‌هاي کمپلوتنسه مادرید، سالامانكا و ... اسپانيا شاهد ادعاي علاقه طرفين در گسترش تعاملات فرهنگي است و راه‌اندازي انجمن ايران‌شناسي در اسپانيا هم در همين حوزه بوده است.

خضري سپس با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها براي برگزاري اين كنگره بين‌المللي گفت: 120 چكيده مقاله به دبيرخانه كنگره در تهران و مادريد ارسال شده بود كه پس از داوري تعداد 28 مقاله براي ارايه در هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا برگزيده شدند كه در 5 پنل عملي ارايه خواهند شد.

ايران‌شناسان اسپانيا احساس تنهايي مي‌كنند

خواكين رودريگز وارگاس، دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا و ايران‌شناس شهير و شناخته شده اين كشور هم سخنراني خود را به زبان فارسي ارايه داد و طي آن بيان كرد: از آنجا كه عمر ايران‌شناسي در اسپانيا قدمت زيادي ندارد، ما ايران‌شناسان احساس تنهايي مي‌كنيم و از آن رنج مي‌ربريم.

وي افزود: در كشورهايي مانند انگلستان، لهستان، فرانسه و روسيه، ايران‌شناسي قدمتي طولاني و گاهي بالغ بر 200 سال دارد، حال آنكه انجمن ايران‌شناسي اسپانيا در سال 2009 ميلادي راه‌اندازي شده است و حتي يك دپارتمان مطالعات ايراني در كشورمان نداريم. البته در اين مدت فعاليت توانسته‌ايم آموزش زبان فارسي را در چارچوب مطالعات عربي راه‌اندازي كنيم.

خواكين رودريگز وارگاس ادامه داد: به همين دليل است كه راه‌اندازي و فعاليت انجمن ايران‌شناسي اسپانيا اقدامي مهم است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت.

دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا افزود: اين انجمن در سال 2009 به پيشنهاد رايزن فرهنگي وقت ايران در اسپانيا و با استقبال ايران‌شناسان اسپانيايي تأسيس شد. ما در اين راه از هيچ كمك دولتي بهره‌مند نشده‌ايم و تمام فعاليت‌هاي خود را با حمايت‌هاي همه‌جانبه رايزني فرهنگي ايران كه وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است، پي مي‌گيريم.

وي در ادامه گفت: رايزني فرهنگي ايران و در اسپانيا و به واسطه آن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عامل اصلي تداوم فعاليت‌هاي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هستند كه در همين جا قدرداني خود را به نمانيدگي از ديگر ايران‌شناسان اسپانيا اعلام مي‌دارم.

ايران‌زمين در طول تاريخ انسانيت را ترويج داده است

آلفرد گوتيرز كاواناگ، رييس انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخنان كوتاهي به زبان فارسي، با بيان اينكه دانشگاه تهران محل تلاقي اخلاق و علم است، گفت: از دانشگاه تهران و ديگر نهادهايي كه سبب شدند تا اين كنگره بزرگ در تهران برگزار شود، سپاسگذاري مي‌كنم.

وي افزود: در طول تاريخ، ايران‌زمين جاي خاصي بوده كه ريشه‌هايش به دوره سومري بازمي‌گردد و انسانيت را ترويج داده و خوبي‌ها را با دانش همگاني كرده است.

آلفرد گوتيرز كاواناگ ادامه داد: در تمام طول تمدن ايراني، آموزش و پرورش به عنوان ستون و پايه اصلي جامعه معرفي شده است كه اين موضوع قابل تحسين است.

پس از آن، ادواردو لوپز بوسكتس، سفير اسپانيا در تهران دقايقي به زبان اسپانيولي سخنراني كرد كه در بخش‌هايي از آن ضمن تشريح روابط دولت اسپانيا با دولت جمهوري اسلامي ايران، از تلاش‌ها و فعاليت‌ها در حوزه ايران‌شناسي در اسپانيا و حمايت‌هايي كه از آن صورت مي‌گيرد، تمجيد و قدرداني كرد و اهميت آن را مورد تأكيد قرار داد.

شناخت دقيق ملت‌ها شرط توسعه تعاملات است

محمود نيلي‌احمدآبادي، رييس دانشگاه تهران، آخرين سخنران اين آيين بود كه طي آن با قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا در حمايت از فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: با طرح نظريه دهكده كوچك جهاني، ديگر مرزهاي جغرافيايي مانعي براي مبادلات و تبادلات بين كشورها و مردم دنيا نيست.

وي افزود: به لطف توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات و حمل و نقل و ايجاد رفاه نسبي عمومي در دنيا، مرزها خيلي تعيين‌كننده مناسبات نيستند و شاهد رشد عظيم تبادلات بين‌الملل هستيم كه باعث هم‌افزايي بسيار زيادي شده است و به دليل همين رشد هم‌افزايي، سال به سال نرخ رشد علم در دنيا افزايش مي‌يابد.

نيلي‌احمد‌آبادي ادامه داد: شرط توسعه مبادلات اين است كه ما شناخت دقيق‌تر از ملت‌ها، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها، داشته باشيم. به همين دليل ايجاد و گسترش رشته‌هاي شناخت از كشورها و منطقه‌ها و نيز توسعه آموزش زبان در كشورهاي مختلف را شاهد هستيم.

گفتني است؛ با پايان يافتن سخنراني‌هاي مراسم افتتاحيه، پنل‌هاي تخصصي و 5 گانه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا آغاز به كار كردند. اين كنگره فردا با برگزاري آيين اختتاميه به كار خود پايان مي‌دهد.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:١٠ - 1397/08/13    /    شماره : ٧١٥٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٤٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 ارسال مجموعه فيلم‌هاي «قدس در آینه سمن‌ها» به 80 كشور دنيا (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 انجمن دوستی ايران و گرجستان تشكيل می‌شود (خبر)
 مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 نمايش هنر عکاسی ایران در پنجمین فستیوال بین‌المللی دوسالانه عکس اتیوپی + گزارش تصويري (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی «جاده ابریشم، جاده فرهنگ و تمدن» در عشق‌آباد (خبر)
 تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و استوني (خبر)
 جایزه بین‌المللی بنیاد صلح و همکاری برگزار شد (خبر)
 سفر هیأت بانوان فرهیخته حیدرآباد پاکستان به مشهد (خبر)
 نمايندگان بنگلادش در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران معرفي شدند (خبر)
 برگزاري نشست بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در اندونزي (خبر)
 آغاز برنامه «مروری بر چهل سال سینمای ایران» در بارسلونا (خبر)
 برگزاری کنفرانس بین‌المللی «فلسفه اسلامی» در اندونزی (خبر)
 برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (خبر)
 فجایع سوريه با فیلم و قلم مستندسازی شود (خبر)
 نمایشگاه عکس عشایر ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کارگروه ملی همکاری‌های علمی فرهنگی ایران و هند (خبر)
 برگزاری امتحانات خوشنویسی در مانیل (خبر)
 جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی 19 بهمن‌ماه در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برنامه‌هاي جشن چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي در اوگاندا اعلام شد (خبر)
 تأكيد بر همکاری‌های حوزه کودک و نوجوانان ايران و ژاپن (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 پخش گزارش همایش بین‌المللی «مانگای اسلامی» در رادیو و تلویزیون ژاپن (خبر)
 هویت فرهنگی ایران را با پُل ارتباطی ادبی در بلاروس به نمایش می‌گذاریم (خبر)
 اولین جشنواره بین‌المللی عکس اندونزی برگزار می‌شود (خبر)
 برپایی نمایشگاه «نوستالژی پارسی» در گالری خانه فرهنگ ایران در پاریس (خبر)
 تقدیر از دانش‌آموزان برتر مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 جشنواره نقاشی پیامبر رحمت در حيدرآباد پاكستان برگزار شد (خبر)
 طنين موسيقي نواحي و محلي ايراني در مادرید اسپانيا (خبر)
 پژوهش‌های حوزه از حصار غربت خارج شود/ ارتباط با نخبگان جهان اسلام، موجب اثرگذاری پژوهش‌ها می‌شود (خبر)
 پخش برنامه با موضوع مانگای اسلامی از شبکه تلویزیون ملی ژاپن (خبر)
 پايان كار نمايشگاه كتاب بلغارستان (خبر)
 کنفرانس «تروریسم؛ درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد (خبر)
 چهارمین کنفرانس بین‌المللی روابط گرجستان و ایران برگزار شد (خبر)
 خامه‌یار: بیزاری مردم آفریقا از استعمار نوین نمادی از وحدت و انسجام است (خبر)
 دامن‌پاک‌جامی: گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا تداوم یابد (خبر)
 برای بین‌المللی کردن پژوهش باید نگاه بین‌المللی داشت (خبر)
 کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در تهران برگزار شد (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا برگزار می‌شود (خبر)
 جشنواره بین‌المللی صنایع دستی در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 21 نویسنده اوگاندايی جایزه کتاب 2018 را دریافت کردند (خبر)
 گشایش اتاق مطالعات ایران در اسپانیا (خبر)
 بررسی «سهم پژوهش در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 آغاز مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس با شركت قاري ايراني (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی سالانه کتاب صوفیه برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دوستی ژاپن و ایران به دنبال توسعه همكاري با رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 برپايي نمايشگاه صنایع دستی ايران در بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان (خبر)
 تأکید بر همکاری همه‌جانبه بین ایران و ترکیه/ کمیته فرهنگی تأسیس شود (خبر)
 هفتمين جشنواره فيلم‌هاي كره‌جنوبي در پرديس سينمايي كوروش برگزار شد (خبر)
 تاریخ مشترک روابط فرهنگی ایران و چین بررسی شود (خبر)
 شرکت ایران در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فرهنگ و هنر نیجریه (خبر)
 آموزش از راه دور مربيان قرآن و عترت هرات (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان روسیه (خبر)
 جاده عشق؛ از عمود صفر تا عمود ۱۴۵۲ (خبر)
 چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان در کابل برگزار می‌شود (خبر)
 اولین همایش بین‌المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوره آموزشی اسلام‌شناسی در شهر کوماسی غنا (خبر)
 امضای برنامه مبادلات فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 کنفرانس «تروریسم، درد مشترک جهان امروز» در اسپانيا برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب ایران‌شناسی در نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا (خبر)
 اهدای اثر هنرمندان نخجواني به موزه آستان قدس رضوي (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 بزرگداشت ابوعلی سینا در اسپانيا + گزارش تصويري (خبر)
 رونمایی از مجسمه «ابن سینا» در دانشگاه آئوتونومای مادرید (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره موسیقی صوفی و روحانی روشندلان تونس (خبر)
 شركت ايران در جشنواره جهانی ژاپن 2018 (خبر)
 دیدار اعضاي انجمن قلم عراق با سفیر ايران در بغداد (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد روسيه شد (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در بیست‌وششمین جشنواره فیلم وارنا (خبر)
 فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از انجمن خیریه امام زمان (عج) حیدرآباد هند (خبر)
 نشر فرهنگ رضوی بازگشت به گفت‌وگو و عقلانیت است (خبر)
 نمایش «پرسه در حوالی من» در جشنواره فیلم قبرس (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته سینمای ایران در شهر سانتا مارتا (خبر)
 سفر هيأتی از زنان فرهيخته و فرهنگی پاكستان به ايران (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهي ايران و تايلند (خبر)
 شيعيان غنا خود را مكلف به انجام فرامین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مي‌دانند (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از نمایشگاه هنرهای تجسمی مسقط (خبر)
 کارگاه آموزشی «فتوا بر پایه اجتهاد» در آلمان برگزار می‌شود (خبر)
 مروری بر دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی ایران در اندونزی (خبر)
 خواهان استفاد از تجربیات ایران برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم (خبر)
 سی‌اُمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق برگزار شد (خبر)
 بازنشر مطالب سفر حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي به پاكستان در زمان رياست جمهوري (خبر)
 ميزگرد بررسي دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در كنيا برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم تودیع وابسته فرهنگی ایران در تونس (خبر)
 آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 آغاز «شب سينماي ايران» در جشنواره «منار» بلغارستان (خبر)
 نامه رهبری به جوانان اروپا؛ تلنگری به مجموعه‌های فعال در خارج از کشور/ تشویق به شناخت قرآن در غرب (خبر)
 اسلام را از طریق فرهنگ و هنر ایران در دنیا تبلیغ می‌کنیم (خبر)
 ديدار مسئولان كتابخانه‌هاي پاكستان با رييس كتابخانه ملي ايران (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) در سریلانکا (خبر)
 ايران همسايه خوب پاكستان است (خبر)
 اتحادیه جوانان ایران ـ افغان تشکیل شود (خبر)
 «بخش مطالعات ايران» در دانشگاه ملی زيمبابوه (UZ) ايجاد می‌شود (خبر)
 تأكيد بر توسعه فعالیت‌های مشترک فرهنگي ايران و عمان (خبر)
 مرحله نهایی مسابقات قرآن در مسجد آبی فیلیپین برگزار می‌شود (خبر)
 جمهوري اسلامي ايران مركز فرهنگي خود در شمال غنا را راه‌اندازي كند (خبر)
 تایلند از گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی با ایران استقبال می‌کند (خبر)
 بازگشايي دوره آموزش زبان فارسي در رايزني فرهنگي ايران در كنيا (خبر)
 شرکت نماینده فرهنگی کشورمان در نمایشگاه آثار هنری دانشجویان لاهور (خبر)
 اولین دوره آزمون «سامفا» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و اندونزي در حوزه زنان (خبر)
 برگزاري آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 معماری دانشگاه هنر تفلیس پُل ارتباطی ایران و گرجستان است (خبر)
 همايش همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان با تأکید بر سیره رضوی در مالزي برگزار شد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «بسم‌الله» در مسكو (خبر)
 مراسم ميلاد النبي در اندونزي برگزار شد (خبر)
 خواستار تعامل و روابط دانشگاهی با ایران هستیم (خبر)
 دعوت از هنرمندان ايران براي شركت در نمایشگاه صنایع دستی سریلانکا (خبر)
 تدریس زبان فارسی در ۵ دانشگاه تونس / کتاب‌هایی که بازتاب وسیعی در تونس داشت (خبر)
 برپايي اردوی آموزش اسلامی برای دانش‌آموزان اوگاندا (خبر)
 نمايش «مادري» در جشنواره بین‌المللی فیلم منار بلغارستان (خبر)
 اعزام بانوان فعال فرهنگی حیدرآباد سند به ایران (خبر)
 هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 انتشار مقاله «آیت‌الله خامنه‌ای و اهمیت حجاب» در رسانه سريلانكايي (خبر)
 فستیوال فیلم‌های زمستانه جزیره ناکسوس يونان در حال برگزاري است (خبر)
 برگزاری همايش «نقش زنان بر اساس ایمان برای ایجاد صلح» در كنيا (خبر)
 همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» آغاز شد (خبر)
 همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» برگزار می‌شود (خبر)
 گردشگري مذهبي براي شناخت فرهنگ شيعه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 تأکید فیلیپین بر امضای برنامه مبادلات فرهنگی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی با ایران (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين مسجد شيعيان تايلند (خبر)
 آغاز جشنواره فرهنگی مسقط 2019 در عمان / همراه با گزارش تصويري (خبر)
 تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان ایران و هند (خبر)
 همكاري وابستگي فرهنگي ايران و شهرداري مال تپه استانبول در اجراي برنامه‌هاي فرهنگي (خبر)
 معارفه رایزن فرهنگی جدید ایران در عمان (خبر)
 دسترسی آنلاين به 153 عنوان کتاب الکترونیک و 20 شماره نشریه «کاروان» (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با عالیترین مقام مذهبی سوئد (خبر)
 برگزاري هشتادوهفتمين اجلاس سالانه فرقه احمدیه در غنا (خبر)
 یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «صوفیا منار» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «تنها با ایران» در پاريس + به همراه گزارش تصويري (خبر)
 افتتاح دور جدید کلاس‎‌های آموزش زبان فارسی در سارایوو (خبر)
 مصاحبه رادیو ملی نیجریه با رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 بررسی لزوم هم‌افزایی دیپلماسی رسمی و غیر رسمی برای پیشبرد منافع ملی (خبر)
 جشن چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي در دانشگاه دولتي فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 ارايه پيشنهاد برگزاري جشنواره مشترك ادبیات ایران و ترکیه (خبر)
 ثبت‌نام 171 دانشجوي جديد در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه «macan» اندونزی (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با سفیر جدید افغانستان در کلمبو (خبر)
 معرفی جاذبه‌های فرهنگی ایران در بلغارستان (خبر)
 دوره آموزشی مرمت و نگهداری نسخ خطی در حيدرآباد پاكستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری نهمین نشست تربیت دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 رونمایی از کتاب «لباس سنتی زنان فیلیپین» در مانيل (خبر)
 نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت سفیر و رایزن فرهنگی ایران در کنفرانس سازمان طریقت تیجانیه نیجریه (خبر)
 رایزن فرهنگی جدید ایران قلباً یک آفریقايی حقیقی است (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک علمی و دانشگاهی بین ایران و نخجوان (خبر)
 افتتاحیه چهل‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 نشست «ایران: میراث انسانی» در ایتالیا برگزار می‌شود (خبر)
 «قصه‌های مجید» و «مربای شیرین» مرادی‌کرمانی در صربستان منتشر مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي گروهي هند مبلغ انديشه جمهوري اسلامي ايران (خبر)
 اهدای کتاب‌های فرهنگی و علوم اسلامی به دانشکده ادبیات شهر سوسه تونس (خبر)
 انتشار هفتادوپنجمين شماره فصلنامه «پيغام آشنا» در اسلام‌آباد (خبر)
 معارفه رايزن فرهنگي جديد ايران در تركمنستان (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در ترکمنستان (خبر)
 نمایشگاه «ایران امروز» در کویته پاکستان برپا شد (خبر)
 چاپ مقاله «سهم تمدن ایرانی در تمدن جهانی» در روزنامه سریلانکا (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مترجمان زبان فارسي تايلند (خبر)
 نمایش فیلم «خسته نباشید» در سريلانكا (خبر)
 ديدار نماینده پارلمان عراق با رایزن فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 ديپلمات‌هاي ايراني در قرقيزستان از آرامگاه چنگیز آیتماتف ديدن كردند (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهي ايران و عراق (خبر)
 معرفی فرهنگ و هنر ایرانی در آلمان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي استان آذربایجان شرقی با كشور ارمنستان (خبر)
 برگزاری مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی شاهرودی در سوئد (خبر)
 ایران یکی از مهمترین مقاصد گردشگردی است (خبر)
 جلسات مثنوي‌خواني در اتاق‌هاي ايران دانشگاه‌هاي اندونزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مسئولان فرهنگي ايران و تركيه تعاملات خود را افزايش دهند (خبر)
 امضاي ده‌ها تفاهمنامه همكاري بين دانشگاه‌هاي ايران و اقليم کردستان عراق (خبر)
 اتاق ایران در دانشگاه تعلیم و تربیت شهید استاد ربانی افغانستان گشايش يافت (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران سال نوي مسیحی را به مسيحيان نيجريه تبريك گفت (خبر)
 40 سال سینمای ایران از تلویزیون ملی بوسنی‌وهرزگوین پخش مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در قطر (خبر)
 چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در افغانستان گرامي داشته مي‌شود (خبر)
 برگزاری بیستمین‌وهشمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 گردهمایی دانشجویان ایرانی و ایتالیایی در دانشگاه «ساپینرا» رُم (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 آغاز پانزدهمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 برگزاری جشن ايرانيان در بلگراد (خبر)
 اهداي جوایز مسابقه کتابخوانی «کلام وحی» (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مسئولان مراكز علمي و فرهنگي شهر باندونگ اندونزي (خبر)
 مراسم آغاز فصل زمستان ايرانيان در ازبكستان (خبر)
 خانواده‌هاي ايرانيان مقيم زيمبابوه سنت ايراني را پاس داشتند (خبر)
 آواي موسيقي ايراني در استانبول طنين‌انداز شد (خبر)
 تأکید بر توسعه روابط فرهنگی بین ایران و روسیه (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایرانی در آنکارا (خبر)
 برگزاری مسابقات فرهنگی در دهلی‌نو (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایرانی در بلغارستان (خبر)
 آماده همكاري با ايران در حوزه سينما هستيم (خبر)
 هم‌نشيني ايران‌شناسان جوان بلاروس (خبر)
 گردهمايي ايرانيان مقيم مالزي با طعم سنت‌هاي آييني و حافظ‌خواني (خبر)
 فیلم‌های ایرانی در اولین جشنواره فیلم اوساکا اکران می‌شود (خبر)
 جشن شبي با ايرانيان در توکیو برگزار شد (خبر)
 جشن فارغ‌التحصيلي دانش‌آموختگان دانشکده اسلامی دعوه (خبر)
 برگزاري «شب شعر حافظ» در بنگلادش (خبر)
خبرهاي مهم
ارسال مجموعه فيلم‌هاي «قدس در آینه سمن‌ها» به 80 كشور دنيا
سفر هيأتی از زنان فرهيخته و فرهنگی پاكستان به ايران
شيعيان غنا خود را مكلف به انجام فرامین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مي‌دانند
بازدید رایزن فرهنگی ایران از نمایشگاه هنرهای تجسمی مسقط
آموزش تاریخچه و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در اتیوپی
سفر هیأت بانوان فرهیخته حیدرآباد پاکستان به مشهد
مروری بر دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی ایران در اندونزی
خواهان استفاد از تجربیات ایران برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم
سی‌اُمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق برگزار شد
کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش برگزار می‌شود
کارگاه آموزشی «فتوا بر پایه اجتهاد» در آلمان برگزار می‌شود
ميزگرد بررسي دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در كنيا برگزار مي‌شود
آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا
آغاز به كار سومین نمایشگاه مد و پوشاک اسلامی در استانبول
نامه رهبری به جوانان اروپا؛ تلنگری به مجموعه‌های فعال در خارج از کشور/ تشویق به شناخت قرآن در غرب
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.