English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

استاديار دانشگاه دهلی‌نو:

اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است

اشراف و تسلط مقام معظم رهبری به هنر و ادبیات، باعث شگفتی شاعران فارسي زبان غيرايراني و اصحاب فرهنگ و هنر، می‌شود.

سيد كليم اصغر، استاديار بخش زبان فارسي دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو كه به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ایران در دهلی‌نو، جهت بهره‌مندي از فرصت مطالعاتي، پژوهش و مطالعه با موضوع تحقيقي «معرفي ادبيات انقلاب اسلامي ايران به زبان اردو» به كشورمان سفر كرد، در گفت‌وگو با خبرنگار اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني اين سازمان، از نگاه مردم هند به انقلاب اسلامی ايران و ديدار اخير خود با مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي)، ياد كرد.

حاصل اين گفت‌وگو در ادامه منتشر می‌شود:

در ابتدا، از خودتان بگوييد.

بنده در سال 1381 موفق به اخذ مدرك دكتري خود در زمينه زبان فارسي از دانشگاه تهران شدم. به مدت 11 سال به عنوان استاديار بخش زبان فارسي دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو مشغول به فعاليت هستم. علاوه بر تدريس زبان فارسي، ايرانشناسي، متون قديم و انقلاب اسلامي ايران در دانشگاه، به ترجمه و پژوهش در زمينه كتاب‌هاي فارسي به زبان اردو مي‌پردازم. تاكنون دو كتاب «مفقود سوم» و «اشك فولاد» را ترجمه و در هندوستان منتشر كرده‌ام.

از آنجايي كه به انقلاب اسلامي ايران و دفاع مقدس علاقه‌مندم، با هماهنگي خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو و حمايت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از فرصت مطالعاتي بهره‌مند شدم و به ايران سفر كردم تا با اين انقلاب عظيم‌شأن به صورت پژوهش‌محور، آشنا شوم. در نظر دارم تا پس از بازگشت به هند، كتاب «آشنايي با ادبيات انقلاب اسلامي (شعر)» را تا فروردين‌ماه سال آينده، تأليف و به چاپ برسانم.

نگاه مردم هند به انقلاب اسلامی ايران و دفاع مقدس چگونه است؟

امروزه هنديان علاقه‌مندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن اسلامی در فرهنگ و تمدن ایرانی و انقلاب اسلامي ايران آشنا و از آن بهره‌مند شوند. ادبیات دفاع مقدس به عنوان یکی از پُر مخاطب‌ترین حوزه‌های ادبیات در هند برشمرده مي‌شود، زيرا هنديان آدم‌هاي انقلابي هستند و می‌خواهند بدانند که انقلاب اسلامی ايران چگونه شکل گرفت و مردم ایران در دفاع مقدس چه نقشی داشتند.

مردم هند دوست دارند بدانند دلایل پیروزی انقلاب اسلامی چه بوده و مردم ایران با رهبري امام خميني (ره) در انقلاب چه تجربیاتی را کسب کرده‌اند. از اين رو، قسمتي از برنامه‌ آموزشي بخش زبان فارسي دانشگاه‌هاي هند، معرفي انقلاب اسلامی ايران و هشت سال دفاع مقدس است؛ چراكه، این یک فرصتي است تا هنديان را از طريق زبان، شعر و ادب فارسی با دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، آشنا كنيم.

در خصوص ديدار اخير خود با رهبر انقلاب اسلامي ايران بگوييد؟

همزمان با سالروز ولادت کریم اهل ‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی به ويژه شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی، میهمان ضیافت افطار رهبر انقلاب شديم. در اين ديدار، تعدادی از شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی به قرائت اشعار خود در حضور رهبر انقلاب پرداختند و اشراف و تسلط مقام معظم رهبری به هنر و ادبیات، باعث شگفتی اصحاب فرهنگ و هنر، شد.

اين نكته حائز اهميت است كه ايشان تنها، عالم دینی و رهبر سیاسی نيستند، بلكه ادیب و منتقد تيزبيني هستند كه با بزرگواری تمام، بخشی از وقت خویش را به دیدار با شاعران به ويژه شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی اختصاص می‌دهند.

در این دیدار، مقام معظم رهبری در حوزه مسائل مربوط به موسیقی شعر و وزن و محتوای اشعار به نکات بسیار دقیقي اشاره كردند که خود شاعران هم از اشرافی که ايشان به حوزه شعر دارند، شگفت‌زده شدند. بالطبع، زمانيكه رهبر يك ملت با شاعران به ويژه نسل جوان روبرور مي‌شود، حتما جوانان آن كشور رشد مي‌يابند و اين، حاکی از ادب‌پروری ایشان است.

از تاريخچه روابط فرهنگي بين ايران و هند بفرماييد؟

ايران و هند از ديرباز تاكنون داراي روابط بسيار خوبي هستند. تاریخ پیوند ایران و هند به هزاران سال پیش برمی‌گردد. موارد فراوان از شواهد و آثار تاريخي در دست است كه پيوندهاي بسيار صميمانه‌اي را ميان دو قوم ايراني و هندي نشان مي‌دهد. ايرانيان و هنديان هر دو از نژاد آريايي بودند كه در اين دو سرزمين سكني گزيدند.

هنديان، جمهوري اسلامي ايران را وطن دوم خود مي‌دانند و همواره براي توسعه روابط في مابين تلاش مي‌كنند. در اغلب بناهاي تاريخي اين كشور كه امروزه جهانگردان بسياري را جذب مي‌كند، عناصر فراواني از فرهنگ و تمدن ايران اسلامي وجود دارد. در این تبادل فرهنگی که بین این دو فرهنگ و کشور صورت گرفته است ما شاهد تأثیر هر دو فرهنگ از يكديگر هستیم.

چگونه مي‌توان حضور فرهنگي ايران در هند را تداوم و قدرت بخشيد؟

هند از اولين كشورهايي بود كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نظام جمهوري اسلامي ايران را به رسميت شناخت. نزدیکی و مراودات فرهنگی و اوج این همبستگی را مي‌توان از سال‌هاي بسيار دور روابط بين دو كشور كه دارای مدارک متقن تاریخی است، مشاهده کرد.

فرهنگ غني و كهن ايران در عرصه هنري و فرهنگي قابل توجه هنديان است، به گونه‌اي كه ثمره اين حضور فرهنگي در آثار تاريخي و هنري هند امروزه نيز به وضوح مشهود است؛ همينطور، موطن دوم شعرا و ادباي زبان فارسي بود. بر اثر تلاش‌هاي اين شعرا، ادبا و نويسندگان در حال حاضر ميليون‌ها نسخ خطي فارسي در كتابخانه‌هاي مختلف هند بر جاي مانده است.

خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو در قالب فعاليت‏هاي متنوع و گوناگون به همراه توانمندي‏ها و پيشرفت‏هاي علمي و فرهنگي نوين توانسته هنديان را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، آشنا کند.

هند را با تنوع ادیان و سازگاری که در بین این ادیان در آنجاست، می‌شناسند. آیا بحثی مانند افراط گرایی در هند متداول است؟

از گذشته‌های بسیار دور، فرقه‌ها و گروه‌های مختلفي در کنار هم زندگی می‌کنند، زيرا اصل ريشه پذیرش زندگی مسالمت‌آمیز و ايجاد تفاهم با ساير اديان در باورها و اندیشه‌های مردم هندوستان وجود دارد. ما و ايرانيان هيچ مشكلي نداريم و به يكديگر احترام مي‌گذاريم. خوشبختانه نه هنديان و نه ايرانيان به موضوع افراط گرايي و داعش اعتقاد ندارند. هنديان، همواره خود را از افکار افراطی که باعث تفرقه بین مسلمانان می‌شود، دور نگاه‌ داشته‌اند.

ترويج زبان فارسي، معرفي فرهنگ و تمدن ايراني ـ اسلامي و معرفي مباني انقلاب عظيم‌شأن از جمله برنامه‌هاي مهم خانه فرهنگ كشورمان در دهلي‌نو است، با وجود اين، آموزش زبان فارسي در هند به چه صورت است؟

در بسیاری از کشورها، مراکز مطالعات ایرانی و آموزش زبان فارسی فعال هستند، چه بسا در هند، اين ظرفيت قابل مشاهده است. در واقع، هر ملتی به هر میزان که در گسترش زبان مادری‌اش توانایی داشته باشد، یقیناً از توانایی تأثیرگذاری بیشتری بر افکار عمومی برخوردار خواهد بود.

زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این كشور و زبان فرهنگی و علمی به شمار می‌رفت. اما پس از استعمار، انگلیسی‌ها با زور، زبان انگلیسی را جایگزین فارسی کردند.

زبان فارسی، شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی و امیر خسرو دهلوی را در هند در خود پروراند. از دیگر شاعران نامدار فارسی زبان شبه قاره هندوستان، می‌توان از اقبال لاهوری ياد كرد كه همه اينها نشان از علاقه‌مندي هنديان به اين زبان شيرين است.

زبان فارسی حدود 800 سال در هند سابقه دارد و اكنون با توجه به علاقه‌مندي دانشگاهيان و نخبگان هندي به زبان فارسي، تعداد 33 دانشگاه معتبر اين كشور داراي بخش فارسي و اتاق ايران هستند كه با بهره‌گيري از 300 استاد به صورت واحدهاي اختياري و اجباري براي تمامي رشته‌هاي تحصيلي در مقاطع مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري، تدريس مي‌شود.

از چه منابع آموزشي براي آموزش زبان فارسي در هند استفاده مي‌شود؟

کتاب‌هاي آموزش زبان فارسی نوشته «یدالله ثمره» و «احمد صفارمقدم» و لوح‌هاي فشرده با موضوعيت معرفي فرهنگ ايراني از جمله منابع آموزشي دانشگاه‌هاي هند است.

همچنين، فيلم و انيميشن‌هاي ايراني به زبان فارسي براي آموزش بهتر در كلا‌س‌هاي آموزش زبان و ادبيات فارسي استفاده مي‌كنيم، زيرا زبان فارسي بستر معرفي فرهنگ و تمدن ايران‌زمين را به جهانيان مهياء مي‌كند.

براي توسعه آموزش زبان فارسي كدام راهكار را تأكيد مي‌كنيد؟ كرسي‌هاي دانشگاهي، كلاس‌هاي آزاد، كلاس‌هاي رايزني‌هاي فرهنگي، دوره‌هاي دانش‌افزايي متمركز يا ...

در دنیای کنونی، ظرفیت‌های جدیدی در عرصه‌های آموزشی فراهم شده و نظام آموزش زبان در دنیا در حال تجربه کردن شیوه‌های جدیدی است، از اين رو بايد با استفاده از بسترهای نوظهور چون فضاي مجازي و آموزش الكترونيكي جهت احیای ظرفیت‌های زبان فارسی استفاده کنیم و به سمت نوین‌سازی روش‌های آموزش زبان فارسی گام برداريم.

بالطبع افزايش اتاق ايران، كرسي‌هاي دانشگاهي، دوره‌هاي دانش‌افزايي، سمينارهاي تخصصي معرفي آداب و سنن ايران‌زمين و زبان شيرين فارسي و راه‏اندازي كتابخانه‌هاي تخصصي زبان فارسي در دانشگاه‌ها و مراكز علمي معتبر هند مي‌تواند در مسير شناساندن ايران‌شناسان، شرق‌شناسان و دانشجويان غير ايراني با زبان فارسي، مثمرثمر باشد.

نكته قابل توجه در خصوص گسترش هرچه بیشتر آموزش زبان و ادبیات فارسی در هند، تشویق فارسی‌آموزان برتر و شناسایی آن‌ها برای تقویت بیشتر دانش زبانی آنان و حضورشان در جامعه زبانی است كه با برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزايي، علاوه بر آشنايي با فرهنگ رفتاری ايرانيان و زبان شيرين اين كشور اسلامي نيز، با مهارت‌های زبانی و روش‌های تدریس زبان در ايران، آشنا مي‌شوند.

به طوركلي، زبان فارسی می‌تواند مهم‌ترین بستر انتقال و نشر ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنين، تمدن و فرهنگ کهن ایرانی به هنديان باشد.

نمایش فیلم‌های مطرح ایرانی در سطح بین‌المللی و ارائه مطالب دیگری از تاریخ مشترک ایران و هند تا چه اندازه در كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي مؤثر است؟

هنديان علاقه خاصي به تماشاي فيلم‌هاي ايراني دارند. هر سال در ماه مبارك رمضان فيلم و سريال‌هاي ايراني با موضوعيت ديني و مذهبي چون يوسف پيامبر (ع) در تلويزيون هند پخش مي‌شود. همينطور، فيلم سينمايي «سلام بمبئي» به عنوان محصول مشترك ايران و هند اكران شد و توانست علاقه‌مندان بسياري را از دو كشور به خود جلب كند.

از آنجايي كه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، حرفه‌ای کاملا تخصصی است، سعي ما بر اين است كه چرخه یادگیری و شیوه‌های مختلف یادگیری را مدنظر قرار دهيم تا بهترین روش آموزش را در كلاس‌هاي زبان فارسي به كار گيريم. اساتيد دانشگاه‌هاي هند بازخورد آموزشي را يكي از اركان آموزش علمی زبان فارسي در دستور كار خود قرار مي‌دهند و با نمايش فيلم ايراني به زبان فارسي، افزایش تعامل با زبان شيرين فارسی و درگیر شدن با آن را، فراهم مي‌كنند.

انتهاي پيام/


١٢:١٨ - 1396/03/29    /    شماره : ٦٨٠٥٨٦    /    تعداد نمایش : ٩٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فرارسیدن عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی را تسلیت گفت (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس (خبر)
 امضاي تفاهمنامه مركز ترجمه و نشر و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.