English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»/ 3

صالحی: تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» آیت ‌الله تسخیری رهاوردی برای جهان اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های حضرت آیت ‌الله تسخیری» با بيان اينكه این عالم بزرگ شخصیتی مأنوس و مرتبط با قرآن داشت، گفت: تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» رهاورد قابل توجهی برای جهان اسلام و بیانگر انس ایشان با قرآن بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های حضرت آیت ‌الله تسخیری» که (8 مهرماه) در حوزه ریاست این سازمان برگزار شد، آيت الله تسخيري را مرد جهاد و مقاومت برشمرد و گفت: مرحوم آيت الله تسخيري، شخصیت و مرد گفت‌وگو بود. شاید از این جهت، مشابه ایشان یا کم داشتیم و یا حتی می‌توانیم مدعی شویم که در دهه‌های اخیر نداشتیم. آنچه آيت الله تسخيري را نسبت به دیگر شخصیت‌هایی که در این عرصه ورود داشتن متمایز می‌کرد، این است که معتقد به گفت‌وگو بود.

وی ادامه داد: ایشان در مسیر گفت‌وگو، خستگی‌ناپذیر بود و در بیش از ۸۰۰ کنفرانس در داخل و خارج از کشور حضور یافت که بیانگر خستگی‌ناپذیری ایشان بود.

صالحی اظهار کرد: این عالم بزرگ در دهه پایانی عمر خود با جسمی رنجور به شکل اعجاب برانگیزی در فضای گفت‌وگو و ارتباط با جهان اسلام و غیر اسلام حضور یافت و علاوه بر اعتقاد به گفت‌و‌گو محتوای دانشی ارزشمند و جالب توجهی داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نکته سومی که در ویژگی‌های برجسته آيت الله تسخيري مشهود بود، شخصیت گفت‌وگو محور ایشان است. محتوای غنی بود که در فضای گفت‌وگو داشت.

وی در ادامه سخنانش، روحیه خاص تعاملی و ارتباطی را از ویژگی‌های برجسته آيت الله تسخيري دانست و گفت: ادب و زبان فاخر هم از دیگر ویژگی‌های ایشان بود و این شاعر برجسته زبان عربی و آشنا به واژگان عربی چنان در ادبیات عرب تبحر داشت که در مجالس و محافل مایه اعجاب حاضران و ادیبان می‌شد. در محافلی که حضور می‌یافت، مخاطبان او می‌دانستند که با شخصیت خبره، فرهیخته و دانشمند مواجه هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعبیر «زبان گویای اسلام و تشیع» در توصیف آیت‌الله تسخیری در بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: این تعبیر بسیار قابل تأمل است و افرادی که با ایشان تعامل داشتند به خوبی می‌دانند که اغراق‌آمیز نبوده و توصیفی دقیق است.

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود

صالحی افزود: آیت ‌الله تسخیری برای وحدت و ارتباط  به تنهایی یک امت بود و شخصیتی قرآنی داشت و قرآن در زندگی علمی‌اش تبلور یافته بود.

وی تأکید کرد: آیت ‌الله تسخیری تفسیر قرآنی با نام «المختصر المفید فی تفسیر القرآن المجید» را به توصیه شهید صدر به رشته تحریر درآورد و سال‌ها برای نگارش آن زحمت کشید. این عالم بزرگ شخصیتی مأنوس و مرتبط با قرآن داشت و تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» رهاورد قابل توجهی برای جهان اسلام و بیانگر انس ایشان با قرآن بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در این تفسیر سعی شده است در ارتباطی سریع با مخاطب مطالب پر محتوایی ارائه شود تا جوانان بتوانند از آن استفاده کنند.

وی در ادامه به نکته بعدی درباره این کتاب اشاره کرد و گفت: سه ساحت برای انسان‌ها در نظر گرفته شده؛ نخست ساحت بینش، جهان‌بینی و عقیده، دوم ساحت عواطف، انگیزه‌ها و غرایز و سوم ساحت اراده. قرآن با این سه ساحت انسان‌ها ارتباط برقرار کرده و هرکدام از آیه‌های قرآن با این سه ساحت انسان ارتباط برقرار کرده است؛ اینکه چگونه می‌توانیم مفاهیم وحیانی را با ساحت‌های وجودی انسان ارتباط دهیم ویژگی بعدی این تفسیر است. آیت‌الله تسخیری مأنوس با قرآن بود و ما می‌توانیم انس او را با مفهوم قرآنی درک کنیم.

 صالحي افزود: نکته سوم شخصیت تقلیل‌گرا و وحدت‌گرایانه آیت‌الله تسخیری است. چیزی که او را از شخصیت‌های تقلیل‌گرا متمایز می‌کند این است که در مرحله نخست آیت‌الله تسخیری معتقد بود که ما باید یک اهداف کلان برای دین و قرآن بدانیم. او تقلیل و وحدت را به عنوان اهداف کلان دین و قرآن می‌دانست و اگر ما با این نگاه به مسایل نگاه کنیم نوع رویکرد ما به بحث‌های وحدت‌گرایانه تغییر می‌کند. این نگاه بسیاری از چیزها را تغییر می‌دهد و می‌توان درک کرد که چگونه رفتار و نگاه آیت‌الله تسخیری مبتنی بر این نگاه منظومه‌گرا به دین است.

وی در پايان سخنانش، مطرح کرد: منشور تقریبی آیت‌ الله تسخیری مبتنی بر چهار اصل «یافتن و شناخت مشترکات»، «توسعه مشترکات»، «همکاری براساس مشترکات» و تلاش برای دوری از شرح اختلافات در موارد مختلف بود و این چهار اصل مبنای تلاش‌های نظری و عملکردی آیت‌الله تسخیری بود.

بنابر اعلام این خبر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شيخ محمد علي تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین‌المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری را (8 مهرماه) با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت مداری و انقلابی‌گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد.

در این مراسم سه نشریه مؤسسه بين‌المللي الهدي وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی نیز درباره آیت‌الله تسخیری رونمایی شد. این سه نشریه ابعاد شخصیتی این عالم وحدت‌گرا را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده است.

انتهای پیام/ص


١٤:٣١ - سه شنبه ٨ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٧٦٤٨    /    تعداد نمایش : ١٧١٩خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.