English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

درگذشت آیت‌الله تسخیری/ 92

شخصیت‌های علمی، فرهنگی و دینی هندی درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفتند

شخصیت‌های علمی، فرهنگی و دینی هندی در پيامي، درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفتند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت درگذشت آیت‌الله محمد علی تسخیری مشاور محترم مقام معظم رهبری در مسایل جهان اسلام، مولانا سید صفی حیدر دبیر کل سازمان تنظیم المکاتب در لکهنو، ضمن ابراز تاثر و تاسف اظهار داشت :مرحوم آیت الله تسخیری یکی از شاگردان برجسته  حضرت آیة الله العظمی سید ابوالقاسم الخویی و شهید بزرگ جهان اسلام آیة الله العظمی سید باقر الصدر به شمار می رفت، و علم و اخلاق و تربیت را از آنان کسب نموده بود. ایشان از شاگردان خاص شهید محمد باقرصدر بوده و هر چه از محضر ایشان آموخته بود به خوبی در مرحله عمل نشان داد.

وی افزود:دشمنان اسلام همواره در صدد ایجاد فتنه و اختلاف بین صفوف اسلامی بوده اند و به همین خاطر گاه علنی و گاه پشت پرده با استفاده از چالشهای شوم خود دیوار اختلاف بین شیعه و سنی بوجود آورده آنها را در برابر هم قرار دادند، آیه الله تسخیری با استفاده از آزموده ها و افکار شخصیتهای همچون امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آیة الله شهید باقرصدر مکر و حیله های دشمن را  خنثی کرد و بی نقاب ساخت و توانست فضای وحدت را بین صفوف مسلمین ایجاد کند که اثرات آن همه جا هویدا است،و به همین سبب،همواره ایشان مورد تعقیب دشمنان اسلام بوده است.

مولانا صفی حیدر گفت: آیة الله تسخیری، افکار و اندیشه های امام خمینی (ره)رهبر کبیر انقلاب و جانشین ایشان مقام معظم رهبری که حیات اسلام و رسوایی و ناکامی دشمنان اسلام در آن نهفته بود را بین مسلمانان عالم خوب پیاده کرد و گسترش داد،شاگردانی را تربیت کرد تا این نهضت و بیداری در نسلهای بعد جریان داشته باشد، شخصیتی همچون آیة الله محسن اراکی از شاگردان ایشان است که امروزه در سطح ببن الملل تلاش خستگی ناپذبر و همت بی وقفه خود را در همین راه وقف نموده است،آیة الله تسخیری فردی محقق، بسیار توانا و نویسنده برجسته  بوده کما اینکه آثار ایشان در زمینه علوم و معارف اسلامی نشانگر این واقعیت است، با وجود کثرت کار و سفرها،  کتابهای ریادی را تالیف کرد که مشعل هدایت است و این نشان می دهد که هرکس برای خدا کار کند خداوند به وی توفیق زیادی را می بخشد، به همین سبب می بینید که با وجود بیماری و ضعف بدنی ایشان، حضرت خامنه ی حفظه الله ایشان را در گروه مشاور خاص خود قراد داد، که برای شخص ایشان یک افتخار بزرگی بوده است،من خودم شاهد بودم  که آیةالله خامنه ی خیلی برای او احترام قایل بوده است.

مولانا صفی حیدر در پایان بیانات خود گفت: درگذشت آیت الله تسخیری را  خسارت و ضایعه بزرگی برای مجامع علمی و فکری و روحانی و تبلیغی و انقلابی برشمرد و این مصیبت وارده را به محضر حضرت ولیعصر (عج) و نایب ایشان آیة الله خامنه ی تسلیت و تعزیت گفت .

تسلیت  رییس موسسه تنظیم جعفری از جنوب هند

موسسه تنظیم جعفری در پیام تسلیت خود به زبان انگلیسی با استفاده از روایت معروف "موت العالم موت العالم" نوشت:من با اعماق قلب، و با تاسف بسیار،ارتحال ملکوتی حضرت آیت الله محمد علی تسخیری،در ۱۸اوت۲۰۲۰م ، را ضایعه بزرگی برای جهان اسلام می دانم و  این مصیبت وارده را تسلیت می گویم.ایشان با داشتن سمت ریاست شورای مجمع تقاریب بین المذاهب الاسلامی، تمام عمرشان را برای تحقق  وحدت بین امت اسلامی صرف کرد،ایشان در راستای ایجاد وحدت بین امت اسلامی، صدها کتاب و مقاله نیز نوشت.مسلمانان هند و اعضای موسسه تنظیم جعفری این ضایعه بزرگ خیلی متاسف شده اند. و باز هم در پایان، این مصیبت وارده را در محضر آیت الله خامنه ی و به ساحت مقدس امام عصر (عج)تسلیت عرض می نمایم.

                                  *

تسلیت محمد جاوید صدیقی قاسمی دهلی نو ، رییس مجلس تحفظ شریعت اسلامی هند

درگذشت عالم ملکوتی حضرت آیة الله تسخیری رییس سابق مجمع تقریب بین المذاهب الاسلامی، ضایعه بزرگی و جبران ناپذیر برای جامعه اسلامی است،ایشان یک عالم بزرگ و مفسر و مورخ بزرگ و دانشور و مفکر و سرمایه ی برای قوم و ملت بوده است، و در سفر به کشور هند ضمن دیدار و ملاقات با اکابر علما و شخصیتهای دینی، چند مذاکرات علمی و فکری نیز با آنان داشته است،ایشان در این سفر با اساتید و اکابر علمای دارالعلوم دیوبند و وقف دارالعلوم دیوبند نشست و ملاقات ویژه ی داشته است،او فردی بی نهایت مخلص و متواضع بود، و تمام عمر برای وحدت بین المذاهب و اتحاد بین المذاهب الاسلامی و تقریب بین الملل بی وقفه تلاش کرد.انشالله زحمات ایشان محفوظ و هیچ وقت فراموش نخواهد شد و در آینده نیز برای متلاشیان حق و وحدت چراغ هدایت قرارخواهد گرفت.

پیام تسلیت  مولانا سید جلال حیدر نقوی رییس کل هند شیعه کونسل و از روحانیون دهلی- هند

درگذشت منادی وحدت آیةالله محمد علی تسخیری خسارت بزرگی برای ملت اسلامیه است:مولانا جلال حیدر

آقای جلال حیدر نقوی رییس کل هند شیعه کونسل ضمن ابراز تاثر و تاسف، در گذشت آیة الله تسخیری منادی وحدت و ایفا کننده نقش نمایان برای تقاریب مذاهب اسلامی را خسارت بزرگی برای ملت اسلامیه دانست و گفت:ایشان برای ایجاد وحدت بین امت های اسلامی زحمت زیادی را کشید، آیة الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری بوده و عمر خود را برای خدمت به اسلام و مسلمین وقف کرد.و با تبعیت از علمردار وحدت اسلامی حضرت امام خمینی رضوان الله علیه پرچم وحدت را در جهان بر افراشت.شخصیت ایشان به عنوان رییس شورای تفریب مذاهب اسلامی در جهان محبوب ،شناخته شده و مورد قبول همه گان بوده است .آیة الله تسخیری یک  متفکر انقلابی بوده و بعد از قیام حکومت اسلامی در ایران، حرکت وحدت اسلامی را که خواسته امام راحل بود در جهان گسترش داد و برای بقا و داوم آن تا آخرین نفس تلاش کرد و پایدار ماند. او علاوه بر یک روحانی و عالم برجسته بودن، محقق و متخصص اقتصاد و ادیب و شاعر هم بود.ایشان از شاگردان خاص و درجه یک آیة الله باقرالصدر بوده و مشیر خاص مقام معظم رهبری بودن از افتخارات ایشان بود.

مولانا جلال گفت:شخصیت این مرحوم و مغفور برای علمای نسل جوان ایده ال بوده است.من این مصیبت بزرگ را به خانواده محترم شان و همینطور به ملت اسلامی تسلیت می گویم. ایشان در ۱۸اوت۲۰۲۰م در تهران دارفانی را وداع گفت.او صدها کتاب را به عنوان آثار علمی و دانشی خود جا گذاشته است.سفر اخیری که به هند داشته خیلی یادگاری بوده است و در راستای وحدت جلسات خوبی با شخصیتهای فرق اسلامی در هند داشته است. (منبع:روزنامه اردو زبان،در ۲۰اوت۲۰۲۰م)

پیام تسلیت حجة الاسلام والمسلمین مولانا محمد اسلم از پونه

درگذشت جانگداز عالم ربانی، مجاهد بزرگ، یار و یاور انقلاب اسلامی،دلسوز واقعی،پیرو خط ولایت فقیه ، مدافع حریم مرجعیت و سالک راہ حق و صداقت حضرت آیة الله تسخیری نور الله مرقدہ الشریف را در محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، و رھبر انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، و مراجع کرام و امت شھید پرور ایران و تمامی علما و مومنین تسلیت و تعزیت عرض می نمایم۔ و برای علوی درجات آن مرد فقید و مجاهد از خداوند مسالت دارم.                       

پیام تسلیت آقای نیاز حسینی از ممبیی-ماهاراشترا

با نهایت تاثر و تاسف این خبر به گوش ما رسيد که پرچمدار وحدت المسلمين وسفیر انقلاب و تبلیغات اسلامی، مشاور رهبری در امور مذاهب اسلامی جهان و چهره شاخص و شناخته شده جهان اسلام حضرت آية الله تسخیری دار فانی را وداع گفته و به لقا الله پیوست. انالله وانا الیه راجعون.

ما اعضاء سازمان وحدت المنتظر (اتحادیه علماء وفضلای ماهاراشترا) این مصیبت جانگداز را به ساحت مقدس امام زمان (عج) و رهبر معظم انقلاب اسلامی وتمامی مسلمانان جهان اسلام بالاخص خانواده آن مرحوم، تسلیت وتعزیت عرض می نماییم، خداوند متعال آن مرحوم را با اربابان شان (محمد وآل محمد (ع) ) محشور فرماید.

مولانا سید جلال نقوی رییس شورای شیعیان هند درگذشت آیت الله تسخیری را برای مسلمانان جهان غمناک نامید و گفت: ایشان تمام زندگی خود را برای اتحاد ملل اسلامی صرف کرد. همه مسلمانان هند فقدان این عالم جهان اسلام را به مردم ایران تسلیت می‌گویند.

پیام ها و دیدگاه برخی شخصیت های سنی در خصوص آیت الله تسخیری

جمعی از علما و بزرگان مسلمان هند در پی درگذشت آیت الله تسخیری پیام‌هایی را صادر کردند.

 مولانا سیدعلی محسن تقوی امام جماعت مسجد جامع کشمیر گیت دهلی با بیان اینکه آیت الله تسخیری برای اتحاد بین مسلمانان بسیار تلاش کرد، گفت: ایشان به ویژه زمانی که رییس مجمع تقریب مذاهب اسلامی بود گام‌های بسیار تاثیرگذاری در زمینه وحدت جهان اسلام برداشت. درگذشت این شخصیت بسیار ارزشمند نه تنها برای ملت ایران بلکه برای همه مسلمانان جهان خسارت بود و همه را سوگوار کرد.

 مولانا مفتی مکرم، امام جماعت مسجد فاتح پوری دهلی نیز آیت الله تسخیری را از شخصیت‌های بسیار نیک، دوستدار دانش و عالم توصیف کرد و گفت: مسوولیت‌هایی که ایشان داشتند به ویژه در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مجله تخصصی بسیار خوب انجام دادند.وی با تاکید بر اینکه آیت الله تسخیری در سکوت و دور از هیاهو کار‌های خود را به بهترین نحو انجام داد، تصریح کرد: تلاش‌های ایشان در وحدت مسلمانان فراموش نشدنی است و پس از انقلاب اسلامی نیز کار‌های بسیار بسیار ارزشمندی انجام داد.

پروفسور اختر الواسع رییس دانشگاه جود پور ایالت راجستان هم آیت الله تسخیری را فردی فعال و پر نشاط دانست و افزود: با اینکه ایشان سالمند بود، اما آنقدر برای وحدت مسلمانان شبانه روز تلاش می‌کرد که غیرمعمول بود و جذبه خاصی داشت. ملت‌های اسلامی برای به واقعیت پیوستن رویای آیت الله تسخیری در وحدت مسلمانان باید تلاش کنند.

انتهای پیام/م


١٢:١٦ - پنج شنبه ٦ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٦٠٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٤١٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.