منو اصلی
اخبار > فصلنامه الدراسات الادبیه در بیروت منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

با موضوع «تصوف و عرفان در ادبیات فارسی و عرب»؛

فصلنامه الدراسات الادبیه در بیروت منتشر شد

نخستین شماره از دوره جدید، فصلنامه «الدراسات الادبیّه» با موضوع «تصوف و عرفان در ادبیات فارسی و عرب» با همکاری دانشگاه لبنان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، انتشار مجله الدراسات الادبیه، از سال ١٣٣٩ از سوی مرکز زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لبنان آغاز شد و سعی داشت تا حدود زیادی خلأ موجود در مطالعات ادبیات تطبیقی فارسی و عربی را پر کند و پیوند تاریخی میان دو فرهنگ ایران و عرب را بار دیگر برقرار کند، فرهنگی که قرن‌ها در تثبیت ارکان تمدن اسلامی نقش ایفا کرده و امتزاج این دو فرهنگ و ارتباطشان با یکدیگر توانست جریان تازه‌ای در عرصه پژوهش و مطالعات به راه بیاندازد.

انتشار این مجله در دوران جنگ داخلی لبنان متوقف و بار دیگر پس از تقویت رابطه همکاری میان ایران و لبنان، در سال تحصیلی 1375 انتشار یافت و سپس در سال ١٣٩٥ به دلیل شرایط ناخواسته بار دیگر انتشار ‌آن متوقف شد.

هم‌اکنون این مجله بار دیگر وارد عرصه فرهنگ می‌شود تا به‌عنوان منبعی ادبی و فکری برای پژوهشگران و به ویژه متخصصان مطالعات ادبی و تطبیقی میان این دو زبان جای خود را باز کند.

کمیته‌های فصلنامه از سه گروه تشکیل شده است. گروه شورای مشورتی  مجله که شامل اساتید غلامعلی حدادعادل، علی حجازی، انسیه خزعلی، مها خیر بیگ، مهدی محقق، حبیب فیاض، محمد خاقانی، یوسف بکار، احمد رباح، عیسی عاکوب، علی زیتون، فردوس موسی، فرید قطاط، عباس خامه‌یار، شورای  علمی شامل اساتید خانم دلال عباس (سردبیر مجله)، شیرین عبدالنعیم، بتول مشکین فام، محمد خاقانی، علی اصغر قهرمانی، عیسی عاکوب، احسان اللواتی، فردوس موسی و شورای تحریریه شامل علی قصیر (مدیر گروه)، حسن ادیب سلیمان ، طونی الحاج، علی نورالدین، خانم مریم میرزاده و خانم هدی فقیه.

در این شماره، مجموعه مقالاتی از پژوهشگران کشورمان و دیگر کشورهای عربی با محوریت عرفان و تصوف در ادبیات فارسی و عرب را به دو هر دو زبان می‌توان مشاهده کرد.

همچنین، آلبومی از تصاویر مراسم روز افتتاحیه باز نشر این مجله که در نشست گرامی‌داشت روز سعدی که توسط رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در لبنان برگزار شد، زینت بخش این مجله است.

در آینده‌ای نزدیک، پایگاه رسمی این مجله راه‌اندازی خواهد شد تا پذیرای مقالات و پیشنهادات اساتید و مخاطبان گرامی باشد و بتوان ارتباط مستمر و سازنده‌ای با آن‌ها برقرار کرد.

انتهای پیام/ص


٠٧:٣٠ - 1400/03/26    /    شماره : ٧٧٠٣٤٩    /    تعداد نمایش : ٩٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج